NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I GH II houdt nu het meest geleien blad op ioord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Hee: DE TAPIJT- SPECIALIST Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke No. 3713 Donderdag 24 juni 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wis$enkerke, Tel 3 06. Giro 206882 Atw/onementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 et. per mm, ejxi BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen vrij geen enkele verantwoordelijkheid dragen 11 Een vrolijk lachende Prins Bernhard, die op dinsdag 29 juni zijn 65ste verjaardag zal vieren. Wij wensen de prins en de overige leden van het Koninklijk Huis een prettige dag toe. FEUILLETON Griet liep met haar zoon rechtdoor voor het bureau van Pomstra. Ze wees over haar schouder naar buiten en vroeg op harde toon: „Wat betekent dit? Is dit soms jouw werk?" Pomstra kwam rustig overeind. Hij was vastbesloten zich niet kwaad te maken. „Me vrouw," begon hij, „ik heb niet met u op school gegaan, dus ik heb er recht op met u aangesproken te worden. Dat is één. Voorts verzoek ik u mijn financieel aandeel in deze fabriek te willen uitbetalen, want ik neem natuurlijk op dit ogenblik mijn ontslag. Voorts ben ik gerechtigd u mee te delen, dat het personeel net zo lang zal staken, tot uw zoon en u weer vertrokken zullen zijn. Wij moeten u noodgedwongen en tegen onze zin als mededirectrice en eigenaresse erkennen, maar dat houdt niet in, dat we u hier zullen dulden. Of u ver dwijnt meteen weer om u nooit meer hier te laten zien, wat evenzeer voor uw zoon geldt, of ik ga en dan wens ik mijn geld terug. Namens meneer Geugies kan ik nog zeggen, dat hij dan eveneens zijn geld terug wil en niet langer Poorts meubelen zal afnemen. De vrouw liep rood aan. „Dat is sabo tage!" schreeuwde ze. „Dat is in strijd met de uitspraak van de rechter! Ik bezit op nieuw de bevoegdheid om hier als directrice op te treden, samen met u. En ik verzeker u, meneer Pomstra, dat ik van die rechten gebruik zal maken!" Pomstra knikte. „Goed, mevrouw. Ik zal mijn advokaat opdracht geven mijn vorde ring op dit bedrijf té innen. Doet u uw best maar in een lege fabriek zonder per soneel „Dan bent u op dit ogenblik op staande voet ontslagen," schreeuwde de vrouw, door het dolle heen. „Ik heb zelf al ontslag genomen, me vrouw," ging Pomstra onverstoorbaar ver der. „Ik kan u namens de heer Geugies meedelen, dat u de grootste vertegenwoor diging, namelijk de gehele Veluwe en noord oost Utrecht kwijt raakt. In aanmerking nemende, dat het kapitaal voor ruim ne gentig procent in de fabriek zit, kunt u niet eens over kontanten beschikken om ons beiden uit te kopen. Dat zal dan het einde zijn van Poorts meubelen. Tenslotte kan ik onmiddellijk in een ongeveer gelijke functie terecht bij een concurrent. Ik wens u verder een goede morgen." Pomstra boog even, pakte zijn boeltje en maakte aan stalten om te vertrekken. Nu vond Maarten Stroet het welletjes. Hij duwde zijn moeder opzij en kwam voor Pomstra te staan. „Wacht nu even, meneer, want als wij niets anders doen dan elkaar verwijten naar 't hoofd slingeren, worden we er geen van allen wijzer van. Kunnen we als volwassen mensen niet met z'n drieën hier gaan zitten en bekijken, wat er gedaan kan worden, opdat de mensen weer aan het werk gaan en meneer Pom stra bij ons blijft? Aan een lege fabriek zonder een bekwame direkteur, zonder per soneel, zonder een grote som geld minder, hebben wij ook niets. Het is niet bepaald netjes van de mensen beneden om meteen naar het stakingswapen te grijpen, want ik zie er enkelen tussen zitten, die opge trommeld waren voor de Arbeitseinsatz en die ik er toen voor vrij gekregen heb. Zodat ze niet naar Duitsland hoefden te gaan. Maar dat zijn ze zeker al vergeten." Pomstra wist, hoewel hij al in 1941 bij Poort weggegaan was, dat Maarten de waar heid sprak. Bij alle fouten, die de jongeman had gemaakt, was zijn zorg voor het hand jevol arbeiders, dat nog werkte in die oor logsjaren, altijd goed geweest. Het ging eigenlijk niet eens om Maarten. Iedereen, alle personeelsleden wisten, dat Maarten gedurende 10 jaren geen leidende functie on direk'teursniveau zou mogen uitoefenen. Nee, het ging in hoofdzaak om mevrouw Poort. Aan haar had iedereen altijd een hekel gehad. Vóór de oorlog al. Vanwege de minachting, die de directeursvrouw toen al aan de dag legde voor de arbeiders in de fabriek. Haar kennende, wilden ze deze vrouw niet meer terug. En zeker niet als directrice. Maarten mocht dan behoorlijk veel geld aan de Duitsers verdiend hebben door vrijwel uitsluitend voor de Weermacht te werkenhij had er tevens mee be reikt, dat zijn mensen niet naar Duitsland behoefden te gaan. Op zijn beurt probeerde Maarten, toen hij inzag, dat het voor hem de verkeerde kant uitging, de Duitsers een hak te zetten, hetgeen mislukte en toen moest hij halsoverkop onderduiken, wilde hij niet doodgeschoten worden. Bovendien had hij er twee jaar voor in een kamp gezeten en was hij bovendien een groot deel van het geld, dat hij aan de moffen had verdiend, kwijt geraakt. Het was in ieder geval verstandige taal, die de jonge man nu liet horen. Pomstra keerde zuchtend op zijn schreden terug en wees naar twee stoelen. „Ga zit ten," zei hij, nu op korte toon. „Ik wil best praten en ik wil ook wel blijven, want ik heb hart voor deze fabriek. Altijd gehad. Maar zelfs al zou ik zeggen: goed, mevrouw Poort, gaat u hier ook maar zitten, dan nog zegt het personeel: nee. U bent het breek punt, mevrouw, en dat weet u. Dus u hebt het in uw hand of het bedrijf weer gaat doordraaien, dan wel het volledig wordt stilgelegd. Want er is in deze tijd werk voor iedereen en zeker voor vakbekwame meubelmakers en stoffeerders." Griet Poort begreep wel, dat er veel waarheid school in 'de redenering van deze man. Maar ze was toch niet van plan zich zo maar opzij te laten zetten. „U ver geet nog altijd één ding, meneer Pomstra: dit bedrijf is een schepping van mijn man: Jacob Poort. Ik ben zijn weduwe en in het testament is bepaald, dat ik na zijn dood hier de leiding op me zou nemen." „Klopt, mevrouw. Maar uw man heeft geen oorlog ingecalculeerd, toen hij dat testament liet opmaken. Overigens, de in houd van dat testament is mij ook bekend. Daarin staat tevens, dat uw zoon mede directeur zou worden." De jongeman beaamde het. „Maar ik ben voorlopig voor tien jaar uitgerangeerd." „Idioot besluit," meende de vrouw, „want wat heeft die jongen eigenlijk voor kwaad gedaan? Nou? Is iemand in ons land er slechter door geworden, dat hij meubels maakte voor de bezetter? Heeft de oorlog er ook maar één dag langer door geduurd? Laat me niet lachen. Iedereen is blijkbaar vergeten, dat Maarten zijn mensen hielp, als ze hulp nodig hadden. In welk opzicht dan ook. Maar daar wordt niet over ge sprokenO nee!" Pomstra wist het: in de oorlog kregen personeelsleden meubelen tegen sterk ge reduceerde prijzen en ook anderen had Maarten geholpen. Bijvoorbeeld na bombar dementen. Maar ja, de rechter heeft nu eenmaal zo beslist. Tenslotte kwam Maarten met een com promis-voorstel^ „Meneer Pomstra blijft eerste directeur. Voor de oorlog wist ik al, dat hij verstand had van het vak, maar dat hij leidende kwaliteiten haddat weten we nu. En al is zijn houding in onze ogen niet bepaald sympathiek, we moeten de werkelijkheid onder ogen zien. Daarom trekt moeder zich voorlopig terug, maar heeft vanzelfsprekend de hoogste leiding. Meneer Pomstra geeft op gezette tijden rekening en verantwoording. Te zijner tijd zullen de gemoederen wel bedaren en dan kunnen we altijd nog zien, wat we in de toekomst zullen doen. Ik maak evenwel één restrictie: mijn moeder is ondanks alles eigenaresse van dit bedrijf en bezit de meeste aandelen. Uit hoofde hiervan moet zij te allen tijde vrije toegang hebben. Dat zullen de dames en heren werknemers moeten accepteren. Zeggen ze ondanks nee wel, dan stel ik voor alles te verkopen en te stoppen. Ik ben bereid tot heel wat concessies, maar niet tot alle. Deze eis zullen de werknemers moeten accepteren." 's Middags, toen moeder en zoon Poort weer vertrokken waren, riep Pomstra de mensen bijeen in de kantine en vertelde, wat het resultaat van het onderhoud was. „Jullie hebben bereikt, dat mevrouw Poort zich terugtrekt. Voorlopig. Voor hoe lang... dat is niet ter sprake gekomen, maar ik neem aan: voor een lange tijd. Alleen, men sen, hoe jullie het ook bekijkt of wil bezien mevrouw Poort is weer eigenaresse, bezit de meeste aandelen en zij bedingt het recht het bedrijf te mogen betreden wanneer zij wil. Ik stel voor dit te accepteren. Jullie kunnen haar blijven negeren, dat is jullie goed recht. Ik blijf jullie directeur en verder verandert er niets. Mijn advies is nu: ga weer aan het werk, want wat jullie wilden, is voor vijf en negentig procent bereikt." „En Maarten?" vroeg iemand. „Wat wordt zijn positie?" „Hij gaat meubelen verkopen," verklaarde Pomstra. „Dus wordt hij vertegenwoordi ger." „Laat-ie dan Duitsland maar nemen als rayon," riep iemand uit de mensen. „Hij kon immers zo goed met die rotmoffen overweg?" Een oorverdovend gejoel was de reaktie en zelfs Pomstra glimlachte. In ieder geval" is er weer gevoel voor humor, dacht hij. Een kwartier later draaiden de machines weer. Maarten Stroet, die schuin tegenover de fabriek in een restaurant bij het raam was gaan zitten met zijn moeder, knikte tevreden, toen hij zag, dat de portier weer in zijn loge had plaats genomen en men op het terrein een vrachtauto ging laden. „Ze gebruiken hun verstand, ma," zei hij opgelucht. „Ze zijn weer aan het werk gegaan. Wees jij nu ook wijs en blijf er de eerste tijd weg, ja? Op de lange duur komt het allemaal wel weer in orde. Over vijf Kruiswoordpuzzel wx 483 Horizontaal: 1. deel van Amerika - 4. meer dan vol - 9. kledingstuk - 11. koeienmaag 13. spil - 14. fr. onbep. vnw. - 15. water in Utrecht - 16. soort onderwijs (afk.) - 17. ruw aanvatten - 21. verlaagde toon - 23. rechtop - 25. pittig - 27. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) - 28. tandarm zoog dier - 30. anno (afk.) - 31. bijwoord - 32. vruchten - 37. bevel - 38. N.V. (Duits) - 39. tot en met (afk.) - 40. bijwoord - 42. water in Friesland - 43. de oudere (afk.) - 44. ik 45. klaar - 46. Duits pers. vnw. - 47. tot nader order (afk.) - 49. dagelijks bestuur (afk.) - 51. zangnoot - 52. koud - 53. gissing 59. zuster (afk.) - 60. herkauwer - 61. zang- noot - 62. rondhout - 64. titel - 68. bol vormig dak - 71. meisjesnaam - 72. naar binnen drukken - 75. maanstand (afk.) - 76. meevaller - 78. vogelprodukt - 79. water in Friesland - 80. meisjesnaam - 82. snavel 83. bevestiging van het koningsschap - 84. gewicht. jaar is iedereen de oorlog en alle nare dingen daarna vergeten." (Wordt vervolgd). DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108 -280-428 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Verticaal: 2. eind - 3. als eerder (afk.) - 5. heden - 6. Europeaan - 7. zoogdier - 8. doet zich kennen - 9. lidwoord - 10. het zij zo 12. plaats in Utrecht - 15. deel van het been - 16. luchtstrijdkrachten (afk.) - 18. meisjesnaam - 19. jongensnaam - 20. kippe- produkt - 22. bevel - 24. zangstuk - 26. palm - 29. bestaat - 30. waterhoogte (afk.) 32. kortschrift - 33. planeet - 34. vrees 35. brandverf - 36. van node - 37. sportterm 41. goedgeefs - 48. bezittelijk vnw. - 50. familielid - 51. naar binnen werken - 52. geleerd - 54. vrucht - 55. vaartuig - 56. titel (afk.) - 57. meisjesnaam - 58. vaak (Duits) - 63. vogel - 65. kledingstuk - 66. laatste nieuws (afk.) - 67. bijwoord - 69. dubbelklank - 70. geestdrift - 73. rivier (Spaans) - 74. steen - 77. rivier in Siberië 81. van onderen (afk.). Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan Oplossing kruiswoordpuzzel «ra» 482 Horizontaal: 1. kaas - 4. zegel - 7. grot 11. ons - 12. Ino - 13. sela - 15. ge - 16. rn - 18. atol - 19. ander - 21. eelde - 23. ion - 24. eer - 26. smeer - 28. greep - 31. kolom - 32. aas - 34. psalm - 35. eland 39. tgt - 41. scene - 44. roest - 46. lelie 48. oei - 49. rad - 51. arlon - 53. teken 56. gard - 58. no - 59. on - 60. raat - 62. est - 63. ala - 64. rest - 65. agent - 66. oder. Verticaal: 1. kost - 2. ane - 3. asla - 5. ever - 6. etre - 8. rite - 9. ono - 10. tolk 14. animo - 15. gene - 17. neer - 18. adres 20. doem - 22. leep - 25. oksel - 26. sl - 27. ra - 28. gs - 29. pa - 30. smoes - 33. arg 36. ar - 37. noord - 38. deel - 39. tt - 40. tl 41. slak - 42. cider - 43. ee - 45. sion 47. eren - 50. eger - 51. arts - 52. norg 53. toon - 54. naad - 55. star - 57. ase 61. ale.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1