NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I" I U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? Rabobank „Colijnsplaat" viert 60-jarig bestaan A. J. van Gilst No. 3712 Donderdag 17 juni^1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Ab/xmementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Jan Pomstra, die zo ongeveer van de oprichting bij Poorts meubelen had gewerkt, maar in 1941 ontslag had genomen, omdat hij niet voor de Duitsers wilde werken, kende de tweede vrouw van zijn gestorven baas natuurlijk. En had nooit veel sympathie voor haar kunnen opbrengen. En omdat hij nergens van wist, zat hij stomverbaasd te kijken, toen Griet het kantoor binnen- stevende, de deur achter zich open liet staan en met haar duim erheen wees: „D'r uit, jij! Ik heb je niet in dienst genomen en dit is nog altijd mijn fabriek. Er uit!" Dat gaf ineens een hele opschudding, want Griet Stroet mocht dan enige jaren de vrouw van een meubelfabrikant geweest zijn en als zodanig behorende tot de kleine notabelen der stad, als ze het op haar heupen kreeg kon ze schelden als een viswijf op de Amsterdamse Nieuwmarkt. Zodoende gaf ze hier een knap staaltje van haar blijkbaar onuitputtelijke mogelijkheden in deze ten beste, omdat Jan Pomstra op zijn beurt rustig maar beslist zei, dat ze hier niets te maken had en hij niet van plan was voor haar het veld te ruimen. Mis schien zou het zelfs nog op een ordinaire vechtpartij uitgelopen zijn tussen Pomstra en de weduwe, als niet Jantien, de sekre- taresse, de portier en een paar potige werk lieden uit de fabriek had gewaarschuwd. Deze ontzetten hun belaagde directeur en lieten tenslotte de vrouw door de politie weghalen. Er werd proces-verbaal opge maakt wegens huis- of lokaalbreuk, maar reeds de volgende dag belde een recher cheur de directeur op. „Dat peeveetje gaat niet door, meneer. Die mevrouw Poort is inderdaad nog eigenaresse van de fabriek en je kunt in je eigendom geen huisvrede breuk plegen. Tenzij de vrouw een en ander heeft verhuurd en dat blijkt niet het geval te zijn." Pomstra, nu wel enigszins geschrokken, belde Giep in Hoogerbroek en zette de zaak uiteen. „Ik heb een officiële aan stelling van het Militair Gezag, waarin ik belast word met het beheer van deze fabriek. Verdorie, inplaats van mij dankbaar te zijn, dat het bedrijf op 't ogenblik beter draait als het ooit heeft gedaan ik zit momen teel met een kleine vijftig man personeel wil ze me er uit smijten!" Giep Geugies was ook wel even ontdaan, maar hij herstelde zich vrijwel meteen. „Dat gaat natuurlijk niet," antwoordde hij op rustige toon. „Ze zal op de proppen moeten komen met eigendomsbewijzen. 0- verigens hebben wij nu ook een woordje mee te praten, nietwaar? Want jij hebt er geld in gestoken en ik eveneens. Derhalve zijn we beiden mede-eigenaren." „Het is natuurlijk over het geheel een te verwaarlozen percentage," weerlegde Pomstra, „want als je nagaat, wat de fa briek op het ogenblik waard is „Hoho, we gaan uit van de waarde op 5 mei 1945, Jan. Die is bepalend. En om mensen te kunnen betalen en grondstoffen te kunnen kopen, hebben jij en ik er geld in gestoken. Zonder ons geld zou er niets meer verdiend zijn en de machines volkomen verroest. De hele business zou misschien enkele duizenden guldens opgebracht hebben als schroot. En nog eens enkele duizenden guldens voor de opstallen, zoals ze toen waren, dan ben je misschien met vijfen twintigduizend a dertigduizend gulden klaar. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Voeg daarbij ons kapitaal: jij achtduizend en ik het dubbele, dan hebben we samen zo ongeveer de meerderheid en wil ik wel eens zien, wie dan de lakens gaan uitdelen: wij of zij!" Maar Giep vergiste zich net zo hard als de directeur. Binnen veertien dagen werd op verzoek van mevrouw Poort-Stroet door een deurwaarder beslag gelegd op het gehele bedrijf. Giro- en bankrekeningen wer den geblokkeerd en de directeur werd ge dagvaard' ter zitting van de arrondisse mentsrechtbank te verschijnen. Giep, hevig van zijn stuk gebracht door deze tijdingen, stapte in de auto, die hij juist een paar weken tevoren had gekocht en reed naar Leeuwarden. Met Pomstra en de bedrijfschefs besprak Giep, welke tegen maatregelen ze zouden kunnen nemen. Om te beginnen namen ze een paar bekwame advokaten in de arm. Deze bestudeerden een en ander en zagen er wel brood in voor de partij Pomstra-Geugies. Ze ver zochten in eerste instantie uitstel van de zitting om eerst nog eens rustig de hele procedure te bekijken en tevens werd ver zocht de blokkade van giro- en bankreke ningen op te heffen, daar anders geen sala rissen aan het personeel uitbetaald zou kunnen worden, omdat men anders het bedrijf zou moeten sluiten. Beide verzoeken werden, tot grote woede van Griet Poort- Stroet door de rechtbank ingewilligd, zodat men weer verder kon draaien, zij het met de restrictie, dat van elke cent, die uitge geven werd, te zijner tijd rekening en ver antwoording afgelegd zou moeten worden. Het werd een lang proces, dat nog ver troebeld werd door het feit, dat Maarten Poort veroordeeld werd tot een straf, welke gelijk was aan de tijd, die hij doorgebracht had in een kamp, namelijk twee jaren. Ge lukkig was er de bepaling aan toegevoegd, dat hij gedurendee tien jaren geen leidende functie in bedrijf of fabriek zou mogen uitoefenen. Maar ook hij stond twee (jagen na zijn invrijheidstelling voor de poort van de fabriek en wilde een onderhoud met de „beheerder", zoals hij Pomstra noemde. De portier, die nu van alles terdege op de hoogte was, schudde zijn hoofd. „Hier is geen beheerder; bent u wel aan het goede adres?" Maarten Stroet wond zich op, want hij wist nu ook, hoe men zijn moedeer hier had behandeld. Uit de hoogte zei hij: „Me neer, dien me als de gesmeerde bliksem aan bij die vent, die hier voor baas speelt, anders zal ik te zijner tijd, wanneer ik hier weer de leiding heb, me herinneren, dat jij me de voet dwars heb gezet." De portier lachte geamuseerd. Hoewel hij onmiddellijk begreep, wie hij voor zich had, vroeg hij op kalme toon: „Uw naam, meneer. Die hebt u nog altijd niet ge noemd." „Stroet. Maarten Stroet. Ik ben de zoon van dë eigenaresse van dit bedrijf." „Nou, dat is fijn, meneer Stroet. Ik denk zo, dat ze bij de schaverij nog wel een krullejongen kunnen gebruiken. Schriftelijk solliciteren en liefst in tweevoud. En erbij zetten, waar u de laatste twee jaren hebt gewerkt." De ander liep rood aan. „Man, jij bent de eerste, die hier op staande voet ont slagen wordt, zodra wij hier weer baas zijn, begrepen?" Nu vond de portier het blijkbaar wel letjes. Hij kwam naar buiten en greep de lange man bij de strot. „Luister jij nu eens heel goed naar me, verdomde landverrader, zodra jij hier ook maar één voet op het terrein zet, in welke functie dan ook, trek ik mijn uniform uit en smeer 'm. En met mij zal dan wel zo ongeveer het hele per soneel gaan. Dan weet u dat alvast. En nu opgelazerd of ik sla je het terrein af Het proces om het eigendomsrecht van Poorts Meubelfabriek n.v. duurde maanden. In die tijd reisde Giep zeker twee keer in de week naar Leeuwarden en terug. Maar hij moest ook aan zijn gezin denken, want in de late nazomer van 1947 werd een tweede dochter geboren, die Antonia genoemd werd, naar Gerrits te vroeg gestorven moeder. Zodat ook deze naam weer in huize Geugies gehoord zou worden. De ruim éénjarige Fokje drentelde al door het huis, toen haar zusje in de wieg lag. Ze keek er vol ver bazing naar, maar had verder geen com mentaar. Vooralsnog vond ze haar speel goed belangrijker. In december 1947 was het pleit beslecht. In zekere zin was er een compromis bereikt, zij het niet van harte, maar Jan Pomstra zowel als Gerrit Geugies zagen in, dat dit het beste resultaat was, wat bereikt kon worden. Het vonnis bepaalde, dat zowel mevrouw Poort-Stroet als Jan Pomstra de leiding zouden hebben. Pomstra de zake lijke, de vrouw de financiële. Ondanks hef tige bezwaren van de beide advokaten werd niet de waarde van machines, voorraden en opstallen op 5 mei 1945 als criterium genomen, maar de toestand op 1 augustus 1947. En die kwam uiteraard veel gunstiger uit voor Griet Poort en haar zoon. Daar door hadden beiden een meerderheid, een vrij grote meerderheid zelfs, al was er re kening gehouden met rente en samenge stelde rente van het geld, dat Pomstra en Geugies hadden ingebfacht. Het viel even wel nagenoeg in het niet bij het kapitaal, dat weer eigendom was van Griet en haar zoon. Toen in de fabriek bekend werd, dat me vrouw Poort en haar lange, slungelachtige zoon waarschijnlijk weer terug zouden ko men, de eerste ads directrice naast Pomstra en de zoon waarschijnlijk als chef op een of andere kantoorafdeling, brak er een staking uit. Het personeel, dat hoog wegliep met zijn directeur Pomstra, had het hele proces van het begin tot het eind gevolgd en reeds weken te voren was overlegd. De rechter kon wel bepalen, dat die twee land verraders terug mogen komen, maar wij hebben ook nog' een stem in het kapittel. Dus op de dag, dat men wist, dat moeder en zoon het bedrijf weer zouden betreden, bleven de machines stilstaan en stonden de mensen met de armen over elkaar buiten in de winterzon, toen het tweetal in een auto het terrein opreden. Griet begreep onmiddlelijk wat er aan de hand was. De portier was immers ook niet op z'n post? Maar ze reageerde op geen enkele wijze. Ze liep zonder ook maar één man of vrouw aan te kijken het gebouw binnen, rechtdoor naar het privé-kantoor. De sekretaresse had ook de stofkap over haar machine gelaten en stond buiten tussen een fraiser en een stoffeerder. Alleen Jan Pomstra zat achter zijn bureau. De dag tevoren had hij met Giep Geugies en Douwe Westra een lang onderhoud gehad, wat resulteerde in een soort strijdplan. Een tegenzet, want ze wis ten alle drie, dat de volgende morgen onder het personeel de staking zou uit breken: acht en vijftig mannen en vrouwen. Geen enkele uitgezonderd. (Wordt vervolgd). Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan organiseerde de Rabobank te Colijnsplaat op woensdag 9 juni 1976 een avond in dorpshuis „De Brug" te Colijnsplaat om dit feit te vieren. Genodigden waren afgevaardigden van besturen van een 30-tal verenigingen uit de dorpen Kats, Kortgene en Colijnsplaat, het werkgebied der bank. In zijn welkomstwoorden herinnerde de voorzitter van de Rabobank, de heer P. J. Bom, er aan, dat destijds het 40-jarig be staan werd gevierd met 4 cabaretavonden voor de volwassenen en een middagvoor stelling voor de schooljeugd, verzorgd door het gezelschap van Jaap Mijderwijk. Nog steeds worden over die viering herinne ringen opgehaald. Het was destijds een groot succes, waarvan praktisch de hele bevolking van ons werkgebied heeft ge noten. Het 50-jarig bestaan werd meer stijlvol gevierd met een receptie en een spreker,- nl. de heer Keijzer, destijds lid van de hoofddirectie van de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, die een inleiding hield over het onderwerp: „De Landbouw in het zoeklicht van morgen." Het bestuur van de bank heeft zich uit voerig beraden over de wijze waarop zij de viering van het 60-jarig bestaan der bank gestalte zou kunnen geven. Zij wilde daarbij niet in herhalingen vallen en was ook de mening toegedaan, dat men anno 1976 geen succes meer mocht verwachten van een viering op de wijze van 20 jaar geleden, afgezien nog van het feit of zoiets vandaag de dag nog betaalbaar is. Uiteindelijk werd besloten aan een aantal verenigingen in het werkgebied der bank een bedrag te schenken dat aangewend zou kunnen worden voor een wellicht lang gekoesterde wens. Hierbij leefde de gedachte bij het bestuur sterk dat de Rabobank, eerder Boerenleen bank en Raiffeisenbank, destijds is ontstaan uit een plaatselijk initiatief. Dat de bank, klein begonnen, is gegroeid tot wat zij nu is door het vertrouwen dat zij in de loop der jaren heeft gekregen van de plaatselijke bevolking. Dat zij, door haar gelden uit te lenen aan plaatselijke bedrijven, verenigin gen en particulieren, ook een bijdrage heeft geleverd aan het leefbaar houden van het werkgebied. Kortom dat de bank er is voor en door de plaatselijke bevolking. Zij wil nu een aantal verenigingen, die eveneens belangrijk zijn voor de leefbaarheid van dat gebied, op deze wijze haar dank laten blijken voor het genoten vertrouwen van de bevolking in de afgelopen 60 jaar en hoopt ook in de toekomst dit vertrou wen, nog meer dan voorheen, waar te kun nen maken. Na de pauze die hierna volgde werden de afgevaardigden van de genodigde vereni gingen verzocht één voor één naar voren te komen om een brief in ontvangst te nemen waarin het voor hun vereniging bestemde bedrag stond vermeld. Deze be dragen varieerden van 250,— tot 2.000,— In totaal werd voor plm. 17.000,— weg geschonken. Namens de verenigingen van Kats sprak de heer P. v. d. Maas een hartelijk woord van dank uit voor deze zeer gewaardeerde wijze van het vieren van het jubileum van de Rabobank „Colijnsplaat". Voor de vere nigingen van Kortgene dankte de heer W. Goossen en voor de verenigingen van Co lijnsplaat de heer M. Nijsse. De voorzitter van de Rabobank dankte hierna allen voor jhun aanwezigheid op deze avond en sloot de bijeenkomst. Hij nodigde iedereen uit nog een poosje na te blijven voor een gezellig en ongedwongen samenzijn. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 482 Horizontaal: 1. zuivelprodukt - 4. stempel- merk - 7. rotswoning - 11. gewicht - 12. dochter van Cadmus - 13. muziekteken 15. pers. vnw. -16. radon (afk.) - 18. koraal eiland - 19. niet dezelfde - 21. Ned. vlieg veld - 23. elektr. geladen deeltje - 24. aan zien - 26. vette substantie - 28. handvat 31. zuil - 32. lokspijs - 34. soort lied - 35. herkauwer - 39. te gelegener tijd (afk.) 41. deel van een toneelstuk - 44. oxyde - 46. plant - 48. uitroep - 49. wiel - 51. plaats in België - 53. sein - 56. strafwerktuig 58. Eng. ontkenning - 59. voorvoegsel - 60. deel van een bijenkorf - 62. Europeaan - 63. op de wijze van - 64. overschot - 65. ver-' tegenwoordiger - 66. rivier in Duitsland. Verticaal: 1. levensonderhoud - 2. plaats in Overijssel - 3. deel van een kachel - 5. hoefdier - 6. naarling - 8. kerkgebruik - 9. windrichting (afk.) - 10. vertaler - 14. lust 15. gindse - 17. naar beneden - 18. verzoek schrift - 20. vloek - 22. uitgeslapen - 25. schouderholte - 26. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 27. rondhout - 28. gedeputeerde staten (afk.) - 29. familielid - 30. uitvlucht 33. boos - 36. slede - 37. windrichting - 38. dorsvloer - 39. motorraces (afk.) - 40. ten laatste (afk.) - 41. weekdier - 42.drank 43. water in Friesland - 45. Jeruzalem - 47. in aanzien houden - 50. plaats in Hongarije 51. geneesheer - 52. plaats in Drente - 53. klank - 54. voeg - 55. onbeweeglijk - 57. Noorse god - 61. Eng. bier. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 481 Horizontaal: 1. tij - 2. cao - 5. den - 8. of 10. la - 11. Hilversum - 14. ik - 16. anno 18. genet - 19. Oder - 21. gift - 23. RAI 24. smet - 25. roe - 26. aga - 27. nok - 28. esp - 30. tol - 32. lot - 34. iel - 36. last 40. Isar - 42. Terncuzen - 43. olie - 45. drie - 48. dra - 50. hap - 52. beo - 53. rio 55. die - 56. Ali - 57. bos - 59. vore - 61. ral - 63. grijs - 65. solo - 66. kalme - 68. enak - 70. ro - 71. Breukelen - 74. kg 75. rk - 76. pit - 77. nis - 78. ja. Verticaal: 1. tango - 2. oi - 3. alg - 4. overal - 5. dreint - 6. Est - 7. nu - 9. fiets - 10. la - 11. hof - 12. Ena - 13. mom 15. kr - 17. niets - 20. deels - 22. tal 24. ski - 25. rel - 29. por - 31. otter - 33. opera - 35. einde - 37. aal - 38. arg - 39. tzt - 41. aai - 43. oir - 44. idool - 46. robijn 47. eis - 49. ade - 50. heraut - 51. palmen 52. big - 54. ivoor - 58. Osaka - 60. Rob 62. alk - 64. ren - 65. sr - 66. kei - 67. eli 69. kg - 72. rp - 73. es.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1