NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJ door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? GESLACHTSVERANDERING No. 3711 Donderdag 10 juni 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON „Dank je. oom Piet. Hoe is het met de treinen?" „Je kunt over een dag of veertien hier heen, al zul je in Zwolle over moeten stap pen. Op het station bij jullie zullen ze onderhand de voorlopige dienstregeling al wel hebben." „Dan ziet u ons weer gauw verschijnen. Tot ziens dus!" Twee dagen voor zijn terugkeer naar Hoogerbroek had Gerrit nog een lang on derhoud in Leeuwarden met waarnemend direkteur Pomstra. Het kontrakt was gete kend: Gerrit Geugies kreeg het alleenver- kooprecht voor de gehele Veluwe en een deel van de provincie Utrecht. En mocht voorlopig ook daarbuiten Poorts meubelen verkopen, als dat toevallig zo uitkwam. De grote moeilijkheid was op dit ogenblik het vervoer. Maar omdat hij als oud-spoor- man relaties had bij de NS, dacht hij, dat daaraan ook wel een mouw te passen zou zijn. Tegen Pomstra zei hij, nadat men de getekende overeenkomst bezegelde met een sigaret en een glaasje Pomstra had er gens een fles goede Berenburger kunnen organiseren „Ik ga in Hoogerbroek eerst praten met de gemeentelijke autoriteiten. Er zijn daar metalen hallen, die de Cana dezen in het dorp achtergelaten hebben. Daar wil ik er een paar van hebben. En voorts telefoon. Dat is ook een noodza kelijke vereiste. Ik houd natuurlijk kontakt met je. Zodra ik ruimte heb en de Spoor wegen een paar goederenwagens ter be schikking, krijg je een seintje. Ik heb voor lopig vijf en twintigduizend door de geld- zuivering gekregen. Die zijn tot je be schikking, dus je kunt volop vooruit. Ak koord?" De ander drukte tevreden de hand van Gerrit Geugies. „In orde, Gerrit. Op mij en de mannen kun je rekenen." Vanzelfsprekend lagen er nog een regi ment moeilijkheden op het pad, dat Gerrit Geugies wilde gaan. Het begon al met de autoriteiten in Hoogerbroek. Of eigenlijk met de hoogste gezagsdrager van het ogen blik, in casu: de waarnemend burgemeester. Die had er aanvankelijk helemaal geen oren naar. „Meubelen? Wat moeten wij met meubelen? Hebt u het woningbestand in onze gemeente gezien? Ik zit onderhand met een kleine duizend woningzoekenden en weet u, wie nog uit Duitse gevangen schap kan terugkeren? Huizen moet ik hebben; bouwen moeten we. Daar hebben we meer aan, meneer Geugies!" „Zeg maar gewoon Giep, dat deed je vroeger ook. Nu moet je eens goed luis teren, meneer de burgemeester, want na tuurlijk ben ik het met je eens, dat er huizen moeten komen. En als er eenmaal huizen zijn, moeten ze bemeubeld worden. Daar ga ik voor zorgen. Al of niet met medewerking van het gemeentebestuur. Die flauwekul van vroeger: geen industrie in onze landelijke gemeente, het stokpaardje van burgemeester Jan Venten, lap ik aan mijn laars. Zoals ik al zei, was dat mis schien mooi vóór de oorlog en Venten meende het goed met Hoogerbroek, maar we leven in een radicaal veranderde tijd. Zal ik jou eens een tip geven? Profiteer van het moment en haal zoveel mogelijk industrie in Hoogerbroek. Dat betekent wel vaart, werkgelegenheid en dat zullen we echt hard nodig hebben!" Ondanks zijn vurige pleidooien kreeg hij uiteindelijk nul op 't request. Wat niet betekende, dat Giep bij de pakken ging neerzitten. Dan ga ik op eigen gelegenheid ruimte zoeken, besloot hij. En dat had Giep, binnen drie dagen. Een kuikenbroeder, die voorlopig nog geen brood zag in zijn busi ness waar halen we het voer voor kippen vandaan? We hebben zelf nauwelijks vol doende te eten wilde zijn grote, lange schuur wel verhuren. Giep bedong vijf jaar, maar dat vond de boer wel wat lang, zodat men het eens werd voor drie jaren. Hij had de schuur bekeken, die er behoorlijk uitzag en redelijk schoon was. Het gebouw lag niet ver van het centrum. De huur overeenkomst werd opgemaakt en getekend. Giep betaalde een jaar vooruit en belde toen op het postkantoor hij had welis waar een optie, maar zelfs dit betekende misschien weken wachten Leeuwarden op. „Het is voor elkaar, Jan; ik heb een ruimte van zestig bij twaalf. Voorlopig voor drie jaar. Ik denk, dat daar wel wat in kan staan, niet? En wat vervoer betreftje kunt station Leeuwarden bellen. Je vraagt maar hoeveel wagens je denkt nodig te hebben en dan krijg je bericht, wanneer je kunt laden. Voor Hoogerbroek." Nu zat hij enkel met het probleem: hoe krijg ik die meubels uit de goederenwagens in de schuur? Want dat is zeker twee kilo meter. Ik kan ze moeilijk stuk voor stuk op de fiets wegbrengen. Maar daar wist Piet Zwaan wel raad op. „Praat maar eens met Van der Marei, de bode. Die heeft een stevige sleperswagen en zal best je meubels willen rijden." Giep reed op de fiets naar de expediteur en hij nam op zich de wagons met zijn knecht te zullen lossen en de meubels over te brengen in de grote schuur aan de Langkamperweg. Zo begon Giep Geugies zijn groothandel in meubelen. In augustus 1945 kreeg hij de eerste zending: twee goederenwagens vol. Hij liet circulaires drukken, kreeg ongeveer terzelfder tijd telefoon, richtte voor in de hal een kantoortje in met een ontvangst- vertrek en nodigde alle bekende meubel handelaren in Hoogerbroek en wijde om geving uit voor een show. Giep versierde een kist sigaren en zorgde voor koffie met koek. Deze show werd een succes voor Gerrit (Giep) Geugies. Genoeglijk rokend bekeken de bezoekers de uitgestalde meubelen, want er was net een paar dagen tevoren een tweede zending uit Leeuwarden gekomen. En toen Giep om vijf uur de hal sloot en met zijn vrouw terugfietste naar het spoorhuis, waar het echtpaar nog altijd inwoonde, kon hij tevreden zijn. De aanwezige voor raad was goeddeels verkocht, terwijl hij voor enkele duizenden guldens andere al in bestelling had. Hoofdstuk 4: De fabriek. Heel geleidelijk aan ging Giep zijn zaak verfraaien. Er kwamen catalogussen met afbeeldingen van de meest courante meu belen, want de clichéfabrieken konden weer volop werken. Hij kocht een dumpauto, zodat hij zelf de bestelde meubelen op de plaats van bestemming kon bezorgen. En hij nam een man in dienst, die hem hierbij ging helpen en verder adspirant-kopers te Velen zullen het nauwelijks kunnen ge loven, maar bij dieren komt het voor, dat een mannetje in een vrouwtje verandert en omgekeerd. Het is een verschijnsel dat men reeds geruime tijd kent, en dat hoofd zakelijk voorkomt bij hoenders en wel spe ciaal bij die soorten, die door fokken ge degenereerd zijn. In de vrije natuur zien we een dergelijke geslachtsverandering hoogst zelden. Dit neemt niet weg, dat het verschijnsel bij diverse hoenders in gevangenschap werd geconstateerd en daarmee stond de weten schap voor het probleem van de geslachts verandering en hoe die te verklaren. De wetenschappelijke onderzoekers zijn er in geslaagd om dit merkwaardige ver schijnsel te verklaren. Zoals men weet is het geslacht anatomisch in het individu vastgelegd en wel door aanwezigheid van woord stond, als Giep er niet was. Naar mate het economische leven weer op gang kwam, reden er meer wagons met meubelen uit Leeuwarden naar Hoogerbroek. Dage lijks kwamen er nu bestellingen binnen, want meubelen zijn er altijd nodig. De Poort meubelen waren van een goede, stevige kwa liteit, terwijl het hout, dat men ervoor gebruikte, kwalitatief eveneens steeds beter werd. Met echte Friese degelijkheid werden de tafels en stoelen, kasten en ledikanten afgewerkt, zodat ze een sieraad in iedere kamer waren. In het voorjaar van 1946 trouwden Dou- we en Catrien in Hoogerbroek. Dat was een groot feest, waar voor 't eerst de meeste leden van het gezin Westra aanwezig waren. Pleegouders en broer en schoonzus hadden geen kosten gespaard om deze betekenis volle dag voor het jonge paar in ieder opzicht te doen slagen. De volgende dag vertrok het gezelschap, aangevuld met de pas gehuwden naar Dronrijp. Douwe, die er niets voor voelde om op het bedrijf van zijn vader te blijven werken, had door bemiddeling van Giep een baan gekregen in de meubelfabriek. Pomstra, die er nog altijd de scepter zwaaide en vrijwel maan delijks met één of twee man het perso neelsbestand moest vergroten, wilde hem graag hebben. Iemand, die een poos op de Handelsschool heeft gezeten, moet dan maar voor Poorts meubelen op reis gaan, meende de direkteur. Voorlopig in de drie noorde lijke provincies. Een auto was intussen be schikbaar, want in het noorden kom je niet overal met de trein en de bussen lie pen ook nog maar zuinigjes aan. Een maand later, in de vroege voorzomer van 1946, beviel Hielkje Geugies van een dochter, die naar haar moeder: Fokkelien werd genoemd. Hoewel Sake en zijn vrouw al enkele kleinkinderen hadden, was er nog geen enkele naar heit of mem vernoemd. Daarom was Fokje getroffen, omdat schoon zoon en dochter er aan gedacht hadden mems naam aan de boreling te geven. Nadat het geboortekaartje op Westra-state bezorgd was, stapte Fokje de volgende morgen vroeg op de trein en bereikte zo tegen de middag Hoogerbroek, waar een hartelijk wèerzien plaatsvond tussen moeder en dochter en later tussen schoonmoeder en Giep. Het kleinkind werd bedolven onder geschenken. Fokkelien wilde op deze wijze haar waarde ring uitspreken, omdat er nu een tweede Fokkelien in de familie was. Nog vóór het jaar 1946 ten einde was bleek Hielkje opnieuw in verwachting te zijn en uit Dronrijp wist men, dat er in het gezin van Douwe en Catrien ook een baby op komst was. Daar was Douwe er intussen in geslaagd een arbeidershuisje te kopen, op de grens van de provinciale hoofdstad en de buurtschap Snakkerburen. Lekker dicht "bij de fabriek en toch buiten. Want Catrien wilde liever niet in de stad wonen en waarom zullen wij het doen, nietwaar? Door mijn baan kan ik bij wijze van spreken overal mijn bivak opzetten. Aldus Douwe en Catrien was het ook dit maal met hem eens. In 1947, enkele weken voor Hielkje op nieuw in het kraambed zou komen, ontston den er opeens moeilijkheden in de meubel fabriek. Want mevrouw Poort, geboren Stroet, was zonder verdere veroordeling uit het kamp ontslagen en maakte meteen de zelfde dag alweer aanspraak op de fabriek. Ze was heel doodgemoedereerd het terrein opgelopen, tot grote verbazing van de por tier, die haar niet kende omdat hij pas een jaar in dienst was. Maar voor hij van de consternatie was bekomen, had Griet het gebouw al betreden, liep regelrecht naar het privékantoor, waar ze de sekretaresse, die haar de weg wilde versperren „Dat gaat zo maar niet, mevrouw, als u geen afspraak hebt met meneer" rustig maar beslist een por gaf, zodat het meisje op de grond terechtkwam. (Wordt vervolgd). ovaria bij het wijfje en testikels bij het mannetje. Deze organen noemt men ge- slachtsklieren en zij zijn opgebouwd uit lichaamscellen. Tijdens het ontwikkelen van het embryo, het nog niet geboren wezen, worden deze klieren reeds gevormd en groeien tot hun uiteindelijke bestemming. Of de ongeborene een mannetje of een vrouwtje zal \vorden, ligt reeds vast in de structuur van het bevruchte ei. In de celkern bevinden zich namelijk de chromosomen en het aantal chromosomen in een celkern is bepalend voor het geslacht. Dit is iets van doorslaggevende betekenis, maar het is nog niet alles. Er zijn meer faktoren die een rol spelen bij de geslachts vorm en dat zijn de hormonen. Zij ontstaan op diverse plaatsen in het lichaam in klie ren en worden door het bloed vervoerd naar die plaatsen van het lichaam, waar ze hun werk dienen te verrichten. Er zijn bijvoorbeeld twee soorten hor monen, die iets te maken hebben met het geslacht en wel die hormonen, die recht streeks inwerken op de geslachtsklieren en voor hun ontwikkeling zorgen en voorts nog hormonen, die verantwoordelijk zijn voor de zogenaamde secundaire geslachtsken merken, zoals bijvoorbeeld de mooie ge kleurde veren bij mannelijke vogels, de baard bij de man en het gewei bij de her ten, e.d. Deze hormonen zijn gesplitst in manne lijke en vrouwelijke hormonen. In een li chaam hebben of de mannelijke of de vrouwelijke hormonen de overhand en hier door wordt het individu anatomisch man of vrouw met alle kenmerken van dien. Is het lichaam gezond, dan heerst er een keurig evenwicht. Bij een mannelijk indi vidu overheersen de mannelijke hormonen en merkt men weinig of niets van de ook aanwezige vrouwelijke hormonen. Bij een vrouwelijk individu is het juist omgekeerd. Wanneer nu door de een of andere oor zaak dit evenwicht wordt verstoord, dan neemt dus bij het mannetje de invloed Horizontaal: 1. duur van eb en vloed - 2. coll. arbeidsovereenkomst - 5. boom - 8. voegwoord - 10. zangnoot - 11. plaats in Noord-Holland - 14. pers. vnw. - 16. van het jaar - 18. rijdier - 19. rivier in Duitsland 21. schenking - 23. gebouw in Amsterdam (afk.) - 24. vlek - 25. staaf - 26. oosterse titel - 27. deel van het dak - 28. boom 30. speelgoed - 32. bestemming - 34. dun 36. hinder - 40. zijrivier van de Donau 42. plaats in Zeeland - 43. vloeistof - 45. telwoord - 48. spoedig - 50. beet - 52. vogel 53. rivier (Spaans) - 55. aanw. vnw. - 56. oosterse jongensnaam - 57. bundel - 59. ploegsnede - 61. vogel - 63. kleur - 65. enkelspel - 66. rustige - 68. reus - 70. ambtshalve (Lat. afk.) - 71. plaats in Utrecht 74. gewicht (afk.) - 75. godsdienst (afk.) 76. kern - 77. muurholte - 78. bevestiging. Horizontaal: 1. ol - 3. pet - 6. pro - 8. as 10. sela - 11. elite - 14. reve - 15. stro 17. rede - 19. nav - 21. Hengelo - 23. ton 25. oke - 27. tak - 28. oor - 30. straal 33. affuit - 35. Ier - 36. oksel - 39. Fin 40. sr - 41. drom - 42. slee - 43. tij -44. ako - 46. santé - 48. ree - 50. knoeit - 52. satire - 55. Est - 56. neb - 58. SER - 59. lok 61. etalage - 64. eva - 66. smet - 67. Rome 69. kiwi - 70. route - 72. idee - 74. ge 75. pop - 76. sos - 77. nt. van de vrouwelijke hormonen toe en bij het vrouwtje de invloed van de mannelijke hormonen. Dit uiteraard met alle gevolgen van dien. Het dier begint te veranderen. Bij een haan bijvoorbeeld ziet men de sier lijke kam verdwijnen, ook het kraaien houdt op en het dier raakt zijn uiterlijke ge slachtskenmerken kwijt. Bij een hen ziet men het omgekeerde. Zij krijgt een kam, gaat van de leg en gaat kraaien. Voor deze verschijnselen kunnen ver schillende oorzaken worden aangewezen, doch het gaat om een inwendig effect, dat resulteert in een te geringe hormoonaf scheiding van de klier of klieren die het juiste geslachtshormoon leveren. Ook kan de oorzaak zijn een effekt dat leidt tot een overproduktie van de klieren die het andere hormoon produceren. Ook kan men door kunstmatige toediening van tegen gestelde hormonen geslachtsverandering be werkstelligen. Een ingreep waarover men overigens kan denken zoals men wil. Steeds is de oorzaak van geslachtsveran dering terug te brengen tot een verstoring van het hormonaal evenwicht, zoals dat normaal in het individu behoort te bestaan. Verticaal: 1. dans - 2. titel (afk.) - 3. water plantje - 4. alom - 5. vorm van dreinen - 6. Europeaan - 7. bijwoord - 9. vervoermiddel 10. zangnoot - 11. tuin - 12. Spaanse ko ningin - 13. masker - 15. vreemde munt (afk.) - 17. nihil - 20. gedeeltelijk - 22. onb. vnw. - 24. sportartikel - 25. opstootje 29. stoot - 31. roofdier - 33. muziekdrama 35. slot - 37. vis - 38. boos - 39. te zijner tijd (afk.) - 41. aanhaling - 43. nakomeling 44. afgod - 46. edelsteen - 47. verlangen 49. groet - 50. aankondiger - 51. soort bo men - 52. zoogdier - 54. kostbare stof 58. plaats in Japan - 60. jongensnaam - 62. vogel - 64. deel van het kippenhok - 65. de oudere (afk.) - 66. steen - 67. bijb. naam 69. gewicht (afk.) - 72. eerwaardiger vader (afk.) - 73. verlaagde toon. Verticaal: 1. os - 2. Lena - 3. pas - 4. tere 5. pi - 6. Peel - 7. ore - 8. AVRO - 9. se 12. lont - 13. trek - 16. Thea - 18. doof 19. Nes - 20. vore - 22. gans - 23. trui 24. nut - 26. kardoes - 29. offerte - 31. tiran - 32. loost - 33. alles - 34. inter 37. KMA - 38. Est - 45. koek - 47. Neel 49. Eire - 50. kil - 51. item - 53. asem 54. era - 56. NATO - 57. Bart - 60. olie 62. terp - 63. Goes - 65. veen - 66. sip 68. eis - 69. kg - 71. Ur - 73. et. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE EEN MERKWAARDIG VERSCHIJNSEL VERSTORING VAN HET HORMONAAL EVENWICHT Oplossing kruiswoordpuzzel no. 470 Kruiswoordpuzzel no. 481

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1