VREEMDE AANZOEKEN PAARDEBLOEMEN REDDEN VELEN HET LEVEN Nieuwe vormen van INSEKTENBESTRIJDING VLOERBEDEKKING Wegens annulering order buitenlandse luchtvaartmij. kantoren/annex woning- komplex op vliegveld Zestienhoven te koop voor minder dan de halve prijs Div. soorten o.a. 300 m2 zuiver scheerwol tapijt 400 cm breed, winkelwaarde 225,p. mtr. Nu per strekkende meter 98,—. Enkalon tapijt excellent 400 cm breed, in herfst- en kastanjekleur, winkelwaarde 139,nu per strekkende meter 69,—. Gebloemd tapijt, 400 cm breed, winkelwaarde 179,—, nu per strekkende meter 89,—. Intertest 100% zuiver scheerwol tapijt, 2 cm hoge pool (direktie-kantoren) ge weven op dubbele jute rug, winkelwaarde 425,—, nu per strekkende meter 189,—. Zuiver wol gebloemd, 400 cm breed, van 398,nu voor 225,—. INLICHTINGEN STALEN AGENCY IMPORT, TEL. 02245 5 92. 'S LANDS WIJS IS 'S LANDS EER De liefde, het aanzoek en het huwelijk zijn zo oud als de wereld. Inderdaad is er in de loop der tijden wel het een en ander veranderd, maar het leidt alles tot hetzelfde resultaat, er wordt een gezin gesticht. In heel oude tijden maakte de man er zich weinig zorgen over. Hij stapte naar de vrouw zijner keuze en sleepte haar aan de haren mee naar zijn woning. En de jonge vrouwen maakten zich evenmin zor gen en wachtten geduldig op de man die haar een keer zou meesleuren. Bij sommige Eskimo's wordt dit systeem nog altijd toe gepast. Maar met het vorderen van de beschaving kwam hier ook verandering in. De vader liet zijn dochter niet meer zo maar bij de haren wegslepen. Hij wenste een ver goeding voor het afstaan van zijn dochter, want de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de vader op de verzorging door zijn dochter was aangewezen, wanneer zijn vrouw mocht overlijden. Deze verzorging moest hij ontberen en daarvoor diende een schade loosstelling te worden gegeven. De minnaar moest nu zijn geliefde kopen. Dat hierbij door de vader of beide ouders soms weinig op het toekomstige geluk van de dochter werd gelet en het meisje aan de meest biedende werd geschonken, moet gezocht worden in een sterk materialistische neiging, die de mens reeds blijkbaar vanuit zeer oude tijden beheerst. Vraag en aanbod. Van die tijden af was dus de toestemming der ouders, hoofdzakelijk van de vader, verplicht voordat men tot een huwelijk kon overgaan. In verschillende werelddelen bestaat dit koopsysteem nog. Gelijke tred houdende met de voort schrijdende emancipatie van de vrouw wordt er steeds meer met haar wensen en ge voelens rekening gehouden. Tenslotte ver dween in de beschaafde wereld de koop geheel en kwamen jonge mensen slechts tot elkaar door wederzijdse liefde. Natuur lijk doen zich nog heden ten dage excessen voor, doch die mogen we als uitzonderingen beschouwen. In de moderne maatschappij kiest de jongen het meisje en het meisje de jongen en veelal geven de ouders hun toestemming tot het huwelijk, zonder daar bij aan eigen baat te denken. Het aanzoek is echter voor vele jonge mannen toch altijd nog een moeilijk pro bleem, de dapperste en grootste praatjes maker staat in dat geval dikwijls met de mond vol tanden en met knikkende knieën. Takken en kransen. In Japan is dit eenvoudiger. De verliefde jongeman behoeft niets anders te doen, dan een tak van een speciaal soort heester te snijden en deze op te hangen voor het huis van zijn geliefde. Blijft de tak hangen totdat ze verdord is, dan heeft het meisje geen belangstelling voor hem. Wordt de tak echter binnengehaald, dan weet hij zonder risico een blauwtje te lopen, de stoute schoenen aantrekken en zijn opwachting bij haar maken. In sommige delen van Zwitserland zijn de rollen omgekeerd. Daar kent men het feest van „de liefdeskransen", dat elk jaar gevierd wordt. De ongetrouwde meisjes uit het dorp verzamlen bloemen en maken daar prachtige kransen van. Als de avond is gekomen, gaan zij op stap en werpen de kransen door het open raam bij de jongen van hun keuze naar binnen. Daarmee is de beslissende vraag gesteld en weldra zullen zij het antwoord weten. De druiven zijn zoet. In een streek van Joego-Slavië kent men nog een ander systeem. In de tijd van de wijnoogst stelen ongehuwde meisjes een druiventros en deze wordt opgehangen voor het gerechtsgebouw. De betrokken meisjes worden bekeurd en moeten voor de rechter verschijnen. Daar krijgen zij stuk voor stuk een boete opgelegd, maar in de rechtszaal zijn ook de jongemannen van het dorp present en wanneer een jongeman voor een bepaald meisje aanbiedt de boete te betalen, dan kan zij dit als een huwelijksaanzoek be schouwen. Zo zien we dat er overal ter wereld be paalde vormen bestaan om een meisje ten huwelijk te vragen. Wij mogen er om la chen, maar laten we dit niet te snel doen, want ook in ons eigen land waren vroeger en zijn nu soms nog de wonderlijkste ge bruiken in zwang. Zonder woorden. In de Betuwe en een groot deel van oos telijk Nederland werd en wordt soms nog een huwelijksaanzoek beantwoord door mid del van een spekpannekoek. Als het meisje zoveel beslag over 't spek deed, dat dit onzichtbaar werd, dan was het „ja". Maar als de stukjes spek duidelijk te zien waren, dan was er geen hoop voor de arme minnaar Wanneer het meisje na het aanzoek van de jongen met stoete, brood en koffie komt aandragen, als het ware om de bittere pil te vergulden, is de jongeman afgewezen. In Zuid-Limburg was het gewoonte, dat de boerendochter, die niet van een aanzoek gediend was, met een bezem de vloer rond de jongeman schoonveegde, als wilde zij op die manier zijn weg efenen, opdat hij kon gaan De trouwerij. Bij de trouwerij waren in verschillende streken diverse gebruiken in zwang en zij zijn het soms nog. Zo was het gewoonte de bruid van haar ouders te halen en naar haar toekomstige woning te brengen. Op een wagen werd het beddegoed en het huisraad geladen, met een bezem in top. De bruidskoe werd meegevoerd' alsmede een mand met kippen, wie de bruid kwamen halen, mochten zoveel hanen en hoenders meenemen als ze machtig konden worden. Op weg naar het toekomstige huis van de bruid hadden de streekbewoners er voor gezorgd dat er steeds een obstakel, een soort tol op de weg was, van touw of tak ken. Deze kon niet gepasseerd worden zon der dat er ruimschoots getrakteerd was. Er zijn ook andere gebruiken die op zeer oude vormen teruggrijpen, zoals het spiegel gevecht, dat de bruidegom en zijn vrienden leveren om in het huis van de bruid binnen te dringen, hetgeen teruggaat op de vrou- wenroof van vroeger. De gebruikelijke feestmaaltijden bij de bruiloft zijn afkomstig van het vroegere verzoeningsfeest, het bezegelen van de vrede tussen de families. De boze geesten. In sommige streken van ons land kent men nog het gebruik, dat de aanwezigen met pannen en deksels lawaai makend door het nieuwe huis van het bruidspaar gaan om de boze geesten te verjagen. Ook wordt er wel glaswerk of aardewerk stuk gegooid, want „scherven brengen geluk". Al dit soort gebruiken zijn overblijfselen van oud bij geloof. We vinden veel van de dingen nog terug ook in de moderne bruiloftsviering. We be hoeven hierbij maar te denken aan het bruiloftsmaal, aan het afhalen van de bruid door de bruidegom. Algemeen komt het voor, dat de bruidegom zijn bruid in zijn armen over de drempel draagt (de plaats waar de boze geesten schuilen), allemaal symbolische handelingen en gebruiken, die nog van lang geleden stammen. Over het algemeen is de officiële huwe lijksvoltrekking in de christelijke landen vrijwel gelijk, aangezien de ceremonie in de kerk wordt voorgeschreven. Wat de bijkomstigheden betreft, is het echt 's lands wijs 's lands eerl (Nadruk verboden). EEN VAN DE NUTTIGSTE ONKRUIDEN DIE ER ZIJN Iedereen kent de paardebloem, die langs wegen en in weilanden op niet te schrale grond overvloedig voorkomt. De plantkunde- of nattehisleraar was er verliefd op, want aan de hand van de bloem kon hij je nu eens haarfijn uitleggen wat een composiet was. Aan de hand van het verhaal van de door midden gesneden wortel waarvan beide delen op totaal verschillende grond werden uitgepoot maakte hij je duidelijk, dat verworven eigenschappen niet erfelijk waren. Want het zaad van die twee, uiterlijk zo verschillende planten, gaf uitgezaaid op dezelfde grond, tóch weer precies dezelfde habitus. De boer is niet verliefd op de paardebloem. Weliswaar is het blad van deze plant veel voedzamer dan gras, maar daar staan een paar hatelijke eigen schappen van de peerdeblom tegenover: a. ze vormt een rozet dat heel lang plat op de grond blijft liggen, zodat je dat voedzame blad tóch niet te pakken krijgt als je maait; b. dank zij dat rozet verpest de paardebloem de grasgroei grondig; c. in kg blad per ha kan de plant niet tegen goed weidegras op, zodat ze ronduit schadelijk is. Vandaar dat de plant hier op alle mogelijke manieren bestreden wordt. Daar kan men echter mee aan de gang blijven, want langs de wegen groeien miljoenen paardebloemen. Via de pluisjes zweeft het zaad overal heen en daar door is de plant onuitroeibaar. En tóch is ze een der nuttigste planten op onze aardbol. Teelt in de oorlog. In 1920 ontvluchtte dr. Boris Berkman, Moskou. Deze arts wist Amerika binnen te komen, erkend te worden en zich als arts in Chicago te vestigen. Hij had veel belang stelling voor natuur en landbouw en zag, dat in de U.S.A. grote gebieden door erosie (wegspoelen en -stuiven van de bovengrond) bedreigd werden. Berkman zei, dat de paar debloem de beste plant was om voor erosie vatbare grond vast te leggen en dat is ook zo. De penwortel gaat diep de grond in; het is een vaste plant die men maar een maal behoeft te zaaien en nooit te be mesten en de rozet houdt de grond stevig vast. Zo begon de teelt in de U.S.A., die hier en daar nog toegepast wordt, ook al heeft men thans andere middelen om erosie tegen te gaan. Berkman wist, dat Edison óók al paarde bloemen had bestudeerd. De wortel bevat nl. 4% latex, natuurrubber dus, van zeer goede kwaliteit. Een verwant van de paar debloem, de saghys, werd en wordt in de Sovjet-Unie geteeld als rubberplant, onge veer op de manier zoals wij vroeger meekrap teelden: 3 jaar laten groeien, dan de wor tels rooien en de latex extraheren. Boven dien is het zaad van de paardebloem rijk aan olie. Toen men de plant nog op uit gebreide schaal teelde in de U.S.A., bouwde men een soort rijdende stofzuiger om het pluizige zaad te winnen. Dat werd via de luchtstroom hard tegen een gazen wand aangeslagen en zo scheidde men pluis en zaad. De paardebloemolie bleek voor al lerlei doeleinden bruikbaar te zijn. Maar men bleef zitten met het pluis. Bewerking tijdrovend. Dat pluis echter bestaat uit holle, met lucht gevulde buisjes. Elk buisje is om geven door een waslaag. Het is een fan tastisch isolatiemiddel. Toen in de oorlogs jaren Amerika gebrek kreeg aan kapok heeft men het op grote schaal gebruikt. Het bleek echter ook een fantastisch drijf- vermogen te hebben: één pond pluis kon 50 pond andere stoffen drijvende houden. Vandaar dat tijdens de oorlog de „Mae West" life jackets" of reddingsgordels op oorlogsschepen tenslotte met paardebloe- menpluis gevuld werden. Daardoor heeft de plant duizenden mensen het leven gered. En dat was nog niet alles. De bloemstengel is vezelachtig en levert een prima grondstof voor touw. Tot zover in 't kort de roman van de paardebloem. Kort na de oorlog verschenen in Amerika vele publikaties over de teelt en de verwerking van de plant. Maar daar kwam een einde aan, toen de kapok en de rubber uit tropische streken weer over vloedig toevloeiden. Want economisch kan de paardebloem niet tegen kapok en hevea boom op, hoe groot haar kwaliteiten ook zijn. Misschien is dat een gevolg van loon- verschillen, maar óók speelt een rol dat de tijd tekort is geweest om goede rassen paardebloemen te kweken. Verder is een driejarige teelt nogal tijdrovend. Het rooien van de wortels kost veel werk, evenals het verzamelen van de pluizen en het scheiden van pluis en zaad. Dit alles had tot gevolg dat de paardebloem weer afzakte tot een vroegere status van onkruid! Wat de erosie- bestrijding betreft maakt men óók al niet veel gebruik meer van de plant, omdat het zaad, als men het niet zorgvuldig wint, honderden km ver afdrijft en terecht komt op bouw- en grasland waar men het niet wenst. Men past daarom liever steppevorming toe alsmede ploegen in cirkelvorm of teelt planten die gemakkelijk -te maaien zijn, zoals lucerne en grassen. De rol van de paardebloem is vrijwel uitgespeeld, als kultuurplant. Als onkruid zal ze nog wel eeuwen lang onuitroeibaar blijken te zijn. Molsla. Konijnenhouders steken de pollen graag uit, want het is een goed voeder. Kinderen plukken de bollen met pluizen en blazen die er af. Zoveel pluisjes er op blijven zitten, zoveel jaar wordt men minder oud dan honderd. Thee, getrokken van de ge droogde bladeren, werd eertijds gebruikt als bloedzuiverend middel en als middel tegen maagklachten. Doktoren beweren dat men er zijn maagklachten alleen maar mee kan verergeren. Wilt u perse tóch de paardebloem nuttig gebruiken, dan moet u haar gebruiken als molsla. Als in het vroege voorjaar de plant haar groei hervat, komen er heel wat terecht onder de molshopen. De daaronder zittende blaadjes zijn bleekgroen en zeer mals. Men kan beter veldsla kopen bij de groenteboer, maar voor natuuraanbidders is de molsla nog altijd je van het. De plant is in ons taalgebied bekend onder tientallen namen en elk daarvan wijst op een bepaald gebruik of een bepaalde op vatting. Gaat u dat maar eens na: Paarde bloem (paarden eten het blad graag), hon densla slecht soort sla), kaardebloem, kaarsjes, kettingbloem, konijnengroen, leeu wentand, melkbloem, molsla, papenblad, pluimpjes, schuftbloem, stuiver, veldrijs, wilde cichorei, uitblazertjes, zevendistel, zuurdistel, kankerbloem, brievenbesteller. Uit de wortels heeft men weieens een extrakt gemaakt dat op koffie lijkt. Cichorei leent zich daarvoor uiteraard beter. U ziet het: het is allemaal „Ersatz" wat de plant levert. Als de mensheid elkaar in de haren vliegt kan dat belangrijk zijn. In normale tijden niet. Vandaar dat het geval toch weer in de rubriek „onkruiden" thuishoort, ondanks de archieven vol publikaties over het nut van de plant. Niettemin zouden wij haar in ons landschap missen. OUD CHEMISCHE BESTRIJDINGSMIDDELEN VOLDOEN NIET LANGER EN WORDEN GEVAARLIJK Reeds vele jaren zijn de wetenschappe lijke onderzoekers bezig met de ontwikke ling van nieuwe methoden ter bestrijding van insekten, e.d. De insektenbestrijding is een bittere nood zakelijkheid om ziekten bij mensen en bij plant en dier te voorkomen. Ook ter be scherming van onze oogsten is het nodig. Tot op heden gebruikte men als strijdwa pens chemische middelen. In wezen komt dat er op neer, dat we werken met zware vergiften, die ook voor mens en dier niet zonder gevaar zijn. Tot grote schrik van de mens, bleken tenslotte zich insekten te ontwikkelen die niet gevoelig zijn voor deze vergiften, al thans in de doses waarin zij worden toe gediend. Natuurlijk kan men deze doses niet ongestraft gaan verhogen, omdat dan de concentratie extra gevaar voor mens en dier gaat opleveren. Het gevolg hiervan is, dat men met de chemische bestrijding van insekten enigszins op een dood spoor raakt. Zwaardere vergiften en grotere concentra ties zijn niet mogelijk. De vogelsterfte als gevolg van het gebruik van dergelijke in- secticieden is reeds afschuwelijk en het gevaar is niet denkbeeldig dat er op den duur ook voor de mens risico's aan het gebruik van chemische middelen verbonden kunnen zijn. In haar boek „Silent Spring" (dode lente), heeft de Amerikaanse biologe Rachel Varson hier reeds op gewezen. Het lag voor de hand, dat de weten schap naarstig ging zoeken naar andere mogelijkheden om insekten te bestrijden. Naarmate men een uitgebreider studie maakte van de insekten, kreeg men ook een beter inzicht in hun manier van leven en alles wat daarmee samenhangt. Het is op dit terrein, dat de wetenschap pogingen in het werk stelt om de insekten aan te pakken, wanneer zij moeten worden bestreden. We denken hierbij aan de manier waarop men in de V.S. met groot succes een runderhorzelsoort bestrijdt. Er worden van deze horzel veel mannetjes kunstmatig ge kweekt en deze mannetjes worden blootge steld aan radioaktievestraling en wel in die mate, dat zij steriel worden. Tegen de paartijd laat men in de bedreigde gebieden grote aantallen van deze steriele mannetjes los. Het systeem van bestrijding is geba seerd op het feit, dat de wijfjes van deze horzelsoort slechts eenmaal in hun leven paren. In het betreffende gebied wemelt het dan van de mannetjes en heel wat wijfjes paren met een steriel mannetje. Het gevolg hiervan is, dat deze wijfjes geen eieren leggen en sterven. Hieruit vloeit voort, dat er slechts weinig eitjes worden gelegd, althans minder dan wanneer een en ander normaal was verlopen. De popu latie van deze horzels loopt dus sterk achteruit. Op die manier heeft men in de V.S. een aantal streken waar deze horzels een ware plaag vormden, van deze dieren kunnen bevrijden. Van andere insekten weet men, dat zij bepaalde lokstoffen onderscheiden, waar door de mannetjes worden aangetrokken voor de paring. Deze lokstoffen kan men tegenwoordig synthetisch vervaardigen en door middel van deze lokstoffen kan men grote aantallen mannetjes in de val lokken, waarna ze kunnen worden vernietigd. Ook is bekend, dat bepaalde hormonen een belangrijke rol spelen bij de gedaante veranderingen van veel insekten. Het ene hormoon zorgt er voor, dat dit gebeurt, het andere dat dat zich in de ontwikkeling voltrekt. Door nu bewust met deze hor monen te werken, kan men de ontwik keling van ei tot volwassen insekt in de war sturen, waardoor de dieren sterven. Het zijn allemaal geheel nieuwe middelen die liggen in het biologisch vlak en waar van men grote verwachtingen heeft voor de toekomst. Een extra interessante bijkom stigheid is, dat de insekten tegen deze stoffen niet resistent kunnen worden, om dat het eigen stoffen zijn, die een onver brekelijk deel uitmaken van de dieren zelf. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag concours Survilliers op 22 mei 1976. Deelname 233 duiven. 1 W. C. Versluijs 10.23.30 287.867 206 2 idem 24.14 2 202.6 3 L. de Fouw 29.30 288.263 199.2 4 S. Branderhorst 29.36 288.045 195.8 5 W. C. Versluijs 30.09 3 192.4 6 A. van de Kreeke 31.06 288.186 189 7 P. J. Verburg 32.12 288.188 185.6 8 P. van Belzen 36.46 293.758 182.2 9 idem 36.54 2 178.8 10 S. Branderhorst 32.39 2 175.4 Uitslag jeugd. Deelname 11 duiven. 1 B. Noordhoek 10.39.06 287.334 38 2 J. de Kam 43.01 288.052 25.4 3 K. de Kam 53.10 288.031 12.8 Uitslag concours Moulins op 22 mei 1976. Deelname 133 duiven. 1 W. C. Versluijs 14.59.50 557.354 225.9 2 P. van Belzen 15.04.31 561.841 219.3 3 idem 04.43 2 212.7 4 L. de Fouw 02.02 556.895 206.1 5 P. van Belzen 06.46 3 199.5 6 H. C. Verburg 09.15 559.706 192.9 7 W. C. Versluijs 10.15 2 186.3 8 H. J. v. d. Moere 13.19 558.189 179.7 9 P. van Belzen 20.02 4 173.1 10 P. J. Verburg 16.50 556.915 166.5 Uitslag concours Quievrain op 29 mei 1976. Deelname 340 duiven. 1 L. de Fouw 8.54.07 127.705 183 2 S. Branderhorst 56.09 129.622 180.9 3 idem 56.15 2 178.8 4 A. van de Kreeke 56.34 129.671 176.7 5 L. de Fouw 55.24 2 174.6 6 M. C. Clement 57.03 129.603 172.5 7 W. C. Versluijs 56.41 128.207 170.4 8 P. J. Verburg 56.53 127.732 168.3 9 M. van Belzen 58.04 129.057 166.2 10 W. C. Versluijs 57.57 2 164.1 Uitslag jeugd. Deelname 16 duiven. 1 B. Noordhoek 2 K. de Kam 3 B. Noordhoek 4 K. de Kam 9.00.24 128.872 21 01.36 129.512 15.8 01.56 2 10.6 05.00 2 5.4 EL DORADO Onder „El Dorado" verstaan wij tegen woordig een soort luilekkerland, maar deze bastaardbetiteling is in wezen niet juist. Hij is afkomstig van „El Hombre Dorado", dat letterlijk de gouden man betekent en hiermede werd de vroegere Inca-priester bedoeld, die bij een bepaalde godsdienstige ceremonie geheel naakt, doch bedekt met goudstof afdaalde in een meer, terwijl zijn onderdanen vol eerbied van een afstand toekeken, hoe de zon op hun gouden ko ning scheen. De indruk die dit op de in boorlingen maakte was zo groot, dat de roem van de gouden man zich over geheel zuid- en Midden-Amerika verbreidde en zelfs tot in Noord-Amerika doordrong. Het was deze roem, die verschillende Spaanse veroveraars indertijd naar het zuiden lokte, waar zij inderdaad de grote rijkdommen van de Inca's vonden en op beestachtige wijze onder de inboorlingen huishielden om zich aan goud en zilver te verrijken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2