NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•«I H U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? postbus i - wissenkerke kerkrestauratie colijnsplaat hengelwedstrijd A. J. van Gilst No. 3710 Donderdag 3 juni 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per post ƒ25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kannen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON In Menaldum werd de aangehoudene be hoorlijk doorgezaagd, maar alles, wat men te weten kwam was, dat hij van beroep koopman was en enige maanden in Ooster- bierum ondergedoken had gezeten. Hij noem de de naam van boer en boerderij. Eén der B.S.-ers zei: „Dat kan kloppen. Er woont inderdaad ene Makkinga tegen de zeekant. Dat klopt wel." Maar helemaal vertrouwen deed men het toch niet en om dat zijn woonplaats Leeuwarden was, werd besloten, dat hij in ieder geval overgebracht werd naar het hoofdkwartier aldaar. Dan moest men in de stad maar eens informeren of er wat bekend was over deze meneer Stroet. Dat kan men daar beter dan hier. Vóór Stroet overgebracht werd, loste Ger- rit figuurlijk nog een paar laatste salvo's op de man af, want intuïtief voelde hij, dat er iets niet klopte met Maarten. „Jij bent in Opperdoes geboren, meneer Stroet, dat is in Noord-Holland, bij Medemblik. Toen je moeder een poosje weduwe was, is ze hertrouwd met éne meneer Gerrit Geugies, die een tuindersbedrijf had in de Beemster, eveneens Noord-Holland. Dat duurde maar enkele jaren, want die Geugies stierf aan een verwaarloosde longontsteking en omdat die moeder van jou zo geweldig lief is geweest voor haar beide stiefkinderen, werd ze met haar zoontje Maarten na de dood van haar tweede man zo ongeveer op straat gezet." Hij knikte enkele malen met grote voldoening, omdat hij de panische schrik op het gezicht van de arrestant had gezien. Alle schoten waren raak en daarom ver volgde Gerrit op grimmige toon: „Zo, dat is het begin van jouw levensverhaal, wat jij nu gaat afmaken. En nu wil ik alleen de waarheid weten, begrepen? Anders zul len we jou eens even op een beproefde wijze onderhanden nemen, want mij belazer je niet met je rotsmoesjes Maarten Stroet, die nu wel begreep, dat men er toch achter zou komen, bekende grote leveranties aan de Duitsers gedaan te hebben. En omdat hij geprobeerd had hen voor een half miljoen Mark op te lichten, was hij persona non grata gewor den en had men hem gearresteerd. Maar hij had allemaal volgens zijn zeggen kans gezien te ontvluchten, waarna hij ondergedoken was bij een boer in Ooster- bierum. De ondervrager knikte opnieuw enkele malen. Met voldoening constateerde Gerrit, dat dit eertijds zo nare jongetje, dat hem en zijn zusje in hun prille kinderjaren tot en met gepest en getreiterd had, nu voor de bijl ging. Maar hij was nieuwsgierig geworden en ging er kalm bij zitten, een sigaret opstekend. De ander onderzoekend aankijkend. „Waarheen gingen jullie? Je moeder en jij, toen jullie weg moesten uit de Beemster?" „Moeder wilde terug naar Friesland, waar ze geboren is. Ze kocht een huis aan de rand van Leeuwarden. Een jaar of wat daarna trouwde ze voor de derde maal, dit keer met een meubelfabrikant. Poort. Poorts meubelen, wel eens van gehoord?" Vaag herinnerde Gerrit zich wel eens een advertentie ervan gezien te hebben. Maar hij reageerde er niet op. „Ga verder," beval hij op korte toon. En Maarten zei, dat hij na de lagere school de Ambacht school had doorlopen en toen bij zijn stief vader in de zaak kwam om meubels te Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan verkopen. „De laatste jaren voor de oorlog ging het niet zo best. We stonden op het randje van een faillissement, toen de oorlog uitbrak." Gerrit knikte. „Juist. En toen zagen je vader en jij kans om het bedrijf omhoog te werken door voor de Duitsers te gaan werken. Mooie meneer ben jij. Leeft die stiefvader, die Poort nog?" „Nee, hij is in 1943 bij een beschieting omgekomen, meneer." Gerrit meldde zich bij de commandant en zei, dat hij de arrestant uitgemolken had. „Collaborateur in meubels. Waarschijn lijk kapitalen aan de moffen verdiend. Heeft een fabriek in Leeuwarden." Toen Maarten Stroet, samen met een twintigtal andere arrestanten, landwachters en n.s.b.-ers in een vrachtauto wegreed, keek Gerrit de wagen met voldoening na. Ziezo, vriend, het heeft wel wat jaren ge duurd, maar ik heb toch nog een beetje wraak op je kunnen nemen, dacht hij. Na een paar weken begonnen de treinen in het noorden weer te rijden. Via de diensttelefoon op het station Dronrijp had Gerrit opnieuw kontakt met zijn pleegvader en wederzijds vernam men zonder onge lukken de oorlog doorgekomen te zijn. Ger rit vroeg, hoe de situatie in Hoogerbroek was en kreeg te horen, dat men voorlopig met bussen zou gaan rijden. Nee, treinen zou nog wel even duren. „En in Amersfoort?" vroeg Gerrit nieuws gierig. „Naar Amsterdam en Utrecht rijden ze weer, heel beperkt, maar de gang begint er in te komen. Wat doe jij? Kom je terug bij het spoor? Of ehwil je weer verder gaan leren? Of zie je brood daar in Dronrijp of omgeving?" „Ik weet het nog niet, oom. Bovendien heeft Hielkje nu ook een stem in het ka pittel. Apropos, Catrien en Douwe willen zich gaan verloven. Zodra de treinverbin dingen van hier met het westen weer in- takt zijn, komen ze zelf, want Douwe wil natuurlijk formeel uw toestemming vragen." „Wij hebben dat vanzelfsprekend al zien aankomen, Gerrit. Wel, Douwe is hier har telijk welkom. Zeg dat maar uit onze naam." „Doe ik. Groetjes aan alle bekenden en binnen een paar weken hoort u wel, wat ik definitief ga doen." Met medewerking van de Leeuwardense illegaliteit kreeg hij gelegenheid zijn vroe gere stiefmoeder te bezoeken. Griet Stroet, die nu Griet Poort heette, was wel oud geworden. Als ruim dertigjarige vrouw was ze in 1927 in de Beemster gekomen. Ze was dus nu begin vijftig, maar zag er uit als zestig. Ook Griet zat in het kamp, want ze had net zo hard meegewerkt om in de oorlog geld te verdienen als haar man en zoon. Ze herkende Gerrit niet en deze maakte zich evenmin bekend. Hij deed net, of hij enkele inlichtingen van haar wilde hebben. Hij zei: „U had een behoorlijk kapitaaltje, he? Gekregen als opbrengst van uw bedrijf in Opperdoes. Toen u trouwde met Gerrit Geugies in de Beemster. Dat hebt u dan zeker in de fabriek van uw derde man gestoken?" „Dat was nog vóór de oorlog, meneer, anders was hij failliet gegaan en ik had het geld immers? Als vrouw ben je toch verplicht je man te helpen?" Hij knikte. „U hebt u geweldig van uw taak gekweten, hoor. Vooral in de vijf oorlogsjaren. Mijn compliment. Of het Tri bunaal te zijner tijd het ook zal appre ciëren, staat te bezien." Later op de dag bezocht hij de fabriek en sprak met de beheerder, die door de commandant van de B.S. voorlopig was aangesteld: een oud-personeelslid, dat in het begin van de oorlog ontslag had ge nomen, omdat hij niet voor de Duitsers wilde werken. Nu was hij waarnemend di- rekteur en probeerde de fabriek met zijn kostbare machines weer draaiende te krijgen. Gerrit bekeek met belangstelling het be drijf, waarin weer enkele mensen aan het werk waren. „Kunt u aan hout komen?" informeerde de bezoeker. „Er was nog een redelijke voorraad en ook stof voor de bekleding, al is het niet eerste kwaliteit, maar we moeten deze eerste tijd maar roeien met de riemen, die we hebben." „Ziet u levensvatbaarheid voor dit bedrijf? Tenslotte waren de direkteur en zijn zoon collaborateurs, nietwaar?" De man haalde zijn schouders op. „Die Maarten komt natuurlijk hier niet meer terug. Die moeder van hem misschien even min. Ik moet een afschrift hebben van het testament, dat Poort indertijd heeft laten opmaken. Het origineel is namelijk nergens te vinden." „Misschien bij die vrouw? Vergeet niet, dat zij voor 1940 een behoorlijk kapitaal hier in de fabriek heeft gepompt. Zij is medeschuldig, maar heeft ook eigendoms rechten." „Dat maakt de rechter of het tribunaal wel uit. Ik meen toch te mogen aannemen, dat de regering de in Londen gedane be loften zal nakomen; dat al het vijandelijk eigendom genaast zal worden." Giep meesmuilde. „Voor u help ik het wensen, maar reken er maar niet te veel op. U ziet me misschien nog wel een keer. Veel succes met de wederopbouw van de fabriek." Veertien dagen later had Gerrit Geugies, na met zijn vrouw overleg gepleegd te hebben, zijn besluit genomen. En dat zei hij dan ook door de diensttelefoon tegen zijn pleegvader. „Ik ga meubelen verkopen. Als ik daarvoor een vakdiploma moet heb ben, ga ik er wel voor leren. Er is in Leeuwarden een fabriek, die goed spul kan maken. Ze zijn bezig de zaak weer op poten te zetten. Morgen ga ik met de voorlopige direkteur praten. Er is noch in Hoogerbriek, noch in wijde omgeving een dergelijke fabriek." „Je vergeet Tijsseling in Nijkerk", her innerde Piet Zwaan hem. „Jawel, maar dat is toch nog een eindje bij ons vandaan, niet? Ik ga trouwens niet aan particulieren verkopen, uitsluitend aan de handel." „Groothandel dus." „Precies. Ik ga proberen de hele Veluwe en een deel van de provincie Utrecht te krijgen voor de alleenverkoop. Alles bekrach tigd door een overeenkomst via de notaris. Wat denkt u ervan?" „Niet gek. Je bent meerderjarig en be schikt over een behoorlijk kapitaaltje. Zodra het door de geldzuivering heen is, zul je er wel over kunnen beschikken, denk ik." „U ziet dus geen bezwaren?" „Beste jongen, je tante en ik, wij hebben jullie van 1931 af opgevoed. We kennen je en weten, dat je een flinke kerel bent, die nooit ergens te beroerd voor was en altijd van aanpakken wist. Als jij meubelen wilt gaan verkopen, slaag je. Daar ben ik van overtuigd." (Wordt vervolgd). Ten bate daarvan willen we als rommel markt-commissie a.s. zaterdagmorgen om 9 uur een rommelmarkt houden in de Voor straat. Daarbij zal ook het Rad van Avon tuur weer draaien met mooie en lekkere prijzen. Graag tot ziens op 5 juni 9 uur 's morgens in Colijnsplaat. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 13 mei: Alinda Dorothea Ma rina, d.v. J. J. de Bruine en W. Begthel. Ondertrouwd: 21 mei: de Looff, Janus Gerard, oud 22 jaar, wonende te Veere en Heijboer, Sara Catharina, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke. Gehuwd: Geen. Overleden: 8 mei: Imanse, Sara, oud 88 jaar, weduwe van C. van der Heijde, wo nende te Wissenkerke; 20 mei: Douw, Ma- rius, oud 80 jaar, echtgenoot van M. Moer man. wonende te Wissenkerke. Traditiegetrouw had de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging op Hemelvaartsdag 27 mei 1976 weer een hengelwedstrijd vast gesteld, waaraan ook niet-leden der vere niging konden deelnemen. Gezien de weersomstandigheden (winderig en koel) viel de deelname nog niet tegen. Er verschenen, jong en oud, in totaal 71 deelnemers, die geen ander doel hadden dan de prachtige prijzen van de prijzen- tafel te bemachtigen. Al vrij spoedig na de aanvang der wed strijd was het reeds duidelijk dat ieder die een bovenmaatse vis kon vangen in de prij zen zou vallen. Na afloop bleek dit nage noeg te kloppen, want er waren in totaal 14 bovenmaatse vissen en 60 ondermaatse vissen gevangen. De deelnemer die het geluk had gehad om een mooie paling en 2 bovenmaatse vissen te verschalken, kon niet alleen de le prijs in ontvangst nemen, maar mocht ook de gevangen vissen mee naar huis nemen. Het totaal aantal punten was 4070 die bij elkaar waren gevist. Alles bij elkaar ruim 21/2 kg vis. De prijswinnaars waren: 1. L. Huige, Kapelle 700 pnt. 2. Adr. Zwemer, Kamperland 385 pnt. 3. A. de Waard, Goes 340 pnt. 4. Ph. Leendertse, Kamperland 265 pnt. 5. P. Slimmen, Kats 260 pnt. 6. J. Hoogstrate, Kloetinge 225 pnt. 7. R. Huige, Colijnsplaat 190 pnt. 8. A. op den Brouw, Goes 185 pnt. 9. L. J. Brouwer, Colijnsplaat 180 pnt. 10. W. J. Mennes, Bergen op Zoom 180 pnt. 11. C. P. v. d. Moere, Colijnsplaat 170 pnt. 12. J. de Wild, Eindhoven 165 pnt. 13. H. den Engelsman, Colijnsplaat 155 pnt. 14. C. Steendijk, Kamperland 150 pnt. 15. P. Verlinde, Kats 150 pnt. Na afloop werden in café „Juliana" te Colijnsplaat de prijzen uitgereikt door de secretaris J. Minnaard uit Wissenkerke, we gens afwezigheid van de voorzitter. Hij be dankte de deelnemers voor hun opkomst en deelde mede, dat de vangsten deze mid dag gering waren geweest. Hij sprak de hoop uit, dat de vangsten bij de volgende vrije wedstrijd op zaterdag 10 juli 1976 (Feestweek Colijnsplaat) beter zouden zijn. Er wordt dan gevist van 13.00 tot 15.00 uur. Inschrijven vanaf 14.00 uur in café „Juliana". Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 480 Horizontaal: 1. geogr. aanduiding (afk.) 3. hoofddeksel - 6. voor - 8. spil - 10. muziekteken - 11. keurtroep - 14. droom (Fr.) - 15. gedroogde halmen - 17. verstand 19. naar aanleiding van (afk.) - 21. plaats in Overijssel - 23. inhoudsmaat - 25. in orde - 27. deel van een boom - 28. deel van het hoofd - 30. deel van een cirkel 33. onderstel van een kanon - 35. Europeaan 36. schouderholte - 39. Europeaan - 40. de oudere (afk.) - 41. menigte - 42. voertuig 43. duur van eb en vloed - 44. kranten jongen - 46. heilwens - 48. herkauwer - 50. vorm van knoeien - 52. hekeldicht - 55. Eu ropeaan - 56. snavel - 58. Soc. Ec. Raad (afk.) - 59. bosje haar - 61. uitstalkast 64. schortje - 66. vlek - 67. plaats in Italië 69. vogel - 70. reisplan - 72. begrip - 74. pers. vnw. - 75. speelgoed - 76. noodsein (afk.) - 77. deel van de bijbel (afk.). Verticaal: 1. zoogdier - 2. meisjesnaam - 3. schrede - 4. breekbare - 5. onmeetbaar getal - 6. deel van Brabant - 7. vreemde munt - 8. omroepvereniging (afk.) - 9. sele nium (afk.) - 12. brandbaar koord - 13. lust - 16. meisjesnaam - IS. slechthörend 19. plaats op Ameland - 20. ploegsnede 22. vogel - 23. kledingstuk - 24. voordeel 26. soort hond --29. aanbieding - 31. dwin geland - 32. vorm van lozen - 33. niets uitgezonderd - 34. tussen - 37. mil. opl. school (afk.) - 38. Europeaan - 45. lekkernij 47. meisjesnaam - 49. land in Europa - 50. koud - 51. hetzelfde - 53. levenslucht - 54. tijdperk - 56. verdedigingsorganisatie (afk.) 57. jongensnaam - 60. vloeistof - 62. heuvel 63. plaats in Zeeland - 65. grondsoort - 66. beteuterd - 68. verlangen - 69. gewicht (afk.) - 71. stad der oudheid - 73. Frans voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 479 Horizontaal: 1. slang - 5. zanger - 10. Ede 12. Lea - 13. er - 14. Rie - 15. genoeg 17. Azië - 19. gek - 21. ok - 22. elf - 24. enge - 25. Cairo - 27. LSK - 28. eik - 30. stand - 32. lol - 34. Eelde - 36. tak - 37. of 39. vlo - 40. ar - 41.eg - 43. armee - 44. st 46. bl - 48. alt - 50. NS - 52. ulo - 55. rente - 57. ons - 59. kolom - 61. Eli - 62. ivm - 64. ruine - 66. ende - 67. pil - 68. sr 69. kat - 71. asla - 73. aperte - 76. gil 78. tij - 79. aai - 80. aak - 81. ageren 82. Anton. Verticaal: 1. sen - 2. ale - 3. neger - 4. ga 5. zoz - 6. Aries - 7. gr - 8. eigeel - 9. ree 10. egoist - 11. dek - 16. Oran - 17. af 18. enkel - 20. koker - 23. lol - 25. cake 26. ido - 27. 11 - 29. Ida - 31. ta - 33. Ommen - 35. Eos - 38. fat - 39. ven - 42. gat - 45. tule - 46. breuk - 47. lel - 49. Leida - 51. ski - 53. lo - 54. omtrek - 56. nietig - 57. om - 58. sri - 60. onze - 63. veste - 65. ulaan - 67. pa - 68. sta - 70. aga - 72. lijn - 74. pit - 75. Ran - 77. le 79. Aa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1