NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Jeugdaktie 'Fiets Veilig' 11 houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VU door Henk van DE TAPIJT SPECIALIST r Zeeland Magazine? Heeswijk No. 3709 Vrijdag 28>iei|1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro^206882 Abonnementsprijs 16,per jaar Franco per post 25,per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON ZEEBEVINGEN Japan is een door aard- en zeebevingen veelvuldig geplaagd land. Het ligt dan wel voor de hand vooraf te weten, wanneer zo'n katastrofe op komst is. Dit is niet zo „gemakkelijk" als een weersvoorspelling of -verwachting. Nu vernemen wij, dat men op het ogen blik in Japan bezig is een onderzees waar schuwingssysteem aan te leggen. Op vier plaatsen aan de kust worden 200 km lange kabels over de zeebodem gelegd, die in totaal elk vijf seismische detectoren (om de trillingen te registreren) met een relais station aan de kust en met het seismo- grafisch centrum in Tokio verbinden. Men hoopt met behulp van de registraties der apparaten preciezere informatie over zeebevingen te verkrijgen opdat bijtijdse en vroege waarschuwingen kunnen worden doorgegeven voor op handen zijnde aard schokken en door zeebevingen verwekte vloedgolven. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80 -4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzzel no. 479 De toestand werd nu met de dag be nauwder. Er was bijna geen machinist meer, die op de loc durfde te klimmen om een trein weg te brengen. Het gebeurde, dat de trein, die Hoogerbroek aandeed, soms drie keer midden in het land stopte, omdat er vliegtuigen in de lucht waren. Dan zoch ten de enkele passagiers, die nog durfden te reizen, ergens achter een hooiberg een goed heenkomen. En als er helemaal niets was, plat op de weidegrond; wat moest je anders? Zowel Giep als zijn pleegvader be grepen, dat dit zo niet lang meer zou kunnen doorgaan. Meer dan vijftig procent van de stoomlocomotieven waren stuk ge schoten of gebombardeerd. Hetzelfde gold voor een aantal elektrische treinstellen. En omdat de Duitsers ook niet meer over vol doende locs konden beschikken, werden Nederlandse machines met machinist en stoker gevorderd. Begin september brak de spoorwegstaking uit. Dit betekende, dat al het personeel van de N.S. moest onderduiken, want op staking stond immers de doodstraf! 's Mor gens heel vroeg wisten Piet en zijn pleeg zoon al, dat alle treinverkeer afgelopen was. Op last van de regering in Londen. Het codebericht was via de radio enkele malen rondgeroepen. Piet had het zelf van de Engelse zender gehoord. Tijdens het ontbijt overlegden ze met z'n vijven, wat er gedaan moest worden, maar terwijl ze zaten te overleggen, kwamen twee mannen binnen. Ze bleken opdracht te hebben onderduik adressen te verschaffen, als ze zelf niets hadden. Na lang verschillende mogelijk heden besproken en overwogen te hebben, leek het Piet Zwaan 't verstandigste, als de kinderen zo spoedig mogelijk naar het noorden zouden gaan. „Op Westra-state zijn jullie wellicht veilig. In ieder geval veiliger dan hiet! We zullen proberen of we je vader nóg per telefoon kunnen bereiken, Hielkje.' Het bleek mogelijk. Westra was het da delijk met Zwaan eens, dat de jongelui veiliger in het noorden zouden zijn. „Heb ben jullie nog een beetje behoorlijke fiet sen? Nou, het is wel een heel eind, maar ik raad toch aan, dat de meisjes en Gerrit het er op wagen. Met z'n drieën. Neem niet teveel bagage mee, want de banden zullen ook wel niet zo best zijn. En doe het zo snel mogelijk; iedere dag uitstel kan misschien onoverkomelijke moeilijkhe den betekenen." De drie jongelui vonden het een hele gok om een reis van ongeveer tweehonderd kilometer op de fiets te gaan maken. Maar hoe ze het ook bekeken, er was geen enkele andere mogelijkheid om naar het noorden te gaan. Bovendien was het weer op dit ogenblik uitstekend, dus werd besloten de volgende morgen zo vroeg als mogelijk was weg te rijden. Tante Brechtje had evenwel een regiment bezwaren: „Als de Duitsers jullie nu aan houden en doodschieten? Dat kan toch? Of jullie opsluiten in de gevangenis? Ik vind het doodeng met al die nare vlieg tuigen in de luchtik hoor, dat ze de laatste tijd iedereen beschieten, zelfs wan delaarsMaar Piet wuifde alle be zwaren weg, al gaf hij toe, dat er bepaalde risico's in zaten. „Maarvervolgde hij op ernstige toon: „ze zijn gedurende de hele reis in 's Heeren hand. Wij kunnen bidden voor een veilige overtocht. Als we Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proef nummer aan POSTBUS 1 - WISSENKEBKE dit voor ogen houden, vrouw, moeten wij op Gods bescherming vertrouwen. Boven dienze zijn alle drie jong en gezond en de fietsen hebben nog redelijke banden. Ik vind, dat ze het moeten wagen. Lukt het niet, of zijn er onderweg moeilijkheden, dan kunnen ze in uiterste instantie altijd nog terugkeren." De rest van de dag werd besteed aan het zorgvuldig uitzoeken en inpakken van de meest noodzakelijke kleding. En mond voorraad, zo mogelijk voor drie dagen. Ten slotte werd de kaart van Nederland be studeerd. „We nemen zoveel mogelijk min der belangrijke wegen, des te geringer is de kans, dat de landwacht of de Duitsers ons aanhouden voor controle," besliste Giep. „Onderweg vinden we wel ergens onderdak voor de nacht, want vóór achten moeten we binnen zijn." De volgende morgen reed het drietal, bepakt even over zessen weg, nagewuifd door oom Piet en tante Brechtje. Met vol doende eten en bonnen. Drie dagen later bereikten ze, even vóór acht uur, gezond en ongedeerd Dronrijp. Hoofdstuk 3: Het echtpaar. Op Westra-state was oorlog of niet elke dag voldoende werk te verrichten. Door bemiddeling van de illegaliteit ver schafte men Gerrit Geugies een ander per soonsbewijs en een arts gaf een verklaring af, dat Gerrit Grolsma asthmatisch was en uitsluitend licht buitenwerk mocht ver richten. Tenslotte een vervalste Bescheini- gung, waarin stond, dat Grolsma, Gerrit uit Dronrijp ongeschikt verklaard was voor iedere arbeidsinzet. Zodat hij vrij veilig op de grote boerderij kon verblijven. Dit was hard nodig, omdat Westra een achttal onderduikers herbergde op verschillende plaatsen, waaronder een joods echtpaar. Al een paar jaar tevoren had Westra met zijn personeel een groot stuk weiland gescheurd en ontgonnen voor bouwland. Daarop ver bouwde hij in de eerste plaats aardappelen en voorts alle mogelijke groenten, terwijl ook een halve hectare graan werd verbouwd. Op deze wijze was men in staat, tezamen met de bonnen, die de illegaliteit af en toe verstrekte, al deze mensen te voeden. Af en toe was er een grootscheepse controle, maar ergens onder Marssum woonde een n.s.b.-er, die zo langzamerhand had inge zien op het verkeerde paard gewed te hebben, die ondanks lid bleef en dikwijls meeging op razzia, maar tijdig vooraf de boeren in wijde omgeving een tip gaf, zodat alsnog in allerijl de nodige maatregelen konden worden genomen om het risico van ontdekking tot het uiterste minimum te beperken. Zodat deze controles geen nare gevolgen hadden. Gedurende de donkere laatste oorlogs maanden was er geen telefoon meer. Die was bij de meeste mensen op last van de bezetter afgesloten. De enige mogelijkheid bleef over: brieven schrijven. Dat werd dan ook gedaan, al duurde het soms een maand voor er een brief uit Dronrijp in Hoogerbroek op de plaats van bestemming kwam. Maar elk teken van leven was wel kom en wederzijds wist men, dat iedereen gezond was en tot nog toe gespaard was gebleven van het oorlogsgeweld. Onder het motto „Fiets Veilig" en in nauwe samenwerking met Veilig Verkeer Nederland organiseerde de Rabobank een grote tekenwedstrijd voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Ook de Rabobank „Colijnsplaat" deed hieraan mee. Naast de tekening die vervaardigd diende te worden, moesten ook vijf verkeersvragen worden beantwoord. De jeugd heeft zich goed van haar taak gekweten. De fiets in het hedendaagse drukke verkeer schijnt meer dan voldoende stof op te leveren voor een creatief stuk teken-, schilder-, knip- en/of plakwerk. De prijzen die waren te winnen, varieer den van een fiets als hoofdprijs tot een fietsvaantje als een soort beloning voor het meedoen aan de wedstrijd. Het fiets vaantje werd zoveel mogelijk aan iedereen uitgereikt. De frisse blauw-witte kleuren aan de fietsen van de jeugd zullen u wel licht reeds zijn opgevallen. De fietsen zelf Pas in de eerste meidagen van het jaar 1945 herademde iedereen. Toen door de ra dio bekend werd gemaakt, dat Duitsland had gecapituleerd, wemelde het binnen en kele minuten van de vlaggen, want die lagen al weken klaar. Gerrit Geugies werd door de illegaliteit opgetrommeld dienst te nemen bij de Binnenlandse Strijdkrachten en hij, die nog nooit een geweer in handen had gehad, kreeg een stoomopleiding in het gebruik van een stengun. En toen hij daar al aardig mee kon omgaan, kreeg hij opdracht met nog twee anderen in Dronrijp en wijde omgeving n.s.b.-ers, collaborateurs, landverraders en s.s.-ers te arresteren en naar Leeuwarden over te brengen. Zo reed Gerrit met een boerenzoon op de 22e mei op patrouille, toen ze onder Zweins, bij de straatweg naar Franeker, op een lange, magere man stuitten. Ze zetten hun jeep stil en liepen op de man af, die aanvankelijk probeerde weg te lopen, maar al gauw zag, dat hij geen schijn van kans had. Gerrits collega richtte zijn wapen op de man en Gerrit liep op hem toe. „Pa pieren," beval hij kort en bondig. De man spreidde zijn handen uiteen. „Ik heb geen papieren; die hebben de Duitsers me afgenomen. Ik ben op weg naar Leeu warden, naar m'n moeder. Ze is ziek." Gerrit keek de man, die bijna een hoofd langer was dan hij, enige tijd onderzoekend aan. Ik ken dat gezicht, wist hij, maar waarvan? „Waar kom je dan vandaan?" vroeg hij verder, terwijl hij de man fouil leerde op eventueel wapenbezit. „Oosterbierum. Daar was ik ondergedo ken." Gerrit vertrouwde het niet erg. „Waarom heb je dan geen vrijgeleide gevraagd bij de commandant van de B.S. daar?" „Daar heb ik niet aan gedacht. En waarom is dat nodig? We zijn toch zeker bevrijd?" Mag ik alsjeblieft gaan en staan, waar ik wil?" „Als jij werkelijk een onderduiker was, vanzelfsprekend. Maar dan weet jij donders goed, dat er op het ogenblik van allerlei gespuis rondloopt; landwachters bijvoor beeld, die hun uniform hebben uitgetrokken en in burger proberen te verdwijnen. Daar om is het noodzakelijk, dat iedereen, die absoluut op reis moet, een vrijgeleide heeft van de B.S." „Datdat heb ik niet geweten," ant- wordde de aangehoudene bedremmeld. „Hoe heet je? En waar woonde je, voor je onderdook?" vroeg de andere jongeman opeens. „Ik ben Maarten Stroet en woon in Leeuwarden Er ging een schok door Gerrit Geugies, want aan Maarten Stroet had hij niet bepaald leuke herinneringen. En aan diens moeder al evenmin. Hij was echter niet van plan zichzelf bekend te maken. „Wat ben je van je beroep?" vroeg hij op kalme toon. „Koopman." „Koopman van wat?" „O, van alles." Gerrit knikte begrijpend. „Zwarthandelaar zeker, he? Collaborateur „Ik was ondergedoken, eerlijk! De Duit sers hebben jacht op me gemaakt!" weer legde de ander op heftige toon. „Ik ben nergens lid van geweest, als jullie dat soms denken." De collega van Gerrit beval; „Trek je jas uit en je overhemd." Gerrit begreep hem terstond. S.S.-ers had den een tatoeëring onder de oksel. Dat was nu een prima herkenningsteken. Maar toen de aangehoudene zijn armen omhoog hief, na zich ontkleed te hebben, en de beide B.S.-ers keken, zagen ze niets. Gerrit wees naar de jeep. „Trek je kleren maar weer aan en stap in. We brengen je eerst naar de post in Menaldum en daar moet de commandant dan maar be slissen, wat er met je gaat gebeuren." (Wordt vervolgd). zijn, als alles gelukt is, aan de hand van de fiets-controlekaart van Veilig Verkeer Nederland, op gebreken gecontroleerd en hopelijk, daar waar nodig, gerepareerd. Uit de inzendingen is uiteindelijk Lia Anthonisse als hoofdprijswinnares uit de bus gekomen. Verder werden prijzen ge wonnen door Annelies Janse, Cor Janse en Marlies Anthonisse. Troostprijzen gingen naar Peter Bakker, Elly de Wild, Jan Willem Dees, Caroline Kallewaard, Paul de Waal en Ko Kallewaard. De jeugd heeft zeker plezier gehad aan dit evenement. De Rabobank hoopt er in ieder geval mee bereikt te hebben, dat de jeugd nog beter is gaan inzien, dat fietsen in het verkeer een ernstige zaak is waarbij een goede fiets, zonder gebreken, een eerste vereiste is. Fiets Veilig is een devies dat veel onge mak kan voorkomen. Horizontaal: 1. reptiel - 5. beroep - 10. plaats in Gelderland - 12. bijb. naam - 13. goud (Fr.) - 14. meisjesnaam - 15. voldoende 17. werelddeel - 19. dwaas - 21. in orde 22. telwoord - 24. nauwe - 25. plaats in Egypte - 27. luchtstrijdkrachten (afk.) - 28. boom - 30. houding - 32. plezier - 34. Ned. vliegveld - 36. deel van een boom - 37. voegwoord - 39. ongedierte - 40. slede - 41. landbouwwerktuig - 43. leger - 44. heilige (afk.) - 46. welwillende lezer (Lat. afk.) 48. zangstem - 50. vervoerbedrijf (afk.) 52. soort onderwijs (afk.) - 55. interest 57. gewicht - 59. zuil - 61. Bijb. naam 62. in verband met (afk.) - 64. bouwval 66. slot - 67. geneesmiddel - 68. de oudere (afk.) - 69. huisdier - 71. deel van de kachel 73. duidelijke - 76. kreet - 78. duur van eb en vloed - 79. liefkozing - 80. vaartuig 81. optreden - 82. jongensnaam. Horizontaal: 1. sg - 3. abdij - 7. Rome 10. al - 12. iep - 14. Elsje - 16. etude 18. lire - 20. ja - 21. ex - 22. se - 23. Ee 24. Elbe - 26. spits - 29. tirade - 31. tt 32. curve - 34. ka - 35. senator - 37. Ie 38. Ab - 40. lat - 42. flik - 44. li - 46. pas 47. cel - 49. de - 50. kano - 53. elk - 55. gr 57. on - 58. bedacht - 61. ep - 63. oksel 65. ah - 66. artist - 69. order - 71. Sloe 72. us - 73. we - 74. el - 75. re - 76. blos 78. tapir - 80. soldij - 82. mal - 84. Ad 85. asem - 86. Arno - 87. na. Verticaal: 1. vreemde munt - 2. drank - 3. kleurling - 4. bevel - 5. zie ommezijde (afk.) 6. teken van de dierenriem - 7. gewicht (afk.) - 8. kleur - 9. herkauwer - 10. zelf zuchtige - 11. deel van een schip - 16. plaats in Afrika - 17. klaar - 18. deel van het been - 20. etui - 23. pret - 25. lekkernij 26. nieuwe wereldtaal - 27. laatstleden (afk.) 29. meisjesnaam - 31. als de akten getuigen (Lat. afk.) - 33. plaats in Overijssel - 35. godin - 38. modegek - 39. heidemeertje 42. opening - 45. soort stof - 46. reken kundige term - 47. deel van het oor - 49. meisjesnaam - 51. sportartikel - 53. soort ondrewijs (afk.) - 54. omgeving - 56. klein 57. voorzetsel - 58. van het Heilige Roomse Rijk (Lat. afk.) - 60. bezittelijk vnw. - 63. versterking - 65. gewapende ruiter - 67. familielid - 68. bevel - 70. oosterse titel 72. streep - 74. kern - 75. vrouw van Aegir 77. Fr. lidwoord - 79. water in Brabant. Verticaal: 1. si - 2. gelei - 4. beeld - 5. dl 6. ijsje - 7. re - 8. Mexico - 9. et - 10. ade 11. Ie - 13. pi - 15. ja - 17. ussr - 19. reaal 21. ep - 23. Etna - 25. bestand - 26. sta 27. turf - 28. leek - 30. rk - 31. tno - 33. vlieg - 36. tweetal - 39. blank - 41. ap 43. ld - 45. in - 48. 11 - 50. koon - 51. ober - 52. ich - 54. ketel - 56. rots - 59. elders - 60. aar - 62. pi - 64. soep - 67. robijn - 68. Susan - 70. el - 71. sela - 73. wad - 75. ro - 77. om - 78. ta - 79. ia 80. sm - 81. dr - 83. la. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 478

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1