NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD II houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? Het Stafmuziekkorps van het Leger der Heils komt naar Colijnsplaat A. J. van Gilst No. 3704 Donderdag 22 april 1076 79e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Gerrit keek met enige bewondering naar zijn vriend. Op zijn manier was Douwe een ernstige jongeman, maar bekeek alles, kerk en kerkgang, doop en avondmaal weer heel anders dan de meeste Gereformeerden. „Laten we er maar niet verder over discussieren, jongen," besloot de ouderling, „want dit is niet bepaald vruchtbaar." En daarmee was dit onderwerp van de baan. De week later vroeg Gerrit aan zijn pleegvader: „Wat is uw oordeel over Dou we?" De man knikte vriendelijk. „Houdt die vriendschap maar aan, jongen. Douwe weet het wel, al ziet hij het misschien wat anders dan wij, ouderen. De jongere dominees heb ben inderdaad ruimere opvattingen, wat doe je er aan? Het leven is dynamisch en tot op zekere hoogte zullen we allemaal mee moeten." In maart ging Gerrit Geugies een week eind mee met Douwe naar het Friese Dron- rijp, op enkele kilometers afstand van de provinciale hoofdstad. Hier werd de vriend van de jongste zoon op ongekend hartelijke wijze verwelkomd door het echtpaar Westra: een goed gesitueerde veeboer, die zelf niet veel meer deed, maar het werk voorna melijk overliet aan zijn beide oudste zoons en het personeel: de boerin het prototype van de welgestelde Friezin, maar hartelijk en gastvrij. Hoewel Douwe meermalen in vogelvlucht verteld had over zijn broers en zusters, duizelde het hem toen er en kelen werden voorgesteld. Van de elf kin deren uit dit huwelijk waren er nog zeven thuis. Eén van dit elftal, de eveneens zeventienjarige Hielkje, maakte diepe indruk op de gast. Vader Westra was een vroüjke baas en besliste, toen men 's avonds aan tafel ging voor de maaltijd, dat Gerrit maar naast Hielkje moest plaatsnemen. „Zij is dus dit weekeind je tafeldame, Gerrit. Hielk, denk er om, dat je onze gast zoveel mogelijk verwend. Nu ja, dat is jou wel toevertrouwd." Een gelach ging op, maar het meisje in kwestie geneerde zich tegen over de gast en kreeg een kleur. Terwijl Gerrit zich beperkte tot een lachje en zich verder zo neutraal mogelijk opstelde. De zondag werd in Dronrijp doorgebracht als in Hoogerbroek: twee keer naar de kerk. Westra zelf had geen functie in de kerk, maar één zijner zoons was collectant en zat in de commissie van beheer. De dominee was jong en las vrijwel zijn hele preek. Maar Gerrit, die in Hoogerbroek voorna melijk oudere predikanten gewend was, luis terde geboeid, want dit was toch wel wat anders. Hoewel er thuis, na de kerkgang, onder het genot van een kop koffie en een sigaar breedvoerig over de preek werd gesproken, luisterde Gerrit beleefdheids halve, maar had meer oog voor de hoog blonde Hielkje dan voor alle andere gezins leden. Pas zondagmiddags, toen de ouders een middagdutje deden en de meeste grote kinderen naar vrienden of bekenden waren gegaan, had Gerrit gelegenheid rustig een poosje met Hielkje te praten. Het meisje was onbevangen en zei, dat ze al heel wat over hem had gehoord van haar broer Douwe. „Dus ik was wel een beetje nieuws gierig geworden," besloot ze lachend. „En viel het mee?" vroeg hij. „Och, je vormt een bepaald beeld van iemand, die je persoonlijk niet kent, niet waar? En dat is in de regel toch wat Boat u seed* geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren otQftlag en aUe artikelen vooranen van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE anders. Overigens, is dat belangrijk? Ik vind het leuk, dat je er bent." „Zullen we ook een eindje gaan wande len?" stelde hij voor. „Goed. Even m'n mantel pakken." Gerrit vertelde op zijn beurt over zijn pleegouders en zijn zuster, die nu op de HBS zat. Maar het meisje had enkel belang stelling voor de gast. „Wat wil je eigenlijk worden?" vroeg ze. Schouderophalend antwoordde Gerrit: „Ik weet 't nog niet. Alles is op het ogen blik zo onzeker door de oorlog, he? Daarom leer ik eerst een paar jaar. Misschien is alles dan weer vredig." Zondagsavonds moesten ze bijtijds weer met de trein terug naar Rotterdam, omdat ze volgende morgen anders te laat zouden zijn "op school. De hele familie deed het tweetal uitgeleide, maar desondanks had Gerrit gelegenheid het meisje op zachte toon te vragen: „Mag ik nog eens terugkomen, Hielkje?" Waarop hij een bevestigend ant woord kreeg. En in haar blijde blik las hij een belofte voor de toekomst. Hoofdstuk 2: De vrouw. Sake Westra was de oudste zoon uit een Fries boerengeslacht, dat sinds mensenheug- nis de grote state aan de weg naar Franeker had bewoond. En zoals in die dagen ge woonte: de oudste zoon erft de boerderij. Er waren nog zes kinderen, waarvan één zoon. Voor hem werd een klein bedrijf on der de rook van Stiens gekocht. Daar zette Cor zich in om het in de toekomst uit te breiden, want alle Westra's waren eer zuchtig en harde werkers, wier handen nergens verkeerd voor stonden. Toen het probleem voor wat betreft Cors toekomst was opgelost, vond vader Westra, dat Sake nu maar eens moest uitzien naar een be hoorlijke vrouw. Bij voorkeur een boeren dochter. Hoewel Sake al bijna dertig jaar was, had hij tot nog toe nauwelijks veel aandacht besteed aan de schonen in wijde omtrek, al of niet geschikte huwelijkskan didaten, hoewel heel wat boerendochters hartkloppingen kregen, als ze de grote Sake Westra zagen lopen in het dorp, of gezeten op de bok van het rijtuig met een volbloed er voor gespannen. De Westra's in Dronrijp gingen immers door voor goed gesitueerden? Ze hadden uitsluitend stamboekvee met uitstekende melklijsten. Als lid van de fok- en controle vereniging stond men jaarlijks bij de eerste vijf gerangschikt. Verder bezat Westra een paar stieren van uitstekende afstamming en prima nakomelingen, zodat alles aan wezig was voor een lucratieve bedrijfs voering. Maar nog altijd was er geen jonge boerin op de state. Dus nam vader Westra zijn oudste onder vier ogen onder handen. „Je moeder en ikwe willen nu ook wel eens een poosje genieten van ons le ven, dus zorg voor een vrouw, dan trekken wij er uit en word jij hier de boer. Maar eerst een vrouw." Sake wilde eigenlijk wel maar was voor wat vrouwen betrof, tamelijk verlegen. En eigenlijk had hij niemand bepaald op het oog. In feite leefde hij helemaal voor het grote bedrijf, dat weldra geheel het zijne zou zijn. Maar eerst een vrouw, had heit gezegd en dat was logisch. Op een boerderij behoorde een boerin te zijn en als mem en heit gingen stilleven, moest er een andere.voor mem komen. De op het onderhoud volgende zaterdag knapte Sake zich op, spande het rijtuig in en reed weg. Met onbekende bestemming. Vader Westra zag hem gaan en knikte goedkeurend. Misschien op vrijersvoeten, dacht hij: laten we 't hopen. Intussen reed Sake naar het twee kilometer verder ge legen Menaldum, waar hij een achternicht wist te wonen. Misschien een paar jaar ouder, maar dat vond hij geen bezwaar. Een paar jaar geleden, toen vader en moe der dertig jaar getrouwd waren en op de deel een feest hadden gegeven, was Rinske ook van de partij geweest en hij herinnerde zich nog, dat hij het meisje in de nacht met het gespan van zijn vader naar huis had gebracht. Onderweg werd er een ouder wets potje gevréjen. Het paard liep wel uit zichzelf verder en verkeer was er op dit uur van de nacht niet meer. In Menaldum zei hij zo maar eens op bezoek te komen om te informeren, hoe het met iedereen ging. En Rinske in het bizon der, maar dat zei hij niet. Rinske zelf had hem meteen door: die komt voor mij. Een beetje spijtig, want over drie maanden ga ik trouwen. Natuurlijk ook met een boer, maar met een veel kleinere. Met Sake zou ik een uitstekend huwelijk doen, maar een mens krijgt niet alles in zijn leven en op haar manier hield ze van haar aanstaande man. Na de koffie troonde ze hem onder een voorwendsel de deur uit en zei op kalme toon: „Je komt te laat. Van. 't najaar ga ik trouwen. Met Ruilof Duursma in Oosterwierum. Tja, ik heb lang genoeg op je gewacht, maar jij kwam niet, dus Sake was er wel even van onderste boven, want dat Rinske intussen een ander zou kiezen, was niet in zijn hoofd opge komen. Maar na de eerste schrik vatte hij het sportief op en antwoordde: „Dat hoop ik, dat je het goed zult hebben in Ooster wierum. Ze zeggen, dat de grond er nou niet zo bar best is." Toch was Rinske begaan met de ver legen Sake en zocht in haar geheugen naar een beetje passende kandidaten. Woensdags belde ze hem op en zei: „We hebben morgenavond thuis een klein feestje. Heel gewoon onder ons. Omdat heit vijftig wordt. Krijgt-ie een Abraham. Ik zou zeg gen: Kom ook maar. Uur of half acht. Je zult er geen spijt van hebben." Hij begreep het verkeerd. „Bedoel je, dat jij het uitgemaakt hebt?" Ze lachte. „Nee, domoor. Vraag verder niks, maar kom. Nogmaals: je zult er geen spijt van hebben." Floewel hij het nog altijd niet snapte, beloofde hij te komen en zei donderdags avonds tegen zijn vader: „Als een ander vanavond kan helpen met melkenik ga naar Menaldum. Rinske's vader is vijftig jaar en ze hebben daarom een feestje. Ik ben uitgenodigd." Vader Westra keek zijn zoon enige tijd aan. Om hem een teleurstelling te besparen, merkte hij kalmpjes op: „Rinske gaat over een paar maanden trouwen met een boer in Oosterwierum." Sake lachte. „Ik weet het. Maar ik ga toch niet om Rinske?" In het midden la tend, waarom hij dan wel ging. (Wordt vervolgd). Op zondag 25 april a.s. zal onder aus piciën van de evenementen-commissie Co lijnsplaat het bovenvernoemd korps een muziekfestival verzorgen, welke zal plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Colijns plaat. Het Stafmuziekkorps van het Leger des Heils, dat in geheel West-Europa grote ver maardheid geniet, werd in 1961 opgericht en is verbonden aan het Hoofdkwartier te Amsterdam. Als elk ander Leger des Heils muziekkorps wil het in de eerste plaats een geestelijke strijdmacht zijn, met als doel de verheer lijking van Gods naam en de verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus. Het ensemble is samengesteld uit offi cieren en employé's van het Nationale Hoofdkwartier en een aantal kapelmeesters en muzikanten van plaatselijke muziek korpsen, die geen van allen beroepsmusici zijn. Een schat aan muziek staat het muziek korps ten dienste. Alle muziekstukken, die worden uitge voerd, zijn gecomponeerd of gearrangeerd door officieren en soldaten van het Leger des Heils uit alle delen van de wereld. Éénmaal per maand bezoekt deze groep in ons land gedurende een weekeinde een plaats voor het houden van samenkomsten in zaal en openlucht en voor het geven van uitvoeringen in zalen, ziekenhuizen en gevangenissen. In 1961 bezocht .het Stafmuziekkorps België, in 1962 verwierf het bekendheid tijdens de gebeurtenissen rond het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils in Ne derland. Het verleende daarbij tevens mede werking aan de bekende grammofoonplaat Jubileum-Jubel. In 1965 maakte het ensemble een uitge breide tournee door Schotland. Tevens werd het in dit jaar vereerd met een speciale uitnodiging de Internationale Eeuwfeest viering van het Leger des Heils te Londen met zijn spel op te luisteren, waarbij het Stafmuziekkorps o.a. in de Royal Albert Hall speelde en enkele typisch Engelse parkconcerten verzorgde. In 1968 bezocht het Stafmuziekkorps Noorwegen, in 1970 maakte het een tour nee door Zweden, in 1973 door Finland en in 1974 een uitgebreide evangelische cam pagne door Canada en Amerika. Voor deze zomer staat een tournee door Zwitserland op het programma. Het muziekkorps is in binnen- en buiten land voor de televisie opgetreden en kan regelmatig via de radio worden beluisterd in het programma van de N.C.R.V. De bijeenkomst te Colijnsplaat vangt aan te 14.30 uur, de eentree bedraagt 3,De e.v. baten zullen afgedragen worden aan het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. Kaarten kunnen telefonisch besteld wor den op nummer 01199 - 2 51. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel na. 474 Horizontaal: 1. vergissing - 6. steensoort 11. groet - 12. bedorven - 13. bijwoord 15. deel van een uurwerk - 16. reus - 17. tot en met (afk.) - 18. gezet - 20. de oudere (afk.) - 21. displaced person (afk.) - 22. herkauwer - 23. of dergelijke (afk.) - 25. lekkernij - 27. aartsbisschop (afk.) - 28. uitgesloten aansprakelijkheid (afk.) - 29. planeet - 32. stuk goed - 34. armbeweging 36. voorzetsel - 37. uitroep - 39. bevel 40. deel van een etmaal - 41. hondennaam 42. plaats in België - 45. militair (afk.) 46. de lezer heil (lat. afk.) - 48. meisjes naam - 51. livreibediende - 53. boom - 55. zuigelingenattribuut - 57. bekende motor races (afk.) - 58. per meter (afk.) - 59. reeds 61. platina (afk.) - 62. meisjesnaam - 64. vreemde munt (afk.) - 65. N.V. (Duits) 67. dunne - 69. lengtemaat (afk.) - 70. iemand die zich voordoet als kunstkenner 72. wel - 73. fr. onbep. vnw. - 75. vrou welijk zoogdier - 76. ik (lat.) - 78. van geest getuigend - 79. aantekening. Verticaal: 1. lastbrief, volmacht - 2. zang- noot - 3. wapen - 4. scheepsschade - 5. mal - 6. meisjesnaam - 7. deel van een wedstrijd - 8. ind. dakbedekking - 9. voorzetsel - 10. lijmerig, zeurig - 14. bol gewas - 17. voorzetsel - 19. niet lang - 22. advies - 24. de dato (afk.) - 26. te zijner plaatse (lat. afk.) - 27. waterhoogte (afk.) 28. bezittelijk vnw. - 30. anno (afk.) - 31. getij - 33. wandeldreef - 34. op deze wijze 35. water in Brabant - 38. kloostervoogd 39. rotswoning, ondergronds verblijf - 42. niet netjes - 43. familielid - 44. deel van een toneelstuk - 45. chin, maat - 47. vaar tuig (afk.) - 48. duur van eb en vloed - 49. zangnoot - 50. verstandhouding - 52. fr. voegwoord - 53. in memoriam (afk.) - 54. per adres (afk.) - 56. per persoon (afk.) 58. buit - 60. muziekterm - 63. in margine (afk.) - 64. bundel wol - 66. deel van het dak - 68. soort onderwijs (afk.) - 71. jong dier - 72. mandje - 74. lidwoord - 77. grondtoon. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 473 Verticaal: 1. elspeet - 2. sec - 4. mop - 5. uk - 6. du - 7. ets - 9. oir - 10. maandag 12. feit - 15. ohio - 18. hl - 19. rd - 20. hap 22. at - 23. al - 25. galg - 26. telg - 29. vlo 30. kantoor - 31. luister - 32. pen - 34. ketel - 35. ga - 37. ss - 38. eiwit - 41. trepaan - 42. ooi - 43. on - 44. plek 45. snel - 46. ap - 47. erg - 48. fantast 54. spel - 56. dik - 57. kras - 59. o.d. 60. ar - 62. pl - 63. on - 65. nut - 66. sos 67. big - 68. dat - 71. pp - 72. sr. Horizontaal: 1. esp - 3. ijmuiden - 8. gom 11. Ie - 13. ok - 14. ut - 16. ia - 17. scherp 21. sahara - 24. lid - 25. gat .- 27. til 28. e.v. - 30. kapel - 32. p.d. - 33. elk 35. gal - 36. lus - 38. e.e.a. - 39. toegang 40. gissing - 41. toeloop - 45. statief - 49. rol - 50. nol - 51. nep - 52. tra - 53. ei 55. reder - 58. g.n. - 59. opa - 61. kil 62. pro - 64. anders - 67. blanda - 69. au 70. op - 72. si - 73. as - 74. nto - 75. asperge - 76. ptt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1