NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? No. 3703 Donderdag 15 april 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Verslag van de gemeenteraadsvergadering te Kortgene op donderdag 8 april 1976. Burgemeester Evers opent de vergadering met de mededeling, dat wethouder Mar kusse verhinderd is wegens ziekte. Bij de behandeling van de notulen van de vorige vergadering vraagt M. de Smit of er al vorderingen zijn in het overleg met de heren Kievit en Verburg over de Tonnenbuurt. Burgemeester: Ja, we moeten zoetjes aan een datum stellen, dat kan niet blijven slepen, dat ben ik met u eens. De verbetering van de oeververdediging langs het Veerse Meer is een mooi stuk werk, zegt de burgemeester. Hij zegt dat nog niet zeker is of het oevergedeelte langs Aqua Village nog binnen het totaalbedrag van de subsidiepot zal vallen. Voorts deelt de burgemeester mee, dat de Prov. Planologische Commissie, een ad viesorgaan van Ged. Staten, bericht heeft gegeven dat er geen bezwaar meer is tegen realisering van het bestemmingsplan Noord II, nu de gemeente een gebruiksverordening tweede woningen heeft. Het plan moet echter in plaats van in vier in zes jaar volgebouwd worden. Raadslid Breure: dat lijkt op bevriezing. Burgemeester: Noord I was voor 10 jaar bedoeld, maar het was in vier jaar vol. Dus u ziet wat er kan gebeuren. Over het plan Doorbraak Ringweg zegt de burgemeester, dat nog negen tuinders geen of een negatief antwoord hebben gegeven op de brief van de gemeente met het verzoek hun bezwaarschrift in te trek ken. De heer L. M. van der Weele: ik was van plan de enkele bezwaarden te gaan bezoeken, maar negen is me wel wat veel. De heer M. de Smit wil echter graag helpen bij een poging iedereen tevreden te stellen. Bij een onteigeningsprocedure bestaat immers de kans, dat er helemaal geen vervangende tuingrond meer aange boden wordt. Na de vergadering spreken de vier raads leden uit Colijnsplaat (L. M. van der Weele, P. M. van der Weele, J. Geelhoed en M. de Smit) af de negen bezwaarden te gaan bezoeken. Dan komt de burgemeester aan de vismijn en hij vertelt dat dit vervolgverhaal nog geen einde heeft. Nog is de door rijks waterstaat toegezegde brief niet ontvangen. Gedeputeerde J. van den Bos zou maandag kontakt hebben met de secretaris-generaal van het ministerie, maar aldus de burge meester, ik heb geen kans gezien kontakt te krijgen met de heer Van den Bos sindsdien. Raadslid Bom komt dan met een motie namens de raad, die aansluit op een vorig jaar genomen motie. Deze is gericht aan de hoofdingenieur-directeur van rijkswater staat. In zijn vergadering van 12 juni 1975 nam de raad der gemeente Kortgene met alge mene stemmen een motie aan, luidende als volgt: MOTIE De raad van de gemeente Kortgene, in vergadering bijeen op 12 juni 1975, wil door deze zijn grote bezorgdheid tot uitdrukking brengen terzake van de nog steeds niet verschenen afwikkeling met betrekking tot de ontstane financiële tekorten bij de vis mijn te Colijnsplaat. Roept uw welwillende medewerking in te bevorderen, dat voor de bij de raad gevoelde bezorgdheid geen plaats meer is. Hetwelk doende. MOTIE De raad der gemeente Kortgene, thans bijeen in openbare vergadering op 8 april 1976, konstateert tot zijn leedwezen, dat nog steeds geen antwoord ontvangen is, op een door de raad gestelde vraag vervat in een motie d.d. 12 juni 1975. De raad wil nogmaals een beroep op u doen, te willen bevorderen, dat een be slissing uwerzijds wordt genomen. Het is welhaast overbodig te verklaren, dat de raad hoopt, dat uw beslissing gun stig zal uitvallen voor de gemeente Kort gene. Hetwelk doende. Naam: P. J. Bom, J. Breure, J. Geelhoed, F. A. Klaassen, J. de Looff, I. van Oeveren- de Rijke, M. de Smit, L. M. van der Weele, P. M. van der Weele. Burgemeester Evers zegt, namens het college, de motie graag te willen uitvoeren en hij spreekt zijn waardering uit voor het initiatief. Helaas, aldus de burgemeester, is de bouw van het dorpshuis niet in aanmerking ge komen voor subsidie uit de pot voor de werkloosheidsbestrijding. Misschien in de herfst. Realisering zonder subsidie is vol gens de burgemeester niet mogelijk. Na deze mededelingen is het eerste agen dapunt de aankoop van een schuur in de Oost-Havenstraat 4 te Colijnsplaat. Deze zou kunnen dienen als ruimte voor open bare werken, als straks de twee zwarte schuren worden afgebroken. De gemeente bleek hoogste inschrijver met 70.720,— en nu de raad dit heeft goedgekeurd kan zij zich (behoudens goedkeuring van Ged. Staten) eigenaar noemen van een huis en erf (grootte 248 ca) en een schuur met stal (432 ca). De raad gaat akoord met een krediet van 27.000,— voor doorberekening van het rioleringsstelsel te Kats en Colijnsplaat. L. M. van der Weele vraagt of het college niet eens voor een leesbaar stukje kan zorgen over de gang van zaken met het rioleringsstelsel in Kortgene. Aanpassing van de woonforensenbelasting en wijziging van de onroerend-goed belas ting leveren geen problemen op bij de raad. De heer Bom roemt de duidelijke toelich ting. Het tarief per ƒ3000,— onroerend goed bedraagt voor de zakelijk gerechtigde 8,50 en voor de gebruiker 6,80. In de sportcommissie worden vervolgens gekozen de heer M. A. B. Klop namens de Lawn Tennis Club Noord-Beveland en me vrouw J. C. S. de Fouw - de Looff namens de gymnastiekvereniging O.K.K. Dan komt aan de orde de exploitatie overeenkomst Aqua Village. De raad had in januari besloten dat de overeenkomst binnen drie maanden gesloten zou moeten worden. Nu bleek, zo staat in de toelichting op dit agendapunt, dat Ged. Staten het bestemmingsplan pas goed zullen keuren als er een uitbreiding van de rioolwater zuivering komt. De exploitant voelde er niet veel voor nu al te tekenen, temeer daar na ondertekening allerlei kosten ge maakt moeten worden. B. en w. vonden dit redelijk en stelden voor te bepalen dat de overeenkomst moet zijn getekend binnen een maand, nadat zekerheid is gekregen omtrent goedkeuring van het bestemmingsplan. Intussen bleek, dat het waterschap woensdag 15 april zal beslissen over genoemde uitbreiding. Na een uitvoerige discussie stellen b. en w. en de raad vast, dat voor de volgende raadsvergadering 13 mei, getekend moet zijn. Anders komt de zaak opnieuw op de onderhandeltafel. De heer Bom wijst er tijdens de discussie op, dat uitstel van ondertekening ook voor de gemeente een nadelige zaak is, omdat de in de overeenkomst vastgestelde cijfers, in de loop van de tijd uitgehold worden in waarde. Burgemeester Evers is het daar wel mee eens, maar hij vindt dat de kritiek uit de raad, van de heren Bom en Breure, een vermoeden van twijfel aan het beleid van het college geven. De woorden van de heer Breure kenschetst de burgemeester als „spij kers op laag water zoeken". Na dit agendapunt komt het ontslag van de heer Evers als ambtenaar van de burgerlijke stand aan de orde. Dit, omdat hij 1 juli met pensioen gaat. De raad heeft geen bezwaar. De heer Breure, die met twee andere raadsleden de gemeenterekeningen over 1969, 1970 en 1971 heeft gecontroleerd, merkt op: Mijnheer de voorzitter. Gezien het feit, dat het verificatiebureau van de Ned. Gemeenten de rekeningen van de gemeente en andere diensten over de jaren 1969, 1970 en 1971 hebben nagezien en daarover met 3 man plm. 8 volle weken hebben gedaan, hebben wij als commissie van raadsleden niet de gedachte dit in 1 middag en avond, nog te kunnen verbeteren. Ondanks dit, hebben wij toch een poging gedaan om deze rekeningen na te zien, zij het dan steekproefsgewijze. U begrijpt, dat wij ons daarbij ook nog hebben laten leiden door de uitgebrachte rapporten van het verificatiebureau en de inlichtingen van 2 secretarie-ambtenaren, waarvoor wij deze erkentelijk zijn. Nog enkele opmerkingen. Zoals in ons rapport vermeld staat, zijn er verschillende instellingen en personen, die een half jaar na het betreffende dienstjaar nog niet be taald of verrekend hebben. Ook de ge meente heeft dan soms nog tegen elkaar wegvallende posten te verrekenen, en wij hebben gesteld dat dit in het vervolg voor komen zou moeten worden en er van de gemeente meer aandrang gewenst is. üet bovengenoemde bureau noemt pun ten op, die jaarlijks voorkomen, maar niet te verwezenlijken zijn of te verwaarlozen zijn. 1 Echter, andere punten die toch wel waar devol kunnen zijn. Zo is er bij de vismijn geen interne controle mogelijk, omdat de administratie en het kasbeheer in één hand zijn. Verder zijn er (weer volgens het bovengenoemde bureau) geen schriftelijke bevindingen van interne controle op b.v. de havengelden en andere bedrijven (en naar onze gedachte) ook niet van het kampeer terrein. Het is volgens de betreffende amb tenaren niet gemakkelijk te regelen. Toch heeft het verificatiebureau aangeraden deze interne controle op de één of andere manier uit te voeren. Wij als commissie willen ons achter dit advies opstellen en vragen b. en w. maatregelen te willen nemen in deze rich ting- De commissie die bovengenoemde reke ningen heeft nagezien: J. Breure, J. de Looff, P. M. van der Weele. Breure stelt steekproefsgewijze controle voor en de burgemeester ziet daar wel wat in. Agendapunt 14 is het vestigen van recht van opstal bij de woningen aan de Wilhel- minastraat 107 en 119, opdat de gemeente onderhoudswerken aan de riolering kan blijven verrichten. De raad heeft geen bezwaar. Dan worden de prijzen vastgesteld voor het plan Al te Klein I te Kats. Voor een bungalow is de vierkante meterprijs (incl. BTW) 56,26, voor twee onder één kap 53,36 en voor eengezinshuizen in half gesloten bebouwing ƒ46,40. Deze bedragen zijn gemiddeld ƒ7,— hoger dan de prijzen in de voorlopige berekening. Het vaststellen van de gemeenschappelijke regionale "regeling brandweerkring Noord en Midden-Zeeland levert ook geen pro blemen op voor de raad. De drie brand weercommandanten zitten er om te springen, aldus de burgemeester. Vooral voor pre ventie en het vervoer van gevaarlijke stoffen wil men graag het advies van een beroeps man. De plaats van vestiging is Middelburg, maar dit zal veranderen in Goes, als daar het regionaal hulpcentrum zal worden ge vestigd. Er komen een algemeen en een dagelijks bestuur. Het algemeen bestuur wordt ge vormd door de burgemeester en een raads lid van één der deelnemende gemeenten. De raad Kortgene kiest daarvoor de heer Welleman. Plaatsvervangend lid wordt de heer P. M. van der Weele. Het algemeen bestuur kiest uit zijn midden voor vier jaar een voorzitter. Bij de rondvraag wordt gevraagd naar de stand van zaken rond de ^decoratieve verlichting in Kortgene. Wethouder Welleman antwoordt:- Dat het al een lange weg heeft afgelegd, is mijn gebleken: 1. Uit de notulen van de vergadering van de adviescommissie voor het midden- en kleinbedrijf op 8 november 1973. Daarin heeft de voorzitter van de Kort- geense middenstand voorgesteld om de decoratieve verlichting aan de gemeente te schenken. Het toenmalige raadslid, dhr. P. v. d. Maas, vond dit voor de gemeente een minder prettige zaak, waarop de toen malige voorzitter van de raadscommissie zei van deze opmerking zeer érnstig nota te zullen nemen. In de vergadering van 21 maart 1975 komt dit onderwerp weer ter sprake. De voorzitter is voorstander om de verlichting te handhaven, maar voorlopig is de ge meente niet bereid deze over te nemen. Bij de PZEM zal gevraagd worden op welke wijze de brokstukken hersteld kun nen worden. Kort daarna is vergadert met de voorzitter van de Kortgeense midden stand, een vertegenwoordiger van de PZEM en ondergetekende, dat was op 7 april. De PZEM adviseerde nieuwe armaturen. Kost ƒ2000,—. Hierop zou de middenstand zich beraden. Het college heeft daarover niets gehoord. Omdat de defecte materialen gevaar kon den opleveren, is op 18 juni aan de PZEM opdracht gegeven de stroom, die overigens voor rekening van de gemeente is, af te sluiten. Op 22 juni is dat aan de midden stand meegedeeld en gevraagd wat hun bedoeling met de verlichting was. Tevens werd gevraagd om dit voor 30 juli mee te delen aan het college en bij geen ant woord zullen we opdracht geven de zaak te verwijderen. 2. We vonden de wrakken niet passen in het straatbeeld. Weer is geen antwoord ontvangen. Op 11 augustus is opdracht aan de PZEM gegeven om af te breken. Een afschrift hiervan is aan de middenstand gezonden. Weer geen reactie. Wel, toen we op 26 augustus aan de middenstand lieten weten, dat afbraak op hun kosten zou geschieden. Toen is dus wel gereageerd, met als gevolg een gesprek tussen bestuur en ondergetekende op 2 september. Nogmaals is toen gevraagd hun wensen mee te delen. Handhaving was hun wens en op 16 september is dit meegedeeld aan de PZEM, de opdracht tot afbreken ingetrokken en is om advies en nieuwe begroting gevraagd. Een duidelijk bewijs, dat de gemeente wil meewerken aan handhaving. 29 oktober heeft de PZEM nieuwe voorstellen ge daan, zowel wat materiaal betreft, als de kosten. 4 november weer een vergadering met ondergetekende. Hierin is meegedeeld, dat de gemeente zo nodig de kosten van e.v. afbraak voor eigen rekening zou nemen. Dit werd geschat op 1000,—, maar omdat ook het college prijs stelt op handhaving was het bereid om die ƒ1000,als bijdrage in de kosten van herstel te geven. Liever 1000,— voor opbouw, dan voor afbraak. De nieuwe begroting van de PZEM was hoogstens ƒ2800,—, met de gift van de gemeente zou herstel de middenstand Kruiswoordpuzzel no. 47S Horizontaal: 1. boom - 3. plaats in Noord- Holland - 8. plakmiddel - 11. Frans lid woord - 13. in orde (afk.) - 14. grondtoon 16. dierengeluid - 17. makkelijk snijdend 21. woestijn - 24. deel van de vinger - 25. opening - 27. duivenverblijf - 28. eerstvol gend (afk.) - 30. bedehuisje - 32. pro deo (afk.) - 33. ieder - 35. lichaamsvocht - 36. strik - 38. een en ander (afk.) - 39. entree 40. veronderstelling - 41. van alle zijden toekomen - 45. driepoot - 49. cilinder - 50. zandheuvel - 51. bedrog - 52. baan van balspel - 53. vogelprodukt - 55. houder van schepen - 58. gelukkig nieuwjaar (afk.) 59. familielid - 61. koud, vochtig - 62. voor 64. op een andere wijze - 67. blanke (Ind.) 69. uitroep van pijn - 70. voorzetsel - 72. zangnoot - 73. spil - 74. netto (afk.) - 75. groente - 76. posterijen. 1800,— kosten. Tevens dacht deze een subsidie voor herstel te kunnen krijgen van Economische Zaken. Ze zouden dit onderzoeken. Dat was 4 november. Op 29 januari 1976 was bij de gemeente nog niets vernomen en hebben we gevraagd om bericht, daar we er nu graag een eind aan wilden maken. 7 februari is bericht ontvangen van de middenstand, dat geen subsidie verwacht kon worden. Het voorstel van het ge meentebestuur bleef gehandhaafd. Op 3 maart was nog steeds geen ant woord ontvangen en toen is weer aan de PZEM opdracht tot opruimen gegeven. Een afschrift is naar de middenstand ge zonden. Op 5 maart verzocht een bestuurs lid om een onderhoud met ondergetekende. Na een hele avond te hebben gewacht, is niemand komen opdagen. Zo zijn onze manieren. 11 maart vroegen 2 bestuursleden om een ondérhoud. Tijdens dit onderhoud ver klaarden deze bestuursleden nogmaals, dat ze de verlichting wilden handhaven. Zij (Vervolg op pag. 2). Verticaal: 1. pl. op de Veluwe - 2. droog van wijnen - 4. grap - 5. klein persoon 6. Duits pers. vnw. - 7. wandversiering 9. nakomelingschap - 10. deel van de week 12. vaststaand iets - 15. deel der VS - 18. inhoudsmaat (afk.) - 19. eerwaarde vader (Lat. afk.) - 20. beet - 22. Engels voorzetsel 23. reeds - 25. strafwerktuig - 26. nako meling - 29. insekt - 30. administratie ruimte - 31. glans - 32. schrijfgerei - 35. bevel - 37. soort schip (afk.) - 38. deel van een ei - 41. schedelboor - 42. vrou welijk dier - 43. Frans onb. vnw. - 44. plaats - 45. spoedig - 46. waterhoogte (afk.) - 47. bar - 48. iemand die fantaseert 54. het spelen - 56. gevuld, vet - 57. soort beschadiging - 59. of dergelijke (afk.) - 60. wintervoertuig - 62. pluralis (afk.) - 63. voorvoegsel - 65. opbrengst - 66. noodsein 67. jong varken - 68. aanw. vnw. - 71. muziekterm (afk.) - 72. de oudere (afk.). Bent u reeds geabonneerd op •en twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren eOMlag en alle artikelen voogden van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 472 Verticaal: 1. pianist - 2. rp - 3. keel - 4. einde - 5. Isk - 6. tra - 7. radio - 8. aden 9. ad - 10. teerton - 14. ut - 17. mi Horizontaal: 1. perikel - 6. trawant - 11. eis - 12.. rad - 13. au - 15. wenk - 16. ader 17. me - 18. nto - 20. ld - 21. in - 22. sir 23. 11 - 25. eg - 27. Po - 28. ca - 29. spies 32. ijle - 34. legio - 36. toe - 37. ta 39. si - 40. een - 41. vloot - 42. alp 45. ae - 46. ab - 48. ino - 51. sloom 53. usa - 55. ijssel - 57. sr - 58. pr - 59. ik 61. ra - 62. eet - 64. io - 65. ro - 67. rok 69. rk - 70. tree - 72. valk - 73. te - 75. mts - 76. aai - 78. ernaast - 79. niemand. 19, olie - 22. sage - 24. Ie - 26. gij - 27. pe 28."" ce - 30. po - 31. st - 33. loods - 34. li - 35. ie - 38. ave - 39. sta - 42. asperge 43. 11 - 44. post - 45. am - 47. bij - 48. isar 49. ne - 50. olijkerd - 52. or - 53. ur 54. ai - 56. sr - 58. poets - 60. kraai 63. ek - 64. irma - 66. olie - 68. ot - 71. est - 72. van - 74. vn - 77. ja.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1