NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD het meest gelezen blad op l-Beveland in handen 191» GIEPS GOUDEN VIJFJE U Üilil door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? A. J. van Gilst No. 3702 Donderdag 8 april 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Fi4UU.IT0N In die vakantietijd vertelde oom Piet zijn pleegzoon, dat zijn vader indertijd een groot tuindersbedrijf had in de Beemster en dat dit bedrijf na diens dood, in het jaar 1931, voorlopig was verpacht. De pachtsom werd jaarlijks trouw betaald en door oom Piet op een boekje gestort. Zodra één der kinderen meerderjarig zou zijn, kon het beschikken over de helft van het kapitaaltje en moest dan maar, mee in overleg met zijn zuster bepalen of zij de bestaande situatie wilde continueren of er de voorkeur aan zou geven het bedrijf te verkopen. „Ik hoef jou niet te vertellen, dat de economische toestand in ons land, met een leger van meer dan 600.000 werk lozen verre van rooskleurig is; zeg maar ellendig En daarom zit de pachter in financiële moeilijkheden. De opbrengst van de ge oogste produkten wordt steeds lager; groen ten worden op de veiling doorgedraaid en komt op de mestvaalt terecht of gaat in het gunstigste geval nog dienst doen als vee voer. Ook het surplus aardappelen is on verkoopbaar en wordt gedenatureerd, zodat het voor menselijke consumptie niet meer geschikt is en eveneens tot veevoer wordt verwerkt. Kortom: de man kan zijn half jaarlijkse pachtsom ditmaal niet betalen. Ik heb dit al een paar jaar zien aankomen, Gerrit, en het heeft mij verwonderd, dat hij zo lang nog in staat was aan zijn finan ciële verplichtingen te voldoen. Als jullie voogd kan ik uiteraard alleen beslissen. Maar jij wordt een jaartje ouder en daarom ben ik van mening, dat ik deze en dergelijke zaken voortaan met jou moet gaan bepraten. Kijk, we kunnen verschil lende dingen doen. In de eerste plaats kun nen we hem de pacht opzeggen: niet-tijdige betaling der pachtgelden ontbint automa tisch de overeenkomst. Dan moet hij van het bedrijf af er staat een termijn voor, dat zou ik moeten nakijken en kunnen we twee dingen doen: een nieuwe pachter zoeken of het bedrijf verkopen. En daar zit nu de knel, Gerrit, want een nieuwe, enigszins kapitaalkrachtige pachter zul je onder deze omstandigheden niet gemakkelijk vinden. Het bedrijf verkopen is natuurlijk onver standig, want de grondprijzen zijn zó laag, dat je misschien geen twee kwartjes de meter krijgt. Mijn advies is: geef de huidige pachter uitstel van betaling, dat lijkt me van alle kwaden nog de minst slechte. Af wachten, hoe het zich verder gaat ontwik kelen, want verkopen voor een appel en een ei is al evenmin in jullie belang. Trou wens, daarvoor moet ik ook nog toestem ming vragen, want al ben ik jullie voogd, op z'n tijd moet ik ook rekening en ver antwoording afleggen. Denk er maar eens kalm over na, Gerrit. Dan wil ik jouw mening graag horen." Gerrit, op zijn beurt, besprak het een dag later met zijn veertienjarige zus. „Jij bent geen kind meer, dus ik ben van me ning, dat jij ook op de hoogte moet zijn van de toestand. De tuin in de Beemster is nog altijd ons eigendom en verpacht, maar de man kan dit keer voor het eerst de pachtsom niet betalenOp kalme toon legde hij zijn zus uit, wat er precies aan de hand was. Trien voelde zich gevleid, omdat haar grote broer, tegen wie ze altijd met ontzag had opgezien, haar nu in ver- Bont q coeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel In 4 - kleuren ta alle artikelen van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. POSTBUS 1 - WISSENKERKE trouwen nam. Ze dacht een poos na en gaf tenslotte haar mening. „Die man kan 't ook niet helpen, dat we in zo'n nare tijd leven; misschien is het volgend jaar weer wat beter? Ik zou zeggen: geef hem uitstel." Tot die conclusie was Giep al lang ge komen en zei dat een paar dagen later ook tegen oom Piet. „Ik heb het op mijn beurt met Trien besproken ze is veertien en vrouwen kunnen soms beter een bepaalde zaak bekijken dan een man we zijn beiden van mening, dat de pachter voor lopig uitstel gegeven moet worden." Oom Piet knikte tevreden en klopte zijn neef op de schouders. „Misschien is deze beslissing niet bepaald zakelijk; hij is in ieder geval christelijk, Gerrit, en dat moet voor ons toch het voornaamste zijn, niet waar?" Door het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland enerzijds en Frankrijk en Enge land ten andere, konden verschillende plan nen met het oog op Gieps toekomst niet doorgaan. Tenslotte werd besloten, dat hij naar" de Handelsschool in Rotterdam zou gaan studeren. In de week daar op kamers en de weekeinden thuis. Zodat Giep Geugies op nog geen zeventienjarige leeftijd zo on geveer als student ging fungeren. Oom Piet was tevens van mening, dat de jongen geleidelijk aan wat meer op eigen vleugels zich moest gaan bewegen. Waarmee tante Brechtje het niet bepaald eens was, want ze hield de kinderen maar hte liefst altijd bij zich. Giep, die in Rotterdam weer terugge draaid werd tot Gerrit, was plotseling over geplaatst in een geheel andere wereld: de bruisende stad aan de grote rivieren. Met zijn charmes en schoonheden, maar ook met de zelfkant, de bron van gevaar en ellende. Gerrit Geugies was in huis geko men bij een weduwe van dezelfde kerk genootschap. Zodoende werd er aan tafel voor en na de maaltijd gebeden en uit de Bijbel gelezen. Mevrouw Schoonhorst, die zelf getrouwde kinderen had, was van me ning, dat dit een taak was voor de man en zodoende werd Gerrit uitgenodigd voort aan in gebed voor te gaan en na het eten een gedeelte uit de Bijbel te lezen. Thuis werd deze ritus altijd gehanteerd door de heer des huizes, in casu oom Piet. Die pe rioden van vier jaar ouderling was en daar na één jaar vrij. Om het vijfde jaar op nieuw weer te beginnen aan een nieuwe vierjarenperiode. Logisch dus, dat vader Piet voorging in gebed en een stuk uit de Bijbel las. Maar nu in zijn kosthuis was Gerrit de enige „man" in de woning. Ge lukkig kende hij geen plankenvrees en door zijn ontwikkeling beschikte hij al spoedig over de juiste woordkeus, zodat bidden en bijbellezen voor hem dagelijkse gewoonte werd. Aan de andere kant wilde hij nu ook wel eens wat meer van de Maasstad zien. Hoewel hij zich van het begin af aan geheel op zijn studie wierp, nam hij ook de tijd voor de nodige ontspanning. Op school had hij al vrij gauw een gelijkge stemde vriend, afkomstig uit het hoge noorden, maar hier bij een oudere getrouw de zuster en zwager in huis: Douwe Westra. Vrij spoedig trokken ze samen op, al was Douwe een jaar ouder. Gerrit werd uitge nodigd bij de zus en zwager van Douwe op visite te komen; omgekeerd kwam Douwe te hooi en te gras in „huize Schoonhorst" binnenlopen en viel bij de weduwe even eens in de smaak. Eén avond in de week hielden beide jongens vrij van studie: de boog kan niet altijd gespannen staan. Dan wandelde men door de stad, voor namelijk in het centrum. En hier was het, dat de zeventienjarige Gerrit voor het eerst van zijn leven een bioscoop bezocht. Films waren in Hoogerbroek taboe. Er was een toneelzaal, waar af en toe voorstellingen werden gegeven en eens in de week een film werd gedraaid, maar de rechtzinnigen gingen er vanzelfsprekend niet heen. Even min trouwens als er een toneelstuk of iets dergelijks werd opgevoerd. Dat was een axioma. Voor ontspanning was er in Hoo gerbroek de christelijke gemengde zangvere niging en de dito jeugdverenigingen. De zangvereniging was voor Gerrit geen succes, want hij kon nu eenmaal slecht de wijs hou den, maar als pleegzoon en neef van een ouderling had hij de knapenvereniging doorlopen en uiteraard in het bestuur ge zeten. Om op zestienjarige leeftijd de k.v. voor de j.v. te verwisselen. Zo ging dat in die jaren voor de oorlog. Aan iets anders had je geen behoefte. Er was radio in huis, maar oom Piet be paalde naar welke uitzendingen er in huis geluisterd mocht worden. Uiteraard voor namelijk de NCRV en af en toe ook de AVRO. Vanzelfsprekend waren de andere omroepen niet in tel. Hoe democratisch oom Piet overigens ook was, hij was van mening, dat zendtijd verschaffen aan een rooie arbeiderstroep het stomste was, wat minister Reimer ooit had kunnen uitvinden. Om van de KRO maar te zwijgen, want de calvinisten waren in die jaren nog fel anti rooms! Maar in Rotterdam ging alles heel an ders. Goed, er was een Gereformeerde J.V. in zijn wijk, maar dat leek in niets op de vereniging in Hoogerbroek; hier was de j.v. zo ongeveer een ontspannings- en vermaak- club. Gerrit sprak er eens over met de voorzitter en deze kon Gerrits bezwaren wel delen. „Maar", zo zei hij, „we zitten hier nu eenmaal in een stad en hier is een zekere aanpassing nodig, anders komt er helemaal niemand meer." Om op de film terug te komenGerrit zat met klamme handen en een warm voorhoofd van de zenuwen naar de rolprent te kijken, terwijl Douwe heel rustig een reep chocolade kauwend zat te genieten. Voor hem was dat heel gewoon, want zijn ouderlijk huis stond onder de rook van Leeuwarden en daar waren ook bioscopen. Bij Gerrit overheerste de gedachte: ik doe iets, wat ik niet mag als christen. Maar hij kreeg gelegenheid zich te verbazen, toen zijn hospita meedeelde, dat ze op een don derdagavond naar de bioscoop zou gaan. „Mooie film, Gerrit, je moest eigenlijk mee gaan, want je kunt er best wat van leren." En zo kwam hij er in korte tijd voor de tweede keer, ditmaal heel wat rustiger dan een paar weken tevoren. Gedurende de weekeinden, dat hij thuis in Hoogerbroek was, bracht hij verslag uit over zijn vorderingen, prees zijn hospita, maar zweeg wijselijk over zijn bioscoopbezoek. Begin 1940 bracht Douwe een weekeind' door bij zijn vriend in Hoogerkreek en ging uiteraard twee keer mee naar de kerk. Douwe, die zelf een broer had die dominee was, vond de prediker zwaar en ouderwets. „Dogmatisch zal alles wel verantwoord zijn, maar de mens van vandaag heeft iets anders nodig, meneer, en dat kunnen de oudere predikanten blijkbaar niet begrijpen. Mijn broer staat nu in een kleine Drentse ge meenten, maar ze lopen hoog met hem weg. Hij is er nog te kort, maar ik garandeer u, dat hij anders al een of meer beroepen had ontvangen. Volgens mij heeft hij de maarschalkstaf in de ransel." Oom Piet knikte genadig. „Dat is fijn, Douwe. Maar voor een dominee is wel het belangrijkste, dat hij de Bijbel mee draagt in zijn leven. Want God en Zijn Woorden zijn gisteren en heden dezelfde, tot in eeuwigheid." „Amen," bevestigde tante Brechtje. Zelf van een eenvoudige tuindersfamilie afkom stig, zag ze hoog op tegen haar man, die een grote Bijbelkennis bezat. Douwe knikte. „Vanzelfsprekend. Ik zal de laatste zijn om dit te bestrijden. Alleen de exegetiek is aan het veranderen. Laat ik het zo noemen: niet meer zo star, he?" (Wordt vervolgd). Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 4 maart: Ronald, z.v. J. van den Berge en J. N. Geelhoed; 17 maart: Johanna Alida, d.v. J. T. Hoogerland en J. T. Goulooze; 29 maart: Dirk Adriaan Pieter-Jan, z.v. D. H. Meeldijk en A. H. H. van der Moere. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: Geen. KORTGENE Geboren: 3 maart: Ingrid Mariël, d.v. M. W. Koster en E. I. de Koning; 3 maart: Andries Matthijs, z.v. M. W. Koster en E. I. de Koning; 24 maart: Davida Helena, d.v. J. D. de Fouw en H. J. Veldhuis; 27 maart: Leonie Jacoba Marina, d.v. L. M. C. Vink en G. M. Mijnsbergen; 27 maart: Erwin, z.v. Wolff, M. Th. Ondertrouwd: 8 maart: Pieter Roskam, 22 jaar en Elisa M. Minneboo, 23 jaar; 19 maart: Paulus Slabbekoorn, 22 jaar te Borsele en Nella de Vos, 20 jaar. Gehuwd: 12 maart: Adriaan van Sluijs, 52 jaar en Catharina M. Stokman; 12 maart: Marinus J. Breure, 23 jaar en Edith S. den Oudsten, 20 jaar te Nieuwegein. Overleden: 3 maart: Pieter Wolse, 81 jaar, e.v. P. M. Broekhoven; 4 maart: Pie- ternella A. Verburg, 85 jaar, w.v. J. Prins, eerder w.v. A. M. de Rijke; 10 maart: Hen drik M. Tazelaar, 47 jaar, e.v. G. van Dijken. OPENBARE LAGERE SCHOOL HIELD OUDERAVOND Vrijdag j.l. hield de openbare lagere school le Wissenkerke haar jaarlijkse ouder avond in het Dorpshuis te Wissenkerke. Na een openingswoord door het hoofd der school, de heer T. Coppejans, werd op voor dracht van de oudercommissie C. Bos ge kozen als lid van de oudercommissie, dit in plaats van de heer C. Dobbelaar. Hierna werden door de klassen 1, 2 en 3 enkele toneelstukjes opgevoerd, onder meer „De vreemde reis van meneer Buikebol". De jeugdmusical „Het vreemde songfes tival" werd door de klassen 4, 5 en 6 ten tonele gebracht, hetwelk een gul ap plaus van het publiek opleverde. Na de pauze werd door enkele ouders het toneelstuk voor kinderen „In de aap gelogeerd" opgevoerd. Na dit alles werd een slotwoord ge sproken door de heer T. Coppejans. Opvallend was, dat zonder enige kennis geving van het gemeentebestuur, wat toch uiteindelijk het hoofdbestuur van deze school is, niemand was vertegenwoordigd. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g, en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 472 Horizontaal: 1. moeilijkheid - 6. handlanger 11. verlangen - 12. wiel - 13. uitroep van pijn - 15. tip - 16. bloedvat - 17. pers. vnw. - 18. netto (afk.) - 20. gode zij lof (Lat. afk.) - 21. voorzetsel - 22. Eng. titel 23. laatstleden (afk.) - 25. landbouwwerk tuig - 27. rivier in Italië - 28. ongeveer (afk.) - 29. soort wapen - 32. dunne - 34. zeer veel - 36. gesloten - 37. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 39. zangnoot - 40. lidwoord - 41. aantal schepen - 42. berg 45. als eerder (afk.) - 46. jongensnaam 48. dochter van Cadmus - 51. suf - 53. deel van Amerika (afk.) - 55. rivier in Nederland 57. de oudere (afk.) - 58. prijs (afk.) - 59. pers. vnw. - 61. rondhout - 62. honger 64. in oprichting (afk.) - 65. ambtshalve (Lat. afk.) - 67. kledingstuk - 69. gods dienst (afk.) - 70. deel van een trap - 72. vogel - 73. voorzetsel - 75. soort onderwijs (afk.) - 76. aanhaling - 78. bijwoord - 79. onb. vnw. Verticaal: 1. musicus - 2. eerwaardige heer (Lat. afk.) - 3. deel van de hals - 4. slot 5. luchtstrijdkrachten (afk.) - 6. baan van balspel - 7. communicatiemiddel - 8. plaats in Azië - 9. de somma van (afk.) - 10. ouderwetse feestverlichting - 14. grondtoon 17. zangnoot - 19. vette vloeistof - 22. soort verhaal - 24. Fr. lidwoord - 26. pers. vnw. - 27. per expresse (afk.) - 28. cerium (afk.) - 30. per omgaande (afk.) - 31. hei lige (afk.) - 33. beroep - 34. Chin, maat 35. dat is (afk.) - 38. groot - 39. bevel 42. groente - 43. laatstleden (afk.) - 44. de te bezorgen brieven - 45. deel van de dag (afk.) - 47. insekt - 48. zijrivier van de Donau - 49. deel van een Franse ont kenning - 50. guit - 52. goud (Fr.) - 53. stad der oudheid - 54. tandarm zoogdier 56. de oudere (afk.) - 58. streek - 60. vogel 63. maanstand (afk.) - 64. meisjesnaam 66. smeermiddel - 68. deel van de bijbel (afk.) - 71. Europeaan - 72. voorzetsel 74. Ver. Naties (afk.) - 77. bevestiging. Oplossing kruiswoordpuzzel na. 471 Horizontaal: 1. maal - 4. oma - 7. echt 10. eenogig - 14. au - 15. nop - 16. sap 18. de - 19. wl - 20. dik - 22. po - 24. spa 26. pistool - 30. ave - 32. an - 33. ol - 34. ne 35. se - 36. op - 37. ze - 38. arg - 40. th 42. re - 44. parasol - 45. ellende - 46. av 47. tp - 48. ark - 50. al - 51. rm - 52. et 54. ai - 56. nn - 57. ja - 58. erg - 59. stokoud - 62. aga - 64. tu - 66. est - 67. Is 68. fa - 69. ion - 72. let - 74. od - 76. negotie - 80. pens - 81. aks - 82. gras. Verticaal: 2. ei - 3. leo - 4. on - 5. 6. ag - 7. ega - 8. ha - 9. lans 12. is - 13. rede - 15. nl - 17. pp - 20. ds - 21. ko - 23. oas - 25. 26. poespas - 27. il - 28. on - 29. 31. verdrag - 36. opa - 37. zat - 39. gek - 41. hel - 43. eem - 49. 53. tgt - 55. it - 56. nu - 57. jas - 60. oe - 61. ot - 63. aida - 65. ui 70. ons - 71. ne - 72. li - 73. eeg 77. ga - 78. ts - 79. aa. monitor 11. ep 19. wan papaver letland 38. ala rekstok 58. elft - 67. lt - 75. ae

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1