NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN 0 VIJFJE Overheidsinvloed wordt steeds groter door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? No. 3701 Donderdag 1 'april 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON In de woning, nadat de knechts waren vertrokken, had Gerrit een hartig onder houd met zijn tweede vrouw. Rustig, zonder zich kwaad te maken, maar beslist. „Dat gedonder moet nu maar eens afge lopen zijn. Als jij niet net zo goed voor mijn kinderen wilt zorgen als voor je eigen zoon, moest je maar weer gaan, waar je vandaan bent gekomen. Getrouwd of niet. We kunnen goed met elkaar over weg, maar je motte mijn kinders niet afvalle." Griet was danig geschrokken,' hoewel ze het gat in Maartens hoofd liet zien en nog benadrukte, dat Gerrit junior dat met zijn klomp had bewerkstelligd. Waarop Senior reageerde: „Dan zal Maarten 't er wel naar gemaakt hebben, vrouw; zo'n lieverd is dat nou ook niet bepaald." Geruime tijd hield Griet zich in, want de schande van een scheiding wilde ze niet riskeren, maar als ze Gerrits kinderen ongemerkt een hak kon zetten, liet ze het niet. Het werkelijk nuttige effect van deze afstraffing was voor Gerrit in ieder geval het feit, dat Maarten min of meer bang geworden was voor zijn drie jaar jongere stiefbroer. Omdat hij zelf een lafaard was. En misschien zou het op de duur nog wel een beetje goed gegaan zijn in dit gezin, als niet de vader door een verwaarloosde kou longontsteking kreeg en daarbij pleuris. De medische wetenschap was in die dagen nog niet zo ver gevorderd en penicilline was nog onbekend, zodat Gerrit binnen veertien dagen het tijdige met het eeuwige verwisselde. En Griet voor de tweede keer weduwe werd. Op de dag der begrafenis was Gerrit ruim acht jaar en zijn zusje bijna zeven. Daarna waren er enkele moeilijkheden, die echter langs de kinderen heengingen. Want Griet had haar eigen geld veilig ge steld voor haar eigen kind, als zij onver wacht zo komen te overlijden, maar had er eigenlijk helemaal niet op gerekend, dat zij na de dood van haar tweede man- zo ongeveer op straat zou komen te staan. Want daar kwam het toch op neer toen het testament was voorgelezen: Griet mocht nog drie maanden op het bedrijf blijven wonen met haar zoon, haar zodoende rustig gelegenheid gevend naar iets anders uit te zien. En omdat er uit haar huwelijk met Gerrit Geugies geen kinderen waren geboren, erfde noch zij, noch haar zoon Maarten ook maar één cent. Waarover zij des duivels was. Een zwager en zuster van de overledene besloten de beide kinderen mee te nemen, omdat ze wel begrepen, dat van deze vrouw geen moederliefde te ver wachten zou zijn. En verder belastte ze Piet Zwaan de oudste knecht voorlopig met de leiding van de grote tuin, want het was hoogzomer en er moest nog heel wat geplukt en gerooid worden. Door deze beide maatregelen was Griet zo ongeveer buiten spel gezet. Hevig verbolgen nam ze een advokaat in de arm om te laten onderzoe ken of er nog wat aan te doen was, maar toen bleek, dat het testament volkomen rechtsgeldig was, trok ze daaruit de enige conclusie, die haar restte: ze pakte haar eigendommen in en vertrok met haar zoon. Gerrit en Catrien Geugies waren nu we zen, maar Piet en Brechtje Zwaan wilden niet, dat de kinderen van hun overleden broer en zwager in een weeshuis terecht zouden komen. In overleg met de kerkeraad en voogdijraad werd bepaald, dat het echtpaar Zwaan in Hoogerbroek zich verder zou belasten met de opvoeding der kin deren. En vanaf die tijd wist Gerrit zich nog veel te herinneren. Onder andere de kerkgang. Want Piet Zwaan was ouderling en dus ging het hele gezin twee keer op een zondag naar de kerk. Dat hoorde zo. Van die tijd af de overgang van het tuindersbedrijf in de Beemster naar het mooie huis van oom Piet en tante Brechtje in Hoogerbroek op de Veluwe wist Ger rit zich alles nog te herinneren. Hij ging nu naar de christelijke school, waar het onderwijzend personeel op de' hoogte ge bracht was van de positie, waarin de beide kinderen verkeerden, zodat ze daar vol lief de opgevangen werden, zowel de jongen als het meisje. Zo begon voor beide kin deren de prettige periode van hun jeugd. Tante Brechtje, zelf kinderloos, was als een moeder voor hen en al was oom Piet wel eens ongemakkelijk, doorgaans hadden of Gerrit of zijn zuster het er naar ge maakt. In het huis hingen de portretten van zijn overleden'ouders en er ging geen dag voorbij of Gerrit keek er naar. Die schooljaren in Hoogerbroek gingen zonder schokken of bijzonderheden voor bij. En op school noemde de jongens, waar- mee hij in de vrije uren speelde, hem niet Gerrit, maar Giep, zoals dat hier op de Veluwe verbasterd werd. De jongen vond dit interessant en hoewel oom en tante hem Gerrit bleven noemen, accepteerde hij ver der van iedereen de naam Giep, want de jongen had in elk geval enkele goede eigen schappen van zijn ouders geërfd: een ge lijkmatig humeur en zich nergens bepaald druk over maken. Over wat naar zijn in zicht niet belangrijk was, haalde hij de schouders op. Als een vriendje een bepaalde hobby had, die hij zelf niet kon waarderen, betoonde hij een zekere belangstelling uit een aangeboren beleefdheid jegens anderen, maar was het een dag later vergeten. Om dat ze dicht bij een meertje woonden, werd er druk gevist. Ook door de jeugd. Maar Giep vond vissen met een angel wreed en begreep niet, wat iemand daar nu aan kon vinden. Evenwel sprak hij daar nooit over als een van zijn kameraadjes na schooltijd ging vissen. Dan bleef hij een poosje kij ken. Maar zijn vrije tijd besteedde hij op geheel andere wijze. Natuurlijk had Giep ook zijn hobby's Daar waren in de eerste plaats zijn post zegels, want die fascineerden hem. Hij mocht van oom Piet lid worden van een internationale corresponden'tieclub en had in een mum van tijd relaties van ongeveer gelijke leeftijd in verschillende landen. Daardoor ontstond een probleem: de taal. Want in de zesde klas van de lagere school begon men in die tijd zo'n beetje met Frans, maar Engels was er niet bij. Oom Piet, die een verstandige man was en elke zinvolle liefhebberij belangrijk en nut tig vond, animeerde een gemeentelid, dat perfect Engels sprak en van hem kreeg te twaalfjarige Giep privéles Engels. Na de lagere school ging Giep naar de Mulo in een naburig stadje: 's zomers op de fiets, 's winters met de trein. Dat kostte voor Giep niet veel, want Piet Zwaan was stationsambtenaar bij de Spoorwegen, zodat de gezinsleden tegen behoorlijk geredu ceerde prijs konden reizen. Op de Mulo kreeg hij weer andere vrienden en als veer- Wanneer men een open oog heeft voor de ontwikkelingen van deze tijd, dan ziet men duidelijk, dat er zich in snel tempo processen voltrekken, die onze maatschap pelijke stuctuur grondig zullen veranderen. Wij leven momenteel in een soort over gangsperiode en het is duidelijk, dat daar in spanningen optreden die zo nu en dan ook tot uitbarstingen leiden, omdat de ontwikkelingen dermate snel gaan, dat niet iedereen zich snel genoeg daaraan kan aanpassen. Dat is ook de oorzaak van veel ontevredenheid, die zich vooral onder de jeugd manifesteert. Jonge mensen zijn van nature belust op vrijheid, vooral wanneer zij op een leeftijd tienjarige werd hij verliefd op de zuster van een van zijn kameraden: een mollig, vrolijk kind, één jaar ouder dan Giep. Dat duurde enkele weken, waarin beiden elkaar na schooltijd opzochten, hand in hand fiets ten en in verborgen hoekjes elkander kus ten. Tot oom Piet er de lucht van kreeg, want als pleegzoon van een ouderling zit je nu eenmaal in een glazen kastje: ieder een let op je en dan zijn er altijd van die gedienstige mensen, die zich geroepen voe len op hun manier mee te gaan opvoeden via het geijkte: „Broeder Zwaan, niet dat- ik er wat mee te maken heb, hoor, maar ik heb Giep al een keer of wat samen ge zien met een meisje enneis-ie niet redelijk jong voor zoiets?" Broeder Zwaan, op zijn beurt, ergerde zich blauw aan de klikspaan, maar dankte op diplomatieke wijze de aanbrenger of -brengster en ging over tot de orde van de dag. Gerrit is een verstandige jongen, wist hij. En als hij in derdaad een' meisje heeftr,listig laten berijden. Ik was zelf op die leeftijd geen haar beter. Dat gaat vanzelf weer over. Net als de griep. Het ging ditmaal evenwel niet over. En daarom nam Piet Zwaan zijn pleegzoon even onder vier ogen, zei dat hij op de hoog te was van zijn omgang met Liesbeth van Dijke, dat hij hem zijn pretje gunde, van zelfsprekend, maar dat hij er wel voor moest zorgen, dat hij zijn studie niet ver waarloosde. Met als slot: „Je kent me; ik ga niets verbieden. Je bent nu vijftien jaar en ik verwacht een zeker verantwoor delijkheidsgevoel van je. Als jij denkt deze vriendschap met Liesbeth te kunnen com bineren met je studie, vind ik het best. Dan mag je haar ook wel eens mee naar huis nemen; ze zal bij ons altijd welkom zijn," Giep dacht er een paar weken over na en daarna verflauwde de omgang met het meisje, want Giep vond inderdaad zijn studie nog altijd het belangrijkste; hij wilde wat bereiken in de wereld. Op 16-jarige leeftijd behaalde hij het Mulo-diploma, wat ten gevolge had, dat Piet en Brechtje een klein feestje organi seerden, waarop zijn school- en andere vrienden genodigd werden. Want zoiets was waard om gevierd te worden. Daarna nam hij vakantie, maakte met een paar andere jongens een fietstocht door Nederland en had daarna een afspraak met een zijner penvrienden in Engeland, bij wie hij een week ging logeren en Jack daarna in Hol land. Maar de oorlog, die in augustus 1939 uitbrak, doorkruiste deze vakantie plannen, zodat de uitwisseling met Jack voorlopig werd uitgesteld. (Wordt vervolgd). komen dat zij zich gaan ontworstelen aan het ouderlijk gezag. In die periode zijn zij vol idealen en willen zij trachten zichzelf te zijn en te vinden en daarvoor hebben zij vrijheid nodig. Zij hebben echter over het algemeen nog geen besef van het feit, dat- in een maatschappij, zoals die zich momen teel door de omstandigheden en evolutie ontwikkelt, er slechts sprake kan zijn van een beperkte vrijheid, namelijk vrijheid in gebondenheid. Het individu kan in maat schappelijk verband levend, namelijk maar tot op zekere hoogte vrij zijn, omdat de gemeenschap waarin hij leeft, voor haar instandhouding en het juiste verloop van de processen die zich in die gemeenschap afspelen, genoodzaakt is bepaalde regels op te stellen, waaraan iedereen binnen die gemeenschap„£ich heeft te houden. Het benauwende voor veel jonge mensen is, dat door de huidige onwikkeling de ge meenschap genoodzaakt is steeds meer re gels op te stellen, meer eisen te stellen aan de leden en daarmee de vrijheid van het individu meer beperkt. Dat brengt weer standen met zich mee die nu en dan tot uitbarsting leiden. Wat zien we momenteel gebeuren? Onze maatschappelijke ea economische ontwik keling hebben vormen aangenomen, die het voor de overheid noodzakelijk maken haar invloed op de gemeenschap uit te breiden. We behoeven hierbij alleen maar te denken aan een gebied als sociale zaken. De leden van de gemeenschap verlangen meer veiligheid op sociaal terrein. De over heid dient deze veiligheid te bieden, doch dat brengt met zich mee, dat de leden van de gemeenschap zwaarder worden belast, dat zij zich aan nieuwe spelregels moeten gaan houden, kortom er een nauwere re latie tussen burger en overheid ontstaat. De overheidsinvloed zal op korte termijn nog meer toenemen. Dit heeft weinig te maken met de politieke wil en kleur van een bepaald kabinet, maar komt louter voort uit een technische noodzaak, omdat de overheid de behoeftenbevrediging van een aantal collectieve zaken ter hand moet nemen. We zien dit op velerlei terreinen. We zien het op economisch gebied, waar sprake is van het vormen van steeds grotere een heden en het wegvallen vande kleintjes die de ontwikkelingen niet kunnen bij houden. We zien dit op het gebied van de volksgezondheid, in het bijzonder waar het gaat om bodem-,- water- en luchtveront reiniging te bestrijden. We zien het op het gebied van de recreatie, de planologie, de internationale samenwerking en op zoveel andere terreinen. Het zijn geen zaken die door particulieren, hoe groot, machtig of deskundig ook, kunnen worden behandeld. Hier dient de overheid, als vertegenwoor diger van ons allen de zaken te behartigen. Kruiswoordpuzzel no. 471 Horizontaal: 1. gemalen graan - 4. familie lid - 7. werkelijk - 10. met één oog - 14. uitroep van pijn - 15. wolpluisje - 16. vruchtennat - 18. lidwoord - 19. geogr. aanduiding (afk.) - 2o. gezet - 22. per om gaande (afk.) - 24. pl. in België - 26. wapen 30. groet - 32. meisjesnaam - 33. geogr. aanduiding (afk.) - 34. deel v. e. Fr. ont kenning - 35. selenium (afk.) - 36. voor zetsel - 37. pers. vnw.' - 38. boos - 40. technische hogeschool (afk.) - 42. zangnoot 44. zonnescherm - 45. rampzalige toestand 46. als volgt (afk.) - 47. ter plaatse (afk.) 48. woonschip - 50. reeds - 51. vr. munt (afk.) - 52. Fr. voegwoord - 54. tandarm zoogdier - 56. de onbekende (afk.) - 57. be vestiging - 58. bar - 59. hoogbejaard - 62. oosterse titel - 64. Fr. pers. vnw. - 66. Europeaan - 67. de lezer heil (Lat afk.) 68. zangnoot - 69. elektr. geladen deeltje 72. Europeaan - 74. of del-gelijke (afk.) - 76. handel - 80. koeimaag - 81. grote bijl - 82. gewas. Horizontaal: 1. pk - 3. ooievaar r 10. zot 13. rio - 15. koper - 16. ol - 18. be - 19. eppe - 21. not - 22. boos - 24. alk - 26. sen - 28. donar - 30. io - 31. bad - 33. ram 35. naga - 36. ee - 37. of - 38. gok - 40. aa 41. alg - 43. am - 44. teller - 47. nn - 48. nl 49. gal - 50. oi - 51. wa - 52. valies - 54. pk - 55. eer - 56. al - 57. eem - 58. ri - 59. snel - 60. slik - 62. rad - 64. tong - 66. agent - 68. kim - 70. ni - 71. om - 72. sire 73. vol - 75. tt - 77. ed - 79. eu - 80. kader 82. aan - 84. lok - 85. conelis - 86. ut. Het zal echter duidelijk zijn, dat er nu en in de toekomst aan diezelfde overheid aanzienlijk hogere eisen zullen worden ge steld in het bijzonder waar het gaat om visie, initiatief en dynamiek. Doordat de overheidsinvloed toeneemt, worden we meer afhankelijk van wat die overheid doet en hoe zij het doet. Dit houdt weer in, dat wij levend in de „vrije wereld" er groot belang bij hebben dat onze invloed op de overheid ook groter wordt. Daarom is het zeker in de toekomst van belang, dat de Nederlander meer politiek bewust wordt en dat ons parlement in de ware zin des woords het controle-apparaat wordt van de leden van de gemeenschap. Het een vloeit uit het andere voort. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts f 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Verticaal: 2. vogelproduct - 3. jongensnaam 4. voorvoegsel - 5. soort TV-toestel - 6. NV (Duits) - 7. edelgrootachtbaar (afk.) 8. vlaktemaat (afk.) - 9. wapen - 11. in persoon (afk.) - 12. bestaat - 13. verstand 14. namelijk (afk.) - 17. per persoon (afk.) 19. soort mand - 20. titel (afk.) - 21. jongensnaam - 23. Fr. ondergrondse strijdkr. (afk.) - 25. bloem - 26. drukte - 27. Fr. pers. vnw. - 28. niet door twee deelbaar 29. land in Europa - 31. overeenkomst - 36. familielid - 37. ruim voldoende - 38. op de wijze van - 39. schoorsteenkap - 41. schel 43. water in Utrecht - 49. gymnastiektoestel 53. te gelegener tijd (afk.) - 55. hetzelfde (afk.) - 56. bijwoord - 57. kledingstuk - 58. zeevis - 60. dubbelklank - 61. jongensnaam 63. opera - 65. bolgewas - 67. militair (afk.) 70. gewicht - 71. windrichting (int. afk.) 72. Chin, maat - 73. Eur. Econ. Gemeen schap (afk.) - 75. aartsbisschop - 77. bevel 78. toets alleen (afk.) - 79. water in Brabant. Verticaal: 1. predikant - 2. kip - 4. ok - 5. ion - 6. epos - 7. veter - 8. ar - 9. rood 11. ob - 12. tetra - 14. opa - 17. loon - 20. elbe - 23. snaar - 25. ka - 27. nagel - 29. aga - 32. dom - 34. mol - 36. eg - 39. klok 42. In - 43. alle - 44. tas - 45. ei - 46. par lement - 48. na - 49. gemak - 51. wee - 52. vlies - 53. ier - 54. pit - 55. eng - 56. alg 59. snit - 60. sabel - 61. knie - 63. divan 65. on - 67. truc - 69. mode - 74. lel - 76. ta - 78. do - 80. kr - 81. ri - 83. au. GEVOLG VAN ONTWIKKELING NAAR EEN NIEUWE MAATSCHAPPIJ Oplossing kruiswoordpuzzel na. 470

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1