WATERSTOF Aanvragen voor AAW indienen Leerpil slaat brug over kloof tussen „materie" en „geest" SCOTLAND YARD niet van criminele smetten vrij! MINDER MILIEUVERONTREINIGING BIJ GEBRUIK VAN EEN ALTERNATIEVE ENERGIEBRON Ongeveer 80 procent van de in geheel Europa verbruikte energie,' wordt in kracht centrales/ opgewekt. Deze centrales beder ven onze atmosfeer door de verbrandings gassen die zij lozen e.d. Volgens een aantal onderzoekers zou wa terstof een geschikte alternatieve energie bron bunnen zijn en voor allerlei doeleinden als energie bruikbaar zijn. Als energie drager voldoet waterstof aan drie belang rijke punten: het is in grote hoeveelheden beschikbaar; het is eenvoudig te transpor teren en voor diverse doeleinden te ge bruiken. Waterstof kan eenvoudig worden gewonnen door de ontleding van water in waterstof en zuurstof. Hiervoor dienen uiteraard wel speciale installaties te wor den gebouwd. Weliswaar is waterstof-luchtmengsel ex plosief, maar dat is ook het geval met aardgas-lucht en koolwaterstof-luchtmeng- sel. Men heeft echter reeds veel ervaring met dit soort mengsels en weet de gevaren tot een minimum te beperken. Dat water stof evenals aardgas gemakkelijk via pijp leidingen te transporteren is, bewijst reeds het bestaande pijplijnnet van niet minder dan 204 kilometer lang van de chemische fabrieken Hüls. Aangezien waterstofmole culen armer aan energie zijn dan aardgas, moet men wel driemaal zoveel door de pijplijn pompen, doch dit is mogelijk wan neer men de stroomsnelheid voldoende op voert. Men ziet in het gebruik van waterstof grote voordelen. Deze energie is bruikbaar voor - de grote industrie. Als voorbeeld noemt men de winning van ijzer. Om een kilogram ijzer uit ijzererts te winnen heeft men ongeveer één kubieke meter waterstof nodig. In Japan heeft men met deze me thode reeds ervaring. Als warmte-energie voor koken en ruim teverwarming zou waterstof voor het huis houden ideaal zijn, want er ontstaan geen schadelijke afvalprodukten bij. Zowel voor de industrie als voor huishoudelijk gebruik zou waterstof kunnen concurreren met VANAF 1 APRIL A.S. Werknemers behoeven géén aanvraag in te dienen! De Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW), die dus per 1 oktober a.S. in wer king zal treden, is een volksverzekering die in principe geldt voor alle ingezetenen beneden de 65 jaar. De AAW garandeert een uitkering die ingaat na één jaar arbeids ongeschiktheid, als die arbeidsongeschikt heid althans tenminste 25% bedraagt. Er zijn 6 „invaliditeitsklassen", uitgedrukt in een percentage arbeidsongeschiktheid, zoals ook met de WAO het geval is. De uitkering bedraagt bij maximale ar beidsongeschiktheid (80% of meer) een be drag, dat overeenkomt met de netto-bedra gen van de AOW-pensioenen. En zoals men weet is de hoogte van de AOW-pensioenen gerelateerd aan het netto-minimumloon. Tevens komen AAW-gerechtigden in aan merking voor „voorzieningen", d.w.z. op maatregelen en hulpmiddelen, die de ar beidsgeschiktheid bevorderen en/of de le- vensomstandigheiden verbeteren. De AAW is met name van groot belang voor zelfstandigen, die tengevolge van ziekte en/of gebreken hun beroep niet meer kun nen uitoefenen. Ook werknemers vallen onder de AAW, maar ook de WAO blijft voor hen gelden. In de praktijk houdt dat in, dat zij van de AAW een bedrag ontvan gen dat gebaseerd is op de reeds genoemde bodemgrondslag (netto-AOW) en de WAO vult dat eventueel aan tot maximaal 80% van het laatstverdiende dagloon. Kortom, voor de werknemers verandert er op 1 oktober feitelijk niets. Wij wijzen er uitdrukkelijk op dat zij de vanaf 1 april verkrijgbare meldingsformulieren voor de AAW niet behoeven in te vullen. Wie al een WAO-uitkering heeft, behoeft evenmin iets aan te vragen. Zelfstandigen. De AAW is. een volksverzekering, maar desniettemin hebben niet alle verzekerden recht op een uitkering. Gehuwde vrouwen en personen beneden de 18 jaar komen bij voorbeeld niet in aanmerking voor een AAW-uitkering. Voor gehuwde vrouwen, die aardgas en olie, om over conventionele kolen maar te zwijgen. Waterstof is ook geschikt om als brand stof gebruikt te worden voor auto's e.d. De luchtverontreiniging in de grote steden zou hierdoor aanzienlijk worden vermin derd. Een proefmo^or, waarmee geëxperi menteerd wordt aan de universiteit van' Oklahoma in de Verenigde Staten, heeft aangetoond, dat de hoeveelheid uitlaat- stoffen klein is en dat er een minimale hoeveelheid schadelijke stoffen in zitten. De benodigde brandstof zouden dergelijke auto's in de vorm van flessen van kunststof mee kunnen nemen. Een andere mogelijkheid om waterstof mee te nemen, bieden de brandstofcellen van het type waterstof-lucht, die zorgen voor de aandrijving van electromotoren. Dergelijke krachtbronnen zijn in de ruimte vaart reeds in gebruik. Voor de aandrijving van auto's e.d. zouden ze nog verder moe ten worden ontwikkeld. Men denkt ook aan de mogelijkheid van het gebruik van metaalhydride. Bij lage temperaturen geven deze bronnen waterstof vrij voor verbranding in motoren. Er zijn trouwens nog enkele andere systemen,, waarbij waterstof voor verbranding vrij komt. Grotere voertuigen, zoals die welke wor den gebruikt in het openbaar vervoer, bus sen, vliegtuigen, enzovoort, kunnen hun energie betrekken uit vloeibare waterstof. Waterstof is bovendien aanzienlijk lichter van gewicht, hetgeen van belang kan zijn in de luchtvaart. Waar eën vliegtuig min der gewicht aan brandstof behoeft mee te nemen, kan het een groter gewicht aan passagiers en vracht vervoeren. Bij een grote Boeing bijvoorbeeld zou het nuttig gewicht dat hij kan vervoeren in dat geval worden verhoogd van 20 tot 60 ton. Een belangrijke winst dus. Het is zonder enige twijfel de moeite waard, wanneer men serieus de mogelijk heden van waterstof als alternatieve brand stof onderzoekt. in eigen bedrijf werken, is er echter het vooruitzicht dat zij uiterlijk 1 januari 1979 ook een uitkering kunnen ontvangen. Ook weduwen, die recht hebben op een wedu- wenpensioen, komen niet voor AAW in aan merking, wél voor voorzieningen krachtens deze wet. Ambtenaren komen alleen voor AAW in aanmerking, als de uitkering die zij hebben lager zou zijn dan de AAW-uit- kering. Kortom, de AAW ontleent zijn grote be tekenis vooral aan het feit dat vanaf 1 ok tober a.s. ook bevolkingsgroepen, die tot dusverre buiten sociale voorzieningen m.b.t. langdurige arbeidsongeschiktheid vielen, voor een welvaartsvaste uitkering in aan merking komen. Met name de zelfstandigen was het reeds jaren een doorn in het oog, dat zij in dit opzicht buiten de prijzen van de sociale welvaartsstaat vielen. En ook voor de vroeg-invaliden die nimmer aan het arbeidsproces hebben kunnen deelnemen, biedt de AAW perspectief. Snel indienen. Wie zich nader over alle merites van de AAW wil oriënteren om na te gaan of hij mogelijk voor een uitkering en voor voor zieningen krachtens deze wet in aanmerking komt, kan vanaf 1 april dus bij de post kantoren of de kantoren van de bedrijfsver enigingen terecht. Daar kan hij een aanmel dingsformulier èn een toelichtingsfolder be komen. Zij die op 1 oktober reeds een jaar lang geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zul len zijn, doen er goed aan de aanvraag snel in te dienen. Zij die op 1 oktober nog geen jaar arbeidsongeschikt zijn, moeten de aanvraag indienen zodra zij zeven maanden arbeidsongeschikt zijn. Ook voorzieningen kan men vanaf 1 april reeds aanvragen. Dat geldt ook voor degenen, die op 1 ok tober nog geen jaar arbeidsongeschikt' zijn. Wat die voorzieningen betreft: algemeen gebruikelijke zaken worden niet verstrekt of vergoed. Er moet echt sprake zijn van extra kosten in verband met de handicap. Het spreekt vanzelf dat zaken die door het ziekenfonds worden vergoed (of welke an dere ziektekostenverzekering ook) niet door het AAW worden vergoed. Herhalen wij nogmaals uitdrukkelijk dat werknemers geen aanvraag voor AAW be hoeven in te dienen dat zulks ook geldt voor hen, die een uitkering krachtens de Droomwereld stortte ineen. De bom barste in Nederland. Humphreys verbleef in het Huis van Bewaring te Am sterdam, wachtend op een uitwijzingsbevel. Op verzoek van de Londense politie was hij in ons land in de kraag gegrepen omdat hij verdacht werd van mishandeling van zijn vrouw, een ex-striptease danseres. Nauwelijks had de Londense porno-koning voet op Britse bodem gezet of hij voelde het kille metaal van de handboeien om zijn polsen. In het betongrijze gebouw van Scotland Yard hielden enkele hoge speurders hun adem in. Een droomwereld van geld en reisjes stortte in elkaar. Hun hoogste baas. Sir Robert Mark, had het spelletje door ge kregen en de kranten kregen er lucht van. Voor de Engelsman een bijna niet te ver teren zaak. Het beeld van de alleen met een vergrootglas gewapende speurder die met een flinke dosis scherpzinnigheid de meest ingewikkelde misdaden in een handomdraai oplost en die niet omkoopbaar is, is ver dwenen. De nazaten van Sherlock Holmes worden nu achterdochtig bekeken. En dat verdriet Sir Robert Mark ernstig, maar hij blijft in het rotte vlees snijden totdat die plek verdwenen is. WAT ZIT ERIN TNO project psychofarmaca. Die scherpe scheiding tussen materie en geest beschouwt echter menig onderzoeker tegenwoordig als verlakkerij. En hij zal daarin gretig worden bijgevallen door dege nen die wel eens hebben gemerkt hoe hun geest kon worden beinvioed door een hoe veelheid alcohol. In die sfeer moeten we het bericht over de Jeerpil dan ook plaatsen, want de bron was een publicatie in het maandblad TNO- project (van de Nederlandse organisatie voor toegepaste natuurwetenschappelijk onder zoek); en dat was een themanummer, gewijd aan het onderwerp Psychofarmaca. Stoffen dus als alcohol, slaapmiddelen, tabak, hen nepproducten, LSD, stimulerende middelen, enzovoort. Dr. O. L. Wolthuis, verbonden aan het Medisch Biologisch Laboratorium RNO, was de auteur van het artikel. En hij betoogde heel nuchter: Het ziet er naar uit dat de wetenschap de leerpil aan de science fiction zal ontfutselen. Wat zit er in die pil? Er zijn twee typen stoffen die een dui delijke positieve invloed hebben op leer- en geheugenprocessen. Het ene is het in de natuur voorkomende adrenocorticotroof hormoom (in de wandeling doorgaans af gekort tot ACTH), het andere heet pyrro- lidon. In het ene instituut specialiseert het onderzoek zich op het eerste, in het andere bestudeert men speciaal de effecten van het tweede. Ratten. Graag gebruikte proefdieren zijn ratten; ook hier. Je kunt ratten van alles leren Tijdelijke Groepsregeling Mindervaliden ontvangen. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Twee miljoen vingerafdrukken. De hoofdcommissaris van de Londense Me tropolitan Police, zoals Scotland Yard offi cieel heet, zetelt in een imposant gebouw. Het is vele verdiepingen hoog opgetrokken uit beton, staal en glas. Het enige frivole element wordt gevormd door een draaiend driehoekig vlak waarop in metalen letters New Scotland Yard staat. Voor de rest is het complex van een griezelige strakheid zonder kraak of smaak. Bijna drieduizend mensen brengen hier hun dag zoek met allerlei taken en zaken zoals het bijhouden van het gigantische vingerafdrukken archief van meer dan twee miljoen stuks. De kaartenbakken herbergen gegevens en bijzonderheden van ruim drie miljoen mensen. Allemaal opgeborgen onder naam en eventueel bijnaam. Die van hun eigen mensen zijn er nu aan toegevoegd. Mamoet organisatie. Waar wortelt die traditie van Scotland Yard eigenlijk in? De naam is afgeleid van een klein, nog steeds bestaand, straatje in het Londense Whithall district. Eens stond daar het paleis van de Schotse koningen die er in het grijs verleden plachten te verblijven. In dit gebouw vestigde kolonel De Veil in 1729 een particulier detective-bureau. Wat later fungeert De Veil als hoofd van de Bijvoorbeeld dat ze alleen uit een bakje water mogen drinken na het zien van een bepaald lichtsignaal. (Als ze het toch doen, zonder dat signaal, dien je ze een elec- trisch schokje toe zo leren ze het een af en het andere aan). Nu neem je twee groepen ratten. De ene dien je ACTH (of pyrrolidon) toe; de andere niet. Vervolgens onderwerp je beide aan dezelfde dressuurproeven. Als je dan merkt dat bij de ene groep het aantal reacties sneller toeneemt dan bij de andere, (of, wat ook kan, het aantal foute reacties sneller afneemt), dan heb je een aanwij zing in handen dat de bepaalde stofjes het leren versnelt. Met de verklaring van dat verschijnsel moet je intussen voorzichtig zijn. Want waaraan heeft het nu gelegen dat die ene groèp het beter deed dan de andere? Daarvoor moeten we eerst omschrijven wat „leren" nu eigenlijk is. („Dat kind kan niet goed leren," zeggen we wel, maar wat be tekend dat?) Leren is: beschikken over het vermogen om informatie op te nemen èn te verwerken. (Zeg maar: begrijpen). Maar ten tweede moet die informatie ook kunnen worden opgeslagen in het geheugen. (Zeg maar: onthouden). En ten derde moet ze op het gewenste moment daaruit kunen worden opgediept. (Zegmaar: niet vergeten zijn). Nog veel vragen. De onderzoekingen zijn nog volop aan de gang niet alleen fiier, ook in Engeland, Zweden en West-Duitsland en er is nog niet veel te zeggen over de vraag wéér Londense politiemacht. De in 1892 opge richte Metropolitan Police nam de naam van het straatje over. Zeventig jaar hebben de mannen met de typisch Engelse politie- helmen daar geresideerd alvorens ze naar een nieuw gebouw trokken dat de naam New Scotland Yard kreeg. In de praktijk wordt met Scotland Yard vooral het Criminal Investigation Depart ment de recherche-afdeling van het korps bedoeld. Een mammoet-organisatie ter be strijding van de misdaad, die nu in eigen gelederen binnen is geslopen. Het is ook een organisatie die beschikt over vele hon derden opsporingsambtenaren, vrouwelijke agenten, paarden en Duitste herdershonden, snelle motorboten voor het controleren van de havens en radio-auto's die in voortdu rend contact staan met het hoofdkwartier van de Metropolitan Police. Naam te grabbel. Scotland Yard brengt het criminele ge beuren op een zeer gedetailleerde manier in kaart. Op een van de verdiepingen van het immense gebouw is een cartotheek ingericht waarin elke misdaad nauwkeurig is omschre ven en gecatalogiseerd. Inbraken in fabrieken in kantoren, in particuliere huizen, in een bedrijf. En ook onderverdeeld in welk soort bedrijf: juweliers, horeca-zaken, warenhui zen, enz. Uit de opgeprikte spelden op een grote kaart van Londen valt af te lezen dat zak kenrollerij het meest voorkomt op Picca dilly Circus, het plein dat in de wereld be kend staat als het veelkleurig knipogend middelpunt van de wereld. Door het nauw keurig in kaart brengen van die zakken rollerij is gebleken dat een „Pick-pocker" geen alleen opererende man meer is, maar een trio waarvan de een runner genoemd wordt en de anderen catcher en pikker. Scotland Yard. De naam alleen al deed. "de misdadigerswereld van Londen beven. Dat die naam te grabbel is gegooid door de eigen onkreukbaar geachte mensen is een trap tegen het zere been van de En gelsen. Maar het werk in het grote grijze gebouw gaat door. Een arbeid welke niets van doen heeft met de romantiek uit de detec tive-romannetjes. Ook nu is weer gebleken dat niets keiharder is dan de werkelijkheid van alle dag. Scotland Yard is in feite de bijnaam van de Londense Metropolitan Police. En traditievol Engeland zit vol bizarre ge woontes dat korps mag niet eens een arrestatie verrichten in de City of London, dat kleine stukje grond in de Britse hoofd stad waar de Lord Mayor wiens macht zo groot is dat zelfs de Engelse koningin moet vragen of zij daar een voet op de grond mag zetten de scepter zwaait over slechts vierduizend inwoners. Daar mogen alleen de eigen agenten kenbaar aan een kam over de helm, opereren. Een traditie van eeuwen. Een trots van eeuwen, maar wel een trots die nu aardig geknakt is. De Britten hebben het er maar moeilijk mee. En Sir Robert Mark niet minder. (Nadruk verboden). Pim van der Zee. precies dat chemische stofje nu in de her senen aangrijpt op ófwel het begrijpen, óf wel het onthouden, ófwel het opdiepen uit het geheugen. Voor wie zijn zulk soort onderzoeken nu van belang? Natuurlijk voor kinderen van wie het heet dat ze leermoeilijkheden heb- bij. Maar ook voor oudere mensen die zich immers zo vaak uitstekend gebeurtenissen uit hun jeugd herinneren maar even vaak vandaag niet meer weten wat ze gisteravond hebben vernomen. Dr. Wolthuis: „Als het lukt om langs farmacologische weg het leergedrag van be paalde categorieën slechtlerende kinderen in gunstige zin te beinvloeden of (bij oudere mensen) de achteruitgang van het geestelijke prestatievermogen af te remmen, dan zal hiermee niet alleen voor het indi vidu, maar ook in maatschappelijk opzicht een belangrijke vooruitgang geboekt zijn." En daar kan weinig zinnigs tegen in te brengen zijn. Het beinvloeden van bioche mische processen in ons centrale zenuw stelsel (de hersenmassa) want iets anders is het niet, wat de „leerpil" doet ver schilt in principe niet van wat we doen als we een aspirientje innemen tegen hoofdpijn. Iets schokkends is daar niet aan. (Nadruk verboden). DE JUISTE SLAAPHOUDING Er béstaat nauwelijks een levend wezen, dat net als de mens de rugligging als slaap houding aaneemt. Dat is iets, dat ons toch te denken moet geven. Dat heeft de ge leerden aan het denken en onderzoeken gezet. Uitgebreide proeven hebben aange toond, dat ook voor de mens de buikhou ding, dus het liggen op de buik, de beste slaaphouding is. Bij rugligging wordt de inademing dieper en de uitademing oppervlakkiger, met als gevolg dat er veel afbraakprodukten van de stofwisseling achterblijven, die namelijk bij forse uitademing wel naar buiten zou den worden gedreven. Op den duur ont staat er dus een vorm van vergiftiging met niet verwijderde afbraakprodukten van de stofwisseling. Bij buikligging is de uitademing veel feller en steviger. De uitademing wordt door de druk van wervelkolom en rugspierén auto matisch bevorderd. Bij' buikligging is de kans op ontstekingen van de ademhalings organen ook veel kleiner. Wanneer men deze feiten tegen elkaar afweegt blijkt dus, dat men de buikligging als slaaphouding moet preferéren. Overigens zijn er ook zeer veel mensen die op de linker- of rechterzijde slapen, die kiezen dan blijkbaar de gulden middenweg. Het ziet er naar uit dat de postkantoren en de bedrijfsverenigingen het na 1 april wel eens bijzonder druk zouden kunnen krijgen. Vanaf deze datum is namelijk iedereen in de gelegenheid bij een postkantoor een aanmeldings formulier af te halen voor een uitkering krachtens de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW). Deze veelbesproken wet zal met ingang van 1 okt. a.s. in werking treden, maar degenen die op goede gronden van mening zijn dat zij op 1 oktober reeds een jaar of langer geheel of gedeeltelijk arbeids ongeschikt zijn, doen er verstandig aan zo snel mogelijk een aanvraag in te dienen, welke door de bedrijfsvereniging zal worden behandeld. Ook voor andere categorieën geldt: haal snel een aanmeldingsformulier. DOOR GERTON VAN WAGENINGEN Het ziet er naar uit dat je door het innemen van een pil gemakkelijker kunt leren. Dat lijkt nogal sensationeel nieuws. En dat komt vooral doordat we vrijwel allemaal zijn opgevoed in een tradi tie die een scherp onderscheid maakte tussen „de materie" (eventueel: het li chaam) en „de geest". Wanneer dan blijkt dat de ene door de andere te be invloeden is, veroorzaakt dat bij velen een schok. Iets dergelijks was waarneembaar bij de berichten over de eerste hart transplantaties. Het hart was immers eeuwen lang beschouwd (en bezongen) als de zetel van onze meest persoonlijke emoties, in plaats van als een bloed- pomp. Zoiets veroorzaakt precies de kortsluiting waarvan de journalistiek het in vele gevallen moet hebben. (Hond bijt man is geen nieuws; het gebeurt te vaak. Man bijt hond dat is pas een bericht). LONDEN IN DE BAN VAN DE ONDERWERELD SEX EN PORNO SLOOP BINNEN BIJ ONKREUKBAAR GEACHT POLITIEKORPS Londen (P&P) Het geheiligde begrip van Scotland Yard is aan flarden gescheurd. De beroemde Londense politiemacht, door schrijvers van detective verhalen op een hoog voetstuk geplaatst, is naar beneden getuimeld. Wat geen Brit ooit heeft kunnen denken is toch gebeurd. Scotland Yard is corrupt. Por nokoning James Humphreys infiltreerde met succes in het politiekorps dat tot nu toe als onkreukbaar gold. Donker Soho had zich comfortabel genesteld in de strakke kamers van het solide gebouw vlak bij het Victoria Embankment. Twaalf hoge functionarissen van dit legendarische politiekorps zijn beschul digd van het aannemen van steekpenningen uit handen van de bazen uit Soho. Gevierde leiders van succesvolle vliegende brigades zijn door hun eigen mensen gearresteerd. Zij gaven tips aan James Humphreys wanneer een razia in de sexclubs van Soho op handen was. Ook werd beslag genomen prikkellectuur terug verkocht aan Humphreys, die door deze duistere praktijken en zijn connec ties bij Scotland Yard tot de ongekroonde koning van de Londense onderwereld gerekend werd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2