NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m II houdt m het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen GIEPS GOUDEN VIJFJE door Henk van Heeswijk Zeeland Magazine? Er worden weer nesten gebouwd DE TAPIJT SPECIALIST A. J. van Gilst No. 3700 Donderdag 26 maart 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Hoofdstuk 1: De man. De prilste jeugd, de eerste levensjaren van Gerrit Geugies waren als het ware overtrokken met een grijs gordijn, waar- door je nauwelijks wat kunt zien. Soms, lang nadat hij volwassen was geworden, pijnigde hij zijn hersens om iets in de herinnering terug te krijgen, maar door gaans bleven het nutteloze pogingen. Het verleden was een verborgen iets en er was ook niemand, die hierover inlichtingen kon geven. Wat Gerrit zich herinnerde was een vrij groot, maar oud huis, met daarbij een onnoemelijk grote tuin. Vooral dit laatste scheen al heel gauw op de peuter een diepe indruk te hebben, want als Gerrit zijn ogen sloot, zag hij die tuin. En vaag ook het huis met de grote bessewal aan de ene kant, de bloemetuin aan de andere. En voor het overige land. Hij herinnerde zich eveneens, dat hij wel eens aan de hand van vader op zondagmid dag wandelingen maakte door de tuin, waar geen eind aan scheen te komen. Later toen hij volwassen was geworden en nog eens een halve dag terugkeerde naar de Beem- ster om oude plekjes op te zoeken/ reed hij langs de weg, waaraan huis en tuin lag. Het huis was inmiddels verbouwd en ge moderniseerd, maar de bessewal zowel als de bloemetuin waren intact gebleven. En zover het oog reikte in noordelijke richting, zag hij land. Nu wist hij, dat het eind van de tuin grensde aan de Neckerweg. Dit was evenwel ongeveer alles. Van tante Brechtje, die hem vanaf zijn achtste jaar had opgevoed wist hij, dat zijn moe der in het kraambed was overleden, gelijk met zijn broertje dat net geboren was Zodat vader na een Vierjarig huwelijk met Antonia Spaans als weduwnaar achterbleef met de driejarige Gerrit en anderhalfjarige Catrien. Enkele weken na de dood van zijn vrouw, kwamen twee ouderlingen bij Gerrit Geugies op huisbezoek, probeerden de man wat op te beuren, waarbij naarstig allerlei bijbelteksten gehanteerd werden, die op Gerrit niet of nauwelijks enige indruk maakten maar aan één advies gaf hij ge hoor: „Je zelle er goed aan doen, Gerrit, als je een hoishoudster neemt; je buur vrouw is een best mens, maar ze kenne niet altaid voor je kinders zorgen." Dus plaatste Gerrit een advertentie voor een huishoudster in een moederloos gezin met twee kinderen. Op die advertentie kreeg hij een drietal brieven en de schrijfster van één leek hem: Griet Stroet. Ze had uitvoerig ge schreven. Ze was weduwe, had een huisje en een stuk bouwland bij Opperdoes. Plus een zoon van vijf jaar. Ze wilde wel komen, maar er moest een mogelijkheid zijn van een huwelijk, want Griet was nog maar één' en dertig en voelde zich nog te jong om de rest van haar leven alleen te blijven. Omdat Gerrit Geugies, over dat alleenblijven er eigenlijk net zo over dacht, reed hij met knecht en paard en wagen naar het station Purmerend, stapte daar op de trein en nam in Hoorn het lokaaltje in de richting Medemblik, dat toen nog reed. Het spul van Griet Stroet was gauw ge vonden. De begroeting was terughoudend; man en vrouw monsterden elkaar. Gerris zag een béhoorlijk geproportioneerde vrouw met een jeugdig gezicht en een paar stevige armen en handen. Griet zag een lange, Bent xeeds geabonneerd op eea twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voormen van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE magere man, maar goed gekleed, met een dikke haardos, die je zijn twee en dertig jaren nauwelijks aanzag. Hij bleef eten, bekeek daarna het land, waarop voorna melijk aardappelen en bieten werden ver bouwd en nodigde op zijn beurt Griet uit voor een tegenbezoek, dat drie dagen later plaatsvond. Griet zag meteen, dat het spul van Gerrit Geugies tamelijk veel groter was dan het hare en ook het huis was niet zó oud. Ditmaal bleef zij eten en na de mid dag bespraken ze alle konsekwenties. Griet stelde voor maar te trouwen en bij de no taris voorwaarden op te laten maken, zodat de kinderen wederzijds enkel het erfdeel van hun moeder of vader zouden krijgen. Een maand later had Griet Stroet haar huis en bedrijf verkocht en nog geen maand later trouwden Gerrit en Griet, heel een voudig en niet in de kerk, want Griet deed nergens aan. Gerrit was weliswaar belijdend lid van de „fijne" kerk, zoals dat in die dagen heette, waar was na de dood van zijn eerste vrouw weer afgezakt, want hij was nooit zo'n fanatiekeling geweest. Dat stond de kerkeraad slecht aan, dus kreeg Gerrit opnieuw bezoek. Maar ditmaal had Gerrit er genoeg van en zei dat dan ook op zijn eigen rustige manier. Men dreigde hem tenslotte onder censuur te zeten, maar toen was Gerrit de broeders een slag voor, want nog dezelfde avond schreef hij in een brief, dat hij zich onttrok aan de ge meenschap der Gereformeerde Kerken. Waarmee Griet het voor honderd procent eens was: „Dat spaart ook weer geld uit. want als grote tuinder kun je geen cent in het kerkezakje gooien." Ja, dat wist Gerrit junior, die naar zijn vader was genoemd, zich nog te herinneren: zijn stiefmoeder en stiefbroertje Maarten. De lammeling, die hem altijd bij zijn moe der verried. Bovendien voelde Gerrit in tuïtief, dat moeder Griet haar eigen zoon voortrok bij de beide andere kinderen. Om dat vader Gerrit van 's morgens vroeg tot donker hard meewerkte in de tuin dat spaarde immers nog een knecht uit had moeder Griet alle gelegenheid haar an- tiphatie tegen de beide kinderen van haar tweede man bot te vieren. Instinctmatig zochten Gerrit en zijn zusje troost bij el kaar. Gelukkig ging Maarten al heel gauw naar de grote school, zodat de kinderen althans overdag gevrijwaard bleven van zijn treiteringen en geniepige kneepjes, waarin hij een expert was. Gerrit herinnerde zich ook nog, dat hij als zesjarige zijn drie jaar oudere stief broer op een zaterdagmiddag met een klomp een gat in zijn hoofd sloeg. Wat hem een uitgebreid pak slaag opleverde van moeder Griet, want die was des dui vels omdat men haar lieveling op een dus danige wijze had afgetuigd. Dat het een keer op een uitbarsting moest uitlopen, had Griet nooit voorzien, want daarvoor was ze te dom. Huilend van de pijn nam Ger rit zijn vier jarig zusje, dat van de weer omstuit ook was gaan huilen bij de hand en samen liepen de kinderen over het land naar hun vader, die zo'n vijftienhonderd meter van huis aan het werk was met de knechts. En zei tegen hem, wat hij gedaan had met zijn stiefbroer en waarom. Dat hij daarvoor ongenadig rammel had ge kregen van moeder Griet en ze daarom weggegaan waren. „We gaan niet meer terug," besliste Gerrit gedecideerd. „Ze is gemeen, want Maarten mag alles en wij niks. Maarten krijgt snoep, als hij er om vraagt, maar als Trien of ik het vragen, krijgen we een klap Gerrit senior zei er niet veel op, maar dacht er het zijne van. Hij had zijn ogen vast niet in de zak en had dus ook al het een en ander gezien. Zijn antwoord was enkel: „Jullie blijven hier tot we gaan eten. Ga daar maar zoet spelen." Hij wees naar een stuk grond, dat nog ingezaaid moest worden.De kinderen gehoorzaamden en vermaakten zich de rest van de middag. Omdat het zaterdag was en de knechts het weekend naar huis gingen, werd een paar uur eerder gestópt met werken. Met z'n allen liepen ze naar de woning, waar Ger rit de knechts hun loon gaf en ze „wel thuis" wenste. Tot zijn kinderen zei hij: „Ga nog maar even buiten spelen, 't is mooi weer. Maar bij de sloot wegblijven, hoor!" Wordt vervolgd. Nestbouwinstinct, een der grootste raadsels in de natuur. Het is weer voorjaar en prompt worden onze gevederde vrienden weer aktief. Naast de vogels die steeds in ons land blijven, komen de vakantiegangers terug van weg geweest om hier hun nesten te bouwen, eieren uit te broeden en hun jongen groot te brengen. Het is weer een bedrijvigheid van belang. Nu is een nest niet voor alle vogels een geweldig karwei, want er zijn er, die er zich maar heel eenvoudig vanaf maken, met een kuiltje in het zand of zo, zoals de pluvieren, grielen en diverse strandvogels. Dan zijn er nog vogels, zoals de koekoek, die vrolijk hun eieren in andermans nest deponeren en de zorg aan anderen over laten, maar dat zijn toch wel uitzonderin gen. Bij de meeste vogels is de zorg voor het nest. de eieren en de jongen zeer groot en dat brengt voor deze dieren heel wat drukte met zich mee. Vooral onder de zangvogels vinden we dieren die prachtige nesten bouwen. Zij gebruiken hiervoor allerlei stoffen, ze met selen, bakken, vlechten en timmeren en we vinden hierbij bijzonder knappe staaltjes van architeótuur. Een voorbeeld hiervan is de rietzanger, die keurige paalwoningen bouwt. Rietsten gels dienen als steunpalen en worden mee DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108 -280-428 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN in het vlechtwerk opgenomen. Het nestje zelf is een soort korfje, dat zeer solide is en waarvan de bovenranden iets naar bin nen gebogen zijn, om te voorkomen dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wind het nest op de rietstengels heen en weer doet zwiepen. Het nest wordt altijd zo hoog gebouwd dat het water het niet kan be reiken, terwijl het ook beveiligd is voor vreemde indringers. Er zijn ook vogels die holbewoners zijn. Oeverzwaluwen graven met snavel en poot jes lange gangen, waar we aan het einde het nest vinden keurig gestoffeerd met halmpjes. Dikwijls vinden we in één wand hele kolonies bij elkaar. In de broedtijd is het enorm leuk om te zien hoe al die vogels bedrijvig zijn en de gaten in en uit vliegen. Papegaaien en spechten'behoren eveneens tot de holbewoners, maar zij zoeken het in boomstammen. Natuurlijk vragen wc ons wel eens af hoe het mogelijk is, dat die vogels in staat zijn zulke prachtige nesten te bouwen. Zelfs een jonge vogel, die vóór het eerst een nest gaat maken, maakt het precies zoals dat nest voor zijn soort moet zijn. Men heeft proeven genomen en er voor gezorgd dat zo'n jonge vogel uitgebroed en groot gebracht werd in een nest van andere vo gels. Hij had dus geen enkel voorbeeld ge zien van het nest, zoals dat voor zijn soort behoort te zijn en toch ging dit dier prompt in het eerste seizoen een nest bou wen, dat specifiek was voor zijn soort. Hij leverde een keurig yolwaardig produkt af dat sprekens geleek 'op dat van zijn eigen ouders. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat de capaciteit tot nestbouw aangeboren is, er felijk vastligt, alsook de bouwtrant. Dat is ook noodzakelijk, want de bouw van zo'n nest van een bepaald soort vogel is nodig voor die soort. Het bouwen van zo'n nest heeft in de loop der tijden bewezen voor hen het beste nest te zijn, waarin de eieren veilig zijn en de jongen goed kunnen worden grootgebracht. Dat de capaciteit tot bouw van zo'n nest, ook al heeft 'de vogel hiervan nooit een voorbeeld gezien, aangeboren is en geen problemen voor het dier met zich brengt, is een belangrijke voorwaarde tot het voortbestaan van de soort. Het instinktx voor de nestbouw is één van die grote mysteries in de natuur. In de loop van de evolutie moet bij de vogels de bouw van een voor de soort karakte ristiek nest op de een of andere manier erfelijk geworden zijn. - Hoe dit echter in zijn werk is gegaan, is voor de wetenschap nog steeds een groot raadsel. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no,. 470 Horizontaal: 1. eenh. v. kracht (afk.) - 3. vogel - 10. dwaas, nar - 13. rivier (Spaans) 15. metaal - 16. geogr. aanduiding (afk.) 18. dierengeluid - 19. moesplant - 21. niet (Eng.) - 22. kwaad - 24. zeevogel - 26. vreemde munt - 28. Germ, godheid - 30. in opdracht (afk.) - 31. reinigingsplaats 33. mannelijk dier - 35. soort cobra - 36. water in Friesland - 37. voegwoord - 38. waagstuk - 40. water in Brabant - 41. waterplant - 43. deel v. d. dag (afk.) - 44. deel v. e. breuk - 47. de onbekende (afk.) 48. namelijk (afk.) - 49. lichaamsvocht - 50. ons inziens (afk.) - 51. wettelijke aanspra kelijkheid - 52. soort koffer - 54. eenh. v. kracht (afk.) - 55. aanzien - 56. reeds - 57. water in Utrecht - 58. het Romeinse Rijk (afk.) - 59. vlug - 60. soort modder - 62. wiel - 64. deel v. d. mond - 66. vertegen woordiger - 68. horizon - 70. Ned. Indië (afk.) - 71. voorzetsel - 72. aanspreektitel 73. gevuld - 75. bekende motorraces (afk.) 77. jongensnaam - 79. dubbelklank - 80. lijst - 82. voorzetsel - 84. haarkrul - 85. jongensnaam - 86. grondtoon. Verticaal: 1. dominee - 2. vogel - 4. in orde (afk.) - 5. elektr. geladen deeltje - 6. heldendicht - 7. rijgsnoer - 8. winteryoer- tuig - 9. kleur - 11. rivier in Siberië - 12. reinigingsmiddel - 14. familielid - 17. be loning - 20. riv. in Duitsland - 23. deel v. e. muziekinstrument - 25. vogel - 27. spijker - 29. oosterse titel - 32. onver standig - 34. graafdiertje - 36. landbouw werktuig - 39. uurwerk - 42. laatste nieuws (afk.) -43. geheel - 44. stapel - 45. vogel- produkt - 46. volksvertegenwoordiging - 48. voorzetsel - 49. rust en kalmte - 51. pijn 52. dun vel - 53. europeaan - 54. kern 55. nauw - 56. waterplantje - 59. coupe 60. wapen - 61. deel v. h. been - 63. soort bank - 65. voorvoegsel - 67. handigheidje 69. gebruik in kleding - 74. deel v. h. oor 76. kindergroet - 78. zangnoot - 80. vreem de munt (afk.) - 81. Romeinse Rijk (afk.) 83. uitroep v. pijn. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 469 Horizontaal: 1. enerlei - 7. arabesk - 13. pee - 14. algebra - 16. sla - 17. islam 19. nee - 20. sisal - 22. dd - 23. loket 25. se - 26. oke - 28. bob - 29. lip - 31. nee - 33. or - 34. cokes - 35. ria - 37. te 38. godin - 40. voldaan - 42. eet - 44. dol 45. asperge - 48. gewag - 50. ld - 51. rue 52. kader - 54. ge - 55. bek - 57. ina - 59. pus - 60. sen 61. os - 63. torst - 65. nt 66. ratio - 69. rit - 70. drang - 72. tat 73. meteoor - 76. mee - 77. alabama - 78. klappen. Verticaal: 1. epiloog - 2. nee - 3. eelde - 4. lam - 5. el - 6. ignobel - 7. abeel - 8. rr 9. aas - 10. essen - 11. sla - 12. kalkoen 15. eek - 18. ad - 21. is - 23. lok - 24. tirol - 27. kroesde - 28. bon - 30. pil 32. etalage - 34. citer - 36. adder - 39. dop - 41. aow - 43. agent - 45. alberta 46. rui - 47. kapstok - 48. ges - 49. ge negen - 53. dut - 56. kotta - 58. aorta 60. stamp - 62. si - 64. rie - 65. nr - 67. aal - 68. oma - 70. dra - 71. nee - 74. om - 75. ol.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1