Rabobank Q 200 jaar U.S.A. (2) Hebt n wel eens een diëtiste nodig gehad? Drink jij of drink ik. Met ingang van 1 maart 1976 gelden de volgende (verlaagde) rentetarieven: 0/0 Gewone spaarrekeningen g 0/0 Spaar-Premie-Boekje Spaarrekeningen met een 41/4 opzegtermijn van 3 mnd. Spaarrekeningen met een 41/2 opzegtermijn van 6 mnd. 5% Spaarrekeningen met een opzegtermijn van 12 mnd. Spaarrekeningen met een 6 opzegtermijn van 24 mnd. Depositobrieven aan 5I/2 o/0 toonder met een looptijd van 2 jaar Termijnplanbrieven aan 6%. toonder met een looptijd van 4 jaar Spaardepotbewijzen op 7V4 naam met een looptijd van 4 jaar Termijnplanbrieven aan toonder met een looptijd van 5 jaar vast 71/4 73/4 en 7 jaar vast 73/4 8V4 en 7 jaar vast Spaardepotbewijzen op naam met een looptijd van 5 jaar vast Wat is voor u de gunstigste vorm van sparen? Dat is afhankelijk van uw omstandigheden. Wij willen u bij uw keuze graag adviseren. de bank voor iedereen Dit is een publikatie van de Rabobanken 'Wissenkerke' en 'Colijnsplaat' Abraham Lincoln, de man die voor een eenheid ging vechten. De negerhut van Oom Tom wordt afgebroken. Het is al laat in de middag, wanneer de president van de Verenigde Staten van Amerika, Abraham Lincoln op 18 november 1863 arriveert te Gettysburg, waar in juli van datzelfde jaar de legers van de Noor delijke staten een overwinning op de Zui delijke hadden behaald, want er was nog oorlog in Amerika: Burgeroorlog. Op 19 november bezichtigt de president het ere-kerkhof, want ook deze burger oorlog is zoals elke broederkrijg een zeer bloedig en wreed bedrijf en de veld slag bij Gettysburg had vele mensenlevens geëist. Een comité, dat speciaal daartoe was opgericht, had op het slagveld een nationaal ere-kerkhof aangelegd. De opening op 19 november gaat gepaard met tal van plech tigheden. Een militaire kapel speelt pas sende muziek en de bekende spreker Ed ward Everett, houdt een hoogdravende rede voering van maar liefst 2 uur. Tenslotte komt president Lincoln aan het woord. In tegenstelling tot de brallende toon van Everett, zijn de woorden van Lincoln een voudig maar daardoor zó indrukwekkend, dat nu nog de inhoud van de korte rede actueel is. Aan president Lincoln zou tekort zijn gedaan als in het kader van het verhalen van de geschiedenis van Amerika de hele toespraak niet zou worden weergegeven. De president zei het volgende: „Vier maal twintig en zeven jaar geleden hebben onze vaderen op dit continent een nieuwe natie voortgebracht, ontvangen in vrijheid en gewijd aan de veronderstelling dat alle mensen gelijk zijn geschapen. Nu zijn wij betrokken in een grote Burger oorlog om te beproeven of deze natie of enige natie zo ontvangen en gewijd, kan blij ven bestaan. Wij zijn te zamen gekomen op een groot slagveld van die oorlog. Wij zijn gekomen om een deel van dat veld, als een laatste rustplaats te wijden aan hen die hier hun leven gaven, opdat die natie zou leven. Het is geheel en al passend en juist dat wij dit zouden doen. Maar in een ruimere zin kunnen wij deze grond niet opdragen niet wijden niet heiligen. De dappere mannen, levenden en doden, die hier gestreden hebben, hebben hem gewijd, ver boven onze armzalige macht om eraan toe of af te doen. De wereld zal er weinig op letten en zich ook niet lang herinneren wat wij hier zeggen, maar zij kan nooit vergeten wat zij hier gedaan hebben. Het is eerder aan ons de levenden, om hier te worden gewijd voor het onvol tooide werk dat zij, die hier hebben ge vochten, tot dusverre zo edel hebben be vorderd. Het is eerder aan ons om hier te worden gewijd aan een grote taak die voor ons ligt dat wij van onze vereerde doden meer en meer toewijding ontvangen voor de zaak waarvoor zij de laatste volle maat van toewijding gaven dat wij hier plech tig besluiten, dat deze doden niet tevergeefs zijn gestorven dat deze natie, onder Gods zegen, een nieuwe geboorte der vrij heid moge zien en dat een regering van het volk, door het volk en voor het volk niet zal verdwijnen van de aarde..." Verenigde Staten gaan uit elkaar. Om de inhoud van de korte rede van Lincoln ten volle te begrijpen is het van belang te weten te komen waarom er burgeroorlog was en waarom er bij Gettys burg zo bloedig was gevochten. De Verenigde Staten het woord zegt het al was een vereniging van op zich zelf autonome staten. Ruwweg konden die staten in een drietal groepen worden ver deeld: het Noorden, Midden en het Zuiden. Het Noorden was vrij onvruchtbaar. Visserij, handel en industrie waren de voornaamste bronnen van inkomsten. Er ontstonden vele steden, waar een strenge, hardwerkende bevolking het levenspeil trachtte op te voeren. In het midden lag New-York, de grote „melting-pot" smeltkroes van rassen en volken. Het Zuiden was erg vruchtbaar. Daar ontstond een agrarische samenleving. Op de plantages werkten de zwarte slaven. De eigenaars van de plantages behoefden zich niet uit te sloven om rijk te worden. En zo groeide de tegenstelling tussen Noord en Zuid. Inmiddels breidde de door de blanken bewoonde wereld zich steeds meer west waarts uit. In 1890 zou de westkust worden bereikt. Bestuursvorm. De Amerikaanse staatsvorm was geba seerd op ideeën van de Franse revolutie en in de Amerikaanse constitutie controleerden 3 machten elkaar. De gekozen president bezit de uitvoe rende macht. Hij is staatshoofd en leider van het kabinet. Hij benoemt, overigens met goedkeuring van de Senaat, de belang rijkste ambtenaren. Hij is opperbevelhebber van leger en vloot en heeft het recht van veto, welk weer door 2/3 van het congres ongedaan kan worden gemaakt. Het Con gres bestaat aait: de Senaat waarin uit elke staat 2 afgevaardigden zitting hebben en het Huis van Afgevaardigden waarin elke staat vertegenwoordigd is naar het aantal inwoners, rechtstreeks door het volk ge kozen. Het Congres moet de wetten goed keuren en kan zelfs de President in staat van beschuldiging stellen en afzetten. De Rechterlijke macht is de hoogste in stantie. Het Hooggerechtshof, bestaande uit 9 rechters, die door de President voor het leven worden benoemd, toetst wetten aan de grondwet. Het heeft controle op President en Congres, al is het benoemd door de President met goedkeuring van de Senaat. Er ontstonden 2 belangrijke politieke par tijen. De Democraten: voorstanders van de rechten van de afzonderlijke staten. De planters in het Zuiden behoorden tot die partij. De voorstanders van een sterk fede raal gezag, die vooral in het Noorden woon den, behoorden tot de Republikeinse partij. Deze partij werd tevens gesteund door handel en industrie. In 1858 trok een tot dan toe onbekende kandidaat van de Republikeinse Partij voor een zetel in de Senaat voor de staat Illi nois, de aandacht. Hij debatteerde fel met zijn Democratische opposant: Douglas. Het gaat over hét onderwerp van die tijd: Vóór of tégen de slavernij. De Republikein stelt tijdens een van de debatten de vraag: „Ik ga Douglas de volgende vraag voorleggen Kan de bevolking van een territorium op wettige wijze de slavernij buiten zijn gren zen houden, voordat de grondwet van een staat tot stand gekomen is De naam van de man die deze vraag stelde was Abraham Lincoln. Een halve President. Abraham Lincoln werd op 12 februari 1809 in een blokhut in Kentucky geboren. In het Westen, het land van de Pioniers. In zijn jeugd miste hij degelijk onderwijs, omdat hij hard moest werken voor de kost. Hij had echter zó veel belangstelling voor de politiek, dat hij in 1834 in het congres van de staat Illinois werd gekozen. Hij studeerde rechten en vestigde zich als ad vocaat in Springfield (Illinois). In 1842 trouwde hij met Mary Todd. In de eerste jaren van zijn Senaatszitting liet hij weinig van zich horen. Toen echter de kwestie van de slavernij het politieke leven steeds meer ging beheersen (de „Negerhut van Oom Tom" van Harriët Beecher - Stowe, de opstand van de slaven onder John Brown) trad Lincoln steeds meer op de voorgrond. Zó zelfs dat hij in 1860 door de Republi keinen candidaat werd gesteld voor het presidentschap. En Abraham Lincoln wérd President. De Zuidelijke Staten erkenden hem echter niet als Staatshoofd. Zij scheidden zich af: Zuid- Carolina, Mississippi, Louisiana, Alabama, Florida, Georgia en Texas verenigden zich in een Confederatie en kozen hun eigen President: Jefferson Davis. De Noordelijke staten namen dit niet. Een Burgeroorlog tot gevolg. A rich man's war. Het waren de Zuidelijke staten, die het eerst naar de wapens grepen. Na een hevig bombardement veroverden zij Ford Sumter bij Charleston in Zuid- Carolina op de Federale Troepen. Lincoln reageerde onmiddellijk. Hij riep vrijwilligers op voor de oorlog. Beide partijen begonnen erg enthousiast. Beiden dachten na een korte strijd de over winning in de zak te hebben. De grensstaten moesten kiezen. Dat deed Tennessee, Noord-Carolina en Virginia vóór het Zuiden, maar west Virginia Delaware, Maryland en Kentucky en Missouri kozen voor Lincoln. 22 miljoen Noordelijken stonden tegen over 9 miljoen Zuidelijken (waaronder 4 miljoen slaven!). Het Noorden bracht 900.000 man op de been, het Zuiden de helft daarvan. Het Noorden had een vloot en bezat de industrie. Het Zuiden hoopte op hulp van Enge land, vanwege de katoen. Zij kozen de verdediging en werden geleid door hun eigen legeraanvoerders zoals Robert E. Lee. De slag bij Bull Run werd door de Zuide lijken gewonnen. Maar het Zuiden was geen eenheid en Jefferson Davis haalde het lang niet bij Lincoln. A poor man's fight. Toen een snelle overwinning uitbleef zakte het enthousiasme al vrij snel en steeds minder vrijwilligers meldden zich. Daarom werd de dienstplicht ingevoerd. De omstandigheden waaronder gevochten moest worden, waren ronduit slecht, de medische verzorging was zeer onvoldoende en desertie kwam veel voor. Terwijl het Zuiden naast Lee beschikte over nog 'een bekwaam veldheer: Stonewall Jackson, kon Lincoln maar geen geschikte aanvoerder vinden. Tenslotte kreeg hij- die toch. Het waren Ulysses Simpson Grant en William Tecumseh Sherman. Er is ontzaglijk veel gevochten tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog voorna melijk in Virginia. Bij Gettysburg werd in juli 1863 door het Noorden de overwinning behaald. Eind 1864 begon generaal Sherman aan zijn beruchte veldtocht door Georgia, overal een spoor van vernieling achterla tend, 120 km breed, 600 km lang, van Atlanta tot Savannah. Ook op zee werd gevochten. Voor het eerst in de geschiedenis vond in 1862 een treffen plaats tussen twee gepantserde schepen: De Merrimac en de Monitor. Op 26 april 1865 was de oorlog voorbij. Het Noorden had gezegevierd. The rich man's war and the poor man's fight de oorlog van de rijken waarvoor de armen moesten vechten 5 jaar durend was ten einde. De gevolgen. Pas op 1 januari 1863 proclameerde Lin coln de totale afschaffing van de slavernij. 186.000 negers hadden aan de kant van de Noordelingen gevochten. In 1864 werd Lin coln als President herkozen. Hij zou het einde van de oorlog niet meemaken, 11 dagen eerder werd hij vermoord Zijn opvolger, Johnson werd de „dronken kleermaker" genoemd. Hij was onbekwaam en had weinig gezag. Het Zuiden werd tot 1877 onder militaire controle geplaatst. De negers kregen burgerrechten. In het Zuiden mocht een neger echter dan pas stemmen, als hij lezen en schrijven kon en de grondwet begrijpen. Dit weerhield en helaas weerhoudt nu nog de negers om naar de stembus te gaan. Anti-Neger organisaties ontstonden zoals de Klu Klux Klan. Toch sloot het Zuiden zich sociaal en economisch bij het Noorden aan. Het mo derne Amerika met zijn industrie en bank wezen begon zich te ontwikkelen. Er ont stond een nieuw soort „groten" de „Cap tains of Industry". Arbeidsbesparende methoden in landbouw en industrie werden uitgedacht. Wegen, spoorwegen en telegraafverbin dingen bevorderden het onderlinge contact. De onuitputtelijke hulpbronnen werden aan geboord. De bevolking verdubbelde zich in een halve eeuw. Amerika groeide toe naar een land van de „ongekende mogelijkheden" (Nadruk verboden). Burgerlijke stoand WISSENKERKE Geboren: 12 febr.: Jacobus Pieter, z.v. F. Lokerse en A. P. van Haperen; 16 febr.: Danker, z.v. J. van der Maas en H. J. Peeman. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 10 febr.: Flikweert, Joost Jan Pieter, oud 25 jaar en Noordhoek, Maria Pieternella, oud 25 jaar, beiden wonende te Wissenkerke; 13 febr.: Clement, Marinus, oud 26 jaar en Dalebout, Johanna Jacoba, oud 21 jaar, beiden wonende te Wissenkerke Overleden: 28 febr.: van Goudswaard, Johannes, oud 73 jaar, weduwnaar van C. C. Poortvliet, wonende te Wissenkerke. Er zijn weinig mensen die nog nooit dieet hebben hoeven te houden. Zo'n dieet geeft soms allerlei problemen: wat mag wel en wat niet? hoe verdeel je dé toegestane voedingsmiddelen over dag of week? hoe maak je er smakelijke maaltijden van? etc. Voor leden van de kruisvereniging is dat geen punt: zij stappen naar de diëtiste, die regelmatig in het wijkgebouw spreekuur houdt. Over het hele land werken er zo'n 70 diëtisten in dienst van de kruisverenigingen. Maar daarnaast zijn er duizenden wijkver pleegsters, wijkziekenverzorgsters, artsen, districtsverpleegsters, fysiotherapeuten, .kraamverzorgsters, gezondheidsvoorlichters, etc. bij de kruisverenigingen werkzaam. „Daar betaal ik contributie voor", zult u misschien zeggen. Dat is wel waar, maar uw contributie dekt slechts een kwart van de werkelijke onkosten van het kruiswerk. De rest komt voor een deel uit subsidies. Er blijft echter steeds een ongedekte rest onkosten. Boven dien moet de kruisvereniging steeds op nieuw aan geld zien te komen als zij iets nieuws in uw belang wil opzetten. Daarnaast is er nog de tuberculosebe strijding, in vele plaatsen ook het werk van de kruisvereniging, maar soms ook van een aparte stichting of een consultatie bureau. Om in deze tekorten een beetje te voor zien is er elk jaar Emmabloem-collecte: voor kruiswerk en tuberculosebestrijding. Volgende week is het weer zo ver. Woensdag op TV. Woensdag 17 maart kunt u er op Neder land 2 om 20.25 uur een kort filmpje over zien. Dat filmpje gaat vooral over de diëtiste en wat zij voor u kan betekenen. Misschien krijgt u volgende week ook een collectebus voorgehouden of een inte kenlijst. Misschien vindt u een girokaart in uw brievenbus. Denk dan even aan het vele werk dat de kruisvereniging voor de ge zondheid van u en uw gezin doet en wees royaal. Dit is een publikatie van bet Bedrijtsebap Baim-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2