NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD CD DE KLUIZENAAR II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland In handen Zeeuwse bevolking krijgt daarover inspraak Zeeland Magazine? A. J. van Gilst No. 3898 Donderdag 11 maart 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen En dan geeft Danny door, wat Dirk hem verteld heeft, zonder ook maar iets te ver zwijgen. En hij besluit: „Begrijpelijk, dat die Ada haar verhaaltje deed op een wijze, waardoor haar ex-man zo zwart mogelijk werd afgeschilderd. Wie weet, wilde ze helemaal niet scheiden. Ze weet immers, dat Dirk nu redelijk goed gesitueerd is, door zijn bezittingen. Behalve zijn land, ook een aantal huizen in Lonneker. Tot op zekere hoogte is hij dus een vermogend man." Ze haalde haar schouders op. „Alsof dat bij mij een rol zou spelen," antwoordde ze. „Jazeker, geen hoofdrol, maar wel een rol. Jou kennende. Jij zou niet tegen armoe kunnen; dan ging je er vandoor. Enfin, je kent nu zijn visie op het geval. Misschien ligt de waarheid in het midden. In ieder geval, toen die vrouw daar in het bos kwam en met jou sprak de dag dus, dat je hier arriveerde was de man al geschei den. Ik heb de akte gezien; die is gedateerd op 16 oktober. En jij kwam hier de 29ste." „Die avondtoen we zijn verjaardag vierden en we beiden onze kop verloren, had hij 't moeten zeggen. Dat-ie nog niet gescheiden was," weerlegde ze op halstarrige toon. „Als beiden hun hoofd verliezen op zo'n dag, dan denk je toch niet meer nuchter na?" „Nu ja, de volgende morgen dan." „Het is gebeurd, Els. Gedane zaken ne men geen keer. Aan jou de eindconclusie. Als jij desondanks van mening bent, dat je met die Lefering gelukkig kunt worden, is dat jouw zaak, niet de onze. Babs en ik zullen hem als zodanig accepteren. Wat Peter en zijn vrouw zullen doendat moeten we afwachten. Hij denkt nu een maal verschrikkelijk rechtlijnig. Last but not least vaderNou, die heeft zelf boter op zijn overigens eerbiedwaardige hoofd. Die mag de hand in eigen boezem steken voor wat zijn tweede huwelijk be treft." Maar op het gezicht van Els tekent zich grote verbazing af. „Waar zie je me voor aan? Denk je, dat ik ooit nog naar hem terug ga? Naar Dirk? Zie ik er echt zo gek uit?" Danny is helemaal niet onder de indruk van haar verontwaardiging. „Jij ziet er nooit gek uit, integendeel. Maar ware liefde is blind. Lees er 1 Corinthe 13 maar eens over na. Zelfs na deze ontboezeming zal ik helemaal niet gek opkijken, als je alsnog terug zou keren naar het fornuis en de olielamp boven de ongeverfde tafel." Er komt een stroeve glimlach over haar gezicht. „Kan zijn, Danny, maar toch was het 's avonds gezellig onder de petroleum lamp." „Mogelijk. Persoonlijk vind ik het op wippen van een schakelaar praktischer." Gedurende enkele dagen wacht Danny af, wat zijn zuster zal doen, maar als deze verder niets laat merken en gewoon elke dag het werk in huis doet en zodoende Babs op een geweldige wijze helpt, gaat hij overhellen naar de gedachte, dat hij zich heeft vergist. Ze wil hem inderdaad niet meer. Trots het feit, dat ze in werkelijkheid weet, waarom die man is gaan kwakzalven. Dan heeft ze zich toch wel zwaar beledigd gevoeld. Jammer voor die manik vond Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE hem au fond niet eens ongeschikt; integen deel. Het loopt naar Kerstmis. Vader Van der Veer Balkman heeft gebeld. Naar Haarlem en naar Rotterdam, waar Peter en zijn vrouw nu wonen. Want Peter is intussen candidaat-notaris geworden. Een prachtige promotie. Vader heeft zijn drie kinderen en beide schoondochters uitgenodigd het Kerstfeest in Capelle te vieren. Alle ran cunes te vergeten, overal een punt achter zetten. Het klimaat is niet bepaald gunstig voor vader, nu de kinderen pas op de hoogte zijn van Diens verleden. Aanvankelijk voelt Peter er helemaal niets voor. Vraagt zijn broer, hoe die er over denkt. En zijn vrouw. En natuurlijk Els. Els denkt mild. Eigenlijk heeft vader ge lijk. Je kunt toch niet altijd kwaad op elkaar blijven. Het leven is zo kort. Als Dien zich tegenover iedereen behoorlijk kan en wil gedragenwel, dan wil Els ook wel vergeten en vergeven. Zij heeft uiteindelijk de meeste narigheid van vaders tweede vrouw ondervonden. Tenslotte wordt men het eens. Alle be staande weerstanden en bezwaren zijn op de achtergrond geschoven. Vader heeft als nog verzekerd, dat Dien van haar kant al het mogelijke zal trachten om een waardig Kerstfeest te doen slagen. Men besluit op de avond van de vier en twintigste, na werktijd, naar Capelle te rijden. Het huis is groot genoeg om iedereen gedurende twee dagen en nachten te huisvesten. En Danny is vooral blij voor zijn zus; mooie gelegenheid om proberen te vergeten. Op de dag vóór Kerstmis is Els bezig de salon te zuigen. Babs ligt nog in bed. Els wil, vóór ze naar Capelle gaat, het huis schoon hebben. Op Barbara behoeft ze van morgen niet te rekenen, die is weer zo beroerd. Zelfs het glas sinaasappelsap, dat ze om negen uur in bed heeft gedronken, is er weer uit gekomen. Het is wel ellendig, maar wat doe je er aan? Er komt waar schijnlijk ook veel nervositeit bij. Het is tegen tienen als ze besluit koffie te zetten. En dan even het ochtendblad in neuzen. Doorgaans doet ze dit tijdens het ontbijt, maar Danny nam de krant die mor gen in beslag en daarna had Els geen ge legenheid. Eerst de ontbijtboel opruimen en afwassen, daarna stofzuigen. Maar zo meteen, bij de koffie, zal ze het er een half uurtje van nemen. Terwijl zc in de keuken bezig is, gaat de telefoon. Naar de hal lopend, meldt ze zich: „Met het huis van de familie Van der Veer Balkman." Het is even stil, dan klinkt een manne- stem: „Ben jij het. Els?" Ze krijgt een schok en wankelt even. Het bloed trekt uit haar gezicht. Ze kan maar één woord antwoorden: „Dirk..." „Ja, ik ben het, Els. Moet dat nu zo blijven met ons? Jij daar en ik in de Laar? Ik vraag je vergeving voor wat ik je heb aangedaanik had het moeten zeggen, maar was bang je dan te zullen verliezen." Ze is nog geheel overdonderd. „Hoe ben je mijn adres te weten gekomen?" „O, van je broer weet ik, dat hij in Haarlem woont. Ik heb de telefoongids op nageslagen. Er woont maar één Van der Veer Balkman." Intussen heeft Els zich weer enigszins in bedwang. Hoewel haar harteklop over slaat van de plotseling ontstane emotie. Ze kent die stem immers? Al klinkt die door de telefoon enigszins vreemd. „Is dat alles, wat je me te zeggen hebt?" „Nee. Ik heb veel meer te vertellen. Dat ik verschrikkelijk veel van je houd en me doodongelukkig voel, sinds jij hier niet meer bent. Als je wilt „Stil. Ik wil dit allemaal niet meer horen. IkNee, ik kan niet meer terug, Dirk." „Wil je ook niet komen om met me te praten? Jij hield toch ook van mij? Wil je me dan helemaal geen kans meer geven?" Ze denkt na. Als ik terug ga naar zijn huis, weet ik, dat ik het ga verliezen. En dat wil ik niet. Ik voel me nog altijd zwaar beledigd. Ze antwoordt, maar haar stem klinkt al niet meer zo zeker. „Dat... dat heeft geen zin. Je hebt me beledigd en vernederd, omdat je me nam, terwijl je nog getrouwd was met die Ada." Ze hoort hem zwaar zuchten. „Goed, je zult wel gelijk hebben. Hoewelik leefde al meer dan drie jaar niet meer met haar. Maar ik heb er machtig veel spijt van, dat ik je krenkte. Het was niet mijn be doeling. Ik dacht niet zo ver na. Toe, Els, ik' ben al zo vaak gestraft in mijn leven... Ga jij het nu ook nog doen? Morgen is het Kerstfeestkunnen we niet samen opnieuw beginnen? Maar dan definitief? Als je ergens anders wilt wonen, met het gebruikeelijke comfort, verkoop ik alles en zoek ik wel ergens een baan. Eén van mijn huizen in Lonneker komt met nieuwjaar leeg. Enneik kan altijd wel vertegen woordiger of iets dergelijks worden. Ik wil alles doen, Els, als je me maar niet verstoot! Alsjeblieft, Els!" Het is een noodkreet; die gaat haar door merg en been. Het is of haar hart stilstaat. Maar haar verstand is nog net sterk genoeg om alle sentiment te weerstaan. „Laat me... weert ze af. „Laat me met rust! Ik kan het niet meerdit was te erg „Luister, Els, hang niet op. Ik doe een voorstel. Serieus. Denk er over na. Vandaag. Als je nog iets voor me voeltkom dan morgenmiddag naar Apeldoorn. Nee, niet naar de Laar. Recht tegenover het station is een restaurant. Daar ben ik morgen de hele middag. Van één uur af. Tot een uur of vijf. Dan moet ik terug, want de koe moet gemolken worden. Langer kan ik niet blijven. Van één tot vijf. Ik wacht op je. In Apeldoorn. Tegenover het station. Alsjeblieft, Elsdenk er over na 'en geef me een kans om het goed te maken..." Ze sluit de verbinding af. Het is of haar hart breekt. Maar ik wil het niet meer. Ik kan toch niet meer bij hem terugkomen? Na wat hij me aangedaan heeft? (Wordt vervolgd). HOE VOL MOET ZEELAND WORDEN? Is de Randstad vol? Moeten open ruim ten, zoals het midden van het Deltagebied en natuurgebieden worden beschermd? Moe ten mensen dichter bij hun werk gaan wonen? Moeten sommige delen van het land ekonomisch worden versterkt? Dit soort vragen komen aan de orde in de onlangs verschenen Verstedelijkingsnota van de regering. Deze nota is opgesteld om in de toekomst de groei van steden en dorpen in de hand te houden. Om te zor gen dat onze kinderen straks in een leef baar Nederland kunnen wonen. Deze nota is ook voor Zeeland van be lang. De regering vindt bijvoorbeeld dat de Randstad niet te vol is. En dat het dus niet meer nodig is, dat er een grote trek naar minder bevolkte delen van het land zoals Zeeland plaatsvindt. De regering vindt ook, dat het midden gebied van de Delta groen moet blijven. Voor het noordelijk deel van Zeeland bete kent dat, dat de groei daar gericht zal wor den op Zierikzee als streekcentrum. De tegenwoordige groei van de Zeeuwse bevolking in de nota gesteld op onge veer V2°/o per jaar vindt de regering voor de toekomst aanvaardbaar. Die groei zal vooral moeten worden opgevangen in en nabij Middelburg, Vlissingen, Goes, Ter- neuzen, Hulst en Oostburg. Dan worden de bestaande voorzieningen zoveel mogelijk benut en het landschap gespaard. Van belang is, dat deze standpunten van de regering voorlopig zijn. Voordat de Verstedelijkingsnota in de Tweede Kamer wordt behandeld, krijgt de Nederlandse bevolking de gelegenheid om haar mening te geven. Inspraak heet dat. Het standpunt van de regering kan nog veranderen als de kritiek uit de bevolking daar aanleiding toe geeft. In Zeeland wordt de inspraak georgani seerd door de Stichting Zeeland, het pro vinciaal opbouworgaan. Daarvoor worden door de hele provincie werkgroepen samengesteld, n.l. in Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Iedereen, dié dat wil, kan aan deze werkgroepen meedoen. Daarbij zorgt de Stichting Zeeland voor vergaderruimte, gespreksleider en verslag gevers. De meningen van de werkgroepen na enkele bijeenkomsten gebundeld en onder de aandacht van de regering en parlement gebracht. De werkgroepen komen voor het eerst bij elkaar in de tweede helft van maart. Ook wanneer u zich nog niet heeft opge geven, kunt u deze vergaderingen bijwonen en er uw mening naar voren brengen. Het is dan wel belangrijk dat u de Verstede lijkingsnota in het bijzonder de beslis punten in hoofdstuk 6 of tenminste de Verstedelijkingskrant heeft gelezen. Deze liggen voor u ter inzage in de openbare bibliotheek en in het gemeentehuis. De nota is voor 10,bij de erkende boekhandels uit voorraad leverbaar. U kunt de nota ook bestellen door 13,25 over te maken op postgiro van de Staatsuitgeverij in Den Haag (op de girokaart vermelden: bestelnummer 150-048-01). Zo mogelijk vóór 15 maart a.s. zullen alle aangemelde deelnemers nog dokumen- tatie ontvangen, die beoogt; de toeganke lijkheid van de nota te vergemakkelijken. De eerste vergadering van de werkgroe pen zijn op: Walcheren Noord: 25 maart: Prov. Opbouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31 te Middelburg; Noord- en Zuid- Beveland: 16 maart: Hotel Terminus, Fr. de Hollanderlaan 37 te Goes. Aanvang van alle bijeenkomsten om 20.00 uur. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel na. 468 Horizontaal: 2. smet - 7. vis - 9. Duits voegwoord - 10. vogel - 12. vervelend - 13. zwijn - 14. speelgoed - 16. zangnoot - 17. zeepwater - 18. varkenshok - 19. deel v. d. Bijbel (afk.) - 20. water in Brabant - 22. deel van het vistuig - 24. vlaktemaat - 25. godin - 28. bloem - 31. ronde toren - 34. in orde (afk.) - 35. familielid - 36. mening 41. cijferen - 45. jongensnaam - 46. boom 47. schil - 48. titel (afk.) - 49. in persoon (afk.) - 50. schrede - 52. onverstandig 54. plakmiddel - 56. Spaanse titel - 57. telwoord - 58. dus - 60. weekdier - 61. plaats in Gelderland - 63. opera - 64. kort schrift. Verticaal: 1. gewicht - 3. glans - 4. meisjes naam - 5. vogel - 6. dwaas - 7. opdracht 8. ijle stof - 10. afgelegen - 11. gebogen 15. onbehouwen - 17. titel - 18. vreemde munt - 21. vervoerbedrijf - 23. geest - 24. als volgt (afk.) - 26. voegwoord - 27. geluid 29. krantenjongen - 30. Eng. voegwoord 32. aanw. voornaamw. - 33. plaats in Gel derland - 37. gunstige bekendheid - 38. stofmaat - 39. water in Utrecht - 40. soort bril - 41. Europeaan - 42. kostbare stof 43. afstandsmaat (afk.) - 44. voeg - 47. deel van een arm - 51. reinigingsmiddel 53. gezet - 55. oosterse titel - 57. stapel 59. nakomeling - 62. lidwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel na. 467 Horizontaal: 1. praag - 5. alg - 7. kabel 11. drang - 13. egaal - 15. ina - 17. dreu mes - 19. ore - 21. notie - 23. nto - 24. teken - 26. se - 27. start - 29. es - 30. sg 32. st - 33. rk - 34. pc - 35. stip - 37. ut 39. ta - 40. belg - 42. lenig - 43. zwart 44. made - 46. tt - 47. tl - 48. term - 50. Ie - 51. ne - 53. el - 54. ro - 55. bl - 57. reder - 61. ba - 63. leest - 66. mes - 67. venijn - 69. est - 70. overste - 73. enk - 74. oeral - 76. eleve - 78. kanon - 79. ton 80. later. Verticaal: 1. prins - 2. adat - 3. ar - 4. gade - 5. agent - 6. gemor - 7. kast - 8. aa - 9. blok - 10. loens - 12. nr - 14. ge 16. noest - 18. utah - 20. reëel - 22. ik 25. eg - 27. stuiter - 28. trawler - 31. gilde 34. peter - 35. som - 36. pee - 38. tgt 39. tzt - 40. brt - 41. gom - 45. alles 49. robijn - 52. oder - 55. bleek - 56. os 58. emelt - 59. essen - 60. re - 62. anker 64. eten - 65. torn - 67. veel - 68. neet 71. va - 72. tl - 75. eo - 77. va.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1