NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H DE KLUIZENAAR 11 houdt nu het meest gelezen blad op Noord Boseland in handen „Dieren stierven als vliegen" Zeeland Magazine? No. 3697 Donderdag 4 maart 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen „U hebt wel lgelijk", zegt Dirk naden kend. „Achteraf bekeken had ik kunnen weten, dat het toch uit moest komen. Maar ik zal u enkele bizonderheden vertellen, die mijn ex-vrouw heus wel verzwegen zal hebben. Niet om mij schoon te praten, maar ik neem aan, dat een zaak op twee manieren bekeken kan worden. Ada was de dochter van een arts, in luxe opgegroeid en opgevoed. Vóór we trouwden heb ik haar er meerdere malen op gewezen, dat ze het met minder zou moeten doen in ons huwelijk. Omdat ik als masseur lang niet zoveel verdiende als haar vader, de arts. Ada vond dat helemaal geen bezwaar; ze kon heus wel leven met minder geld en dus minder luxe. En dat werd de misgok, meneer. In het begin ging het tamelijk goed, maar na een klein jaar maakte ze uitgaven, die door mijn inkomen niet gedekt konden worden: dure kleren, theemiddagjes met vriendinnen, winkelen. Er kwam een meisje om te koken, want zelf bracht ze er niets van terecht. Elke week naar de kapper. Haar auto kostte veel geld en zo voort. Het kon niet anders, of er ontstonden schulden. We hadden er dikwijls ruzie over, want haar spilzucht kende geen grenzen. Na zo'n ruzie ging ze vier, vijf dagen, soms nog langer weg en bleek dan vertoefd te hebben in een of ander duur hotel in het buiten land, van welke ik de rekeningen toege zonden kreeg. Om dit alles te kunnen op vangen en te proberen de schulden af te lossen, ging ik buitenshuis werken. Als magnetiseur. Hield spreekuur in dorpen en kleine stadjes en kreeg veel patiënten. Als ik bemerkte, dat ze geld hadden, liet ik ze goed betalen, maar de minder draag- krachtigen hielp ik desnoods pro deo. Natuurlijk werd ik verraden. En wilt u weten: hoe? Door de loslippigheid van mijn eigen vrouw. Ze begreep op de duur, dat ik meer deed dan bij mij thuis mensen' masseren. Omdat ik vaak weg was. Ze is me een keer gevolgd en ontdekte toen, wat ik deed. 's Avonds een heftige scène, maar ik wees haar er op, dat ik 't wel moest om de door haar gemaakte schulden te kun nen betalen. De eerste maal bleef het bij een boete, een voorwaardelijke vrijheids straf en een waarschuwing. Ada was ge schrokken, ging eerst terug naar huis, maar kwam toch weer en beloofde zuiniger te zullen leven. Goed, een jaar ging het redelijk, maar daarna verviel ze weer in haar oude kwaal en ontstonden er opnieuw schulden. Ik ging voor de tweede keer de boer op, zoals men dat noemt en nam alle mogelijke voorzorgs maatregelen om te voorkomen, dat men mij wat zou kunnen maken. Desondanks werd ik opnieuw opgehangen. Door een dorpsarts, die me liet bespioneren. U zult het allemaal wel weten: de tweede keer ging ik voor de bijl: een maand gevangenisstraf plus de maand voorwaardelijk, die nu onvoorwaar delijk werd, omdat de proeftijd van twee jaar nog niet voorbij was. Tenslotte mijn erkenning als masseur kwijt. Terwijl Ada scheiding tussen tafel en bed aanvroeg en verkreeg. Ze nam me ook nog het huis en de inboedel af. In de tijd, dat ik in de gevangenis zat, overleed mijn vader, mij acht hectare bos- en heidegrond nalatend, en enkele huizen in Lonneker. Hoewel mijn ex-vrouw ook nog geprobeerd heeft mij dit alles af te Baat a aeada geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren ema lag en alle artikelen voormen van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE nemen, heeft de rechter gelukkig haar eis in deze afgewezen. Ik moest haar na mijn invrijheidstelling tweehonderd en vijftig gul den alimentatie in de maand uitkeren, maar mijn advokaat heeft eindelijk bereikt, dat dit niet meer hoeft. Ada is gezond, heeft huis en inboedel toegewezen gekregen en de rechter heeft nu bepaald, dat dit voor haar voldoende is. Ze is nog jong, dus kan gaan werken. Bovendien is de echtscheiding nu een feit, meneer. Toen Ada hier kwam en enkel Els aantrof, waren wij officieel al gescheiden, maar dat vertelde Ada natuurlijk niet. Zo staan de zaken, meneer. En omdat ik wist, dat de scheiding in feite elke dag uitge sproken kon worden, heb ik tegen Els ge zwegen. Achteraf bekeken was dat fout. Nu ja, het is gebeurd. Ik kan er ook niets meer aan veranderen." De mannen zitten nog altijd tegenover elkaar. Dirk heeft beide koppen nog eens volgeschonken en opnieuw drinken ze. Als Danny niet antwoordt, vraagt de ander: „Waar is Els nu? Waar woont u?" „In Haarlem." Els' broer drukt de peuk sigaar uit in de asbak, daarna zijn handen wrijvend. En drinkt de rest van zijn koffie op, waarna hij opstaat. „Ik zal Els uw lezing van de kwestie doorgeven. Ze moet dan zelf beslissen. Maar veel kans geef ik u niet meer. Ze voelt zich beledigd en dit vergeet een vrouw niet gauw, meneer." Terug in zijn auto probeert Danny van der Veer Balkman de harde weg terug te vinden. En als hij daar eenmaal is aange land, besluit hij toch maar terug te rijden naar Haarlem. Opeens heeft hij geen zin meer in een hotel. Want hij voorziet, ingeval Els terugkeert naar die man, allerlei moei lijkheden. Vader zal heus wel naar Dirk gaan informeren, hem kennende en als vader het verleden van Dirk Lefering te weten komt, is de boot stevig aan. Daarom wil hij rustig met Els praten, omdat dit in zijri ogen niet kan. Peter accepteert nooit een zwager, die gezeten heeft en bovendien een gescheiden man is. Ba, wat een narigheid weer. Eerst dat gedonder met Dien, vaders tweede vrouw; toen kregen we dat geintje met Els en die tandarts in de Alexander- polder, waarmee ze geruime tijd een ver houding had. En nu dit weer. Gedurende de lange rit naar huis piekert hij er over. Het is al bij tienen, als hij de wagen in de garage zet en het huis betreedt. Babs en Els zijn beiden nog op. En verrast, als ze Danny zien binnenkomen, want hij had immers gebeld, dat hij in Al melo zou blijven? Het echtpaar omhelst elkaar heftig. Els ziet het en krijgt een steek. Ze gunt haar broer zijn geluk en mag Barbara ook wel. Maar zelf verlangt ze hevig naar de sterke, harde armen van Dirk Lefering om haar heen en zijn dwingende lippen op de hare. Ze kan hem eenvoudig niet vergeten. Babs vraagt: „Waarom kom je thuis? Zo'n lange reis na een dag werkenfoei toch. Je zou een hotel nemen." Hij knikt. „Was ik aanvankelijk van plan, maar ik had verlangen naar jou, zodoende." En daarvoor beloont Babs haar man op nieuw met een onstuimige omhelzing. Els ziet toe: God, wat is dit kindvrouwtje gek op haar broer. Ze staat op en gaat naar de keuken om koffie voor hem te maken, want na zo'n lange autorit zal hij dat best lusten. Als ze een paar minuten later de kamer betreedt, zitten Danny en Babs dicht tegen elkaar aan op de bank. Ze zet de koffie bij haar broer neer. Deze zegt tegen Els: „Wat hoor ik van Babs? Wat is Peter te weten gekomen over Dien? Vaders tweede vrouw?" Hij kijkt zijn zuster vol verbazing aan. „Het is toch niet waar?" Els gaat rustig zitten, een sigaret aan stekend. Terwijl ze een golf rook door het vertrek blaast, zegt ze: „Peter beweert, dat Dien drie maanden in de gevangenis heeft gezeten. Wegens medeplichtigheid aan in braken. Haar eerste man ja, ze is al een keer getrouwd geweest was een notoire inbreker, maar dat wist Dien niet vóór ze met hem trouwde. Hij dwong haar op wacht te staan, als hij 's nachts ergens met zijn maats bezig was. Een keer werd iedereen gegrepen: verraden werk. Toen bleek, dat Dien al vaker op wacht had gestaan tijdens inbraken. Ze kreeg drie maanden; haar man drie jaar. Toen ze vrij kwam, diende ze een eis tot echtscheiding in en verkreeg die. Om in haar onderhoud te kunnen voorzien ging ze dansen. Welis waar in tweederangs gelegenheden, maar ze verdiende tenminste op eerlijke wijze haar brood. En in zo'n gelegenheid heeft vader haar ontmoet." Danny knikt begrijpend. „Dus vader kwam ook in tweederangs tenten." Els beaamde het. „Misschien was vader zichzelf niet in die jaren na moeders dood. Weet jij het? Laten we alsjeblieft niet' al te snel oordelen of veroordelen." Danny vroeg: „Wist vader dit allemaal? Van Diens verleden?" Zijn zuster haalde de schouders op. „Wie zal 't zeggen? Vader heeft nooit ook maar het geringste tipje van de sluier over Diens verleden opgelicht. Het is overigens niet onmogelijk." „Gaat Peter naar vader?" „Nee. We hebben 't uit zijn hoofd ge praat," is het besliste antwoord van Els. „Wat heb je achteraf aan al die narigheid? Peter is driftig en vader eveneens. Ze zou den elkaar misschien in de haren vliegen. We weten 't nu allemaal en gaan over tot de orde van de dag. Tenminste, dat hebben Babs en ik voorgesteld. Niet Babs?" De andere vrouw knikt, ,,'t Is vaders vrouw, hij moet ermee leven. Wat niet inhoudt, dat wij haar dan moeten accep teren. Dat is een ander chapiter." Pas de volgende morgen, toen Babs nog in bed lag, had Danny gelegenheid te ver tellen, dat hij bij Dirk Lefering was geweest. In het bos. En met hem had gesproken. Els is stom verbaasd. En gepikeerd. „Waar om? Waarom heb jij hem opgezocht? Dat heb ik toch zeker niet gevraagd? Waar bemoei je je eigenlijk mee?" Ze is opeens nijdig. Danny maakt een bezwerend gebaar. „Jij bent mijn zus; wij trokken vroeger ook al met elkaar op. Peter, als oudste, voelde zich. Daarom zochten wij elkaar op. Als soort tegenwicht. Ik mocht je altijd, dat weet je. Bovendien ken ik je. Ik heb mijn ogen niet in de zak en zie duidelijk, dat jij er onder lijdt. Met andere woorden: je kunt hem niet uit je gedachten zetten. Al wil je het. Dit zit bij jou al te diep. Bij hem trouwens ook. Enfin, je hebt uit de mond van zijn ex-vrouw de lezing gehoord over de zaak Lefering en ik heb een uiteen zetting gekregen van de man zelf en die verschilt nogal met wat jij vernomen hebt." (Wordt vervolgd). SPOORWEG UIT GOUDKOORTSTIJD FUNCTIONEERT NOG STEEDS Zo'n driekwart eeuw geleden begaven zich duizenden gelukszoekers op weg naar het goud van Klondike in Alaska. De goudkoorts zette nuchtere boeren en gezeten burgers aan tot bizarre tochten door het meest onherbergzame en ruige gebied in het noord westen van Canada. Vooral de Witte Pas, tussen Skagway en Whitehorse was getuige van gruwelen. Mensen en dieren zagen hun droom naar goud gesmoord in de ijskoude regen en de modder van deze pas en inspi reerden historici en romanciers tot drama tische beschrijvingen van hun noodlot. Door diezelfde pas, waar 3000 pakdieren „stierven als vliegen", overbrugt nu een trein 's werelds langste helling, waarbij over een afstand van 33 km een hoogteverschil van één kilometer wordt overwonnen. De zes uur durende treinreis gedurende welke 176 km wordt afgelegd, heeft nu voornamelijk toeristische betekenis, waarbij men wordt herinnerd aan de vele duizend tallen die zich te voet naar het goudland begaven en er voor het merendeel het leven lieten. „Van die vijfduizend mannen en vrouwen die in het najaar van 1897 trachtten de Witte Pas te nemen, slaagde er slechts een heel klein handje vol in de Yukon rivier, voordat deze dichtvrooor, te bereiken," schreef historicus Pierre Berton in 'Klondike' Hij verhaalt van de „duizenden die als een terugtrekkénd leger vooraan streden tegen de rampspoeden van de natuur, op gestuwd door een rij wanhopigen, die zich gedroegen als een losgeslagen meute. Men sen, dieren, tenten, voedsel en materiaal raakten hopeloos verward, terwijl de kille gestaag druipende motregen het zonlicht afsneed en de pas veranderde in een mod derpoel." Toen het nieuws van de goudvondsten bij Klondike, Londen bereikte, onderzochten financiële instellingen de mogelijkheden om een spoorverbinding van Yukon naar de kust te leggen om de problemen in de passen te overwinnen. Deskundigen beweerden dat dit onmogelijk was, maar een jonge Cana dese ingenieur, die ervaring had opgedaan bij de aanleg van de Canadian Pacific Rail way, was een andere mening toegedaan en slaagde er in de Britse ondernemers ervan te overtuigen dat hij niet gek was. In het voorjaar van 1898 werd een begin gemaakt met de aanleg van de spoorlijn en op 21 juli van datzelfde jaar werd de eerste passagierstrein ingezet, die in totaal een afstand van 6V2 km kon overbruggen. In februari van het jaar daarop werd het hoogste punt van de Witte Pas bereikt en op 6 juli kwam men tot Lake Bennet in de Canadese provincie British Columbia. In tussen was men ook van het noordelijk ge legen Whitehorse uit met de aanleg be gonnen en op 29 juli 1900 bereikten de twee ploegen elkaar in Carcross. In augustus 1900 werd een begin gemaakt met de geregelde dienst tussen Skagway en Whitehorse en deze is sindsdien nooit on derbroken. Het hele jaar door kunnen toeristen ge bruik maken van deze spoorwegverbinding. Men 'kan zowel in Skagway als in White horse instappen voor een rit over historische grond. Alle vroegere ellende ten spijt, wordt nu een rustige stop gemaakt in het station Lake Bennet, waar de lunch wordt gebruikt. Op dezelfde plaats bouwden 75 jaar ge leden de goudzoekers hun vaartuigen om via de meren de Yukon rivier op te varen op weg naar het goud van Klondike. Be taalde men destijds een dergelijke tocht dikwijls met het leven, nu moet 50 dollar neergelegd worden voor een enkele reis per trein. Desgewenst kan men ook auto's of kampeerwagens (campers) meenemen. Hier voor wordt 58 dollar (enkele reis) berekend. Het verkeer mag sinds 1898 sterk ver anderd zijn, het gaat in elk geval, zij het met aanzienlijk meer comfort en minder risico, nog steeds door. Krulswoardpuzxelno, 467 Horizontaal: 1. Europese hoofdstad - 5. wa terplant - 7. dik touw - 11. druk - 13. glad, effen - 15. meisjesnaam - 17. klein kind - 19. vreemde munt - 21. begrip - 23. netto (afk.) - 24. sein - 26. selenium (afk.) 27. begin, aanvang - 29. verlaagde toon 30. natuurkundeterm (afk.) - 32. heilige (afk.) - 33. godsdienst (afk.) - 34. per ex presse (afk.) - 35. punt - 37. grondtoon 39. kindergroet - 40. Europeaan - 42. buig zaam - 43. kleur - 44. larve - 46. bekende motorraces - 47. soort verlichting - 48. uitdrukking - 50. Frans lidwoord - 51. deel van een Franse ontkenning - 53. oude stof- maat - 54. ambtshalve (lat. afk.) - 55. brief aanhef (Lat. afk.) - 57. scheepseigenaar - 61. uitroep - 63. schoenmakersgerei - 66. snij- werktuig - 67. boosaardigheid - 69. Euro peaan - 70. militaire rang - 73. gemeen schappelijke grond - 74. gebergte in Rusland 76. leerling (Fr.) - 78. wapen - 79. vat 80. daarna. Verticaal: 1. vorstelijke titel - 2. gewoonte recht - 3. wintervoertuig - 4. echtgenoot 5. vertegenwoordiger - 6. ontevreden ge mompel - 7. bergplaats - 8. water in Brabant 9. katrol - 10. scheel - 12. nummer (afk.) 14. jongensnaam - 16. ijverig - 18. deel der V.S. - 20. werkleijk - 22. pers. vnw. - 25. landbouwwerktuig - 27. glazen knikker - 28. vissersvaartuig - 31. vakverbond - 34. jon gensnaam - 35. rekenopgave - 36. soort wortel - 38. te gelegener tijd (afk.) - 39. te zijner tijd (afk.) - 40. bruto- registerton (afk.) - 41. pjakmiddel - 45. niets uitge zonderd - 49. edelsteen - 52. rivier in Duitsland - 55. droogveld - 56. herkauwer 58. larve - 59. plaats in Duitsland - 60. zangnoot - 62. bevestigingsmiddel - 64. Engelse collegeplaats - 65. losse naad - 67. onb. telwoord - 68. luizeei - 71. familielid 72. soort verlichting - 75. en omgekeerd (afk.) - 77. vanaf (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 466 Horizontaal: 1. ibis - 4. pre - 7. opstal 13. n.o.v. - 14. Cairo - 16. Aruba - 17. hemd 19. raison - 21. beo - 22. Ot - 23. blank 25. ka - 26. ued - 28. int - 30. pl - 32. i.m. - 33. glaciaal - 36. s.a. - 37. porie 39. tetra - 40. Joke - 42. t.a. - 43. n.s. 45. krip - 46. Aneta - 48. Tosca - 50. is 51. pantalon - 52. nu - 54. em - 55. pak 57. map - 60. An - 62. sibbe - 64. g.s. 65. n.b.c. - 67. sailor - 69. ikat - 71. oehoe 73. loeak - 74. oma - 75. patent - 76. enk 77. Flip. Verticaal: 1. inhoud - 2. boete - 3. i.v.m. 4. paranoot - 5. riant - 6. Erik - 8. Pan 9. sr - 10. tuba - 11. Abe - 12. Laos - 15. os - 18. db - 20. o.w. - 24. li - 25. kliek 27. diaken - 29. flens - 30. pet - 31. Paris 33. G.I. - 34. atrium - 35. lap - 36. sonar 38. ratoe - 40. Jap - 41. Etten - 44. schabrak 47. aam - 49. on - 53. opstap - 55. pioen 56. k.b. - 58. agami - 59. knop - 60. acht 61. ca - 62. Sloe - 63. ei - 66. Bea - 67. sen 68. i.l. - 70. kol - 72. oe.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1