NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen M Zeeland Magazine? DE TAPIJT- SPECIALIST Afd. bavo aan Zeeuwse A. J. van Gilst No. 3696 Donderdag 26 februari 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Fransen Er gaat een oude man met een stok langs de huizenkant. Als hij een inboorling is, moet de man weten, waar die Lefering woont, denkt Danny. En daarom klampt hij de man aan. Vraagt of hij een zekere Dirk Lefering kent; hij moet een kilometer of vier hier vandaan in een oude boswach terswoning vertoeven, die gelegen is in een Laar, een open plek in het bos. De man denkt na. In zijn sappige dialekt antwoordt hij geen Dirk Lefering te kennen. Maar er is die kant uit hij neemt zijn pijp uit de mond en wijst in westelijke richting wel een oud boswachtershuisje, dat be woond is. Sinds een jaar of drie. „En u weet niet, hoe die man heet?" „Ze noemen hem de kluizenaar" is het antwoord en dan weet Danny voldoende. Els heeft de naam „kluizenaar" nooit ge noemd, maar Danny is gewend te zoeken en kan deduceren. Die man leefde alleen vóór Els bij hem kwam. Waarom zou hij dan niet kluizenaar genoemd worden? In zijn grote wagen rijdt Danny van der Veer Balkman vanuit Langeveen over de enige harde weg in de richting van het bos. Na een kilometer ziet hij een karrespoor, dat het bos indraait. Het is al dagen droog weer, dus misschien is die bosweg berijd baar. Anders kan hij nog terugkeren. Els had het over vier kilometer. De man controleert het op zijn teller en op een gegeven ogenblik zegt hij zich in zichzelf: Nu moet ik er bijna zijn. Ik heb van het centrum van Langeveen vier kilometer ge reden. Gelijk ziet hij licht tussen de bomen door schemeren. Vijftig meter verder staat hij ineens met zijn wagen op een open vlakte. Enkel grasland en er staat zowaar een huisje: laag en niet groot. Hij stopt, wil uitstappen, maar een grote, gele hond nadert, zijn blik onafgebroken gericht op de man in de auto. Danny heeft wel zoveel respect voor het dier, dat hij het portier weer toetrekt en in de wagen blijft. Hij toetert een paar malen en luistert, maai er komt geen enkele reaktie. Hij rijdt voor zichtig in de richting van het huis, maar komt niet verder dan een schuur. Daar houdt het gedeelte, dat nog berijdbaar is op door gaas, dat er gespannen is. Er blijft enkel een smal voetpad. De hond heeft de wagen gevolgd en staat met dreigende blik naar de man in de auto te kijken. Danny draait het raam open en roept: „Hallo! Is er iemand?" Dat „iemand" wordt herhaald door een echo. Maar voor het overige blijft alles stil en tenslotte besluit hij wat rond te rijden. En straks nog eens hierheen te gaan. Wie weet is die man ergens heen. Hij rijdt weer achteruit, nog altijd gevolgd door de wantrouwige hond. Die echter bij de schuur blijft staan en de auto nakijkt. Danny rijdt het bospad terug en op de harde weg gaat hij weer in westelijke richting. Tot hij een kilometer verder weer een zand weg ziet, die de heide scheidt van het bos. Het is hier inderdaad mooi. Zelfs in deze tijd van het jaar. Bos en heide houden in ieder jaargetijde hun bekoring. Terwijl hij doelloos over de zandweg rijdt, ziet hij in de verte een zwarte gedaante. Misschien iemand, die weet, waar hij Dirk Lefering kan vinden, denkt de man en rijdt wat sneller verder om te stoppen bij de eenzame figuur, die een lange, grote man blijkt te zijn, met verwilderde haardos en Beat u ttftdc geabonneerd op oen twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE baard. De man is aan het ontginnen, ziet hij. En steekt heideplaggen af, die hij op stapels zet. Vlak bij staat een tractor met een aanhangwagen, waarop een paar stapels heideplaggen. Naar wat Els over Dirk Lefe ring heeft verteld weet Danny nu, dat hij geluk heeft. Dit is ongetwijfeld de man. Danny zet zijn wagen wat verder aan de kant en stapt uit. Nu pas kijkt de werkende man even op. En komt overeind. Danny loopt naar de man en blijft voor het wal letje, dat de heide van de zandweg scheidt, staan. „Goeie middags," zegt hij, „U bent meneer Lefering? Dirk Lefering?" De man gaat leunen op de kruk van zijn spade en knikt. „Die ben ik," bevestigt hij. Danny knikt tevreden. „Ik ben Daniël van der Veer Balkman, een broer van Els." Het lijkt, of de ander even schrikt. „O juist. Ik begrijp het. Wat wordt het? Duel? Of bent u van plan me meteen neer te schieten?" Danny glimlacht. „Wapens heb ik niet, meneer. Enne, wat een duel betrefthet zou tussen u én mij een ongelijke kamp worden, nietwaar?" Zelf is Danny nauwe lijks één tachtig. Deze knaap is fors ge- i bouwd en hij schat zijn lengte op twee meter. In aanmerking nemende het werk, dat hij hier verricht, moet hij oersterk zijn. Nogmaals lacht hij. „Ik denk, dat ik weinig kans tegen u zou maken, he?" Het gezicht van Dirk Lefering ontspant zich wat. „Wat komt u hier dan doen? Ik neem aan, dat u me niet gaat uitnodigen naar het westen te komen voor een nadere kennismaking," zegt hij op wrange toon. Danny haalt een sigaartje te voorschijn en steekt die aan. „U hebt ondanks alles nog gevoel voor humor, dat valt mee. Van Els heb ik zo het een en ander over u vernomen. Lelijke dingen. Het feit bijvoor beeld, dat u nog officieel gehuwd bent, he? En dit voor Els verzweeg. U bent een man en ik eveneens. Wij denken over zulke din gen doorgaans anders dan de vrouwen. Til len er niet zó zwaar aan, zal ik maar zeggen. Maar dit neemt toch niet weg, meneer Lefering, dat ik het een gemene streek vind. Hoe noemt u het zelf? Op dit moment? Nu u Els al een week of vier niet meer hebt gezien?" Dirk Lefering ontwijkt een antwoord. Hij gooit de trekspa op de wagen en loopt naar de tractor. Zich even omdraaiend zegt hij tegen de man: „Als u met me wilt praten en niet enkel beschuldigingen tegen me uit, stel ik voor, dat wij de discussie bij mij thuis voortzetten. Dan kan ik tevens voor koffie zorgen." Of de man al of niet volgt, schijnt Dirk Lefering niet te interesseren, want gedurende de korte rit naar de boswachterswoning kijkt hij geen enkele keer om. Maar Danny rijdt in zijn grote wagen achter de tractor met aanhanger aan: snelheid hoogop vijf tien kilometer uur over de rulle zandweg, slaat op een gegeven ogenblik het bos in en is dan binnen tien minuten op de Laar, waar de hond opnieuw wantrouwend naar de man in de grote auto kijkt. Dirk Lefering staat al buiten en klopt het dier op de kop. De hond wijkt nu, als de bezoeker uitstapt en Lefering volgt naar diens wo ning. Wat later zit hij op een houten stoel in het woonvertrek. En kijkt toe, hoe de man vuur maakt in het fornuis en water opzet. Terug bij de tafel begint Dirk een pijp te stoppen. „Klein kwartiertje, dan heb ik koffie," zegt hij. „En kunnen we praten, als u dat wilt." DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108 - 2 80 - 4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN De bezoeker knikt en kijkt rond. Dus hier heeft Els al die maanden gewoond. In deze primitieve omstandigheden, want hij bekijkt het fornuis wat nauwkeuriger; de ketel wa ter begint te zingen. Hij ziet de grote olie lamp boven de tafel, die als antiek wellicht een honderd gulden waard is, maar voor praktisch gebruik volkomen uit de tijd. Hier zal men hem nog wel als zodanig bezigen, want van Els weet hij, dat hier geen stroom is en evenmin gas. Hij ziet de kale, houten vloer met Jiet witte zand er over. En de ten dele versleten mat bij de tafel. Ja, die ongeschilderde tafel met kringen van kopjes of kannen. Dirk heeft met een natte doek de tafel afgeveegd, maar veel resul taat ziet hij er niet van. Later drinkt hij met de man koffie en rookt. Ze zitten tegenover elkaar. Op een gegeven moment, vraagt Dirk: „Hoe is het met Els?" Danny overweegt, welk antwoord hij ge ven zal. Als hij zegt: ze is er zo ongeveer overheen, liegt hij. Want het tegendeel is waar: ze kan deze reus helemaal niet ver geten. Tenslotte antwoordt hij op rustige toon: „De omstandigheden in aanmerking nemende: redelijk. Mijn vrouw is in ver wachting; Els neemt haar veel werk uit handen, dat verzet tevens de zinnen." Dirk knikt. „Ja, haar handen staan ner gens verkeerd voor. Ik had een geweldige steun aan haar." „Waarom hebt u niet meteen open kaart met haar gespeeld?" vraagt de bezoeker opeens. „Mij dunkt, dat zou bij voorbaat al een zee van narigheid voorkomen heb ben." „U bedoelt mijn huwelijk met Ada?" „Wat anders? Bovendien: uw vonnissen. Zoiets mag men niet verzwijgen, als man en vrouw zover komen, dat ze het eens zijn geworden. Laat ik het netjes houden. Beide feiten: uw huwelijk en de gevangenis strafu had het moeten zeggen." Dirk rookt zijn pijp en denkt na, de bezoekr aankijkend. „Mag ik voor hierop te antwoorden eerst een weervraag stel len?" En zonder een toestemming of wei gering af te wachten, gaat hij verder: „Ik neem aan, dat u veel van uw vrouw houdt en zij van u. Neem nu eens aan, dat u een gescheiden man was en een vonnis achter de rug had; zou u het dan aan uw,aan staande vrouw vertellen of het verzwijgen?" Danny knikt begrijpend. Wat doe je in zo'n geval? Het risico lopen, dat de vrouw van je dromen je verontwaardigd de rug toekeert, als je het vertelt of het op z'n beloop laat in de hoop, dat het nooit zal uitkomen? Daarom is hij eerlijk in zijn antwoord: „Het is en blijft onlogisch, maar ik veronderstel, dat de meeste mannen niet de moed zullen hebben hun zonden op te biechten. Uit angst de vrouw, die ze lief hebben, te verliezen. Ik kan daarom uw beweegredenen wel begrijpen, maar deson danks keur ik ze af. Els voelt zich vernederd en beledigd." (Wordt vervolgd). M.I.V. SCHOOLJAAR '76—'77 Met ingang van het schooljaar '76—'77 wordt aan de Zeeuwse Avondscholenge meenschap een afdeling havo verbonden. Na jarenlange inspanning om voor Zeeland een dergelijke vorm van onderwijs te verkrijgen, heeft het gemeentebestuur van Vlissingen deze toezegging thans van het ministerie van onderwijs en wetenschappen ontvangen. De nieuwe havo-opleidipg kan met ingang van het nieuwe schooljaar worden gevolgd aan de hoofdvestiging van de scholenge meenschap in Vlissingen en aan de depen dance in Goes. Aangezien er aan de depen dance in Zierikzee dit jaar nog geen eind examenklas avondmavo is, kan daar nog niet met een havo-opleiding worden be gonnen. Als echter voor deze afdeling vol doende belangstelling zal blijken te bestaan, zal met ingang van het schooljaar '77—78 aan deze dependance een havo-afdeling worden verbonden. Ook in Terneuzen zal dit jaar met een avondhavo-opleiding worden gestart. In af wachting van de toewijzing van een zelf standige avond-havo-opleiding aan deze ge meente, is de opleiding tijdelijk onderge bracht bij de Zeeuwse Avondscholengemeen schap. De lessen zullen worden gegeven in de Petrus Hondius Rijksscholengemeenschap aan de Zuidlandstraat. De nieuwe afdeling havo sluit aan op de 4-jarige mavo-opleiding (of een gelijk waardige opleiding) en zal uit.drie leerjaren bestaan: de zgn. „havo-top". Een volledige avond-havostudie zal ongeveer zes jaar du ren. Afhankelijk van het niveau van de op leiding en van het feit hoe lang geleden deze werd genoten kan een leerling in een hogere klas van de mavo of havo beginnen. Het examen voor avond-havo is hetzelfde als dat voor de dagscholen en vindt onder rijkstoezicht op dezelfde examendagen als van de dagopleiding plaats. Vanaf het begin van de studie moet men zes vakken volgen, waarin ook eindexamen zal worden gedaan. Nederlands en één van de moderne talen (Engels, Frans, Duits) behoren tot de ver plichte vakken. Daarnaast kan men een keuze doen uit aardrijkskunde, geschiedenis, handelswetenschappen, economie, wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie. De avondscholengemeenschap is in Vlis singen gevestigd in het MTS-gebouw (Mar- coniweg 1), in Goes in het Goese Lyceum (Van Dusseldorpstraat 78) en in Zierikzee in de dependance van de Prof. Zeeman Rijksscholengemeenschap (Calandweg 34). Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16. Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Krulswoordpuzzelno, 466 Horizontaal: 1. vogel - 4. voor - 7. het boven de grond gebouwde - 13. Ned. onderwijzers Ver. (afk.) - 14. plaats in Egypte - 16. eiland in de West - 17. kledingstuk - 19. oorzaak 21. vogel - 22. jongensnaam - 23. rein - 25. bazige vrouw - 26. U edele (afk.) - 28. ontvangt - 30. meervoud (afk.) - 32. ter gedachtenis (afk.) - 33. ijskoud - 36. leger des heils (afk.) - 37. huidopening - 39. reinigingsmiddel - 40. meisjesnaam - 42. zoals de akten getuigen - 43. naschrift (Lat. afk.) - 45. soort stof - 46. persbureau - 48. opera - 50. bestaat - 51. kledingstuk - 52. bijwoord - 54. titel (afk.) - 55. kostuum 57. omslag - 60. meisjesnaam - 62. familie 64. Gedeputeerde Staten (afk.) - 65. Ame rikaans radiostation - 67. matroos (Eng.) 69. Ind. handweefwerk - 71. vogel - 73. koffierat - 74. familielid - 75. uitstekend 76. bouwland - 77. jongensnaam. Verticaal: 1. grootte - 2. straf - 3. in ver band met (afk.) - 4. olierijke noot - 5. ruim 6. jongensnaam - 8. godheid - 9. de oudere (afk.) - 10. muziekinstrument - 11. Friese jongensnaam - 12. land in Azië - 15. hoefdier 18. eenh. v. geluidintensiteit (afk.) - 20. oorlogswinst (afk.) - 24. vreemde munt - 25. groep - 27. R.K. geestelijke - 29. radskrans 30. ten honderd (afk.) - 31. zoon van priamus - 33. Amerikaans soldaat - 34. voorzaal - 35. lap stof - 36. vliegen op geluiseinen - 38. vorstin (Ind.) - 40. Aziaat 41. plaats in Gelderland - 44. paardekleed 47. oude maat - 49. voorvoegsel - 53. stoepje 55. ranonkelachtige plant - 56. Koninklijk Besluit^ (afk.) - 58. trompetvogel - 59. hand vat - 60. telwoord - 61. ongeveer (afk.) 62. water in Zeeland - 63. uitroep - 66. meisjesnaam - 67. vreemde munt - 68. ter plaatse (afk.) - 70. witte vlek op paarde- lioofd - 72. dubbelklank. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 465 Horizontaal: 1. oksel - 6. links - 11. lel 12. bob - 14. del - 16. Duitser - 18. idolaat 20. urn - 21. vla - 22. nek - 23. gastrol 28. Ier - 29. e.a. - 30. fa - 31. gras - 32. oei - 34. torn - 36. pi - 37. parodie - 38. mt - 39. leer - 41. ara - 42. norm - 45. ei 47. et - 49. ali - 51. knoeide - 54. cel 56. ren - 57. hel - 58. niemand - 61. sinatra 64. nor - 65. epe - 67. ede - 68. steek 69. toorn. Verticaal: 2. klinker - 3. set - 4. els - 5. ho 7. ido - 8. nel - 9. klavier - 10. iduna 12. bres - 13. bier - 15. start - 17. ure 19. ale - 23. gesprek - 24. aa - 25. theorie 26. of - 27. latente - 31. gil - 32. ora - 33. ida - 35. nmm - 40. eminent - 43. rechter 44. Marne - 46. in - 47. ed - 48. allah 50. lei - 52. orde - 53. ilse - 55. eer - 59. moe - 60. are - 62. nee - 63. ado - 66. pk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1