De menswording der chimpansees Raadsvergadering Kortgene Een interessante theorie Hengelwedstrijd Donderdagmiddag 12 februari werd in het gemeentehuis te Kortgene een gemeente raadsvergadering gehouden. Er stonden 31 onderwerpen op de agenda en dat beloofde een lange vergadering te worden! Burgemeester P. J. Evers opende de bij eenkomst met een welkomstwoord aan de publieke tribune, die overvol was door het bezoek van de vijfde en de zesde klas van de openbare basisschool uit Kats. Tien leer lingen en hun meester kwamen eens luis teren en kijken naar wat er zoal gebeurt in een raadsvergadering. Burgemeester E- vers zei: steek er wat van op en probeer later een goed raadslid te worden. Allereerst moest liet nieuwe P.v.d.A.- raadslid de heer J. de Looff de belofte af leggen. Eerst verklaarde hij aan niemand giften gegeven te hebben om zijn raadszetel te krijgen en ook dat hij nooit van iemand geschenken aan zal nemen als hij daarvoor iets zou moeten doen of laten (de eed van zuivering). Daarna beloofde de heer De Looff trouw aan de grondwet en de andere wetten en beloofde hij de belangen van de gemeente Kortgene te zullen behartigen. Burgemeester Evers zei dat het nieuwe raadslid nog veel zal moeten leren, maar dat hij niet alleen zal staan. De eigen fraktie en de secretarie zijn altijd tot hulp bereid, zei de burgemeester. En hij voegde er aan toe, dat ook hier geldt: beter tien keer te veel gedaan, dan één keer te weinig. Verder waarschuwde hij de heer De Looff er voor zich niet als klachtenburo te laten gebruiken. Burgemeester Evers meende, dat een nieuw raadslid zoiets altijd boven het hoofd hangt. Daarna verwelkomde de heer F. A. Klaas- sen het nieuwe raadslid. Hij zei: Mijnheer De Looff. U bent voor enkelen van ons niet alleen een nieuweling, maar ook een onbekende. Ik kan me niet herinneren, zolang ik raads lid ben, ooit een familielid van u te hebben ontmoet in de gemeenteraad van Kortgene. Dit is op zichzelf niet zo vreemd, vooral niet in onze gemeente, omdat een tussen tijdse vacature maar sporadisch voorkomt en dan alleen door overlijden van een des betreffend raadslid. In dit geval is het door het vertrek van de heer Koole naar een andere gemeente. Mede namens alle raadsleden heet ik u hartelijk welkom in ons gezelschap en ik hoop dat u u zult weten te ontpoppen tot een waardig gemeenteraadslid. U bent de opvolger in de vacature Koole en nu wil ik u niet vermoeien met te zeggen; probeer in het voetspoor van de heer Koole zijn werk voort te zetten. Ik heb daar geen recht toe en u zou het wellicht niet kunnen, bovendien hoeft dat ook niet. Ik kan u wel zeggen, dat u het werk dat u nu op u genomen hebt, niet moet onderschatten, want dan zou het wel eens danig tegen kunnen vallen. Bescheidenheid en tact zijn een paar belangrijke menselijke eigenschappen en wanneer wij die weten in te passen in de vervulling van onze opdracht, dan zijn wij ten eerste zelf ge lukkige mensen en ten tweede is het een goede basis voor samenwerking met de an dere collega's. Tenslotte moet ik nog één ding kwijt, maar dat treft niet de persoon van de heer De Looff, maar wel dat de vacature Koole niet is vervuld door een Katse kandidaat. Dat is wel heel jammer, want nu wordt de bezetting aan raadsleden van het dorp Kortgene toch wel erg veel in de gemeente raad van Kortgene, maar wie weet, mis schien kan de heer De Looff daar veel aan doen. Hij heeft voor een bepaald doel Kats wel weten te vinden. Vervolgens vroeg lie heer P. van der Weele of het oude gemeentehuis geen gevaar op levert voor de omgeving en merkte de heer L. M. van der Weele op dat het toch wel erg lang duurt voor Gedeputeerde Staten hun goedkeuring afgeven voor de gebruiks- verordening tweede woningen. Burgemeester Evers lichtte toe dat er een mogelijkheid is om vervangende grond te krijgen voor de eigenaren van de tuintjes in het plan Doorbraak Ringweg. Er zal echter eerst nog een bijeenkomst moeten plaats vinden met de tuinierders. Voorts vertelde de burgemeester dat Ge deputeerde Staten besloten hebben om hun lid, de heer Van de Bos, de vergaderingen van de commissie: DEL, Zevibel, vissers en gemeente bij te wonen. Over het dorpshuis-in-wording te Kortgene zei de heer Evers, dat de betrokkenen (dorpsgemeenschap, architekt, gemeente, CRM en de Stichting Zeeland) een plan hebben vastgesteld, waarover waarschijnlijk dinsdag 17 februari door de raad beslist zal kunnen worden. De plannen voor de nieuwe kleuterschool zijn ingediend bij de bouwkundige inspectie te Den Haag. Daarna lichtte architect Klap de plannen voor verbouw .van het gemeentehuis toe. De raadsleden gaven daarna hun commen taar. De heer Bom vond het een leuk alter natief, hoewel er heel wat minder ruimte bijkomt dan in het oorspronkelijke, duurdere ontwerp. Het nieutoe raadslid, de heer De Looff, vroeg zich af of de constructie van de onderbouw geschikt is om er later even tueel nog een stuk op te zetten. Dit met name omdat in de toekomst Wissenkerke en Kortgene misschien één gemeente wor den. De architect zei dat het stevig genoeg was. De heer De Smit vond het een redelijk gelukt ontwerp, hoewel de vorige tekening volgens hem meer karakter had. Een be leidscentrum van een gemeente mag in deze tijd wel een gebouw met karakter zijn, vond hij. Naar aanleiding van vragen van de heer Bom, zei burgemeester Evers toe dat er een nieuw agendapunt zal komen, op een volgende vergadering, met de vraag naar een krediet voor dubbele beglazing van het gemeentehuis. De heren L. M. van der Weele en Breure meenden dat zo'n post al weer de richting uitgaat van „voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten" met het nieuwe ontwerp. De heer Bom be toogde echter dat het meer gaat om een dubbeltje uit te geven in de vorm van dubbele beglazing, om er straks elf of twaalf cent voor terug te krijgen (besparing in stookkosten). Daarna ging de raad akkoord met het verlenen van een krediet van ƒ267.000,— voor de verbouwing. De raad ging vervolgens akkoord met een verhoogde subsidie aan de kruisvereni ging Noord-Beveland en Zuid-Beveland-west. Door de gestegen kosten (on.der andere min der subsidie van het rijk) en het uitbreiden van het werk, meende de kruisvereniging te moeten vragen om een subsidie van 60%, in plaats van 50% (van de door de leden woonachtig in het werkgebied van de ge meente opgebrachte contributie). De heer De Smit zei, dat je zoiets moet zien in het kader van de kostenstijging van de gezondheidszorg. Degene die gebruiker is van de kruisvereniging moet betalen. Het raadslid Bom en de burgemeester meenden dat dit een principieel punt betreft, waar nog wel eens in het algemeen over gespro ken zou kunnen worden. Aan de nieuw opgerichte vereniging voor bejaarden te Kats werd een subsidie ver leend van 300,—. Een aanvraag voor een nieuw krediet (van 65.000,—) voor de uitbreiding van het kampeerterrein viel niet zo goed bij de raad. L. M. van der Weele meende dat als je op zo'n kampeerterrein A gezegd hebt, je eigenlijk niet meer terug kunt. Mevrouw Van Oeveren: Als je alles nog eens op een rijtje zet, zitten er heel wat tegenvallers in de gang van zaken rond de camping. Het wordt moeilijk voor ons te zien dat de camping nog winst op zal leveren. Maar we zijn scheep en moeten varen. Wethouder Welleman meende dat het met de exploitatierekening over 1975 in elk geval goed zit, maar hij moest ook wel toegeven dat er heel wat tegenvallers zijn geweest. De raadsleden gingen toch akkoord met de kredietaanvrage, behalve de heer Klaas- sen. Hij gaf als verklaring dat de gemeente volgens hem geen exploitant moet zijn van een kampeerterrein. De plannen voor verbetering van 28 wo ningwetwoningen (15 in Colijnsplaat, 2 in Kats en 11 in Kortgene) ontmoetten in stemming bij de raadsleden. Vier bewoners hebben geen belangstelling voor de renovatie, hetgeen volgens b. en w. een gering percentage genoemd mag worden, gezien de ervaringen elders. De raadsleden vonden het alleen erg jammer, dat er nog geen bedrag genoemd kan worden van de kosten, die ten laste van de gemeente zullen komen. Wethouder Markusse zei dat het rijk vijftig procent subsidie geeft op de kosten, minus de huurverhoging. Volkshuisvesting staat voor 110% achter de verbouwing van deze woningen, aldus wethouder Mar kusse. Burgemeester Evers: het is in wezen een prachtzaak dat deze woningen verbeterd kunnen worden. De raad ging akkoord met een krediet van 25.000,ter financiering van de voorbereidingskosten van het plan. Een probleem is nog, zo bleek uit de gedachtenwisseling over het renovatieplan, waar straks de gezinnen moeten wonen, die tijdelijk hun huis moeten verlaten, omdat het verbouwd wordt. B. en w. houden daar toe al vier huurwoningen leeg in Kortgene. Raadslid Bom: het is jammer, dat u voor deze post van huurderving nu deze 4 woningen leeg moeten blijven, ontvangt de gemeente immers geen huur geen bedrag kunt noemen. In de financiële com missie werd gezegd dat deze huizen 775,— per maand moeten opbrengen. Als je ervan uitgaat dat eind 1976 begonnen wordt met het werk en dat dit anderhalf jaar zal duren en 6 maanden tot alle woningen weer be woond zijn, komt dat cp 33 maanden. Dit a ƒ775,— is ƒ25.000,— voor die vier wo ningen. Burgemeester Evers zei, dat veel afhangt of er inderdaad vier woningen tegelijk nodig zijn en wanneer de aannemer aan het werk kan gaan. Daarom is een bedrag noemen, onmogelijk. De heer Bom wees er verder op, dat bij het kostenoverzicht dat globaal is opgemaakt door de Dienst Gemeente werken, geen rekening is gehouden met de post renteverlies. In maart worden de woningen besteks- klaar gemaakt, zodat daarna de aanbeste ding kan volgen. Het idee van de heer De Looff om 4 houten verplaatsbare woningen aan te schaffen als vervangende woonruimte, sprak b. en w. niet zo aan. U kunt erop vertrouwen, aldus de heer Evers, dat het college de voordeligste weg zal kiezen. Vervolgens kwam het ontslag van mijn- meester A. van der Hooft aan de orde. Deze zal met ingang van 1 april 1976 eervol ontslag krijgen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, aan het vismijnbedrijf in het bijzonder. De bur- gemeeter zei dat nog niet bekend is wie vanaf 1 april tot 1 juli zijn taak zal over nemen. Maar er komt wel een oplossing, zegde hij toe. Het verbreden van de toegang/uitgang van de brandweerkazerne in Colijnsplaat is nodig omdat de wagen niet vlot genoeg uit kan rijden. Voor een verbreding van 65 cm is een bedrag nodig van 5.000,—. De raad vond het wel wat veel, maar ging toch akkoord. Aan de Suikerunic zal voor 1976 een ver goeding van 750,gevraagd worden voor het gebruik van het haventerrein. Tot nu toe betaalde de Suikerunie 300,—. De heer Breure was tegen dit voorstel, omdat hij meende dat een bedrag van 1.000, redelijker zou zijn. Eén van de toestellen stak volgens hem zover uit, dat een dubbel tarief redelijk zou zijn voor dit object. De diabetesvereniging Nederland ontvangt tot wederopzegging 50,— per jaar subsidie van de gemeente Kortgene, zo werd besloten. Aan de openbare school in Kats werd vervolgens krediet verleend om een nieuwe leesmethode (Correct leren lezen) en een methode voor het godsdienstonderwijs (Van horen zeggen tot verstaan) aan te schaffen. Voor twee andere aanvragen (voor een bio- logiemethode Zo groeit het, zo leeft het en voor een wandkaart van Zeeland) werd geen subsidie verleend. Volgens het voorstel van b. en w., die advies hadden gevraagd aan de inspecteur van het lager onderwijs, moeten dergelijke posten uit de jaarlijkse inkomsten betaald worden, omdat het ver vangen van versleten leermiddelen betreft. De vergoeding voor gebruik van de lijk- auto werd gebracht op 4000,— per jaar, i.p.v. het tot nu geldende bedrag van 3600,—. Vervolgens benoemde de raad de heer J. de Looff tot lid van de commissie voor sportzaken en de commissie openbare wer ken (in plaats van de heer Koole, die uit de gemeenteraad is gegaan wegens verhui zing). Plaatsvervangend lid van de vertegen woordiger voor de Ambulancedienst werd de heer De Smit. De heer Bom meende, dat het beter is dat het college geen namen meer noemt bij het vervullen van dergelijke vacatures. Burgemeester Evers gaf hem gelijk en zegde toe het niet meer te doen. Vervolgens passeerden nog enkele andere punten de revue, zoals het vaststellen van voorschotten aan scholen, het vaststellen van een wijziging in de woonforensenbe- lasting, van de bouwverordening en van de gemeenschappelijke regeling De Betho. (De ze gaat nu zowel voor hoofd- als voor hand arbeiders gelden). Tot slot werd een ver goeding vastgesteld voor het gebruik door de jeugdsoos van de slechtweeraccommo- datie op de camping. Deze is vastgesteld op 470,— voor één seizoen (plus de kosten van verlichting en verwarming). In de rondvraag vroeg de heer De Smit naar de activiteiten van de gemeente m.b.t. de Open School. De burgemeester antwoord de, dat de heer Roest, leraar Mavo, zal bekijken of er voor deze gemeente mogelijk heden zijn. De heer Breure vroeg of de raadsleden, die de gemeente in een andere vereniging of organisatie vertegenwoordigen, hun ver slag op schrift bij de ingekomen stukken konden voegen. Burgemeester Evers meen de, dat dit een goed idee was, voor zover er iets bijzonders aan de orde gekomen was. Na nog enkele puntjes beantwoord te hebben, sloot de burgemeester om 6 uur de vergadering. veel apen zien. Tevens ontwikkelde zich bij deze apen het werpen en slaan met een knuppel, want zij hadden hulpmiddelen no dig om zich in de omringende dierenwereld staande te houden. Zo'n vijf tot zeven miljoen, jaar geleden werden deze voorlopers door een gigantisch geologisch gebeuren in Afrika verdeeld in de reeds hiervoor genoemde twee groepen, die zich onafhankelijk van elkaar gingen ontwikkelen. In Midden- en West-Afrika waar zich een boomrijk, doch wildarm gebied ontwikkelde, leefden deze wezens voort en uit hen ont stond de huidige chimpansee, die zich wel over de grond voortbeweegt, doch die zijn voedsel hoofdzakelijk in de bomen zoekt, waar hij bovendien veilig is voor zijn vijanden. De tweede groep, die in Oost-Afrika leef de, diende zich aan te passen aan het totaal andere gebied en werd jager om in de be hoefte aan voedsel te voorzien. Maar een aapachtig wezen dat gaat jagen op een grotendeels vlak en open terrein, zal ge bruik moeten kunnen maken van hulpmid delen, want anders krijgt hij geen kans om zich voldoende te voeden en dan sterft de soort uit. De wezens met de grootste in telligentie en handigheid, konden zich in dit ongunstig wordende milieu nog hand haven en zo werd dit wezen hierop ten slotte gespecialiseerd. Een sterke specialisatie die tenslotte leid de tot de primitieve mens met zijn knots, speer en pijl en boog. Het eerste dat de verre voorvaderen leerden was het werpen met de knuppel en het slaan met de knup pel, het gooien met stenen en raken met die stenen en knuppel, want dat bleek de enige wijze om dieren die sneller waren te bemachtigen. Met de ontwikkeling van het verstand ontwikkelden zich ook diverse technieken en de jager geworden „aap" wist zich ten slotte goed te handhaven. Door de in de voorgaande miljoenen jaren plaatsgevonden natuurlijke selectie waren veel voor het leven uiterst belangrijke eigenschappen aan geboren en erfelijk. In de oude steentijd begaven de primi tieven uit Oost-Afrika zich naar Midden- en West-Afrika waar zij hun verre neven de Chimpansees ontmoetten. Deze ontmoe ting betekende een ernstig nadeel voor de minder ontwikkelde Chimpansees. Zij wer den teruggedrongen in het oerwoud en de „mens" ging heersen in hun gebied, daar mee meteen een defintief einde makend aan een eventuele mogelijkheid dat te zijner tijd ook de Chimpansees zich tot een hoger, menselijk niveau zouden kunnen verder ont wikkelen. Of de hypothese van professor Kortlandt later door feiten zal worden bevestigd, moet worden afgewacht. Voorlopig kunnen we er kennis van nemen als een grote waarschijn lijkheid, dat het zo is gegaan. DUBBELSTER Heeft de zon soms een soort compagnon? Een bekende astronomische figuur is de dubbelster. D.i. een systeem van 2 of 3 sterren die om elkaar heen wentelen en samen als één geheel verder de ruimte in trekken. Misschien heeft onze ster, de zon, ook zo'n partner. Dit is heel goed mogelijk, zegt Davidson, maar dan moet de partner een infrarode dwergster zijn en zo zwak lichtend, dat hij alleen maar langs indirecte weg geregistreerd kan worden. Er moet wel zo iets bestaan, zegt hij verder, anders is het verdwijnen van kometen uit ons zonnestelsel niet goed te verklaren. Op grond van wisselwerkingen tussen zo'n dwergster en kometen worden deze of uit ons zonnestelsel verdreven of ge dwongen enorm lange ellipsbanen om de zon te beschrijven en dit nu is in feite het geval. Met behulp van onze sterk verfijnde instrumenten hoopt men „eerstdaags" de compagnon van onze zon te detecteren, waarvoor hij nu al de naam Lucifer bedacht heeft. Op zaterdag 14 februari 1976 was de eerste competitiewedstrijd van de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging in 1976 vastgesteld. Gezien de weersomstandigheden viel de opkomst van de deelnemers nog erg mee. want toen de wedstrijd begon, waren er nog 54 deelnemers aanwezig. Een koude noord-oostenwind zorgde er voor, dat de deelnemers diep in de kraag van hun jas gedoken en met de handen in hun zakken stonden af te wachten, wat of het worden zou. Al vrij spoedig was het duidelijk, dat de vangsten niet mee zouden vallen. Na afloop bleek dat het een slechte start was geweest, want er waren maar 40 bovenmaatse en 28 ondermaatse vissen ge vangen. Deze leverden in totaal 6770 wed- strijdpunten op. Er waren nog 14 deel nemers die niet in actie behoefden te komen, want zij vingen tijdens deze wedstrijd niets. De prijswinnaars waren als volgt. 1. L. de Visser, Kamperland 750 pnt. 2. Ad. Versluis, Colijnsplaat 580 pnt. 3. P. J. Kastelein, Geersdijk 430 pnt. 4. J. J. de Haze, Kamperland 360 pnt. 5. L. Huige, Kapelle 335 pnt. 6. M. Luijk, Kamperland 315 pnt. 7. P. v. d. Moere, Kamperland 300 pnt. 8. A. J. Provoost. Goes 255 pnt. 9. P. Minnaard, Wissenkerke 215 pnt. 10. J. Nijsse, Kortgene 210 pnt. 11. Ed. de Kam, Kamperland 195 pnt. 12. G. Anneese, Wissenkerke 190 pnt. 13. L. Brouwer, Colijnsplaat 185 pnt. 14. S. W. Riemens, Geersdijk 180 pnt. 15. I. Lamse, Colijnsplaat 175 pnt. 16. P. Maas, Goes 170 pnt. De prijsuitreiking vond plaats in café „Juliana" te Colijnsplaat en werd door de voorzitter P. v. d. Vreugde verricht. Deze bedankte de deelnemers' voor hun opkomst en vond het jammer, dat het zo'n slechte start was geweest. Hij hoopte dat de vangsten en de weers omstandigheden bij de volgende wedstrijd op zaterdag 13 ipaart 1976 beter zouden zijn. Het is volkomen begrijpelijk, dat de mens bijzonder geïnteresseerd is in het mysterie van de voorgeschiedenis van zijn soort. Het is altijd interessant te weten, hoe de evo lutie zich heeft voltrokken en daardoor een idee te krijgen over de oorzaak van ons zijn. Want dat wij er stuk voor stuk zijn vloeit voort uit het simpele feit, dat er vroeger, miljoenen jaren geleden, levende wezens zijn geweest die de eerste mensen waren die niet meer tot de dieren gerekend konden worden, omdat er tussen hen en de overige dierenwereld een groot ontwik kelingshiaat was gekomen. De moeilijkheid is echter, dat we zo bij zonder weinig weten uit die allevroegste tijd van de mens. Goed, dank zij opgegraven fossiele resten van mensen uit die verre prille oertijd, hebben we ons een beeld kunnen vormen hoe de mens zich langzaam in zijn uiterlijke en geestelijke vormen heeft ontwikkeld van een aapachtig wezen tot de mens van nu. Uit diverse studies van prominente geleerden is komen vast te staan, dat van alle andere schepselen, de chimpan see ons het naast staat en het meest aan de mens verwant is. Ja, onze hele verre oervader moet zelfs heel erg op een flinke chimpansee geleken hebben en dat brengt ons op de theorie, die de Nederlandse zoö loog professor dr. A. Kortlandt, indertijd lanceerde en die bijzonder interessant is en ons schetst hoe naar zijn mening de mens wording van de chimpansee zich heeft vol trokken. Volgens deze theorie zouden de voorva deren van de mens en de mensapen van nu, zo'n vijf tot zeven miljoen jaar geleden in Afrika door een ingrijpend geologisch gebeuren in twee groepen gedeeld zijn, die later gedurende lange tijd geen kontakt met elkaar hadden. In hun leefgebied vond er ge durende enkele miljoenen jaren een specifie ke verandering plaats, zowel in de omringen de natuur als ook van deze levende wezens zelf, die zich wel moesten aanpassen aan deze millieuverandcringen om in stand te blijven. Het gevolg hiervan was, dat er zich twee groepen ontwikkelden en wel een groep die leidde tot de huidige mensapen en een groep die leidde tot de mens. In detail zou een en ander als volgt in zijn werk zijn gegaan. De voorlopers van de mens en mensaap die in Midden- en West-Afrika leefden, trof fen daar een milieu met veel bomen en fruit met voldoende water en wat al niet meer, een gebied waar de leefmogelijkheden voor die toen bestaande soort heel groot waren en waar geen bijzondere eisen aan de soort werden gesteld en zij bleven vrucht- etende wezens. In Oost-Afrika daarentegen waren de mi lieuomstandigheden anders en minder gun stig. Daar ontwikkelde het milieu zich tot een droog en dor gebied met heel weinig bomen, doch wel met diverse andere dier soorten. De wezens gelijk aan die in Midden- en West-Afrika, vonden daar door de veran deringen te weinig planten en vruchten om zich daar alleen mee te kunnen voeden zoals voorheen en onze verre voorvader moest overschakelen op een ander voedsel- patroon, waarin onder meer vlees een be langrijke rol ging spelen en hij werd een jager en in feite begon daarmee zijn ont wikkeling tot mens. In de miljoen jaren ging de omschakeling van het milieu en de aanpassing van deze wezens uiteraard bij zonder langzaam. Uit de bestaande vruch teneters selecteerden zich vanzelf die we zens, die de strijd om het bestaan in het veranderende miiieu konden volhouden. Zij alleen kregen kansen om zich voort te planten, niet aangepasten stierven vroeg tijdig. Het viel professor dr. Kortlandt reeds lang geleden op, dat juist in het gebied van Oost-Afrika, waar men prachtige vondsten heeft gedaan van heel lang geleden geleefd hebbende verre voorouders van de mens, geen chimpansee voorkomen, terwijl we de ze dieren in Midden- en West-Afrika wel vinden. Dat bracht professor dr. Kortlandt op het idee, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat deze vroege mensen waarvan men de fossiele restanten vond, zich in een volkomen afgesloten en totaal anders ont wikkeld gebied dan zoals dat in Midden- en West-Afrika het geval was, door de om standigheden uit de gezamenlijke voorvade ren, tot een mensachtig wezen kon hebben ontwikkeld. De geologische voorgeschiedenis begon al zo'n 20 miljoen jaar geleden, toen de ge weldige Tcthyszee langzaam verdween. Het gevolg hiervan was het relatief sterk uit drogen van de continenten. Uit de vochtige tropische oerwouden van Afrika, ontstonden in de loop van de volgende 15 miljoen jaren op verschillende plaatsen steppen en sa vannen. terwiji er zich ook grote gebergten ontwikkelden. Het was een zich zeer lang zaam voltrekkende verandering, waaraan uiteraard ook de dierenwereld van Afrika zich aanpaste. De voorlopers van dc huidige apen en de mens moesten eveneens hun levenspa troon veranderen. Zij vonden hun voedsel niet meer zo maar voor het grijpen, ze moesten er veel meer voor doen dan vroe ger. Om te beginnen moesten ze het over grotere afstanden zoeken. Dat betekende, dat zij ook genoodzaakt waren voedsel, dat ze niet dadelijk konden consumeren, mee te nemen en wie zijn armen vol heeft moet op een andere manier gaan lopen. Zo ont wikkelde zich het gaan op twee benen of ook wel op drie, zoals we dat nog wel bij

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 2