NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR M Zeeland Magazine? De blindheid van de democratie II iMfgt M het meest gelezen blad op itoordj-Beveland iii iiènden No. 3695 Dondardag 19 februari 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON dooi» Gerrit Franssen Vader is een zondagmiddag geweest. Het weerzien was hartelijk, maar toch leek het, alsof er iets stuk was gegaan in deze maan den. Na zijn vertrek wist ze het: vader is nu helemaal door Dien ingepalmd. Die heeft ruimschoots daarvoor tijd en gelegen heid gehad en die uitgebuit. Na twee weken komt het heimwee, 's Middags, als Babs zich boven, in de grote slaapkamer heeft teruggetrokken. Els zit beneden in de salon en rookt de ene sigaret na de ander. En piekert. Want ze kan de reus in de boswachterswoning niet verge ten. Na het vertrek van Ada had ze staan trillen van verontwaardiging, omdat ze zich bedrogen en vernederd voelde. Misschien was het toch verstandiger geweest, als ze zijn thuiskomst had afgewacht en hem de huid had uitgeveegd. Omdat hij zijn huwe lijkse staat voor haar had verzwegen. Heeft ze die zaterdagmiddag te impulsief gehan deld? Ze gaat twijfelen. En waar ze maandenlang geen last van heeft gehad: de slapeloosheid komt terug. Ze ligt soms uren wakker. Soms gaat ze er uit en trekt dan een stoel bij voor het raam, waar ze gaat zitten, sigaretten ro kend. Ginds, heel ver weg, weet ze het fijne plekje, waar ze ruim een half jaar gelukkig is geweest. Daar is de man weer alleen, zoals hij dat was vóór haar komst. Hoe heeft hij haar briefje opgevat? Wat heeft ze eigenlijk precies geschreven? Ze weet het niet meer, omdat ze toen kwaad was, woedend, zich vooral vernederd voe lende. Nu ja, er is niets meer aan te doen... Ik mocht hem en was van hem gaan hou den. Maar een getrouwde mannee, dat doe ik niet. Waar blijft mijn zelfrespect, als ik me tot zoiets verlaag? Met Harrie was het nog wat anders, want hij was vrijgezel. En ik had bij hem nog altijd de stille hoop, dat hij op een keer in een huwelijk zou toestemmen. Maar met Dirk... Ze dacht terug aan Ada. „Wie bent u?" Die vraag kan ik ook aan u stellen: „Wie bent u?" „Ik ben mevrouw Lefering." De vrolijke verbazing op het gezicht van de bezoekster: „Wat leuk, dan zijn we collega's, want ik ben ook de vrouw van Dirk Lefe ring!" Leuk? Dat was het helemaal niet. Ze had op dat moment wel door de grond willen zakken van schaamte en ellende. Ook na het gesprek, waarin Ada de doopceel van haar man had gelicht. Zie je wel ze had het die eerste keer, toen hij haar voeten masseerde en later haar rug al ver moed. Dirk had iets in zijn vingers, dat ze niet kon definiëren, maar het deed altijd ontspannend en weldadig aan. Er bestaan dus inderdaad van die mensen. Maar een praktijk als kwakzalver gaan uitoefenen... waanzin. Als intellectueel moet je toch kunnen begrijpen, dat je vandaag of morgen tegen de lamp loopt! Nee, een man, die in de gevangenis heeft gezeten enne nog steeds officieel gehuwd isdie moet ik uit mijn gedachten bannen. Met hem is het voorbij. Definitief. Ik schaam me voor wat ik ge daan heb. Nu ja, het was ook mijn schuld. Ik heb hem uiteindelijk immers aangemoedigd? De schuld ligt ook een beetje bij mezelf. Zo krijgt ze het ook in de nachtelijke uren moeilijk. Want telkens ligt ze uren wakker. Ze is al een paar keer naar beneden gegaan Bent u seeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE om een kop thee voor zichzelf klaar te maken. Met een boterham. Misschien helpt dat. Danny heeft het gehoord en begrijpt haar. „Jij piekert nog steeds over die man, he?" zegt hij een keer onder vier ogen tegen haar. „Daarom kun jij 's nachts niet sla pen." Els voelt zich betrapt en kleurt. „Wat wil je? Als je al die maanden met elkaar hebt omgegaan?" Het moet een excuus voor stellen, maar ze weet, dat het een armzalige verontschuldiging is. Is zoiets wel te ver ontschuldigen? Het is nog vroeg in de morgen. Ze zitten in de keuken en drinken koffie. Babs ligt nog in bed. Nu Els veel werk uit de handen neemt, kijkt het kindvrouwtje 's morgens niet op een uurtje. En nu helemaal niet, want het is zaterdag en dan is Danny ook thuis. De man geeft zijn zus een sigaret en vuur. Nadenkend begint hij: „Als eh die man, die Lefering, he? Als die nu eens niet getrouwd was geweest oflaten we zeggen: niet meer? Neem eens een ogenblik aan, dat de echtscheiding al uitgesproken zou zijn? Hoe zou je er dan tegenover gestaan hebben?" De vrouw denkt enige tijd na. „Wel an ders. Maar tochZe zucht en kijkt haar broer aan. Wat ze voor haar schoonzus heeft verzwegen, vertelt ze aan haar broer. „Hij heeft een vonnis uitgezeten voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Met andere woorden: gevangenisstraf," licht ze toe. De man knikt. Hij wist het immers? Hij heeft het een dag of wat geleden nage plozen. Toen hij in Duitsland op het hoofd kantoor was. Zo langs zijn neus weg ge vraagd, waarom die Lefering een jaar of drie geleden geschorst is geworden. En daar is hij die harde waarheid te weten ge komen: veroordeeld wegens kwakzalverij: zijn erkenning als masseur kwijt. Nee, het is voor hem geen nieuws meer. Dus Els weet het ook. Hij had nog een kleine hoop, dat ze niet alles zou weten. Maar nu Hij knikt. „Ja, dan kan ik me voorstellen, dat je er een eind aan gemaakt hebt. Ove rigens, een dergelijke verhouding zou toch uitzichtloos gebleven zijn." „Tenzij hij van zijn vrouw gaat scheiden," antwoordde ze kleintjes. Danny van der Veer Balkman heeft men senkennis. Opgedaan in de jaren, dat hij allerlei slag artsen, doktoren, specialisten en andere mensen, die hun werkterrein in de medische wereld hebben, bezoekt. En er mee praat. Daarom heeft hij zijn zus door. Want deze ene zin en de manier, waarop ze het zegt, verraden duidelijk, dat ze waar schijnlijk nog altijd weg van hem is. Som mige vrouwen zijn werkelijk raadsels en bereid heel wat te vergeven en te vergeten terwille van de liefde. Kan een liefde zo groot zijn, dat daardoor dergelijke vergrijpen in het niet verzinken? Althans geheel op de achtergrond raken? Is een vrouw in staat trots dit alles te blijven liefhebben? Blijk baar wel, want al zegt Els het niet, met geen enkel concreet woord, het staat toch wel vast, dat ze hem niet kan vergeten. De volgende week gaat hij naar Over ijssel. Dan kan hij en passant wel eens bij die man gaan kijken, want dit geval begint hem te intrigeren. Wie is die Dirk Lefering, dat hij in staat is een vrouw als Els te veroveren? Maar waar zit die Lefering pre cies? Danny hoort zijn zus heel voorzichtiger en argeloos uit. „Was het leuk daar, waar je al die tijd zat? Ik bedoel: bij die meneer Lefering?" Els ziet de Laar weer voor zich en het oude huisje, dat ze van binnen helemaal heeft schoongemaakt: met het paadje naar de moestuin en de schuur. De koe in de weide, maar die nu onderhand wel op stal zal staan, want het is ineens koud gewor den. En Beer, de trouwe Belgische bastaard herder, die doof is en wiens stembanden niet meer werken. Maar die ondanks zijn handicap eerder iemand in het bos voelt aankomen, dan een mens kan horen. Door zijn hoog ontwikkeld gevoel. De stille Laar, zonder het drukke verkeer zoals hier in Haarlem, waar zelfs nog in de nacht auto's door de straat razen. Daarrust en frisse lucht. Het kleine paradijsje. De vrouw knikt, in antwoord op de vragen van haar broer: ,,'t Is een oude boswach terswoning, niet groot, midden in het bos. Als je 'm niet weet, vind je hem nauwelijks. Er is in dat bos een Laar, een open plek, ovaalvormig, met voornamelijk gras, want Dirk heeft ook een koe. Voor de melk, be grijp je? Leveranciers komen er natuurlijk niet langs, want het ligt een kleine vier kilometer van Langeveen, dat is het dichtst bijzijnde dorp." Hij vraagt niet verder, maar prent deze gegevens diep in zijn geheugen. En om weer op neutraal terrein terug te komen, ver onderstelt hij: „Dus je had 't er eigenlijk wel naar je zin daar." De vrouw knikt heftig. „]En of. Ondanks het feit, dat je daar van alle mogelijke comfort en dergelijke dingen gespeend bent: geen gas, geen elektriciteit en geen water leiding. Aan een stofzuiger heb je dus niks en televisie is er eveneens onmogelijk. Er is een transistor voor de radio. Maar het wonderlijke is, dat je al heel gauw deze betrekkelijk primitieve vórm van leven aan vaarden kunt en het zelfs prettig vindt. In het grote woonvertrek staat een fornuis... ja, en daar moet je alles op doen: water warmen, eten koken, je waswater heet ma ken, noem maar op. Dat fornuis brandt de hele dag, zomer of geen zomer. Maar ook daaraan raak je gewend. Je moet enkel het vuur steeds bijhouden. In het begin vergat ik dat nog wel eensnu jaer is turf. Ja, gek, he? Ik dacht, dat er al lang geen turf meer bestond, maar volgens Dirk wordt er in ons land nog altijd turf ge stokenzachte en harde turf is er voor het vuur en dat blijft er lang op branden..." Danny van der Veer Balkman probeert het belangrijkste te onthouden: dat wat hij nodig zal hebben om de verblijfplaats van de man te ontdekken. Later op de morgen, als Els de kamer stofzuigt, want Babs is nog steeds niet beneden, maakt hij een paar aantekeningen. Volgende week eens proberen of hij de man kan vinden. Met welk doel weet hij nog niet. Maar hij is nieuwsgierig geworden. Trots alle fouten van deze man houdt Els nog van hem. Hij heeft dat nu wel duidelijk begrepen. Het is al donderdag als hij 's middags klaar is bij zijn laatste klant. En besluit maar niet terug te keren naar Haarlem, maar vanavond ergens een hotel te zoeken. Hij belt naar huis en zegt van plan te zijn de nacht weg te blijven. Dan hoeft men niet ongerust te worden. Zo, nu heeft hij alle tijd en gelegenheid eens op zoek te gaan naar die Dirk Lefering. Els heeft één plaatsnaam genoemd: Langeveen. Hij heeft er nooit van gehoord en daarom heeft hij het nagekeken op de autokaart, maar zelfs daar staat het dorpje niet vermeld. Vast een of ander gehucht, ver buiten de grote wegen. Hij heeft wel een vermoeden, dat hij ergens in de driehoek Almelo - Ommen - Couvorden zal moeten zoeken. Dus rijdt hij die richting uit. Hij heeft geluk. In Geest wijst men hem de weg naar Langeveen. Het is een binnen weg van Oldenzaal naar Hardenberg smal en bochtig. Maar met nauwelijks enig verkeer. Op de autokaart kan hij zich nu beter oriënteren. Daar ongeveer moet Langeveen zijn, vlak bij de grens. Met tien minuten is hij er nu. En rijdt wat doelloos rond. Eerst eens kijken. Hij besluit de wagen ergens neer te zetten en de dorpsstraat nog eens door te lopen* (Wordt vervolgd). De sensaties zijn niet van de lucht af. De gijzelingen door Zuid-Molukkers, de po litieke spanningen daarna over een nieuwe wet op de ondernemingsraden, nu weer de steekpenningen van Lockheed. En dat zijn dan nog maar de dingen waar ons land zelf nauw bij betrokken is. Daarnaast gebeurt er dan nog zoveel meer in deze wereld. Doch dat is dan meest verder van ons huis, waardoor we ons er minder bij betrokken voelen. Toch hebben ook die gebeurtenissen, waar ter wereld dan ook, hun invloed op ons maatschappelijk leven, voor nu en voor de toekomst. Maar als zodanig herkennen we dat minder, omdat we de samenhang niet bespeuren, niet weten welke krachten daar achter werkzaam zijn, zodat we het als incidentele voorvallen blijven zien waar wij weinig of niets mee te maken hebben. Doch als we over een aantal jaren de dan (en waarschijnlijk ontzettende) feiten eens terug draaien, de oorzaak en het ontstaan ervan nog eens nagaan, zullen we ontdekken hoe het een en ander tot gevolg heeft gehad. Dat er bewust is toegewerkt naar inter nationale veranderingen, die op nationaal niveau gestimuleerd werden, met kleine en met grote zaken, tot de akkers rijp waren om het zaad te doen ontkiemen en ten slotte de oogst kon worden binnengehaald. We doen net of het vrijwel niets te bete kenen heeft, dat hier een troepje soldaten dienst weigert omdat ze bang zijn kou te moeten lijden en een WDM, als soldaten- vakbond, zich achter die weigering stelt en het steunt. Maar ook dat is een symptoom van de stelselmatige ondergraving van de kracht van het demokratisch vrije Westen. We halen er nu smalend lachend onze schouders over op. Maar in de tijd van de NSB, in de dertiger jaren, kwamen er ook van die voorvalletjes voor, die men ook afdeed als zijnde wat geborneerdheid van opgestookte jongelui, doch die er toe bij droegen om de bestaande orde te onder mijnen en de akkers rijp te maken voor het vanuit Duitsland gepousseerde nationaal- socialisme. Als we zien hoe in Angola één stam, noem het desnoods één partij, door de Sovjet-Unie, met gedwongen hulp van Cuba, met veel wapens en soldaten, aan de macht wordt geholpen, dan is men geneigd te denken: dat raakt onze toekomst niet. Als in Noord-Amerika het ene schandaal na het andere aan het licht wordt gebracht, congresleden het onderzoek ernaar gebrui ken om zich een goede positie te veroveren als kandidaat voor het presidentschap en op de vredeswil spelen om de brave be zuiniger op militaire uitgaven uit te hangen, dan zien wij daar geen enkel verband in met onze toekomst. In het gestook tegen Zuid-Afrika om zijn apartheidswetten doen we, officieel zelfs, dapper mee, want dat streelt onze ethische gevoelens, terwijl we niet beseffen welke stimulansen daarachter; zitten om dat bolwerk aan het vrije Westen, te ontfutselen. Als in Engeland het staken; als een verheven volkskunst wordt beoe-j fend, dan menen we, dat dit alleen maar komt omdat de arbeiders er te slecht be taald worden. We weten niet eens meer hoe de kracht van dit eens zo machtige rijk binnen dertig jaar grotendeels is af gebroken en daarmede ook de kracht van het gehele vrije Westen een aderlating heeft ondergaan. Zo zouden we tientallen^ andere voor vallen kunnen opnoemen, die voor de aan dachtige toeschouwer evenzovele aanwijzin gen zijn hoe daardoor langzaam maar zeker de macht van het demokratisch Westen wordt ondermijnd. En dat zit 'm niet in de lucht. Er zijn krachten werkzaam die er bewust naar toe werken. Doch wij heb ben de demokratie zo verziekt en die demo- kratie heeft ons zo ziek gemaakt, dat we blijkbaar niet meer de kracht kunnen op brengen om zelf aan te pakken en ons tegen die sluipmoordpogingen teweer te stellen. We laten ons hoe langer hoe meer in de ban brengen, dat onze vrijheid een ondeugd is en dat de betere maatschappij uit Oost- Europa komt. We willen zó demokratisch zijn, dat we er aan mee willen werken. Net als in de dertiger jaren willen we de waar schuwende voortekenen van onze aanstaande overheersing niet zien. De spelen en het brood van nu zijn voor ons belangrijker dan de politieke situatie van straks. We lopen er als geobsedeerd naar toe. H. van Wermeskerken. Horizontaal: 1. schouderholte - 6. richting 11. deel van het oor - 12. jongensnaam 14. vallei - 16. Europeaan - 18. afgodisch 20. vaas - 21. nagerecht - 22. deel van de hals - 23. toneelterm - 28. Europeaan - 29. en anderen (afk.) - 30. zangnoot - 31. gewas 32. uitroep - 34. losse naad - 36. onmeetbaar getal - 37. boertige nabootsing - 38. meter- ton (afk.) - 39. gelooide huid - 41. vogel 42. begrip - 45. vogelprodukt - 47. Fr. voegwoord - 49. oosterse jongensnaam - 51. vorm van knoeien - 54. klein vertrek - 56. deel van het kippenhok - 57. fel - 58. onbep. vnw. - 61. bekende Amer. zanger 64. gevangenis - 65. plaats in Gelderland 67. plaats in Gelderland - 68. prik - 69. woede. Verticaal: 2. steen - 3. sportterm - 4. meis jesnaam - 5. uitroep - 7. nieuwe wereldtaal 8. meisjesnaam - 9. deel van een muziek instrument - 10. godin - 12. opening - 13. drank - 15. begin - 17. deel van de dag 19. drank - 23. onderhoud - 24. water in Brabant - 25. beschouwing - 26. voegwoord 27. onzichtbare - 31. kreet - 32. bid - 33. meisjesnaam - 35. naar mijn mening (afk.) 40. voortreffelijk - 43. beroep - 44. water in Frankrijk - 46. voorzetsel - 47. jongens naam - 48. godheid - 50. steensoort - 52. regel - 53. meisjesnaam - 55. aanzien - 59. afgemat - 60. vlaktemaat - 62. nieuw - 63. voetbalvereniging - 66. eenheid van kracht (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel na 464 Horizontaal: 1. poeder - 7. schouw - 12. gade - 13. idee - 14. rp - 16. uiver - 17. di - 18. patrijs - 19. etalon - 20. ep - 21. ri 22. raam - 24. prins - 26. stag - 28. bepaald - 29. politie - 31. aera - 34. idool 35. klok - 38. rn - 39. oi - 40. bilbao 42. scherpij - 43. eg - 44. korst - 45. tp 46. esse - 48. uden - 51. dokter - 52. tering. Verticaal: 1. purper - 2. eg - 3. daarom 4. ed - 5. reus - 6. nevelig - 7. sire - 8. cd 9. helaas - 10. oe - 11. weinig - 15. papa 17. dora - 23. amper - 24. palei - 25. stoel 27. titel - 30. notaris - 31. arbeid - 32. enig - 33. albast - 35. kohier - 36. oort 37. kippig - 41. oker - 42. stut - 46. ek 47. se - 49. de - 50. ni.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1