NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD E3 DE KLUIZENAAR U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen wm WH fe P Zeeland Magazine? A. J. van Gilst 1 ,5 No. 3694 Donderdag 12 februari 1976 79e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Prinses Christina, die op 18 februari haar 29ste verjaardag viert, heeft in het afgelopen jaar haar bestemming gevonden. Zij is in het huwelijk getreden met de heer Jorge Guillermo en heel Nederland heeft kunnen zien via de tv hoe deze jonge man haar met zijn zorgen omringde. De trouwplechtigheid werd doorweven met zang (de door de prinses zo geliefde kunst en waarin ze zelf ook actief is) door de vermaarde zangeres Elly Ameling. Het werd een indrukwekkende gebeurtenis in een feestelijk met bloemen versierde Domkerk te Utrecht. Kort na de trouwdag is het paar op huwelijksreis gegaan en daarna naar New York waar beiden werkzaam zijn. Wij wensen prinses Christina een goede verjaardag toe. FEUILLETON door Gerrit Franss en 's Avonds, als Danny, haar broer thuis is, wordt alles nog eens in telegramstijl herhaald. Danny belt naar Capelle en ver telt, dat de verloren dochter terecht is. Gezond en wel in Haarlem. „Ja, we houden haar een poosje bij ons. Om te acclimati seren. Nee, #maak je geen zorgen, vader, ze ziet er patent uit, bruin verbrand en zo. Ik zou zeggen: blijf voorlopig een weekje weg, he? Dat lijkt me beter voor haar. Wij zuilen wel goed voor onze Els zorgen." Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE In de late avond, als Els naar de logeer kamer is gegaan, praten man en vrouw met elkaar. Els heeft een naam laten vallen: Dirk Lefering. Danny van der Veer Balkman herinnert zich vaag die naam. Hij is artsen bezoeker voor een groot farmaceutisch con cern en komt door heel het land. Lefering, Leferingis hij er niet eens geweest? Nadenkend gaat hij naar het kleine kamer tje, dat hij als kantoor heeft ingericht. Daar zijn de archieven, welke op klanten en leveranties betrekking hebben: de order doorslagen met naam en adres. Na enige tijd zoeken vindt hij een paar oude door slagen: D. Lefering, masseur in Enschede. Bij het tweede briefje is een aanhangsel van de fabriek: Mag niet meer geleverd worden; is geschorst. Danny gaat zitten en denkt na. Ja, er was iets met die man aan de hand, nu herinner ik me zoiets weer. Jammer, hij had een aardig huisje in de buitenwijk van die stad. Hij bergt de map met doorslagen weer op. Nu ja, dat is van de baan. Dus bij die snuiter is zij al die maanden in huis geweest; heeft zelfs met hem samengeleefd. De kerel is nog getrouwd ookwat een schooiers heb je toch in de wereld. Maar goed, dat ze er opeens genoeg van kreeg en weg ging. Laat ze voorlopig maar bij ons blijven om wat op te knappen. Thuis heeft ze toch dadelijk weer herrie met Dien, vaders tweede vrouw. Dus daar moet ze niet meer heen. Het beste zou zijn als ze trouwde, maar ze zal voorlopig wel genoeg hebben van kerels... Dirk Lefering is naar de smid geweest En er zijn tractor achtergelaten. Daarna gaat hij boodschappen doen. Op de fiets. Els heeft een paar dingen opgeschreven, die nodig zijn. Hij heeft een tas bij zich, aan het stuur van de fiets hangend. In het dorp kent men hem als de kluize naar, die in de oude boswachterswoning nabij de Pollen verblijft. Daar in de Laar. Al een paar jaren. Maar dat is zijn zaak. In deze contreien zijn de mensen niet nieuwsgierig. Die man heeft daar enkele bunders land, bos en heide. Het is zijn onbetwist eigendom, dat weet men. En voor zover bekend is hij al een paar jaar bezig een deel van de heide te ontginnen om er bouwland van te maken. Erg nuttig, want de hei is in het najaar wel mooi, maar verder heb je er niets aan. Men kent Lefe ring als een rustige man, die ook nooit naar een kroeg gaat en waarvan men geen kwaad kan vertellen. Een paar keer in de week komt hij inkopen doen in het dorp, dus hij schijnt ook over voldoende geld te beschik ken. Daarom wordt de kluizenaar in het dorp door iedereen gegroet en hij op zijn beurt groet de mensen daar met een knik. In het dorp heeft hij zijn boodschappen gedaan. Maar het is eind oktober: dat betekent ook: over ruim vijf weken is het Binterklaas. Hij moet toch iets kopen voor Els. Dat is het minste, wat hij op dit ogen blik voor haar kan doen, vooral nu, nu ze het samen eens zijn geworden. Daarom kijkt hij hier en daar en wordt het later als aanvankelijk in zijn bedoeling lag. Het is dus al middag, als hij op zijn fiets terug rijdt naar de Laar in het bos. Daar brengt hij de fiets in de schuur. De hond komt kwispelstaartend naar hem toe, legt. zelfs zijn voorpoten tegen de man op. „Wat is er. Beer? Waarom ben je niet bij 't vrouw tje?" De hond valt af en loopt naar het huis. Hij blijft in de deuropening staan en draait zich om, de man aankijkend. Als de man met de tas vol boodschappen nader komt, bekruipt hem een vreemd voorgevoel: die hond doet zo eigenaardig Binnen kijkt hij rond en loopt met de boodschappen naar de plank bij de pomp. „Els!" roept hij. „Els, ik ben er! Joehoe!" Hij staat stil en luistert, maar niets ver breekt deze stilte. Hij loopt naar het fornuis en kijkt er in: het vuur is nagenoeg uit. De gebruikelijke ketel water staat er ook niet op. „Els!" brult hij nogmaals, maar er komt geen antwoord. Hij loopt naar de slaapkamer; het bed is keurig opgemaakt als elke dag. Het nachtgoed van de man ligt over een stoel. Terug in de kamer roept hij: „Els, ben je boven?" Zonder te wachten of er antwoord komt, neemt hij met twee treden tegelijk de trap, steekt boven de halfduistere over loop over en kijkt in de slaapkamer, waar ze zoveel weken heeft geslapen. Maar het bed ligt afgehaald; verder ziet hij niets, behalve de overal, die op een stoel ligt. Wat hij nog altijd niet wil geloven, begint nu in zijn hoofd door te dringen: ze is weg! Ze is er onverwacht vandoor gegaan. Maar waarom? De verhouding is nog nooit zo goed geweest als op dit ogenblik, denkt hij. Wat voor reden heeft ze dan om opeens te. vertrekken? Verslagen loopt hij naar beneden, naar de tafel. Daaraan, gaat hij zitten en als hij zit, zier hij op de tafel dat beschreven vel papier liggen. Het zijn maar enkele regels, doch ze voltooien samen het vonnis over hem: hij is opnieuw veroordeeld. Met mede werking van zijn ex-vrouw Ada: „Dirk, ik ga weg. Voorgoed. Ada is vanmorgen hier geweest. Ze heeft me alles verteld. Ook van je straffen. Misschien zou ik dit alles nog ge accepteerd hebben, maar het feit, dat je voor me verzweeg getrouwd te zijn, vind ik gemeen. Dat had je moeten zeggen; zoiets had ik van jou niet verwacht. Daarom ga ik. Dank je voor je gastvrijheid al deze maanden. Els." Als hij het gelezen heeft, valt het papier uit zijn machteloos geworden vingers op de grond. Wat hij misschien in jaren niet heeft gedaan, doet hij nu: hij vloekt hart- grondig. Twee minuten later is hij weer buiten en haalt de wagen uit de garage. Misschien is ze nog niet zo ver, kan hij haar inhalen en proberen alles te verklaren. Zo een ge meenheid van Ada! Hij rijdt in de richting Vriezenveen, om dat dit het meest voor de hand ligt. Ze is lopend, dus kan ook het bospad binnendoor genomen hebben, weet hij. Dan komt ze vooraan het dorp binnen. Een uur lang rijdt hij rond, heel Vriezenveen door, kijkt bij het station, vraagt aan de dienstdoende spoorman of er met een der vorige treinen een vrouw is meegegaan, zo en zo gekleed. Maar de spoorman weet het niet of wil het niet zeggen. De man rijdt verder, naar Hooge Heksel, dan weer terug en neemt de weg langs het kanaal naar Almelo. Bij het station zet hij zijn wagen neer en be treedt de perrons, kijkt naar de vertrek uren van de treinen naar het westen, maar er gaan er zeker drie in een uur, dus ze kon al heel gauw weg, als ze hier is ver trokken. Ten overvloede rijdt hij nog wat door de stad en gaat over de binnenwegen terug, via Geesteren en Langeveen, maar er is geen spoor meer van Els te ontdekken. Gelaten keert hij terug naar huis. Door loopt het nog eens, boven en beneden, maar het is nog net zo leeg als een paar uur geleden. Hij realiseert het zich nu in alle hardheid: Els is weg, voorgoed. Langzaam zakt hij op een stoel, aan de tafel, moe van deze onverwachte emoties. Dan glijdt zijn gezicht in de handen en begint hij te huilen. Beer staat bij de man en ziet het. Hij legt zijn kop op de knie van de baas, troos teloos voor zich uitkijkend. In Haarlem komt Els van der Veer Balk man langzaam tot zichzelf. Pas de volgende dag merkt ze op, dat haar schoonzus in verwachting is en gaat een handje helpen in het huishouden. Sinds ze enige tijd bij Dirk Lefering in de oude boswachterswoning de scepter heeft gezwaaid, staan haar han den nergens meer verkeerd voor. Babs is er haar dankbaar voor, want vaak voelt ze zich de eerste paar uren 's morgens dood- beroerd. Ze weet van de dokter, dat er nauwelijks iets aan te doen is; daarom waardeert ze vooral in deze uren de hulp van haar schoonzuster. 's Middags gaat Barbara een uurtje rus ten; meestal worden het er twee. Barbara is een luxe poppetje, weet Els. Heeft niet vol doende energie om zich te verzetten en vol te houden. Nu ja, zo kan ik me hier voor lopig nuttig maken. Ze zijn enkele dagen na Els' komst samen naar de stad geweest, want de garderobe van Els moet nodig aangevuld worden. Het heeft heel wat geld gekost, maar nu is ze weer een dame. Danny is naar Capelle ge reden en heeft daar zo ongeveer alle kleren van Els meegenomen, maar het meeste kan Els niet meer aan, omdat ze veel breder is geworden. En zwaarder van boven. Wat kun je er aan doen, als je zo lange tijd in een dergelijke gezonder omgeving hebt gewoond? (Wordt vervolgd) Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 464 2 3 4 5 16 7 8 9 10 11 a 12 I 13 u M16 I I I BH l^l17 18 P 20 Hrbhbh HM 21 22 23 I p5 S|||26 |27 i |28 WÊ29 i hhU wpm Bp! I31 32 |33 Kg#34 lil H|35 36 37 jj 38 ■Hl 39 40 r Hjffl HM*2 1 43 Wé WHÉU In KBr5 46 47 j 48 49 50 pV 52 Horizontaal: 1. toiletartikel - 7. stookplaats 12. wederhelft - 13. begrip - 14. eerwaar dige vader (Lat. afk.) - 16. vogel - 17. dat is (afk.) - 18. vogel - 19. standaardmaat 20. in persoon (afk.) - 21. het romeinse rijk (Lat. afk.) - 22. venster - 24. konings zoon - 26. scheepstouw - 28. beslist - stellig 29. overheidsinstelling - 31. tijdperk - 34. afgod - 35. uurwerk - 38. radon (afk.) - 39. ons inziens (afk.) - 30. plaats in Spanje 42. puntig - 43. landbouwwerktuig - 44. harde bovenlaag - 45. ter plaatse (afk.) 46. het zijn - 48. plaats in Noord-Brabant 51. geneesheer - 52. ziekte. Verticaal: 1. kleur - 2. eerstgenoemde (afk.) 3. om die reden - 4. jongensnaam - 5. groot mens - 6. mistig - 7. titel - 8. consu laire dienst (afk.) - 9. uitroep - 10. dubbel klank - 11. niet veel - 15. familielid - 17. meisjesnaam - 23. nauwelijks - 24. folter- werktuig - 25. meubelstuk - 27. naam - 30. openbaar ambtenaar - 31. werk - 32. uniek 33. zachte schilferige gipssoort - 35. be- lastingregister - 36. oude munt - 37. bij ziende - 41. berggeel - 42. ondersteuning 46. maanstand (afk.) - 47. selenium (afk.) 49. lidwoord - 50. nikkel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 463 Horizontaal: 1. recu - 4. dop - 7. volk - 10. spaniel - 14. ut - 15. sas - 16. ion - 18. in - 19. oi - 20. KLM - 22. In - 24. LSK 26. parasol - 30. ANP - 32. Ee - 33. eb 34. li - 35. pa - 36. nr - 37. er - 38. drs 40. nn - 42. dd - 44. emissie - 45. vlinder 46. so - 47. To - 48. kap - 50. ao - 51. ra 54. ok - 56. la - 57. we - 58. Inn - 59. normaal - 62. eng - 64. tz - 66. mot - 67. ai - 68. kp - 69. rum - 72. keu - 74. Ur 76. soldaat - 80. giro - 81. lev - 82. cake. Verticaal: 2. em - 3. USA - 4. da - 5. on klaar - 6. pi - 7. vlo - 8. Ik -9. buil 11. ps - 12. ei - 13. knap - 15. si - 17. nl 19. oke - 20. kr - 21. ms - 23. nap - 25. sermoen - 26. persoon - 27. Ab - 28. ol 29. liniaal - 31. naderen - 36. Nes - 37. Est 38. dek - 39. svp - 41. nno - 43. dra - 49. armoede - 53. ent - 55. Ko - 56. la - 57. wei - 58. inkt - 60. rm - 61. at - 63. garf 65. zr - 67. au - 70. USO - 71. mo - 72. ka 73. etc - 75. oi - 77. 11 - 78. av - 79. pk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1