NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H U houdt nu het meest gelezen blad op Noord Botehmd in banden DE KLUIZENAAR Inzamelingsactie restanten bestrijdingsmiddelen Zeeland Magazine? No. 3693 Donderdag S februari 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 et. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen Na van de eerste schok bekomen te zijn, had ze de vrouw verzocht mee naar binnen te gaan. Hoewel ze deze onverwachte be zoekster helemaal niet sympathiek vond, behield haar aangeboren gevoel voor be leefdheid en gastvrijheid de overhand. Daar binnen, rond de ruwe, ongeverfde tafel hoorde ze feiten, die haar ontzetten van schrik en afschuw, vermengd met woede. Dirk Lefering was van beroep magnetiseur, verdiende behoorlijk geld en kwam op vijf en twintigjarige leeftijd in kennis met de toen achttienjarige Ada, dochter van een arts, met wie Dirk soms samenwerkte. Ada zei: „Het was bij mij liefde op het eerste gezicht. U kent hem en weet dus, dat hij een reus is: één meter negen en negentig. En ik ben nog niet één zeventig. Het verschil in lengte werkte bij velen op de lachspieren, maar mij kon het niet schelen, Dirk even min. We wilden al spoedig trouwen, maar mijn vader vond me nog te jong, ik moest in elk geval wachten tot ik twintig zou zijn en dat deden we. Daarna had ons huwelijk plaats. We kochten een huis aan de buiten kant van Enschede, want daar oefende Dirk zijn praktijk uit. We waren gelukkig met elkaar. Ik hoef u over hem in dit opzicht niets te vertellen: hij kan een vrouw stapel gek maken. Maar terzake. Al vrij gauw had ik door, dat Dirk ook wat anders deed. Magnetiseur is een naam, die een deksel is voor het vat, waarin van alles voorkomt. Mijn vader stuurde bepaalde patiënten bijvoorbeeld die aan rheuma leden naar hem toe om zich te laten masseren. Dat is uiteraard legaal, nietwaar? Maar Dirk ging ook, wat men noemt: „de boer op". Hield bij mensen in een of ander dorp spreekuur en behandelde allerlei slag lieden, die bij de gewone dokters en spe cialisten geen baat vonden en daarom in arren moede hun heil probeerden te zoeken bij een kwakzalver, kruidenkundige of mag netiseur. Dat zou niet erg geewest zijn, als hij die mensen bij zich liet komen in de praktijk en op zijn spreekuur of na een gemaakte afspraak. Tenslotte was hij gedi plomeerd masseur, nietwaar? Maar Dirk gaf de voorkeur aan deze minder legale prak tijken en liet zich er goed voor betalen, als de mensen daartoe in staat waren. Als je het mij vraagt, was het je reinste kwak zalverij. Aanvankelijk wist ik nergens van; we waren een jaar of vijf getrouwd en ik had mijn eigen probleem, omdat ik niet in ver wachting raakte, toen ik tot mijn grote schrik hoorde, dat er een aanklacht tegen hem was ingediend wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Dus kwak zalverij. In een dorp in Drente. Zo begon het schandaal, mevrouw, want het werd een rechtszaak en hij werd ver oordeeld tot duizend gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ik ben weg ge gaan om de schande te ontlopen, maar later, toen het in 't vergeetboek was ge raakt, ben ik mee op advies van mijn vader weer naar hem toe gegaan. Hij beloofde met zijn illegale medische praktijken te stoppen. Maar doordat hij als masseur in een rechtszaak verwikkeld was geweest, kreeg hij minder te doen, waardoor we enigszins in financiële moeilijkheden geraakten. En zonder dat ik het wist, ging Dirk weer op reis, voornamelijk naar Gelderland en Dren- Rent u Kfiads geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE te, want daar wonen uiteraard de mensen, die zich in laatste instantie tot een mag netiseur wenden. Dat ging weer een hele poos goed, tot ik er opnieuw lucht van kreeg Grote ruziesik was eindelijk net in verwachting geraakt en kreeg een miskraam. Kortom: een zee van ellende en narigheid. Dirk zei, dat hij er niet mee wilde stoppen, beweerde, dat hij ervan moest leven, omdat zijn massagepraktijk helemaal verlopen was. Hij bezwoer me, dat hij het wel zo om zichtig deed, dat men hem niets meer zou kunnen maken. Tja, wat doe je dan als vrouw? Ik hield van hem, ondanks alles, dus geloofde hem. En liet hem zijn gang gaan. Inderdaad, we moesten ook Jeven. Zoals gezegd, ging het lange tijd goed, maar hij werd verraden en kwam opnieuw voor de rechter. Hij trof het slecht, want het was dezelfde als de vorige keer. Ditmaal kreeg hij een maand en omdat hij nog een voorwaardelijk vonnis had van eveneens een maand, moest hij twee maanden naar de gevangenis. Die schande vond ik zo groot, dat ik een advokaat in de arm nam. In de tijd, dat hij in de gevangenis zat, werd de scheiding van tafel en bed uitgesproken met de bepaling, dat mij de woning werd toegewezen en ik hem niet meer behoefde binnen te laten. Toen hij vrij kwam dat is nu twee en een half jaar geleden, ging hij regelrecht hierheen. Of hij hier vandaan nog optreedt als magnetiseur weet ik niet, dat zult u dan wel weten. Zijn erkenning als masseur is hij na het tweede vonnis kwijtgeraakt; hij mag dus ook hierin geen praktijk meer uitoefenen. Enfin, u weet het nu: ik ben nog steeds zijn vrouw, al probeert hij al meer dan een jaar via zijn advokaat een definitieve scheiding te verkrijgen. Maar tot nu toe is die niet uitgesproken Zo ongeveer was het relaas geweest van de bezoekster. Hoewel ze zich doodonge lukkig wist en een woede voelde opkomen over de door hem in haar ogen aangedane vernedering, beheerste ze zich met alle kracht, die in haar was en bood de be zoekster koffie aan. Maar de vrouw had bedankt: „Merci, die koffie hier ken ik, want ik kom hier vandaag niet voor 't eerst. Zeg maar .tegen hem, dat ik hier geweest ben, omdat ik meer geld wil hebben; van die tweehonderd in de maand kan ik niet meer rondkomen Na het vertrek van Ada Lefering voelde ze zich ziek van ellende. Ze had zich ge schaamd toen deze vrouw haar relaas had gedaan. En ze had daarna maar één moge lijkheid gezien: zo gauw mogelijk hier van daan. Het is al na drieën, als ze in een rustige Haarlemse middenstandswijk bij een huis aanbelt. Een vrouw doet open, ziet wie er op de stoep staat en uit een kreet van schrik en verrassing. Maar ze trekt haar schoonzuster naar binnen en achter de ge sloten deur omhelzen ze elkaar. „O Els, wat fijn dat je er weer bent! We waren zo bang, dat er iets niet in orde was met jouWant de man, die vader belde, had zo'n nare, zware stem, zei vader en..." Els van der Veer Balkman trok haar jasje uit en liep met haar schoonzuster naar binnen. „De man, die vader belde?" her haalde ze, niet begrijpend. „Ja, nadat de oproep in de kranten had gestaan. Weet je daar dan niets van?" „Van die oproep wel." „Nou, diezelfde zaterdagmorgen, dat het in de krant stond, belde een man op, ergens uit Overijssel vandaan tenminste, dat beweerde die man en zei tegen vader, dat hij zich nergens zorgen over moest maken, want zijn dochter was gezond en verbleef ergens in Overijssel. Meer wilde hij niet zeggen. Daarna belde die man elke maand een keer en zei, dat jij prima in orde was en niets mankeerde en dat jou het leven, zoals je dat leidde, best beviel. Met medewerking van de telefoondienst is men gaan chequen en kwam men tot de ontdekking, dat hij ergens in de buurt van Almelo belde uit een telefooncel. Het dorpje heette Vasse. Vader en Cor zijn een heel weekeind aan het zoeken geweest in Almelo en wijde omgeving, maar zonder enig re sultaat. Was je werkelijk in Overijssel? Toch niet in dat dorpje? Maar je bent gelukkig weer boven water. Zeg, wat zie je verschrik kelijk bruin! Was je wel in Nederland? Peter en Ineke zijn een maand in Yoego-Slavië geweest. Ineke ziet net zo bruin als jij... En ben je niet aangekomen? Je ziet er wat gezetter uit of vergis ik me?" Els begrijpt nu, dat Dirk eens in de maand naar Capelle aan de IJssel belde. Hij wist immers het telefoonnummer vanuit de krant? En nooit er met een woord over gesproken. In ieder geval attent van hem, ze kan niet anders zeggen. Dan vertelt Els heel omzichtig en in grote trekken haar belevenissen sinds ze op de 17e april het ouderlijk huis had verlaten na een gedegen ruzie met haar stiefmoeder. Verzwijgt, dat Dirk twee maanden gevan genisstraf heeft uitgezeten. Evenmin vertelt ze over het intieme samenzijn met Dirk gedurende de laatste weken. Maar wel, dat zijn huwelijk nog niet ontbonden is. „Al is hij gescheiden tussen tafel en bed o, al meer dan twee jaar en is er een echt scheidingsprocedure op gangin feite, formeel is hij nog altijd gehuwd, nietwaar?" Els kijkt haar schoonzuster aan. En denkt: meer vertel ik niet. Geen bizonderheden verder. Barbara van der Veer Balkman, voor haar vrienden, familie en kennissen Babs, kijkt haar schoonzus onderzoekend aan. „Maar... speelt dat een rol? Ik bedoel, dat die man nog gehuwd is? Als jij boven slaapt op die zolder, zoals je zei en hij in zijn eigen slaapkamer Els weet meteen, dat ze zich heeft ver sproken en voelt een kleur opkomen. Vol gêne antwoordt ze: „Doe niet zo achterlijk, je begrijpt best, dat er op de duur meer tussen ons was Barbara is op de hoogte van haar esca pades met kinderarts Vreeden in Rotterdam. Els is immers verscheidene weekeinden en nachten niet thuis geweest. De vriendelijke stiefmoeder heeft dit, voorzover hij het zelf nog niet door had, verteld aan Els' vader. En aan de beide echtparen, zonen en schoon dochters. Om zus Els, die ze haat, omdat ze niet op kamers wil gaan wonen, zo zwart mogelijk te maken. Barbara, dochter van een voorganger van de Protestantenbond, puriteins opgevoed als ze was, heeft dit nooit begrepen. Evenmin als ditMaar ze houdt van haar schoonzus. Misschien ook vanwege het feit, dat deze zoveel durft, waarvan Babs in haar jonge jaren zelfs niet durfde dromen (Wordt vervolgd). Goes, 27 januari 1976. Aan gebruikers van bestrijdingsmiddelen en medicijnen in de akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. In januari 1974 werden ongeveer 36.000 kg bestrijdingsmiddelen ingeleverd, omdat deze middelen waren verboden of onbruik baar waren. Naderhand is echter gebleken dat een wettelijke regeling om bestrijdings middelen bij de handel terug in te leveren nog niet tot stand is gekomen. Bovendien zijn bij de vorige actie niet alle restanten ingeleverd. Daarom vrageh wij uw medewerking voor deze tweede inzamelingsactie, waarbij tal rijke diensten en instellingen betrokken zijn. Overtollige bestrijdingsmiddelen en medi cijnen hebben geen enkel nut en vormen een bedreiging voor mens, dier en plant. Voorkom moeilijkheden en lever daarom alles in. Welke middelen. Alle restanten van verboden middelen, met name middelen die DDT, aldrin, diel- drin, heptachloor en chloordaan bevatten. Alle kwikbevattende middelen voor zaaizaad- en pootgoedontsmetting met uit zondering van AAbiton vloeibaar en Aar- disan. Deze middelen wel apart verpakken met het opschrift „kwik". Van het middel PCNB voor grondont- smetting is een aantal merken uit de handel genomen. Middelen die onbruikbaar zijn geworden, of waarbij twijfel bestaat over de samen stelling. Restanten van bestrijdingsmiddelen en medicijnen die niet meer worden aangewend. Opmerkingen. aBij twijfel kunt u informeren bij het Consulentschap voor Akkerbouw en Rund veehouderij, Tel. 01100 -16440, toestel 214 of bij het Consulentschap voor de Tuinbouw, Tel. 01100 -16440, toestel 244. b. Kwikhoudende koolstof en kwikhou dend slib, afkomstig van dompelbaden, mo gen bij deze actie niet worden ingeleverd. Tijd en plaats van inlevering. Inlevering zal kunnen plaats vinden in de week van 16 t/m 20 februari a.s., 's mor gens van 9.00 tot 12.00 uur en 's middags van 14.00 tot 16.00 uur. De inleveringsplaats per gemeente is hieronder vermeld. Verpakking. Alle middelen dienen zoveel mogelijk in de originele verpakking en samengevoegd in goed dichtgebonden stevige plastic zakken, met niet meer dan 30 kg per zak, te worden ingeleverd. Partijen van meer dan 200 kg moeten apart worden gemeld aan de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, Het groene woud 1 te Middelburg, Tel. 01180-28953. Slotopmerkingen. Alle niet kwikbevattende middelen zullen worden verbrand in de vuilverbran dingsinstallatie van Rijnmond. Voor de kwikbevattende middelen wordt een andere methode toegepast. Na deze actie behoeft u geen verboden bestrijdingsmiddelen in uw bezit te hebben. Ruim dus nu alles op bij deze actie. Inleveringsplaatsen per gemeente. Kortgene: „Zwarte Schuur", Havelaarstr. 90, Colijnsplaat; Brandweergarage, hoek Weststraat - Wilhelminastraat, Kortgene. Wissenkerke: Brandweerkazerne, Veerweg, Kamperland; Werkplaats dienst gemeente werken, Middenstraat, Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 463 Horizontaal: 1. ontvangstbewijs - 4. afslui ting - 7. natie - 10. soort hond - 14. grond toon - 15. sluis - 16. elektr. geladen deeltje 18. voorzetsel - 19. ons inziens (afk.) - 20. luchtvaartonderneming (afk.) - 22. laatste nieuws (afk.) - 24. luchtstrijdkrachten (afk.) 26. zonnescherm - 30. persbureau (afk.) 32. water in Friesland - 33. getij - 34. chin, maat - 35. per adres (afk.) - 36. nummer (afk.) - 37. bijwoord - 38. titel (afk.) - 40. de onbekende (afk.) - 42. de dato (afk.) 44. uitgifte van obligaties - 45. insekt - 46. dus (Eng.) - 47. meisjesnaam - 48. soort bedekking - 50. anno (afk.) - 51. rondhout 52. water in Friesland - 54. in orde (afk.) 56. zangnoot - 57. pers. vnw. - 58. zijrivier van de Donau - 59. gewoon - 62. nauw 64. ter zake (afk.) - 66. insekt - 67. tandarm zoogdier - 68. knokploeg (afk.) - 69. drank 72. biljartstok - 74. stad der oudheid - 76. militair - 80. betalingswijze - 81. vreemde munt - 82. lekkernij. Verticaal: 2. titel (afk.) - 3. deel v. Amerika (afk.) - 4. kindergroet - 5. onduidelijk - 6. onmeetbaar getal - 7. ongedierte - 8. maan stand (afk.) - 9. zak - 11. naschrift (afk.) 12. vogelprodukt - 13. geleerd - 15. zangnoot 17. namelijk (afk.) - 19. in orde - 20. vreemde munt (afk.) - 21. vaartuig (afk.) 23. drinkgerei - 25. vermanende toespraak 26. individu - 27. jongensnaam - 28. geogr. aanduiding (afk.) - 29. tekenlat - 31. dich terbij komen - 36. plaats op Ameland - 37. Europeaan - 38. deel van een schip - 39. alstublieft (Fr. afk.) - 41. windrichting (afk.) 43. spoedig - 49. behoeftige omstandigheid 53. loot - 55. jongensnaam - 56. bergruimte 57. grasland - 58. schrijfbehoefte - 60. vr. munt (afk.) - 61. Eng. voorzetsel - 63. schoof 65. zuster (afk.) - 67. uitroep - 70. Utrechts Stedelijk Orkest (afk.) - 71. soort onderwijs (afk.) - 72. vogel - 73. et cetera (afk.) - 75. ons inziens (afk.) - 77. laatst leden (afk.) 78. als volgt (afk.) - 79. eenh. v. kracht (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 462 Horizontaal: 1. idem - 4. gloed - 7. geul 11. bed - 12. dia - 13. indo - 15. eo - 16. tt 18. balk - 19. avond - 21. Sodom - 23. alg 24. ree - 26. hagel - 28. Aneta - 31. scala 32. Dou - 34. lente - 35. erpel - 39. eed 41. tsaar - 44. stoet - 46. Iduna - 48. tel 49. ria - 51. getal - 53. peluw - 56. plan 58. no - 59. ek - 60. want - 62. iel - 63. lee 64. naar - 65. stunt - 66. emoe. Verticaal: 1. ibis - 2. den - 3. edda - 5. lood 6. erts - 8. Edam - 9. uil - 10. laks - 14. ovaal •- 15. enge - 17. torn - 18. boete 20. Olga - 22. deel - 25. Essen - 26. ha 27. ld - 28. au - 29. An - 30. koord - 33. ore - 36. ps - 37. Etten - 38. loet - 39. et 40. di - 41. tuil - 42. snauw - 43. Aa - 45. elan - 47. drek - 50. spin - 51. gala - 52. lont - 53. poon - 54. walm - 55. stee 57. lea - 61. neo.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1