NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Verkoudheid en ¥itamine-C H DE KLUIZENAAR U handt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Zeeland Magazine? No. 3689 Donderdag 8 janauri 1976 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wiesenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct, per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen Dat is het euvel van deze tijd: we kennen geen dankbaarheid meer; we willen niet meer aan een retraite. We zijn bovendien ook niet meer tevreden met hetgeen we bezitten, maar willen altijd meer en meer. Al die ondeugden vallen hier van de mens af. In deze primitiviteit ontbloeit een nieuw plantje, dat we haast uitgestorven waande: geluk. Ze knikte enkele keren. Ja, nu weet ik het zeker: hier ben ik gelukkig en daarom wil ik hier graag blijven. Wat achter me ligt is niet meer van belang. Enkel het feit, dat ik hier tot rust ben gekomen, dat ik hier vegeteer op een wijze, die voor mij ongekend was. Bovendien komt het mijn gezondheid ten goede. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld als in deze maanden hier. Ik ben bruinverbrand van de zon, kernge zond en eet veel meer dan vroeger. Trots dat behoud ik m'n goede figuur. Waarom zoveel mannen me bewonderd hebben. En misschien ook wel begeerd. „Dank je voor elke dag, dat je bij me bent," heeft Dirk gezegd. Wat gaat er te genwoordig in hem om? Dat, wat hij zei, is een verkapte liefdesverklaring. Ach, ik heb 't toch al enkele malen gezien in zijn ogen, de laatste paar weken? Het verlangen me in zijn armen te nemen, me te kussen, te liefkozen. En wil ik dat ook? Heb ik een zelfde verlangen? Ze maakte de sigaret uit en dacht na. Een kruidje-roer-me-niet ben ik nooit ge weest, maar ergens trok ik toch wel een grens. Die was overigens vrij ruim, in over eenstemming met de huidige mentaliteit. Je moet wel enigszins meegaan, anders lacht men je uit en heeft niemand meer belang stelling voor je. Ja, maar toch was er die grens. Alleen Harrie mocht die overschrij den. Omdat ze het bij en met hem zelf ook wilde. Telkens weer. Ondanks het gevaar, dat er in school. Waardoor ze elke maand gedurende de tijd, dat ze een verhouding met Harrie had, in angst en vreze zat: komt het of komt het niet. Het bleef gelukkig allemaal zonder gevol gen. Op een gegeven moment had ze het zich goed gerealiseerd: Harrie wil toch niet trouwen. Daarom was ze ermee gekapt. En gezegd: niemand meer hierna. Niet eer der dan na het huwelijk. Onverschillig, wie het ook mag zijn. Ja, maar hierHet loopt onafwend baar een keer spaak. Dat is me vanmiddag wel duidelijk geworden. En dan? Moet ik „nee" blijven zeggen? Zoals ik me had voorgenomen na de teleurstelling met Har rie? Het is allemaal zo moeilijk opeens, ik weet 't niet meer Die avond keek ze hem bezorgd aan, toen hij met de tractor kwam aanrijden. Ze liep naar hem toe. „Ik help wel met de zakken ophouden," zei ze. „Dan zijn we zo klaar." De man keek verwonderd op. „Heb je het dan niet in je rug?" „Welnee, waarvan? Van dat beetje aard appels rooien? Ik ben het werk hier al he lemaal gewend," blufte ze. „Valt me geweldig mee, Els. Dank zij jouw hulp heb ik zeker een mud of drie meer dan gisteren," zei hij, terwijl ze be gonnen de zakken te vullen. De vrouw ant woordde niet, maar het gaf haar wel vol doening. Na het eten wilde hij helpen afdrogen, Bent u seeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSEN KERKE maar ze wees hem naar de tafel en zei: „Je krijgt zo koffie. Steek je pijp aan en rust uit. Je hebt vandaag je portie wel gehad." Hij streek haar even over de wang. „Je bent lief," zei hij enkel, maar in die drie woorden lag een wereld van waardering. Weken gebeurde er niets bizonders, Els was haar vrees weer te boven. Hij is min of meer immuum voor vrouwen, veronder stelde ze. Wie weet, welke rot-ervaringen hij heeft. Wat weet ik van hem? Hij zegt nooit wat over zijn verleden, terwijl hij van mij al heel wat weet. Een enkele keer kuste hij haar, eens voor de- grap in haar nek, nadat ze even gestoeid hadden. „Hou' op! Laat je haai en baard maar eens fatsoeneren; je ziet er uit als een wilde," weerde ze af. „Heb jij dan wel eens een wilde gezien?" vroeg hij spotlachend. „Tot ik hier kwam, nog niet", troefde ze. Maar ze keek toch wel verwonderd op, toen hij op een zaterdagmiddag terugkwam met de boodschappen en ontdekte, dat hij ook naar de kapper was geweest. Zijn haar was in ieder geval bijgepunt en wat korter, terwijl ook baard en snor er weer behoor lijk toonbaar uitzagen. De man ontmoette haar verwonderde blikken en begon te la chen. Rechtop staande vroeg hij: „En? Is mevrouw zó tevreden over de wilde?" Lachend kwam ze naar hem toe en wipte op haar tenen, waarna ze een kus op zijn lippen drukte. „Keurig, jongen, weer voor honderd procent acceptabel." In de tweede helft van september werd het weer slechter en killer. Regenbuien en opklaringen wisselden elkaar af. De man was nu vaker bij huis en deed allerlei werkjes, die in de zomer moesten blijven liggen. Maar was ondanks altijd goed ge humeurd. Ook al regende het zo, dat het geen zin had om naar 't land te gaan. „Mag ik wel een amfibie-voertuig hebben," zei hij lachend. In die tweede helft van de herfstmaand wist Els, dat hij jarig was. Ze had er met geen woord over gesproken, maar op een dag, toen het redelijk weer was en hij er weer met tractor en aanhanger naar het land was gegaan om te ontginnen, was ze in zijn wagen gestapt en reed naar Vriezen- veen, waar ze wist, dat er meer winkels waren en deed daar enkele inkopen. Terug gekomen bracht ze alles naar boven op haar slaapkamer, waar Dirk toch nooit kwam. En daarna ging de vrouw weer over tot de orde van de dag. Zijn verjaardag viel op een zaterdag. Ze was heel vroeg op, maakte vuur en zette water op. Waarna ze zijn ontbijt klaar maakte, uitgebreid met allerlei lekkernijen, waarvan hij hield. Last but not least: een pakje. Op zijn deur kloppend wachtte ze even op zijn stem, maar toen die uitbleef, maakte ze de deur los en kwam binnen. De deur wijd open latend, zodat er meer licht bin nenkwam, liep ze op zijn bed toe. De man was nu wakker geworden en keek geschrok ken op. Tot de schrik op zijn gezicht plaats maakte voor verbazing, toen ze het blad neerzette en zich lachend over de man boog: „Goede morgen op deze heuglijke dag en gefeliciteerd met je verjaardag. Met de wens, dat je deze dag nog vele jaren in gezond heid zult mogen beleven." Ze genoot van zijn verbazing en drukte haar lippen op de zijne. „Heel hartelijk gelukgewenst, jon gen," voegde ze er zacht aan toe. „Dank je weldank je welHij was nog zo verbouwereerd, dat hij afwisse lend naar 't blad met heerlijkheden keek en naar de vrouw. „Maar hoe weet jij, dat „O, ik ben een vreselijk nieuwsgierig mens en toen jij in het ziekenhuis lag, ben ik lekker ongegeneerd in je bezittingen en papieren gaan snuffelen om wat van je te weten te komen, snap je?" Ze zag, dat de man in bed schrok. Pas veel later begreep ze die schrik. Maar ze lachte breeduit en voegde er aan toe: „Ik moest voor de administratie van het zie kenhuis indertijd je geboortedatum hebben en ik zag je pas liggen. Daaruit heb ik je geboortedatum overgeschreven. Dacht je werkelijk, dat ik zo onbescheiden zou zijn?" „Nou, het zou toch mogelijk zijn? Mense kind, wat een fijn ontbijt en wat een ver rassing! Ik deed er de laatste drie jaren niets meer aan. Waarom zou ik? Alleen? Eerlijk gezegd heb ik er nauwelijks bij stilgestaan. Maar nu jij het toch weet Geweldig, Els, wat vind ik dit een leuke verrassing!" Ze schonk zijn kop vol koffie en wees gelijk op het pakje. „Kleinigheidje. Je moet maar zo denken: kleine geschenken onder houden de vriendschap." „Dat heb ik nog niet eens gezien Sorry, Els, ik val van de ene verbazing in de andere. Wel, welHij begon het pakje open te maken. Het was een lang werpig doosje en daaruit haalde hij een polshorloge. Ze zag dat hij perplex was. „Zo," zei ze met voldoening, „kan ik misschien wat beter op je rekenen, als ik zeg, dat we om zeven uur eten." „Een polshorlogewat vind ik dat aardig, Elshet is jaren geleden, dat ikMaar wat er jaren geleden was voorgevallen, kon hij niet meer verklaren. Het werd hem bijna te machtig. Ze zag het en kuste hem nog een keer. Nu op zijn wang. „Niet meer aan denken. We leven beiden in het heden. Vandaag en morgen, dat is belangrijk. Zo, meneertje, ga es lekker van je ontbijt genieten. „Ik dacht zo we moeten er dan maar samen een feestdag van maken, niet?" Een hele poos later kwam hij uit de slaapkamer, behoorlijk gekleed in ecn> van zijn kostuums. „Wel, je hebt gelijk," zei hij op vrolijke toon: „Vandaag maken we er een leuke dag van samen, wat?" Ze was meteen enthousiast. „Geweidigi Ik doe mee!" (Wordt vervolgd). DE MEESTE MENSEN ZIJN DOOR EEN CHRONISCH TEKORT STERK INFEKTIEGEVOELIG Vitamine-C is een stof zonder welke de mens absoluut niet kan leven. Het biochemische werkingsmechanisme van vitamine-C is weliswaar nog niet vol ledig bekend, doch de stof schijnt bijzonder belangrijk te zijn waar het gaat om de stof wisseling der cellen. Terwijl de meeste die ren in staat zijn deze zeer belangrijke stof in het eigen lichaam te vormen, is de mens daartoe niet in staat en moet de stof via de voeding verkrijgen. De mens beschikt ver moedelijk op genetische gronden niet over het enzym dat voor de synthese van vita mine-C noodzakelijk is. In de medische wetenschap is men het er volkomen over eens, dat vitamine-C een onmisbare stof is voor de mens, maar de meningen verschillen sterk over de hoe veelheid die men in feite dagelijks via het voedsel tot zich zou moeten nemen en de grote vraag of vitamine-C nu werkelijk tegen verkoudheid helpt of niet. Het is dr. Buschüter van het anatomisch instituut van de universiteit van Erlangen in Duitsland, die hierover een studie heeft gemaakt en over dit onderwerp het een en ander heeft gepubliceerd. Het was diverse onderzoekers reeds eer der opgevallen, dat men de ene keer succes had bij bestrijding van verkoudheid door de patiënt vitamine-C te geven, terwijl een andere keer geen enkel resultaat werd be reikt. Daaruit rees de hiervoor gestelde vraag: helpt vitamine-C nu wel of niet bij de bestrijding van verkoudheid e.d.? Dr. Buschhüter ontdekte dat een en ander af hankelijk is van het feit of de patiënt over voldoende vitamine-C beschikt. Volgens een onderzoek gedaan door het Max-Planck-instituut voor voedingsphysiolo- gie in Dortmund, blijkt 50 tot 60 procent van de Duitse bevolking te lijden aan een chronisch vitamine-C-tekort. Niet in de ernstige vorm, dat men gaat lijden aan scheurbuik en dergelijke, maar het is een verborgen gebrek, waarbij zich op het oog geen verschijnselen voordoen. Toch heeft de patiënt een zodanig tekort, dat hij in meer of minder ernstige vorm vatbaar is voor allerlei infekties. Wordt hij geïnfek- teerd en verkouden, dan helpt een regel matige toediening van vitamine-C om de verkoudheid snel te genezen. Een patiënt die echter niet aan een tekort aan vitamine-C lijdt en toch geïnfekteerd wordt, zal geen genezende invloed van vita mine-C giften ondervinden. Dat is de oor zaak van het verschil in effekt bij toe diening. Nu treedt uiterard de vraag naar voren: hoe kan men er voor zorgen optimaal van vitamine-C voorzien te zijn? De geleerden zijn het echter niet eens over de hoeveelheid die men dagelijks'tot zich zou moeten ne men. In de literatuur variëren de hoeveel heden tussen 30 en 150 miligram voor volwassenen per dag. Dr. Buschhüter zelf meent dat 50 tot 100 miligram per dag voldoende is. De meningen lopen echter zeer sterk uiteen en er zijn ook veel deskundigen die aanzienlijk grotere hoeveelheden voor noodzakelijk houden. Tot hen behoort bij voorbeeld de Amerikaanse chemie-Nobel- prijswinnaar dr. Pauling. Hij meent dat men zelfs één tot twee gram dagelijks tot zich moet nemen om infekties te voorkomen. Wat dit punt betreft zal er dus nog enig onderzoek noodzakelijk zijn, om de juiste hoeveelheid vitamine-C vast te stellen, die men dagelijks tot zich zou moeten nemen om beschermd te zijn tegen infekties, zoals verkoudheid e.d. Velen zullen menen, dat men er dan maar verstandig aan doet om er voor te zorgen fikse hoeveelheden vitamine-C tot zich te nemen, maar dat blijkt niet zonder risico's te zijn. Bij het tot zich nemen van te grote hoeveelheden ontstaan hoofdpijn, maag- en darmstoornissen, slapeloosheid, terwijl de vorming van nierstenen wordt bevorderd. Om echter toch zo goed mogelijk tegen infekties beschermd te zijn, doet men er goed aan oin er in elk geval voor te zorgen, dagelijks een niet overdreven, doch rede lijke hoeveelheid vitamine-C naar binnen te krijgen, bijvoorbeeld via het eten van fruit. Kruiswoordpuzzel no. 469 Horizontaal: 1. geogr. aanduiding - 3. zee vogels - 8. lidwoord - 10. vruchtje - 12. oude munt - 14. schaap - 15. werelddeel 16. naaigerei - 17. sluis - 19. woonschip 21. baardje - 23. steen - 25. Europeaan 26. zangstem - 28. meisjesnaam - 29. pl. op Ameland - 31. waarnemend president 32. plaats in Italië - 34. hoefdier - 35. elk 37. rivier (Spaans) r 38. plaats in Limburg 39. muziekinstrument - 40. vogel - 42. reeds 43. ik - 44. aanw. vnw. - 45. vis - 46. meisjesnaam - 47. stuk grond - 48. nauw 50. oud (Eng.) - 52. voorzetsel - 55 .huisdier 57. plaats in Noord-Holland - 60. lidwoord 61. plaats in Italië - 63. noodsein - 65. chin, maat - 66. drank - 67. toets alleen (afk.). Verticaal: 1. rivier in Siberië - 2. bijb. naam 3. aanhaling - 4. langzaam - 5. jongens naam - 6. jongensnaam - 7. zelfkant - 8. in dat geval - 9. titel - 11. verdriet - 12. spoedig - 13. vlug - 14. cijferen - 18. me vrouw (Ital.) - 19. groente - 20. vallei 22. omroepvereniging - 24. land in Europa 25. keurtroep - 26. hevig - 27. slang - 30. kledingstuk - 32. jongensnaam - 33. meis jesnaam - 34. hier - 36. drijfnat - 38. huid 40. Duits pers. vnw. - 41. open plek in het ijs - 46. heldendicht - 49. makker 51. klap - 53. akelige - 54. tot nader order (afk.) - 55. steen - 56. soort - 58. eenh. v. stroomsterkte (afk.) - 59. insekt - 60. inhoudsmaat (afk.) - 62. zangnoot - 64. vaartuig (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 458 Horizontaal: 1. spons - 6. loens - 11. Ina 12. ges - 14. b.l.o. - 16. leed - 18. bizon 19. ergo - 21. adrem - 23. leb - 24. ovaal 25. n.o. - 26. rond - 27. Elbe - 28. l.d. 30. eer - 33. geste - 36. krent - 39. kilo 40. e.k. - 41. de - 42. door - 43. nijpen 46. Greet - 49. Ria - 52. ar - 54. Oslo 55. laag - 57. va - 58. boert - 60. bal 62. meter - 64. eend - 65. tijger - 66. rand 67. den - 69. nis - 70. u.s.a. - 71. kerel 72. Artis. Verticaal: 2. pier - 3. onder - 4. na - 5. deze - 7. Ob - 8. eleve - 9. Nora - 10. klank - 12. gilde - 13. sober 15. soldij 17. Edo - 20. gal - 22. moot - 24. ober 29. lelijk - 31. en - 32. snoep - 33. gin 34. sop - 35. een - 36. keg - 37. Ede 38. tot - 44. eest - 45. pi - 47. raam 48. label - 49. robijn - 50. alles - 51. aarde - 53. roe - 54. order - 56. gerst 57. ven - 59. ende - 61. agio - 63. taai 68. ne - 70. Ur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1