U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Winter en zomer gaven flink bo ven normale temperaturen te zien NIEUWJAERS-WENSCH, De wereld der liefde Drink jij of drink ik. Tweede bied van bet Noerd-BeveJaiids Nieuws- en Advertentieblad d.d. 1 januari 1876 ee. 3688 DE TAPIJT SPECIALIST JAAR 1975 VERLIEP WARM (VAN ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER) In deze eeuw is er berekend naar de gemiddelde etmaal temperatuur te De Bilt die dit jaar 10.1 graden bedroeg, slechts één warmer jaar geweest nl. in 1934 met 10.2 graden. Voor deze gemiddeld hoge jaar-temperaturen tekenen de winter, die de warmste was over 270 jaar en de zomer die eindelijk sinds 1959 eens weer een warme zomer was, vooral in de maand au gustus. Vele jaren kregen wij te weinig zon, dit jaar in De Bilt 34 uren zon meer dan normaal en er viel gemiddeld over heel Nederland 747 mm regen, 5 mm meer dan normaal. Dit alles berekend over het klima tologische jaar, dat loopt van 1 december tot en met 30 november. Warme winter. De gemiddelde etmaal temperatuur van de winter stond als record 5.3 graden te boek voor de winter van 1737 en 1796. Dit over 270 jaar. Deze winter kreeg in De Bilt een gemiddelde van 5.5 graden, een record. Dat record gold ook voor december (1974) terwijl januari glijk kwam met het record van januari 1921. Van ijs of sneeuw is nauwelijks sprake geweest. Op 28 december werd in Eindhoven 14.4 graden gemeten, op 15 januari in Maas tricht 15.4 graden en de laagste temperatuur in de hele winter was 6.1 graad te Win terswijk opgetekend in de nacht van 16 februari. Februari was voor deze eeuw zelfs record zonnig met 135 uren welk record op naam van februari 1920 stond met 134 uren. In De Bilt viel op drie dagen wat sneeuw tegen normaal in de drie wintermaanden op 18 dagen sneeuwval. Koude lente. Zoals dikwijls wanneer de winter geen kou geeft, moeten wij het in de lente be zuren. Alle drie voorjaarsmaanden bleven te koud en gaven te weinig zon waarbij'maart duidelijk te nat en mei te droog verliep. Er viel meer sneeuw dan in de hele winter. In maart in De Bilt op negen, in april op zeven dagen sneeuw waargenomen. Ook het aantal vorstdagen was groter dan in de winter. De eerste aangename lentedag kwam eerst op 22 april met een maximum rond en boven 20 graden. Op 29 april te Venlo de eerste zomerse dag boven 25 graden. Een wat zomerse uitsmijter waar de meimaand geen voorbeeld aan nam. Mei bleef te koud met als warmste dag 28 mei in Venlo 24.3 graden. Een lente met in De Bilt maar even een tekort van 149 uren zonneschijn. Alleen in het voorjaar van 1904 en 1937 werden nog enkele uren minder lentezon geregistreerd. Zomer kwam te laat. Toen juli al drie weken draaide wees nog niets op een uitslag van de warmste zomer sinds 1959 Juni verliep zelfs iets kouder dan nor maal, ook de bouwvakvakantie was nog niet daverend en eerst in de laatste week van juli begon de hittegolf. Een deel van juni en juli hadden zich al wel tropisch opgesteld wat betreft de opvallend zware tropische regenbuien. Zo ving Gouda in de ochtend van 24 juni 146 mm regen, hetgeen een grote overlast van regenwater veroorzaakte. Op tal van andere plaatsen deden zich zeer plaatselijke zware buien voor, die in korte tijd straten blank zetten. In Uithuizen (Gr) zelfs tweemaal in die periode. In juli waren 7 en 14 al warme uit schieters maar de lange reeks van zeer warme dagen begon in de laatste week en waren typerend voor augustus. Een reeks van tropische warme dagen van zes ep van 18 dagen opeenvolgend boven 25 graden, hetgeen- deze eeuw nimmer was voorge komen. Zondag 10 augustus was de bloedheetste dag met bijna 35 graden op het vliegveld Eelde gemeten. Opvallend dat Noord Ne derland in de zomer in vergelijk met het zuiden de hoogste temperaturen en het grootste aantal uren zon kreeg, meestal is het juist andersom. Vlissingen in augustus nog 133 mm regen tegen 12 mm in Enschede. In Zuidwest Nederland een iets te natte in het noordoostelijk deel een ongewoon droge zomer. Herfst bleef droog. Verliep de herfst van 1974 zondvloed- achtig, waardoor een oogstramp in Zeeland en omgeving, deze herfst was kurkdroog, want eerst half november begon het goed te regenen. Maastricht in oktober slechts 6 mm neerslag. Toch een record nl. de vroege sneeuw die op 13 oktober werd waargenomen. In zijn geheel geen slecht verloop van de herfst, want ook de landbouw was zowel wat de oogst, als wat de weideperiode betreft, zeer tevreden. Resumerend een abnormaal warme winter vrijwel zonder echte winterse verschijnselen, een veel te koud en somber voorjaar, een bijzonder hete augustus en een droge herfst met een te koude oktober. Een jaar met een gemiddeld zeer hoge temperatuur, meer zon dan normaal waarbij de te natte winter en lente en een te droge zomer en herfst de regenval in evenwicht hielden. Overzicht van de maanden en seizoenen, wat betreft de gemiddelde etmaal tempera turen in De Bilt, aantal uren zon te De Bilt en de gemiddelde regenval over het hele land. De plussen en minnen achter de cijfers geven de afwijkingen aan ten opzichte van het normaalcijfer. Gem. temp. Uren zon Neerslag (mm) december januari februari 7.3 6.2 3.1 +4.3 4.5 1.1 24 46 135 17 10 63 107 84 26 45 19 —23 WINTER 5.5 3.3 205 36 217 41 maart april mei 4.7 7.4 11.1 —0.3 —1.1 —1.3 70 98 186 57 68 24 77 60 35 -+35 15 —14 LENTE 7.7 —0.9 354 —149 172 +36 juni juli augustus 15.1 17.8 19.9 —0.4 0.8 3.1 228 215 293 5 16 107 59 63 47 5 —14 —35 ZOMER 17.6 1.2 735 128 169 —44 september oktober november 15.2 8.5 5.2 1.1 —1.5 —0.7 151 107 59 5 5 9 70 24 95 2 —49 23 HERFST 9.6 -0.5 317 19 189 —28 JAAR 1975 10.1 0.8C 1611 34uren 747 5mm BY 'T UYTGAEN VAN 'T JAER ONSES HEEREN MCMLXXV UHWED AANGEBODEN DOOR UHWE'S COURANTIER Strackx luydt de klok van Twaalf het Oude Jaer weer uyt Wy tuuren door het Raam, wy schouwen in 'et Donker in de oneyndigheyt, waerin de Mensch zig waegt getrokken door het verre, verre Stargeflonker. Maer meenigeen denkt aen die wyde Verten niet, want zorgen méér naby, versombren de Gedagten van veelen, die op Werck, Geluck of slegts een Kans op zulckx, in dit Welvaerent Land nog immer wagten. Maer 't schricklyckst ist Geweld, dat syn Triomfen viert. 't Geweld van Roof en Moord door mislycke Rabouwen. Soms onder schoone Vaen van Vryheid en van Regt. Waer is men veylich, en wie is nog te vertrouwen? Toch leeven wy maer voort, verteerend vry en bly met ryen glanzend Blik festoenend onse Straaten. Voort schoon van Lyf en Huyd, voor Staatsie in ons Huys probeert men dag aen dag ons 't Koopen aen te praeten. En tegelyck syn wy soo liefderyck bezorgt voor andere, veel minder welgedaene Lieden. Wie voelt geen silte Traen int Menschenminnend Oog by 't dencken aen onderontwickelde Gebieden? Terwyl in eygen Land nog soo veel is te doen is aksie het Parool, voor d'allerveerste Landen. Voor wat men Vryheid noemt, en met Geweld bevegt, loopt men schier daagelyckx met Borden in de hande. Men kraeckt en men beset, ageert en protesteert. Men is constant int Nieuws, daer esset om begonnen, en loopt 'et dan eens mis, of met een Sisser af, dan moet daer ylings weer iets anders op versonnen! Wy leeven in, en veelen schynbaer van 't Conflict. Nooyt vloogen wy malkaer soo heerlyck in de Haeren. En nooyt was in ons Land de invoer soo talryck van Volk uyt ander Land, dat komt naer hier gevaeren. Hetsy Spanjool of Turck, Chinees of Marockkaen en Ryksgenooten uyt het verre Surinaemen. 't Sy dat se doen waer wy thans te beroerd voor syn of slegts op goed Geluck en voor de Bystand kwaemen. Soo isser altyd wat, maer oock nog wel veel Goeds, want ied-re Dag die wy beleeven is gegeeven. Benut daerom, o Mensch, Uw Tyd en duur Uw Uur, en gééf, opdat, met U, de meedemensch mag leeven. De Beede, die van ouds door onse Koningin werd uytgesprooken moest helaes waerom? vervallen. Maer My belet geen Mensch, dat ick Gods Zeegen wensch opt Werck, 't Geluck, 't Gesin, het Welzyn van U allen! EEN NATUURLIJK VERSCHIJNSEL MET VELE FACETTEN In de natuur speelt: evenals in onze mensenwereld de liefde de grote rol. Liefde is een bijzonder moeilijk te omschrijven iets, daar hebben de grootste geesten van onze wereld reeds hun krachten aan ge geven en het blijkt, dat woorden ontoerei kend zijn om deze abstractheid te concre tiseren. We moeten beslist niet denken, dat „lief de" iets typisch menselijks is, want dan vergissen we ons. Het is iets, dat in de gehele levende natuur voorkomt en wan neer we daar eens op gaan letten, iets meer over lezen en van zien, dan staan we per plex over de vele vormen die de natuur ons op dat gebied laat zien. Vooral de laatste tijd hebben veel wetenschappelijke onderzoekers van dit onderwerp een spe ciale studie gemaakt en zo zijn er een groot aantal merkwaardige en bijzonder interes sante details ontdekt met betrekking tot wat men het liefdeleven zou kunnen noe men van een groot aantal dieren. Bij het grootste deel van de hogere dieren zien we een liefdeleven dat niet zo bijzonder veel verschilt van dat van de mens. Het komt er althans in grote lijnen mee overeen. Bij de vogels is er al wat meer variatie, vooral in de diverse manieren waarop in de paartijd de mannetjes trachten een vrouwtje te veroveren. Maar bijzonder in teressant wordt het in de insectenwereld. Van verschillende insekten wist men reeds, dat zij elkaar aantrekken door geluiden. Zo bijvoorbeeld de sprinkhanen. Aanvan kelijk was men er nog niet zeker van, totdat een Oostenrijkse onderzoeker de vol gende proef nam, die wel bewijst, dat het de zang van het krekelmannetje is, die het wijfje lokt. Hij plaatste een mannetjeskrekel tezamen met een microfoon in een kamer en een vrouwtjeskrekel met een luidspreker in een andere ruimte. Toen het vrouwtje het mannetje hoorde tsjirpen, ging zij zo snel mogelijk op de luidspreker af, verwach tend dat haar partner daar zou zijn. Verdere onderzoekingen wezen uit, dat elke soort sprinkhaan of krekel een eigen specifieke toon heeft, welke geluiden wij dikwijls nauwelijks van elkaar kunnen on derscheiden, doch die door de dieren zelf wel degelijk uiteen gehouden worden. Een vrouwtje gaat slechts op een geluid af, dat gemaakt wordt door een mannetje van haar eigen soort. De techniek heeft ons een handje ge holpen bij het ontleden van die voor ons oor zo gelijksoortige geluiden. De geluiden kunnen namelijk via elektronische appara tuur omgezet worden in beelden, welke gefilmd of gefotografeerd kunnen worden, waardoor het mogelijk wordt de kleine spe cifieke verschillen te ontdekken in de beel den. Bij vlinders is het een geheel andere oorzaak die de verliefdheid doet ontstaan. Reeds lang wist men dat bij vlinders ge luiden vermoedelijk geen rol spelen. Men had ze tenminste niet kunnen ontdekken, ook niet toen men de beschikking kreeg over moderne apparatuur, waarmee het mo gelijk werd geluiden op te nemen, die door ons oor normaal niet kunnen worden ge hoord. Bij vlinders moest er dus een ander aantrekkingsmiddel zijn. Maar welk? Naarstig toog men op onderzoek, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat het geuren zijn, die door het wijfje uitgestoten worden en die het vlindermannetje razend van liefde maken. We hebben ze allemaal wel eens gezien, twee van die uitgelaten, om elkaar dartelende vlinders; dat is hun liefdesdans, veroorzaakt door de minieme liefdesparfumwolkjes van het vrouwtje en die een mannetje van heel grote afstand kunnen aantrekken. De samenstelling van het „parfum" bleek bij elke soort anders te zijn. Ook hier rea geert een mannetje alleen op de geur van de eigen soort. In de natuur heeft Amor een eigen taal, bestaande uit duizenden dialecten en elk verstaat slechts het eigen dialect. ALGEMENE VERENIGING TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER PATIËNTEN Dezer dagen is te Goes gestart de „Algemene Vereniging tot behartiging van de belangen der patiënten". Zij is landelijk van opzet. Als patiënten worden door de vereniging niet alleen die genen aangemerkt, die ziek zijn en al of niet gebruik maken van een gezondheids voorziening, maar ook zij, die thans gezond zijn, maar ziek kunnen worden. De vereniging wil de mondigheid van de patiënten bevorderen door onder meer: a. Voorlichting te geven. b. Klachten, mits schriftelijk ingediend, in behandeling te nemen. c. Gesprekspartner te zijn van alle overige betrokkenen bij de gezondheidszorg. d. Verbetering van, en medezeggenschap in de gezondheidszorg vanuit de gezichtshoek der patiënten. De kontributie 1976 voor de leden be draagt tenminste 10,—. Men kan de lid maatschapsbijdrage storten op postrekening 3522002 van mej. W. Engelfriet te Goes. De donatie bedraagt eveneens tenminste 10,— per jaar. Voor nadere informatie wende men zich tot het sekretariaat van de vereniging dat is gevestigd te Goes, Opril Grote Markt 5, ten huize van mej. W. Engelfriet, Tel. 01100- 1 57 03. Voorlopig bestuur: B. J. ter Bals; W. Engelfriet; F. G. A. Huber; J. W. de Kam; C. Oudeman; J. J. A. Peters en P. Philipse. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108 -280-428 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TA PIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Dit is een publikatie van het Bedrijtsctiap Horeca.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 3