NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 DE KLUIZENAAR Is er nog nieuws onder de zon? Verloting Zeeland Magazine? Veel oude wetenschap is ons ontgaan A. J. van Gilst No. 3088 Donderdag 1 janauri 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 16,— per jaar Franco per post 25,— per jaar Advertenties 27 ct. per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen Ik zou niet eens naar een vrouwenarts behoeven te gaan, als er zich geen com plicaties voordoen. Misschien enkel met de bevalling, maar dan stuurt Harrie me naar het beste ziekenhuis van de stad. Op geld hoeft hij immers niet te kijken? Al heeft hij het nooit met zoveel woorden gezegd, ik weet, dat hij al tamelijk gefortuneerd is na deze tien jaren praktijk. En dat is intussen al twaalf jaar want ik ben in geen twee jaar meer bij hem geweest. Ja, met Harrie ga ik een onbezorgd leven tegemoet, dat staat onomstotelijk vast. Een eigen wagentje, een paar keer per jaar een maand vakantie, vrienden in de betere kringen een schitterende toekomst. Maargeen trouwboekje. En dat betekent zeker: uit stoting uit de familie. Aan de andere kant Dirk, de ruige klui zenaar, die enkel leeft voor zijn acht hectare bezit. Van wie ik niet weet, of hij al dan niet geld heeft, al hoeft dat niet terstond een rol te spelen. Geen luxe flat, maar een oude boswachterswoning met twee ka mers beneden en twee boven. Met gelijk vloers nog een rommelhok en daaronder een keldertje. En een w.c. op tien meter afstand van het huis. Met nog een houten bril. Niet alle denkbare comfort, zoals bij Harrie, maar een olielamp voor de verlich ting en een fornuis om op te koken. Zomer en winter door. Een blaker met een kaars er in, als je 's avonds naar bed wilt. Geen telefoon, geen elektriciteit, geen gas, geen waterleiding, geen kranten, geen leveran ciers aan de deur. Geen vaste vloerbedek king of tapijt, maar een kale, houten vloer met witzand en enkel bij de tafel een matje. Geen moderne Bruinzeel-keuken, maar een pomp en een houten plank op schragen voor de vaat op te zetten. Geen douche of zitbad, maar een emmer warm water en een washandje en daarmee kun je je dan op de zolder in het halfduister wassen en verschonen. Geen mooie auto, maar een, die zeker een jaar of negen oud is en so wie so van de autobaan wordt gehaald, als Dirk zich met dit vehikel er op zou wagen, want ongetwijfeld ontdekken ze de nodige gebreken. Geen mogelijkheid van uitgaan of dansen, want Almelo is hier ruim twintig kilometer vandaan en Dirk houdt niet van uitgaan. Geen leuke vrienden voor een kaartavondje, want hier komt hoogop eens in de maand iemand langs. Geen tele visie, want er is geen stroom. Enkel een transistor, waardoor je nog enigszins op de hoogte blijft van het wereldgebeuren. Geen centrale verwarming, geen avondjapon of leuke bontmantel, want hier draag ik door gaans een blauwe overal en loop op klom pen. Ik heb al in weken geen panty's meer aan gehad. En gezellig winkelen om 'eens wat te kopen is er evenmin bij. Alles bij elkaar genomen ziet de toekomst middels een definitief samengaan met Dirk er niet bijster aanlokkelijk uit. Goed, ik vind het hier fijn, althans onder de gegeven omstandigheden. Geen stiefmoeder meer om me heen, die er een sport van maakt me het leven te verzuren met haar bedekte hatelijkheden en sneers. Geen vader om me heen, die de kool en de geit probeert te sparen, maar het overigens met zijn tweede vrouw eens is, dat het tijd wordt, dat ik ook ga trouwen. Of op zijn minst het huis uit te gaan. In dit opzicht althans heeft hij nu zijn zin. Hij kan nu ongestoord koeke- Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 16,— per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE loeren met de lievige Dien, die haar vader immers om haar welgevormde pink kan winden? Ook daarom heeft ze niet 't minste verlangen terug te keren naar Capelle. Ze wil hier graag blijven. Jawel Els, maar voor hoe lang? Voor altijd? Met Dirk als echtgenoot? Elke dag, iedere nacht? Altijd maar dat rokerige en stinkende fornuis, waarop je moet koken? En water warm maken? De metalen koffie kan vol blutsen en zwarte plekken vullend en schoonmakend. De houtbak met harde en zachte turf en blokken hout? Het vuur, dat altijd en eeuwig dreigt uit te gaan, om dat ze het minstens vijf keer op een dag vergeet bij te houden? De eenzaamheid overdag, als Dirk naar het land is om nog meer grond te ontginnen en nog meer plag gen af te steken. Heide plaggen, die hier opzij van de schuur liggen te drogen, want je kunt ze ook als brandstof in het fornuis gebruiken. Ja, wat ben ik eigenlijk begonnen. Was dit het alternatief na mijn vlucht uit Ca pelle? Natuurlijk ben ik niet gebonden; ik kan er zo een eind aan maken, als ik dat wil. Hij kan het me niet beletten, als ik zeg, dat ik er morgen weer vandoor ga. Dat zal hij ook niet doen, denk ik. Of toch? Dan kan ik er onverwacht tussen uitknijpen, al is dat niet elegant. Maar waarheen dan? Als ik morgen ergens Harrie bel en zeg weer boven water te zijn gekomen, weet ik bij hem welkom te zijn. Desnoods voorgoed. Onder de oude voorwaarden, want hij zal vast niet van mening veranderen. Dus als zijn geliefde. Gewoon samenwonen, zoals zovele jongelieden tegenwoordig plegen te doen. Maar vader schrikt zich misschien een beroerte, als ik hem dit vertel en dat mag ik hem niet aandoen. Overigens, ik ben vast niet van Harrie afhankelijk. Ik heb immers voldoende geld. om een flat te huren en in te richten? Met een beetje goede wil heb ik binnen een maand een flat en tot zolang kan ik immers in een hotel gaan? Of ergens heen met vakantie? Al is het weer hier wisselvallig, in Italië, Yoegoslavië of Spanje is het ongetwijfeld nog mooi. Ze schonk zich nog een kop thee in, liep daarna naar het fornuis en keek naar het vuur, dat ze bijvulde. Even het deksel oplichtend zag ze, dat de bonen al kook ten. Op haar horloge kijkend, constateerde ze: ik heb nog een half uur: dan moet ik de aardappels opzetten. Het vlees is al gaar en pap heb ik ook zo gemaakt. Vanavond zal ik maar gaan melken, want hij zal best beestachtig moe zijn van dat rooien. Mens- nog-an-toe, wat is dat een zwaar werk. Ik voel m'n rug best, maar ik laat niks merken. Ik moet hem de komende dagen telkens maar enkele uren gaan helpen, zodat hij zo gauw mogelijk klaar is. Terug bij de tafel wist ze: Ik sta ineens op een tweesprong. Harrie is voor mij nog altijd het einde. Maar als hij op een keer genoeg van me krijgt, wat dan? Er is geen boterbriefje, dus hij kan zeggen: Pak je boeltje en smeer 'm. Zelfs met een baby. Er kan een ander in zijn leven komen; ik weet immers, hoe hij is? In een oogwenk in vuur en vlam. Maar is dat het ware? Heb ik inderdaad wel een toekomst bij hem? Zonder legaal huwelijk? Dat is toch geen hechte basis, dat samenwonen zonder meer. Dat is het wegzagen van de poten onder de moraal en goede zeden, die ge lukkig in ons land nog als voor iedereen geldende normen worden beschouwd en door de meesten dan ook als zodanig aanvaard. Nee, ik ben nog niet zo zeker van een bestendiging van ons samenzijn, als ik „ja" zeg tegen Harrie en bij hem intrek. Hoe lang is dat „voorgoed" in zijn ogen? Wat ken nen we elkaar eigenlijk: Wat weet ik verder van hem? Dirk, de rustige, harde werker. De klui zenaar, zo noemen ze hem in Langeveen. Misschien zien ze hem niet eens voor vol aan, want wie gaat er nu zo afgelegen wo nen in een oude boswachterswoning, ge speend van iedere normaal comfort, zonder de moderne hulpmiddelen? Maar een te vreden en op zijn manier gelukkig mens. Maar van hem weet ik evenmin wat. Waar schijnlijk was hij magnetiseur van beroep, of masseur. Hij heeft van zijn vader die acht bunder hei- en bosgrond geërfd; vond hij dit ontginnen interessanter werk dan mas seren? Een hele hectare is al ontgonnen. Daarop groeien aardappelen. Eén hectare aardap pels. Maar daar kun je niet een heel jaar van leven, al heb je een koe voor de melk. En een kleine moestuin voor de groenten. Ze wist nu immers, wat er alzo in de week nodig is, wat er bij gekocht moet worden. In die zeven weken, dat Dirk in het zie kenhuis lag. Dan hakt het er ondanks nog aardig in. Temeer, omdat alles maar duur der en duurder wordt: brood, suiker, vlees waren, kaas, noem maar op. Nee, daar kun je niet alleen van leven en met z'n tweeën helemaal niet. Hij heeft dus geld achter de hand, want je hoort hem nooit over zorgen, keer een kwartje de kilo ontvangen. Terwijl ze in de winkels in Almelo voor bijna het dubbele te koop liggen, snap je dat nu? Hij heeft gezegd, dat hij dit keer op twintig cent rekent en geen cent meer. Het is een goed aardappeljaar en dan zijn de prijzen laag. Is het eigenlijk wel de moeite waard er zo hard voor te werken? Maar ze wist: hij is er bezeten van en leeft enkel voor zijn land, zijn werk hier. Ze bracht kopje en pot naar de plank. Was ik straks wel af, gelijk met de vaat. Ze liep naar de deuropening en keek naar buiten, een sigaret rokend. Het is hier mooi. Nu, in de nazomer is het bos nog altijd prachtig. Ik ben van dit plekje gaan houden, van de eenzaamheid, de stilte. Alle proble men van deze moderne tijd zijn hier on bekend. Geen parkeerproblemen, burenru zies, vechtpartijen, ongelukken door drank misbruik, branden, onhoffelijkheid in het verkeer, geen onbeschoftheid op straat niets van' dit alles. Dit is een oase, waar een mens weer helemaal tot zichzelf komt. Ontdaan van alles, wat het enerverende leven elders je aanvalt. Ik kan me voor stellen, dat de mensen vroeger blijer en tevreden waren, ondanks het feit, dat ze toch vaak zorgen en moeilijkheden hadden. Maar men was toen in ieder geval dankbaar voor al het goede, dat het leven gaf. (Wordt vervolgd). Het komt meer dan eens voor, dat onze moderne wetenschappelijke onderzoekers tot interessante ontdekkingen komen, doch dat bij nader inzien blijkt, dat er in wezen niets nieuws onder de zon is en dat dingen of zaken die wij moderne mensen soms als iets nieuws beschouwen, in wezen al van veel ouder datum zijn dan we dachten. Een voorbeeld hiervan zijn wel de ontdek kingen die een Engelse onderzoeker, Dr. Peter Gray, enige jaren geleden deed. Deze Engelsman heeft zich gespecialiseerd op het onderzoeken van oud-Egyptische mummies met Röntgenstralen en hierbij kwam hij tot bijzonder interessante resul taten. Zo ontdekte hij, dat een mummie in het bezit was van een kunstig vervaardigde prothese. Het betrof hier een kunsthand, die vervaardigd was uit een houten kern, die keurig was bekleed met linnen, hars en lak. Hieruit bleek, dat ook in het oude Egypte men de kunst van het vervaardigen van fraaie prothesen reeds kenden. Bij röntgenonderzoekingen constateerde dr. Gray ook, dat diverse ziekten die wij dikwijls als typische ziekten van onze tijd beschouwen reeds bij deze oude Egyptena- ren voorkwamen, zoals nier- en galstenen, aderverkalking, spijsverteringsziekten, tand bederf en als zeer interessante bijzonderheid, dat de beroemde koning Toet-Anch-Amon, die op betrekkelijke jeugdige leeftijd reeds stierf, gestorven is aaneen hartinfarct. Dat onze wetenschap soms interessante voortgang kan maken wanneer er eens gron dig in oude bronnen zou worden gestu deerd, blijkt uit de ontdekking van een Duitse onderzoeker, dr. Hendrichs. Deze publiceerde enige jaren geleden een nieuwe ontdekking en wel, dat de klipdas, het kleinste hoefdier ter wereld, die met de olifant en de zee koe tot dezelfde groep hoefdieren behoort, tot de herkau wers moet worden gerekend. Dat was een feit, dat men tot dit tijd in onze moderne biologische wetenschap niet had vastgesteld. Henrichs had heel toevallig eens een aantal van deze dieren geobserveerd gedu rende vierentwintig uur en daarbij was hem in de loop van de nacht opgevallen, dat de dieren gedurende korte tijd bepaalde slikbewegingen maakten, die aan die van herkauwers deden denken. Het was echter te donker in het verblijf om de waarneming zuiver te doen. Later had Henrichs er een speciale studie van gemaakt en kunnen constateren, dat deze dieren inderdaad herkauwers zijn. Zij herkauwen per dag slechts niet langer dan 25 tot 50 minuten en dan nog wel speciaal in de nacht. Dit is waarschijnlijk de reden geweest, dat de zoölogen dit niet eerder hebben opgemerkt. Dat er ook in dit geval weer geen nieuws onder de zon was, blijkt uit het feit, dat dit in het derde boek van Mozes in het elfde hoofdstuk wordt vermeld, namelijk dat de klipdas een herkauwer is. In dit deel wordt gesproken over de voedselvoor- schriften voor de Joden. Daar kan men onder anderen lezen, dat alles onder de viervoeters, dat geen gespleten hoeven heeft en herkauwt, als voedsel onrein en ver boden is. „Ook de klipdas die geen gespleten klauwen en een herkauwer is, is onrein voor u," zo staat het geschreven. Bij be studering van dergelijke oude bronnen had men deze wetenschap dus reeds kunnen hebben. Zo zien we, hoe de wetenschap van dui zenden jaren geleden in het vergeetboek is geraakt en nu als nieuwigheid, als recente ontdekking opduiken. Het is daarom mis schien wel nuttig, wanneer oude werken grondig worden bestudeerd en dan niet al leen door, zoals in dit geval theologen, maar eveneens door wetenschapsmensen van ge heel andere origine, die uit bepaalde mede delingen zeer interessante conclusies kunnen trekken. Op die manier bespaart de wetenschap zich onderzoek en observatiewerk en komt oude wetenschap weer tot nieuw leven. De Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging had op vrijdag 19 december 1975 voor haar leden een gezellige avond vastgesteld in het Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroothuis te Kamperland. Op deze avond vond tevens de trekking plaats van de door de vereniging gehouden verloting waaraan een 25-tal mooie prijzen verbonden waren. Onder een gezellig dansje op de muziek van de band „De Leo's" uit Bruinisse wer den er tussendoor nog enkele mooie prijzen aan de man gebracht door middel van het rad van avontuur. Omstreeks 22.00 uur werd de trekking verricht door de burgemeester, daarbij ge assisteerd door enkele bestuursleden. Na de trekking van de verloting werd het nog aardig druk op de dansvloer, want „De Leo's" gaven geen krimp wat de muziek betreft. Men was reeds aan de kleine uurtjes bezig eer het gebouw gesloten kon worden. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 458 Horizontaal: 1. toiletartikel - 6. scheel - 11. meisjesnaam - 12. verlaagde toon - 14. soort onderwijs (afk.) - 16. verdriet - 18. hoefdier 19. dus - 21. snedig - 23. koeiemaag - 24. langwerpig rond - 25. windrichting (afk.) 26. gebogen - 27. rivier in Duitsland - 28. Gode zij lof (Lat. afk.) - 30. aanzien - 33. gebaar - 36. gedroogde vrucht - 39. gewicht 40. maanstand (afk.) - 41. lidwoord - 42. voorzetsel - 43. knijpen - 46. meisjesnaam 49. meisjesnaam - 52. slede - 54. plaats in Noorwegen - 55. min - 57. familielid - 58. grap - 60. speelgoed - 62. lengtemaat - 64. vogel - 65. roofdier - 66. uiterste grens 67. boom - 69. holte in de muur - 70. deel van Amerika (afk.) - 71. vent - 72. die rentuin. Verticaal: 1. worm - 2. voorzetsel - 4. voor zetsel - 5. aanw. vnw. - 7. rivier in Siberië 8. leerling (Fr.) - 9. meisjesnaam - 10. geluid - 12. soort bond - 13. eenvoudig 15. loon - 17. voetbalvereniging - 20. bitter vocht - 22. stuk - 24. bediende - 29. niet mooi - 31. voegwoord - 32. lekkernij - 33. drank - 34. zeepwater - 35. lidwoord - 36. wig - 37. plaats in Gelderland - 38. voor zetsel - 44. droogoven - 45. onmeetbaar getal - 47. venster - 48. adreskaartje - 49. edelsteen - 50. niets uitgezonderd - 51. planeet - 53. staaf - 54. opdracht - 56. graansoort - 57. heidemeertje - 59. slot 61. handelsterm - 63. buigzaam - 68. deel van een Franse ontkenning - 70. stad der oudheid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 457 Horizontaal: 1. sol - 4. alk - 7. alsem 9. snaar - 11. one - 12. stoep - 13. lef 15. adder - 17. kelim - 19. tc - 20. pek 23. vos - 24. ,ei - 25. oud - 27. matador 28. sta - 29. Rob - 30. pas - 31. kil - 32. pro I 33. lak - 35. d.d.t. - 37. dor - 38. bekwaam 40. ork - 42. op - 43. aar - 44. nuf - 46. Aa 47. niets - 51. Drent - 53. k.r.o. - 54. sabel 56. iet - 57. godin - 59. negen - 61. map 62. o.a.s. Verticaal: 1. sleep - 2. os - 3. les - 4. a.n.p. 5. la - 6. kales - 7. and - 8. m.t.s. - 9. s.e.r. - 10. rel - 11. odeur - 14. fiets - 15. a.t.o. - 16. rem - 17. kor - 18. Mia - 21. kaliber - 22. sap - 23. voorman - 26. Donar 28. saldo - 33. Lopik - 34. two - 36. trant 37. don - 38. bas - 39. mud - 41. kat 43. atoom - 45. Fries - 48. erg - 49. dan 50. ven - 52. een - 54. sip - 55. Leo - 58. da 60. ga.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1976 | | pagina 1