Raadsvergadering Wissenkerke Drink jij of drink ik Gebruiksverordening voor tweede woningen in de gemeente Kortgene Tweede Mad van het Noord-Beveiands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 19 december 1976 no. 3687 Verslag van de gemeenteraadsvergadering te Wissenkerke op maandagavond 15 dec. Burgemeester Wisse opent de vergadering en heet ook de twee belangstellenden op de publieke tribune welkom. Bij het bespreken van de notulen vraagt de heer J. C. Kouwer of het wel juist is dat daarin wordt gesproken van een „be geerlijke post onvoorzien". In de ogen van sommigen misschien wel, maar het moet toch wel een „behoorlijke post onvoorzien" zijn, zegt hij. Burgemeester Wisse deelt mee, dat het sportveld op 11 dec. is gekeurd door de Ned. Sport Federatie. Mondeling was mede gedeeld, dat het veld in orde is, maar ingebruikneming kan pas volgen na schrif telijke bevestiging. Aan het architektenbureau Rothuizen en 't Hooft in. Goes is opdracht gegeven een nieuw bestemmingsplan voor Kamperland te ontwerpen. Hier zou dan plaats moeten komen voor een nieuw sportveldencomplex. Voorts deelt de burgemeester mee, dat in Kamperland de eigen inwoners van de gemeente over 35 (eerst 21) ligplaatsen in de jachthaven zullen kunnen beschikken. Dit is ruimschoots voldoende. Omdat er zoveel agendapunten aan de orde kwamen zullen wij de belangrijkste hier kort verslaan. De heer J. H. Uijl wordt herbenoemd tot lid in het Algemeen Bestuur van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg te Wissenkerke. De heer H. M. Henderikse wordt met ingang van januari 1975 aangesteld als on derwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school. Mevr. T. C. de Haze - Geelhoed krijgt eervol ontslag als schoonhoudster van de brandweerkazerne te Kamperland, per 1 juli j.l. De vaste jaarvergoeding aan de com mandanten, plaatsvervangende commandan ten en chauffeurs-machinisten van de vrij willige brandweer wordt verhoogd tot res pectievelijk ƒ345,f230,— en 290,—. Ook de uurvergoedingen gaan omhoog en worden gemiddeld bijna verdubbeld. In de gebruiksverordening gebouwen en gronden zullen de diverse bestemmingsplan nen met name worden genoemd op voorstel van G.S. Van mevrouw J. Luijk - Louisse te Vlis- singen wordt een stuk grond met bijbeho rende dijk tot aan het PZEM-huisje gekocht. De grond is nodig om de fa. Leendertse een oversteekmogelijkheid te geven, daar deze met zijn brede machines niet over de Molenweg kan rijden. Eigenaresse gaat met de taxatiewaarde van ƒ6990,— akkoord. Op het stuk grond dat nu aangekocht is, zullen drie garages gebouwd worden. Zij zullen de garages vervangen die achter- enkele woningen in de Nieuwe Achterweg staan en die dienen te worden aangekocht i.v.m. de aanleg van de tweede fase Schots- man-Ruiterplaat. Van A. M. Heijboer en E. M. van der Maas zijn de landbouwschuren met erf in de Weststraat gekocht voor 65.316,—, respectievelijk ƒ96.410,—. In deze bedragen is een stelpost opgenomen voor de aanleg van water en elektriciteit naar de nieuw te bouwen schuren in de Wissenkerkepolder en Thoornpolder. Raadslid Kouwer vraagt of er' dan ook geen elektriciteit kan komen bij de heer- Versluis, maar b. en w. vinden dat een heel andere zaak. De heren J. en N. van der Maas en de heer E. M. van der Maas zullen voor 1 jaar een stukje bouwland in het bestemmings plan Zuid-West kunnen pachten van de gemeente. De raad stelt een krediet beschikbaar van ƒ11.960,voor aanleg tweede fase sport velden in Wissenkerke (totale kosten 239.200,—, maar 95% wordt gesubsi dieerd in het kader van het Extra Werk gelegenheidsprogramma) plus 101.850,— voor verhardingen, afrasteringen, doelen en dergelijke. Het aanschaffen van een nieuwe brand weerauto kost 115.000,—. Dan komt er een gecombineerde hoge/lage drukspuit met daarbij een losse lage drukspuit. De Rijksinspecteur van het Brandweer wezen had daartoe geadviseerd omdat de huidige brandweerauto in Wissenkerke uit 1948 stamt. De hoge drukspuit heeft een capaciteit van 800 liter, waarmee ongeveer 7 a 8 minuten kan worden gespoten. In die tijd kunnen de slangen uitgerold wor den, licht burgemeester Wisse toe. Mogelijk kan subsidie verkregen worden van vijftig procent, nu de regering 3 miljoen beschikbaar heeft gesteld ter stimulering van het bedrijfsleven. Er zullen echter ook voorzieningen aan de brandweergarages ge troffen moeten worden. In Kamperland zou verbouw 10.000,— gaan kosten en als de auto in Wissenkerke zou komen, kost verbouw daar 8.500,—. L. Blok: waarom niet één auto voor de hele gemeente? Burgemeester: op advies van de inspecteur. J. Uijl: zou het geen strijd worden tussen Wissenkerke en Kamperland? Ik kan me voorstellen dat Wissenkerke blij is een nieuwe wagen te krijgen en dan zal deze naar Kamperland gaan! Burgemeester: Er is sprake van een nei ging tot meerdere samenwerking tussen de korpsen. Maar er wordt in elk geval geen wagen aangeschaft alsvorens overeenstem ming is gekomen over de standplaats. Daar toe zal een gesprek worden gehouden tus sen de brandweerkorpsen, b. en w. en de inspectie. Het voorstel tot beschikbaarstelling van 4000,voor de aanschaf van speelwerk- tuigen voor het speelterreintje aan de Sport- laan te Wissenkerke, roept vragen op bij de heer Blok. Is er sprake van ongelijkheid voor wat betreft de bedragen tussen Kamperland en Wissenkerke, vraagt hij. Voorts stelt hij voor om de bewoners in te schakelen bij het uitkiezen van speelwerktuigen. Een schom mel en een wip zijn levensgevaarlijk en is er wel een zandbak nodig? Burgemeester: In Kamperland is grond beschikbaar gesteld en er is een afrastering geplaatst, dat kostte ongeveer evenveel. Voor een hoorzitting met bewoners voelt de burgemeester niet veel. Kouwer: Het zou een oplossing betekenen een speeltuinvereniging op te richten. Wet houder Scheele: Mijnheer Blok vertikt het te helpen een speeltuinvereniging op te richten als hem dat gevraagd wordt. Blok: Mijnheer Blok heeft meer te doen en hij vindt een speeltuinvereniging een ouderwetse instelling. Het is beter zonder meer de bewoners erbij te betrekken. Scheele: Ik snap niet dat hij dit via de raad moet doen, hij heeft toch kennissen genoeg. Blok: En de eerste vraag die je dan krijgt bij zo'n vereniging is: Wil de heer Blok voorzitter zijn? Wethouder Wisse: Als je hier een speel tuinvereniging had zou je informatie genoeg hebben over het soort speeltuig. De kans bestaat dat op zo'n discussie-avond de men sen toch op alle voorstellen „ja" zeggen. Burgemeester Wisse stelt een compromis voor, dat wordt aangenomen Er zal eerst advies gevraagd worden aan de NUSO, de organisatie van speeltuinen, opdat de ge meente safe zal zitten wat het gevaar betreft. Uitbreiding en verbouw gemeentehuis. De uitbreiding zal plaats vinden met de woning Voorstraat 29, terwijl het bestaande gebouw qua indeling veranderd zal worden. Deze uitbreiding c.q. verbouw is nood zakelijk om de volgende redenen. a. De kantoorruimte voor het secretarie- personeel is te beperkt. De afdeling finan ciën, bezet door 3 personen, b.v. is onder gebracht in een ruimte van ongeveer 3,5 x 4,5 meter. Ook de afd. Algemene Zaken/ Bevolking, waar 7 archiefkasten zijn opge steld, kampt met ruimtegebrek. Tevens ontbreekt, indien de commissiekamer bezet is, een spreekkamer waar zonodig iemand kan worden ontvangen. Ook de entree en de gang met het te kleine loket zijn hard aan vernieuwing toe. b. Het voltrekken van huwelijken in het dorpshuis blijkt in de praktijk toch niet geheel te voldoen. Vooral in het geval dat voor de bruiloft zelf gebruik wordt gemaakt van de grote zaal en het voltrekken van het huwelijk plaats moet vinden in de consistorie blijkt, in verband met de ruimte, een en ander niet ideaal. Door de dienst Gemeentewerken Walche ren/Noord-Beveland is een plan opgesteld, waarbij het volgende wordt voorgesteld. Het bestaande gedeelte wordt zodanig verbouwd dat de afd. Algemene Zaken wordt uitgebreid met een gedeelte gang en de oude burgemeesterskamer. Nieuw ge bouwd worden de keuken en 2 w.c.'s. De aanwezige trap in de kamer van de secre taris wordt verwijderd. Op de verdieping wordt de wand in de oude raadszaal ver wijderd en is deze ruimte bestemd voor de afd. financiën. De huidige afd. financiën wordt vergroot en is bestemd voor afd. Sociale Zaken. In het nieuwe gedeelte komt de toegang, balie, kamer burgemeester, kamer districts opzichter, kamer b. en w., en een ruimte voor diverse machines. Tevens een trap naar de verdieping, waar zijn ondergebracht: raadszaal, w.c., keukentje en een spreek kamer. De totale bouwkosten incl. uitbreiding telefooninstallatie zijn door genoemde dienst geraamd op ƒ510.000,—. In verband met bovengenoemde verbou wing/uitbreiding is uiteraard aanschaf van nieuw meubilair noodzakelijk. Nieuw meu bilair is nodig voor raadszaal, kamer b. en w. en kamer burgemeester. Ook voor de diverse secretarie-afdelingen is een gedeelte nieuwe meubilair noodzakelijk. Het benodigde krediet voor de inrichting is ƒ120.000,—. Het voorstel tot krediet om het gemeente huis te verbouwen en uit te breiden ontmoet weinig kritiek. De heer Remijnse vraagt of de raadszaal/ trouwzaal niet beneden kan komen in plaats van boven. Dit voor de oudere mensen. B. en w.: Nu is de burgemeesterskamer beneden en daar komen ook veel mensen. Hetzelfde geldt voor de andere ruimten beneden. Het nieuwe gemeentehuis zal toe gankelijk worden gemaakt voor lichamelijk gehandicapten. Er wordt door enkele raadsleden ook op soberheid aangedrongen bij de inrichting van de raadszaal. De burgemeester, wet houder Scheele en de heer v. d. Boogaard zijn al eens een dagje op stap geweest (aldus wethouder Scheele) om zich te oriën teren over de meubels. Blok vraagt of op deze verbouwing ook geen subsidie mogelijk is, maar de burge meester legt uit dat je onmogelijk voor elk uit te voeren werk subsidie kunt krijgen. Blok vraagt of de 120.000,— voor de inrichting toch echt niet hoger zullen wor den, waarop wethouder Scheele antwoordt, dat er eerder kans is dat er wat af gaat, dan dat er bij komt. De werkzaamheden zullen 120 werkbare dagen duren (ongeveer een half jaar). Tij dens het werk zal het gemeentehuis open blijven, er komt geen noodgebouw. Het archief zal worden opgeschoond en geordend door twee personen van het Ad ministratief Dienstencentrum Midden-Zee land. De kosten bedragen 30.000,—. De sportvereniging Wissenkerke krijgt een renteloze lening van 13.000,voor de inrichting van de kantine. De raad stelt het bestemmingsplan Land- huizenterrein Heer Janszdorp vast. Dit is een projekt voor forenzenwoning, dat in de toekomst uitgevoerd kan worden achter de Nieuwstraat in Kamperland. De kale prijs per m2 bedraagt ƒ17,81. Het geheel wordt omgeven door een groensingel van 10 a 13 meter. Twee bezwaarschriften van de heer P. J. de Putter en het Landbouwschap worden ongegrond verklaard. Het bestemmingsplan Kamperland be drijfsterrein Molenweg wordt ook vast gesteld. De raad gaat akkoord met de overdracht van 75 woningwetwoningen aan de Chr. Woningbouwstichting te Goes. In een vol gende vergadering zullen de precieze voor waarden van de overeenkomst worden vast gesteld. Blok pleit voor het instellen van een huurderscommissie, hij heeft deze suggestie gekregen van de staatssecretaris van volks huisvesting. De burgemeester zegt dit ter kennis te zullen geven aan de Stichting. Nu zijn alle woningwetwoningen in de gemeente eigendom van deze Stichting. Er wordt een maandtarief ingevoerd voor de watertoeristenbelasting. De raadsleden Kouwer en Uijl worden benoemd tot leden van de commissie die de exploitatierekeningen van het woning- De raad van de gemeente ICortgéne; over wegende, dat het wenselijk is om regels te stellen aangaande het gebruik van wonin gen in de gemeente Kortgene; gelezen het voorstel van zijner leden d.d. gelet op de bepalingen van de gemeentewet: besluit: vast te stellen de navolgende „Verordening op het gebruik van gebouwen in de ge meente kortgene." Artikel 1. Onverminderd het bepaalde in andere ver ordeningen gelden ten aanzien van het gebruik van gebouwen de volgende bepa lingen: a. het is de eigenaar verboden gebouwen te gebruiken, in gebruik te geven of te doen gebruiken als recreatiewoning; b. onder gebouw wordt verstaan, hetgeen hieronder in de bouwverordening wordt verstaan met dien verstande, dat ook een gedeelte van een gebouw als gebouw wordt aangemerkt: c. onder het gebruiken, het in gebruik geven of het doen gebruiken van een ge bouw tot recreatiewoning wordt in elk geval verstaan het beschikbaar hebben of houden van een gebouw ten behoeve van zichzelf of van een ander, zonder dat hij of die ander zijn hoofdverblijf in dat gebouw heeft en er een redelijke termijn is ver streken, na welke het beschikbaar hebben of houden niet meer geacht kan worden te geschieden met het doel het gebouw- te gebruiken, in gebruik te geven of te doen gebruiken als hoofdverblijf. Artikel 2. Het verbod, genoemd in artikel 1, onder a. geldt niet voor gebouwen, welke zijn gelegen op een specifiek daartoe aange wezen terrein, voor zover die gebouwen niet voor permanente bewoning worden ge bruikt. Artikel 3. 1. Burgemeester en wethouders kunnen van het bepaalde in artikel 1, onder a. ontheffing verlenen voor bepaalde of on bepaalde tijd en aan een zodanige ont heffing voorwaarden verbinden, welke zij nodig oordelen in het belang van de open bare orde, veiligheid, zedelijkheid, gezond- bedrijf en de gemeenterekeningen over de jaren 1971, 1972 en 1973 gaan nazien. De chr. kleuterschool krijgt een krediet van 14.003,31 voor inrichting van het tweede lokaal en ƒ2.191,24 voor het her- inrichten van de speelplaats. De tarieven voor de onroerend goed- belasting worden definitief vastgesteld op 7,08 voor zakelijk gerechtigden en 5.66 voor gebruikers. Dit zijn lagere bedragen dan in juni 1974 als voorlopig werden vastgesteld. Kouwer pleit in de rondvraag voor sub sidie aan de bejaarden te Kamperland voor de aanschaf van een biljart. Hij dringt op spoed aan. De raad besluit om, indien de subsidiecommissie eensluidend gunstig advi seert, bij voorbaat akkoord te gaan met dit krediet. Op een vraag van raadslid Kouwer zegt de burgemeester dat in januari het „onder ling bekvechten" tussen de verschillende gemeenten over de woningtoewijzing zal plaats vinden. De vergadering heeft bijna vier uur ge duurd als de burgemeester tegen elf uur eindigt. heid of welstand; 2. Burgemeester en wethouders beslissen niet op een verzoek om ontheffing, dan nadat zij het advies van de commissie recreatiewoningen hebben ingewonnen; 3. Burgemeester en wethouders beslissen op een verzoek om ontheffing binnen twee maanden na ontvangst daarvan; deze termijn kan door hen eenmaal met twee maanden worden verlengd. Artikel 4. 1. In geval van weigering van de ge vraagde ontheffing, alsmede tegen het op leggen van voorwaarden staat voor verzoeker binnen 4 weken na de datum van verzen ding van de beslissing van burgemeester en wethouders beroep open op de raad. Tegen het niet tijdig nemen van een be slissing door burgemeester en wethouders staat voor verzoeker beroep open op de raad binnen J4 dagen na het verstrijken van de termijn, waarbinnen burgemeester en wet houders hadden moeten beslissen. 2. Het beroep moet schriftelijk worden ingesteld. 3. De raad neemt binnen twee maanden na ontvangst van het beroepschrift een beslissing daarop. Artikel 5. 1. Overtreding van het verbod, vervat in artikel 1, onder a. of niet naleving van de voorwaarden, welke aan een ontheffing zijn verbonden, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of een geld boete van ten hoogste 300,—. 2. Indien het strafbare feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, een vennootschap, enige andere vereniging van personen of een doelvermogen, zijn de be stuurders, leden van het bestuur of com missarissen, alsmede hen die tot het feit opdracht hebben gegeven of die de feite lijke leiding hebben gehad bij het verboden handelen, strafbaar. Artikel 6. 1. Met het toezicht op de naleving van deze verordening zijn, behalve de bij artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht. 2. Aan de ambtenaren, die met het op sporen van overtredingen van deze veror dening zijn belast, wordt de last verstrekt te allen tijde elk gebouw, ook tegen de wil van de bewoner, eigenaar of gebruiker, binnen te treden, zo dikwijls de zorg voor de naleving van deze verordening zulks vereist, zulks met inachtneming van de bepalingen van de wet van 31 augustus 1853, Stb. no. 83. Artikel 7. 1. Voor het op de dag van inwerkingtre ding van deze verordening reeds als recrea tiewoning in gebruik zijnde gebouw wordt de ontheffing als bedoeld in artikel 3, onder a., geacht te zijn verleend. 2. De ontheffing als bedoeld in het vorige lid vervalt met ingang van de datum, waar op het betreffende gebouw, anders dan door vererving, van eigenaar verandert. Artikel 8. Deze verordening kan worden aangehaald als „Gebruiksverordening gebouwen Kort gene." Artikel 9. Deze verordening treedt in werking op de derde dag, volgende op die, waarop zij is afgekondigd. Aldus vastgesteld door de raad van de gemeente Kortgene in zijn openbare ver gadering van OLIEVINDPLAATSEN Men vindt vaak koncentraties van olie- en gasmassa's in de aardbodem. Hoe komen zulke koncentraties daar ter plaatse? Volgens Trofimuk zou dit te danken zijn aan de ijstijden. De huidige vindplaatsen van zulke olie- en gasbronnen zijn volgens hem gevolgen van glaciale (van het ijsdek) bewegingen gedurende de ijstijden. De dikte van het ijsdek bedroeg op het noordelijk halfrond gemiddeld ongeveer 3000 meter. Zo'n massa drukt wel heel zwaar op de daaronder gelegen aardlagen (meer dan 270 kg per cm2). Komt nu zo'n ijsdek in beweging, dan worden de daar onder aanwezige gas- en oliemassa's als het ware weggemasseerd en daar opeen gehoopt waar de beweging tot stand is gekomen. Op grond van deze visie heeft Trofimuk mogelijke olievindplaatsen in west-Siberië voorspeld en aangewezen. Hij heeft gelijk gekregen. Ook elders op het noordelijk halfrond (Alaska) kloppen de vindplaatsen met de in de voortijd gemaakte bewegingen van de gletsjers en van het landijs in de loop der ijstijden. OUDE INSEKTEN In de oudheid drongen Romeinse le gioenen west-Europa en Engeland binnen. Met hen kwamen ook schadelijke insekten het land binnen. Dit is opnieuw aangetoond voor Duits land en Engeland. Bij een bron van een voormalige Romeinse villa en in een dito nederzetting hebben Schimitschek en mede werkers onlangs verschillende insekten ge vonden. Een determinatie toonde aan dat wij hier te maken hebben met zowel in heemse als met vreemde uit het Middel landse Zeegebied stammende insektensoor- ten. De inheemse soorten zijn voor een deel planteneters en voor een deel bodem bewoners. Bij de geïmporteerde mediterrane soorten gaat het om schadelijke proviandinsekten en voorts om een houtaantastende boktor (een keversoort). Vele soorten hebben zich ingeburgerd, andere zijn weer verdwenen. Eletzelfde beeld geeft de Turkse invasie in oost- en midden-Europa. Met de Turkse legioenen werden destijds ook vreemde plantensoorten naar centraal Europa over gebracht. Zo vond men toen Anatolische planten in de onbebouwde omgeving rond het Türkenschanzpark in Wenen. Dit is een publikatie van bet Bedrijfschap Horeca.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 3