NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F~l DE KLUIZENAAR U houdt nu het meest gelezen blad op Hoord-Beveland in handen Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? No. 3687 Vrijdag 19 december 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs IA,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per ram, excL BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen Ze controleerde het op de juistheid: het klopte. Dezelfde dag nog maakte ze het uit. De stralenkrans, die ze om Bernard Schoonenberg had geweven, was ineens in stukken gevallen. De scherven lagen om haar voeten. Daarna was ze voorzichtiger geworden. Daan, de jolige Daan van der Smissen had een jaar later kans gezien haar te im poneren. Want zijn geweldige optimisme en vlotte, vrolijke levensovertuiging infiltreerde haar, zodat ze er door meegesleept werd. Ze beleefde met hem drie dolle maanden, met Daan en zijn club jonge mensen, liet veel meer toe dan ze ooit Bernard zou hebben toegestaan, maar die was helemaal niet handtastelijk. Wellicht zou dit wat ge worden zijn, want Daan was een geweldige charmeur, die met woorden, kussen en liefkozingen haar totaal ontredderde, zodat ze sidderend in zijn armen lag, als hij haar zo bespeelde. Maar toen hij tijdens een studentenfuif, waar zij uiteraard als zijn dame aanwezig was, teveel naar haar zin dronk en ver velend werd, ging ze verontwaardigd weg. De volgende morgen, na een half doorwaakte nacht, belde ze hem op om de man te vertellen, dat ze zich in hem had vergist en hij niet meer behoefde te komen. Erg diep scheen het bij hem trouwens niet ge zeten te hebben, want drie weken later zag ze hem innig gearmd met een onbekende schoonheid. Op straat. Hij zag Els al niet eens meer. Met tussenpozen was ze alleen en dat beviel haar eigenlijk wel zo goed. Tot haar vader weer een of andere relatie uitnodigde, die naar zijn mening een geschikte partij was voor zijn dochter. Nieuwsgierig zijnde naar eventueel nieuwe ervaringen, ging ze korter of langer tijd om met de betrokken kandidaat, tot er al of niet een reden was om er een eind aan te maken. Soms enkel vanwege het feit, dat ze nu eenmaal niet! voor hem voelde. Al zou ze verder geen kwaad woord van hem kunnen vertellen. Er was één uitzondering geweest: Harrie Vreeden, de kinderarts. Die aanwezig was bij het huwelijk van haar vader met Dieu- wertje Zilver. Bovendien haar tafelheer was tijdens het diner. Hem vond ze op een andere manier interessant. Ze danste met hem en babbelde over allerlei zaken. Hij bleek een praktijk te hebben in de Alexan- derpolder. Aan het eind van het feest no digde hij haar uit hem eens op te zoeken. Hij had gezegd: „Ik word dagelijks omringd door twee charmante vrouwen: mijn huis houdster en mijn assistente. De eerste ver went me op culinair gebied; de ander aan bidt me met haar kalverogen in stilte. Maar geen van beiden is mijn type. Jij wel. Laten we de kennismaking voortzetten. Na mijn spreekuur, dat zo tegen twaalven afgelopen is, heb ik altijd een paar uurtjes. Kom eens een keer met me lunchen." Bent u seeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Na enige aarzeling deed ze het en was binnen enkele weken dol verliefd op de vlotte en knappe Harrie. Die zijn kwali teiten uitbuitte op een wijze, die Els ver baasde, maar niet in staat was zich er tegen te verweren. Ongetwijfeld zou het tenslotte uitgelopen zijn op een huwelijk alsals Harrie Vreeden had willen trouwen, maar hij was erg modern en progressief. En in consequent. Ging tekeer tegen alles, wat in zijn ogen kapitalisme was, want kapitalisme was een synoniem voor uitbuiting in zijn ogen. Maar intussen had hij voornamelijk goed gesitueerde klanten, al hielp hij ook minder draagkrachtigen, zij het niet van harte. Els wees hem meermalen op dit euvel, maar hij lachte er om. „Ik neem die kapita listen iets van hun bezit af en geef in ruil daarvoor hun kinderen medische verzorging. Dat is nog niet eens zo'n gekke ruil. In elk geval lever ik een tegenprestatie, niet waar?" Maar op een ochtend, in zijn dure flat, ontstond de breuk in hun omgang. Zijn huishoudster was een lang weekeind weg. Zaterdags ging ze naar hem toe, maakte eten voor hun bieden en aten het bij can dlelight, dicht bij elkaar. Daarna dronken en dansten ze. En liefkoosden elkaar, waar bij hij steeds heftiger werd. Hij stelde voor, dat ze het weekeind maar bij hem moest blijven. Ze had teveel gedronken, zodat ze niet voldoende kon nadenken. Anders- zijds lokte haar het avontuur met de man, voor wie ze zo ongeveer alles overhad. Dus bleef ze twee dagen en nachten; ze had immers maandagsmorgens vrij. Heel vroeg, die maandagmorgen, toen ze in zijn armen lag uit te rusten, zei ze: „Nu moeten we maar gauw gaan trouwen; stel je voor, dat er iets van komt." Hij had gelachen en geantwoord: „Daar weet ik dan wel raad op," maar dat weerde ze zonder meer af. Het werd een woordentwist met als climax een ruzietje, omdat Harrie ge decideerd verklaarde nooit te zullen trou wen, want het huwelijk vond hij een ouder wetse instelling, niet meer passend in deze moderne tijd. En boterbriefje of niet, als je genoeg van elkaar kreeg, ging je immers toch uiteen? Dat trouwboekje betekende niet de minste hindernis. Geschokt keerde ze die morgen terug naar huis. Aanvankelijk wilde ze niets meer van hem weten. Maar hij belde haar ge regeld op en wist haar te overreden weer te komen. Ze kon hem niet vergeten, omdat hij bij haar iets had opgewekt, waarvan ze het bezit nooit vermoed had. Het verlangen, dit opnieuw te beleven, deed haar de morele bezwaren vergeten. Zo was ze opnieuw een nacht in zijn flat. In de hoop hem te kunnen bekeren van zijn progressieve instelling ten opzichte van het gelegaliseerde huwelijk. Zonder enig resultaat, omdat hij op dit standpunt onwrikbaar bleek te zijn. Dan bleef ze weer een poosje weg, tot hij belde en het verlangen haar te machtig was. Om opnieuw een of meer nachten in zijn armen te liggen. Zo leefde ze maanden in angst en vreze, dat ze in verwachting geraakt zou zijn. maar toen voor de zoveelste keer dit niet het geval bleek te zijn, overwon haar gezond verstand en belde ze hem af. Zodra je terugkomt op je standpunt en op degelijke wijze met me wilt trouwen, kun je me krijgen. Voor honderd procent, dat weet je onderhand wel. Maar niet zo, zonder meer. Zijn antwoord was nog altijd negatief, dus ging ze ook niet meer naar hem toe en als de telefoon ging en ze zijn stem hoorde, legde ze meteen de hoorn weer neer. Trots het feit, dat ze soms verschrikkelijk naar hem verlangde. Nadien waren er geen serieuze aanbidders meer geweest in haar leven. Als ze zin had om te gaan dansen, ging ze uit. Naar Rotterdam, Waar tal van behoorlijke gele genheden daartoe waren. Was er een aar dige, aanvaardbare jongeman, die haar naar Capelle wilde rijden, stemde ze toe, liet zich kussen en maakte ook nog wel eens een afspraak. Maar het waren in feite allen eendagsvliegen. Haar hart ging nog altijd uit naar Harrie in zijn luxueus ingerichte flat in de Alexanderpolder. Voorzien van alle gemakken, dank zij het kapitalistische geld, dat hij verdiende. Doch haar verstand bleef nu sterker dan haar hart. Dus bleef ze voorgoed bij hem vandaan. Terwijl ze nog nadacht over wat ze in haar jeugdjaren had beleefd, kwam ze overeind. De aardappelen waren geschild. Op het fornuis kookte het water. Ze zette thee en waste daarna de aardappelen. In de kelder waren prinsesseboontjes uit de moestuin. Die moesten ook nog afgehaald worden. Meteen maar doen en gelijk op zetten, want boontjes duurden altijd langer. Een poosje later zat ze aan tafel en dronk thee. Waarna ze een sigaret opstak. Van middag was er een nieuw probleem ont staan. Was ze maar niet naar het land gegaan om te helpen. Ze wist het nu zeker: die man is verliefd op me. Terugdenkend aan vroegere ervaringen, begreep ze: op een gegeven moment, als we beiden misschien in een sentimentele bui zijn, neemt hij me in zijn armen en kust me zo, dat ik ver loren ben. Want voor de drommel is hij me ook niet onverschillig. Het was een zaam en unheimlich, toen hij al die weken in het ziekenhuis lag. Ik verlangde steeds meer naar zijn thuiskomst en was blij, toen ik hem eindelijk kon afhalen. Eigen lijk had mijn nuchtere verstand me kunnen vertellen, dat zulks op de duur onafwend baar zou zijn, want als je elkaar dag aan dag ziet, samen eet, praat, werkt, wandelt, dan word je immers steeds intiemer met elkaar! Dat ligt voor de hand. Temeer, als je beiden jong en gezond bent. Ze rookte en keek de rook na, die ze uitblies. Het was een van de weinige warme dagen sinds weken. De voordeur stond als steeds wijd open; de hond lag op de drem pel en keek naar de vrouw. Zelfs dat dier houdt van me, dat merk je immers aan alles? Er gaat geen nacht voorbij of hij ligt aan m'n voeteneind. Ik hoef nooit bang te zijn: niemand kan me beter beschermen dan deze bastaard herder. Met zijn brede borst en zware poten en zijn aandoenlijke blik in de ogen. Verdorie, zei ze, verwoed roerend in de soep, die ze nu ook opgezet had, ik ben nijdig op mezelf. Want ik ben bezig Harrie en Dirk naast elkaar te zetten. Naar wie ga ik, als ik moet kiezen? Harrie zal me verwennen en vertroetelen tot in het on eindige, dat is zeker. We zullen samen vaak uitgaan en daarvoor is in Rotterdam volop gelegenheid. We houden beiden van dansen en pretmaken. Hij is arts, dus een medische verzorging is bij voorbaat ver zekerd. Ook als ik in verwachting zou geraken. (Wordt vervolgd). Verslag van de gemeenteraadsvergadering te Kortgene, gehouden op donderdagmiddag 11 december. Na de opening door raadsvoorzitter, bur gemeester P. J. Evers, vertelt deze dat in januari begonnen zal worden met het heien voor de woningen in Kats. Deze huizen worden niet gezet in de vorm van een bouwstroom, maar de woningen worden achter elkaar klaargemaakt. Burgemeester Evers deelt ook mee, dat het aantal bezwaarden tegen het ontwerp bestemmingsplan Doorbraak Ringweg te Colijnsplaat 51 is. Ter informatie aan de raad vertelt de burgemeester dan uitgebreid wat er allemaal komt kijken voordat een plan door alle instanties goedgekeurd is. Pas als het zover is kan aan de rechter een verzoek tot onteigening gedaan worden. L. M. van der Weele: dat betekent dat als je een plan binnen drie jaar wilt rea liseren, je nu al moet beginnen. Als de grond binnen 2 of 3 jaar op is, lijkt het me toch wel zaak vast aan het volgende plan te beginnen. De burgemeester vindt: dat is de theorie, maar in de praktijk gaat dat niet zomaar. Hij geeft dan het woord aan de heer P. J. Bom, die namens de vier indieners van een initiatiefvoorstel om het gebruik van de tweede woningen te regelen, een toelichting zal geven. De vier initiatief nemers zijn P. J. Bom, J. Geelhoed, Th. Koole en F. A. Klaassen. Bom: Sinds het voorstel vorig jaar niet door de raad werd geaccepteerd, zijn de nadelen van het niet in het bezit hebben van zo'n gebruiksverordening zienderogen toegenomen. Andere raadsleden hebben ook meegedacht over de inhoud van de veror dening en we hebben ook twee keer een deskundige uitgenodigd. In de verordening wordt verwezen naar een commissie. Ik doe het verzoek aan b. en w. om in de eerst volgende vergadering te komen met een voorstel aan de raad tot het instellen van zo'n commissie. Deze zou niet alleen ad viezen kunnen geven maar ook bijstand verlenen. Burgemeester Evers zegt dan dat het een weinig voorkomende aangelegenheid is, dat een dergelijk belangrijk initiatiefvoorstel door de raad wordt ingediend. Waarom belangrijk? Op het gebied van de recreatie, vooral de watersport, spreekt Kortgene danig zijn woordje mee. Daar zijn we trots op ook. Het is hier ook een aantrekkelijk woongebied. Maar daardoor is wel iets uit de hand gelopen: het karakter van onze oude dorpskommen dreigt verloren te gaan. Het toeristenseizoen brengt levendigheid genoeg, maar het overgrote deel van het jaar kijken we tegen een te groot deel gesloten woningen aan. Het inwonertal neemt toch niet af omdat elders nieuwe woningen gebouwd worden in de gemeente. Maar, aldus de burgemeester, er worden vandaag de dag zo goed als geen woningen meer zonder overheidssubsidie gebouwd. Zie vervolg pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 457 Horizontaal: 1. zangnoot - 4. vogel - 7. bitter vocht - 9. deel v. e. muziekinstrument 11. eng. telwoord - 12. trottoir - 13. moed 15. reptiel - 17. soort weefsel - 19. voor zetsel - 20. kleverige substantie - 23. roof dier - 24. voedsel - 25. bejaard - 27. stieren- doder - 28. bevel - 29. jongensnaam - 30. schrede - 31. koud - 32. voor - 33. vernis 35. verdelgingsmiddel - 37. onvruchtbaar 38. kundig - 40. zwaardwalvis - 42. voor zetsel - 43. bloeiwijze - 44. ingebeeld meisje 46. water in Brabant - 47. nihil - 51. Nederlander - 53. omroepvereniging (afk.) 54. wapen - 56. beetje - 57. myth, figuur 59. telwoord - 61. omslag - 62. Franse verzetsorg. (afk.). Verticaal: 1. deel van een japon - 2. hoefdier 3. onderricht - 4. persbureau (afk.) - 5. zangnoot - 6. voertuig - 7. Eng. voegwoord 8. soort onderwijs (afk.) - 9. Soc. Econ. Raad (afk.) - 10. opstootje - 11. reukwater 14. vervoermiddel - 15. transportonderne ming (afk.) - 16. deel van een motor - 17. visnet - 18. meisjesnaam - 21. gehalte 22. vruchtennat - 23. beroep - 26. Germ, godheid - 28. overschot - 33. pl. in Utrecht 34. Eng. telwoord - 36. wijze - 37. Spaanse titel - 38. zangstem - 39. inhoudsmaat 41. huisdier - 43. kleinst deelbare deeltje 45. Nederlander - 48. bar - 49. in dat geval 50. heidemeertje - 52. lidwoord - 54. be teuterd - 55. jongensnaam - 58. kindergroet 60. bevel. Oploulng kruiswoordpuzzel no. 456 Horizontaal: 1. zuster - 5. aarden - 9. mo 10. niets - 12. eg - 14. oer - 16. diadeem 17. pro - 18. Eton - 20. zoon - 21. boven 24. steek - 26. el - 28. ka - 29. mt - 30 .re 31. rap - 33. nor - 35. leb - 37. aal - 38. ronde - 39. slank - 40. Ier - 41. eis - 43. Epe - 44. pel - 46. en - 47. ra - 48. em 50. te - 51. kales - 53. zomer - 56. aard 59. tuit - 61. neo - 62. asperge - 65. Gre 66. dr - 68. Jopie - 70. ar - 71. alleen 72. blaten. Verticaal: 1. zoet - 2. sr - 3. enige - 4. Ria 5. Ate - 6. asemt - 7. do - 8. Nero - 9. moeder - 11. Ede - 13. gondel - 15. Rob 17. pok - 19. nok - 20. zet - 22. vandaal 23. nar - 24. sol - 25. embleem - 27. Laren 30. raket - 32. por - 34. oei - 36. esp 37. ANP - 40. iemand - 42. sos - 43. enz 45. letter - 47. rad - 49. met - 51. KRO 52. Elsje - 54. orgel - 55. rug - 57. aera 58. iep - 60. Iran - 63. pon - 64. rib 67. nl - 69. Ot. GANZEPOORTSTRAAT 21 TEL. 165 85 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1