Na de Sinterklaas Bli attentie II houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen TILROE Raadsvergadering Kortgene weer onze jaarlijkse U zult zo'n bril kado krijgen, dames! Verslag van de gemeenteraadsvergadering in Kortgene op dinsdag 2 december 1975, waarin de begrotingsvoorstellen van burge meester en wethouders voor het volgend jaar aan de orde kwamen. Burgemeester P. J. Evers opent met een welkomstwoord aan alle aanwezigen, waar onder drie (later vier) toehoorders op de publieke tribune. Burgemeester: Er is een brief van de heer Koole binnengekomen met twee vragen, maar ik stel voor deze op de volgende vergadering van 11 december te beant woorden. Dan kunnen we nu luisteren naar de twee algemene beschouwingen. L. M. van der Weele: Meneer de Voorzitter, Bij het begin van deze algemene beschou wing willen wij er op wijzen, dat deze tezamen is opgesteld door de C.H.U., V.V.D., A.R.P. en S.G.P. De P.v.d.A. wil kennelijk apart. Het is voor ons onduidelijk waarom, omdat we vorig jaar hebben gesteld dat die algemene beschouwing een weergave zou zijn van alle materiële en maatschappelijke problemen van alle raadsleden samen en met behoud van elks levensbeschouwing. En wij dachten terecht, om niet in het vijf voudige met dezelfde dingen naar voren te moeten komen. Mocht dit voor hen konse- kwenties hebben, wij hebben die niet ge zocht. Het zij zo! Met belangstelling hebben wij de begro ting met de daarbij behorende begeleidings brief voor de dienst 1976 van onze ge meente bekeken. Het verheugt ons, evenals u, dat deze begroting ons in staat stelt om haar ongeveer op de daarvoor bepaalde tijd te behandelen. Het geeft ons de over tuiging dat de betreffende ambtenaren voor hun taak berekend zijn en een achterstand kunnen wegwerken. Omdat slechts tien maanden liggen tussen de behandeling van de begrotingen voor de jaren 1975 en 1976, ligt het voor de hand dat er minder is gebeurd dan anders. Wij constateren dan ook dat er weinig afgerond is. Met klem willen wij aandringen op spoe dige verbetering van de accommodatie van het Nieuw-Zeelandhuis te Kats, daar dit al zo'n paar jaar speelt. Als wij over priori teiten spreken, dan willen wij dit als een der eerste zaken behandeld zien. Al meer dan een jaar zagen we eerst de resten en nu de lege plek van voorheen „De Stadswijnkelder". Wij verwachten, begeleid en gestimuleerd door uw college, plannen van de daarvoor gekozen werkgroep. Laat u vooral de mogelijkheden tot het pro beren te verkrijgen van subsidies hiervoor niet onbenut. Uw streven is om de nieuwbouw van een kleuterschool te Kortgene nog te verwezen lijken in 1976. Met veel belangstelling kij ken wij naar die plannen uit. Een voort durende aandacht uwerzijds aangaande de stichtingskosten die het Rijk kan uitkeren moeten wij van u vragen. Daar ook wij uw mening kunnen delen, dat de ruimte in het gemeentehuis voor alle personeelsleden wat gering is, zullen wij aan een redelijke uitbreiding van het gemeentehuis onze toestemming niet ont houden, mede ook om een behoorlijk werk tempo te helpen bevorderen. Wel willen wij kritisch de eventuele nieuwe plannen be kijken. Wij vinden het een goed initiatief dat begonnen is met het doorrekenen van de riolering in Kortgene en dat de andere dorpen zullen volgen. Wij zouden het na het doorrekenen op hoge prijs stellen, dat de ergste knelpunten de hoogste priori teit krijgen, in welke dorpskern dat ook mag zijn. In een tijd waarin het woord milieu zo veel bekendheid heeft gekregen, mag het toch niet meer voorkomen dat vuil riool water de laag gelegen woningen van be woners kan binnendringen, dan alleen bij uiterst hoge uitzonderingen. Wij willen er dan ook met klem op aandringen vooral hoofdleidingen zodanig aan te passen, zo nodig te vernieuwen, dat voldoende capa citeit is gewaarborgd. Wij denken bijvoor beeld aan de Zuidkerkstraat en de Ringweg te Colijnsplaat en de Kerkstraat te Kats. De wegen die ons in het kader van de ruilverkaveling zijn toegewezen en die ge legen zijn buiten de kernen, zullen voor de gemeente een last betekenen die we voor heen niet gekend hebben. Wat het onder houd van deze wegen betreft, voornamelijk denken we hierbij aan de sloten, zouden we graag zien, dat met het Waterschap een goede regeling getroffen zou kunnen worden. De sloten zijn veelal zo ruim, dat dat voor de afvoer van water van die wegen geen probleem vormt. Wel is het dan denkbaar dat na verloop van tijd de aangrenzende percelen bouwland in het gedrang komen met afvoer van wa ter. Daarom bepleiten we een billijke re geling met het Waterschap. We vertrouwen erop dat deze wegen in een goede toestand aan de gemeente overgedragen worden en dat de last voor de gemeente grotendeels gedekt gaat worden door overheidsuitke- ringen. De verbreding van de Oost-bermweg zou om bepaalde redenen nuttig zijn. Wij vragen ons echter af, of de ontsluiting van Deltona en Veerse Meer II niet beter geregeld kan worden naar de bestaande brede weg langs de Oudedijk. Bochtverbetering in de Oost- dijk is wel wenselijk. Mocht de verbreding van de Oost-Bermweg toch noodzakelijk zijn, wat veel geld zal kosten, dan zouden we graag zien dat daarvoor uit het fonds dorps uitleg geput kon worden. Met belangstelling zien wij de voorstellen tegemoet, die moeten leiden tot een nieuw sportcomplex te'Colijnsplaat. Wij geven u in overweging ernstig te bekijken of in datzelfde complex ruimte kan worden ge creëerd voor een speelplaats voor kinderen. Een grote tegenvaller was het wegvallen van de subsilic voor de uitbreiding van de camping. Wat wij met nadruk willen blijven stellen is om bij de uitvoering van de uit breiding onze eigen burgers niet te ver geten en de wandelpaden in het bos een uitweg te laten behouden, zonodig langs de camping, naar het Veerse Meer. Het zwembad willen wij niet buiten beschouwing laten. Verbetering daarvan is bepaald geen luxe, maar een dringende noodzaak. Met een eenvoudig plan voor verbetering van bodem en zijwanden zou al heel wat te bereiken zijn. Uw oprechte inspanning naar een onderzoek hiervoor met kansen op subsidie zullen wij op prijs stellen. Mede met de uitbreiding van de camping en de oeververdedigingswerken al daar lijkt het ons zinvol dit rond te krijgen. (Materiaal en uitvoering liggen daar alle maal in de buurt). Met klem willen wij wijzen op de grond verwerving, bestemd voor woningbouw voor permanente bewoning. Wij concluderen dat bestemmingsplannen veelal te laat worden aangevat, zodat niet tijdig over bouwrijpe grond kan worden beschikt. Men zal ten enenmale altijd rekening moeten houden met een mogelijke vertraging. Wij stellen er in hoge mate prijs op, dat mensen die hier permanent willen wonen direct over bouwgrond moeten kunnen beschikken. Het komt er gewoon op neer dat, als men op het bouwperceel begonnen is te bouwen, de voorbereidingen voor de volgende fase worden gemaakt. Verder achten wij het hoogst noodzakelijk dat in de reeds be bouwde kernen bestemmingsplannen worden neergelegd als vernieuwing of vervanging van het oude bestand. Wat de vismijn betreft, deze heeft in 1975 sterk onze aandacht beziggehouden en nog, want in één van onze laatste raads vergaderingen hoorden we wat optimistische geluiden, alhoewel het definitieve besluit van Rijkswaterstaat nog steeds niet bekend is. Het bestuderen door de kleine commissie van het instand houden van de vismijn juichen wij toe. De proefperiode tot 1 april 1976 zou dan ook een zeer belangrijke fase kunnen zijn, hoewel deze zeer kort is om een goed overzicht op wat langere termijn te krijgen, men denke hierbij aan het zoveel mogelijk mijnen aldaar. Wij wensen deze commissie alle succes toe en willen dan ook graag op de hoogte blijven van de ontwikkelingen. Nu de dijkverzwaring Oosterschelde zich voor onze gemeente ook in 1976 aandient, met daarin begrepen het dorp Colijnsplaat, willen wij nadrukkelijk wijzen op de moge lijke gevolgen voor deze gemeenschap. We vinden het bijzonder belangrijk dat voor het verlies van de haven en het uitzicht over de Oosterschelde gezocht wordt, te zamen met het Waterschap en eventuele andere instanties, naar redelijk aanvaard bare oplossingen en alternatieven voor ge noemd verlies. Mocht de Oosterschelde toch volledig worden afgesloten, dan is het van enorme waarde dat nog voordat de dijkver zwaring bij Colijnsplaat wordt afgerond, alsnog de te leggen ringdijk zo te construe ren dat, als de afsluiting werkelijkheid is, de kruin bijvoorbeeld 1V2 m te verlagen is. Dat zou de gemeente dan best wat mogen kosten. Immers, wanneer de Oosterschelde dan het grootste meer in Nederland is, bestemd en in gebruik bij de watersport, dan is het een vereiste dat we dat vanaf de kust kunnen zien en ervan genieten. Dit is één van de wensen die wij heel bewust bij de betrokken instanties moeten deponeren. Over de sociale zorg vernemen wij van u de wens op spoedige wijziging van de dek king van deze kosten. Uit de begroting kunnen we lezen dat in plaats van 137.000,— dit jaar in 1976 154.000,— ten laste van de gemeente komt. Door de vergrijzing van onze bevolking dragen wij door regels en voorschriften van de overheid een onredelijk zware last ten aanzien van de sociale zorg, ten opzichte van andere gemeenten. Onze vraag aan u om hiervoor de aan dacht te vragen ons standpunt uiteen te zetten bij Provinciale en Rijksoverheid en het niet alleen bij een wens te laten. Voorts willen wij graag te kennen geven, dat we er prijs op stellen dat verzoeken vanuit de burgerij, of dat nu over een ver stopte riolering, over parkeren of verzakte straten gaat, met bekwame spoed correct worden afgehandeld. In het gemeenteblad deelde u mede, dat genoemde ongemakken via de telefoon doorgegeven kunnen wor den. I-Iet is inderdaad een van de moge lijkheden. Wel vinden wij dat niet een raadslid dit moet oplossen of incasseren, maar degene die over de betreffende por tefeuille beschikt. Belangrijk voor het leef- en woonklimaat is het bezit van goede scholen. Wij hebben het schooloverzicht ontvangen en spreken daarover onze waardering uit. Onze dank strekt zich in deze ook uit tot al het onderwijzend personeel dat zich inzet om de scholen te maken tot wat ze zijn. Een jaarlijkse voortzetting van dit schoolover zicht zullen we op prijs stellen. De maand oktober lijkt ons hiervoor het meest geschikt, omdat dan alle gege vens, zoals ook nu van het afgelopen schooljaar verwerkt zijn. Onze taak als gemeente is vooral de gebouwen, speel plaatsen en accommodatie, zoals gymzalen, sportvelden en zwembad in goede staat te houden, zodat men vele kanten uitkan. Wat het milieu betreft zouden wij naar voren willen schuiven de vergiftiging van de grond door diverse gassen, ontstaan uit slechte ontluchting of eventueel ont snappend aardgas. Wij adviseren u om door een erkend grondonderzoeklaborato rium van tijd tot tijd de grondanalyse op bepaalde plaatsen te laten vaststellen. Deze- adviezen kunnen ons behoeden voor afster ven van bomen en dure herinplant voor komen. Een matiging in het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen vinden wij zeer gewenst. Wij zijn ervan overtuigd dat Kortgene behoefte heeft aan een gemeenschapshuis, maar wij vinden het wel erg overtrokken gesteld in de begeleidingsbrief, alsof het jeugdwerk staat of valt met het al dan niet aanwezig zijn van een comfortabele (stedelijke) ruimte. Wij kunnen ons voor stellen dat het bijzonder prettig en inte ressant is wanneer men voor elke tak van sport en spel, geestelijke en lichamelijke opvoeding over een aparte lokaliteit zou kunnen beschikken, maar wij vragen ons wel af of op de duur al dergelijke expe rimenten in een kleine gemeente als Kort gene, die bovendien uit drie dorpskernen bestaat, te realiseren zullen zijn. Wij zullen als overheid in deze peperdure tijd steeds nauwlettender moeten waken voor het scheppen van privileges, ook al worden de motieven soms heel erg emo tioneel aangedragen. Het is ons niet zo heel duidelijk dat b. en w. de slechtweer- accommodatie op het kampeerterrein een noodoplossing vinden. Is het bijvoorbeeld een onderkomen waar de jeugd op eigen gelegenheid wat kan rommelen? Als dit werkelijk de bedoeling is, dan zijn we geneigd te vragen: hebben de andere kernen werkelijk zoveel meer mogelijkheden voor het jeugdwerk, waar de jongeren vrije toegang hebben op kosten van de gemeente? De dorpen Colijnsplaat en Kats hebben voor dit soort creativiteit voor de jeugd een oplossing gevonden in een krotwoning. In Kortgene is op de camping een be hoorlijk onderkomen voor de jeugd neer gezet. Wij dachten dat deze ruimte in de wintermaanden best te gebruiken was voor de jeugd van Kortgene. B. en w. hebben daar blijkbaar een heel andere gedachte over, want zeggen zij: Dit is maar een noodoplossing. Wat de ruimte gekost heeft, is blijkbaar geen punt. De mogelijkheden voor het verrichten van jeugdwerk zijn op Kortgene onaan vaardbaar zeggen b. en w. Dit is niet mis te verstaan. Toch roept zo'n uitspraak wel vragen op, n.l. in Colijnsplaat en Kats hoort men niet over problemen met het jeugdwerk. Pas wanneer het te veel of financieel te zwaar wordt, vragen zij de gemeente om hulp. Meneer de Voorzitter, wij hebben al veel opgesomd en het zou nog met veel meer aangevuld kunnen worden zoals behoud van oude gebouwen (toren, voormalig ge meentehuis op Colijnsplaat, enz.) maar we gaan een eind aan dit verhaal maken. Er is weinig over de begroting zelf gezegd, maar met een klein onvoorzien en hier en daar nog wat reserves en nog te ver wachten inkomsten, hopen wij dat uw college en de raad wel in zee kunnen gaan met deze begroting 1976. Wat de verschillende posten betreft, zul len er bij de artikelsgewijze behandeling nog wel enkele vragen zijn. Het verheugt ons te kunnen melden, dat het maandelijks vergaderen van de raad goed werkt en wij vragen u voor 1976 weer zo'n planning te maken. Tenslotte menen wij dat de raadscom missies goed kunnen werken als advies commissies als zij tijdig op de hoogte worden gehouden van de te verwachten zaken en niet nog eens moeten gaan spre ken als er iets fout loopt in de raad, zoals dit jaar weieens gebeurd is. Wij menen dat b. en w. wel wat meer aan de bel kunnen trekken bij de hogere overheid en niet van de raad verlangen dat deze a Ia minute ƒ80.000,— beschik baar stelt, zoals in de laatste raadsver gadering. Meneer de Voorzitter, wij wensen dat b. en w., de raad en alle medewerkers van hoog tot laag in 1976 de kracht en wijsheid mogen ontvangen om het beste te zoeken voor de gemeente Kortgene en haar inwo ners. Ik dank u. Th. Koole. Het doet de fraktie van de P.v.d.A. deugd dat de begroting 1976 op een dusdanig tijdstip wordt aangeboden dat zij in ieder geval voor de aanvang van het nieuwe dienstjaar behandeld kan worden. Wij had den trouwens ook niet anders verwacht na de toezeggingen dit voorjaar gedaan. Wij willen dan ook graag een woord van dank uitspreken aan allen die hebben meegewerkt aan het totstandkomen van deze begroting. Meneer de voorzitter, het moet voor het secretariepersoneel weer een hele opgave geweest zijn om weer met zo reëel moge lijke cijfers voor de dag te komen. Voordat we op enkele punten van de begeleidings brief ingaan komt het ons als gewenst voor om nog even een blik te werpen op het nu aflopende begrotingsjaar. Allereerst dan over de raad zelf. Alhoewel het door u, voorzitter, een daad van be stuurskracht werd genoemd, menen wij dat het voor de duidelijkheid beter is dat iedere fractie (die dit wenst) een eigen beschouwing geeft over hoe de gemeente belangen huns inziens het beste behartigd dienen te worden. Het alleen maar geza menlijk houden van een beschouwing en dan er verder weinig mee doen, is geen goede basis om op door te gaan. Bovendien vergt het gezamenlijk overleg erg veel tijd en daar een fraktie toch graag een eigen gezicht wil tonen, meenden wij er goed aan te doen om weer met een eigen be schouwing te komen. Overigens vinden wij dat de verhoudingen tussen de diverse raadsfrakties goed zijn. Meneer de voorzitter, het vaststellen en het houden aan een vergaderschema voor de raad is ons goed bevallen en we zouden dat dan ook graag gecontinueerd zien. Het overleg met de financiële commissie is het afgelopen jaar goed tot zijn recht gekomen, behalve een enkele keer dan. Dit kunnen wij voor de overige commis sies zonder meer niet stellen. Onze fractie streeft en blijft streven naar een optimale vorm van overleg en inspraak in een zo vroeg mogelijk stadium. Om daar aan meer te voldoen dienen o.i. de com missievergaderingen openbaar te worden. Nu de secretarie op volle sterkte is wat het personeel betreft en er naarstig wordt gewerkt om de achterstanden in te lopen, willen wij toch de aandacht van het college vragen voor de serviceverlening aan de be volking. Deelt het college onze mening, dat de secretarie een dienstverlenend „bedrijf" is en dat de service goed dient te zijn? Er bereiken ons nog wel eens klachten dat de inwoners nog al eens een keertje extra terug moeten komen. Om een voor beeld te noemen: de uitreiking van de bejaardenpasjes. Waarom niet vermeld dat men de pasjes persoonlijk moest komen afhalen in verband met de handtekening en waarom kon men er niet even op wach ten? Onnodig veel bezoeken en/of porti- kosten heeft dit tot gevolg gehad. Een andere vraag zou kunnen zijn: Waar om ook geen zitting gehouden in de kern Kats om de pasjes ter plaatse uit te reiken? Kunt u ons inlichtingen geven over de reorganisatie op de secretarie? Zijn de af delingen al gevormd en zo ja, geeft dit op het eerste gezicht de nodige verbeteringen? Wij vragen ons af of het niet gewenst zou zijn, dat er ook voor de coördinator een nadere taakomschrijving komt. Bezien we de begroting 1976 dan moeten we met u vgststellen, dat de post onvoor zien weer zeer gering is. Eenzelfde post gaf in 1975 aanleiding tot diverse belas tingverhogingen, thans worden geen verho gingen voorgesteld. Gelukkig blijkt nu dat deze post nog 17.000,— meevalt, omdat het college ervan overtuigd is dat het kabinet Den Uyl de periode tot in 1977 zal uitzitten en er zodoende in 1976 geen verkiezingen nodig zijn. Rekent het college wederom op hogere uitkeringen uit het gemeentefonds? Met betrekking tot de investeringen in het komende jaar merken wij op dat het gestelde in de begeleidingsbrief onder het hoofdstuk „tenslotte" zeer juist is. Priori teiten in onderling overleg duidelijk aan geven en de urgentie vaststellen. Graag willen wij aan dit overleg meedoen en wij stellen dat er een urgentie is voor het dorpshuis te Kortgene, voor het sport veld te Colijnsplaat en voor het bouwen van woningen in Kats. Het vervolg van deze beschouwingen komt de volgende week. VANAF 6 DECEMBER BIJ AANKOOP VAN f 5.75 OF MEER Daar bent U mooi mee, zéker als het gaat om een van die spiksplinternieuwe modellen uit onze kollektie. Brillen, die er niet alleen zijn om kado te krijgen... maar ook om kado te geven. BRILLENSPEC1ALISTEN MIDDELBURG - VLISSINGEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2