NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR Plouvier heeft DE schoenen Kerstfeest Zeeland Magazine? DE TAPIJT SPECIALIST Wordt donor - t w bloed kan een leven redden No. 3685 Donderdag'4 december 1975 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij^Markusse teWissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON 25 door Gerrit Franssen „Moet dat werkelijk?" „Ja, dat moet." Ze beklemtoonde het laatste woord. „Ik zeg dat niet voor mezelf, maar voor jou." „Dan waardeer ik het. Goed, de eerste paar dagen dan. Ik doe anders enkel zon dagsmiddags een dutje." „Voor jou is het vandaag ook een zondag, dus Toen hij 's middags de drie vakken met aardappelplanten zag, knikte hij tevreden. „Je hebt prima geschoffeld", prees hij. „In dat eerste vak moeten ze er inderdaad nodig uit." Vandaar reden ze naar Geerdijk, waar Van Dalfsen woonde, die over een aard- appelrooimachine beschikte. Het kwam nog vrij goed uit; de man zou meteen maan dagsmorgens vroeg komen. „Halve bunder? Ligt er in een morgen uit, Lefering. Dat maken we dan wel in orde." Weer op de terugweg, vroeg de vrouw achter het stuur: „Nog meer verlangens?" „Ja, naar huis. Ik vind het alweer mooi genoeg." Geleidelijk aan ging het lopen bij Dirk Lefering beter en op een zaterdagmiddag toen hij in de moestuin aan het werk was geweest, zei hij tot de vrouw: „Maandag ga ik weer aan de slag. Het is nu nog goed weer en daarom wil ik nog een paar honderd vierkante meter schonen. Dan heb ik volgend jaar weer wat voor de aard appelen." De vrouw had hem liever nog een week in huis gehouden, maar begreep, dat ze hem toch niet tegen zou kunnen houden. Dus knikte ze enkel. Ze was net terug uit het dorp, want ze had de nodige inkopen gedaan. Waarschijnlijk ging hij volgende week zelf weer fourageren. Zondags, toen ze koffie dronken en rook ten, vroeg de man opeens: „Heeft niemand je ooit herkend van de foto? In Langeveen en zo?" Els schudde 't hoofd. „Het is alweer een tijd geleden, toen mijn foto in de krant stond en er gebeurt elke dag zoveel in de wereldOverigens, doorgaans had ik m'n zonnebril op. Trouwens, iedereen weet van het ongeluk af." „Werkelijk?" Hij keek haar verbaasd aan. Ze knikte, nam de koffiekan mee naar de plank bij de pomp en zette hem daar neer. Naar hem kijkend, lichtte ze toe: „Ook van het feit, dat er sinds enige tijd hier een vrouw woont. Misschien weten ze dat van die jager?" Hij dacht na. „Niet onmogelijk." „Voor de winkeliers daar ben ik mevrouw Lefering. Ik heb het maar zo gelaten. Krij gen ze ook niet zo gauw argwaan en dan zouden ze zich misschien juist de foto kun nen herinneren." „Heb je nog nooit je verblijfplaats be kend gemaakt? Aan je familie?" Nu keek zij hem verbaasd aan. „Waarom Bent u Deeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE zou ik. Dirk? Zoals de toestand momenteel is, bevalt het me uitstekend. Ik vind het hier iedere dag opnieuw geweldig. En vooral, nu jij er weer bent. Ik ben dankbaar voor iedere mooie dag, die we beleven. En in stilte verheug ik me over de winter, want als hier een pak sneeuw ligt, zal het wel erg mooi zijn." Hij knikte en voegde er aan toe: „En als de najaarsstormen door de boomtoppen vliegen, zodat het huis hier schudt op zijn fundamenten en de winden door de schoor- sten huilen en het elke dag regent of er natte sneeuw valt en dan opeens vorst, zodat je buiten bijna geen voet kan ver zetten zonder het risico te vallenof je door alle regens de bagger rond het huis een meter diep kan wegspajenNou, je mag van mij de winter hebben, hoor!" De vrouw haalde haar neus op. „Gut, wat prozaïschJe hebt dan waarschijn lijk niet veel te doen, he? Of je kunt door de weersomstandigheden weinig uitvoeren... Verveel je je dan?" „Nou, vervelenaarzelde hij. „Daar zal het toch wel op neerkomen. Maar dat kwam ook, omdat je alleen was. Nu zijn we samen. Tenzij je me er voor die tijd uitschopt, kunnen we ons samen in de wintermaanden uitstekend vermaken: schaken, lezen, puzzelen, praten, noem maar op." „Tenzij je me er uitschoptherhaalde hij smalend, „hoor haar! Meid, je moest eens weten, hoe verguld ik met je ben." „Overdrijf niet, Dirk. Maar ik voel me wel gevleid, dank je. Stook jij als een lieve jongen nu eens het vuur op, he? Tegen die tijd ben ik klaar met afwassen en kunnen we een partijtje schaken." Eind augustus sloeg het weer om. Tot nog toe was het elke dag stralend zonnig weer geweest, vaak met toptemperaturen. Via haar transistortje beluisterde ze elke dag het weerbericht en als het een dag boven de dertig graden beloofde te worden, stelde ze de man voor: „Laten we er met zons opgang er maar meteen uitgaan, Dirk. Ont bijten we gezellig samen en ga jij vroeg aan de slag. Dan stop je tegen de tijd, dat het heet is en kom je naar huis. Ga je je wassen en houden we siësta. Lekker in de koelte, ja?" Dat lokte hem wel aan en dan zaten ze 's morgens al om vier uur koffie te drinken en te eten. De man nam een kruik vol drinken mee en een paar boterhammen en reed dan om half vijf met de tractor naar het land. Waarna de vrouw afwaste, de bedden opmaakte en het huis verder aan kant bracht. Dirk had een grote rol- schuier voor haar meegenomen, waarmee ze de vloer in een wat vlugger tempo schoon kreeg. Want het feit, dat er geen elektriciteit was, beschouwde ze nog immer als een handicap, vooral als het op schoon maken aankwam. Maar op een van de laatste augustus dagen kromp de wind; er kwam bewolking en eindelijk viel de door menige landman en tuinder zo lang begeerde regen. En kwa men er de vroege herfststormen, hoewel het officieel nog zomer was. Het betekende voor Els, dat ze niet meer buiten de was kon doen. En in huis vond ze het onge makkelijk. Ze overwoog Dirk voor te stellen een wasgelegenheid in de schuur te maken, maar toen ze op een morgen ging kijken wist ze: er is niet voldoende ruimte. Afge zien nog van het feit, is het straks, in de winter ook veel te koud. Dus dan toch maar in het woonvertrek. Hoewel er af en toe wel opklaringen voorkwamen, bleef het weer slecht, met voor de tijd van het jaar te lage tempe raturen. En op een dezer dagen kwam Dirk al vroeg in de middag terug. Tot verbazing en schrik van Els, die naar buiten vloog, toen ze de tractor hoorde. Ze vroeg, toen hij achter het huis bij de schuur stopte: „Er is toch niks gebeurd?" Hij zag haar angstige blik in de ogen en vertederde. Van de tractor springend, nam hij de vrouw zonder veel plichtplegin gen in de armen en kuste haar weer eens op de mond, waarna hij antwoordde: „Al les oké, mijn beschermengel, maar het is zo nat van al die regen, dat ik meer ver knoei dan goed doe. Dus ben ik er maar mee gestopt." Enigszins geshokeerd maakte ze zich los. „O, ik dacht alNou, fijn dat je zo vroeg terug bent. Drinken we samen thee, ja? Kom gauw binnen, want met dit rotweer kun je buiten niets doen. Je wordt op de duur drijfnat." „Ben ik al," zei hij lachend, de schuur deuren openmakend, zodat de tractor er in gereden kon worden. Ze liep terug naar huis. „Ik leg droge kleren voor je klaar!" Toen hij een hele poos later, gewassen, gekamd en in droge kleren aan de tafel zat en zijn thee dronk, deed zij al zijn vuile, natte goed in de wasteil. Heb ik morgen weer wat te doen, dacht ze. Maar even later zat ze ook aan tafel en zei: „Zolang het zulk rotweer is, moet je maar niet naar het land gaan, Dirk. Je kleren komen er uit te zienniet mooi meer." De man wist: ze heeft gelijk. Wat doe ik eigenlijk daar op de hei met dit hondeweer? Hier, rond het huis, is ook altijd wat te doen. Om te beginnen ga ik de tractor eens een grondige schoonmaakbeurt geven. Verder moet de schuur, voor de winter invalt, ook nog in de carbolieum gezet worden. Als het zo slecht blijft, zal de koe misschien eerder op stal moeten. Zo tussen de bedrijven door had hij gras gemaaid op de Laar, want in de zomer kon één koe nooit alles afgrazen. Dat gemaaide gras had hij gedroogd en opgetast, maar het was niet voldoende voor de lange win ter. Hij moest nog enkele plakken hooi kopen en lijnkoeken. Bovendien wilde hij een vracht voederbieten hebben, zodat hij voor wat de koe betrof onbezorgd de win ter tegemoet kon zien. En in het houten w.c.-huisje moesten een paar nieuwe plan ken gezet worden, want die begonnen te rotten. Hij kon dan wel eens een rit naar het dorp maken met de tractor en aan hanger om het nodige te kopen. In september werd het tweede stuk aard appelen gerooid. En omdat hij in deze tijd van het jaar niet op de aardappelrooi- machine behoefde te rekenen, moest hij het stuk land met de hand rooien. Toen hij na een dag rooien met de tractor en aanhanger naar huis kwam en zij de voorraad aard appelen zag, in haar ogen maar weinig, vroeg ze: „Is dat geen heidens werk? Zo'n hele dag aardappelen uit de grond halen?" Hij lachte. „Onze voorouders hadden nog geen machines. Els, en toen kwamen de aardappelen er ook allemaal uit. Het is maar, hoe je het bèkijkt. De oogst van dit stuk is niet slecht." Hij stond op de wagen en nam twee handenvol aardappelen, die hij haar liet zien. „Maar ja, je hebt na tuurlijk veel en veel langer werk met de hand, dat is logisch." (Wordt vervolgd). kunnen steeds meer mensen met bloed of met daaruit bereide geneesmiddelen worden geholpen. (Bij grote operaties, verkeers ongevallen, allerlei bloedziekten, etc.). Indien u zelf gezond bent, is het dan niet voor de hand liggend, dat u uw dank baarheid toont door één of tweemaal per jaar iets van hw bloed af te staan? Iedere gezonde volwassene tussen 18 en 65 jaar, die niet als „vaste" donor bij een bloedtransfusiedienst of bloedbank is inge schreven en die in het afgelopen jaar geen geelzucht, een andere ernstige ziekte, een operatie of een bevalling heeft doorgemaakt en die niet onder regelmatige behandeling van een arts is, kan zonder bezwaar wat bloed afstaan (nog geen halve liter). De normale hoeveelheid bloed van een vol wassene is ongeveer 5 liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele weken weer in het lichaam aangemaakt. Binnenkort organiseert het Rode Kruis een bloedafname-avond en doet een beroep op alle gezonde volwassenen een halve liter bloed af te staan. Geeft u zich hiervoor op bij het Rode Kruis, Botterlaan 49, Kortgene. U redt misschien een mens! Uitnodiging: Op woensdag 22 dec. om half vijf is er een speciale Kerstviering voor kinderen. Alle kinderen van Wissenkerke mogen komen. Ook de ouders, grootouders of an dere belangstellenden zijn van harte wel kom. Deze viering, speciaal voor kinderen, wordt geleid door de zondagsschool en de lagere school. Voor kinderen is het ieder jaar weer een geweldige belevenis om naar een Kerst viering te mogen, die echt op hen is af gestemd. Het wordt een nog groter feest, doordat ze verschillende van hun vriendjes zien, die iets mogen voordragen of voor lezen. De viering wordt gehouden in de Herv. Kerk. We hopen, dat iedereen die deze uitno diging leest, ook kan en zal komen. Het is erg fijn als zo'n Kerstfeest bezocht wordt door veel kinderen en volwassenen. We hopen dan ook dat het erg druk zal worden. DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Deze keer eens geen aanslag op uw portemonnee, maar alleen het verzoek van het Rode Kruis iets van uw bloed af te staan: voor u een kleine moeite maar voor uw zieke medemens van grote bete kenis. Reeds in de oudheid kende men aan bloed grote kracht toe en probeerde men al op allerlei manieren patiënten met bloed te genezen, o.a. door hét laten drinken van bloed en door het op een of andere manier overbrengen van dierlijk bloed op patiënten. Ook liet men patiënten in bloed baden, in de hoop dat dit genezing zou brengen. Zo trachtte men in de loop der eeuwen steeds op allerlei manieren patiënten met bloed te genezen, maar helaas met erg weinig succes doordat men nog onvoldoende kennis had omtrent de eigenschappen van menselijk bloed. Thans is de wetenschap op dit gebied enorm uitgebreid en is een bloedtransfusie een normale zaak geworden, waaraan elk jaar duizenden patiënten hun leven hebben te danken. In ons land heeft het Rode Kruis een belangrijke taak gekregen bij de werving van vrijwillige donors en zo zijn er over het hele land verspreid ongeveer 300.000 donors die regelmatig bloed afstaan. En denkt u nu niet dat dit wel voldoende is en dat u dus niét behoeft mee te doen, want juist door de toenemende kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan en Kruiswoordpuzzel na. 455 Horizontaal: 1. leger - 5. specerij - 10. puistje - 12. uitroep - 13. meisjesnaam 14. sportartikel - 15. schaaldier - 17. punt 19. treiter - 21. onder het nodige voorbe houd (Lat. afk.) - 22. sportterm - 24. deel 25. korte lichtstraal - 27. gok - 28. lidwoord 30. meisjesnaam - 32. wortel - 34. rang telwoord - 36. bijb. naam - 37. godsdienst (afk.) - 39. persbureau (afk.) - 40. voor zetsel - 41. fr. lidwoord - 43. dierentuin 44. maanstand (afk.) - 46. vaartuig (afk.) 48. ijle stof - 50. selenium (afk.) - 52. boom 55. zangstem - 57. vaartuig - 59. muziek drama - 61. vogel - 62. pl. in Brabant 64. holte onder de arm - 66. pl. in Italië 67. boom - 68. diergeluid - 69. watering 71. beroep - 73. werelddeel - 76. voetbal vereniging - 78. dat is (afk.) - 79. dwaas 80. visgerei - 81. gevangenis - 82. splinter. Verticaal: 1. grote bijl - 2. afgemat - 3. rangtelwoord - 4. vogelprodukt - 5. huisdier 6. lust - 7. verlaagde toon - 8. vogel 9. meisjesnaam - 10. hoeveelheid - 11. ijzer houdende aarde - 16. vertaler - 17. heilige (afk.) - 18. land in Europa - 20. interest 23. boom - 25. fout - 26. Europeaan - 27. lidwoord - 29. Europeaan - 31. namelijk (afk.) - 33. éénjarig dier - 35. plaats in Gelderland - 38. broeiplaats - 39. assistent (afk.) - 42. ik (lat.) - 45. deel van de hals 46. metaal - 47. Soc. Econ. Raad (afk.) 49. geur - 51. godin - 53. de oudere (afk.) 54. klaar - 56. epiloog - 57. spil - 58. hoefdier - 60. vrucht - 63. reeks - 65. jongen - 67. titel (afk.) - 68. voorm. Ame rikaans president - 70. gemalen eikenschors 72. voorzetsel - 74. geestelijke (afk.) - 75. zijrivier van de Donau - 77. goud (Fr.) 79. vervoerbedrijf (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel na. 454 Horizontaal: 1. al - 2. Ado - 5. kam - 8. st 10. dr - 11. Stavanger - 14. ri - 16. aera 18. gedoe - 19. uier - 21. nest - 23. ree 24. kind - 25. van - 26. Ida - 27. som 28. eer - 30. tip - 32. lat - 34. alk - 36. aren - 40. eend - 42. Harlingen - 43. sola 45. tolk - 48. oma - 50. kok - 52. ver 53. Lap - 55. dar - 56. Ede - 57. den 59. Nita - 61. oor - 63. stem - 65. toko 66. Norma - 68. Orel - 70. Ad - 71. Mar seille - 74. la - 75. eg - 76. Est - 77. Spa 78. Ot. Verticaal: 1. arena - 2. at - 3. dag - 4. overal - 5. knoest - 6. age - 7. me - 9. trede - 10. da - 11. sas - 12. ade - 13. rui 15. ri - 17. rente - 20. Ineke - 22. tip 24. KMA - 25. vla - 29. rad - 31. inham 33. animo - 35. lente - 37. roe - 38. erg 39. ego - 41. Nel - 43. sul - 44. Lopik 46. order - 47. kin - 49. Ada - 50. kroost 51. kermis - 52. vos - 54. anode - 58. emelt 60. torn - 62. ore - 64. toe - 65. ta - 66. nrs - 67. alp - 69. la - 72. ae - 73. la. GANZEPOORTSTRAAT £1 TIL. 165 35 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1