14 E I SEN Ds suikerzieke en zijn ogen. KEE Wat is handelen uit noodweer? Vervolg raadsvergadering Wissenkerke zodat beide partijen, huurder en verhuurder, tevreden zijn. Verder zien we bij de kapitaalswerken de aanleg van de tweede fase sportveld Wissenkerke. We hopen dat alles bij elkaar vlotter verloopt dan de eerste fase. Omdat de riolering aan het zuidelijk gedeelte van de Dorpsweg niet goed func tioneert, is de aanleg van een nieuwe riole ring noodzakelijk. Kan dit werk, dat door zijn ligging waarschijnlijk veel handwerk gaat worden, in A.C.W.-verband verricht worden? Bij de kapitaalswerken wordt gesproken over de uitbreiding van de parkeerplaats in de Veerweg. Meneer de voorzitter, waar schijnlijk is het beter niet alleen dat stukje bij de voormalige muziektent onder handen te nemen, maar het parkeerprobleem in de hele Veerweg te bekijken. Vooral in het seizoen is en wordt dat een onoplosbare knoop. Hebt u plannen om hierin verbete ring te brengen? Ook een verharding van de parkeerplaats bij het sportveld te Kamperland lijkt «ns op zijn plaats. We vragen ons echter wel af, of er niet nog meer aanpassende maatre gelen genomen moeten worden. Zijn er al plannen gemaakt voor dit werk? We hebben pas ook weer gezien, dat afge legen percelen bij brand moeilijk te blussen zijn. Nu u er over denkt de vrijwillige brandweer van Wissenkerke een nieuwe brandweerauto te geven, zou het dan nier raadzaam zijn zo'n moderne auto aan te schaffen, die voorzien is van een flinke hoeveelheid water, zodat er in voorkomende gevallen toch direct water is? Bij de persleiding die de riolering verder van het dorp Geersdijk afbrengt en hope lijk de stank ook, vragen we ons af of de kosten van ƒ75.000,— niet beter op reke ning van het Waterschap geschoven kunnen worden. Het Waterschap int toch ook de zuiveringsbijdragen. Het strandje te Geersdijk heeft ook dit jaar weer in toenemende mate zijn nut bewezen. We zien dan ook verlangend uit naar de plannen voor het stabiliseren en opspuiten van het strandje. Graag nog een opmerking over de onder- wijsstimulering in onze gemeente. In 1974 verscheen van het ministerie van O. en W. het „beleidsplan voor het onderwijs aan groepen in achterstandssituaties". Dit houdt o.a. in, dat uit een onderzoek is gebleken, dat arbeiderskinderen, vergeleken met kin deren uit de zogenaamde hogere milieus, een achterstand in het onderwijs hebben. Als we dat beleidsplan bekijken, dan komen we tot de ontdekking dat ook onze kin deren in aanmerking komen voor extra ont wikkelingsmogelijkheden. Als we zien dat in andere provincies vele verzoeken voor extra steun worden aangevraagd, dan ver zoeken wij u ook dit jaar onze gemeente te betrekken bij de extra kansen die onze meisjes en jongens worden geboden. We hopen, meneer de voorzitter, dat onze gemeente ook in de toekomst ruimte biedt voor de ouder wordende mens. Dat we, d.m.v. verzorgingscentra of andere instel lingen, de mogelijkheid houden hen een rustige oude dag in onze gemeente te laten beleven en tevens de weg open te laten, als daar behoefte aan is, om zich te ont spannen, d.m.v. bejaardensoos, enz. Aan het eind van onze beschouwingen spreken wc de wens uit, dat er ook in het komende begrotingsjaar in uw college en in de raad vruchtbaar zal worden sa mengewerkt aan de opbouw van onze 3 kernen en aan alles wat daar bij hoort. Na deze beschouwingen bedankt burge meester Wisse voor de prettige wijze waar op de plannen zijn benaderd. „Het is moei lijk voor een gemeenteraad met een samen stelling als deze (die er elders ook zijn) tot een oplossing te komen die iedereen bevredigt," zegt hij. Uit de beschouwingen is herhaaldelijk gebleken dat de wens be staat, sommige kapitaalswerken vlugger te realiseren. Burgemeester Wisse: „Tegenwoordig is het aantal instanties, dat zijn oordeel over een bestemmingsplan moet geven, bijzonder groot. Daarbij komt dat het makkelijk is te zeggen: we betalen het zelf wel. Maar dan zou het bergafwaarts gaan met de goede financiële positie van de gemeente. Werken met subsidie is eigenlijk de enige methode. Het kan een kwestie van tijd zijn, wachten tot je aan de beurt bent. Maar van tijd tot tijd komt er iets los: in 9 van de 10 gevallen." In antwoord op de vraag van de heer Blok over de nieuwe onroerend goedbelasting zegt hij: „De taxaties zijn nog volop aan de gang. De huur van een woning loopt niet gelijk met de taxatiewaarde, daarom kunnen alleen taxaties vergeleken worden. Als de huurwaarde 150,— per maand is (voorbeeld een ratio-woning in Kamperland) wordt de onroerend goedbelasting voor de huurder 70,30. Als de huurwaarde 250,— is (bijv. een woning in de Visserijstraat uit 1972) dan is de nieuwe belasting 140,60 voor de huurder. Bij een eigen woning van 40.000,— is de belasting voor eige naar en gebruiker tesamen 205,66 en voor een woning van 100.000,— is dat 522,06. Deze bedragen zijn echter berekend tegen tarieven die de raad in 1974 heeft vast gesteld." Tijdens de vergadering blijkt het voorstel van b. en w. om wel een subsidie van 25,— te geven aan de bond tegen het vloeken en niet aan de vereniging ter be scherming van voetgangers nogal een pro bleem. Burgemeester: „De eerste subsidië ren we al veel langer, de andere aanvrage is voor het eerst." Remijnse's opmerking: „Als je wordt aangereden, zul je echter toch wel even vloeken", geeft echter de doorslag. Beide instellingen krijgen nu 25,-. Het voorstel van Blok voor een autovrije Voorstraat vindt burgemeester Wisse op dit moment een wat ongewenste zaak. B. en w. staan er wat huiverig tegenover, zegt de burgemeester. Het zwembad open op zondag? Burge meester zegt dat uit een enquête niet ge bleken is, dat daar belangstelling voor is. De kosten bedragen 200,— per zondag open (voor 4 uur) maar dat niet het be langrijkste punt. Het gaat om het gebrek aan behoefte. Blok: „Maar de wijziging van de zondagswet is aangenomen door de Kamer." Burgemeester: „Als het van de minister moet, dan gaat het zwembad heus wel open." Over de woningbouw: „B. en w. hebben niet de bedoeling onbeperkt door te gaan, er wordt rekening gehouden met de be hoefte. Ook voor wat betreft de recreatie zien b. en w. langzamerhand een eind ko men aan de opnamecapaciteit. Bejaardenwoningen zijn er momenteel niet nodig Er zijn 92 dergelijke woningen in de drie kernen en er is nauwelijks sprake van een wachtlijst. Overdragen van de woningwetwoningen aan de woningstichting zien b. en w. niet als een probleem. „Dat gebeurt overal en we horen nooit van problemen. Maar als het op prijs gesteld wordt en dat is zo wil het college de belanghebbenden wel op de hoogte stellen van het voorge nomen raadsvoorstel." Burgemeester Wisse: „We moeten toe geven dat de aankleding van de nieuwe woningen niet altijd is wat we er van verwacht hebben. Die bestemmingsplannen hebben lange tijd nodig, alvorens gereali seerd te worden. Vroeger waren de menin gen anders: rechtuit - rechtaan. Er wordt nu gewerkt in een nieuwe stijl." Voor wat betreft de mogelijkheid van een sporthal, zegt de burgemeester het een vraag te vinden of dat nodig is en of Geersdijk wel de juiste plaats is. Zijn antwoord op de vraag van Blok over de Heer Janszpolder (een plan voor 33 forenzenwoning): Er zijn bezwaren inge diend tegen het plan. Er schijnen echter ondernemingen te zijn, die het willen rea liseren. Noodgedwongen zal er wel sprake zijn van enig uitstel. Na het bezoek van de commissaris van de koningin is duidelijk geworden, dat het niet in de bedoeling ligt op korte termijn herindeling van de gemeenten op Noord- Beveland te bewerkstelligen. Dit zou een verarming van het kontakt bestuurder bestuurde betekenen en nauwelijks voor delen bieden. Ook eventuele bestuurlijke reorganisatie in het hele land is mogelijk, maar de realisering ervan zal zeker wel 10 jaar vergen. Blok zegt in tweede termijn, dat hij na de toelichting van dr. Boertien ook anders tegen de uitbreidingsplannen van het ge meentehuis aan is gaan kijken. Vervangende woongelegenheid voor dhr. Hoogerland is aanwezig: de eerst vrijko mende plaats in een bejaardenhuisje is voor hem. Bij het bepraten van problemen in de Schietinstructie politie sluit aan bij nood- afweer. Er is kortgeleden nogal wat deining ont staan over een schietpartij in de Gooise gemeente Bussum, waar politiemannen twee overvallers doodschoten en bovendien een collega ernstig verwonden. Bij de recon-. structie van deze zaak bleek, dat de politie tevoren een tip had gekregen, dat er een overval op de filiaalhouder van een krui- deniersbedrijf gepleegd zou worden en det de betrokken filiaalhouder bereid was om het „spel van de overval" mee te spelen. Zoiets is altijd een hachelijke zaak en gezien de dramatische ontknoping zouden wij dan ook niet graag in de schoenen van de superieuren van de drie betrokken poli tiemensen, die in deze zaak zeer grote risico's hebben genomen, waarover in de besloten kamers van hogere justitiële auto riteiten nog wel een hartig woordje gewis seld zal worden. Temeer, omdat achteraf bleek, dat de be trokken misdadigers helemaal niet zo zwaar bewapend bleken te zijn dan de politie dacht en ook hun op zichzelf niet geringe strafblad geen zware geweldmisdrijven ver meldde. Uit het feit, dat de politiemannen zelfs een collega neerschoten, mag boven dien de conclusie worden getrokken, dat niet iedere politieman vakkundig met een pistool kan omgaan. Dat is een angstige gedachte, want gesteld dat zo'n overval op straat had plaatsgevonden en een argeloze voorbijganger zou zijn neergeschoten, hoe zou het publiek dan gereageerd hebben? verschillende commissies blijkt dat eigenlijk alleen de middenstandscommissie wel eens problemen oplevert. Burgemeester: „Men moet niet vergeten dat we wel eens de indruk hebben, dat in de commissies voor zichzelf gepraat wordt. Het algemeen be lang zou wat meer op de voorgrond moeten staan." B. en w. zeggen toe de manier van samenstelling van de middenstandscom missie nog eens te zullen bekijken. Ook zegt de burgemeester toe volgend jaar meer regelmaat te zullen brengen in de raadsvergaderingen. De tarieven van de jachthaven in Kam perland blijken, provinciaal gezien, aan de lage kant te liggen. B. en w. gaan er van uit, dat deze in principe alleen dekkend moeten zijn, plus een kleine reserve. Maar winst is niet nodig. De woningbouw in Kamperland staat volgend jaar volop in de belangstelling. Er zijn plannen voor 30 woningen, terwijl nog eens tien woningwetwoningen in het overleg betrokken zullen worden. Totaal is in Kamperland plaats voor 80 woningen. Ook de parkeerproblemen in Kamperland hebben de volle aandacht. Er wordt niet gedacht aan verbreding van de Veerweg (wel aan verfraaiing hiervan door bomen), maar aan de aanleg van parkeerterreintjes. De stedebouwkundige van de gemeente heeft opdracht voor de planning van het tweede sportveld in Kamperland en voor een bestemmingsplan in Geersdijk (met nieuwe lagere school en speelveld). Voor het sportveld in Wissenkerke is keuring aan gevraagd bij de Ned. Sport Federatie. Naar aanleiding van de opmerkingen van Kouwer zal burgemeester Wisse kontakt opnemen met de ANWB over de vijfsprong bii Kamperland. Kouwer doet nog de sug gestie drempels in de weg aan te leggen, zodat de snelheid verminderd moet worden. Verfraaiing van de Voorstraat in Wissen kerke kan gebeuren door het planten van iepen of essen, zo blijkt uit het advies van de Meidemij. Wel zal dit in het volgend jaar moeten gebeuren en is onderbeplan ting gewenst. De plantspiegel is 2.50 bij 2.50. Nodig zal het zijn de grondwater stand gedurende een aantal maanden op te nemen. B. en w. denken in de richting van een parkeer-vakverdeling. Op de volgende raadsvergadering komt o.a. het voorstel voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto aan de orde. Dit wordt vrijwel zeker een hogedrukspuit met een capaciteit van 800 liter water. Nadat vervolgens de begroting hoofdstuk voor hoofdstuk wordt doorgenomen en daar na de eerste wijzigingen ervoor worden goedgekeurd, wachten nóg een klein aantal agendapunten. Deze voorstellen, voor enkele gemeentelijke financiële afwikkelingen, de verhoging van het liggeld voor boten en de verhoging voor de reinigingsrechten (tot ƒ48,50 per jaar), worden zonder discussie goedgekeurd. Ook de verhoging voor de vergoeding van een lijkauto en dragers wordt goedgekeurd, alsmede de verlaging van twee leges. Dan is het half zes en besluit de burge meester met een woord van dank voor de goede verstandhouding die uit de behan deling van de voorstellen bleek. „Ik hoop. dat deze zich zal kunnen blijveh manifes teren", zegt hij. De huidige schietinstructie voor de politie sluit aan bij het noodweerartikel in het Wetboek van Strafrecht, daartoe strekkende dat het mogelijk is iemand straffeloos te doden wanneer men zijn eigen leven of dat van anderen moet beschermen. Maar over heid en politie zijn evenals de gewone bur ger gehouden aan het beginsel dat de mate van geweld, die wordt toegepast in ver houding dient te staan tot de ernst van de zaak. Iemand die b.v. een winkeldiefstal pleegt en op de vlucht slaat, moet je niet neerschieten. In Bussum ging het om een ernstiger misdrijf, dat toch echter niet de zwaarte had die een dodelijk schot recht vaardigde. Wanneer noodweer. Het „shoot to kill" betekent: geen over leg, geen recht. Als we stellen dat het recht zijn beloop moet hebben, dan moet een shoot-to-kill-situatie als het even kan wor den voorkomen. Anderzijds bestaat zowel voor politie als voor burgers het recht tot afweer van on recht. Men mag zichzelf of een derde ver dedigen tegen ogenblikkelijke, wederrechte lijke aanranding van eigen of andermans lijf, eerbaarheid of goed. Die mogelijkheid laat art. 41 van het Wetboek van Straf recht duidelijk open. Als een misdadiger uw huis binnendringt met het pistool in de hand, dan loopt lüj het risico om door de bewoner te worden neergeschoten, die het recht heeft zich tegen zo'n overval te verdedigen. Als er in een winkel gestolen wordt door iemand, die niet gewapend is, bestaat niet de noodzaak om zo iemand neer te schieten. Een dergelijke mate van geweld staat niet in verhouding tot het misdrijf. Maar het is niet in strijd met de noodweersgedachte, dat de winkelier de dief een klap verkoopt om de diefstal te verhinderen. Zelfs kan iemand, die uit zelfverdediging of ter verdediging van een andere persoon handelt, zich soms beroepen op het tweede lid van art. 41 van Wetboek van Strafrecht (noodweerexces). Een beroep of noodweer exces kan uitkomst brengen aan iemand, die de grenzen van de noodzakelijke (zelfver dediging heeft overschreden, maar daartoe alleen is gekomen tengevolge van een hevige gemoedsbeweging, die werd veroorzaakt door het feit van de wederrechtelijke han- delin. Iemand slaat b.v. een gewapende over valler neer, die bewusteloos blijft liggen. Door emoties overmand wordt de overvaller daarna nog een klap toegediend, die do delijk aankomt. In zo'n geval is een beroep op noodweerexces redelijk. Degene, die werd overvallen, had het rationeel geredeneerd bij de eerste klap kunnen laten, maar het is niettemin begrijpelijk dat hij door het feit van de overval zo geëmotioneerd raakte, dat hij kost wat kost de overvaller onscha delijk wilde maken. Vijf verklaringen. Net zoals bij ieder omstreden woord kunnen wij ook bij dit woord hele groepen „verklaarders" onderscheiden. De eerste groep zegt, dat het eerste lid van de sa menstelling (mei) niet de vijfde maand betekent, maar een vervorming is van het latijnse „majus", dat groot betekent. Meikersen zijn dus grote kersen, onver schillig wanneer zij rijpen. Helaas is deze verklaring onmogelijk; wij telen nl. geen kleinvruchtige kersen en de onderscheiding „majus" is dus zinloos. Ten tweede: het is vrijwel onmogelijk dat men een latijns bijvoeglijk naamwoord zomaar voor het goed Nederlandse woord „kersen" plaatst. De verklaring is gewron gen, mist elke schriftelijke grond en moet worden afgewezen. De tweede groep zegt: mei is een ver vorming van maai. Meikersen zijn dus de kersen die in de maaitijd rijpen. En inder daad werd vroeger veel hooigras in de tweede helft van juni gemaaid. Dan rijpen echter praktisch alle kersen (behalve de volgers) en daarom is de benaming „maai- kerscn" onzin. De derde groep zijn zij, die mei van meier afleiden. Omdat de meikers wat vroeger rijpte' dan de andere soorten kersen werd zij door de meiers (pachters) aan de landheer aangeboden. Dit is niet on mogelijk, maar ook hier ontbreekt de schriftelijke overlevering endie zou er echt wel geweest zijn als de verklaring juist was. De vierde groep houdt vast aan de let terlijke betekenis, maar meent dat het kli maat in de loop van de eeuwen veranderd MOGELIJKHEID TOT VOORKOMEN Het leven van de suikerzieke was vroeger, als gevolg van de ineenstorting van de normale stofwisseling, voortdurend in ge vaar en vroeg of laat, meestal vroeg, kwam het einde. Door de moderne middelen, die de me dici ten dienste staan, zoals insuline, e.d. is dat gevaar afgewend. Een suikerzieke behoeft zich nu niet zoveel zorgen te ma ken, mits hij of zij de medische voorschrif ten prompt opvolgt, op tijd de medica menten neemt en zich keurig aan het voorgeschreven dieet houdt. Dit neemt echter niet weg, dat de suiker zieke toch nog bedreigt wordt door later optredende complicaties, zoals bijvoorbeeld doorbloedingsstoornissen in de achterzijde van het oog, daar waar zich het netvlies bevindt. Het merkwaardige is, dat hiertegen, met de normale medicijnen die de suikerzieke krijgt, weinig is te doen. Dieet wil nog wel eens een gunstige invloed hebben, maar helaas zijn er nog vrij veel suikerzieken, die wel trouw hun medicijnen nemen, maar met het dieet wel eens het handje lichten, waardoor het effect dat het dieet zou kun nen hebben in dit geval verloren gaat. Men heeft uit onderzoekingen vastgesteld, dat de doorbloedingsstoornissen van het netvlies, die eventueel tot blindheid zouden kunnen leiden, meestal al in bescheiden vorm aanwezig zijn bij het begin van de suikerziekte. Aanvankelijk merkt men wei nig of niets, maar na verloop van tijd komen de klachten over vermindering van het gezichtsvermogen. Men kan het begin van deze ontwikkeling reeds in het beginstadium van de suiker ziekte aantonen. Men spuit dan een fluori- serende stof in het bloed van de patiënt en deze stof komt via de bloedbaan ook „Ogenblikkelijk". De Strafwet zegt duidelijk, dat men zich tegen ogenblikkelijke, wederrechtelijke aan randing van eigen of een anders lijf. eer baarheid of goed mag verdedigen, m.a.w. zelfverdediging is alleen toegestaan op het moment dat het strafbaar feit wordt ge pleegd of ieder ogenblik gepleegd kan worden. Wie de dader de volgende dag opzoekt en hem een pak slaag toedient, kan zich beslist niet op noodweer beroepen. Zo'n wraakactie heeft immers niets met de „noodzakelijke verdediging" te maken. Als de wet zoiets zou tolereren, zou het binnen de kortst mogelijke tijd een bende worden in ons land. Allerlei mensen, die gedupeerd zijn door misdrijven van derden, zouden dan het „recht" in eigen hand gaan nemen en daardoor zou een situatie ontstaan, die volkomen in strijd is met de democratische rechtsorde. In een maatschappij, die het spelen voor eigen rechter zou gedogen, zou spoedig alleen het recht van de sterkste gaan gelden en daarmee zouden we af glijden naar een volstrekte anarchie. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. is, zodat de meikers thans later rijpen zou dan vroeger. Maar er is in de laatste 20 eeuwen geen noemenswaardige klimaats wijziging geweest. Andere kalender. En nu de vijfde groep. Deze wijst er op, dat de teelt van kersen in ons taalgebied al oeroud is en sinds Karei de Grote ook schriftelijk aantoonbaar. Zij gaat er van uit, dat met „meikersen" inderdaad kersen worden bedoeld die in de meimaand rijpen. Maar in de 17e eeuw is men in ons taal gebied overgestapt van de juliaanse op de gregoriaanse kalender. Dit maakte, dat de dagen 12 etmalen opschoven (1 mei werd 13 mei). En in derdaad, rond 12 juni komen bij gunstig weer de eerste kersen uit beschutte hoek jes. Eertijds teelde men de kers niet in grote boomgaarden, zoals in de Betuwe en in Zeeland tot 1960 het geval is ge weest, maar in beschutte fruittuinen. Ook is het waarschijnlijk, dat de kers steeds geselekteerd is op vruchtgrootte. De wat kleinere kersen uit vroegere eeuwen zullen iets vroeger rijp zijn geweest dan de onze. En dus was de meikers inderdaad een zeer vroege, reeds eind mei rijpende kers. Dat de vrucht thans in onze fruitteelt een verdwijnend produkt is, komt door de hoge pluklonen. Misschien slaagt men er in, kersen te telen in lage vormen. Als dan komt de kers terug. Tot zolang zal ze steeds meer uit het buitenland gehaald worden. W. Geldof. (Nadruk verboden). VAN SLECHT ZIEN EN BLINDHEID in de heel kleine, fijne bloedvaatjes die het netvlies voeden. Met speciale appara tuur kunnen, dank zij deze fluoriserende stof, deze fijne bloedvaatjes zichtbaar wor den gemaakt en bestudeerd. Het voordeel is nu, dat men bij het constateren van suikerziekte eventueel da delijk de ogen van de patiënt op deze wijze kan onderzoeken en dus tijdig op de hoogte kan zijn van eventuele doorbloedingsstoor nissen. Nu is men in staat, om tijdig in te grijpen. Men kan de schade aan het gezichtvermogen dan herstellen door mid del van lichtcoagulatie. Het systeem van de licht-coagulatie, dat ontdekt en gebruikt werd door de Duitse professor: dr. Meyer-Schwickerath, vond een nuttige toepassing bij de latio retinae, loslating van het netvlies van het oog. Door middel van de licht-coagulatie-me- thode, werd dit netvlies weer vastgezet en werd de verbinding met de oogachterwand hersteld. Deze methode blijkt ook zeer geschikt om genezing te brengen in gevallen als de doorbloedingsstoornissen in het oog van suikerzieken. De resultaten hebben uitgewezen, dat er aan deze operatie vrijwel geen risico's zijn verbonden, want het gezichtsvermogen heeft niets te lijden van de ingreep. De ingreep is niet van dien aard, dat de patiënt er werkelijk onder lijdt en de resultaten zijn bijzonder goed. Zelfs vetafzettingen op de oogachterwand verdwijnen, ook al liggen ze niet op de plaats van de coagulatie. Het is daarom van groot belang, dat men in staat is de stoornissen tijdig te constateren en pas sende maatregelen te nemen, waardoor het ooglijden van suikerzieken voorkomen kan worden. EIGEN RECHTER SPELEN MAG NIET Het is al weer een aantal jaren geleden dat in Den Haag een 12-jarig meis je werd overreden door een automobilist, die door een rood stoplicht reed. De vader van het meisje was later hevig gebelgd, toen de automobilist ver oordeeld werd tot een gevangenisstraf van slechts enkele weken plus een tij delijke ontzetting uit de rijbevoegdheid. Hij vond, dat de dader meer straf had verdiend en ondernam toen een (mislukte) poging om de betrokken persoon met een auto aan te rijden. De politic maakte proces-verbaal op tegen de vader, die later door de rechtbank werd veroordeeld. Hoe men zich ook kan inleven in de machteloze woede van een vader, wiens kind door een roekeloze handeling van een automobilist werd gedood, niemand mag het recht in eigen hand nemen. Dat is een van de belangrijkste rechtsre gels, die onze wetgeving kent. Rechtshandhaving dient te geschieden van over heidswege. In een democratische rechtsorde mag voor eigenrechting geen plaats zijn. Op deze regel bestaat slechts één uitzondering, die in artikel 41 van het Wetboek van Strafrecht nauwkeurig wordt omschreven. Niet strafbaar is nl. hij, die geboden door de noodzakelijke verdediging van eigen of eens anders lijf, eerbaarheid of goed tegen ogenblikkelijke, wederrechtelijke aanranding een op zichzelf strafbaar feit begaat. Ieder mag dus zichzelf verdedigen of iemand an ders die het slachtoffer dreigt te worden van een misdrijf. HOE KOMEN WIJ AAN HET WOORD Zo op het eerste gezicht is er niets aan de hand met dit woord: meikersen zijn kersen die in de meimaand rijpen en geplukt worden. Helaas, zo eenvoudig is het niet. In het hele Nederlandse taalgebied rijpen nl. geen kersen in de meimaand. Ze komen pas in juni. Weliswaar kon u in mei jl. op de markt en bij de groentehandelaar volop kersen kopen, maar die kwamen uit Italië of de Provence, in elk geval uit zuidelijker streken dan de onze.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 4