NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0 DE KLUIZENAAR Plonvier heeft DE schoenen Langer leven maar ook verzwakking van de mens Zeeland Magazine? No. 3684 Donderdag 27 november 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij^Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22.50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, ex cl BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON De hond had de auto al op zijn eigen wijze gehoord. Want hij stond vol ver wachting achter het huis te kijken. Pas toen hij zijn baas zag uitstappen, ondersteund door de vrouw, begon hij te kwispelen en kwam meteen naar het tweetal toe. Op springend en zijn voorpoten tegen de man aan, zodat hij bijna wankelde. Maar Els hield hem goed vast. „Prachtig, Beer, zoals jij de baas begroet, maar nu kalm aan. Eerst naar binnen, dan gaan we fijn samen koffie drinken." Voor ze met de auto naar Almelo vertrok om de man op te halen, had ze zijn leun stoel versierd met dennegroen en bloemen. En op een groot stuk karton was geschil derd: „Welkom thuis." Aan het oor van zijn kopje had ze een rood lintje gestoken met een bloempje eraan. De koffie was al warm, want voor ze vertrok had ze de kan op het fornuis gezet. De vrouw zag zijn verbaasde blikken rondgaan, nadat ze hem in de leunstoel had gezet. Genietend van haar succes, liep ze naar het fornuis en kwam met de koffie kan terug naar de tafel. „En? Meneer Le fering? U ziet, dat we blij zijn u vrijwel gezond en wel weer thuis te hebben. Het welkom is uiteraard ook van de hond, niet waar Beer?" Ze keek naar het dier, dat op zijn achterpoten vlak bij zijn baas zat, hem met een verheerlijkte blik aankijkend. Maar Dirk Lefering had enkel oog voor her „welkom thuis", dat Els op het karton had geschilderd, en voor de bloemen en het groen aan zijn stoel. Toen ze bij hem de koffie had ingeschonken en de kan op tafel zette, greep hij een van haar handen en kuste die. „Dank je, Els. Wat fijn, weer thuis te. zijn, maar wat geweldig om op een dergelijke manier thuis te komen." Hij wees naar zijn stoel en het karton. De vrouw stond naast hem en streek de man zacht over 't hoofd. „En hoe denk je, dat wij het'vinden? Beer en ik? Al die lange weken waren wij alleen. Je had de hond die eerste dagen moeten zienhij begreep er niets van. 's Nachts liep hij drie, vier keer naar beneden, naar jouw slaapkamer en keek. Maar hij zag natuur lijk niets. Dan kwam hij weer boven, maar zodra ik 's morgens de trap afliep, volgde hij me en was meteen naar buiten, als ik de deur opende. Rondkijkend, naar de schuur lopend en naar de bosrand turend. Telkens naar jou zoekend. En 's avonds, als alles stil was en ik voor het naar bed gaan het licht uitdeed en de buitendeur sloot, keek hij nog eens en probeerde dan te janken. Dan kwam er een vaag, onbestemd geluid uit zijn keel. Nou, als iemand je gemist heeft, is het wel de hond geweest, Dirk." Hij keek haar dankbaar aan en dronk zijn koffie. Ze had een cake gebakken en een plak ervan op een schoteltje bij hem neergezet. „Ik aarzel. Els, om het op te eten," zei hij. „Weet je, hoeveel pond ik ben aangekomen, die weken in het zieken- Bent a seed* geabonneerd op •ea twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts IS,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE huis? Zeven. Drie en een half kilo. Ik moet nodig weer aan het werk. Laat ik daarom de eerste tijd maar zoveel mogelijk de zoetigheden mijden." Ze liep bij hem vandaan en ging aan de andere kant van de tafel zitten. „Maak voor vandaag maar een uitzondering. Dat éne onsje er eventueel nog bij zet heus geen zoden aan de dijk." „O ja, zeghoe is het eigenlijk met die tractor en aanhangwagen gegaan? Daar heb je me nooit wat over gezegd; heb je die nog weg gekregen?" Ze knikte. „Netjes afgeladen en in de schuur gereden. Ja, precies zoals jij het altijd had staan. Je moet het morgen of zo maar eens controleren, hoe alles er voor staat. Ik denk, dat het wel zal meevallen. Alleende aardappelen in het eerste vak moeten nodig gerooid worden." „Dat gebeurt machinaal in loondienst. Help onthouden, dat we morgen even met de auto naar hem toe rijden om een datum af te spreken. Hij zal anders wel aardig vol zitten in deze tijd van het jaar." Els begreep het niet en zei dit. De man legde het rustig uit. „Die Van Dalfsen heelt een grote dorsmachine en een aardappel- rooimachine. Het is zijn beroep overal heen te gaan en zo zijn machines productief te maken, snap je? Zo'n aardappelrooimachine kost een kapitaal; dat kan geen enkele bouwboer zich veroorloven en zeker niet in deze tijd. Zo goed hebben ze het niet meer." Els had op haar lippen om te vragen: En jij? Kun jij er wel van komen met één bunder land aardappelen? Maar ze zweeg er over. Daar heb ik uiteindelijk niets mee te maken. 's Avonds legde Els de rekeningen en nota's voor, van wat ze in deze weken had gekocht en betaald. Ze zei: „Ik had genoeg aan mijn beide kascheques en daarvan heb ik nog geld over." Hij antwoordde: „Je krijgt alles terug, dat spreekt vanzelf.", „Dat is niet nodig," protesteerde ze. „Jawel," hield hij koppig aan. „Wat had ik zonder jou moeten beginnen? Had ik wel kunnen inpakken met m'n hele bu siness." „Kom, kom, zo erg is het niet. Je zou enkel de koe hebben moeten verkopen. En dat schoffelennu ja, er zou dan wat meer onkruid tussen de aardappelen gezeten hebben. En wat dan nog? Nu moet je ook niet overdrijven." „Ik sta behoorlijk bij ...jou in de schuld; hoe kom ik er af?" .- Ze keek hem verstoord aan. „Door er vanaf dit ogenblik je mond over te houden. Ik vind 't niet leuk. Ik heb enkel mijn plicht gedaan." „Niemand al die tijd langs geweest?" „Behalve de inseminator niet terwijl ik thuis was. Mogelijk tijdens mijn afwezig heid, bijvoorbeeld 's middags, als ik bij jou op bezoek was. Maar voor Beer heeft iedereen respect." „Had je ook geen moeilijkheden in Lan- geveen met inkopen?" De vrouw begon te lachen. „Het meeste kocht ik in Almelo, nadat ik bij jou op De prestaties van de moderne medische wetenschap doen ons zonder meer verbaasd staan. Wanneer we de stand van de huidige medische wetenschap vergelijken met die van rond zo'n tweehonderd jaar geleden, dan zien we, dat er een vooruitgang is bezoek was geweest. In de stad is alles wel wat goedkoper. Ik heb in deze weken het geld vast niet over de balk gegooid." „Daar twijfel ik geen moment aan," ant woordde hij. 's Avonds begeleidde ze hem naar de slaapkamer. „Ik moet je zeker helpen uit kleden, he?" vroeg ze op ondeugende toon. Hij haakte er onmiddellijk op in. „Alsje blieft, Els. Ik ben blij, dat je er zelf over begint. Ik voel me nog zo hulpeloos en slap Ze gaf hem een duw, zodat hij op het bed tuimelde. „Zal best, ja", antwoordde ze en voelde zich rood worden. Maar er is hier toch niet voldoende licht, dat hij het zien kan, wist ze. „Slaap lekker; je bent weer thuis." „Ja. Misschien heb ik het nooit zo ge waardeerd, het begrip „thuis", echt een thuis te hebben. Maar nu des te meer." Met de handen op zijn schouders boog ze zich naar hem toe en kuste hem op zijn wang. „Goede nacht. Dirk," zei ze zacht. Hij kuste haar terug. „Welterusten Els en dank je voor alles." Boven voelde ze zich onrustig en in bed kon ze niet dadelijk de slaap vatten. Na alle emoties van deze dag komt de reaktie, wist ze. Maar hij is gelukkig weer thuis. Het is nu misschien nog een kwestie van een paar weken, dan kan hij voorzichtig weer aan de gang gaan. Desnoods eerst voor halve dagen. Niets forceren, heeft de dokter gezegd. Daar zal ik hem aan moeten herinneren. Maar hij is sterk. Goddank is alles goed afgelopen. Met zijn beeld voor ogen sliep ze ten slotte in, nadat de hond als van ouds aan haar voeteneind een slaapplaats had ge zocht. 's Morgens vroeg bracht ze hem koffie en een beschuit op bed. En een gekookt ei. „Je moet nu weer op krachten komen," zei ze. „Hoe heb je geslapen?" „Heerlijk," antwoordde hij, zich onge geneerd uittrekkend. „Enkel de wetenschap: ik ben weer thuis, doet je helemaal ont spannen." Ze ging op de rand van het bed zitten en stalde zijn ontbijt uit. „De koffie is warm. Eet smakelijk." „Dank je. Els. Waarom eet je niet mee?" Ze glimlachte. Weet je, hoe laat 't is? Ik heb al ontbeten en ga me nu aankleden, want ik moet nodig melken." „Begint zeker te zakken, he?" „Liter of tien, denk ik. Weet je, wat jij eens moet doen, als je weer de oude bent?" „Nou?" „Toom kippen nemen. Heb je zelf eieren.: Weet je, wat vandaag de dag een ei in de winkel kost?" „Cent of twintig?" „De kleintjes. Ze durven in de winkels hier rustig drie en twintig te vragen. Moet je wat? Midden in het kippeland?" „Nou, zo ergmaar er zit wel wat in. Zodra ik 't kan, timmer ik een hok." „Kunnen ze hier dan niet loslopen?" „Jawel, maar ze moeten een nacht- en leghok hebben. Er lopen 's winters wel eens vossen hier in de buurt." Na het melken ruimde ze de ontbijtboel op en waste af, waarna ze koffie zette. De man zat in zijn stoel en rookte een pijp. Hij zei: „Ik wil vanmiddag naar het land kijken. En naar Van Dalfsen rijden om een datum voor het rooien af te spreken." „Goed, na je middagdutje." „Middagdutje?" Hij keek haar veront waardigd aan. „Zeg, we zijn hier niet in het ziekenhuis!" protesteerde hij. „Ik ben belast met de nazorg over u, meneer Lefering en daarom zeg ik: u gaat na de lunch een uurtje rusten. Anders is de overgang van het ziekenhuis naar hier te gróót." (Nadruk verboden). geboekt, die duizelingwekkend mag worden genoemd. We behoeven hierbij maar te den ken aan zoveel ziekten, die vroeger zonder meer de dood van de patiënt tot gevolg hadden en die nu vrijwel geen risico meer in zich bergen. Ziekten waartegen we ons kunnen wapenen door een grote hygiëne te betrachten en ziekten waartegen we kunnen worden ingeënt. De chirurgische techniek en de weten schap over de levensfunkties is dermate gevorderd, dat men zelfs zover is gekomen dat men organen van de ene mens op de andere kan overplanten. Het staat vrijwel vast, dat deze transplantatietechniek in de toekomst dermate zal worden geperfectio neerd, dat de kans van slagen aanzienlijk groter zal worden. Het zou hier te ver voeren, om al die vorderingen op te sommen en er past eigenlijk maar een grote dankbaarheid, dat wij het voorrecht genieten om in deze tijd te mogen leven en getuige te mogen zijn van al deze „wonderen". Wanneer we ons realiseren, dat zo'n tweehonderd jaar geleden de helft van alle geboren kinderen de leeftijd van twintig jaar niet haalden, dan zegt dat toch wel iets. Hoevelen van ons zouden de volwassen leeftijd niet hebben gehaald, als wij twee honderd jaar geleden waren geboren? Alle te vroeg geborenen, die nu dikwijls een redelijke levenskans hebben, stierven toen al als baby. Hoevelen werden er niet het slachtoffer van de vele kinderziekten? Hoe velen kregen er toen geen blindedarmont steking en stierven daaraan, terwijl zoiets nu een kwestie is van een weekje zieken huis en verder leven zonder enig nadelig gevolg. Zo zouden we kunnen doorgaan. Een zeer groot aantal van ons zou de volwassen leeftijd niet hebben gehaald. Het is werkelijk prachtig dat men tegen woordig de mens zulke schitterende levens kansen kan bieden en uit de statistieken blijkt, welke gunstige invloed de moderne geneeskunde hierop heeft. Waar men vroe- Kruiswoordpuzzel no. 464 Horizontaal: 1. reeds - 2. voetbalvereniging 5. toiletartikel - 8. heilige (afk.) - 10. titel (afk.) - 11. pl. in Noorwegen - 14. het Ro meinse rijk (lat. afk.) - 16. tijdperk - 18. drukte - 19. melkklier - 21. dierenverblijf 23. hoefdier - 24. telg - 25. voorzetsel - 26. meisjesnaam - 27. rekenkundige opgaaf - 28. aanzien - 30. raad - 32. stuk hout - 34. vogel - 36. palm - 40. vogel - 42. pl. in Friesland - 43. muziekteken - 45. vertaler 48. familielid - 50. etenbereider - 52. afge legen - 53. Europeaan - 55. insekt - 56. voetbalvereniging - 57. boom - 59. meisjes naam - 61. deel van het hoofd - 63. men selijk geluid - 65. ind. winkel - 66. opera 68. pl. in O.-Europa - 70. jongensnaam 71. pl. in Frankrijk - 74. zangnoot - 75. landbouwwerktuig - 76. Europeaan - 77. pl. in België - 78. jongensnaam. Horizontaal: 1. Ot - 3. stal - 7. toom 10. al - 12. rem - 14. Joost - 16. Norma 18. gala - 20. gr - 21. Ur - 22. ei - 23. ae 24. Elbe - 26. kwaad - 29. kloeke - 31. li 32. arena - 34. du - 35. stupide - 37. ia 38. rm - 40. wat - 42. neen - 44. ar - 46. las - 47. dra - 49. st - 50. mare - 53. lui 55. ss - 57. or - 58. Montana - 61. ma 63. stomp - 65. os - 66. nimmer - 69. razen - 71. idee - 72. ne - 73. pa - 74. ik 75. je - 76. druk - 78. tante - 80. malle 82. tee - 84. Ed - 85. enig - 86. Eire - 87. la. ger blij mocht zijn de veertig jaar te halen, hebben nu velen een prachtige kans om ver in de zeventig te worden. Maar deze vooruitgang van de medische wetenschap heeft ook zijn keerzijde. Als gevolg van de mogelijkheid om zwak leven in stand te houden, worden velen, die anders door een vorm van natuurlijke se lectie voor de voortplanting zouden zijn uitgeschakeld, nu volwassen, trouwen en krijgen kinderen. Dikwijls zijn het juist deze zwakke schakels, waar de meeste kin deren worden geboren. Het gevolg hiervan is, dat hierdoor op den duur een algehele verzwakking van de soort mens ontstaat, die trouwens reeds hier en daar aan de dag treedt. We zien dit bijvoorbeeld in de sterke stijging van het aantal diabetici (sui kerzieken). Vroeger zouden deze mensen dikwijls de volwassen leeftijd niet gehaald hebben, nu gebeurt dat wel en dat is na tuurlijk verheugend, maar dat neemt niet weg, da,t zij hun ziekte op hun kinderen kunnen overdragen en zo ligt dat bij veel erfelijke kwalen. Interessant is echter, dat er daarentegen- over ook een compensatie staat. Er zijn diverse erfelijke ziekten, die voornamelijk optreden, wanneer de vader of de moeder van het kind, bij de geboorte boven de 35 of 40 jaar is. In deze ziekten zien we de laatste jaren een daling, die het ge volg is van het feit, dat de echtparen nu meer dan vroeger aan gezinsplanning doen en het krijgen van kinderen op oudere leef tijd liever voorkomen. Een ander voordeel hiervan is, dat de meeste kinderen nu ge boren worden met jonge ouders, waardoor aangenomen mag worden, dat deze kinderen betere levenskansen hebben. In elk geval heeft de mens met de vooruitgang winst geboekt, dat staat wel vast. Verticaal: 1. strijdperk - 2. Eng. voorzetsel 3. deel van een etmaal - 4. alom - 5. knobbel 6. leeftijd - 7. pers. vnw. - 9. deel van een trap - 10. kindergroet - 11. sluis - 12. groet - 13. verenwisseling - 15. titel (afk.) 17. interest - 20. meisjesnaam - 22. raad 24. mil. opl. school (afk.) - 25. nagerecht 29. wiel - 31. insnijding - 33. lust - 35. deel van het jaar - 37. staaf - 38. bar 39. ik - 41. meisjesnaam - 43. lobbes - 44. pl. in Utrecht - 46. opdracht - 47. deel van het hoofd - 49. meisjesnaam - 50. nakomelingschap - 51. volksvermaak - 52. roofdier - 54. elektrode a. d. positieve pool 58. larve - 60. jongensnaam - 62. vr. munt 64. gesloten - 65. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 66. nummers (afk.) - 67. berg 69. zangnoot - 72. als eerder (afk.) - 73. fr. lidwoord. Verticaal: 1. or - 2. tegel - 4. tjalk - 5. ao 6. loge - 7. tt - 8. onraad - 9. mo - 10. ami - 11. la - 13. ma - 15. sr - 17. rede 19. leeuw - 21. uw - 23. aker - 25. bestaan 26. kip - 27. aren - 28. laan - 30. od 31. lus - 33. niets - 36. Ierland - 39. maart 41. al - 43. es - 45. rr - 48. au - 50. most 51. Emma - 52. aas - 54. immer - 56. sire 59. opzien - 60. ton - 62. am - 64. Oran 67. ieder - 68. enkel - 70. ek - 71. iele 73. pad - 75. ja - 77. ut - 78. te - 79. te 80. mg - 81. li - 83. ea. door Gerrit Franssen ONTWIKKELING MEDISCHE WETENSCHAP BRENGT NIET ALLEEN VOORDELEN OplossJng krulêwooidpuzzel na 459 6AWZEP00RT87RAAT tl TIL 1 6535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1