NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD II limit nu het meest gelezen blad üoord-Beveland in handen DE KLUIZENAAR Plouvier heeft DE schoenen Zeeland Magazine? A. J. van Gilst No. 3682 Donderdag 13 november 1976 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te WIssenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 1-4,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertentie» 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advert en tie» per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Franssen De portier keek bedenkelijk. „Zo laat laten we in de regel niemand toe, tenzij er levensgevaar is. Wat heeft die patiënt?" Bij mijn weten dubbele beenbreuk. En enkele andere verwondingen." „Ogenblik". De man belde, sprak en luis terde. Tenslotte knikkend. Hij legde de hoorn op het toestel en keek naar de vrouw: „U moogt hem even zien: kamer 117, eerste verdieping, boven aan de trap meteen links." Twee minuten later zag ze hem liggen. In een isolatiekamertje, met een verband om zijn gezicht, dus daar had hij ook letsel opgelopen. De zuster zei zacht: „De dokters hebben hem na behandeling een spuitje gegeven voor de pijn. Hij slaapt nu, mevrouw. U hoeft zich verder niet ongerust te maken; meneer ziet er sterk uit, dus hij zal er best weer boven op komen." Ze had moeite zich goed te houden. Ze fluisterde enkel: „Dank u wel, zuster". Maar buiten, in de auto, kon ze zich niet langer inhouden; ze moest even alle opge kropte spanningen afreageren. Daarom huil de ze een deuntje, voorovergebogen op het stuur. Die nacht sliep ze slecht. Ook de hond was onrustig en liep een paar malen naar beneden. Waarschijnlijk om te controleren of zijn baas in de slaapkamer lag. Maar Els had de deur gesloten. Onverricht ter zake keerde de hond terug bij haar op de zolderkamer. Zelf werd ze hierdoor enkele malen wakker en was zodoende de volgende morgen al vroeg beneden. Ze dronk koffie en ontbeet. Nadenkend voor zich uit turend. Het zal waarschijnlijk betekenen, dat ik gedurende enkele weken verantwoordelijk zal zijn voor de gang van zaken in en rond dit huis. Wat een geluk, dat ik melken geleerd heb, want hoe zou het anders met de koe gemoeten hebben? Dan zou ik hem weg moeten doen. Na het eten ging ze melken en maakte eten klaar voor de hond. Tenslotte waste ze af en maakte een plan de campagne voor deze dag. Eerst maar op de fiets naar ,de tractor, besloot ze. Als ik de boel los krijg, kan de fiets op de aanhangwagen. Dat vermaledijde ding, dat van alles de schuld is, moet daar weg. Toen ze bij de ongeluksplek was, keek ze nog even rond op de plaats, waar ze Dirk gevonden had. Ze vond zijn pijp, die waarschijnlijk tijdens het ongeval uit zijn mond gevallen was. Daarna stelde ze nieu we pogingen in het werk tractor en aan hanger op de goede weg te krijgen. Na verschillende mislukte pogingen zag ze maar één uitweg: doorrijden en proberen ergens een bocht te maken waar kleine boompjes staan. Die buigen wel mee, want ik moet toch een keer op de bosweg komen. Dat deed ze en al sneuvelden er enkele jonge sparren, ze kreeg het voor elkaar, waarna Bont u seeds geabonneerd op •en twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE ze regelrecht naar huis reed. Daar ontstond een nieuw probleem. Ik kan het hele geval vooruit de schuur inrijden, maar dan heb ik geen plek meer voor de auto. Er was maar één alternatief: de aanhanger lossen, zodat hij niet meer zo zwaar zou zijn. Leeg kon ze hem wel in de schuur rijden. Gedurende een klein uurtje sjouwde ze de heideplaggen van de wagen en plaatste ze op kleine hopen, zoals ze Dirk ook had zien doen. Zich het zweet van 't gezicht wissend, pakte ze een bezem en veegde tenslotte de wagen schoon, waarna ze hem loskoppelde van de tractor. Weliswaar met veel moeite kreeg ze beweging in de ban denwagen en lukte het haar hem op de juiste plaats in de schuur te zetten. Daarna reed ze de tractor naar binnen. Zo, nu was er ook weer plek voor de auto. Als het slecht weer werd, was het beter, dat de wagen binnenstond. Zo nieuw was hij ook niet. Terwijl ze hem bekeek, dacht ze aan de grote Mercedes van haar vader, waarmee ze verscheidene malen had gereden. En de Morris van haar stiefmoeder, waarmee ze nooit had willen rijden. Die had vader haar als een soort huwelijksgeschenk ge geven en daarover was ze woedend geweest. Waarom zij wel en ik nooit? Ik zou ook best een autootje gehad willen hebben, al was het maar een eend of een fiat. Maar haar vader had al haar bezwaren en pro testen weggewuifd: „Jij hebt geld van je zelf, dank zij je moeders erfenis en wat je zelf verdient; jij kunt wel twee auto's kopen, als je wilt en dan houd je nog geld over. Maar wat heeft Dieuwertje?" Door dit in haar ogen veel te vorstelijke geschenk werd de verstandhouding tussen Els en vaders tweede vrouw er niet beter op. Nu deed ze het met een wagen, die negen jaar oud was, doch in ieder geval motorisch nog betrouwbaar genoemd kon worden. Maar ik moet me er niet mee wagen op de autobaan, want dan bestaat alle kans, dat men hem er af haalt en er allerlei gebreken aan ontdekt, want de carosserie begint van onderen te roesten en bij de koplampen eveneens. Zo voor hier in de omgeving is hij nog goed genoeg. 's Middags was ze met bezoekuur in het ziekenhuis en had moeite plaats te vin den voor de auto. Ze had een fruitbakje gekocht en bloemen. Met kloppend hart liep -ze naar de kamer 117 en opende de deur. Hij lag op zijn rug, nog altijd met het verband om zijn hoofd, maar zijn blik verhelderde, toen hij haar zag binnenkomen. Ze forceerde een glimlach. „Hallo, pech vogel! Slaap je uit? Hoe voel je je nu?" Hij greep haar hand en drukte die. „Dank je voor je maatregelen, gisteravond. Ik lag er belabberd bij. Els. En je weet zelf: er komen praktisch nooit mensen langs. Twee of drie keer per dag een auto is al iets bizonders." „Niet meer aan denken. Hoe gaat 't nu?" „Als ik maar stil lig, voel ik nauwelijks nog pijn. Enkel die hoofdwond schrijnt een beetje. Zeg, dank je wel voor dat fruit. En die bloemen." „Ik zoek straks wel een vaas. Groetjes van Beer en de koe." Ze keken elkaar aan en begonnen gelijktijdig te lachen. Maar haar gezicht werd bijna meteen weer ern stig. Ze vroeg: „Hoe kwam dat nou, Dirk?" In het kort legde hij uit, wat er gebeurd was, dat hij was uitgegleden, omdat de grond door de vele regens glad was ge worden. Glibberig. Stom, he? Om de tractor onbeheerd te laten rijden." „Maar het ging heel langzaam, Els. Veel boeren doen het zo." Nou, je weet nu het risico. Ben je daar even klaar mee? Kan wel weken duren voor je weer redelijk op de been bent. Beide gebrokenhet is me nogal wat." Hij knikte enkele malen. „Hoe moet dat nou. Els?" Zijn stem klonk timide. Hij keek zorgelijk. „Thuis en zo. De koe moet twee keer per dag gemolken worden en als het een paar dagen goed droog is geweest, moet er nodig gewied worden tussen de aardappels." „Maak jij je daarover maar geen zorgen, meneer Lefering. Ik heb melken geleerd en schoffelen zal ook wel gaan, als het moet." Hij legde uit: „Er zijn twee schoffels, een die je moet duwen en een die je kunt trekken. Het is maar, wat je het handigst vindt." „Ik neem ze beide mee," antwoordde ze op luchtige toon. „Het moet gek gaan, als ik ook dat niet leer." Hij keek haar enige tijd bewonderend aan. „Je bent geweldig, weet je dat?" Ze schudde het hoofd. „Nee, dat wist ik niet. Fijn, dat je me er opmerkzaam op maakt." Ze keek hem even aan, het hoofd scheef. „Doe niet zo mal! Jij was geweldig, omdat je me terstond uitnodigde mee te gaan naar je huis en me gelegenheid gaf te blijven, toen ik nog depressief was. Man, ik ben in die weken bij jou in huis een ander mens geworden. Dank zij jou." „Nou, dan zijn we quitte. Dus je denkt, dat je het aan kunt?" „En als ik nu nee zeg, wat dan? Doe niet zo achterlijk. Natuurlijk red ik het. Beer beschermt me en de koe is al helemaal aan me gewend. Samen zullen we het best met elkaar kunnen vinden." „Het is voor mij een hele geruststelling, Els." „Mooi. Komt je gemoedsrust in elk geval ten goede. Zorg er nu maar voor, dat je gauw beter wordt, ja? En beschouw je ligje hier maar als een gedwongen vakantie. Een beetje rust zal jou wel goed doen." „Ja, ja, steek er de gek maar mee." Een verpleegster kwam binnen, een wat oudere vrouw. „Zo zo, meneer Lefering, al bezoek van uw vrouw? Dat is prettig, niet waar? En kijk eens: bloemen. We zullen eens een vaas opzoeken, he? Maken we uw kamertje wat fleuriger." Meteen was ze weer weg. Met de bloemen. De man in bed en de vrouw op de stoel ernaast keken elkaar enige ogenblikken aan en begonnen opnieuw te lachen. „Klinkt wel leuk, he? Al bezoek van uw vrouw," zei hij. Ze voelde een blos opkomen.,, Hou je van lezen?" vroeg ze, van onderwerp ver anderende. „Zal ik wat tijdschriften voor je meenemen, ja?" Hij schudde 't hoofd. „Neem dan volgende keer een paar puzzelbladen mee; puzzelen deed ik vroeger altijd, maar de laatste paar jaren had ik er immers geen zin meer in. Ergens boven, in een der kisten, moet nog een puzzelwoordenboek zijn." Ze knikte. „Ik zoek het op en neem vanavond een paar puzzelbladen mee." „Vanavond?" herhaalde hij. Er klonk verrassing in zijn stem. (Wordt vervolgd). HERSENHELFTEN Bij bloeduitstortingen in de linker helft van de hersens (wij bezitten nl. twee her senhelften, gescheiden door een hersenze- nuwmassa, het corpus callosum geheten) kan het slachtoffer heel plotseling niet meer spreken. Dat komt omdat in die helft het spraakcentrum is gezeteld. Zo kennen de hersens verschillende cen tra met een eigen funktie. Ook de rechter hersenhelft bezit zulke centra. Welnu, onlangs is aan de hand van een serie uitgebreide proeven met normale proefpersonen gebleken, dat in één van deze centra de herkenning van gezichten is gelokaliseerd. Het duidelijkst komt dit tot uiting als de proefpersonen foto's in het linker ge zichtsveld voorgehouden krijgen. Dit is niet zo te verwonderen omdat de prikkels uit gaande van het linker gezichtsveld direkt naar de rechter hersenhelft worden gediri geerd. Dus in deze helft moet het herken ningscentrum wel gelegen zijn. Daarnaast is gebleken, dat bedoeld cen trum ook gevoelig is voor de oriëntatie. BURGERLIJKE STAND KORTGENE Geboren: 15 okt. 1975: Adriaan Marinus, z.v. Izaak Boot en Tannetje J. Poortvliet; 31 okt. 1975: Mariska, d.v. Franciscus J. van der Wolk en Hendrika Snippe. Ondertrouwd: 10 okt. 1975: Adriaan Bout, 19 jaar te Kortgene en Adriana L. Flipse, 19 jaar te Wissenkerke; 17 okt. 1975: Jacob Goedhart, 25 jaar te Sliedrecht en Hendrika T. de Waal, 25 jaar; Johan H. Luijk, 23 jaar en Adriana E. Verijzer, 23 jaar te Goes; Marcellis C. van der Est, 23 jaar en Su sanna van Luijk, 21 jaar te Vlissingen; 24 okt. 1975: Jan J. Korteknie, 22 jaar en Hendrika P. Versluis, 20 jaar te Vlissingen; Pierre H. D. Aspeslagh, 65 jaar en Hen- derina Burgerhoff, 62 jaar; 31 okt. 1975: Adriaan C. Versluis, 23 jaar en Hendrika H. van der Geld, 20 jaar te Wissenkerke. Getrouwd: Geen. Overleden: 6 okt. 1975: Paulus C. de Lange, 79 jaar, m.v. Francina Heijboer; 8 okt. 1975: Johanna v. Maldegem, 77 jaar, w.v. Izaak C. Leendertse; 19 okt. 1975: Abraham Visser, 82 jaar. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringveg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 452 Horizontaal: 1. weerklank - 4. kleur - 7. egaal - 11. jongensnaam - 12. bid (lat.) 13. teug - 15. bijwoord - 16. pers. vnw. 18. bijwoord - 19. rang - 21. herkauwer 23. familielid - 24. godin - 26. meisjesnaam 28. elektrode aan de positieve pool - 31. speling - 32. van het heilige roomse rijk (lat. afk.) - 34. inwendig orgaan - 35. strijdmacht - 39. inhoudsmaat - 41. muziek drama - 44. oogziekte - 46. oprijg - 48. Engels voegwoord - 49. afwezig - 51. niet dezelfde - 53. schrijver - 56. onbuigzaam 58. ambtshalve (lat. afk.) - 59. voorzetsel 60. overal - 62. drank - 63. nieuwe wereld taal - 64. venster - 65. godin - 66. onder huidse vetlaag. Verticaal: 1. pl. in de Betuwe - 2. klein vertrek - 3. ver opwaarts reikende - 5. bos - 6. pl. in Italië - 8. metaal - 9. lede maat - 10. bergplaats - 14. drinkgelegenheid 15. voeg - 17. geestdrift - 18. wond - 20. vriendin (Fr.) - 22. koraaleiland - 25. larve 26. leraar (afk.) - 27. spil - 28. tandarm zoogdier - 29. evenredige vertegenwoordi ging (afk.) - 30. deel van een kledingstuk 33. mannelijk dier - 36. Gedeputeerde Sta ten (afk.) - 37. strandmeer - 38. uiterste grens - 39. titel (afk.) - 40. zangnoot - 41. vette vloeistof - 42. meisjesnaam - 43. landbouwwerktuig - 45. bloedvat - 47. fijn gemaakte vruchten, houtpap - 50. bijb. figuur - 51. gehoorzaal - 52. kleur - 53. deel van het hoofd - 54. gevaarlijke plek in zee - 55. toestand van razernij - 57. thee (Eng.) - 61. lyrisch gedicht. Oplossing kruiswoordpuzzel na. 451 Horizontaals. sloof - 5. ereis - 9. aan 10. ik - 12. rm - 13. ent - 14. Ik - 15. aera 17. duim - 18. na - 20. tijgerin - 22. overste 25. Ameland - 28. Sloe - 29. non - 30. naam - 31. korst - 33. getal - 35. stolp 38. Lisse - 41. knel - 42. ako - 43. Otto 45. koerier - 47. pareren - 50. eremiet 51. 11 - 53. Abel - 54. krek - 55. pg 56. oer - 58. on - 59. ae - 60. die - 61. merel - 62. reaal. Verticaal: 1. saldo - 2. lak - 3. on - 4. fietser - 5. eminent - 6. Ee - 7. Inn - 8. stand - 11. krijt - 12. ruim - 16. agent 17. drang - 19. kelk - 21. vaal - 23. VS 24. rooster - 26. laatste - 27. nm - 32. sol - 34. Eli - 35. snel - 36. oliebol - 37. parel - 38. Lopik - 39. sorteer - 40. etre 41. Ko - 44. oe - 45. kolom - 46. eren 48. aera - 49. nagel - 52. lee - 55. Pia 57. rr - 60. da. GANZEPOQRTSTRAAT 21 TIL 16535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1