NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H Plonvier heeft DE schoenen II houdt nu het meest gelezen blad op oord-Beveland in handen DE KLUIZENAAR Zeeland Magazine? A. J. van Gilst No. 3680 Donderdag 30 oktober 1975 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON Ze deed het en keek hem voor het eerst weer in zijn gezicht aan. Hij zag nog rood van de inspanning, omdat hij in een enigs zins ongemakkelijke houding dit werk had gedaan. De vrouw voelde zich egoïstisch. „Jeetje, Dirk, jij hebt ook de hele middag hard gewerkt en nu dit er nog bovenop. Mij dunkt, jij moet je toch ook geradbraakt voelen. Of niet?" Hij lachte even, zijn handen nog altijd afvegend. „Dat speelt geen rol. Als jij maar weer zo snel mogelijk oké bent." Ze draaide zich voorzichtig op haar zij, de man nog steeds aankijkend. „Wat was je eigenlijk voor je hier begon? Arts? Of medisch student?" Hij wendde zich af, naar de deur lopend. „Masseur," antwoordde hij op korte toon. „Magnetiseur mag je me ook noemen, het doet er niet toe." Ze hoorde hem naar de pomp lopen. Die man moet ook doodop zijn en ik lig hier maar. Voorzichtig kwam ze overeind, nog wel pijnlijk, maar ze voelde inderdaad, dat de spieren wat soepeler waren geworden. Naar de kamer lopend, hees ze zich in een bloes. „Zo, nu is het mijn beurt," zei ze op besliste toon. „Ga zitten en houd je ge mak. Ik zorg nu voor koffie en wat er bij. Mij dunkt, je hebt vandaag je portie wel gehad." Bent u seeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE Hij protesteerde niet, maar liep naar de leunstoel, waarin hij behaaglijk ging zitten en begon zijn pijp te stoppen. Een poos later zat de vrouw aan de andere kant van de tafel ook te roken. Elk met een kop koffie voor zich en een stuk koek. Buiten regende het nu gestadig. Hij keek door het raam, waarlangs de druppels gleden en zei: „Zo, alles wat er inmoest, zit er nu in. Als ik geen koe had, zou ik enkele dagen vakantie kunnen nemen." „Verlang je er naar?" Ze keek hem on derzoekend aan. De man schudde lachend 't hoofd. „Wel nee, waarom? Het was maar zo bij wijze van spreken. In werkelijkheid heb ik niet de minste behoefte aan vakantie." Ze begreep hem. „Dus net al ik: geen zin om andere mensen te ontmoeten, met wie je zou moeten praten, als ze het woord tot je richten." „Zo ongeveer, ja." Nadenkend zei ze: „Misschien zou het wel gemakkelijk en nuttig zijn, als je me leerde melken. Dirk." Hij dacht enige tijd na, rustig rokend. „Daar zit wat in. Zodra je rug wat beter is, beginnen we met de lessen. Kan ik je polsen na afloop masseren." „Krijg je het daarvan in je polsen?" vroeg ze verbaasd. De man grinnikte: „De eerste dagen, ja." Drie dagen later ervoer ze de waarheid van zijn stelling. Heel voorzichtig masseerde hij haar onderarm en hand. „Even door zetten," was zijn raad. „Aan het eind van de week ben je er door. Bovendien heb je aanleg voor melken." Binnen veertien dagen molk ze de koe zo ongeveer helemaal leeg en was trots op haar nieuw verworven kennis. Misschien heb ik het in mijn later leven helemaal niet meer nodig, maar toch is het leuk, omdat ik nu ook kan melken. Niet ver moedende, dat haar kennis binnen afzien bare tijd nuttig zou worden. Want op een dag, nadat het een week vrijwel aaneen geregend had, was Dirk met de tractor naar het land gegaan om de laatste stapels zoden op te laden en en passant te gaan wieden, want door de vele regen was het onkruid hevig opgekomen. Het liep al naar de avond, toen hij zich bukte om de laatste zoden op te rapen en op de aanhang wagen te gooien, toen hij uitgleed. Zoals hij vaak deed, liet hij de tractor heel lang zaam vooruit rijden. Hij gaf een schreeuw van schrik, want het zware achterwiel van de tractor ging over beide bovenbenen. Ge lijk voelde hij een stekende pijn, maar hield met uiterste wilskracht nog zoveel tegen woordigheid van geest, dat hij zich terug werkte voor de wielen van de aanhang wagen ook nog de kans kregen er over heen te gaan. Langzaam reed de tractor verder, naar het eind van het land. Dirk probeerde overeind te komen, maar de pijn in zijn bovenbeen was zo hevig, dat hij enkele sekonden buiten bewustzijn geraakte. De tractor reed onbemand verder, besteeg het heuveltje, dat zijn land van de bosweg scheidde, wipte er overheen en reed dwars over de zandweg en de wielsporen, die nog vol water stonden, recht op het bos aan. Gelukkig hield het eerste het beste boom pje, waarmee de tractor in aanraking kwam stand, hoewel het angstig doorboog. Door dat de tractor stokte, sloeg de motor af. En daar stond hij, met de aanhanger dwars over de zandweg. Intussen was Dirk weer even bij be wustzijn, al werd hij misselijk van de pijn. Nogmaals probeerde hij overeind te komen, maar begreep al gauw, dat zulks onmo gelijk was, omdat zijn beide benen ge broken waren. Ondanks de stekende pijn was hij nu weer helder en realiseerde zich, dat er wat moest gebeuren, want hij zou geen kans zien nog bij de tractor te komen. Nog ge zwegen van het feit, dat de aanhanger met heideplaggen er levensgevaarlijk stond, zo dra het donker geworden zou zijn. Al kwam hier na zonsondergang praktisch geen ver keer langs. Maar dat zul dan net zien Hij probeerde nogmaals met alle inspan ning overeind te komen, maar toen hij probeerde op één been te gaan staan, schreeuwde hij het uit van de pijn en viel weer neer. Kwam er maar iemand langs, dacht hij, dan kon men Els waarschuwen. Die kan rijden. Maar wie komt er nu nog langs? Hij keek naar de zon. Half zes was het zeker. Misschien al later. Als ik maar bij de tractor kon komen en er op. Ik krijg hem wel aan de gang en mijn benen heb ik voor het rijden niet nodig. Ik kan ook op een andere wijze gas geven. Dan kom ik Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. wel thuis. Langzaam probeerde hij over de grond te schuiven in de richting van de tractor. Maar de aarde was nat en gaf weerstand. De pijn doorvliemde zijn lichaam met scherpe scheuten. Zijn tanden opeen klem mend, kwam hij een meter vooruit, maar was toen zo uitgeput van de pijn, dat hij neerviel en zijn ogen sloot. Even rusten, dacht hij, dan kan ik misschien straks wel verder. Het is nog lang niet donker, dus met veel geluk haal ik het. Na enkele minuten probeerde hij verder te schuiven. Zijn benen schenen opeens lam geworden te zijn. De pijn voelde hij niet meer zo erg, maar gekhoe hij ook werkte, hij kwam niet meer vooruit, Hoe kon dat nu? Hij keek rond of er soms iets was, waarachter hij was blijven hangen. Geen pijn meerdan nog eens proberen overeind te komen. Misschien is het toch niet zo erg als ik vermoedde. Maar bij de volgende poging kreeg hij ineens zo'n pijnscheut, dat hij een gil gaf en gelijk plat neerviel, het bewustzijn verliezende. Els had om half zeven het eten kant en klaar. Toen hij weggereden was, onmid dellijk na de lunch, had hij gezegd: zo tegen half zeven ben ik wel thuis. Ik ben bang, dat het nog te nat is om te wieden; eerst moet de zon weer een dag geschenen heb ben, dan helpt het. Anders zetten de wor tels zich zo weer vast. Half zeven. Ze hield altijd rekening met zijn wensen. Hij moet uiteraard het brood verdienen. Dus om half zeven was ze klaar. Een sigaret rokend, stond ze een poosje in de deuropening. De hond was onrustig, liep heen en weer, keek naar het bos en liep dan weer terug naar de vrouw, haar aan kijkend. Maar Els had er geen erg in. Ze keek over het dier heen naar het bos. Mis schien is het slechte weer nu voorbij, dacht ze. De zon heeft vanmiddag tenminste weer geschenen. Best mogelijk, dat er van avond een beetje grondmist komt. Ik be gin al enige kijk op het weer te krijgen, wist ze. Het werd kwart voor zeven. Ze luisteïde, of ze het geluid van de tractor nog niet hoorde, maar het was eigenlijk overbodig, want doorgaans kwam Beer overeind, als Dirk niet ver meer was. Hoe hij, doof zijnde, toch iedereen weer rijkelijk tevoren aankondigde, begreep ze niet. Het zal wel zijn zoals Dirk zei: De andere zintuigen zijn nu extra ontwikkeld. Hij kan waar schijnlijk op gevoel horen. Idiote termino logie, maar ze begreep het wel. Om zeven uur werd ze onrustig. Gek, ik heb een angstig gevoel. De hond is ook onrustig. Het dier keek de vrouw aan. ,,'t Zit me niet lekker, Beer," zei ze. „Het is al over zevenen; wat doen we er aan?" Het dier kwam naar haar toe en legde zijn kop tegen haar knie aan, zijn blik omhoog gericht. Opnieuw probeerde hij geluid te maken; er kwam iets van gejank in zijn keel op. Ze onderkende 't, omdat ze het al eerder had gehoord. -De hond liep naar buiten, in de richting van de heide en bleef toen staan, zich omdraaiend en naar de vrouw kijkend. Toen ze niet rea geerde, kwam hij terug, legde nog eens zijn kop tegen haar knie, haar onafgebroken aankijkend, om daarna weer een eindje in de richting van de heide te lopen en zich om te draaien, steeds maar weer naar de vrouw kijkend. Ze kreeg het benauwd. Ik moet iets doen, maar als hij onderweg is en ik kom hem halverwege tegen, lacht hij me misschien uit. Laat ik eerst de koe maar gaan mel ken, dan is dat tenminste gedaan. Is Dirk er dan nog niet, dan heb ik in ieder geval een redelijk argument, als ik hem toch nog tegen zou komen. Had-ie maar niet moeten zeggen, dat-ie om half zeven thuis zou zijn (Wordt vervolgd). PRECAMBRIUM In het precambrium, d.i. het aardkundig tijdperk tussen ruim 3 miljard jaar geleden en 500600 miljoen jaar terug zijn nieuwe fossielen (versteende resten) van eencelligen gevonden. De oudste exemplaren stammen uit de Fig-Tree-Serie, een aardlaag van niet Kruiswoordpuzzel no. 450 Horizontaal: 1. opera - 4. v. h. heilige roomse rijk (afk.) - 7. houten loods - 10. pi. in Nederland - 13. moesplant - 14. ge stold vleesnat - 16. onb. telwoord - 18. voorzetsel - 20. schortje - 22. sluis - 23. teken - 25. aanzien - 26. deel v.d. bijbel (afk.) - 27. seconde - 28. titel (afk.) - 29. eenh. v. kracht (afk.) - 30. persbureau 32. leeftijd (Fr.) - 34. pers. vnw. - 36. niet netjes - 37. onbeleefd - 38. familielid - 39. wilde haver - 41. brociplaats - 42. deel v. e. Fr. ontkenning - 43. pers. vnw. - 45. ten- toonstellingsgeb. in Amsterdam - 47. gouden tientje (afk.) - 48. schil - 49. pl. in Neder land - 50. aanzien - 52. meisjesnaam - 53. netto (afk.) - 54. org. der Ver. Naties - 55. bloem - 59. bediende - 62. maand - 65. kaartenboek - 66. zangstem - 67 voor zetsel. Horizontaal: 1. droog - 6. renet - 10. Leo 11. pastoor - 14. gat - 16. anno - 17. g.t. - 18, p.m. - 19. vete - 20. Heerlen 23. e.p. - 25. pa - 26. kma - 27. nl - 29. ho - 30. Nora - 32. se - 33. gr - 34. Omar 36. sire - 38. lee - 40. tram - 41. Ie - 42. ode - 43. rug - 44. sg - 45. rede - 47. tzt 49. inkt - 51. Deli - 52. ja - 53. uk - 54. eren - 56. on - 57. er - 59. som - 61 at 62. ro - 64. onthuld - 68. Elbe - 70. oe 71. li - 72. kepi - 74. roe - 75. vepster 78. die - 79. traan - 80. rakel. minder dan 3,35 miljard jaar oud! In dat zeer prille begin van aards leven blijken de gevonden eencelligen al een zekere verscheidenheid ten toon te spreiden. On der deze organismen bevinden zich bol vormige en draadvormige exemplaren. De eerste groep vertoont al een ver scheidenheid in grootte, variërend van 37 miljoenste meter en van 1520 miljoenste meter. De draadvormige typen blijken al te verdelen te zijn in gelede en ongelede or ganismen. Dan heeft men zo iets gevonden als cel- agregaten. Een schuchtere poging om tot meercellige organismen uit te groeien? De cellen blijken verder nog geen duidelijke kern te bevatten en worden daarom pro- karyonten genoemd. Het merkwaardige is, dat zo'n ontwikkeling eveneens aangetrof fen wordt nabij de hete bronnen van Yel lowstone. Blijkbaar waren onze fossielen ook plant aardige organismen die zich aan de om standigheden van geisers en hete bronnen hadden aangepast. Ziehier een 3,1 miljard jaar oude en hardnekkige trek van deze soort eencelligen. Voor deze wezens is alles nog bij het oer oude, zoals in den beginne, gebleven. Nadruk verboden. BLINDENCOLLECTE De opbrengst voor deze collecte te Wis senkerke was 240,87. Verticaal: 1. bontsoort - 2. omslag - 3. eenh. v. elktr. stroomsterkte (afk.) - 4. heilige (afk.) - 5. cijferen - 6. titel (afk.) 7. hevig - 8. vriend (Fr.) - 9. af - 11. sele nium (afk.) - 12. de dato (afk.) - 13. pl. in Gelderland - 15. verdriet - 17. beschul digen - 18. te gelegener tijd (afk.) - 19. vogel - 21. familieleden - 23. schoeisel 24. reptiel - 29. voetbalvereniging - 30. vogel - 31. kern - 32. woonschip - 33. wandversiering - 35. dunne - 40. groot bouwwerk - 44. pl. in Friesland - 45. loop (Eng.) - 46. nieuwe wereldtaal - 47. aroma 48. uitgestotene - 51. ijzeroxide - 56. deel v. Amerika - 57. onderricht - 58. muziek term (afk.) - 59. riv. in Siberië - 60. jon gensnaam - 61. tijdperk - 63. zoals de akten getuigen (afk.) - 64. meterton (afk.). Vertikaal: 1. den - 2. rond - 3. op - 4. gage - 5. ut - 6. Rome - 7. er - 8. egel 9. tat - 10. laken - 12. stekel - 13. oplage 15. tenor - 20. ha - 21. rm - 22. nn - 24. poseren - 25. parodie - 28. lorgnet - 29. hamster - 31. ri - 35. ma - 37. Ede - 39. enz - 40. tui - 46. el - 47. tasten - 48. tumult - 50. kr - 51. Dover - 55. notie 58. r.o. - 60. oh - 61. ad - 63. ober - 65. noen - 66. lier - 67. rede - 69. lot - 73. pil - 75. va - 76. ss - 77. ra. BANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 16585 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel na 449 door Gerrit Franssen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1