NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? A. J. van Gilst N*. 3678 Donderdag 16 oktober 1875 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 3 08, Giro 206892 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Verslag van de gemeenteraadsvergadering te Kortgene op donderdag 9 oktober 1975. In zijn openingswoord begroette burge meester P. J. Evers „de steeds uitgebreider wordende publieke tribune. U weet, de be langstelling van de burger wordt altijd hogelijk gewaardeerd." De burgemeester berichtte dat de heer P. Bom verhinderd was wegens droevige familie-omstandig heden. De heer J. Breure vroeg zich bij de be handeling van de'notulen af, waarom het klaarmaken van het sportterrein in Colijns- plaat aan de Heidemij is opgedragen en niet aan de dienst gemeentewerken Noord- Beveland/Walcheren. „Ze waren niet bij machte, hoor ik, maar vier jaar geleden is gezegd: met zo'n groot korps kunnen we alles aan. Kunnen we de kosten van de Heidemij niet bij hen deklareren?" Burge meester Evers: ,,'t Kwam door ziekte bij de dienst. We kunnen die deklaratie wel sturen, maar die komt dan toch weer bij ons." Mevrouw B. van Oeveren - de Rijke vroeg of de loods voor de jeugd op het kam peerterrein al klaar is. Wethouder A. Wel- leman: „Er wordt aan gewerkt. Maar het kan niet vlugger. Het is een flagrante leugen dat er tegenwerking is van deze kant, zoals gezegd wordt." Bij de behandeling van de ingekomen stukken (waarbij de burgemeester meende dat de heer Breure iets wilde vragen over punt 7 de uitbreiding van het gemeente huis maar Breure zei: punt c) maakte de heer Breure een kanttekening bij de begroting voor de schoolartsendienst voor 1976. Hij vond de geraamde salarisverho ging van 30% in deze tijd te hoog. ,,'t Is gewoon maar aan de bel trekken, zo van denk er een beetje om. Jullie denken mis schien wat voor partij zit hier, maar als er in elke gemeente maar ja en amen gezegd wordtDe heer Breure stond erop, dat deze opmerking bekend gemaakt wordt aan de dienst. Burgemeester: „We zullen de bezorgdheid ter kennis brengen van de heer Wisse, bur gemeester van Wissenkerke, die de vertegen woordiger van Noord-Beveland is bij de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (W.)" Bij de mededelingen zegt de raadsvoor zitter, dat er een nieuwe ambtenares be noemd is op de gemeentesecretarie, mej. M. W. Sandee. Verder vertelt hij dat de bouw van de kleuterschool weer vertraging ontmoet, nu de eigenaren van tuinen, die aanvankelijk bereid waren een stuk van hun tuin te verkopen voor een betere situering van de school, nu weigeren. Nu moet de architect een andere situatie uitzoeken. Burgemeester Evers zegt verder dat de basistekening voor het dorpshuis klaar is. Op een prettige bijeenkomst is gesproken met de werkgroep uit de dorpsgemeenschap en er zijn maar enkele aanmerkingen ge maakt. Zodra het plan definitief is, wordt het aan de raad voorgelegd. Over de vismijn zegt de heer Evers: „We zijn bij elkaar geweest om te praten en er is misschien nog wel een kans de vismijn te behouden. Er zal een kleine werkgroep ingesteld worden om dit te bekijken. Hierin zitten, behalve een afgevaardigde uit het Bent u aeeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE college, de heer A. Lockefeer (Zèvibel), de heer M. Siereveld (DEL) en de heer A. Sinke (visser). „Ik ben overtuigd van de goodwill om tot een besluit te komen," aldus de heer Evers. De raad gaat akkoord met de gunning aan Boone en Besuyen B.V. te Goes van de uitbreiding van „De Paardekreek". De kosten van deze laagste inschrijver zijn ƒ307.400,— ƒ49.184,— BTW. De oor spronkelijke begroting was 283.280, excl. BTW. Vervolgens gaat de raad akkoord met een wijziging van de uitkerings- en pen- sioenvcrordening van de wethouders en van een wijziging van de bezoldigingsverordening 1971. Dan komt aan de orde punt 7, waarvan de omschrijving op de agenda luidt: In uw vergadering van 10 april 1975 werd ons college gemachtigd tot het doen maken van een plan en begroting van het ge meentehuis. Plan en tekening treft u hierbij aan. Wij stellen u voor 400.000,te voteren. Als eerste neemt het woord de heer L. van der Weele. Hij vraagt of het niet juist is om dit eerst in de financiële commissie te bespreken, ,,'n Post van vier ton moet deze commissie toch eigenlijk eerst pas seren." Burgemeester: „De raad heeft unaniem gekozen voor dit plan, ook met de hogere kosten. Zelfs al zou de financiële commissie zeggen dat de kosten te hoog zijn, dan kan het toch niet veranderd worden, want de raad heeft zijn beslissing genomen." De heer Th. Koole: „Zojuist heeft de gemeentesecretaris in zijn toelichting op de tekeningen gezegd, dat dit zo in de notulen staat. Maar ik heb toevallig van middag de notulen van die vergadering ook nog eens gelezen en er staat volgens mij: de raad vindt het goed dat er eens naar een alternatief plan gekeken wordt. Het agendavoorstel was toen dat het gemeente huis met één kamer uitgebreid zou worden voor 2 ton. Er was toen sprake van een tweede plan voor 275.000,—. En nu komt u met een voorstel voor 4 ton!" De gemeentesecretaris, de heer Goossen, licht toe dat het momenteel zeer krap is met de ruimte voor het personeel. „Er is geen goede archiefruimte, geen vergader ruimte, geen plaats om mensen te ont vangen." Burgemeester Evers: „Je wordt er aan gewoon, dat er geen ruimte is, dat raadsleden in de raadszaal stukken moeten inzien, dat iemand die voor sociale zaken komt in de hal te woord wordt gestaan." De heer Koole vraagt zich af wat dit voor gevolgen heeft voor de begroting van de algemene dienst. „We hebben het on derhoud van meer wegen toegeschoven ge kregen, er zijn de tekorten van de vismijn, een sportveld, kan dat allemaal? Moeten er geen prioriteiten gesteld worden? Op de secretarie zullen ze misschien zeggen, dat de uitbreiding van de secretarie veel be langrijker is dan de bouw van het dorpshuis. Maar het lijkt mij nuttig prioriteiten te stellen." De heer Breure: „Destijds is er gezegd 1 kamer erbij beneden kost 2 ton. Voor 275.000,— laijg je boven nog 2 kamers erbij. Daar zijn wij van uitgegaan. Waarom moet er nu bijvoorbeeld een tweede trap bij. Zou die architekt dat niet eens kunnen komen toelichten? We zouden ook graag die tekeningen eens wat duidelijker uitge legd hebben." Burgemeester: „Het spijt me enorm, ik had graag het ja-woord willen hebben om door te kunnen werken. Het houdt allemaal zo op. Het betekent, dat wij bij de aan besteding moeten denken aan 10—15% meer." Koole: „Dat zegt u nu. Maar wij hadden de agenda pas zaterdag in de bus. Dus maar drie avonden (het weekeinde eraf) om de zaak rond te praten." M. A. de Smit: „We moeten een stukje vertrouwen weggeven aan de architekt. Ik heb er geen behoefte aan de zaak op te schuiven, mede gezien de financiering." Mevr. Van Oeveren: „Wij ondersteunen het voorstel van Van der Weele om het eerst in de financiële commissie te bespreken. Ook zijn wij het eens met Koole, dat er nog zoveel punten zijn in de gemeente die geld kosten. Neem het Zeelandhuis in Kats, het zwembad, de kleuterschool. Ik ben er ook wel van overtuigd dat er ruimtegebrek is, maar waarom bijvoorbeeld moet de toi letgroep weg en die achterdeur. Je zou nu binnenkomen via een tochtpoort, door de sekretarie naar de hal." Burgemeester: ,,'t Moet me van het hart dat de raad me averechts begint te werken. Eerst geven we opdracht aan de architekt, dan zegt de raad het gaat niet ver genoeg, b. en w. voeren het uit en dan zegt de raad we willen wel eens een prioriteitenlijst op stellen." Koole: „Zo stelt u het. Maar nu gaat het om het kardinale punt: moeten we het uitvoeren. Kan dat allemaal?" Burgemeester: „Wij als college hebben ons daar duidelijk in verdiept. Het lijkt wel een beetje wantrouwend als de raad dat niet aanneemt. Het is een kwestie van financiering. We zitten trouwens niet on aardig in de reserves. Bovendien is er nog sprake van een extra uitkering uit het gemeentefonds om de bouwnijverheid te stimuleren." Koole: „Tiet college heeft aangenomen, dat die extra bouwsubsidie voor de uitbrei ding van het gemeentehuis gevoteerd zou worden. Waarom niet in het dorpshuis?" Tot slot zegt de heer F. A. Klaassen, die niet van plan was geweest zijn mond open te doen: „Waarom willen b. en w. dit doordrukken t.o.v. andere plannen? Als dit straks zoveel duurder wordt, dan worden andere zaken dat ook." En daarbij dacht hij aan de werkzaamheden aan het Nieuw- Zeelandhuis te Kats. Mevr. Van Oeveren: „Het lijkt me toch beter dat u dit voorstel terugneemt (de burgemeester schudt daarbij het hoofd). Ik denk ook aan het punt van de binnen landse bestuurlijke re-organisatie, waardoor de gemeente beknot zou worden in haar werkzaamheden. En u gaat volgend jaar afscheid nemen. Wat gebeurt er dan alle maal?" Burgemeester Evers onderbreekt haar. „Wilt u zich bij dit agendapunt houden?" Hij wil vervolgens het voorstel van b. en w. in stemming brengen. De heer Breure vraagt schorsing voor beraad. Na dit overleg komt de heer L. van der Weele met een tegenvoorstel: het plan zou eerst de financiële commissie moeten pas seren en desnoods de volgende dag al op een spoedeisende raadsvergadering behan deld worden. Burgemeester Evers laat eerst stemmen over het voorstel van b. en w. Zes leden zijn tegen het voorstel en 4 voor (de wet houders Markusse en Welleman en de raads leden Geelhoed en De Smit). Volgens de burgemeester hoefde het te genvoorstel van Van der Weele niet in stemming gebracht te worden. „We kennen nu de richting van uw ideeën en nemen deze mee naar b. en w." Na het uitgebreide debat over deze kwes tie, wachtte de raad nog een agendapunt waar iedereen zijn mening over kenbaar wilde maken. Dat was het plan van de minister van binnenlandse zaken om het binnenlands bestuur te re-organiseren. De gemeenteraden kunnen hun ideeën hierover kenbaar maken aan het provinciaal bestuur. Dit adviseert dan de minister. Burgemeester Evers was van mening dat de gemeentelijke taken in het nieuwe plan toch wel op een enorme wijze uitgehold worden. „Alle taken waar een beetje gewicht aan zit, gaan naar de provincie, naar Mid delburg." Ook de raadsleden hadden geen goed woord over voor de reorganisatieplannen, zodat de burgemeester aan Gedeputeerde Staten kan mededelen dat de gemeenteraad van Kortgene geen heil ziet in de plannen. Het raadslid M. A. de Smit zegt hierover het volgende: De voorgenomen reorganisatie van het binnenlands bestuur roept nog al wat be denkingen op. Allereerst zullen wij als dichtst bij de bevolking staande bestuurders, heel wat taken van de gemeente naar provincie zien verschuiven, met als gevolg dat de burger inplaats van dichterbij verder van de be stuurder komt te staan. Juist daarom al is heel deze opzet verwerpelijk. Als men naar voren brengt dat het binnenlandse bestuur niet goed meer functioneerd en dat daarom taken moeten worden over gedragen, dacht ik, dat het zinvoller was bestaande bestuurslagen zodanig toe en uit te rusten, dat men met allerlei zaken sneller tot afhandeling komt, dat geen maanden verloren gaan door overmaat aan burocratie. Als het waar is, dat inderdaad een stuk werkloosheid in de bouw zou worden op gelost als vergunningen vlotter van stapel kwamen, dan geeft dat toch bedenkingen. Iedere bestuurslaag zal een eigen karakter moeten hebben, met daaruit voortvloeiend eigen taken om zaken snel en afdoende af te wikkelen. Het is mooi gesteld als men zegt „gezamenlijk besturen Rijk - Provincie - Gemeente", maar juist de bemoeienis met zaken door allerlei instanties is een einde loze weg met uiteindelijk nog de vraag: wie is voor wat verantwoordelijk. Verwonderlijk is ook dat nergens precies is aangegeven waar de zaak nu zo ernstig knelt en welke taken dan dienen te ver schuiven. Enigszins indenken waar het over gaat, kan men natuurlijk wel. Men zal dan van provinciale zijde aan de gemeente, als zij dan nog gemeenten heten, men noemt ze in den vervolge mis schien buurtschappen, sommige waarschijn lijk nederzettingen, bepalen wat voor gebied wij worden: recreatie, industrie. Zelfs be stemmingsplannen zouden naar de provincie kunnen verdwijnen. Bouw- en woningtoe zicht door de provincie. Voor de gemeente resteert dan nog de bouwvergunning en de krotopruiming. Het loopt nu niet altijd op rolletjes met be stemmingsplannen, e.d., maar als de pro vincie dit overneemt, zijn we letterlijk en figuurlijk ver van huis. Een open vraag blijft dan nog aan wie en wat wordt toe gewezen. Daarom, mijnheer de voorzitter, laat men vooral goed bekijken waar de zaak stag neert, daar wat aan doen. Blijft de wen selijkheid aanwezig van taak overdracht dan zal toch het gemeentebestuur daarmee ak koord moeten gaan, tevens zal daarbij de weg van de geleidelijkheid moeten worden gevolgd. Ik wil wel erkennen dat één van de stagnaties zou kunnen zijn. Gemeente te klein in omvang en te klein in taken. L. v. d. Weelde zegt hierover. Of onze mening inzake reorganisatie van het binnenlands bestuur enige invloed zal hebben op de besluitvorming van de over heid trek ik zeer in twijfel. Onze mening is echter dat de gemeenten ten opzichte van de provincie dan nog zeer weinig belangrijke zaken nog moeten behandelen. Zijn de gemeenten niet meer voor haar taak berekend? Zijn de ge meenten het vertrouwen kwijt omdat de Kruiswoordpuzzel no. 448 Horizontaal: 1. bestemming - 3. werpstrik 8. tijdperk - 11. boom - 13. eng. voorzetsel 15. bevel - 16. hoefdier - 18. fr. lidwoord 19. log - 20. bijb. naam - 22. wapen - 23. water in Friesland - 24. pl. in Noorwegen 27. dierengeluid - 28. uitroep - 30. familie lid - 31. slede - 32. vaartuig - 34. lidwoord 36. waterhoogte (afk.) - 38. feestkleding 39. edelsteen - 40. dierenverblijf - 41. on meetbaar getal - 42. spil - 43. zangnoot 44. jongensnaam - 46. kindergroet - 47. de onbekende (afk.) - 49. anno (afk.) - 50. waterweg - 55. voedsel - 57. metaal - 58. lokspijs - 59. jong dier - 60. toets alleen (afk.) - 61. maatschappijvorm (afk.) - 62. titel (afk.) - 63. geogr. aanduiding (afk.) 65. plaat in N.-Holland - 71. gebogen - 72. vervoermiddel - 73. bevestigingsmiddel. Horizontaal: 1. kegel - 6. inept - 11. gin 12. sos - 14. UNO - 16. idolaat - 18. portret - 20. tui - 21. tno - 22. ets - 23. offerte - 28. ido - 29. na - 30. Ur - 31. leut - 32. aga - 34. gard - 36. re - 37. Schelde - 38. ro - 39. Aken - 41. anp 42. Rika - 45. ai - 47. se - 49. cru - 51. prenten - 54. nor - 56. hei - 57. ade - 58. invasie - 61. naderen - 64. Eli - 65. lot 67. rei - 68. Sneek - 69. ramen. overheid vele taken van de gemeenten wil overhevelen naar de provincie. Het centraliseren van de taken der ge meenten naar de provincie zal de burger nog verder van de lokale overheid verwij deren en dat in een tijd waarin de inspraak voorin de mond genomen wordt en zo zijn er nog vele argumenten tegen deze reor ganisatie. Ónze conclusie is dan ook onaanvaardbaar. De rondvraag leverde geen problemen meer op. Desgevraagd deelde de burge meester nog mee dat er overeenstemming is met de Walcherse Bouwunie over de prijs van de bouwstroom te Kats. En om half elf werd de vergadering gesloten. Malcelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en vérkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Verticaal: 1. malle - 2. en dergelijke (afk.) 3. laatst leden (afk.) - 4. water in N. Brabant - 5. kledingstuk - 6. N.V. (fr.) - 7. onder anderen (afk.) - 9. getij - 10. strijd perk - 11. deel - 12. moeilijk - 14. telwoord 15. ijle stof - 17. Soc. Econ. Raad (afk.) 18. riem voor jachthonden - 20. schortje 21. meisjesnaam - 25. werelddeel - 26. projektiel - 29. stopplaats - 32. duivel 33. ik - 35. kloostervoogd - 37. ivoor - 43. steenmassa - 45. bid (lat.) - 46. roofdier 48. wrede keizer - 49. bloem - 50. voor zetsel - 51. Spaans landvoogd - 52. harte lijke - 53. zwijn - 54. schaap - 56. gods dienst - 64. voorzetsel - 66. de lezer heil (lat. afk.) - 67. inhoudsmaat (afk.) - 68. jongensnaam - 69. als eerder (afk.) - 70. goud. Verticaal: 2. egoïsme - 3. gil - 4. Ena 5. do - 7. nur - 8. ent - 9. portier - 10. liter - 12. staf - 13. spar - 15. stoom 17. dut - 19. end - 23. ontsnap - 24. fa 25. eigenen - 26. tu - 27. ergeren - 31. Lea - 32. aha - 33. alp - 35. dra - 40. kruiven - 43. kanarie - 44. schip - 46. ir 47. se - 48. Drant - 50. ren - 52. ezel 53. tint - 55. ode - 59. ale - 60. sie - 62. dra - 63. Eem - 66. ot. Oplossing kruiswoordpuzzel na. 447 GAMZEPOORTSTRAAT 21 TEL 16535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1