NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR Plouvier heeft DE schoenen Zeeland Magazine? DE TAPIJT- SPECIALIST No. 3676 Donderdag 2 oktober 1975 79e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FEUILLETON door Gerrit Fraussen „Vind je het leuk? Ik bedoel: dat ont ginnen?" „LeukleukHij dacht na. „Wat moet ik daarop nu antwoorden? Vind jij het leuk om die muur schoon te maken? Met de wetenschap, dat er nog drie zijn?" „Ja", antwoordde ze nadenkend knik kend, „ja, toch wel. Het geeft een zekere voldoening, he? Omdat je resultaat ziet van je werk." Ze wees naar de bewuste wand. „Kijk maar eens, hoe groot het verschil is." „Die voldoening heb ik natuurlijk even eens. In aanmerking nemende, dat ik in twee jaar tijds in m'n eentje bijna een hectare heb ontgonnen, stel ik vast, dat ik heel wat werk heb verzet. Maar leuk nee, leuk werk vind ik het niet. Het is nodig. Tenminste, zo beschouw ik het." „Nu je een hectare bouwgrond hebt, kun je toch wel een beetje kalmer aan doen? Of niet?" „Misschien wel, Els. Maar het gekke is... als ik eenmaal bezig ben, kan ik niet op houden. Maar dat moet ik, als ik zie, dat het donker begint te worden. En de koe moet ook twee keer per dag gemolken worden." „Ja, die koeheb je zeker speciaal gekocht?" „Inderdaad, want de melkboer komt hier niet langs," antwoorde hij op droge toon. Ze schoot in een lach. „Stel je voor, die vier kilometer van Langeveen hierheen met de wagen om dan te horen krijgen: Vandaag niet nodig, melkboer. Nee, dat kun je van de man niet vergen." Toen hij 's avonds verklaarde, dat hij 't welletjes vond en naar bed ging, zei ze nog: „Neem een volgende keer, als je inkopen doet, meel en gist mee. Dan bak ik zelf brood. Hebben we elke dag vers, als het nodig is." „Kun je dat?" vroeg hij, haar verrast aankijkend. „Ik neem aan van wel. Misschien mis lukt het de eerste keer een beetje, maar zo krap moeten we niet kijken, denk ik." „Goed. Ik zal er aan denken. Welte rusten." „Goede nacht". De nieuwe week begon als elke werkdag: de man ging al vrij vroeg weg en dan had Els het rijk alleen. Met de hond. Elke dag maakte ze een nieuw stuk wand schoon tot ze er genoeg van had. Dan bekeek ze op een afstand het resultaat, tevreden knikkend. Morgen maar weer verder. Met een paar weken heb ik de hele kamer zoals ik die hebben wil. Alleenhet plafond zal nog het meeste werk vergen, denk ik. Midweeks ging hij 's morgens naar het dorp om de noodzakelijke levensmiddelen in te slaan. En kwam terug met meel en gist. Hij zette het op de plank bij de pomp. „Zo. Mag je proberen of je Klein Bettink kunt imiteren." Bent u «eeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE „Klein Bettink? Is dat soms de bakker in Langeveen?" Hij knikte lachend en begon de andere aankopen in de grote kast weg te bergen. 's Avonds liet ze het broodje zien, dat ze gebakken had. Hij keek enigszins be wonderend. „Dat is niet gek, zeg. Typisch, dat verscheidene vrouwen het in hun vin gers hebben, meer dan alleen het huis houden doen of wat je daaronder kunt samenvatten. Dat ziet er machtig goed uit." „Straks, bij de koffie mag je het keuren," antwoordde ze, innerlijk verheugd omdat het meteen de eerste keer redelijk goed gelukt was. En dankbaar voor zijn lof. De tweede helft van de week maakte Els verder schoon, maar als ze er genoeg van had, hield ze ermee op, waste zich en trok haar werkkleren uit. Waarna ze het zich gemakkelijk maakte met een boek, meestal buiten, tegen de muur van het huis met het gezicht op het bos. En met de hond naast zich. Want sinds ze hem die zondagmiddag in het bos op uitbundige wijze had geliefkoosd, was hij nog aan hankelijker dan ooit te voren. Het weekeind verliep als het vorige. De derde week ook en aan het eind van die week zei hij 's morgens: „Ik vind het deze week mooi genoeg geweest, Els. Ik ga nu eerst boodschappen doen. Misschien haal ik vanmiddag dan nog wel met de tractor een paar tassen zoden op. Zin om mee te gaan naar het dorp?" Ze dacht na, maar schudde tenslotte 't hoofd. „Nog niet. Ik ben er nog niet aan toe, vreemde mensen te zien. Zoals het nu is, ben ik tevreden. Misschien over een paar weken. Kun je het begrijpen?" i „Ja, enigszins. Maar wacht je er voor jezelf in te beelden, dat je mensenschuw bent geworden, want dat ben je natuurlijk niet." „Ik zal er over denken. Misschien de volgende keer, he?" Ze was al met de vaat bezig, toen ze de man hoorde wegrijden in zijn auto. En dacht na over zijn woorden. Ben ik werkelijk bezig mensenschuw te worden? Dat is natuurlijk weer het andere uiterste. Dat moet evenmin. Als er nu maar eens iemand hier langs kwam. Een boswachter bijvoorbeeld. Die zou ik binnen nodigen voor een kop koffie of thee. En een sigaret mee roken. Misschien zou de man nieuws gierig zijn, omdat er bij Dirk opeens een vrouw in huis is. Gek, ik weet niet eens zijn achternaam. Eigenlijk weet ik helemaal niks van hem. Enkel dat hij acht hectare hei- en bosgrond in eigendom heeft en dat hij nu twee jaar hier bezig is met ontginnen en aardappels verbouwt. Plus zijn koe en moestuintje. Ik heb tenminste heel summier iets over mezelf, mijn vader, stiefmoeder en broers verteld. Maar van hem weet ik niets. Hij is in dit opzicht erg gesloten. Maar ja, we hebben elkaar ook niets gevraagd. Tenminste, niet dat ik me kan herinneren. Dirk was al vroeg terug. Zelf had ze net koffie gedronken, in de mening ver- kerende, dat hij toch niet voor twaalven thuis zou zijn. Waar hij aldie tijd ver- i toefde en wat hij dan deed, wist ze niet. Misschien heeft hij ergens kennissen, bij wie hij koffie drinkt. Maar nu was het nog geen elf uur, toen hij met een doos vol boodschappen de kamer betrad. Zwijgend zette hij de doos op de plank bij de pomp. Els zei: „Jee, wat ben je lekker vroeg, zeg! Ik heb nog koffie." Hij kwam naar de tafel. Ze zag, dat hij een krant in zijn hand hield, die hij voor haar op de tafel legde. „Je staat er in," zei hij op kalme toon. „Met foto en al. Je opsporing wordt gevraagd." Geschrokken keek ze naar de krant en toen naar de man. „M'n opsporing? Ze zijn gek! Ik heb niks op m'n geweten, als je dat soms denkt!" Ze voelde zich rood worden, maar keek desondanks de man recht in zijn ogen. „Daar twijfel ik ook geen ogenblik aan, Els. Enfin, kijk zelf maar. Bladzijde vijf, links bovenaan." Zenuwachtig vouwde ze de dikke krant open en zag haar foto. Ze wist, welke het was: drie jaar geleden gemaakt voor haar pas. Nadien was ze, voorzover ze zich kon herinneren, nooit meer gefotografeerd. Er stond bij, dat dit Elzelina Petronella van der Veer Balkman was, zes en twintig jaar oud, wonende te Capelle aan den IJssel. Op 17 april van dit jaar in overspannen toestand des morgens de woning verlaten hebbende, sindsdien spoorloos. Signalement: lang één meter zeventig, slank postuur, donkerblond haar, blauwe ogen. Was ge kleed in een lichtrose japon met v-hals, rood kort jasje, lichtrode schoudertas en donkerblauwe open schoenen. Een ongeluk wordt gevreesd. Ieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht nummer dat en dat te bellen of de politie in zijn of haar woon plaats. Ze knikte enkele malen, nadat ze het gelezen had. En dat telefoonnummer is het onze, wist ze. Ze zijn thuis toch wel ongerust gewor den. Enerzijds gaf haar dat enige voldoe ning. Dus ik beteken toch wel iets voor vader. De jongens zijn er natuurlijk ook achter gekomen, dat ik er al drie weken vandoor ben. En zullen ongetwijfeld ge vraagd hebben, wat de oorzaak kon zijn. Wetende dat Dien, de stiefmoeder, niet be paald haar vriendin was. De jongens moch ten haar immers evenmin? Ze hadden indertijd ernstige bezwaren gehad tegen dit tweede huwelijk van hun vader. Omdat Dieuwertje Zilver helemaal niet zo edel was als haar achternaam zou doen ver moeden. Integendeel. Haar herkomst was duister; vader had er geen opheldering over verstrekt en zelf achtte Dien zich niet geroepen hierover uitsluitsel te geven aan de drie kinderen van haar toekomstige echtgenoot. Van haar beide stiefzonen zou ze gauw af zijn, want beiden hadden al geruime tijd verkering. Over het tweede huwelijk van hun vader demonstreerden Peter en Danny er hun misgenoegen tegen door twee dagen vóór dit huwelijk te eclip- seren uit de ouderlijke woning. Waarna beiden vrij kort daarna met hun respec tievelijke geliefden in het huwelijk traden. Bovendien hadden ze er duidelijke wijze op gezinspeeld, dat er voor mevrouw Zilver in hun beider woningen nooit ofte nimmer plaats zou zijn. Daarentegen was hun vader altijd welkom; bij wijze van spreken op ieder uur van de dag. En dit betekende oorlog, want vader stond op zijn beurt achter zijn vrouw. Els had niet anders verwacht, vader kennende. Misschien zou zij er vrede mee gehad hebben, als niet... (Wordt vervolgd). WOENSDAGKINDERZEGELDAG Kinderen, die zich door de schooldeur naar buiten wringen en naar alle kanten wegrennen: U kent het beeld en het bij passende geluid waarschijnlijk wel. De school gaat uit, de ene dag onrustiger dan de andere. Dat ligt aan het weer, volgens velen. Of aan de meester volgens anderen. Wanneer op woensdag 1 oktober de kinderen in het hele land na schooltijd (dus om een uur of twaalf) naar alle kanten wegrennen, dan ligt dat niet aan het weer. Wel aan de meester, een beetje, omdat die zijn medewerking gegeven heeft aan de eigenlijke oorzaak: de kinderpostzegel- aktie! Vooral huisvrouwen weten wat je daarbij te doen staat: bij de eerste die aanbelt bestellen en een deurzegel opplakken, an ders blijf je naar de bel lopen. En je weet bij voorbaat dat je ook nog zult bezwijken voor je zoontje, zijn vriendje, je buurmeisje en je nicht. Wat hindert het ook? Zo stelt immers een verstandige huisvrouw jaarlijks de voorraad kaarten en postzegels samen, die vanuit haar gezin in de loop van een jaar weer weggestuurd worden. Is het soms niet makkelijk een passende kaart met postzegel bij de hand te hebben, als* je zondag op de verjaardagskalender ziet dat Fien maandag jarig is? En bren gen we als Nederlanders niet jaarlijks, bijna ongemerkt, een fantastisch bedrag bij elkaar voor onze kinderen? Vorig jaar ruim 7 miljoen gulden! Daarmee krijgt allerlei werk dat gericht is op het helpen van die kinderen, jonge en oudere, unieke kansen. Om dingen te verwezenlijken, die voor hen van het groot ste belang zijn, maar die niet vanuit de normale inkomsten bekostigd kunnen wor den. Of het nu om een kinderboerderij in een woongemeenschap voor gehandicapte kinderen gaat, om een dagtehuis of om een adviesbureau voor ouders en jongeren (voorzieningen van waaruit ouders en kin deren, die problemen ondervinden, gehol pen kunnen worden), of om een kleurig kindercircus in een sombere woonwijk. Kinderpostzegelgeld is de startmotor van veel voorzieningen, waardoor ons land leef baar blijft voor kinderen. Trouwens, ook buiten Nederland wordt kinderpostzegelgeld besteed. Bijvoorbeeld voor dringend nodige me dische apparatuur voor een tehuis voor lichamelijk gehandicapte kinderen in Chan- dimandir (India), een onderdak erbij voor 370 sociaal gehandicapte kinderen in Bogor (Indonesië), de opzet van een boerderij t.b.v. grote en kleine kinderen in Reggio de Calabria (Italië), zodat ze zich voor een stuk zelf kunnen helpen en geld voor een school voor dove kinderen in Khartoum (Soedan) voor het kopen van allerlei ap paratuur, waarmee hun lotgenootjes in Nederland al jarenlang afdoende worden geholpen, enz. enz. Dat het allemaal mogelijk werd, is in belangrijke mate te danken aan de jaar lijkse aktie van de schoolkinderen, die tot op heden zo'n 60%> van de totaalopbrengst scoorden. Dus als ze woensdag bellenbestellen! DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland vopr TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN Kruiswoordpuzzel no. 446 Horizontaal: 1. heraldiek wapen - 7. hoogste punt - 13. hoofdtooi - 14. vrolijk en be koorlijk - 15. nauw - IS. leeftijd (Fr.) - 20. soort vogel - 22. vruchtbare plaats - 25. landbouwwerktuig - 27. uitstekend - 29. windrichting (afk.) - 30. ieder - 32. rond hout - 33. per expresse (afk.) - 34. vlees gerecht - 35. dierenliefkozing - 37. voor 39. meisjesnaam - 41. of dergelijke (afk.) 42. deel van een drukpers - 43. kindergroet 45. alsmede - 47. steensoort - 48. sluis 50. niet helder van geest - 52. de somma van (afk.) - 54. dierengeluid - 55. insekt 57. tandarm zoogdier - 58. schildergerei 61. uitroep - 62. Europese hoofdplaats 63. keer - 65. zangstem - 66. waterkering 68. rij, slinger - 70. nieuwigheid - 72. groente - 73. vergevensgezind. Verticaal: 2. maanstand (afk.) - 3. vlakte maat - 4. bepaald gebied - 5. doel waarna men streeft - 6. voegwoord - 8. goud (Fr.) 9. vreemde munt - 10. hofjonker - 11. Fr. lidwoord - 12. deel van een Bijbel (afk.) 16. maand - 17. gesloten - 19. deel van een jaar - 21. familielid - 23. persbureau (afk.) - 24. Europese hoofdplaats - 26. gedaan en laten (afk.) - 28. bijwoord - 29. voorzetsel - 31. gaping - 34. grote spoed 36. nieuwe wereldtaal - 37. schil, val - 38. uitroep - 40. meisjesnaam - 44. zijrivier van de Donau - 46. vrouwelijk beroep 48. zeegroen - 49. hulpmiddel bij het lopen 51. bolgewas - 53. laagte - 54. meisjes naam - 56. onder andere (afk.) - 59. wol pluisje - 60. en meer anderen (afk.) - 62. vette vloeistof - 64. vulkaaninhoud - 65. berg - 67. inhoudsmaat - 68. vaartuig (afk.) 69. rijksgrens (afk.) - 70. deel van een Franse ontkenning - 71. mijns inziens (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. raadsel - 7. Hengelo - 13. erg - 14. Ina - 15. Ado - 16. uur - 17. Ik 18. dag - 19. erf - 20. si - 22. mee - 24. Ulm - 26. gier - 29. Lisse - 31. mooi 33. idool - 35. sta - 36. baron - 37. ee 38. bes - 40. lot - 41. re - 42. primaat 43. uk - 45. hei - 46. pet - 48. es - 50. tegel - 52. zin - 54. roest - 56. riet - 57. regel - 59. lepe - 60. ras - 61. kei - 63. co - 65. bed - 66. nmm - 67. bl - 68. hof 70. car - 72. sta - 73. aai - 74. Tilburg 75. Domburg. no. 445 Verticaal: 1. religie - 2. ark - 3. AG - 4. Siam - 5. engel - 6. la - 7. ha - 8. edele 9. norm - 10. ou - 11. lus - 12. origine 21. beo - 23. eis - 24. USA - 25. dor - 27. ido - 28. Rob - 30. stemmig - 31. mat 32. oor - 34. lepel - 36. boter - 39. sri 40. Lap - 43. Utrecht - 44. kei - 45. het 47. tol - 48. esp - 49. stellig - 51. gek 52. zes - 53. nok - 55. een - 57. radar 58. lente - 60. recu - 62. Imam - 64. ooi 67. bar - 69. fl - 71. rg - 72. SD - 73. au. GANZEPOORTSTRAAT 21 TEL. 16535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1