NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 DE KLUIZENAAR Ploovler beeft DE schoenen m ét y n CLAUS 49 JAAR N«. 3C72 Donderdag 4 september 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Z.K.H. prins Claus wordt op 6 september 49 jaar. Het is nu al weer 10 jaar geleden dat wij het nieuws van de verloving van onze kroon prinses kregen te horen. De vertrouwen inboezemende persoonlijkheid van de prins heeft al spoedig vrijwel alle Nederlanders voor zich ingenomen. Vooral zijn grenzenloze vitaliteit en veelzijdige interesse hebben ervoor gezorgd dat men in den lande terdege rekening houdt met zijn zeer scherp oordeel. Het is bewonderenswaardig dat een man die toch al bijna veertig jaar was en die dus een geheel eigen leven had opgebouwd over een zo groot aanpassingsvermogen beschikt om dit leven zo goed als vaarwel te zeggen en een toch dienende taak aanvaardt. Voor een en ander is in hoge mate intelligentie en takt vereist waarvan de Nederlandse samenleving hopelijk nog vele jaren mag meeprofiteren. Wij wensen de prins voor zijn verjaardag een welgemeend proficiat toe. FEUILLETON dooi* Gerrit Franssen Ze zag een eekhoorntje op het gras. Het dier keek haar een paar sekonden met zijn kraaloogjes aan en klauterde toen vliegensvlug iangs de stam naar een veiliger plaats in de takken. Gut, wat leuk. Zo had ze het nog nooit gezien. Vanavond eens vragen of er in het bos ook herten zijn. Of wilde zwijnen. Maar Beer waar schuwt me wel als er onraad is, dus ik hoef me eigenlijk nergens druk over te maken. Maar toen ze terugliep naar huis, dacht ze met een schok aan haar eigen verfom faaide en niet meer schone jurk. Die kan ik vandaag wel wassen en is morgen droog, maar hoe strijk ik hem toonbaar? Dat wordt een probleem. En wat doet Dirk op zondag? Gaat hij met de auto naar de kerk in het dorp? Hoe ver was dat ook alweer van hierDie eerste morgen, nadat ze hier geslapen had, zei hij het, maar ze wist het niet meer. Was het geen vijf kilometer? En hoe heette dat dorp? Heeft hij een naam genoemd? Hij had het over een weg doortrekken van Vriezenveen naar LangeveenWaar ligt Vriezenveen? Op school was ze niet zo wild op aardrijks kunde. Nederland noch daarbuiten. Ze had andere interesse. Ergens in haar achter hoofd schemerde iets van een rijtje namen, dat ze had geleerd: Vriezenveen, Vriezen veenpaste dat niet ergens in een rijtje met Almelo? Vanavond toch eens vragen welke grote plaats er in de buurt ligt. Tijdens het koffiedrinken dacht ze nog steeds over Dirk na. Ik denk niet, dat hij godsdienstig is, want hij bidt en dankt niet voor en na het eten. Een Bijbel heb ik evenmin in huis gezien, net zo min als een kruis of iets dergelijks. Ik ben nieuwsgierig of hij zondags ook in zijn werkgoed blijft rondlopen of de hei gaat ontginnen. Maar zondags wil ik toch wel anders leven, anders is er helemaal geen verschil meer met de werkdagen. Ik ga dan wat lezen of een klein eindje wan delen met Beer. Na het koffiedrinken kreeg ze weer een schoonmaakbui. Omdat ze nu altijd een ketel water op het vuur had staan, kon ze vrijwel meteen beginnen. Ze bekeek de wanden. Die waren eens behangen, maar welke kleur dit behang had gehad, was niet meer te onderscheiden. Bovendien hing het zowat aan iedere wand aan flarden. Het ergerde haar al van de eerste dag af en daarom begon ze te boenen. Met heet zeepwater. Al spoedig zag ze resultaat. Onder het behang bleek een witte muur te zijn, die ze schoon kreeg. Tevreden knikkend ging ze verder. Wit maakt de kamer ook lichter, en dus vrolijker. En als het Dirk niet aanstaat, kan het altijd opnieuw behangen worden. Ze werkte tot over énen. Toen voelde ze trek en was moe. Maar ze had een groot gedeelte van een der buitenwanden schoon, wat haar een zekere voldoening schonk. Na het broodeten werd ze slaperig. Het is hier in de kamer ook altijd zo warm met dat fornuis. Wat moet dat, als het dertig graden wordt van de zomer? Dan is het hier binnen niet meer om uit te houden. Ze pakte de grote leunstoel, waarin nog niemand gezeten had, zolang zij hier was en sleepte die naar buiten. Met een paar kussens, die ze van boven haalde, maakte ze het zich gemakkelijk. De hond was bij haar gekomen en zat haar aan te kijken. Els had een zonnebril op; mis schien vond het dier dit vreemd. Maar tenslotte ging hij liggen met zijn kop op de voorpoten. De vrouw doezelde langzaam weg. Dit hier is een paradijsje in het klein. Vredig, zonder auto's, gezonde boslucht, rustig. Niemand let op je doen en laten, want er is niemand. Enkel de koe en een hond. Om je heen het bos. Misschien 's winters, als het vroeg donker is en laat licht, een beetje griezelig. Och, als je jaar en dag hier woont, zul je daar ook wel aan gewend raken, veronderstelde ze. Ja, vanavond aan Dirk vragen of er wild is in dit bos. Mij dunkt, ais er werkelijk wilde zwijnen zijn, zou je toch wel eens een verdwaald dier in de laar zien. Of zijn die dieren zo schuw, dat ze het huis niet durven na deren? Ze wist het niet, omdat ze er nooit belangstelling voor had. Bij ons is er im mers in wijde omgeving geen bos? Laat staan heide. Enkel huizen en weiland. En water. Vooral veel water. En dat is hier helemaal niet. Aan een bootje heb je hier niks. Maar een fiets zou ideaal zijn. Kon je tochten maken, dwars door het bos, maar je moet dan wel een beetje de weg weten, anders bestaat de kans, dat je ver dwaalt. Met een schok werd ze wakker. Ge schrokken knipperde ze met haar ogen en moest zich een paar sekonden reali seren, waar zé was en waarom. Maar toen ze de zware voorpoten van de hond op haar knieën voelde, wist ze het weer: ik ben in slaap gesukkeld, maar het was warm. Vandaar. De hond had nog steeds zijn voorpoten op haar en keek de vrouw aan. „Is er wat?" vroeg ze. Ben ik soms ergens wakker van geworden, waarvoor de hond me wil waarschuwen? Ze luisterde even en meende nu ook geluiden te horen. Kwam het niet van de achterkant van het huis? De hond was al weg. Ze volgde hem. En toen ze de hoek om was, zag ze een tafereeltje, waarvoor ze getroffen bleef staan. De hond keek de vrouw aan, alsof hij wilde vragen: vind je het goed of moet ik ze wegjagen? Maar Els keek vertederd toe: een vrouwtjesever met enkele jongen scharrelde rond op het erf, op zoek naar etensresten. Drie kleintjes wroetten op de mestvaalt: de moeder keek enige tijd wan trouwend naar de hond en het mens, maar omdat beiden blijkbaar geen kwaad in de zin hadden, schommelde ze met haar kleintjes verder. Wat jammer, dacht ze, dat ik mijn fototoestel niet bij me heb: dit zou even een paar mooie plaatjes op leveren? Gedurende enige tijd keek ze. De ever had het tenslotte blijkbaar hier gezien en ging weer verder, in de richting van het bos. Ze had wel even gekeken naar de groeiende gewassen in het stukje grond, dat als moestuin was ingericht, maar het gaas was sterk genoeg om de dieren tegen te houden. Enkele minuten later waren moeder en kinderen weer in het bos ver dwenen. Langzaam liep de vrouw terug naar de voorkant van het huis, op de voet gevolgd door de hond. Wie weet, kwamen moeder en kinderen al eerder hier, maar was ik te druk met het werken om het te horen. Omdat ze nu weer klaar wakker was, zeulde ze de leunstoel terug in de kamel en maakte koffie voor zich klaar. Grinni kend zei ze in zichzelf: Ik word al net zo'n koffieleut als Dirk, Toch zou ik voor de verandering best weer een kop thee lusten. Toch eens vragen of hij een pakje thee mee wil nemen. Zoveel kost dat ook niet. De man was die avond vroeger terug dan anders. Ze keek verschrikt op, toen ze de tractor hoorde aankomen. Gauw de aardappels opzetten, dacht ze en rakelde het vuur in het fornuis op. De man kwam enkele minuten later binnen en zag haal bij het fornuis staan. „Hallo!" riep ze. „Wat ben je vroeg? Ik heb 't eten nog niet klaar, hoor." Hij bleef in de kamer staan en begon zijn pijp te stoppen. „Ik heb alles er in." Er klonk voldoening of trots in zijn stem; de vrouw onderkende het. „Jee, wat vlug! Alle grond, die je ont gonnen hebt?" „Ik had al een deel gepoot; vier weken geleden; dat zijn vroege." „O juist." Ze had er niet 't minste ver stand van. „Koffie?" „Graag. Dan was ik me daarna wel," antwoordde hij en ging aan tafel zitten, waarna hij een lucifer over de tabak in de pijp hield. Ze zette een kop koffie voor hem neer en wees naar de slaapkamer. „Er ligt schoon goed klaar." De man knikte ten teken, dat hij het had begrepen. Terug bij het fornuis, in de pap roerend, zei ze: „Er was vanmiddag een wild varken met jongen op het erf. De hond waar schuwde me. Ik heb ze maar rond laten scharrelen. Ze hebben enkel de mesthoop wat omgewroet. Is dat erg?" „Nee. Zolang ze maar uit de moestuin blijven. In deze tijd van het jaar is er in het bos voldoende voedsel voor de dieren, 's Winters, als er veel sneeuw ligt, krijgen ze honger cn zie je soms hele roedels rond het huis. Maar dan worden ze wel bijgevoerd." De vrouw roerde nog altijd in de pan met pap. „Bijgevoerd?" herhaalde ze, niet begrijpend. De man dronk zijn koffie. „Ja, door jachtopzieners en boswachters. Maar dat gebeurt aan de andere kant van het bos. Bij Kloosterhaar in de buurt." De naam zegde haar niets. Ze keek hem aan en vroeg: „Hoe ver zitten we hier van Vriezenveen vandaan?" „Kilometer of zeven, als je de weg weet. Hoezo?" „O, zo maar. Om een klein beetje te weten, waar ik me op het ogenblik bevind. Dat is dicht bij Almelo, nietwaar?" „Betrekkelijk," antwoordde hij, zijn kop leegdrinkend. „Toch altijd nog zo'n vijftien kilometer, maar ook alweer als je de weg weet. Over de grote weg een kleine twintig kilometer." Hij 'kwam overeind, trok zijn jas uit en hing die aan een spijker aan de wand. Meteen zag hij, dat ze er een groot deel van schoongemaakt had. „Dat is een heel ander gezicht," zei hij waar derend. „Is dat geen zwaar werk?" „Gaat. Als ik elke dag een stukje neem, ben ik met een week of zo klaar." Hij knikte enkele malen. „Als man kom je daar niet toe, he?" Ze proefde in deze woorden de veront schuldiging en besloot er niet verder op in te gaan. „Woon je hier al lang?" vroeg ze, toen hij naar de slaapkamer lieD. „Twee jaar. Het stond al lange tijd leeg; niemand wil hier wonen immers." „Ik vind het hier anders mieters." (Wordt vervolgd). Kruiswoordpuzzel rto. 442 1 2 345 6 7 8 I I9 I 10 13 i cn 18 'a 121 QH22 1 - ,,23 24 pj^25 26 Hj 127 BM28 29 30 31 |gj32 33 1BR34 35 3b 37 38 ËS8 farföH I*|4u i >Mm PB I 1 1 42 cn co q 50 S1 152 1 U®g53 I bi [UHbb 56 ijgJS» jgn58 I I jb9 |60j^61 82 63| IHBBbi I 65 66 MI67 66 71 72 ^TBT/3 f;-'f17i gSM 75 76 7ti 79 Horizontaal: I. harde schil - 6. razend 11. drank - 12. pi. in Gelderland - 13. bijwoord - 15. geleerd - 16. gemanierde vrouw - 17. windrichting (afk.) - 18. gezet 20. dyne (afk.) - 21. spil - 22. deel van een etmaal - 23. reeks - 25. inhoudsmaat (afk.) - 27. reeds - 28. titel (afk.) - 29. gelijkmatige - 32. scheepvaartmij (afk.) 34. uitvlucht - 36. deel van een berg - 37. inhoudsmaat (afk.) - 39. nieuwe maan (afk.) 40. gegraven gat - 41. deel van een schip 42. waagstuk - 45. vaartuig (afk.) - 46. deel van Amerika (afk.) - 48. naar aan leiding van (afk.) - 51. vrind (Lat.) - 53. titel (afk.) - 55. elektrode a. d. positieve pool - 57. en anderen (afk.) - 58. toets alleen (afk.) - 59. dierengeluid - 61. Engelse ontkenning - 62. Europeaan - 64. selenium (afk.) - 65. ambtshalve (Lat. afk.) - 67. Europeaan - 69. de somma van (afk.) - 70. bijwoord - 72. onbehouwen - 73. bekende motorraces (afk.) - 75. bijb. naam - 76. en meer anderen (afk.) - 78. blauwe kleur stof - 79. woest, onbeschaafd mens. Verticaal: 1. boef - 2. de lezer heil (Lat. afk.) - 3. deel van het gebit - 4. herkauwer 5. opschudding - 6. waadbare plaats - 7. half edelsteen - 8. rivier in Duitsland - 9. landbouwwerktuig - 10. beroep - 14. bol gewas - 17. voorzetsel - 19. nauw - 22. lekkernij - 24. dun - 26. maanstand (afk.) 27. deel van de dag (afk.) - 28. ter her innering (afk.) - 30. ga (Eng.) - 31. uitroep 33. gokspel - 34. samarium (afk.) - 35. europium (afk.) - 38. verbinding - 39. Nederl. Radio-Unie (afk.) - 42. reptiel - 43. Openbaar Ministerie (afk.) - 44. smalle opening - 45. selenium (afk.) - 47. N.V. (Fr.) - 48. Europeaan - 49. de somma van (afk.) - 50. raam - 52. ongeveer (afk.) 53. titel (afk.) - 54. zangnoot - 56. de onbekende (afk.) - 58. aanstonds - 60. geur 63. jongensnaam - 64. enkelspel - 66. oos terse jongensnaam - 68. grondtoon - 71. sluis - 72. koeienmaag - 74. eenheid van kracht (afk.) - 77. bevestiging. Oplossing kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. dr - 3. carnaval - 10. bod 13. oir - 15. reeds - 16. id - 18. re - 19. noot - 21. eed - 22. vlas - 24. tui - 25. rei 28. ampel - 30. ei - 31. lap - 33. rep 35. pees - 36. op - 37. ik - 38. das - 40. ek 41. dom - 43. hl - 44. mentor - 47. as 48. ja - 49. bar - 50. aa - 51. ue - 52. Teriet - 54. wl - 55. elp - 56. er - 57. kil 58. de - 59. slot - 60. geel - 62. pet 64. grof - 66. omdat - 68. gal - 70. of 71. om - 72. ecru - 73. ruk - 75. au 77. jr - 79. ha - 80. Trier - 82. koe - 84. eis - 85. parasiet - 86. nr. no. 441 Verticaal: 1. donderdag - 2. rio - 4. ar 5. ree - 6. neer - 7. adder - 8. VS -"9. lila 11. or - 12. deels - 14. rot - 17. damp 20. tulp - 23. speer - 25. ia - 27. ieder 29. eek - 32. pil - 34. pan - 36. om 39. stal - 42. os - 43. hark - 44. hark 45. oa - 46. september - 48. je - 49. beleg 51. ulo - 52. trede - 53. lip - 54. weg 55. elf - 56. Eem - 59. sofa - 60. gonje 61. lach - 63. tarra - 65. ro - 67. trap 69. luis - 74. kei - 76. uk - 78. ri - 80. tr 81. re - 83. on. 6ANZEP00RTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1