Ons gevaarlijk leefmiljeu LEO TROTSKY Over diersoorten gesproken Bejaardenoorden vaak peperduur Ons lichaam beschermt Een groot aantal ziektes wordt veroor zaakt door infektieverwekkers, bacteriën, e.d., die een ziekteproces in ons lichaam tot ontwikkeling brengen. Het zal velen van ons wel eens zijn opgevallen, dat terwijl een of andere „be smettelijke ziekte" in het gezin woedt, er iemand van de gezinsleden is, die als het ware op wonderlijke wijze van de ziekte verschoond blijft. Hij of zij is er niet vat baar voor, zegt men dan. Maar het was tot nu toe een onverklaarbare zaak, want waarom kreeg die persoon die ziekte niet, terwijl hij of zij zonder twijfel met ziekte kiemen besmet moest zijn? Het was dr. Howard A. Schneider van het Instituut voor Biomedisch onderzoek van de Stichting voor wetenschappelijk re search van het Amerikaanse medische ge nootschap, die een belangrijke ontdekking deed, die waarschijnlijk de sleutel is van dit mysterie. Dr. Schneider kwam op het spoor van een en ander, toen hij bij proeven met muizen constateerde, dat dieren, die met natuurlijke tarwe worden gevoed beter be stand bleken tegen ziekteverwekkers die tyfus veroorzaken, dan muizen die op een kunstmatig dieet stonden. Hieruit leidde de onderzoeker af, dat de tarwe een stof moe§t bevatten, die de muizen een grotere weerstand tegen de ziekteverwekkers gaf. Dit leidde tot een uitgebreid onderzoek, waarbij een groot aantal tarwevariateiten korrel voor korrel werden onderzocht en waarbij men tot de ontdekking kwam, dat de tarwe een nog onbekende stof bevat, die door de ontdekker „pacifarine" werd genoemd. Deze stof, die geen vitamine en geen mineraal is en waarvan de samen stelling tot nu toe onbekend is, schijnt van uitzonderlijk belang te zijn voor de gezondheid van mens en dier. De onderzoekingen hebben uitgewezen. Moordenaar onthulde nimmer zijn geheim. Op een warme zomerdag van de 20ste augustus 1940 stopte er in het dorpje Coyoacan een open sportauto. De bestuur der sloeg het portier achter zich dicht en keek rond. Er was niemand te zien in de buurt. De bewoners van het dorp hadden kennelijk in hun huizen verkoeling gezocht tegen de hitte. De bezoeker droeg ondanks de hitte een regenjas over de arm en stapte recht naar een goed bewaakte villa toe en daar hij een geregelde gast in dit landhuis was, werd hij door de wachtposten ongehinderd doorgelaten. Desgevraagd vertelde een lijf wacht hem, dat de heer Trotsky op het ogenblik in zijn studeerkamer was. Even later klonk uit dit vertrek luid geschreeuw op. Van alle zijden kwamen de schildwachten aanrennen. Toen zij de deur van het studievertrek openden, zagen zij Trotsky zieltogend op de grond liggen. Hij had een grote, diepe wond aan het hoofd. Zijn belager omklemde een alpen houweel dat hij onder zijn jas verborgen had gehouden. Hij sprak niet. De indringer werd vastgegrepen en Trotsky riep' met zijn laatste krachten uit: „Doodt hem niet. Laat hem eerst spreken." Maar de vreemdeling zweeg in alle talen. Nathalie Sedova, Trotsky's echtgenote, stormde het vertrek binnen en stortte zich huilend op haar echtgenoot, die het be wustzijn reeds had verloren. De volgende dag zou de man, die een der grootste re voluties in de wereldgeschiedenis had uit gebracht en geleid, de geest geven. Lang is er gespeurd naar de identiteit van deze sluipmoordenaar die er lang over gedadn had met de schrijver in kon takt te komen. Tenslotte begreep men ihet een Spaanse kommunist te doen te hebben, wiens ware naam Ramon Mercador del Rio scheen te zijn, maar die zich beurtelings Jacques Mornard en Frank Jackson noemde. Hij werd tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar in de gevangenis ontving hij van „onbekenden" allerlei goede gaven zichzelf tegen infekties. dat „pacifarine" slechts in enorm kleine hoeveelheden in het voedsel aanwezig be hoeft te zijn om al een beschermende wer king te hebben. Het werkt niet als vaccin, waarbij het de ziekteverwekkers vernietigd en er in het üchaam van de patiënt een felle strijd gestreden moet worden, het laat de ziekteverwekkers gewoon ongemoeid, doch het belemmert hen tot gevaarlijke aktiviteiten te komen. Het is in wezen een geheel nieuwe mogelijkheid voor de medische wetenschap. Voorlopig kent men slechts jle pacifarine, die in tarwe gevonden werd en die bij mui zen bescherming biedt tegen tyfus, doch de onderzoekers, onder leiding van dr. Schneider, zijn er van overtuigd, dat er gehele reeksen van deze stoffen bestaan, die elke bescherming bieden tegen bepaalde ziekteverwekkers. Men staat met deze pacifarine waar schijnlijk aan het begin van een geweldige revolutionaire ontwikkeling in de medische wetenschap, want wanneer men in staat is meer soorten pacifarine te ontdekken, ze te analyseren en eventueel synthetisch te vervaardigen, dan ontwikkelt zich een fantastisch perspectief, waarbij het in de toekomst mogelijk zou zijn de mens tegen allerlei infekties te beschermen en hiermede zouden een groot aantal zeer gevaarlijke of frekwent voorkomende infectieziekten vrijwel geen kans meer krijgen om zich te ontplooien. Voordat het echter zover is, zal er nog bijzonder veel research moeten worden ge daan, waarbij men ongetwijfeld nog voor verschillende grote problemen zal worden gesteld. Dit neemt echter niet weg, dat de mogelijkheden zo veelbelovend zijn, dat men zonder twijfel er al deze moeite, tijd en kosten voor over zal hebben, om een en ander te realiseren. en lekkernijen. Na zijn vrijlating in 1960 is hij naar Cuba vertrokken. Zijn reis bleek tevoren al besproken en betaald Stalins vijand. De geschiedenis begint eigenlijk al 60 jaar eerder, in een afgelegen steppendorp in het zuidelijk deel van Rusland. In een half vervallen keet leefde boer Bronstein. Zijn vijfde kind, Ljen groeide op en werd een van de mannen dié de geschiedenis veranderden. De geschiedenis kent hem onder de naam Leo Trotsky. Hij was het, die het Rode Leger orga niseerde, dat de kommunisten aan de macht bracht. Na de dood van Lenin begon de machtsstrijd tussen hem en Stalin. Hoewel de intellektuele gaven van Trotsky veel groter waren, kon hij zijn kameraden niet de baas. Trotsky was nooit een goed partijman, Stalin wel. In 1922 werd deze sekretaris-generaal van de partij. Zo kreeg hij het interne mechanisme in handen. Trotsky had een vluchtig temperament. Plezier en toorn tekenden zich onmiddellijk af op zijn gezicht. Stalin liet, evenals de Russische tsaren, zelden iets van zijn gemoed merken en het onbekende oefent op de Rus een mystieke aantrekkingskracht uit. Trotsky had het temperament van de artiest, Stalin dat van de streber. En stre bers brengen het in de politiek verder dan artiesten Aarde te klein. In 1929 zegevierde Stalin. Trotsky werd naar Turkije verbannen. Te laat zag Stalin in, dat hij zijn gevaarlijkste tegenstander had gespaard. In Rusland werden duizenden volgelingen van Trotsky om het leven ge bracht. Maar Stalins demonische tegenspeler leefde. Hij werd Turkije, later Frankrijk en Noorwegen uitgewezen, omdat deze landen geen last met Stalin wilden hebben. De aarde was te klein geworden voor zijn grote geest. Het enige land, wat hem tenslotte asiel bood, was Mexico, waar Trotsky zich in 1937 vestigde. De beroemde schilder Diego Rivera verhuurde he& een ruime villa. Rusland dreigde Mexico met sankties, maar president Cardenas liet zich niet intimi deren. De villa werd een vesting en het hoofd kwartier van de Vierde Internationale. Do zijnen van de beste koppen van de oude garde van kommunisten, de doodsvijanden van Stalin, verzamelden zich om hun leider. Trotsky werkte aan een niets ontziende biografie van Stalin. Zo was hij voor het Kremlin een gevaarlijke vijand, die tot zwijgen moest worden gebracht. En tot zwijgen werd hij gebracht. Wie gaf opdracht? Wie de strategen van het duistere plan waren, dat met een van de brutaalste politieke moorden aller tijden afliep, is nooit bekend geworden. Bekend is geworden, dat de norse breed geschouderde man in Europa een liefdes affaire met een meisje, Sylvia Ageloff, had aangeknoopt en dat dit meisje de zuster was van de sekretaris van Trotsky. Dit zusje Inkomen en verzorgingsprijs groeien uit elkaar. Het overgrote deel van de bejaarden, ongeacht of zij "alleenstaand of gehuwd zijn, kan de verzorgingsprijs die een be jaardenoord rekent niet zelf betalen. In dat geval kan een beroep op de Algemene Bijstandswet worden gedaan. In 1966 moest ongeveer de helft van de in een bejaarden oord verblijvende bejaarden een beroep doen op „sociale zaken", in 1974 reeds 75%! Het aantal bejaarden dat de ver zorgingsprijs zelf kan betalen is de laatste jaren dus snel afgenomen. Daarentegen beweegt het aantal inwoners van bejaarden oorden zich in stijgende lijn. In 1966 was 7% van de bejaarde bewoners van Neder land woonachtig in een bejaardenoord, in 1972 reeds 8,7%. Deze groei heeft na tuurlijk ook konsekwenties op het financiële vlak: de bijstandsuitgaven ten behoeve van deze kategorie stegen zeer sterk. Van de in een tehuis wonende bejaarden, die bijstand ontvangen, behoort liefst 65% tot de kategorie „alleenstaande vrouwen". Ongeveer 13% bestaat uit echtparen en 22% uit alleenstaande mannen. Het is niet verwonderlijk dat de Bij- Wanneer we zo in de natuur om ons heen kijken, dan zien we allerlei levende wezens om ons heen. Om bij de dieren te blijven, zien we buiten een paard, een koe, een schaap, een hond, een kat, duiven en diverse andere vogels. Het is maar even een willekeurige greep, maar wie goed oplet ziet dat er nog veel meer zijn. De vlieg, de mug, de bij, de kever en de spin, om er maar weer enkele te noemen. En zo om ons heen kijkend komt allicht de vraag boven: hoeveel verschillende diersoor ten zouden er wel zijn? Boem, daar zitten we meteen midden in de problemen, want eerlijk gezegd is er op de hele wereld niemand die dat precies weet, omdat de mens blijkbaar nog niet alles weet, want elke dag wordt er wel ergens een nieuwe diersoort ontdekt, die dan maar weer aan de collectie moet wor den toegevoegd. Het enige antwoord dat cp de vraag is te geven, is een globaal inzicht van de afgeronde getallen, dat geeft tenminste enigszins een indruk. Om te beginnen moeten we ons dan eerst even gaan realiseren wat een dier is en wat een plant. Wel, een dier is in staat zich naar willekeur te verplaatsen, het ondervindt gewaarwordingen door het op nemen van prikkels van buitenaf, het is bezield, het neemt voedsel op van plant aardige of dierlijke oorsprong, gebruikt zuurstof uit de lucht en scheidt evenals de mens stikstof en afvalstoffen af. De plant daarentegen haalt zijn voeding- was evenwel opzettelijk naar Europa mee genomen door een handlangster die zich bij haar had ingedrongen in New York en haar „beste vriendin" werd. In de gevangenis werd de moordenaar door een gtoep wereldbekende psychiaters onderzocht. Men gebruikte zelfs de z.g. „leugen-detector" en gaf hem een injektie met een barbituurzuur bevattend slaapmid del, waarmee men mensen aan het spreken kan krijgen. Maar de moordenaar zweeg. Detektives over de hele wereld werkten geduldig en hardnekkig aan een oplossing, maar men wist het mysterie niet te ont raadselen. In april 1943 werd de moordenaar tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld en over gebracht naar cel 527 van de gevangenis in Lecumberri. Daar heeft hij twee decennia gezeten, zonder ooit zijn vreselijk .geheim prijs te geven. Vertroeteld door de „on bekenden". (Nadruk verboden). standswet vaak moet bijspringen om het een bejaarde mogelijk te maken in een te huis te gaan wonen. De verzorgingsprijzen liggen dermate hoog, dat alleen bejaarden met een hoog inkomen of een behoorlijk vermogen die verzorgingsprijs geheel zelf kunnen betalen. De gemiddelde verzorgings prijs bedraagt voor alleenstaanden 1050,— en voor echtparen 1840,— per maand. Er zijn aanzienlijke verschillen in ver zorgingsprijs per provincie. In het algemeen liggen de verzorgingsprijzen in de twee Hollandse provincies en de provincie Utrecht het hoogst. Inkomen. De AOW-uitkering bedroeg ten tijde van het onderzoek voor alleenstaanden 570,— per maand en 'voor echtparen 807,— per maand. Het is duidelijk, dat bejaarden die 'alleen AOW hebben, de verzorgings prijs van een bejaardenoord bij lange na niet kunnen betalen en dat de Bijstandswet hier met grote bedragen moet bijspringen. Van de in een tehuis wonende bejaarden beschikt een groot deel uitsluitend over een AOW-uitkering, t.w. 23% van de al leenstaande vrouwen en 13% van zowel stoffen uit de bodem. Hij is in staat blad groen te vervaardigen en zuurstof af te scheiden. Het is weliswaar een grove defi nitie en men zou ons op de vingers kunnen likken dat er individuen zijn, die niet aan dit of dat gestelde voldoen, maar laten we het niet moeilijker maken dan het al is. We behoeven maar even te denken aan de eencellige dieren en dan voelen we al dadelijk dat we ons op glibberig terrein bevinden, want hebben we dan te doen met planten of met dieren? Nemen we bij voorbeeld het pantoffeldiertje dat slechts een grote heeft van ongeveer eenvijfde millimeter en dat geen ogen, geen oren, geen longen, geen poten, kortom bijna niets heeft. Dit kleine diertje is echter evengoed een dier als een paard of een olifant. Het voedt zich, het beweegt, het reageert op bepaalde prikkels van buitenaf en verme nigvuldigt zich. Hoevelen zijn er die weten wanneer ze een echte spons in handen houden, dat ze hier het gedroogde en gebleekte skelet hebben van een dier dat op de bodem van de zee leeft en dat door de meeste leken voor een zeeplant wordt aangezien. Zo zouden we nog door kunnen gaan. Maar we zullen eens proberen u een globale indruk te geven van de ontzagwekkende hoeveelheid medeschepselen die wij op aarde hebben en dan s praten we nog niet óver het totale aantal direen, maar slechts over het aantal soorten. Om te beginnen zijn er zo'n vijfduizend de alleenstaande mannen als van echtparen. Een en ander wil niet zeggen, dat be jaarden, die naast hun AOW nog andere inkomstenbronnen hebben, er financieel zo veel beter voorstaan en de verzorgingsprijs wel geheel of voor een groot deel zelf zouden kunnen betalen. Bepaalde inkom stenbronnen zoals invaliditeitsrente (gemid deld bedrag 19,— per maand), ouder- domsverzekering 25,—) en lijfrenten 42,—) zijn van zeer beperkte betekenis en zetten' dan ook weinig zoden aan de dijk. De bijstand moet voor bejaarden, die naast hun AOW slechts over een of meer dere van deze inkomstenbronnen beschik ken, ook een fors bedrag betalen, wanneer deze mensen in een tehuis worden verzorgd. Van de in een tehuis wonende bejaarden ontving een groot percentage wel een on dernemingspensioen, t.w. 25% van de al leenstaande vrouwen en plm. 50% van de alleenstaande mannen en echtparen. Maar dat ondernemingspensioen varieert gemid deld van 100,— tot 140,— per maand, dus dat is nog niet eens het zakgeld, waar in een tehuis wonende echtparen recht op hebben. De vermogenspositie van de bejaarden in bejaardenoorden is ook niet bijster flo rissant. Circa 30% van de alleenstaanden en circa 20% van de echtparen beschikken in het geheel niet over vermogen. Tot ƒ3500,—. De verzorgingsprijzen, die de bejaarden oorden in rekening brengen, zijn alleen al in het tijdvak 19721973 met 40% ge stegen. Er bestaan tussen de diverse in richtingen overigens grote verschillen in verzorgingsprijs. Voor alleenstaanden va rieert de verzorgingsprijs tussen 700,— en 2200,— per maand, voor echtparen tussen ƒ900,— en ƒ3400,—! Het CRM-onderzoekteam konstateerde, dat de tendens valt waar te nemen dat de bejaarde, die vanaf 1972 voor het eerst in de bijstand kwam, een gemiddeld ca. 70,— hogere verzorgingsprijs in rekening werd gebracht dan de bejaarde die reeds vóór 1972 bijstand ontving. De oorzaak daarvan moet waarschijnlijk gezocht worden in Tiet feit, dat de eerstgenoemde kategorie oververtegenwoordigd is in nieuwe, relatief dure tehuizen. Ondanks de verhoging van de AOW- uitkering tot het minimuminkomen blijft de inkomstenontwikkeling achter bij de ontwikkeling van de verzorgingsprijzen van de bejaardenoorden. Dit betekent dat de afstand tussen de gemiddelde verzorgings prijs en het gemiddelde inkomen van be jaarden steeds groter is geworden en dat derhalve de bijstand met steeds hogere bedragen moet bijspringen om het bejaarden financieel mogelijk te maken in een be jaardenoord te gaan wonen. Naar aanleiding van de resultaten van dit CRM-onderzoek rijst andermaal de* vraag of een deel van de gemeenschapsgelden, die nu worden besteed om de verzorgings prijzen van bejaardenoorden te kunnen betalen, niet efficiënter zou kunnen worden gebruikt b.v. ter financiering van voorzie ningen, die het bejaarden mogelijk maakt langer in de eigen woning te kunnen wonen. Wegens het ontbreken van aangepaste woningen en/of gelijkwaardige bouwkundige voorzieningen in bestaande woningen wor den nu veel oudere mensen min of meer gedwongen zich te laten opnemen in een bejaardenoord, ongeacht of zij daar nu wel of geen zin in hebben. Met name de bouw van méér bejaardenflats zou de groei van het aantal 'bewoners van bejaaiden oorden kunnen afremmen. (Nadruk verboden). soort zoogdieren en hiermede hebben we het dan nog alleen maar over de meest geëvolueerde top van liet dierenrijk. Dan zijn er nog ongeveer zo'n vijftigduizend soorten diverse gewervelde dieren, dat zijn dus dieren met een ruggegraat. Van deze vijftigduizend zijn er alleen al zo'n vijftien duizend soorten vogels. We praten echter nog over kleine aan tallen, want in het rijk der ongewervelden is de variatie nog groter. Ongeveer hon derdduizend soorten slakken, duizenden soorten rond- en platwormen en naar ruwe schatting zo'n achthonderdduizend soorten insekten. Dan nog plusminus dertigduizend soort spinnen en hun verwanten, enkele duizenden soort protozoën, de heel kleine, met het oog niet zichtbare diertjes. Ruw gerekend mag gezegd worden dat we ons op aarde vergezeld mogen weten van ongeveer zo'n miljoen soorten andere dieren. Wat een rijkdom aan variatie biedt de natuur toch. 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTGENE Uitslag concours Corbeil op 9 aug. 1975,. Deelname 424 jonge duiven. 1 K. Filius 15.06.38 341.948 352.2 2 v. d. Meere-Versl. 17.11.09 339.957 348.9 3 M. C. van Boven 40.52 340.394 345.6 4 J. J. Clement 51.25 339.717 342.3 5 P. van Belzen 18.15.34 345.716 339 6 J. L. F. Minneboo 21.13 345.716 335.7 7 W. C. Filius 28.30 343.159 332.4 8 J. van Belzen 34.15 345.616 329.1 9 J. L. F. Minneboo 35.31 2 325.8 10 S. M. Branderhorst 26.32 340.325 322.5 Uitslag jeugd. Deelname 19 jonge duiven. 1 B. Noordhoek 19.58.21 339.646 49.2 Uitslag concours Corbeil op 9 aug. 1975. Deelname 87 oude duiven: 1 S. Branderhorst 18.15.56 340.325 100.2 2 G. P. Geelhoed 28.23 345.766 95.7 3 S. Branderhorst 23.16 2 91.2 4 W. C. Filius 29.08 343.159 86.7 5 J. L. F. Minneboo 35.08 345.716 82.2 6 A. Blankenstijn 30.39 340.212 77.7 7 P. van Belzen 41.02 345.716 73.2 8 G. P. Geelhoed 44.38 2 68.7 9 M. van Belzen 40.52 339.736 64.2 10 J. L. F. Minneboo 52.20 2 59.7 t 35 JAAR GELEDEN VERMOORD EEN DER BRUTAALSTE POLITIEKE MOORDEN ALLER TIJDEN Het gedruis van de oorlog verdoofde voor de wereld in 1940 de klank van een bericht, waarvan men de betekenis pas later zou begrijpen. In de middag van de 20ste augustus, nu 35 jaar geleden, werd Ljen Dawidowitsj Trotsky in zijn zwaar bezwaakte huis te Coyoacan in Mexico op wrede wijze vermoord. Onder de misdaden die de loop van de wereldgeschiedenis hebben veranderd, kan men zeker deze moord rekenen, die een einde maakte aan het leven van de man, die ofschoon uit Rusland verbannen, Stalins gevaarlijkste vijand was. Het raadsel rondom Trotsky's dood is nooit geheel opgelost. De moorde naar, een Spaanse kommunist, werd gegrepen, maar wie waren zijn opdracht gevers? Daarom doet dit drama sterk denken aan de mysteries, die de dood van Lincoln en de Kennedy's omhulden. Die wonderlijke natuur toch. Hoeveel soorten dierlijke medeschepselen hebben wij wel? Inkomen bejaarden ontoereikend voor betalen verzorgingsprijs In een tehuis wonende bejaarden behoren tot de belangrijkste klienten van de Algemene Bijstandswet. Ongeveer 89.000 van de 120.000 bejaarden, die medio 1974 in een tehuis verbleven, moesten een beroep doen op „sociale zaken". Aldus blijkt uit een onderzoek, dat werd uitgevoerd door de afdeling onderzoek en beleidsplanning van de direktie bijstandszaken van het minis terie van CRM, waarvan de, resultaten werden gepubliceerd in het vakblad „Sociaal Bestek". In dit onderzoek stond de inkomens- en vermogenspositie van bejaarden in bejaardenoorden centraal. Een van de beiangrijkste konklusies van dit onderzoek is, dat de inkom sten-ontwikkeling is achtergebleven bij de ontwikkeling van de verzorgings prijzen die de tehuizen berekenen. Zo is over 1972 en 1973 de gemiddelde verzorgingsprijs met ruim 40% gestegen, terwijl de AOW-uitkering in dezelfde periode met 24% toenam.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2