NOORD-BEVEL A NDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR R Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? N« 3670 Donderdag 21 augustus 1876 X 78e jaargMg Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Ingebruiknemen van een „trapveldje" voor de jeugd van Colijnsplaat, brachten de meeste raadsleden naar voren dat zoiets wel in een behoefte zal voorzien. P. van de Weele drong nog' aan dat b. en w. eens moeten kijken naar de toe gang: „deze is altijd versperd," zei hij. M. A. de Smit: „Kunnen we er geen verplaats bare doelpalen zetten, waar de netten aan vastzitten?" F. A. Klaassen: „Ik ben be nieuwd of de jongelui er naar toe gaan, 't is een eindje buiten het dorp". J. Breure: ,,'t Is een kaal stuk". P. J. Bom: ,,'t Is ver, maar laten we het proberen." Mevr. Van Oeveren: ,,'t Lijkt ons niet nodig om er palen of zo te zetten, de jongens zijn nogal vindingrijk". Het idee was aan de hand gedaan door de_ hoofden van scholen in Colijnsplaat, omdat de jongelui nu op en bij de school pleinen spelen, tot ergernis van de om wonenden. Het veldje ligt op het terrein van de afgedekte voormalige vuilnisbelt in de kuip nabij de vissershaven en wordt tegen 25,— per jaar gehuurd van het Waterschap Noord-Beveland, terwijl de ge meente voor het onderhoud zal zórgen. B. en w. zijn van plan er alleen enkele doelpalen te plaatsen. Volgende financiële punt was de bijdrage van 200,— aan het bejaardenwerk in Kats, voor welk bedrag het biljart in het Nieuw- Zeelandhuis opgeknapt kan worden. De heer Bom: „Kats doet weer precies zoals ze al jaren doen. 't Is altijd weinig en altijd voor een goed doel." De aanschaf van nieuwe uniformen voor het brandweerkorps en de zonwering voor de mavo, resp. ƒ4000,— en 1758,56 stelde de raad niet voor problemen. Wel was dat even de 4600,— die b. en w. vroegen voor het herstel van de torenklokken in Colijnsplaat en Kats. Vooral de heer Breure i had het daar moeilijk mee. „Moeten we die prijsopagven van die firma (de Koninklijke Eijsbouts B.V.) zomaar geloven? Zij hebben een monopoliepositie hier." Burgemeester Evers zette uiteen dat deze firma nu eenmaal de torenuurwerken on derhoudt en dat hieruit voortvloeit, dat er nu en dan wat vernieuwd moet worden. „Ik meen, dat al in Napoleontische tijd het onderhoud van de torenklokken onder de gemeente kwam, om de kerken niet te veel te belasten. Reeds toen wist men dat het bezit van een toren met uurwerk een verschrikkelijk dure zaak is." De andere agendapunten léverden even min veel moeilijkheden op. Bij behandeling van herstelwerkzaam heden aan de weg nabij de landbouwhaven (kosten 11.020,—), drong de heer Bom nogmaals aan op bestudering van mogelijke verhoging van de havengelden. Voorts kreeg de christelijke lagere school in Colijnsplaat 400,— voor een nieuwe geschiedenisme thode, ontving de sportvereniging in Kats 250,— subsidie en ging de raad tot slot akkoord met de verkoop van een stukje grond van 50 cm. Bij het zetten van een dubbele woning in Colijnsplaat was ge bleken, dat men juist 50 cm tekort kwam. Probleem was dat precies op dit stukje een windscherm van bomen en struiken stond. Eigenaar, huurder en adspirant-koper waren echter overeengekomen in het ge schikte seizoen een nieuw windschut te plaatsen. Nadat in de rondvraag de heer Bom ver zocht had om een overzicht van de be zettingsgraad van de camping in '73, '74 en '75, sloot de burgemeester de vergadering Kruiswoordpuzzel no. 440 PBUILLETQN „Kijk eens aan, dan berokkenen we nie mand overlast. Laten we dan dat u en zo maar weglaten. Ik heet Dirk. En zo lang u bij mij in huis bent, kunt u er op re kenen net zo veilig te zijn als vroeger bij uw moeder en vader thuis, begrepen? U blijft daar slapen hij wees naar boven en ik in mijn kamer. In dit op zicht zult u nooit over me te klagen of te vrezen hebben." „Dank u wel, ehDirk," antwoordde de vrouw, enigszins getroffen door de har telijke toon, die eensklaps in zijn stem klonk. „Ik heet Els. Van Elzelina. Elzelina Petronella." „E.P. dus. Doet me aan een grammo foonplaat denken." Hij kwam overeind. Dat is waar ook, ik heb een radiootje meegenomen. U zult wel van muziek hou den, niet? Alle jongelui van uw leeftijd houden er immers van?" Met een grote tas kwam hij terug naar de tafel en nam er een aantal pakjes uit, die hij voor de vrouw neerlegde. „Zo," zei hij tenslotte. „Ik denk, dat ik niets heb vergeten? Nee, alles is er." Zelf liep hij met de rest naar de kast en borg daar het een en ander in op. Door het raam zag hij het gewassen goed, dat nu weer op een stapeltje lag. „Ik zal een draad voor het wasgoed spannen," zei hij, „maar dan ergens anders, waar niemand er last van zal hebben." Later op de middag, toen hij ermee klaar was, zei hij: „Ergens in de schuur, ik meen op het zoldertje staat een kistje; daar moeten nog knijpers in zitten. U moet maar eens kijken. Dan kunt u uw wasgoed ermee ophangen. Waar de lijn nu is, kan de koe niet komen en het levert voor de mensen evenmin gevaar op." Even later zag ze hem wegrijden in de tractor met de platte wagen er achter. Op zijn advies betrad ze de ladder, achter in de schuur. Nieuwsgierig keek ze over de rand. Het bleek een rommelzolder te zijn. Er lag ook nog wat hooi, verder een aantal kisten, en een oud, kapot spinnewiel. Hele maal aan het eind, in het donker, ontdekte ze een rieten wieg, dicht onder stof en spinragen. Verbaasd keek ze er naar. Wat ter wereld doet een man als Dirk met een wieg? Er was immers geen vrouw in huis? Ze stond er enige tijd naar te kijken, maar schouderophalend keerde ze terug naar de kisten en begon die stuk voor stuk te onderzoeken. In één ervan zat goed, kleding voornamelijk. Een andere keer bekijk ik dit wel beter, dacht ze. Nu wil ik eerst die knijpers hebben. Een tweede kist bevatte enkèl boeken. Geïnteresseerd ging zé erbij zitten en pakte er enkele uit. Stomverbaasd las ze enkele titels: De Playboys van James Jones, Nadia van Konsalik, de Don Ca- millo Omnibus, boeken van Jan de Hartog zoals De kinderen van het licht en Het Heilig Experiment. Verder enkele oudere klassieken, een aantal delen van een en- Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE cyclopedie. Van Rudolf Schnetzer: Mens en Graniet, maar ook Alleen op de wereld van Hector Malot, werken van Charles Dickens en andere Engelse werkjes. Tevreden knikkend legde ze de boeken weer terug in de kist en sloot die. Als ik eens niets te doen heb of geen zin heb om te werken, behoef ik me in elk geval niet te vervelen, wist ze nu. Een derde kist bevatte veel gereedschap, vooral om te timmeren. Ze dacht aan de beschadigde windveer aan het lage dak. Misschien kan ik dié' op een keer zelf repareren, dacht ze. Tenslotte vond ze een aantal knijpers. Daarmee gewapend liep ze de leer af én buiten hing ze aan de nieuwelijn het wasgoed op. Terug in huis nam ze alle pakjes en ging ermee naar boven. Daar maakte ze die een voor een los en consta teerde, dat hij alles, wat ze had opge schreven, had gekocht. Ook slipjes, panty's en zelfs verband. Daarom kreeg ze respect voor hem, want menige kerel zou geweigerd hebben dergelijke boodschappen te doen. Enfin, ze had nu in ieder geval het aller- nodigste. De overal intrigeerde haar. Zich van de lange, wijde broek ontdóenend, stond ze in haar onderjurk. Meteen uitte ze een kreet van schrik: ik heb weer de hele morgen enkel mijn onderjurk aan gehad onder die rotbroek! Dat ik er zelf geen erg in had, toen Dirk terug was. Nu ja, hem kan het zeker niets schelen. Typische man; ik kan hem onder geen enkele rubriek rangschikken. Ze haalde de schouders op en begon de overal aan te trekken. Wat kan 't me tenslotte schelen? Ik hoef niet bang voor hem te zijn, want hij schijnt niet of nauwelijks belangstelling te hebben voor het feit, dat ik een vrouw ben, dacht ze. De sokken vond ze leuk en de klompen pasten vrij aardig. Ze liep er een eindje mee door haar kamer. Gaat. Een beetje vreemd, maar dat went wél op de duur. Maar ze trok ze toch uit, toen ze de trap afliep. Morgenochtend, als hij weg is, was ik al mijn ondergoed, besloot ze. En de jurk. Dan is alles tegen de avond wel weer droog. In huis ruimde ze de vaat op na die afgewassen te hebben. Opnieuw kwam ze tot de conclusie, dat ze nog altijd geen aardappelschilmesje had. Morgen nog eens in die kist met gereedschap kijken; wie weet, wat daar in zit, wat ik kan gebruiken. En omdat ze niets anders te doen had, zette ze de radio aan en begon met een gewoon mes de aardappelen te schillen. Ze dacht nu aan de grote winterwortelen in de kelder en herinnerde zich tevens, dat er ook veel uien lagen. Ik kon wel eens hutspot maken, besloot ze. Even zat ze voor zich uit te kijken en dacht na over deze idee. Toen kwam ze met een vaart overeind en liep naar de kelder om even later terug te keren met enkele winter- Vorige week donderdag 14 augustus werd in Kortgene een gemeenteraadsvergadering gehouden, waar een flink aantal financiële kwesties op de agenda stond. Burgemeester Evers deelde mee, dat de heer L. v. d. Weele afwezig was wegens drukke werk zaamheden op de boerderij. Bij de mededelingen zei de raadsvoor zitter dat het postkantoor in Colijnsplaat blijft zoals het tot nu toe gefunktioneerd heeft. Ook deelde hij mee dat de loods (be stemd voor de Kortgeense jeugd) op De Paardekreek is aangekomen. Problemen voor b. en w. waren: het al of niet instellen van een parkeerverbod in de Botterlaan en de vismijn. Wat dit laatste betreft, in september zal een ministerieel controleur arriveren om alles te bespreken. „Het duurt wel verschrikkelijk lang," vond de heer Evers. Hij deelde ook mee dat b. en w. toe stemming hebben gegeven aan de Suiker Unie voor een vaste losplaats op de haven. wortels en uien. Ze maakte nu eerst de wortelen schoon en zag bij de houtbak een kapmes staan, waarmee ze de wortels klein maakte. Een pan uit de kast nemend, zette ze de wortels met wat water op. Daarna maakte ze de uien schoon, al kostte het haar menige traan. Die hakte ze eveneens in stukjes. Een koekepan had ze niet gezien. Maar ik hoef ze ook niet te bakken, wist ze. Van de ham aan de zolder sneed ze enkele magere stukken af en hakte die eveneens in dobbelsteentjes. Toen ging ze verder met de aardappelen. Door het transistor radiootje wist ze nu de tijd. Ze had haar horloge gelijk gezet; het scheelde maar enkele minuten, dus de man had niet eens zo gek geschat die morgen. Tegen zeven uur zag ze hem terugkeren, de platte wagen vol geladen met heide plaggen. Ze liep naar het fornuis en bekeek het eten. Tevreden knikkend deed ze het deksel weer op de pan, waarna ze naar buiten liep. Bij de schuur was de man afgestapt en maakte de tractor los, die hij even later in de schuur reed. Ze keek toe en toen hij terugkwam uit de schuur, zei ze: „Ik heb 't eten al klaar. Als je dus gelegenheid hebt?" Hij knikte begrijpend, nadenkend. „Kan het nog een kwartiertje lijden? Ik wil de wagen leegmaken, want ik heb 'm morgen vroeg nodig voor het gereedschap." Ze wist niet welk gereedschap hij be doelde, maar antwoordde, dat het wel kon. De man begon de plaggen af te laden en stapelde ze op onder een afdakje naast de schuur. Ze sprong op de wagen en begon te helpen, telkens enkele zoden op de rand leggende, die hij er dan afhaalde en verder opstapelde. Gedurende enige minuten werk ten ze zo door, tot hij opeens haar arm greep en vasthield. „Zo is het mooi ge noeg," zei hij op zachte toon. „Morgen kun je niet ovéreind komen van de pijn in je rug. Fijn dat je hielp, maar je moet het niet forepren. De rest doe ik alleen; met een paar minuten ben ik klaar." De vrouw gehoorzaamde, moeizaam van de wagen springend. Inderdaad voelde ze haar rug; ze had te lang in één houding staan tillen en sjouwen. Terug in de kamer waste ze haar handen en maakte de tafel klaar voor het avond eten. Ditmaal stond ook de pot met koffie op tafel. Met kopjes. En toen de man binnenkwam om zijn handen te wassen, knikte hij. „Hutspot, he?" zei hij opgewekt. „Ik ruik het." ,,'t Is wel geen winter meer, maar begon ze. „Onzin," weerlegde hij; „dit lust ik al tijd." Ze aten als vorige avonden zwijgend. De man dronk af en toe van zijn koffie en toen de kop leeg was, schpnk hij hem weer vol. Sloten koffie drinkt-ie, wist Els nu, want hij neemt ook een kruikje vol mee naar het land, als hij een hele dag weg is. Pas na het eten, toen ze verzadigd zaten te roken, vroeg ze: „Wat doe je met die heideplaggen?" „Drogen. Daarna gebruik ik ze als brand stof in het fornuis." „Wil dat?" vroeg ze verbaasd. „Natuurlijk. Heel vroeger deed men dat toch ook?" Ze wilde antwoorden, dat ze er heel vroeger nog niet .was, maar besloot het niet te doen. Ze vroeg enkel verder: „Wat doe je nu met het ontgonnen land?" (Wordt vervolgd). De nieuwe laadbrug en het onderkomen voor het personeel zullen voor september klaar zijn. P. J. Bom: „Alle bieten van Noord- Beveland zullen in de toekomst op Kortgene geladen worden. Dat betekent dat Kortgene voor het wegenonderhoud moet zorgen. Ik vraag b. en w. de mogelijkheid te bestu deren om de havengelden te verhogen." Wethouder A. Markusse: ,,'t Staat zwart op wit nog niet vast, maar dat zal volgend jaar wel gebeuren." De burgemeester zei voorts dat het plan bestaat voor een demonstratie aan de gemeenteraad en alle korpsen van de nieuwe motorbrandspuit. „We willen er iets bij zonders van maken." Op de betreffende vraag van Th. Koole antwoordde de burgemeester dat hij juist die morgen de eerste studie van de platte grond voor de nieuwe kleuterschool had gezien. Bij het bespreken van het agendapunt: Horizontaal: 1. voetbalvereniging (afk.) - 3. vogel - 6. Friese jongensnaam - 11. als eerder (afk.) - '13. aankomende maan (afk.) 14. lidwoord - 16. laatste nieuws (afk.) 17. dun en scherp - 21. uitstel - 24. lyrisch gedicht - 25. voorzetsel - 27. vogel - 28. of eerder (afk.) - 30. gevaarte - 32. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) - 33. familielid - 35. gevangenis - 36. wandver siering - 38. aanw. vnw. - 39. cijferen 40. kwebbelen - 41. periode in de keer kringslanden - 45. gekheid - 49. handvat 50. herkauwer - 51. water in Engeland 52. lopend touw - 53. niet genoemde (afk.) 55. zacht - 58. voorzetsel - 59. kledingstuk 61. mak - 62. boom - 64. tarten - 67. plaats in Griekenland - 69. voorvoegsel 70. bolgewas - 72. dat is (afk.) - 73. uitroep 74. verlragingstoestel - 75. deel van een bloem - 76. huid. Horizontaal: 1. Hengelo - 7. Zaandam - 13. Ali - 14. gaviaal - 16. Ada - 17. asem 19. Medan - 20. Oder - 21. tam - 23. rol 24. Ate - 25. los - 27. ar - 28. om - 29. lee 31. en - 32. dd - 33. vlg - 35. ea - 37. sl 38. paria - 39. aarde - 41. lü - 42. aal 43. er - 45. Iller - 47. enkel - 50.- In 52. ge - 53. ski - 55. ag - 56. bij - 57. kus 59. en - 60. sa - 61. sim - 62. tin - 64. gok 66. net - 68. Aser - 70. terra - 72. long 74. air - 75. vandaal - 77. ree - 78. Re- nesse - 79. Brummen. Verticaal: 1. geestelijke - 2. droog van wijnen - 4. vis - 5. vreemde munt (afk.) 6. hetzelfde (afk.) - 7. bijwoord - 9. ver heugd - 10. aanhaken van schepen - 12. regel - 15. pl.. in Noorwegen - 18. uitroep 19. dat is (afk.) - 20. gevuld - 22. en anderen (afk.) - 23. eenheid van kracht (afk.) - 25. losse naad - 26. gezicht - 29. pl. in Gelderland - 30. breekijzer - 31. soort gereedschap - 32. meisjesnaam - 34. bouwland - 35. de onbekende (afk.) - 37. heilige (afk.) - 38. dor - 41. soort T.V.- ontvanger - 42. deel van een naald - 43. de oudere (afk.) - 44. Iuizeëi - 45. levens lucht - 46. water in Friesland - 47. uitroep 48. tekenlat - 54. woede - 56. zoogdier 57. glibberig - 59. titel (afk.) - 60. sele nium (afk.) - 62. voorzetsel - 63. titel (afk.) 65. een zekere - 66. voordeel - 67. Duits pers. vnw. - 68. Eng. lidwoord - 71. dierengeluid - 72. displaced person (afk.). Verticaal: 1. Haarlem - 2. els - 3. niets 4. ag - 5. lam - 6. over - 7. zaal - S. aan 9. al - 10. dadel - 11. ade - 12. Markelo 15. idool - 18. ma - 20. ot - 22. Madrilecn 24. Amerikaan - 26. on - 30. es - 32. da 33. vaars - 34. galei - 36. ad - 38. pui 40. eel - 44. Alkmaar - 46. Ig - 48. eg 49. Nijmegen - 51. nu - 54. koord - 56. bi 58. stern - 61. storm - 63. ir - 64. gene 65. krab - 67. el - 69. sie - 70. tas - 71. aar - 73. nee - 75. VS - 76. lu. door Gerrit Franssen Oplossing kruiswoordpuzzel na. 439 GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1