NOORD-BEVE LANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD dl DE KLUIZENAAR Plouvler heeft DE schoenen Zeeland Magazine? Kinderevenementen Wissenkerke A. J. van Gilst No. 3669 Donderdag 14 augustus 1975 78e jaargewg Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen FBÜILL.ETDN door Gerrit Franssen Jammer, dat ik vergeten heb een filter en filterzakjes op te schrijven, want dan zet je lekkerder koffie. Nu ja, tot zolang behelpen we ons dan maar. Tijdens het koffiedrinken kwam de hond binnen en ging vlak bij haar zitten. Ze aaide hem en deze liefkozing werd door hem af en toe met een lik van zijn grote tong beloond. Ze wist niet of dè man hem al eten had gegeven. Daarom maakte ze wat melk warm en deed stukken brood in zijn etensbakje, waarna ze de melk er over gooide. Het dier kwispelde met zijn ruige staart en begon te eten, toen ze het voor hem had neergezet. Binnen een minuut had hij alles op. Na de koffie had ze voldoende warm water en begon te wassen in de houten teil. Ze zag nergens een wasbord of iets dergelijks, maar in de schuur meende ze een plank te hebben gezien. Die haalde ze en zo kon ze met een handborsteltje op een wat gebrekkige wijze het goed schoon krijgen. En als het niet helemaal schoon is, wordt het tenminste fris en dat is ook wat waard. Toen ze alles gewassen en zo goed en zo kwaad als het kon uitgewrongen had, keek ze rond, maar een waslijn of iets wat daarvoor dienst kon doen zag ze niet. Besluiteloos keek ze naar de stapel uit gewrongen wasgoed op de plank. Maar weer eens in de schuur kijken, besloot ze. Daar keek ze rond en zag een stuk ijzer- draad. Met veel moeite spande ze die tus sen de dakrand van het huis en een boom aan de achterzijde van de woning. Maar toen ze het wilde ophangen, ontdekte ze een nieuw probleem: geen knijpers natuur lijk. Hoe hield die man zijn kleren eigenlijk een beetje fatsoenlijk? Mij dunkt, hij zal zich toch wel eens helemaal wassen en schoon ondergoed aantrekken. Hoe krijgt hij dat dan weer schoon en droog? Opnieuw liep ze naar de schuur en keek rond of ze iets kon vinden, dat als knijper zou kunnen fungeren, maar vond niets en keerde onverricht terzake terug naar haar wasgoed. Vrijwel meteen kreeg ze een idee. Naar de grasvlakte in de laan kijkend, wist ze: ik leg het gewoon plat te drogen. Er is nauwelijks enige wind en de zon heeft al tamelijk wat kracht. Terug in huis pookte ze het vuur in het fornuis op en zette weer een ketel water op. Misschien wil hij straks verse koffie. Ik kan intussen wel aardappelen gaan schillen. Dat scheelt vanmiddag. Maar toen ze een bak met aardappelen uit de kelder had gehaald, realiseerde ze zich, dat er geen behoorlijk schilmesje was. Zijn zakmes heeft hij natuurlijk bij zich en met een gewoon mes gaat het zo lastig. Dan maar wachten tot hij terug is, besloot ze. Ze stak een sigaret op en keek nog wat rond in de kamer. De hond kwam binnen en liep meteen op haar toe. Hij sprong op en legde zijn poten op haar knieën. Er Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteitei}, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE klonk iets van gejank in zijn keel. Hij sprong weer op de grond en liep naar de deuropening. Daar keerde hij zijn kop om en keek haar veelbetekenend aan. Nu begreep ze: er is iets niet in orde. Ongerust sprong ze op en liep naar buiten. Toen de hond zag, dat ze naar hem toe kwam, liep hij verder om het huis heen. Ze volgde hem en zag, dat het dier de koe probeerde weg te jagen. Even stond ze verschrikt toe te kijken, want het dier had een kledingstuk in zijn bek, dat ze een kwartier geleden daar te drogen had gelegd. En met zijn poten vertrapte hij andere stukken wasgoed. Ze gaf een gil en schreeuwde: „Vort, naar beest! Schiet op!" De koe draaide haar kop om, onverstoor baar kauwend op de boezeroen, die ze in haar bek had. Met een paar sprongen was ze bij het dier en wrong het ldeding- stuk tussen zijn tanden weg. Daardoor schrok het dier, want opeens zette ze het op een lopen. Ze bekeek zuchtend de ravage. Het was niet meer te gebruiken, een stuk van het werkhemd ontbrak en de rafels toonden aan, waar het beest zijn maaltijd onver wacht had moeten onderbreken. Dit kan ook al niet, wist ze nu. Ze bukte zich en begon het goed stuk voor stuk op te rapen. Met haar arm vol liep ze een eindje terug. Er was een klein stukje gras afgepaald, dat eigenlijk bij de moestuin behoorde. Hier kon de koe onmogelijk komen. Dan hier maar op leggen. Het móet toch op de een of andere wijze drogen. Die man heeft hier niks: geen wasmachine, niet eens knijpers om wat op te hangen. Moet-ie een volgende keer maar meenemen. Op haar klokje was het kwart voor êéru loen ze de auto weer hoorde aankomen. De hond had waarschijnlijk op zijn geheim zinnige wijze ontdekt, dat de wagen en dus zijn baas in aantocht was, want die had ze, vóór ze zelf wat hoorde, al naar buiten zien gaan. Het water op het fornuis was bijna aan de kook, dus hij zou meteen koffie kunnen drinken, als hij zin had. Ze zag hem binnenkomen, met rood hoofd, haar woedend aankijkend. „Hebt u dat stuk ijzerdraad gespannen?" vroeg hij. Geschrokken kwam ze overeind. „Ja, om de was te drogen." „Er hing niets aan!" „Ik ehik kon geen knijpers vinden." Hij kalmeerde enigszins. „Als u weer zoiets van plan bent, vraagt u het mij dan, ja? Dan kunnen er geen ongelukken meer gebeuren. Komt u maar eens mee." Ze volgde hem naar buiten, om het huis heen. De wagen stond er nog; het ijzer- draad was los en hing half over de auto. Aan het eind, waar ze het draad aan de dakrand had vastgemaakt aan een haak, zag ze nu een stuk hout, dat met haak en al afgerukt was. „Kijk nu eens, wat u veroorzaakt hebt!" riep hij verstoord uit. De vrouw trilde op haar blote voeten, toen ze de beschadiging van de houten windveer zag. „Ik wist niet, dat u hier langs kwamantwoordde ze kleintjes. „O. Hoe denkt-u dan met de auto de schuur in te rijden? Nou? Door de moestuin soms?" Hij wees er naar, maar zijn hand bleef opeens gestrekt. Zijn mond viel wijd open. „Neeprevelde hij. „Wat is dat? Wie heeft dit gedaan?" vroeg hij, wijzend op het veldje, waar ze de gewassen kleding te drogen had gelegd. „Ik heb al het vuile goed gewassen en uitgewrongen en wilde het ophangen, maar ik had geen knijpers," legde ze uit. „Toen legde ik het daar, op het gras, maar de koe liep er overheen en stond te vreten aan één van uw werkhemden. Daarom moest ik het weghalen en heb het tenslotte daar, op dat omheinde grasveldje gelegd. Daar kan de koe toch niet bijkomen, wel?" Hij keek de vrouw aan en begon hoofd schuddend te lachen. Eerst langzaam, toen steeds harder en luider, zodat het schalde in de stilte van de laar. Zijn geluid werd door het bos weerkaatst. De vrouw voelde zich beledigd. Heb ik daar zo mijn best voor gedaan? Om al dat smerige, stinkende goed met provisorische middelen proberen schoon te krijgen? Ze keek naar haar handen, die nog rood waren van het boenen. Geleidelijk aan bedaarde de man. Nog maals het hoofd schuddend, zei hij op kalme toon: „Haal het er alsjeblieft voor zichtig weer af; het is geen gras, maar spinazie, die ik er een poos geleden op gezaaid heb. Het komt net zo'n beetje op. Gelukkig kan het een stootje velen Een half uur later zaten ze in de grote kamer te eten. Hij had vers brood en een paar worsten meegenomen. Na het onge wone werk van deze ochtend smaakte deze lunch haar opperbest. Terwijl ze aten, keek hij de vrouw af en toe even aan. „Waar komt u eigenlijk vandaan? Zeker uit een stad, niet?" „Geen stad," antwoordde ze kort. Ze voelde zich belachelijk gemaakt. Wist zij veel hoe spinazie er uit zag als het pas opkwam! Het leek net als gras. En omdat de man haar had uitgelachen, voelde ze zich gekrenkt. Hij is een onbehouwen boer zonder manieren, vond ze. Hij had kunnen begrijpen, dat ik van zoiets geen verstand heb. Hij trok aan zijn pijp, gemakkelijk tegen de tafel leunend. „Ik ben niet nieuwsgierig en ook niet van plan u uit te horen, als u dat soms denkt. U bent natuurlijk ergens voor op de loop. Als u maar geen moord of iets dergelijks op uw geweten hebt en ik geen gedonderd kan krijgen met uw man, mag u net zo lang en zo kort hier blijven als u zelf wilt. Mij zit u niet in de weg. U bent in elk geval een vrouw, die van aanpakken weet." Hij maakte een om trekkend gebaar in het vertrek. „Dit is het bewijs. En vanmorgen het wasgoed." Hij schoot weer in een lach, haar af en toe aankijkend. „Nu ja, zie er maar de humor van in, mevrouw, juffrouwja, wat bent u eigenlijk?" „Ongetrouwd," antwoordde ze op afge meten toon. „Ik heb niemand vermoord en zelfs niet mishandeld, als u dat gerust kan stellen. En niemand zal zich waar schijnlijk druk maken over mijn verdwij ning." (Wordt vervolgd). Het evenementenprogramma van deze zomer werd j.l. woensdag 6 augustus af gesloten met een verkleedwedstrijd voor kinderen. De middenstand van Wissenkerke had in totaal 6 kinderevenementen georga niseerd o.a. Op 9 juli: puzzelrit voor kinderen op dè fiets. Deelname 50 jongens en meisjes. Ze vertrokken om 2 uur om verschillende opdrachten en vragen op te lossen of uit te voeren. In de etalages van alle mi.dden- standszaken waren b.v. papieren opgehan gen met letters en cijfers. De letters moes ten ,een woord vormen, indien ze in goede volgorde opgeschreven werden. Op 16 juli werd een film vertoond in het Dorpshuis en deze werd bezocht door 148 kinderen en ouderen. Vertoond werd „Peter, de miljoenendief". Op 23 juli: straattekenwedstrijd in de Voorstraat, plm. 90 deelnemers. Het weer werkte prima mee en het werd een leuke middag, vooral met zoveel deelnemertjes. Op 30 juli: busrit over Noord-Beve land, gemeente Wissenkerke. Voor dit eve nement waren weer plm. 90 kinderen op gegeven en moesten twee touringcars van Delta-tours gecharterd worden. Deze bussen reden van Wissenkerke langs werkhaven, bungalowparken, jachthavens en bossen te rug naar Wissenkerke. Het geheel duurde twee uur, met als onderbreking: uitreiking van limonade en grabbelen in een hele grote grabbelwagen aan de Goudplaat. Dhr. C. Versluis uit Eindhoven, overigens wel een oud-Noord-Bevelander, vertelde gedurende de busrit vele leuke en interessante dingen over het Noord-Beveland van vroegere jaren. Op 6 augustus het laatste evenement. Ook dat was weer een groot succes. De organisatoren hadden eigenlijk niet zoveel deelnemers verwacht, maar op het laatste moment telden zij toch nog plm. 50 deel nemers, die in optocht achter muziekgezel schap „Apollo" door Jhet dorp trokken. Bij terugkomst waren de juryleden net klaar en werden de prijswinnaars bekend gemaakt. Alle deelnemers hadden zoals bij elk eve nement weer een prijsje. Voor al deze evenementen hebben de deelnemers het symbolisch bedrag betaald van een „kwartje", behalve voor de film. Het resterende bedrag voor de kosten wordt door de middenstand van Wissenkerke ge dragen. De deelnemers hébben elk een deelnemerskaart gekregen waarop drie grote eindprijzen gewonnen konden worden. Diegene die elke keer had meegedaan had de meeste kans, maar ook diegene die maar één of twee keer had meegedaan kon in de prijzen vallen. Eindwinnaars zijn: le prijs Philips por table radio Laura van Keulen; 2e prijs en 3e prijs ook een Philips portable radio, resp. Adrie Lambrechts en Bram Heyboer. De radio's hadden een resp. winkelwaarde van plm. 125,—, ƒ100,— en 75,—. Op 19 juli werd door muziekvereniging „Apollo" een Fancy-Fair en Rommelmarkt georganiseerd, hetgeen een drukte van je welste meebracht, maar ook gezelligheid en bovendien bracht het voor de muziek vereniging nog geld op ook. Het werd een groot succes. t 21 t/m 24 juli organiseerde de voetbal vereniging „Wissenkerke" een voetbaltour- nooi tussen de campings „Anna Friso", „Roompot" en „Molenhóek", met uiteraard ook een eigen elftal. Muziekvereniging „A- pollo" verzorgde weer het muzikale gedeelte op de laatste avond, toen de beslissings wedstrijd gespeeld werd. Op 25 juli organiseerden gymnastiekvere niging „Volharding" en accordeonvereniging „WIK" een wandeltocht en na afloop een blarenbal. Er waren veel deelnemers, veel blaren, maar ook veel plezier. Op 26 juli organiseerde de overkoepe lende evenementencommissie van Wissen kerke (van elke vereniging twee afgevaar digden) het ringrijden te paard. Het was voor de eerste keer dat zo'n evenement te Wissenkerke georganiseerd werd. Mede door subsidie en hulp van de gemeente kon dit worden waargemaakt. De burgemeester opende 's morgens om half tien de dag en sloot rond vijf uur de dag weer af met het uitreiken van de bekers. De prijzen die gewonnen werden, konden de rijders daarna afhalen aan de wedstrijdwagen, waarop gedurende de gehele dag de wed strijdleiding en de commentator de strijd hadden gevolgd, c.q. van commentaar had den voorzien. De commentator was dhr. C. Versluis. De middenstand van Wissenkerke had zulke mooie prijzen beschikbaar gesteld, dat de rijders zelf vroegen volgend jaar weer mee te mogen doen. Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. Kruiswoordpuzzel no. 430 Horizontaal: 1. plaats in Overijssel - 7. plaats in Noord-Holland - 13. sprookjes figuur - 14. soort krokodil - 16. meisjes naam - 17. levenslucht - 19. plaats op Sumatra - 20. rivier in Duitsland - 21. mak 23. cilinder - 24. godin - 25. ongebonden 27. slede - 28. voorzetsel - 29. watering 31. voegwoord - 32. de dato (afk.) - 33. volgens (afk.) - 35. en anderen (afk.) - 37. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 38. uitge stotene - 39. planeet - 41. Fr. pers. vnw. 42. vis - 43. bijwoord - 45. rivier in Beieren 47. deel van het been - 50. laatste nieuws (afk.) - 52. pers. voornaamwoord - 53. sportartikel - 55. N.V. (Duits) - 56. voor zetsel - 57. liefkozing - 59. voegwoord 60. N.V. (Frans) - 61. visgerei - 62. metaal 64. waagstuk - 66. keurig - 68. bijb. figuur 70. kleur - 72. inwendig orgaan - 74. hou ding - 75. vernielzuchtig iemand - 77. her kauwer - 78. plaats in Zeeland - 79. plaats in Gelderland. Verticaal: 1. plaats in Noord-Holland - 2. priem - 3. onbep. voornaamwoord - 4. landbouwwerktuig - 5. jong dier - 6. voor zetsel - 7. groot vertrek - 8. voorzetsel 9. reeds - 10. zuidvrucht - 11. groet - 12. plaats in Overijssel - 15. afgod - 18. fa milielid - 20. deel van de bijbel (afk.) 22. Spanjaard - 24. bewoner van een zeker werelddeel - 26. voorvoegsel - 30. verlaagde toon - 32. kindergroet - 33. jonge koe - 34. vaartuig - 36. jongensnaam - 38. deel v. e. gevel - 40. drank - 44. plaats in Noord- Holland - 46. laatst genoemde (afk.) - 48. landbouwwerktuig - 49. plaats in Gelder land - 51. bijwoord - 54. bindmiddel - 56. titel (afk.) - 58. vogel - 61. harde wind 63. titel (afk.) - 64. gindse - 65. schaaldier 67. stofmaat - 69. Duits voorn, woord 70. stapel - 71. bloeiwijze - 73. ontkenning 75. deel van Amerika (afk.) - 76. lutecium (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 438 Horizontaal: 2. islam - 7. Pisa - 9. por 10. land - 12. Sloe - 13. gram - 14. dak 16. ruw - 17. pel - 18. ras - 19. tw - 20. ai 22. Ork - 24. ree - 25. Ado - 28. adelaar 31. Nanking - 34. ma - 35. Ee - 36. praktijk 41. Vleuten - 45. ULO - 46. Eos - 47. kip 48. te - 49. nl - 50. KLM - 52. boa - 54. vos 56. kam - 57. Toko - 58. tres - 60. kans 61. Ede - 63. tors - 64. sterk. Verticaal: 1. Oss - 3. sperwer - 4. lo - 5. argwaan - 6. jam - 7. paar - 8. als - 10. laf 11. doek - 15. kade - 17. prei - 19. tea 21. Ida - 23. pampa - 24. ra - 26. on - 27. agent - 29. dar - 30. lak - 32. keu - 33. nee 37. araia - 38. tu - 39. ijlt - 40. koevoet 41. venster - 42. lol - 43. es - 44. tolk 47. koek - 51. Maas - 53. mos - 55. met 57. tno - 59. sop - 62. de. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1