NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier beeft DE sekoenea Raadsvergadering Wissenkerke het levenssap der natuur Zeeland Magazine? DE TAPIJT- SPECIALIST No. 3668 Donderdag<7 augustus 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Op deze warme zomermaandagavond 4 augustus zag de raad (afwezig wethouder Wisse) zich geplaatst voor de bespreking van een tiental agendapunten. B en w. hadden zich beijverd „schoon schip" te maken, zodat ook het meest aktuele punt, de brief van dokter 't Hart waarin hij ontslag vraagt als gemeente-arts, aan de orde kon komen. Deze brief was vorige week ontvangen. Na de opening door raadsvoorzitter Wisse, deed deze een aantal mededelingen die van belang voor de gemeente waren. Zo vertelde hij dat 22 augustus de uitbrei ding van de duinbeschermingbij de On rustpolder aanbesteed zal worden; dat er vergevorderde plannen zijn voor verbreding van de Westhavendijk (een dure zaak); voorts dat Prov. Waterstaat een kosten- beraming zal maken van restauratie van de oude provinciale steiger (het bestuur van het Veerse Meer voelt voor restauratie), en dat er 3 nieuwe brievenbussen komen in Kamperland. Voor wat Wissenkerke be treft deelde de burgemeester mee dat er steeds besprekingen zijn met het rijk over uitbreiding van het zwembad en dat er goede hoop is dat dit werk in aanmerking komt bij de verdeling van de DACW-wer- ken in augustus. B. en w hebben onder zocht of er bezwaar bestaat tegen het plaatsen van bomen in de Voorstraat. Slechts vier mensen bleken bezwaar te hebben. De Ned. Heidemij is nu gevraagd om advies (ook voor de Veerweg). Geersdijk: het strandje is voorgedragen voor subsidie aan het bestuur van het Veerse Meer. Dit wil eerst onderzoeken of reconstructie mogelijk is. B. en w. heb ben ook plannen om de „stinksloot" in Geersdijk te laten verdwijnen. Voorlopig door verlegging van de afvoer van de put ten, later door een persleiding naar Wis senkerke. Het schoolbestuur van Geersdijk heeft gevraagd of er een nieuwe school gebouwd kan worden. B. en w. staan hier welwillend tegenover en denken over het opstellen van een bestemmingsplan; school, speelveld en enkele woningen. Na al deze mededelingen kwam de eigen lijke agenda aan bod. Bij de ingekomen stukken was ook een brief van het Waterschap aan de Minister van Verkeer en Waterstaat om subsidie op de zuiveringsheffing. P.v.d.A.-fractievoor- zitter L. J. Blok zag hierin aanleiding het volgende op te merken: „Voorzitter, onze fractie is zeer erken telijk voor het streven van het Waterschap Noord-Beveland om tot een verlaging van het hoge bedrag dat per inwonerequivalent betaald moet worden, te komen. Met genoegen hebben we het gehele schrijven hieromtrent gelezen. Onze dank voor de toezending via de secretarie en onze bijzondere waardering voor het Waterschap vanwege de zeer goede uiteenzetting van de problemen met betrekking tot de waterhuishouding en de zuivering daarvan op het eiland Noord- Beveland. Hopelijk komen hieruit de resultaten die men er van verwacht, en dit vooral ten be hoeve van de vaste bewoners op dit eiland, die zoals uit het schrijven ook blijkt, een Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE grote tol dienen te betalen voor de re creatie. Eén cijfer spreekt hierover duide lijkheid, nl. dat rond 1985 ca. 24.000 per sonen in de zomermaanden ons eiland be volken en dat daar toch de nodige voor zieningen voor getroffen dienen te worden. Onze mening dan ook daarover; Dit die nen wij niet allemaal zelf te betalen. Wij meenden het bovenstaande nog eens te moeten benadrukken; ook al staat onze kleur niet iedere Waterschapsbestuurder voor ogen. De raad ging akkoord met het voorstel Noord-Beveland" en benoemde de heer tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling „Het museum vood Zuid- en L. J. Blok met vijf stemmen (één stem voor de heer Remijnse) volgens voorstel van b. en w. tot vertegenwoordiger in het algemeen bestuur. De heer J. C. Kouwer vroeg zich af of het niet mogelijk is rond de tafel te gaan zitten en al die vertegen woordigingen eens met elkaar te bekijken. Er zou dan meer gelet kunnen worden op de voorkeur van de raadsleden. De burge meester vond dit wel een goede suggestie. Ook was hij het eens met het voorstel van de heer Blok om een lijst op te maken van wie nu waar in zit. „Het kan alleen wel eens een wat eenzijdige lijst worden", waarschuwde de heer Wisse, „Want onder getekende zal er vaak op voorkomen. Met genoegen kondigde de burgemeester aan dat mej. E. van der Maas uit Colijns- plaat zich bereid heeft verklaard haar eigendom van 3,6 ha in het bestemmings plan Wissenkerke Zuid-West te verkopen aan de gemeente. Op grond van taxatie door de heer S. J. van Langeraad is het verkoopbedrag bepaald op 109.350,—. Nog geen toestemming was verkregen van de pachter, de heer E. M. van der Maas. Met de pachtersvergoeding is een bedrag ge moeid van 52.488,—. Mocht de gemèente niet tot overeenstemming kunnen komen met de heer Van der Maas, dan zullen b. en w. ontbinding van de pacht vragen bij de pachtkamer. B. en w. willen liever wachten tot deze zaak helemaal rond is alvorens daadwer kelijke stappen tot de aanleg van het tweede gedeelte van het sportveld te onder nemen. Ondanks aandringen van de heer Blok kon de burgemeester geen termijn noemen. Twee bezwaren, van de heren A. M. Heijboer en J. C. en A. M. Kramer tegen een wijziging van het bestemmingsplan bebouwde kom Wissenkerke (Noordeind- straat) werden ongegrond verlaard. De raad was mèt b. en w. van mening dat de nieuwe situatie (waarin uitbreiding van garage Van Damme én van de zaak van de heer L. L. van Halst gepland zijn) nauwelijks zal verschillen van de oude. De raad ging akkoord met een subsidie van 9.198,15 aan de christelijke kleuter school in Kamperland voor meubilair, de DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108 -280-428 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT 's Zaterdags na 12.00 uur GESLOTEN bibliotheek en ontwikkelingsmateriaal. Voorts met toekennen van subsidie aan het regionaal pedagogisch centrum Zeeland en met enkele andere voorstellen van meer bestuurlijke aard. Eind dit jaar zal een bejaardenpaspoort worden ingevoerd in het hele land. Iedere 65-I er zal zo'n paspoort tegen ƒ6,50 kunnen kopen en heeft dan recht op re- dukties bij allerlei voorzieningen en krijgt ook informaties. Dit laatste mogelijk recht streeks van het ministerie van c.r.m. Het paspoort, dat altijd durend is, wordt na voorzien te zijn van een pasfoto, op het gemeentehuis geplastificeerd daarvoor moet een speciale machine worden aan geschaft. Laatste punt voor de rondvraag: het ont slag als gemeente-arts van dokter V. 't Hart. De heer Uijl vond het nogal onver wacht, maar de burgemeester antwoordde dat de heer 't Hart allanger plannen had er mee op te houden. Hij wordt nu, per 1 september a.s., verzekeringsgeneeskundige bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst. Hij heeft zijn praktijk overgedragen aan de heer B. J. H. Hasken (29) uit Amers foort. Deze zal zich medio augustus in Kamperland vestigen op het adres Veer weg 41. De raad benoemde de arts Hasken tot nieuwe gemeente-arts. Bij de rondvraag kwam ter sprake, of er geen aanlijngebod voor honden moet worden ingesteld. Met name de heer Kou wer ergerde zich nogal eens ook op de stranden aan datgene wat de honden achterlieten. De' heer Remeijnse: „Dat vang je niet op met een lijn". De burgemeester zag niet direkt de noodzaak in om op te treden. Wethouder Scheele: „We kunnen het nog eens in het krantje zetten". B. en w. voelden wel voor een inventa risatie van de reddingsgordels langs de stranden en ook voor het aanbrengen van een gele streep voor het Mr. de Casem- broothuis. Om 10 uur werd de vergadering ge sloten. WATER IS: Planten weten zich soms op ingenieuze wijze te behelpen. Water is een onmisbare stof voor alles wat leeft. Zonder water is er geen leven mogelijk. Dat is ook begrijpelijk, wanneer we weten, dat bij veel levende wezens het percentage water zeer hoog is. De mens zelf bestaat voor het grootste deel uit water en dat is bij veel planten ook het geval. Kool bestaat bijvoorbeeld voor onge veer negentig procent uit water en sla spant de kroon met niet minder dan 98 °/o. Dat zegt toch wel iets. Planten hebben 'nog veel meer vocht nodig dan dieren en dat komt voornamelijk doordat ze veel vocht verdampen via hun bladeren. Wil de verdamping kunnen blijven voort gaan, dan moet er een regelmatige water toevoer zijn via het wortelstelsel. Deze aan voer is echter sterk afhankelijk van de tem peratuur. Wanneer de thermometer rond het vriespunt staat, houdt de watertoevoer op en is er dus niets meer te verdampen, behalve dan de watervoorraad die de plant zelf bezit. Het is voor de plant dus zaak om in staat te zijn zuinig met water om te gaan wanneer de omstandigheden dit nodig maken. Daarom laat de plant, al thans de meesten, in de herfst de bladeren vallen. Minder bladeren, betekent namelijk minder verdamping, waardoor de plant langer kan leven op zijn voorraad water. Sommigen planten maken het nog bonter en verdwijnen helemaal, althans wat het deel betreft, dat boven de grond uitsteekt. Zij overwinteren onder de grond, waar de ^verdamping nog geringer is. De natuur heeft de plantenwereld schit terend aangepast aan het miljeu. Op vochtrijke grond vindt men planten met grote bladeren, dus een grote verdamping. Zij kunnen zich die weelde permiteren. Daar waar de grond minder vochtrijk is, vindt men planten met kleinere bladeren. Soms zelfs zo, dat het in het geheel geen bladeren lijken. Denkt u maar eens aan de den en de spar, kortom de naaldbomen, waar de naalden eigenlijk bladeren zijn. Het is duidelijk dat hier een minimum aan verdamping plaatsvindt. Deze bomen kun nen rustig hun bladeren in de winter be houden, aangezien de verdamping zo uiterst gering is. Er zijn andere planten die aanmerkeijlk grotere bladeren behouden, maar die blade ren zijn dan met een droog, leerachtig was- laagje bedekt, zoals klimop, aucuba, hulst, rhododendron, die hier voorbeelden van zijn. Er zijn ook planten, die in een voort durend zeer droge omgeving leven en die zijn daar helemaal aan aangepast. Zij heb ben dikke vlezige bladeren en weinig huid mondjes. Een sterke beharing houdt de luchtstroom tegen. Hierbij denken we da delijk aan de vetplant, die taaie rakkers van de Amerikaanse, Afrikaanse en Azia tische woestijnen. Men vindt ze overal waar de opneming van water moeilijk is. Bevindt de opgezamelde watervoorraad zich in de bladeren, dan zijn deze dik en vlezig, denk aan de vetplanten. Doet echter de stengel dienst als waterresservoir, dan is deze dik en vol en ontbreken de blade ren, die zijn dikwijls ingeschrompeld tot stekels. De cactus geeft hiervan een duide lijk beeld. De doornen zijn bovendien een prachtige bescherming voor de plant. In waterarme gebieden zouden dieren wel eens trek kunnen krijgen in zo'n sappige stengel. Dergelijke planten hebben een wortelstelsel, dat niet diep gaat, doch zeer sterk-verbeidt dicht onder de oppervlakte, waardoor de plant in staat is het weinige vocht over een grote oppervlakte te pakken te krij gen, voordat het verdampt. Watertoevoer betekent voor een plant ook voedseltoevoer. Daarom zullen de planten die over water beschikken een behoorlijke vochtcirculatie hebben en snel groeien. Planten die hun domein vinden in dorre waterarme streken, zijn wel aangepast opdat ze kunnen blijven leven, doch groeien niet zo snel. Soms slechts enkele centimeters per jaar. Steeds valt het weer op, hoe de natuur zich aan allerlei omstandigheden weet aan te pas sen, ook wat betreft het zo belangrijke le venbrengende sap, dat water heet. WAT VERBEELDEN WIJ ONS De mens van deze tijd, levend in een periode van bijna ongelooflijke technische ontwikkeling, heeft soms de neiging te den ken, dat zijn verre voorouders en de mensen die duizenden jaren geleden leefden, maar wilde primitieven waren. Het tegendeel is waar. Voor de mensen van zo'n duizend jaar geleden leefden zij in een tijd van on gelooflijke technische mogelijkheden. De be wijzen vinden we in de gebieden rond de Middellandse Zee. We behoeven maar te kijken naar de restanten van machtige bouwwerken die duizenden jaren geleden met behulp van in onze ogen zeer simpele hulpmiddelen werden gebouwd. Wanneer de mensen in die tijden de beschikking hadden gehad over onze kennis en apparatuur, zouden zij ongetwijfeld tot even grote pres taties in staat geweest zijn al wij nu. We behoeven slechts te kijken naar het wonder van de grote pyramides die de eeuwen weerstonden en bijvoorbeeld naar de ommuring van het oude Babyion. Deze stad bezat een ommuring die niet minder dan 50 meter hoog was. Welk een over weldigende aanblik moet dat geweest zijn. Kruiswoordpuzzel no. 438 Horizontaal: 2. godsdienst - 7. pl in Italië 9. stoot - 10. stuk grond - 12. water in Zeeland - 13. gewicht - 14. deel v. e. huis 16. grof - 17. schil - 18. soort - 19. te weten (afk.) - 20. tandarm zoogdier - 22. zwaardvis - 24. hoefdier - 25. voetbalver eniging - 28. vogel - 31. pl. in China - 34. familielid - 35. water in Friesland - 36. toepassing der theorie - 41. pl. in Utrecht 45. soort onderwijs (afk.) - 46. godin - 47. vogel - 48 voorzetsel - 49. namelijk (afk.) 50. luchtvaartonderneming (afk.) - 52. rep tiel - 54. roofdier - 56. toiletgerei - 57. Ind. winkel - 58. borduursel - 60. gelegen heid - 61. pl. in Gelderland - 63. lichaam 64. krachtig. Verticaal: 1. pl. in Brabant - 3. vogel - 4. soort onderwijs (afk.) - 5. achterdocht - 6. broodbeleg; gelei - 7. stel - 8. indien - 10. flauw - 11. schilderstuk - 15. aanlegplaats 17. groente - 19. thee (Eng.) - 21. meis jesnaam - 23. soort vlakte - 24. rondhout 26. Fr. onbep. vnw. - 27. vertegenwoordiger 29. bij - 30. vernis - 32. biljart stok - 33. ontkenning - 37. zangstuk - 38. Fr. pers. vnw. - 39. vorm van ijlen - 40. werktuig 41. raam - 42. pret - 43. verlaagde toon 44. vertaler - 47. lekkernij - 51. rivier in Nederland - 53. klein plantje - 55. voor zetsel - 57. tot nader orde (afk.) - 59. zeepwater - 62. lidwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 437 Horizontaal: 1. balk - 4. Ate - 7. kom mer - 13, ore - 14. adres - 16. eleve - 17. door - 19. manier - 21. nat - 22. em - 23. grind - 25. Is - 26. gas - 28. art - 30. ra 32. as - 33. minister - 36. KH - 37. raken 39. Osaka - 40. arak - 42. lo - 43. dd - 45. Orel - 46. meren - 48. reeel - 50. tl 51. Italiaan - 52. se - 54. is - 55. lel 57. mee - 60. dm - 62. links - 64. ik - 65. ako - 67. spriet - 69. tuba - 71. rogge 73. erven - 74. Lea - 75. kregel - 76. eer 77. nors. Verticaal: 1. bodega - 2. aroma - 3. Leo 4. admiraal - 5. trant - 6. eend - 8. oor 9. ml - 10. mens - 11. Eva - 12. rete 15. si - 18. rg - 20. ei - 24. ra - 25. lasso - 27. Sahara - 29. linde - 30. rio 31. pekel - 33. me - 34. tarten - 35. ral 36. Kreta - 38. koran - 40. ami - 41. kelim 44. Deventer - 47. nis - 49. en - 53. lokaas 55. lieve - 56. Ik - 58. eiber - 59. hark 60. doge - 61. pp - 62. lire - 63. st - 66. kor - 67. see - 68. re - 70. ulo - 72. gg. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1