NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Eiland-boekje Woord-Beveland in onde ansichten Zeeland Magazine? A. J. van Gilst Ne. 3667 Donderdag 31 juli 1976 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ14,— per jaar Franco per post 22,50 per jaar Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen Een tussentijdse voltallige raadsverga dering van de gemeente Kortgene vond plaats op maandagavond 28 juli j.l. Ter introductie van deze raadsvergadering zegt de voorzitter „We hebben deze raad uitge schreven, omdat het niet geheel duidelijk was, door wie het beroepsrecht met be trekking tot toedeling van wegen en water lopen ingesteld moet worden. We hebben gemeend de gevoelens van de gemeente raad ten aanzien van een eventueel beroep te moeten vragen. Om misverstanden te voorkomen en omdat door enkele leden gevraagd is om een uiteenzetting, is deze raad uitgeschreven." De gemeentesecretaris zet vervolgens uit een dat al in 1970 begonnen is met be sprekingen over een andere indeling van wegen op Noord-Beveland. Als maatstaf is genomen bij de ruilverkaveling, dat de recreatiewegen en de verbindingswegen tus sen de verschillende dorpen aan de ge meente toegewezen worden. De doorlopende wegen aan de provincie, en aan het wa terschap de wegen die voor hen van be lang zijn. Voorzitter Evers: „Is dit voor iedereen duidelijk? Tegen deze motieven (is het een recreatieweg of is het een verbindings weg) kan beroep worden ingesteld. In 1973 is het college accoord gegaan met de plannen, doch er is bezwaar ge maakt tegen jde toestand van een duiker- bij het dijkje van Van Schaik. Dat is toen ook uit de onderhoudsplicht weggenomen. Wil iemand hierover het woord?" De heer J. Breure zegt hierop het vol gende: „Mijnheer de voorzitter, uw college is medio 1973 accoord gegaan met de voor gestelde plannen van toedeling van wegen en waterlopen, zonder de raad daarvan op de hoogte te stellen. Zelfs de kennisgeving (welke u van plan was aan de raad te geven) is of was zelfs nog niet in uw ge dachten gekomen, ware het niet dat G.S. nu berichtte, dat u nog in beroep kon gaan, waarbij u op grond van art. 212 van de gemeentewet de raad toch nog nodig dacht te hebben. Ik dacht, mijnheer de voorzitter, dat u wel heel laat komt, nl. zeven dagen voor de vervaldag van beroep, om een schriftelijke verklaring van de raad om deze voor ons zo ingrijpende zaak (de toedeling van wegen) in onze gemeente. Mijnheer de voorzitter, heeft uw toen malige college in 1973 alleen maar bezwaar gemaakt tegen een vervallen duikertje? Heeft u zich tóen niet gerealiseerd dat de gemeente ruim 13 km wegen, bermen en sloten er bij zou krijgen, en hoe u dit te zijner tijd bij de raad zou presenteren? Was uw gedachte dat dit een meevallertje was voor de gemeente? Heeft u helemaal niet gedacht dat dit elk jaar veel geld zal kosten? Of was u door de opkomende re creatie zo verblind, dat alles wat met dit woord te maken heeft, alvast .uw goed keuring had? Waar denkt u dat het onder houd voor die 7,5 km weg uit gefinancierd moet worden? U hebt twee kostbare jaren laten verstrijken om de raad in te lichten en komt nu met minder dan één week be denktijd om een beslissing. Welke afspraken hebt u met het Waterschap over het onder houd van de u toekomende sloten en Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan POSTBUS 1 - WISSENKERKE bermen, voor een aanzienlijk deel aan twee kanten van de wegen? Als we het rijtje van wegen langs gaan, zoals u ze ons hebt doen toekomen, dan wil ik nog opmerken, dat de westzeedijk geen recreatieweg is, nog voor de gemeente van belang dan tot de eerste inlaag, wat 270 m is, alzo 1500 m te veel. De Noordlangeweg is voor de helft van zeer slechte constructie. Molen weg en Havelaarstraat hebben voor ons geen zin als men over de Noordlangeweg via de provinialeweg Colijnsplaat kan be reiken, dus 1835 m te veel. Oostbermweg is maar tot gemaal als gemeente te accep teren, wat ook weer 830 m te veel geeft, temeer omdat de weg tussen Anna- en Adriaanpolder voor een klein deel door waterliefhebbers is te bereiken. De Katse Groeneweg is voor ons totaal overbodig, dus weer 720 te veel. En dan tenslotte de Oostzeedijk, daarover kan men veel zeggen, maar gezien de andere wegen welke- van Colijnsplaat naar Kats leiden zijn twee ver bindingen in zijn totaliteit nog al veel van het goede. Alles overziende hebben we zeker 6,5 km te veel voor onze rekening ge kregen. Was daar, mijnheer de voorzitter, in 1973. niet over te praten geweest? tAl met al is de houding van het toenmalige college zeker niet vooruitziende geweest, en dat vind ik, is nog maar zwak uitge drukt. Voorzitter Evers: „Ik kan de heer Breure in vrij simpele zinnen antwoord geven. Het was een verzoek van Gedeputeerde Staten aan b. en w. van Kortgene, dus op dat moment was de raad nog niet in het ge ding. Wij zijn niet gewezen op de moge lijkheid van beroep, dit is in de wet ver ankerd. U hebt echter geen echte moti vering genoemd, de financiële kant is feen beroepsgrond. Wilt u met motieven omen? Wij hebben er destijds geen kunnen vinden." De heer Breure vindt dat zijn argumenten voor zichzelf spreken, maar de voorzitter wil motieven horen. L. M. van der Weele: „Ik kan mij voor stellen dat de wegen die verbinding tussen de kernen vormen tot de gemeente gaan horen, maar is er een vergoeding te verwachten van de overheid nu we 13 km meer weg krij gen? is het de bedoeling dat de gemeente die zelf gaat onderhouden? is er contact met het waterschap op genomen? is er bij benadering iets te zeggen over de kosten?" Voorzitter Evers: „We zullen de toestand wel eens gaan bekijken als het besluit in kracht van gewijsde is gegaan. We hebben er nog niet met het waterschap over gepraat, dat is wat prematuur." Van der Weele: „Maar de technische dienst had toch wel eens een begrotinkje kunnen maken?" Voorzitter Evers: "Daar gaat het niet om, het gaat om recreatieweg of niet. Misschien kunnen we subsidie krijgen van het pro vinciaal wegenfonds. Maar dat is geen vaste toelage, die wordt elk jaar vastgesteld." Mevrouw Van Oeveren: „We vinden het bijzonder fijn, dat dit onderwerp nog eens wat nader besproken wordt. Elke maand hebben we raadsvergaderingen, dat wel, maar het is fijn dat we nu de stukken en de uitleg hierover krijgen. Ik heb begrepen dat in 1973 alles al afgesproken is, nu is er niet veel meer aan te doen." Voorzitter: „Het had op 10 juli in de raadsvergadering gekund, maar op de secre tarie zei men dat het een kwestie van b. en w. was, niet van de raad." ZIERIKZEE. Opnieuw is een ansichten boekje verschenen met betrekking tot de dorpen op Noord-Beveland. Ditmaal zijn alle dorpen gecombineerd en werden 76 kostelijke oude ansichtkaarten en foto's samengebracht tot „Noord-Beveland in oude ansichten". Het boekje is samengestejd door C. P. Pols te Zierikzee, welke reeds eerder boek- Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. P. J. Bom: „Het verzoek van Gedepu teerde Staten destijds was gericht aan het college. Maar op basis van de ruilverka- velingswet hoeft de plaatselijke commissie niet te spreken met de belanghebbenden. Dat 'zij het toch deden, was ons uit het hart gegrepen. Want wij hebben nogal wat- wijzigingen tot stand kunnen brengen; via de centrale commissie van de ruilverkave ling in Utrecht zijn wij in beroep gegaan bij G.S. Het kostenaspect hebben wij natuurlijk ook overwogen. De technische dienst is toen bezig geweest met 'n berekening en kwam "uit op ongeveer een ton per jaar dat we méér kwijt zouden zijn. 't Zou inderdaad elegant geweest zijn als wij deze belangrijke zaken ter kennis hadden gekregen als raad. Nu is het be sluit genomen door G.S. op 1 juli, en krij gen wij een briefje in de bus of je maar even wilt tekenen." De heer Bom vindt dat er een goede regeling met het waterschap moet komen. Het waterschap heeft de apparatuur om de sloten schoon te houden. De voorzitter vindt dit buiten de orde, maar Bom zegt -dat het een integrerend deel is. Voorzitter, ,'t Is geen beroeps- v grond." Bom: „Ik zou me in kunnen den- Ren in beroep te gaan op grond van het feit dat die overeenkomst er niet is. Ik stel voor een commissie in het léven te roepen, bestaande uit iemand aan te wij zen door b. en w., door het waterschap en eventueel een derde, die op redelijke gron den kan bepalen hoe de vergoeding van het waterschap vastgesteld moet worden." Voorzitter: „De financiële gronden zijn nog niet bekeken. Als het definitief is zal het college zich beraden wat de verdere stapen zijn. We kunnen er niet onderuit. Wenst u in beroep te gaan? Zo niet, dan geloof ik dat we kunnen besluiten, dat we met een zucht, noodgedwongen, erin moe ten berusten, deze toedeling van wegen en waterlopen te accepteren. Als er geen an dere bezwaren komen dan zal het nood zakelijk zijn te bekijken- op welke wijze het aangepakt moet worden. Er zullen heel veel besluiten genomen moeten worden. U zult er als raad dan vaak bij betrokken worden." Breure: „Ik wou toch vragen om de raad tijdig in te lichten wat er gaande is. Dat is ook goed voor de goede omgang met el kaar." De voorzitter zegt tot slot dat het een fout van b. en w. geweest is de kwestie op 10 juli niet op de agenda geplaatst te hebben, terwijl bovendien een tijd van 30 dagen voor beroep in een kwestie als deze ook wel erg kort is, en sluit dan de ver gadering. jes in dezelfde serie heeft samengesteld van colijnsplaat, Kats, Kortgene, Geersdijk en Kamperland. Omdat Colijnsplaat en Kam perland reeds lang zijn uitverkocht en nogal wat fotomateriaal was blijven liggen, dat destijds niet meer kon worden opgenomen, kon nu een bijzonder aantrekkelijk eiland boekje worden samengesteld. Op 80 pagina's zijn foto's opgenomen van Colijnsplaat, Kats, Kortgene, Geersdijk, Kamperland en Wissenkerke uit de periode 1900 tot circa 1945. Aan de hand van deze oude ansichten maakt de lezer een wande ling door oud-Noord-Beveland van zo'n 50 d 60 jaar geleden. De auteur, die Noord- Beveland goed kent, heeft de afbeeldingen voorzien van uitgebreide onderschriften en historische gegevens, die samen veel in formatie geven omtrent de jongste historie van Noord-Beveland. Het geeft een foto grafisch beeld van het dagelijks leven in grootvaders tijd; de tijd dat gas, stroom en water nog een bijzonderheid was, het straatbeeld in geheel Noord-Beveland nog werd bepaald door wandelaars, fietsers, karren en een enkele automobiel en de in woners gekleed gingen in lange rokken, de Noord-Bevelandse „muste", hoge boorden, rijglaarjes en klompen. Het zou te ver voeren een opsomming te geven van alle afbeeldingen, maar enkele willen we hier toch noemen: een eüandkaartje uit 1751 van Hattenga, de havens van Colijnsplaat, Kats, Kortgene en Kamperland in vroeger dagen, achter de kerk in Colijnsplaat, diverse schoolfoto's, de „leurkarre" van Leen Douw uit Colijns plaat: destijds een bekende verschijning op heel Noord-Beveland, de voetbalclub 'van Colijn, „de Meulpad" in Colijnsplaat, de. oude molen van Kats, de witte kerk van Kats, de Kortgeense molen, de Torendijk in 1915, de veerboot Zandkreek in het ijs op 1 maart 1929, veearts J. W. Brouwer uit Kortgene, burgemeester D. R. Wijcker- held Bisdom, een groep jagers op een hoeve aan de Prinsendijk onder Kortgene, een Kruiswoordpuzzel no. 437 Horizontaal: 1. zwaar stuk hout - 4. gpdin 7. zorgen - 13. vr. munt - 14. verzoek schrift - 16. leerling - 17. voorzetsel - 19. wijze - 21. vochtig - 22. titël (afk.) - 23., kiezel - 25. de lezer heil (afk.) - 26. ijle stof - 28. deel der wet (afk.) - 30. rondhout 32. spil - 33. regeringsambtenaar - 36. Koninklijke Hoogheid (afk.) - 37. treffen 39. pl. in Japan - 40. rijstbrandewijn - 42. soort onderwijs (afk.) - 43. de dato (afk.) 45. pl. in O.-Europa - 46. aanleggen - 48. werkelijk - 50. ten laatste (afk.) - 51. Euro peaan - 52. selenium (afk.) - 54. bestaat 55. deel v. h. oor - 57. nieuw - 60. lengte maat - 62. richting - 64. pers. vnw. - 65. krantenjongen - 67. voelhoorn - 69. muziek instrument - 71. graansoort - 73. door erfenis verkregen - 74. bijb. naam - 75. ge prikkeld - 76. aanzien - 77. onvriendelijk. Horizontaal: 1. Zaandam - 7. voedsel - 13. abt - 14. dialoog - 16. Ede - 17. nooit 19. Nel - 20. order - 22. ok - 23. edele 25. ka - 26. BPM - 28. oer - 29. eik - 31. non - 33. ar - 34. nodig - 35. via - 37. ro 3S. koper - 40. voldaan - 42. lat - 44. rat 45. mosterd - 48. pekel - 50. ao - 51. ora 52. alles - 54. ui - 55. age - 57. gat - 59. sik - 60. are - 61. tu - 63. trema - 65. nl 66. tetra - 69. ale - 70. thuis - 72. ere 73. dinsdag - 76. int - 77. nergens - 78. entente. jachtgezelschap in de Kamperlandse duinen in 1910, Noord-Bevelandse boeren op reis, het afdelingsbestuur van de Z.L.M. „Noord- Beveland", cursisten van de landbouwschool te Kortgene met juffrouw Kome, de Dorps straat van Geersdijk, het Sluiswachtershuis van Van Winkelen te Geersdijk in 1926, diverse foto's van de Veerweg te Kamper land, de hervormde meisjesvereniging Dor cas met mevrouw Tonsbeek te Kamperland, de A. van Heestraat, Marinus Verburg uit de Onrustpolder compleet met bokkelaar in zijn jonge jaren, de hofstede „Luch- tenburg" in de Mariapolder in 1924, hotel „Wielersrust" te Wissenkerke; een diiktafe- reeltje te Wissenkerke, de Voorstraat, de Oostvoorstraat, Betje Semeijn, het dorps winkeltje van Louis de Looff, hotel „De Kroon", Bram Markusse ofwel Bram de Drukker, de kruidenierswinkel van A. M. van Damme, feest in de Kerkstraat te Wis senkerke, de muziekvereniging „Apollo" in de gloriedagen, de zangvereniging „Hosan na"/ enz., enz. Waar mogelijk heeft de samensteller de namen van de afgebeelde personen genoemd, waarbij hij alle mogelijke medewerking heeft ondervonden van oudere inwoners van Noord-Beveland. Vooral deze namen zullen bij de oudere mensen van het eiland veel herinneringen oproepen. Het boekje, dat ƒ21,90 kost en in een beperkte oplage is uitgegeven is in alle dorpen van het eiland verkrijgbaar. Wan neer het boekje vlot verkocht word, zal te zijner tijd nog een tweede eiland-boekje worden uitgegeven, omdat nog een flink aantal foto's en ansichten opnieuw ter zijde moest worden gelegd. Verticaal: 1. wijnlokaal - 2. geur - 3. jon gensnaam - 4. militair - 5. manier - 6. vogel - 8. ijzerhoudende aarde - 9. inhouds maat (afk.) - 10. wezen - 11. schortje - 12. hennepbraak - 15. zangnoot - 18. rijksgrens (afk.) - 20. vogelprodukt - 24. Egypt, zonne god - 25. werpstrik - 27. woestijn - 29. boom - 30. rivier (Spaans) - 31. zout water 33. pers vnw. - 34. uitdagen - 35. vogel 36. eil. in de Middell. Zee - 38. heilig boek 40. vriend (Fr.) - 41. soort weefsel - 44. pl. in Overijssel - 47. muurholte - 49. voeg woord - 53. lokmiddel - 55. aardige - 56. maanstand (afk.) - 58. vogel - 59. tuingerei 60. bestuurder van Venetië - 61. muziek term (afk.) - 62. vr. munt - 63. heilige (afk.) 66. visnet - 67. meer (Duits) - 68. zangnoot 70. soort onderwijs (afk.) - 72. titel (afk.). Verticaal: 1. zandbak - 2. Abö - 3. atoom 4. ddt - 5. ai - 6. mandril - 7. volle - 8. oo - 9. ego - 10. sedan - 11. Ede - 12. lorgnon - 15. lee - IS. ik - 21. rk - 23. eed - 24. eivol - 27. proloog - 28. oor 30. kil - 32. orateur - 34. netto - 36. adres 39. pas - 41. aak - 43. graat - 45. Maarten 46. erg - 47. alsmede - 48. pek - 49. liefste 53. Lia - 56. etter - 58. trans - 60. aluin 62. Ur - 64. els - 65. NH - 67. 'ere - 68. ade - 70. tgt - 71. int - 74. in - 75. An. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 436 GANZEPOQRTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1