NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD DE KLUIZENAAR De strijd van de planten PlouTter beeft DË schoenen Zeeland Magazine? No. 3664 Donderdag 10 juli 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post f 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per nun. ewk BTW. Voor £outen in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele ver antwoordglij}th<eid dingen. FEUILLETON doer Gerrit Franssen Ineens ging de deur open. Met een zwaai. Ze kon hem niet zien, maar aan het geluid hoorde ze, dat hij met kracht opengedrukt werd. Er naderde iemand het bed Dus toch die man, dacht ze verslagen. Ik ben helemaal verloren, als hij me aan raakt, want ik begin niets tegen hem. Ik dacht nog wel, dat hij te vertrouwen was. Maar toch zal ik me verzetten, al moet ik me doodvechten! Ze voelde beweging op het bed. Blik semsnel trok ze haar voeten op en maakte met haar armen afwerende bewegingen. „Nee, dat nietprevelde ze, want er kwam nauwelijks nog geluid uit haar mond. Iemand sprong helemaal op het bed. Ze stikte bijna van wilde angst om hetgeen ze in gedachten al i zag aankomen. Maar ineens voelde ze een lange tong over haar gezicht. En gelijk wist ze het: 't is de hond Als ze al eens een zucht geslaakt had, dit was ongetwijfeld de diepste, ooit geuit. En hij kwam üit het binnenste van haar leven. God, het is de hond, dat gele kalf. Die is de trap op geslopen en zag kans de deur open te maken. Nu ligt hij bij me op bed en likt me. Ja, ja, het is goed; brave hond ben je, heel erg braaf. Maar zo is het mooi genoeg. Of de hond het verstond, wist ze niet, maar na een laatste lik ging hij aan het voeteneind liggen, krulde zich in en lag stil. Met haar eigen voeten zocht ze ruimte en vond een klein gedeelte, dat daar nog vrij gebleven was. Met de hond bij zich voelde ze zich opeens weer gerustgesteld. Maar het duurde wel een hele poos, voor ze zich had hersteld van de panische schrik. Hoe lang ze geslapen had, wist ze niet, maar toen ze wakker werd, was het alweer licht. De hond lag niet langer aan het voeteneind. Die was weggegaan zonder dat ze het had bemerkt. Ze boog zich naar het tafeltje, want na de schrik met de hond had ze haar polshorloge afgedaan. Ze keek er op, maar het uurwerk wees half drie: het stond stil. Ze had geen idee, hoe laat het eigenlijk was. Ze luisterde, maar beneden hoorde ze nog niets. Zou ik naar beneden kunnen gaan, vroeg ze zichzelf af, want ik moet naar de w.c. Door de emoties van gisteren heb ik het helemaal vergeten. Maar nu Ze wipte uit bed en begon haar jurk aan te trekken, gelijk proberend in haar schoenen te schuiven, maar dat viel niet mee. Tot haar schrik bemerkte ze, dat ze dikke voeten had gekregen. Zeker van de lange, ongewone wandeling, waarvoor deze schoenen ten enemale ongeschikt zijn. Toch maar proberen of ik er in kan komen, want ik moet naar beneden. Ze was halverwege de trap, toen de man opeens te voorschijn kwam. Hij was op blote voeten, enkel gekleed in een lange, vuile broek. Zijn bovenlichaam was bloot. Beat a reed* geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Hat geheel in 4-kleurea esBslag en alle artikelen voorzien van nog nimn gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag i gratis proefnum- POSTBUS 1, WISSENKERKE Waarschijnlijk kwam hij van buiten, want hij had een handdoek in zijn hand en was bezig zich verder af te drogen. „Ik moet naar de w.c.," zei ze verdui delijkend. „Sorrymijn horloge is stil blijven staan." Voor het eerst zag ze hem lachen; mis schien drie of vier sekonden. Hij wees naar de buitendeur. „Linksom," legde hij uit. „Naast de schuur staat een huisje." Terwijl ze verder naar omlaag liep en naar de deur, voelde ze zijn blikken weer op zich. In de deuropening keek ze even om en zag een spottende blik op zijn gezicht, terwijl hij zich nog steeds aan het afdrogen was. Buiten was het fris. Ze huiverde in haar niet al te dikke jurk. Het korte jasje, dat ze had gedragen, hing beneden over een stoel wist ze. Omdat het zo warm werd in de kamer, had ze het tijdens de maaltijd uitgetrokken. Om de hoek zag ze een schuur en een moestuin, die al enkele gewassen liet zien, welke uit de grond kwamen. Een klein huisje, zoals ze die wel eens op plaatjes in boeken bij oma had gezien, stond over een soort slootje. Ze liep er binnen en deed de haak op de deur. Het rook er vies. Overal op de grond lag opgedroogde mod der. Werd nooit schoongemaakt, begreep ze. Leefde die man hier helemaal alleen? Het zal wel, want een vrouw had ze niet gezien. Eten koken, koffie zettendie man deed alles zelf. Teruglopend keek ze rond. Op enige af stand zag ze sparrebomen en jong groen ertussen. In de bomen, floten vogels. De zon was al enige tijd op en was zijn loopbaan begonnen aan een voorlopig smet teloos blauwe hemel. Het zou opnieuw weer warm worden, begreep ze. Maar nu had ze het nog koud. Met haar armen om de schouders keerde ze terug in huis. De man had intussen een boezeroen aan getrokken en was bezig de vaat van de vorige avond te wassen. Ze keek rond naar een afdroogdoek. De man begreep, waar ze naar zocht en liep naar de kast, bukte zich en nam er een schone doek uit, die hij haar voorhield. Ze nam de doek en begon af te drogen. Zwijgend. Zoals hij zwijgend verder ging met de afwas. Op het brandende fornuis stond alweer de koffie kan. Toen de man klaar was met de afwas, ging hij met een doek naar de tafel en veegde die af. De vrouw ,keek hem na. De vloer was vuil, bezaaid met allerlei etensresten en ander afval. Er tussendoor zag ze nog restanten wit zand, maar hot was vast een tijd geleden, dat het was gestrooid. Wat later, toen ze zaten te eten hij had een oud bruinbrood en een stukje rog gebrood op de tafel gezet en er was boter, spek en kaas maakte hij af en toe wat eten klaar voor de hond en gooide het hem toe. Van onder zijn oogleden keek hij af en toe naar de vrouw, die zat te eten en van haar koffie dronk. Maar het spek raakte ze niet aan. Brood met kaas vond ze voldoende. „Was u gisteren verdwaald?" vroeg hij. Schouderophalend antwoordde ze: „Niet bepaald. Het doet er niet toe. Ik zal u betalen." „Vraag ik geld?" Hij keek haar verstoord aan. „Dat heb ik niet nodig." Na het eten pakte ze borden en messen en bracht het naar de plank bij de pomp. Hij keek haar na en vroeg: „Wat hebt u aan uw voeten, dat u zo-moeilijk loopt? Blaren?" Ze kwam terug en ging weer zitten. Uit haar tas haalde ze een sigaret en stak die op. „Dikke voeten. Ik heb gisteren ongewoon lang gelopen. Deze schoenen zijn er niet voor geschikt." Hij maakte een uitnodigend gebaar. „Laat me die voeten eens zien," zei hij. Ze protesteerde. „Waarom? Gaat wel weer over." „Laat zien." Het klonk op een dusdanige toon, dat ze niet langer durfde tegenstreven. Ze liep om de tafel heen en stak een voet uit. Hij voelde er even aan, maar schudde 't hoofd. „Trek die dingen eens uit," beval hij. „Datdat is helemaal niet nodig," zei ze en voelde zich rood worden. Gelijk tijdig trok ze haar voet terug. De man wees naar de deur, die naar een ander vertrek leidde en zei: „Als u zich voor mij geneert, trekt u ze daar maar uit. Ver waarloos nooit uw voeten, want ze moeten uw lichaam dragen." Er was iets in zijn stem, dat dwingend klonk. Schoorvoetend liep ze naar het vertrek en ging er binnen, de deur achter zich sluitend. Ze keek er rond. Er stond een groot ledikant met onwoeld- beddegoed. Er waren een paar stoelen; overal lagen kledingstukken. Het stonk in de kamer naar zweet en andere luchtjes, die ze niet kon definiëren, maar alle penetrant warén. Ze blies van zich af en ging op de rand van het bed zitten, waarna ze haar panty uit trok. Terwijl ze hiermee bezig was, trok ze er een ladder in. „Ook dat nog," mop perde ze zacht. „En ik heb niks anders "bij me Een paar minuten later keerde ze terug naar de kamer. Hij wenkte. „Kom ééns hierik zal u vast niet aanranden, als u daar soms bang voor bent. Zo, laat nu nog eens uw voeten zien." Terwijl hij bij haar knielde, trok ze haar rok samen. Maar de man had enkel aandacht voor de beide voeten, die hij één voor één in zijn harde handen nam en bevoelde. Toen kwam hij overeind, knik kend. „Ga zitten," beval hij. „Ik maak een voetbad voor u klaar. Zo kunt u niet weg; u liep geen kilometer." Ze gehoorzaamde. Het duurde even tot de man terugkwam met een grote bak water. Ze stak er haar voeten in. Het water was lauw en deed weldadig aan. „Blijf zo een kwartiertje zitten,", gebood hij. „Ik heb er wat in gedaan; u zult merken, dat het helpt." De vrouw voelde na enige tijd haar voe ten tintelen. Niet van de kou. Het bloed ging sneller stromen. Het voelde prettig aan en de moeheid in haar voeten verdween. De man was intussen naar buiten gegaan, gevolgd door de grote hond. Ze dacht: wat heeft die man in het water gedaan, dat zo snel helpt? Wat is dat voor een wonder middel? Ik geloof inderdaad, dat mijn voe ten niet meer zo dik zijn. Nu het daglicht volop in het vertrek scheen, had ze meer gelegenheid alles te bekijken. Maar veel moois was het niet. De muren waren grauw berookt. Er had eens behang op gezeten, maar niemand zou meer kunnen zeggen welke kleur het oor spronkelijk had. Hier en daar waren er flarden afgescheurd. Enkel waar de beide geweren tegen de wand hingen was een kleed. Het was ook niet bepaald meer schoon, maar ze kon duidelijk de tekening zien, die er in verweven was: een man, die een jachthoorn blies met naast zich een omhoog springende hond. Soort jacht tafereel. Behalve deze beide geweren hing er ner gens iets aan de wanden, behoudens bij de pomp een spiegeltje. (Wordt vervolgd). OM HET NAAKTE BESTAAN EEN VORM VAN CHEMISCHE OORLOGVOERING Het is algemeen bekend, dat mensen en dieren in de strijd om het bestaan even tueel vechten op leven en dood, maar wan neer men dat van planten zegt, dan lacht men, want planten vechten toch niet met elkaar. Neen, niet op de manier die wij kennen, een waarbij men elkaar met veel tumult te lijf gaat, maar planten doen dat Jieel anders en we kunnen dat zien, wanneer we de moeite nemen in ons eigen tuintje eens goed op te letten. Een duidelijk voorbeeld is wel de enorme woudreus in het oerwoud, die plotseling wordt geveld door de overwoekering van parasitaire plantensoorten, die hem zo van zijn levenssappen beroven, dat de boom niet meer in staat is zich krachtig en ge zond te houden. Hij verzwakt en gaat tenslotte met een oorverdovend gekraak ten onder en de kleine parasieten leven vrolijk voort op zijn resten. Op zijn beurt had deze boom tijdens zijn leven het leven van andere planten onmogelijk gemaakt, doordat hij het groot ste deel van sappen en voedingsstoffen in de naaste omgeving tot zich trok, terwijl zijn bladerkroon de meeste kleinere planten het zonlicht ontnam, waardoor ze weg kwijnden. En na zijn val ontstaat er op dat plekje een nieuwe wedloop om voe dingsstoffen en zonlicht en weer zal er één triomferen, die later weer zal vallen onder zijn vele kleine belagers. In ons tuin tje zien we iets soortgelijks, waar het onkruid onze gecultiveerde planten het leven onmogelijk zou maken, wanneer wij er geen stokje voor steken en het onkruid verwijderen. Veel planten zijn in de strijd om het bestaan uitgerust met machtige wapens en die vinden we dikwijls vooral bij de klein tjes. Op de een of andere wijze scheiden zij stoffen af, die de bodem tot op zekere afstand giftig maken, waardoor andere plantensoorten er niet tot ontplooiing kun nen komen. Dit vinden we bijvoorbeeld bij enkele schimmelsoorten, die giftige bestanddelen in de bodem brengen, waardoor het leven voor andere organismen onmogelijk wordt. Wij kennen deze stoffen als antibiotica, zoals er zijn: penicilline, streptomycine, aureomycine, enzovoort. Het zijn overigens niet slechts de plan ten van lager orde, die zich van chemische strijdmiddelen bedienen om te kunnen be staan. Ook in hogere kringen treft men zulke planten aan. Zo bleek onder andere, dat distels eveneens de voedingsbodem ver giftigen met speciale stoffen, die funest zijn voor de groei van bepaalde planten en bomen. Absinth of Alsem heeft namelijk ook die eigenschap. Op een afstand van onge veer een meter ontwikkelen andere planten soorten zich zeer slecht of sterven. Onder zoekers ontdekten hoe een en ander in zijn werk gaat. In de klierharen op de bladeren van de plant bevindt zich een stof absinthine genaamd. Bij elke regenval komt een hoeveelheid van deze stof op de grond terecht in verdunde toestand en trekt in de bodem. Het is giftig voor verschillende planten. In dorre woestijnachtige gebieden zien we soms een heel merkwaardig verschijn sel. Daar vindt men planten die giftige stoffen in de bodem brengen, die werken op hun eigen soort. Er zijn daar namelijk zo weinig sappen en voedsel in de bodem, dat de moederplant die stoffen zelf drin gend nodig heeft om te blijven bestaan. In de naaste omgeving mag dus zelfs geen eigen zaadje van haar tot ontwikkeling kom,en, want anders zou de moeder het slachtoffer worden van haar eigen kinderen. Die eigen kinderen zouden ook weer te dicht op elkaar staan in dit dorre on vruchtbare woestijnland en ze zouden al len sterven. Moeder blijft op die manier bestaan en slechts de kinderen die op grote afstand aarden, hebben kans om tot ontwikkeling te komen. Het is in de natuur wel prachtig geregeld. ma. 434 Horizontaal: 1. niet vochtig - 6. werpstrik 11. plaats in Gelderland - 12. deel van een boom - 14. staatsbedrijf (afk.) - 16. vleesgerecht - 18. dagblad - 19. kledingstuk 21. inhoudsmaat - 23. tijdperk - 24. dwingen 25. en omgekeerd (afk.) - 26. levenslucht 27.' plant - 28. bijwoord - 30. berg - 33. richting - 36. vaarwater - 39. plaats in Amerika - 40. maanstand (afk.) - 41. lid woord - 42. verrichting - 43. Indon. eiland 46. effen - 49. Eng. titel - 52. in persoon (afk.) - 54. mestvocht - 55. gedroogd gras 57. onmeetbaar getal - 58. voorzetsel - 60. nieuwe wereldtaal - 62. ziekte - 64. schrijf behoefte - 65. schoonmaakgerei - 66. voor zetsel - 67.' water in Utrecht - 69. gesloten 70. boom - 71. toegang - 72. bende. Verticaal: 2. hennepbraak - 3. muziekdrama 4. dubbelklank - 5. voldoende gekookt - 7. waterhoogte (afk.) - 8. plaats in Gelderland 9. bevel - 10. plaats in Drente - 12. deel- teken - 13. jongen - 15. plaats in Italië 17. transportonderneming (afk.) - 20. mandje 22. azijn - 24. rekening - 29. vaartuig 31. de lezer heil (Lat. afk.) - 32. tap - 33. koeienmaag - 34. kloosterzuster - 35. groente - 36. weidedieren - 37. gravin van Holland - 38. hoeveelheid - 44. verpak kingsmiddel - 45. onmeetbaar getal - 47. grap - 48. buigzaam - 49. precies - 50. rivier in Frankrijk - 51. driekroon - 53. kookgerei - 54. blaam - 56. elk - 57. voor 59. plaats in Duitsland - 61. levenloos 63. gewicht - 68. zangnoot - 70. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel ao. 433 Horizontaal: 1. al - 3. pekel - 8. uk - 10. mos - 12. parodie '- 14. nut - 15. schaker 16. dinar - 17. nap - 19. vos - 21. nis 23. urk - 25. nor - 26. tav - 28. aam 29. das - 31. oo - 32. Ierland - 34. vent 35. order - 37. Eli - 38. lente - 39. raap 40. pressie - 42. er - 43. dag - 44. bok 45. tap - 46. pee - 47. wol - 48. rei 50. gil - 52. nek - 55. adder - 57. dienaar 60. ale - 61. ratelen - 63. set - 65. pk 66. strot - 67. id. Verticaal: 1. am - 2. los - 3. pak - 4. eren 5. koran - 6. ed - 7. lid - 8. uur - 9. kt 11. schor - 12. -pas - 13. eik - 14. Naarden 18. pianist - 19. vooraan - 20. dar - 22. sad - 24. kanteel - 25. noord - 26. ter 27. vlerken - 30. stere - 31. iep - 33. ale 34. vee - 36. dagorde - 38. lip - 40. por 41. sas - 46.pinas - 49. ieder - 51. ver 53. kilo - 54. Inn - 55. alk - 56. ras 58. eet - 59. rei - 60. ap - 62. tt - 64. td. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1