Toeristenweek Colijnsplaat Artiestenelftal in Kortgene Een kijkje bij de pluimveehouderij Stad en platteland groeien naar elkaar toe Zeeland Magazine? De Toeristenweek die in Colijnsplaat wordt gehouden van 28 juni tot en met 5 juli biedt een gevarieerd programma, dat als volgt is samengesteld. Vrijdag 27 juni om negen uur een film voorstelling in de amusementshal over de Watersnood 1953, Deltafase 1 en de Blok- kenmat. De toegang is gratis. Met de traditionele ballonnenwedstrijd voor 'de jeugd op zaterdag 28 juni om half twee zal de toeristenweek geopend worden. Om twee uur volgt de opening van de tentoonstelling van kennistoestellen, vervaardigd door de heer Jilleba, en een schilderijententoonstelling in het Dorpshuis De Brug. Half drie begint een zeehengel- wedstrijd. Drie uur is er een rondvaart op de Oosterschelde. Drie uur gaat de amu sementshal open met het kinder-rad-van- avontuur. Zes uur is er een voetbalwedstrijd Col. Boys 1 Veteranen Arnemuiden. Half zeven is er een concert op de muziektent verzorgt door „De Roselander Musikanten" met Tiroler, Egerlander en Nederlandse mu ziek. „De Roselander Musikanten" zijn de laatste jaren opgetreden in Engeland, Duits land, Ilse of Man, Frankrijk. Kwart over zeven concert door „Apollo" uit Wissenkerke met daarna een muzikale rondgang door het dorp. Half acht opening van de amu sementshal met velerlei attrakties, tevens verzorgt de Skolland Band de muzikale begeleiding voor de dansliefhebbers. Zondag 29 juni is de miniatuurkermis en schilderijententoonstelling van zes tot acht uur geopend. Half zeven verzorgt de brass band Wilhelmina een gewijd concert onder leiding van de heer Steketee. Maandag 30 juni is de kermis en schil derijententoonstelling van half drie tot half vijf open en volgen om zeven uur de volksspelen. Dinsdag 1 juli om zes uur tekenwedstrijd voor de jeugd en een fietspuzzeltocht voor kinderen tot en met 12 jaar en een tocht voor ouderen. Half tien begint de lampion optocht met medewerking van de brassband Wilhelmina. Woensdag 2 juli om zeven uur begint de autorally, georganiseerd door M.A.C. „De Bevelanden". Half acht opening van de amusementshal. Acht uur optreden van het show- en dansorkest „The Evergreens." Donderdag 3 juli half zeven beginnen de wandeltochten, georganiseerd door w.s.v. „De Patrijzen". Gewandeld wordt op de 5, 10 en 15 km. In de amusementshal begint om half acht een concert door de fanfare „Na Lang Streven" uit Klaaswaal, onder leiding van dirigent Diclc Koster. Vrijdag 4 juli kwart voor zeven worden ruiters en amazones bij de amusementshal ontvangen met aansluitend een rondgang door het dorp met „Wilhelmina". Half acht. is er een ruitersport-demonstratie door de ruitersportvereniging uit Serooskerke in het kuipje achter de vissershaven. Acht uur be gint in het Dorpshuis een dans- en bingo avond. Zaterdag 5 juli opening van de rommel markt om negen uur 's morgens in de Voor straat. Kwart over één krabbenvissen voor de jeugd. Drie uur begint de kindervoor stelling van het Ned. Marionettentheater van Bert Brugman. Opgevoerd wordt: „Ivanhoe trekt opnieuw ten strijde tegen het onrecht." Vier uur concert door de brass band „Wilhelmina". Zeven uur concert door de Kon. Muziekvereniging „St. Cecilia" uit Nispen, dirigent de heer C. van Hassel. Na afloop rondgang met drumband en majo- rettengroep. Half acht opening amusements hal waarin optreden het dansorkest „After Eight" en de Boerenkapel „De Kriekepluk- kers". Omstreeks elf uur vindt de trekking plaats van de grote loterij. Tijdens de Toeristenweek houdt de afde ling Noord-Beveland van het Welfarewerk ten bate van het Rode Kruis elke middag van twee tot vijf uur een verkoopstand in het pand van mevrouw Kallewaard. Naast de verkoop van eigen gemaakte goederen is er een verloting en kunnen liefhebbers enveloppen trekken. PURE ELLENDE WAT DE KLOK SLAAT Wat voor stedelingen volstrekt onbegrijpelijk is: eieren worden per stuk ver kocht, maar de vakman rekent in prijzen per kilo! Dat is opeens begrijpelijk als men bedenkt, dat er grote en kleine eieren zijn. Gemiddeld gaan er 17,2 in een kg, maar de kip legt ze van 40 tot 70 gram. Welnu, die kg-prijs is de maat voor de rendabiliteit. Krijgt de boer minder dan 2,20 per kg, dèn is het huilen met de lamp aan. Wij moeten tot no vember 1974 teruggaan om zo'n opbrengstprijs te vinden. Trouwens, dat was een uitschieter, want tussen maart en november vorig jaar was de prijs steeds te laag met als treurig dieptepunt 1,58 over juli 1974. Datzelfde dieptepunt werd in mei 1975 óók bereikt. Hoe komt dat? Zijn er soms legkippen te veel? Of eten wij te weineg eieren? Of hapert de uitvoer soms? Allemaal waar. Al die vragen kunnen met ja beantwoord worden: er zijn te veel kippen, het verbruik daalt en de uitvoer, vooral die naar derde landen, gaat met horten en stoten (afhan kelijk van het tijdig beschikbaar zijn van uitvoertoeslagen, de z.g. derdelandenresti- tuties). De vraag is dus: waarom houdt men in ons land niet wat minder legkippen? Het antwoord is: dat zou weinig baten, want België houdt thans 17 procent minder dan een jaar geleden en het is er net zo slecht als bij ons. Het is nl. een EEG- kwestie. Frankrijk heeft sterk uitgebreid, Duits land bleef goed op peil en daardoor staat de Westduitse markt onder druk. Op die markt moet ons uitvoeroverschot gespuid worden. Zijn de prijzen daar laag, dan volgen ze hier nog dezelfde dag, d.w.z. de opbrengstprijzen. In de winkel dalen de prijzen slechts langzaam of weinig. Sinds jaar en dag vechten in de negen EEG-landen allerlei groepjes voor een markt regeling met produktiekontingenten voor eeteieren. In Frankrijk is dat de zeer grote C.F.A., de Confédération Francais de l'Avi- culture. Het standpunt van deze groepen is, dat het pure waanzin is' om iets te pro duceren waarvoor geen afzet te vinden is. Je moet produktie en afzet een beetje op elkaar afstemmen, dan verdient iedereen zijn brood en de konsument gaat er echt niet van door het behang als eieren het hele jaar door een normale prijs kosten. Waarom doet men dit dan nie^t? Dit doet men niet omdat de handel er zich tegen verzet. Prijsbewegingen zijn vaak een bron van inkomsten, omdat men dalende produ centenprijzen niet onmiddellijk doorbere kent, maar prijsstijgingen wel. Dit is ge woon een traditie in de eierhandel. En voorts is daar het nationale sentiment. Liever dood dan redelijk. Na, 1950 kwam de legstapel in vele landen weer wat op peil, nadat in de oorlog de meeste kippen (als graaneters!) in de pot waren gegaan. Eieren waren duur; je kon per jaar 5—8 gulden op een kip overhouden. Bovendien voltrok zich in Duitsland het Wirtschaftswunder. Daar ontstond een af zetgebied om van te watertanden, want de Duitse pluimveehouders liepen 15 jaar achter, thans helaas niet meer Verstandige mensen zeiden, dat je reke ning moest houden met de tijd dat de markt verzadigd zou zijn. Dat je tegen die tijd de produktie een klein beetje gereguleerd zou moeten hebben. Anders zou je méér verliezen dan je in de goede tijd gewonnen had. Maar de heren van produktschap en bedrijfsschap stopten de vingers in de oren'. Zij hielden vol dat voor een exporterend land als Nederland iedere regeling uit den boze was. Toen in 1962 de opbrengstprijs voor eieren daalde tot 1,62 (kostprijs toen ƒ2,wilde men wél regelen, mits Ne derland een extreem grote uitvoer toebe deeld kreeg. Dat weigerde de Bondsrepu bliek uiteraard zeer beslist en zo bleef de zaak doorsukkelen. Uiteraard kromp onze uitvoer ineen tot een fraktie van wat men had kunnen redden door tijdig toegeven. Duizenden pluimvee houders gingen bankroet of werden aan handen en voeten gebonden door de kon- trakterende mengvoederindustrie. Dat laat ste verschijnsel is de oorzaak, dat in Ne derland de produktie doorgaat, zelfs al is ze nog zo verliesgevend. En de landbouworganisaties hebben het veel te druk met de prijzen van granen, melk en vlees dan dat zij één minuut over zouden hebben voor pluimveehouders Slachtkuikens net zo. Behalve een legsektor omvat de pluim veehouderij ook een slachtsektor. Men mest eenden, ganzen, parelhoenders en kalkoenen, maar dat zijn, op de kalkoen na, hoogst onbelangrijke beestjes in vergelijking met het slachtkuiken. Daarvan is Nederland zelfs de grootste exporteur ter wereld. De VS produceert wel veel meer, maar kan niet zoveel uitvoeren als wij. De zelfvoorzieningsgraad wisselt bij slachtkuikens van 101—102 procent in de EEG. U ziet, dat een klein gedeelte van de produktie naar derde landen uitgevoerd moet worden, maar dit gaat erg moeilijk. Het gevolg is, dat de markt onder zware druk staat. Wel kent men in Nederland sinds een jaar produktiebeperkende maatregelen, maar die baten weinig doordat tegelijk het ver bruik daalt. Het was in 1973 b.v. 7 kg kip en het daalde vorig jaar tot 6,8 kg. Toch is dat niet de grote oorzaak van de veel te lage prijzen voor de mesters. Nederland telt ongeveer 120 slachterijen, waarvan de helft deelneemt aan de uitvoer naar Duitsland. Op de Westduitse markt bestaat een moordende wedijver tussen ons, enkele Belgen en de Duitsers zelf. De kon sument geniet daarvan, want er is geen vlees, dat zo spotgoedkoop is als kip. Enige samenwerking tussen de slachterijen om niet beneden een bepaalde minimumprijs te leveren, zou in één klap de hele slachtsektor gezond maken. Maar die samenwerking is er niet. Ook hier geldt de slagzin: liever dood dan redelijk. Het erge is, dat de 2700 mesters in ons land verdeeld zijn: niet georganiseerd, slecht georganiseerd. Zij zijn niet in staat de slachterijen te dwingen tot redelijke sa menwerking. Ook de koöperaties staan machteloos. De landbouworganisaties doen alsof al deze onderwerpen hun niet aan gaan. Tenslotte zijn er nog allerlei nationale maatregelen die de konkurrentie vervalsen, zoals in Frankrijk. Het is blijkbaar niet op korte termijn mogelijk hier orde op zaken te stellen, maar van de landbouworganisaties had een andere instelling verwacht mogen worden. (Nadruk verboden). W. Geldof. Voor de v.v. Cortgene komt een artiesten elftal op zondag 29 juni a.s. een voetbal wedstrijd spelen op het gemeentelijk sport terrein te Kortgene. Zij zullen spelen tegen een veteranen- elftal uit Kortgene en begint om half drie. Scheidsrechter is Frans Derks. Artiestenspelers o.a. Ben Cramer, Martie, Serge, Ruud de Wolf, Tonny Alberti, Barend Servet, De Elmondo's, Con. de Vries, Richard Ross, Ton op 't Hof, Jan Karsten, The Berlusons. Komisch commentaar via luidsprekers door Harry Touw. Een en ander is georganiseerd in verband met kampioenschap en promotie van de v.v. Cortgene. OUDE VERSCHILLEN VERDWIJNEN Wanneer een halve eeuw geleden een gezin uit de Beemster, de Veen koloniën of de Betuwe naar Amsterdam, Groningen of Arnhem toog, kwam het terecht in een totaal andere wereld. De tegenstellingen tussen stad en platteland waren in die tijd nog bijzonder groot, men kon met recht spreken van twee zeer uiteenlopende kuituur-patronen, die op allerlei essentiële onder delen van elkaar verschilden. Deze grote tegenstellingen tussen stad en platteland bestaan hedentendage niet meer. Vele plattelanders zijn reeds lang verhuisd naar de stad of pendelen dagelijks voor werk of studie naar stedelijke gemeenten, de moderne kom- inunikatiemiddelen hebben, ook vele oude tegenstellingen doen vervagen; tien duizenden stedelingen hebben zich in de randgemeenten of verder afgelegen woongebieden gevestigd en ook de industrialisatie van het platteland heeft geleid tot een opheffing van vanouds bestaande mentale en sociale ver schillen tussen de stedelijke- en de plattelandsbevolking. Een groot deel van het Nederlandse platteland is trouwens niet kunnen ontkomen aan het proces van toenemende verstedelijking. Nog geen 1/5 deel van de Nederlandse gemeenten kan op dit moment als typisch landelijk worden gekenschetst. Mentale verstedelijking van platteland. Stad en platteland zijn in de laatste de cennia steeds meer naar elkaar toegegroeid. Dit verschijnsel kan iedereen met zijn ogen waarnemen, want talloze plattelandsgemeen ten hebben een stedelijk aanzien gekregen door de bouw van moderne (hoogbouw)- flats, winkelcentra, fabrieken, bioskopen, verkeerslichten en grote kantoorkomplexen. Deze verstedelijking van plattelandsgemeen ten manifesteert zich niet in iedere pro vincie met gelijke intensiteit. Blijkens publikaties van het Centraal Bu reau voor de Statistiek m.b.t. de verstede- lijkingsgraad van Nederlandse gemeenten vinden we vooral in de provincies Utrecht, Noord-Brabant, Drente, Limburg en Gel derland veel verstedelijkte plattelandsge meenten. Gemeenten b.v. als Zeist, Apeldoorn, Heerlen, Kerkrade, Weert, Helmond, Hoo- geveen, Emmen om slechts enkele mar kante voorbeelden te noemen hebben hun oorspronkelijk landelijk karakter reeds goeddeels verloren en hebben een centrum, dat zonder meer een stedelijk allure heeft. Het minst verstedelijkt zijn de platte landsgemeenten in Zeeland en Friesland; de provincies Groningen en Overijssel nemen een tussenpositie in. In Noord- en vooral Zuid-Holland zijn de tegenstellingen het scherpst. Een groot deel van deze provincies behoort tot de verstedelijkte Randstad Holland, maar an derzijds vindt men hier nog typische plat telandsgemeenten, die hun landelijk karak ter grotendeels hebben behouden (Alblasser- waard, een deel van het Westland b.v.). Belangrijker nog dan de uiterlijke ver stedelijking van het platteland is de z.g. mentale verstedelijking. De mentaliteitsver- schillen tussen de plattelander en de stads bewoner zijn veel geringer dan vroeger. Zelfs in gemeenten, die uiterlijk nog een overwegend agrarisch-landelijk karakter dragen, manifesteert de mentale verstede lijking zich op steeds duidelijker wijze, zich uitend in ipodernerc kleding, minder be houdend danken, meer onkerkelijkheid, etc. Intensief kontakt. Het kontakt tussen de bevolking van de stad en van het platteland is veel inten siever dan vroeger. Veel plattelanders, die eerst in de agrarische sektor werkzaam wa ren, werken nu in de industrie waar een veel zakelijker, (lees stedelijke) levenshou ding gebruikelijk is. Veel plattelanders wer ken trouwens in de stad en doen daar sociale kontakten op, die invloed hebben op hun manier van leven Omgekeerd vestigt een toenemend aantal stedelingen zich in de randgemeenten van de grote steden of in een nog verder ge legen woongebied. Deze forensen drukken uiteraard een stempel op de leefgemeen schap in hun nieuwe gemeente. Dat kan ook tot problemen leiden met de oorspron kelijke bewoners van deze gemeenten. De „autochtonen", dus degenen die in het dorp geboren en getogen zijn, hebben in het begin grote moeite met de „alloch tonen", de nieuwe bewoners, die een stede lijke levenswijze huldigen. Vooral in ge meenten, die van oudsher een landelijk karakter hadden bewaard en waar het ver- stcdelijkingsproces nog nauwelijks was door gedrongen, kan dit soms tot botsingen tussen de twee verschillende bevolkings groepen leiden. Ook de „maatschappelijke top" in de diverse plattelandsgemeenten wordt gediffe rentieerder van struktuur. In de oorspron kelijke dorpssamenleving stonden de burge meester, de notaris, de dokter en de „here- boeren" in hoog aanzien en bezaten zij ook politiek gezien een vaak niet geringe macht. Niet zelden danste een heel dorp naar de pijpen van deze notabelen, met wie iedereen dan ook goede vriendjes hoopte te blijven. De laatste jaren hebben zich echter talrijke academici en toonaangevende zakenmensen in dorpen gevestigd en dat kan bij de oude elite aanleiding geven tot allerlei rivaliteits- gevoelens. Vooral in gemeenten met nieuwe indu striële vestigingen is ook de beroepsstruk- tuur in verhouding tot vroeger veel ge varieerder geworden. Rekreatie. Ook op politiek en godsdienstig gebied werkt het verstedelijkingsproces door in vele plattelandsgemeenten. Enerzijds is de onkerkelijkheid toegenomen, anderzijds ook het aantal kerkgenootschappen. Politieke partijen, die voorheen de kiesdeler niet haalden, weten nu wel tot de gemeenteraad door te dringen. Öp het gebied van de rekreatie is er duidelijk sprake van een wisselwerking tus sen stad en platteland. Voor kulturele ge neugten (concerten, schouwburg, musea, etc.) is het platteland als vanouds aangewezen op de stad. Maar ten opzichte van de stad vervult het platteland ook een rekreatieve funktie, die steeds belangrijker begint te worden. Talloze stadsbewoners trekken er gedurende de weekends op uit en zoeken de rust van het platteland op. Dat bevordert weer het kontakt tussen stadsbewoners en plattelandsbewoners en men neemt allerlei gewoonten van elkaar over. Het is overigens zeker niet zo, dat het platteland alleen maar de steedse gewoonten overneemt en dat er in omgekeerde richting geen beïnvloeding zou zijp. Integendeel, alleen al het propageren van de wijkgedachte in de diverse wijken van de grote steden duidt er op, dat er in de stad behoefte bestaat aan overzich telijke leefgemeenschappen, waar de moge lijkheid van menselijke kontakten bestaat. Het maatschappelijke opbouwwerk, en het wijk- en buurthuiswerk trachten als het ware in dc stad weer iets van de oude dorpssamenleving te doen herleven, in zo verre althans, dat de betrokkenheid van de bewoners m.b.t. een bepaalde wijk groter wordt en men ook in het persoonlijk vlak elkaar beter leert kennen. (Nadruk verboden). Beat tt reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Sloehts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE EXAMENS MAVO KORTGENE Bij de in juni 1975 gehouden eindexamens zijn 19 leerlingen geslaagd. Aantal gezakten: geen. De geslaagden waren: Corrie Bakker, Izak Blankenstijn, Henk de Buck, Pamela de Die, Ellen Dingemanse, Piet Koets, Els Noord- hoek, Linelce Noordhoek, Hans Oele, Helma Slabbekoorn, Piet Snoodijk en Cockie Swenne te Kortgene, Meeuwke de Bruyne, Ad Cle ment, Rien Fieman en Joop de Wild te Kats. Corinne van Fraassen te Kamperland. Sjaak Luyk en Ellen van der Weele te Colijnsplaat. EXAMENS MAVO WISSENKERKE Bij de gehouden eindexamens slaagden de volgende leerlingen voor het diploma MAVO-4. Jos Dieleman, Anneke Heijstek, Leen Hui- bregtse, Dianne Imanse, Ko de Nooijer, al len uit Wissenkerke. Ina van Belzen, Erik Bolle, René Faasse, Leny Flipse, Kees Karre- man, Edward Marcusse, Jeanette Oudshoorn, Henri Versluis, allen uit Kamperland. Pietjan Kastelein en Tannie Poortvliet uit Geersdijk en Kees de Vos uit Colijnsplaat. 1 leerling werd afgewezen, 1 kreeg een herexamen en 1 een uitgesteld examen. 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTGENE Uitslag concours Orleans op 14 juni 1975. Deelname 254 duiven. 1 W. C. Versluijs 11.37.02 434.296 235.8 2 P. van Belzen 45.10 440.184 232.2 3 L. de Fouw 41.49 434.630 228.6 4 W. C. Versluijs 42.50 2 225 5 P. van Belzen 48.10 2 221.4 6 P. van Belzen 49.00 3 217.8 7 v. d. Moere-Versluis 44.07 434.058 214.2 8 G. van Liere 50.55 440.289 210.6 9 W. C. Versluijs 46.04 3 207 10 A. J. Bouterse 51.19 440.328 203.4 Uitslag jeugd. Deelname 9 duiven. 1 J. de Kam 12.10.56 434.461 52.8 2 O. Leendertse 16.43 433.586 35.2 3 O. Leendertse 17.31 2 17.6 Uitslag concours Chartres op 21 juni 1975 Deelname 195 duiven. 1 W. C. Versluijs 12.37.09 383.202 185.5 2 W. C. Versluijs 38.09 2 181.8 3 W. C Versluijs 40.29 3 178.1 4 L. de Fouw 42.18 383.947 174.4 5 P. van Belzen 49.40 389.655 170.7 6 W. C. Versluijs 46.19 4 167 7 W. C. Versluijs 46.45 5 163.3 8 S. M. Branderhorst 47.00 382.768 159.6 9 P. van Belzen 55.04 2 155.9 10 Schrier-Clement 49.12 382.762 152.2 Uitslag jeugd. Deelname 9 duiven. 1 O. Leendertse 13.18.43 381.937 47.5 2 J. de Kam 19.51 382.790 31.7 "DIE ROSELaNDER MUSIKANTEN" SPELEN TE COLIJNSPLAAT De bekende stimmunskapelle „Die-Rose lander Musikanten" spelen op zaterdag 28 juni a.s. op de muziektent te Colijnsplaat. Het programma zal bestaan uit Tiroler, Egerlander en Nederlandse muziek. „Die Roselander Musikanten" zijn de laat ste jaren opgetreden in Engeland, Duitsland, Ilse of Man, Frankrijk. Eind augustus gaan zij een toernee door Ierland maken. Het concert zal om 18.30 uur aanvangen, bij ongunstig weer zal het in de amuse mentshal plaats vinden. ZEEUWSE DAG VAN HET PAARD De Zeeuwse Dag van het Paard, die a.s. zaterdag 28 juni gehouden wordt, heeft noodgedwongen Noord-Beveland moeten verlaten. De plaats Kamperland had in de Nederlandse paardenwereld al een heel be kende klank gekregen, doch doordat het terrein dat geschikt was voor het hou den van velerlei manifestaties een andere bestemming heeft gekregen, is na lang zoe ken het oog gevallen op een acht hectare groot terrein achter manege „De Eendracht" te Serooskerke. Het rijk geschakeerde programma ziet er als volgt uit: 13.30: Pony's springen. 13.45: Rassendefilé. 14.05: Koudbloed enkelspannen. 14.15: Shetlanders aangespannen. 14.25: Kampioenen en le premies. 14.45: Pony's springen. 15.00: v. Meerwijk. 15.10: Warm- en koudbloed 4-span aangesp. 15.20: Mevr. Bom en Jac. de Wit. 15.30: Fjorden aangespannen. 15.40: Carroussel J. Meyers. 15.55: Bestgaand rijpaard en pony. 16.10: Mevr. Forest v. d. Peyl. 16.20: v. Meerwijk. 16.30: Koudbloed 4-, 8- en 16-span. 17.00: Verloting.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2