NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WL~m PRINS BERNHARD 64 DE KLUIZENAAR Rabobank G3 Br n r I l!M r—jct tfjB -«pr 51 TBr li 5r~ Plouvier heeft DE schoenen No. 3662 Donderdag 26 juni 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ14,per jaar. Franco per post ƒ12,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, expf, BXW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Zondag 29 juni wordt Prins Bernhard 64 jaar. De feestelijkheden die bij zo'n dag behoren zullen ongetwijfeld in 't niet vallen door het huwelijk van zijn jongste dochter prinses Christina, dat de dag daarvoor in Utrecht zal worden gesloten. Van de prins is bekend dat hij voor zijn vier dochters altijd een uitstekend vader is geweest en hen bij alle voor- en tegenspoed terzijde heeft gestaan. Hij is er ook altijd 'n voorstander van geweest dat zijn dochters de man van hun hart zouden krijgen. Toen in het verleden daarover weieens moeilijkheden waren, heeft de prins zich volledig ingezet om de Nederlanders zo spoedig mogelijk ervan te overtuigen dat de betrokken dochter een goede keuze had gemaakt. Het zal zowel Hare Majesteit als de Prins veel goed doen, dat nu ook het kind waarmee zij toch vele tegenslagen te verwerken kregen een levensgezel gevonden heeft. Wanneer we het stralende paar bezien dan ontdekken we dat prinses Christina aan de zijde van de bescheiden Jorge Guillermo opbloeit tot een charmante jonge vrouw. Wij wensen prins Bernhard, temidden van zijn steeds groter wordende familie en waarvan alle leden aanwezig zullen zijn, een zeer goede verjaardag toe. FEUILLETON door Gerrit Fransseu De bosgrond was hier rul, de stevige voetstappen van de man zo goed als smo rend. Met haar schoenen, die helemaal niet op een wandeling in deze zachte grond berekend waren, zakte ze soms diep weg. Nu voelde ze opeens, dat ze moe was. Hoe lang had ze vandaag al gelopen? Ze wist het niet meer, maar het leek nu uren. In het bos was de schemering al merk baar; het werd steeds grijzer om haar heen. Nu begreep ze hoe goed de raad van de man was, om niet alleen hier achter te blijven. In dit enge bos in het donker, zonder te weten waar een uitgang was naar de bewoonde wereld, zag ze nu als een nachtmerrie. Het scheen haat toe veel langer dan een kwartier geduurd te hebben, toen ze een open plek bereikte. Een soort laan. Aan de kant stond een klein huis met laag dak. De man liep er recht op toe en pas toen hij de deur genaderd was, keek hij om. Hun blikken ontmoetten elkaar voor het eerst wederzijds onderzoekend. Maar de vrouw zag geen flikkering in zijn overigens koele, grijze ogen. Nog altijd had de vrouw met geen woord tot hem gesproken. De man maakte de deur open, een gebaar ma kend. „Ga vast naar binnen; ik moet nog melken," legde hij uit. Zonder af te wachten of ze zijn raad zou opvolgen, liep de man om het huis heen. Ze hoorde zijn voetstappen wegster ven. Even later was het helemaal stil. Be sluiteloos bleef ze nog even staan en keek naar de deuropening. Ze probeerde, of ze iets kon zien, maar het was in het huis zo goed als duister, omdat er maar twee kleine ramen waren, waardoor het snel afnemende schemerlicht nog kon doordrin gen. Terwijl ze met zichzelf dubde wat te doen, kwam uit het huisje een hond, lang zaam stappend. De vrouw op enkele meters afstand van de entree, verstrakte. Het dier was vrij groot, geel gevlekt en zijn lichaam rustte op vier brede poten. Hij kwam voor zichtig naar de vrouw toe, zijn blik op haar gezicht gericht. Ze was bang voor honden, al van jongsaf. Ze vond ze vaak wel lief, maar durfde ze nooit aan te raken uit angst gebeten te worden. Daarom bleef ze nu bewegingloos staan. Niet zozeer van schrik, dan wel in een zekere vorm van gelatenheid. De hond was de vrouw nu genaderd en begon aan haar te snuffelen, rustig en sys tematisch, geleidelijk aan om haar heen lopend, af en toe zijn blik omhoog richtend naar haar gezicht. Maar ze reageerde op geen enkele wijze, nog altijd niet wetend, wat de hond zou kunnen doen. Het dier snoof nog een paar keer nadrukkelijk alsof hij daarmee wilde zeggen; niet veel soeps, draaide haar zijn grote rug toe en liep kalm om het huis heen, uit het oog verdwijnend. De vrouw slaakte een zucht van opluch ting. Nieuwsgierig geworden liep ze nu door naar de deuropening. Ze moest bukken om haar hoofd niet te stoten, want de opening was laag. In het vertrek, waar ze terecht kwam, was het nu bijna donker. Ze zocht aan de wand naar een lichtknopje, maar vond het niet. Pas toen haar ogen enigszins aan het duister gewend waren, ontwaarde ze boven de tafel een hanglamp. Uit haar tas diepte ze een aansteker, knipte die open, zodat ze iets kon zien en zag op een kastje een kaars in een blaker. Erheen lopend ontstak ze de kaars en zette de blaker op tafel. In de hoek bij een der ramen kon ze nu vaagjes een leunstoel zien. Een ouderwetse, wellicht van riet, dacht ze, net als oma indertijd had. Verder zag ze bij de tafel nog een tweetal houten stoelen. Ze besloot od een dezer stoelen te gaan zitten, in af- wachtig van de terugkeer van de man. Na enige minuten kwam de hond weer binnen, liep nog eens naar de vrouw en begon opnieuw aan haar te snuffelen, maar daar had hij al gauw genoeg van. Tenslotte legde hij zijn kop op haar knieën en keek de vrouw aan. Ze kon het niet zien, maar voelde zijn ogen op haar gericht. Schuchter leede ze haar hand op zijn kop en begon te aaien. De hond ging nu op zijn achterste zitten, maar verroerde nauwelijks zijn kop. Ze bleef hem aaien. De kaars verspreidde een spookachtig licht; er kwam iets wind door de deur opening, zodat de vlam enigszins wapperde. Haar ogen waren nu ingesteld op de don kerte rond het kaarslicht. Ze nam de si tuatie in het vertrek op: er was een hoge schouw, waarschijnlijk met een open haard, dacht ze. Ergens aan de wand hingen twee geweren. In een hoek, niet ver van de deur, zag ze een fornuis; er naast een grote, houten bak. Ze kende zoiets, want in een antiekzaak had ze er indertijd een ontdekt; vroeger werden ze gebruikt voor hout en andere brandbare stoffen in te bewaren. Maar hier was de bak dus als zodanig nog in gebruik, begreep ze. De lamp boven de tafel bekeek ze nu ook wat aandachtiger en zag, dat het een olielamp was. Elektriciteit was hier dus niet en evenmin gas. Vandaar de primitieve verlichtingsmiddelen. De hond richtte zijn kop naar de deur en luisterde. Even later hoorde ze de man aankomen en naar binnen stappen. Hij keek naar de vrouw en de hond. Een emmer, die hij droeg naast zich neerzettend, sloot hij de deur en liep naar de tafel. Hij nam het glas uit de hanglamp, .ontstak een lucifer en deed de lamp aan. Het glas er weer op plaatsend, stelde hij de pit bij, zodat een gelijkmatig schijnsel het ver.trek beter ver lichtte. De vrouw keek nog eens rond. Er lag niets op de vloer, enkel wat wit zand. In de open haard resten van verbrand hout. Ze zag de man naar het fornuis gaan. Onder een pomp, die ze nog niet had* gezien, omdat hij in het donkerste hoekje van het vertrek was, vulde de man een keteltje, dat hij op het fornuis plaatste. Daarna opende hij het deurtje en sprokkelde wat takjes onder de kookplaat, die hij aanstak. Ze rook geur van dennen, toen het vuur begon te bran den. Uit de bak pakte de man een turf, brak die in stukken en legde de brokken op het vuur, waarna hij het deurtje weer sloot. De hond was intussen bij het fornuis gaan liggen. Het dier keek naar de man en volgde al zijn bewegingen. Uit de emmer, waarmee de man binnengekomen was. schepte hij melk en deed die in een pannetje, dat hij ook op het fornuis plaatste. Daarna liep hij naar een deur en opende die. Ze hoorde hem traptreden lopen en begreep, dat het een kelder was. Even later kwam hij terug in het vertrek met een bak aard appelen. En passant ook een emmer pak kend, liep hij met dit alles naar de tafel, zette de bak met aardappelen voor haar op tafel en de emmer naast haar voeten op de-grond. Een mes uit zijn zak halend, knipte hij open en legde dat op de aard appelen. „Als u ze schilt, ga ik me wassen; des te vlugger is het eten klaar." Zonder antwoord af te wachten, liep hij weer naar buiten. De vrouw keek naar de houten met vuilbruine aardappelen, grote en kleine. Het mes had een groot heft en het lemmet glom. Blijkbaar werd het da gelijks vele malen gebruikt. In de emmer was een bodempje water. Ze zag nauwelijks het komische van de situatie in, maar dacht: als ik mee wil eten, zal ik er ook wat voor moeten doen. Daarom begon ze te schillen. Het is jaren geleden, dacht ze, dat ik dit voor het laatst heb gedaan. Misschien wel tien, twaalf jaar; ik weet het niet. En met een groot zakmes heb ik ze nog nooit geschild. Ze was nog bezig, toen de man terug keerde in het vertrek. Zijn bovenlichaam was nu bloot. Ze zag zijn brede, begroeide borst en zijn zware, gespierde armen, waar van een deel bruin verbrand was. De man lette niet op haar, maar liep door naar een ander vertrek. Even later kwam hij terug en had een schoon boezeroen aan. Nog altijd scheen de aanwezigheid van de vrouw hem nauwelijks te interesseren. Van de zoldering pakte hij een ham en wilde er een stuk afsnijden, maar realiseerde zich, dat hij zijn mes niet bij zich had. Maar tegen de wand stond een kapmes. Zonder veel plichtplegingen sloeg hij hiermee een stuk van de ham af, hakte dat nog in enkele ■WfMjW kleinere stukjes en deed die in een pan, die hij uit de kast haalde. De rest van de ham ging terug naar de zoldering. De man vulde de vuurhaard bij, ditmaal met grotere stukken hout, pookte even in he.t vuur en sloot opnieuw de deur. Het water in de ketel begon te zingen. Nu keek hij naar de vrouw, die nog altijd zat te schillen. Hij liep naar de tafel en keek in de emmer en toen in de bak. Ev§n rommelde hij er met zijn hand in. „Genoeg," besliste hij op korte toon en voegde er aan toe: „Eet u veel?" Ze haalde haar schouders op. Ik heb wel honger, dacht ze. Ik kan me niets eens herinneren hoe Iaat ik vandaag voor het laatst heb gegeten. „Gewoon," antwoordde ze. Het was de tweede keer, dat hij haar stem hoorde. Ze klonk vlak en toonloos. Als van iemand, die nergens meer interesse voor heeft. (Wordt vervolgd). GESLAAGD Gerda Bouwense uit ICortgene is geslaagd als HAVO-leerlinge van de Scholengemeen schap De Driester te Gouda. Kruiswoordpuzzel no. 432 1 2 3 U r- 9 BB™-""! P i 22 23 2« 5 S 17 |8 12 Uii [25 26 27 mr m 32 34 37TM38 «5 46 56 57 |ggp j™0 61 U |47 48 49 I 59 |ggl60 I 62 Horizontaal: 1. bij elkaar behorend, stel 5. wanorde - 9. kledingstuk - 10. als eerder (afk.) - 12. uitroep - 13. in dat geval - 14. spil - 15. bijb. naam - 17. sappig - 18. dus (Eng.) - 20. teken - 22. het aanhoudend dringen - 25. onbep. voornaamwoord - 28. deel van de voet - 29. geheel van bouw landen bij een dorp - 30. strafwerktuig - 31. lengtemaat - 33. jongensnaam - 35. plaats in Drente - 38. vorm van gooien - 41. lol 42. nakomelingschap - 43. vogel - 45. titel 47. huidaandoening '- 50. herkauwer - 51. jongensnaam - 53. meisjesnaam - 54. voer tuig - 55. zuster (afk.) - 56. elektr. geladen deeltje - 58. Fr. voegwoord - 59. voegwoord 60. waterdier - 61. snuit - 62. wijze. Verticaal: 1. gaarne - 2. rijdier - 3. in orde (afk.) - 4. voorbijganger - 5. regerings- of bestuurslichaam - 6. de somma van (afk.) 7. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) 8. kwaadaardig - 11. land in Europa - 12. roofvis - 16. tijdelijke rijzing van het zee water - 17. kreupele - 19. levenslucht - 21. inwendig orgaan - 23. Fr. voegwoord - 24. maaksel - 26. titel - 27. Nederduits (afk.) 32. een zekere - 34. ongedierte - 35. soort palm - 36. soort steur - 37. schikgodin 38. steenresten - 39. rondom - 40. nako meling - 41. per dozijn (afk.) - 44. N.V. (Fr.) - 45. eens - 46. droogoven - 48. dunne 49. graansoort - 52. Spaanse titel - 55. lust - 57. windrichting (afk.) - 60. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 431 Horizontaal: 1. Geneve - 5. rimpel - 9. dr 10. rebus - 12. op - 14. OAS - 16. mirakel 17. ega - 18. Esla - 20. Oder - 21. aarde 24. reine - 26. ag - 28. na - 29. NS - 30. ka 31. kaf - 33. tel - 35. bod - 37. lot - 38. renet - 39. Eifel - 40. bel - 41. LSK - 43. dra - 44. gom - 46. on - 47. de - 48. nt 50. me - 51. tonen - 53. kraam - 56. ruin 59. leve - 61. Inn - 62. smaragd - 65. Epe 66. ni - 68. enige - 70. rr - 71. eiland 72. albino. Verticaal: 1. gras - 2. nu - 3. vrind - 4. eer 5. ruk - 6. Isere - 7. po - 8. loge - 9. doerak 11. bas - 13. paraat - 15. sla - 17. Ede 19. aan - 20. ons - 22. ratelen - 23. eel 24. rib - 25. Indiana - 27. garen - 30. kolom 32. fel - 34. ets - 36. oer - 37. leg - 40. boerin - 42. kin - 43. dok - 45. meneer 47. don - 49. tal - 51. tin - 52. Emmen 54. regel - 55. mee - 57. unie - 58. sri 60. VPRO - 63. and - 64. aga - 67. nl 69. pi. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1