NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KLUIZENAAR Plonvier heeft DE sehoetsen Zeeland Magazine? A. J. van Gilst No. 3661 Donderdag 19 juni 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij'Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm. excL BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Gerrit Franssen De geelrode bol met z'n felle schitteringen langsheen de wolkenslierten begonnen in kracht af te nemen, naarmate hij dieper wegzonk naar de einder. Al lengden de da gen nu wat sneller en was de zonnekracht elke nieuwe dag weer sterker, als het ware gelijke tred houdend met de vorderende lente, zo tegen acht uur begon het daglicht te tanen. Net als in eenschouwburgzaal na de pauze en na het laatste belletje, waar dan ook heel langzaam het licht der vele lampen afzwakte. Het leek nu net een soort waarschuwing: mijn taak zit er voor dit etmaal weer op, mensen; zorg ervoor, dat je een vervanger voor me hebt op dit deel van de aarde. De vrouw over de zandweg tussen bos en heide, liep rustig, klaarblijkelijk genietend van al het schoons, dat ze zag. Al was het grote heideveld nauwelijks als zodanig her kenbaar, doordat de miljoenen plantjes nog nauwelijks begonnen te ontkiemen, het be loofde straks weer één groot en machtig kleed te worden van verschillende nuances paars. Zo ook met de loofbomen, waaraan enkel wat knoppen zichtbaar waren, die eerst nog wat nadrukkelijker door de warme zon open gekust moesten worden om als frêle jong groen de zoveelste heraut te zijn van weer een nieuwe periode vol zomer- pracht en -weelde. Enkel de naaldbomen toonden al iets van hun nieuwe, verse loten en zelfs op de bodem tussen al die bruine en grauwe stammen veerden de varens op na een lange, donkere en koude winter nacht, geflankeerd door de minuscule spruit jes van de bosbessenplanten, die als het ware heel voorzichtig op verkenning uit bleken te zijn, elke nieuwe, zonnige dag andere roepend uit de grond te komen. De goede aarde, die de bijna afgestorven plan tjes beschermde tegen alles, wat hen kon treffen: regenvlagen, voortgedreven door na- jaars- en lentestormen, sneeuwjachten en felle vorst. Tot de groeiende zon de aarde opnieuw ging koesteren, een nieuwe de- mensie rijgende aan de trits der tijden. In het licht van de langzaam ondergaande zon zag ze het silhouet van iemand, die nog aan het werk was: een man op de heide. Hoewel ze van deze afstand niet kon zien, wat hij precies deed, meende ze te kunnen begrijpen, dat hij een deel van de heidegrond aan het ontginnen was. Om het zodoende op een andere wijze vrucht baar te maken, wellicht ten dienste van de mens. Ze werd nieuwsgierig, maar verhaast te haar tred niet. Het deerde haar evenmin, dat de dag bijna ten einde was en ze mis schien ver van een bewoond deel dezer streek afgedwaald was. Ze had trouwens niet de minste notie van waar ze zich nu bevond. Het kon haar niet schelen. Niets is meer belangrijk voor me, dacht ze, be houdens het leven. En zelfs dat is betrek kelijk. Als ik ook dat moet verliezen, welaan, het zij zo. Hoe dichter ze de eenzame werker na- Beat h reeda geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Hot geheel in 4-kleuren ooMÏag en alle artikelen ▼oerzion van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE derde, des te duidelijker werd zijn figuur: een grote man, zwaar gebouwd, die in een bepaald langzaam ritme met een soort houweel de heideplaggen loswerkte en ze daarna op een hoop plaatste. Er stonden al verscheidene van die hopen. De vrouw begreep, dat hij waarschijnlijk de hele dag al met dit werk bezig was. Vlakbij gekomen zag ze, dat het werktuig, waarmee hij gestadig het ontginningswerk verrichtte, een soort spade was, maar met het snijblad in een kromming, zodat hij alles, wat losgewrikt werd, naar zich toe trok. Het intrigeerde haar. De man had even opgekeken, toen hij de eenzame wan delaarster zag naderen, maar wijdde verder geen aandacht meer aan deze mens. Er zal wel vaker een verdwaalde natuurminner deze bosweg bewandeld hebben en de man zijn arbeid zien verrichtten. Het was even wel de manier van werken, die haar boeide. Dat het zwaar werk was, begreep ze ter stond. Maar de man was grof en zwaar gebouwd. Om zijn bovenlichaam slingerde een vuil blauw boezeroen, bij de hals open. Als hij zijn werk deed, zag de vrouw de donkere, harige borst en ook de begroeide armen, die uit de halve mouwen staken: kabels vlees en spieren, volkomen berekend voor dit moeizame werk. Zijn broek, die met een riem om zijn middel werd gehou den, was van een dusdanig onbestemde kleur, dat ze niet kon bepalen hoe die oor spronkelijk geweest zou zijn. Onder de knie was er een scheur, een winkelhaak en dSfar- door zag ze ook iets van zijn been. De voeten van de man waren in klompen ge stoken; grote, ongeschilderde houten met leren riempjes, zoals men waarschijnlijk in dit deel van het land gewoon was te dragen. De vrouw klom iets omhoog op een wal letje, dat de bosweg scheidde van de heide, zodat ze wat meer zicht had over de enorme vlakte. Nu kon ze duidelijk zien, dat de man al heel wat arbeid verzet had. Waar de heide weggeschoren was door de kromme trekspade, was de grond licht gekleurd. Hier is alles zand, begreep ze. Kan daar nog wat op groeien? Blijkbaar wel, anders zou die man de moeite niet nemen voor dit zware werk. De zon was nu bijna de einder genaderd. Eigenlijk was het anders, want de aarde draait immers om zijn éigen as, dus de zon staat stil; dit deel van de aarde wendt zich af en maakt zich gereed voor de nacht. Voor het eerst keek de man de vreem delinge enige tijd aan. Toen nam hij een soort net, waarin een drinkkruik te zien was op en met een jas in de hand maakte hij aanstalten om weg te gaan. Hij zei: „Blijf hier niet rondlopen; u kunt verdwalen want met een klein half uurtje is het hele maal donker." De vrouw haalde haar schouders op. De man deed enkele passen, ging over het wal letje en kruiste de bosweg. Omdat hij geen antwoord kreeg, scheen hij te aarzelen. Aan de rand van de bosweg keerde hij zich nogmaals om. „Waar staat uw wagen?" vroeg hij. Nogmaals schokschouderde ze. „Ik denk: in de garage. In ieder geval niet hier in de buurt." Hij zei enkel nog: „Blijf niet hier staan. Ga dan maar mee. Een kwartiertje hier van daan woon ik." Ze antwoordde niet, maar volgde hem, als het ware instinctmatig in hem de be schermer wetende. Beiden liepen ze nu aan de rand van de bosweg, het mulle zand vermijdend. Zijn gang was, trots hij de hele dag wellicht deze harde arbeid had verricht, veerkrachtig. Ze verwonderde er zich over. Hij heeft meer uithoudingsvermogen dan een getrainde sportman, begreep ze. Na een paar minuten verliet hij de bos weg, over de diepe karresporen stappend en sloeg een smal pad in. Ze bleef achter hem omdat er niet voldoende ruimte was. De man ging nu het bos in. Automatisch stapte ze in zijn voetstappen, want ze zag nauwelijks een pad. Ze had het volste ver trouwen in hem. Wat gek, dacht ze, ik ken hem niet. Hij is hier in elk geval mijn gids. Wonderlijk, dat ik zonder meer met hem mee ga. Misschien omdat hij vertrou wen inboezemt. Al die tijd werd er niet gesproken; de man keek zelfs niet één keer achterom. Hij had haar uitgenodigd mee te gaan en als ze, om welke reden dan ook, niet wilde, was dat haar zaak; hij had haar immers gewaarschuwd tegen het gevaar van ver dwalen in het donker? (Wordt vervolgd). Makelaars- en Assurantiebedrijf Taxaties Bemiddeling bij aan- en verkoop Hypotheken Verzekeringen Financieringen Makelaar o.g. en assurantiebezorger Ringweg 16, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 2 63. "KERK EN RECREATIE" Op vrijdag 13 juni is de ontmoetings bijeenkomst gehouden tussen de leden van de werkgroep „Kerk en Recreatie" en de a.s. teamleden van het recreatiewerk op de campings in Kamperland en Wissenkerke. Deze teamleden, die uit verschillende de len van het land komen, zullen zes weken bij toerbeurt werkzaam zijn op de campings „Anna Friso", „de Roompot" en „de Molen hoek". Vrijdagmiddag is er kennis gemaakt tus sen de teamleden en de leden van de werk groep. 's Avonds werd onder de leiding van wika Hiensch de plaats van de werkgroep uiteen gezet, de taak van de coördinatrice, Mirjam Schroder, verduidelijkt en volgde er een ge sprek tussen de teamleden met de aanwe zige campinghouders. 's Zaterdagsmorgens is uitvoerig gespro ken over de op te zetten weekprogramma's, zoals die opgesteld en uitgevoerd moeten worden op de campings. Tenslotte werd er nog een bezoek gebracht aan de campings. Uit alles is gebleken, dat deze voorbe reidingsdagen een goede basis zijn om tot een gezonde samenwerking te komen tussen de coördinatrice.de teamleden en de werk groep „Kerk en Recreatie". STUURGROEP DIJKVERSTER KINGEN OOSTERSCHELDE Op enkele plaatsen rond de Oosterschelde zullen de komende maanden de werkzaam heden in het kader van de versterking van dijkgedeelten geleidelijk op gang worden gebracht. Een aantal werken op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland is aanbesteed en gegund en in augustus volgt de aanbeste ding van een dijkvak op Tholen. Het pro gramma voor 1976 wordt momenteel verder uitgewerkt. Toen in november 1974 de regering be sloot tot afsluiting van de Oosterschelde door middel van een stormstuwcaissondam en opdracht gaf tot een verdere studie van deze oplossing werd tevens besloten gelden beschikbaar te stellen voor de partiële aan passing van de bestaande waterkeringen en vooroevers langs de Oosterschelde. Uitgangs punt daarbij is, dat nog in de zeventiger jaren een zodanig .verhoogde veiligheid dient te worden verkregen, dat een uitstel van definitieve beveiliging tot omstreeks 1985 aanvaardbaar is. De vier waterschap pen rond de Oosterschelde Schouwen- Duiveland, Tholen, Noord-Beveland en De brede watering van Zuid-Beveland hebben als eerst verantwoordelijke beheerders van de dijken direct hun medewerking toege zegd en hun diensten aangeboden. Ter voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden werd een bouwbureau op gericht. Hoofd daarvan is ir. P. H. van der Weele, hoofdingenieur a van het arron dissement Goes van rijkswaterstaat. Het wordt bijgestaan door een technische ad viseurs-groep, waarin zitting hebben mede werkers van rijkswaterstaat, provinciale waterstaat, provinciale planologische dienst en waterschappen. In het bestuurlijke vlak werd door gedeputeerde staten van Zeeland een stuurgroep ingesteld onder voorzitterschap van gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingeman. De taak van deze stuurgroep is het gehele projekt op bestuurlijk niveau te begeleiden, de voortgang van de werkzaamheden op de voet te volgen, waar nodig te stimuleren en zo mogelijk eventuele knelpunten op te heffen. In de dezer dagen gehouden vergadering van de werkgroep is een overzicht gegeven van de stand van zaken en is gesproken over de plannen voor het volgend jaar. Op 14 mei j.l. is aanbesteed de verster king van het dijkvak Jonkvrouw Anna- polder, Katspolder en Leendert Abraham polder op Noord-Beveland. Het werk werd op 26 mei gegund aan de fa J. Janse te Middelburg en de fa. Romers te Rozenburg voor een bedrag van-circa 3,2 miljoen. Met de werkzaamheden is inmiddels begonnen. Het opspuiten van zand begint op 16 juni. Dezer dagen zal op Schouwen-Duiveland worden gegund de op 28 mei j.l.' aanbestede versterking van de zeedijk polder Schouwen, district Borrendamme, voor een bedrag van ongeveer 2,9 miljoen aan de fa. Haukes te Kekerdom (Gld.). Aansluitend aan de te maken damaanzet voor de Oosterscheldedam zal een dijkvak van het waterschap Schouwen-Duiveland ter lengte van ongeveer 1 kilometer in oos telijke richting worden versterkt. Met de Deltadienst en de technische dienst van het waterschap wordt bekeken hoe deze werken technisch kunnen worden gecom bineerd. Wat Tholen betreft ligt het in de bedoe ling half augustus a.s. aan te besteden de versterking van het dijkvak Muyepolder, Oudelandpolder en Noordpolder. Het ont werp hiervoor (waarbij rekening is gehouden met de resultaten van het grondmechanisch onderzoek) wordt in een bestek uitgewerkt. Wat Zuid-Beveland aangaat wordt met de gemeente Goes nagegaan, of door het treffen van voorzieningen aan de huidige sluis aan het Goese Sas de veiligheid nog vooj het komende stormseizoen op peil kan worden gebracht. Voor het jaar 1976 is een planning opgemaakt, waarbij voor be paalde onderdelen nog enige wijzigingen kunnen worden aangebracht. Verder is het streven erop gericht zoveel mogelijk aaneen gesloten dijkvakken te versterken. Op het programma 1976 staan in. Zuid- Beveland het dijkvak Wemeldinge Zand- kreekdam (11 km), op Noord-Beveland de Oud Noord-Beveland polder (veerhaven Kats tot Colijnsplaat, ruim 4 km) en'het reste rende gedeelte van de Leendert Abraham polder (circa 200 meter) en op Schouwen- Duiveland het dijkvak Bruinisse Ooster- landpolder en het dijkvak langs de Ooster- landpolder tot Viane. Tevens wordt bezien, of ook het dijkvak tussen Schelphoek en Burghsluis aan de orde kan komen. Er wordt verder een onder zoek ingesteld naar de plaatsen waar be- stortingen aan de vooroever noodzakelijk zijn. Voor Tholen en Sint Philipsland staat voor 1976 op het programma de versterking van het dijkvak langs de Eendracht ten zuiden van Tholen (van stadswal Tholen tot hoek Razernijpolder, 4 km) en de ver sterking van de zuidrand van Sint Philips land (7,5 km), waarbij als alternatief wordt bezien de versterking van het dijkvak tussen Stavenisse en de Noordpolder. Tenslotte kan worden gemeld, dat in de komende tijd een onderzoek zal worden ingesteld naar de wijze, waarop de verster king bij de haven van Stavenisse dient plaats te vinden. Crater* na- 431 Horizontaal: 1. pl. in Zwitserland - 5. huidplooi - 9. titel (afk.) - 10. beeldraadsel 12. voorzetsel - 14. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) - 16. wonder - 17. edelgrootachtbaar (afk.) -18. rivier in Spanje 20. rivier in Duitsland - 21. planeet - 24. koningin (Fr.) - 26. N.V. (Duits) - 28. voor zetsel - 29. vervoerbedrijf (afk.) - 30. vogel 31. korenuitschot - 33. sekonde - 35. bieding 37. bestemming - 38. vrucht - 39. gebergte in Duitsland - 40. schel - 41. luchtstrijd krachten (afk.) - 43. spoedig - 44. plakmiddel 46. Fr. onbep. voornaamwoord - 47. lidwoord 48. deel van de bijbel (afk.) - 50. pers. voornaamwoord - 51. laten zien - 53. ver- koQptent - 56. soort paard - 59. heilwens 61. zijrivier v. d. Donau - 62. edelsteen 65. plaats in Gelderland - 66. nikkel (afk.) 68. unieke - 70. onder het nodige voor behoud (Lat. afk.) - 71. land door water omgeven - 72. pigmentloze. Verticaal: 1. gewas - 2. bijwoord - 3. makker 4. voordat - 5. plotselinge trek - 6. rivier in Frankrijk - 7. rivier in Italië - 8. schouw burgplaats - 9. laaghartig mens - 11. zang stem - 13. klaar - 15. groente - 17. pl. in Gelderland - 19. voorzetsel - 20. gewicht 22. klepperen - 23. drank - 24. gebogen been - 25. deel v. d. Ver. Staten - 27. naai gerei - 30. zuil - 32. hevig - 34. wandver siering - '36. ijzerhoudende aarde - 37. vogeleigenschap - 40. plattelandsvrouw - 42. deel van het hoofd - 43. ligplaats voor schepen - 45. aanspreektitel - 47. Spaanse titel - 49. hoeveelheid - 51. metaal - 52. plaats in Drente - 54. voorschrift - 55. bij woord - 57. verbond - 58. van het heilige Roomse Rijk (Lat. afk.) - 60. omroepvere niging (afk.) - 63. Engels voegwoord - 64. oosterse titel - 67. namelijk (afk.) - 69. onmeetbaar getal. Oplosstpg kruiswoordpuzzel m. 430 Horizontaal: 1. bever - 6. staal - 10. wal 11. diamant - 14. lot - 16. Oran - 17. kl 18. ai - 19. koor - 20. Astarte - 23. gs 25. sl - 26. and - 27. is - 29. zo - 30. ambt 32. ja - 33. in - 34. puin - 36. ader - 38. rug - 40. mier - 41. sr - 42. kam - 43. man 44. km - 45. Aden - 47. deb - 49. kano 51. egel - 52. Po - 53. as - 54. atol - 56. ld - 57. sa - 59. fan - 61. rp - 62. nu 64. saffier - 68. voet - 70. Ie - 71. ek 72. eire - 74. een - 75. portret - 78. lot 79. islam - 80. rabat. Verticaal: 1. bar - 2. elan - 3. ed - 4. riks 5. tm - 6. snit - 7. tt - 8. aloë - 9. Loo 10. Wolga - 12. altaar - 13. aardig - 15. troon - 20. al - 21. An - 22. ei - 24. smaragd 25. stekels - 28. spinaap - 29. zirkoon 31. bd - 35. ue - 37. Ran - 39. une - 40. mak 46. de - 47. doffer - 48. banier - 50. nt 51. eleve - 55. lunet - 58. as - 60. af 61. rr - 63. pens - 65. alom - 66. eker 67. lila - 69. oei - 73. rot - 75. pa - 76. tij 77. ta. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1