NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Plouvier heeft DE) schoenen Zeeland Magazine? BMaitfc S3 No. S«60 Donderdag 12 juni 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post f 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 39 „Ik had gehoopt, dat het verleden ein delijk eens vergeten zou zijn, mevrouw." Ze knikte. „Het is niet mijn bedoeling het verleden op te rakelen, meneer Ter Scheure, maar een wonderlijke speling van het lot wilde, dat ik uw zoon moest ont moeten. En welin vervelende omstan digheden. Ik weet niet, of u op de hoogte bent als zijn vader, maar "zijn huwelijk dreigt schipbreuk te lijden." Zijn ogen lichtten op. „Weet u dan, waar Frans momenteel is, mevrouw? Ik bedoel: waar hij zich bevindt?" „Natuurlijk, meneer: in hetzelfde dorp, waar ik mijn rust zoek. Omdat ik ook overspannen ben. Twee mensen, voor wie het leven een beetje te moeilijk en te veel werd, ontmoetten elkaar in een klein Lu xemburgs dorpje. De jongeman stelde zich voor als Frans ter Scheure. Ik herinnerde me toen, dat een twintigtal jaren geleden ene Willem ter Scheure, gemeente-ambte naar mij te woord stond. En omdat de naam Ter Scheure nu niet bepaald zoveel voorkomt in ons land, ben ik gaan vorsen en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat u de vader bent van deze Frans. Een aardige jongen, momenteel helemaal geen vrolijke Frans, integendeel: hij tilt aan alles te zwaar, omdat hij het niet meer ziet zitten met z'n huwelijk. Een domme jongen, meneer, die het woord scheiding al in zijn mond heeft genomen, terwijl tientallen kilo meters van dat dorp verwijderd een jonge vrouw zit, al even dom, koppig en dus onvermurwbaar. Terwijl beiden diep in hun hart nog van elkaar houden." De man slaakte een hartgrondige zucht. „Goddank, dat u hem gevonden hebt, me vrouw. Althans dat u weet, waar hij mo menteel is. Mijn schoondochter is er kapot van en geeft toe, jaloers en wantrouwend te zijn geweest. Terwijl er waarschijnlijk geen enkele reden tot wantrouwen is ge weest. Ik was gisteravond een paar uurtjes bij haar en ik heb er de halve nacht niet van kunnen slapen, omdat ik niet wist, hoe ik Frans kon bereiken. Want er is intussen een geheel nieuwe factor naar voren gekomen. Een factor, welke een be langrijke rol ik mag wel zeggen: door slaggevende rol kan spelen om dit twee tal weer tot elkaar te brengen, mevrouw. Een heel interessante wending, die geen Van beiden over het hoofd kan zien." „Zo?" De bezoekster keek de winkelier enigszins nieuwsgierig aan. „En wat is die belangrijke en interessante factor dan wel?" „Mijn schoondochter Ina is in verwach ting. Ze is gistermorgen naar haar huis dokter geweest en deze heeft het bevestigd. Mij dunkt, dit is toch wel een doorslaand motief om dit tweetal opnieuw tot elkaar te brengen, vindt u ook niet? Sorry, ik ben niet erg beleefd, bemerk ikHij maakte de deur achter zich open en maakte een uitnodigend gebaar. „Als u uit Luxemburg komt, hebt u al een hele rit achter de rug. Beat u reeds geabonneerd op eaatwee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie, ■et geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen veorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer Dan zal in ieder geval wel een kop koffie smaken. Met iets erbij. Mijn kamer is niet groot, maar ruim genoeg voor twee. Enne... de commies A van het stadhuis bestaat niet meer, mevrouw. Durft u het aan?" Ze begon te glimlachen. „Sorry, meneer... de wijze, waarop ik me aan u presenteerde, was niet goed. Ik bied u mijn excuses aan. Daarom zal het voor mij een genoegen zijn koffie te drinken met Frans' vader. Hij is een keurige, fijne vent. De vader zal ook wel goede eigenschappen hebben." Tijdens de koffie besprak Ter Scheure en zijn bezoekster een plan. Een plan, dat in hun ogen een redelijke kans van slagen had. Willem belde zijn schoondochter op. Op rustige toon vertelde hij, dat het adres van Frans bekend was en dat hij een plan had. „Maar jij moet daarin je medewerking verlenen. Doe je dat?" Nadat Ter Scheure nog een paar bizonderheden had verteld, gaf Ina na enige aarzeling toe. „Goed, dan haal ik je met een klein uurtje op. Pak een koffer in met wat kleren en wat je nodig hebt voor deze reis. Je kunt nooit weten. Dusmet een uurtje. Nee, ik ga zelf niet mee, maar dat is geen bezwaar. Ik ga je voorstellen aan iemand, van wie je ongetwijfeld al eens gelezen hebt. Met deze persoon ga je mee. Apropos, het is een dame, hoor je? Een dame. Maar als je er wat achter zoekt, ga ik kwaad worden, dus Frans ter Scheure wandelde terug naar zijn pension. Hij had getelefoneerd met Wil van der Ven in het wegrestaurant. „Sorry, Wil, met een paar weken laat ik mijn spul len ophalen. Ik ehdank je wel, voor alles, wat je me gegeven hebt, maar tussen ons kan het niets worden. Probeer het te begrijpen. Wil. Ik kan het niet." Ze hadden enkele minuten samen ge sproken. De zwakke poging, welke de ge schokte vrouw nog aanwendde om de man op andere gedachten te brengen, had geen succes. Dus legde ze zich bij zijn beslissing neer. „Maar kom dan ook niet meer in het restaurant. Fransals ik je weerzag, het zou me pijn doen Terwijl hij aan dit gesprek terugdacht, keek hij naar de gezichtseinder en zag de zon achter een heuveltop verzinken. Je kunt nu merken, dat de dagen snel korten, wist hij, op zijn horloge kijkend. Nog geen zeven uur. Over een goed kwartier is het donker. Weer een dag ten einde. Weer een dag, die geen bevrediging heeft geschonken. Wat doe ik hier eigenlijk? Als mevrouw Van- derboven er nu nog was, maar die blijkt vertrokken. Misschien moet ze onverwacht ergens optreden. Zo ongeveer sprak de persoon in kwestie, toen ze Ina ter Scheure in het pension achter liet. „Ik ga nu een rol spelen, waarin ik nog nooit ben opgetreden, maar in aan merking nemende, dat ik in bijna iedere rol min of meer succes had, neem ik aan dat deze overigens zeer exclusieve rol mij ook wel zal liggen. Duim maar voor me, kind. En vertrouw er op, dat alles in orde komt." Van de pensionhoudster was Annette te weten gekomen, welke richting Herr Ter Scheure was ingeslagen. Annette kende die weg. Ze hadden hem samen al een paar keer gelopen. Tot aan het beekbruggetje, waar in de nabijheid een bank stond, waar' het erg rustig was. Misschien zit hij er nog; misschien is hij op de terugweg, want het wordt donker. Ze ontmoetten elkaar op het bruggetje. Frans' blik lichtte op, toen hij de vrouw op zich af zag komen. Hoffelijk drukte hij haar de hand en kuste die. „Dat is een fijne verrassing, mevrouw. Ik hoorde, dat u was vertrokken en daarom nam ik aan, dat u ergens moest optreden." Ze knikte en greep zijn arm, die ze door de hare trok. „Dat moest ik ook, mijn vriend. Elders en hier. Dit hier is mijn laatste optreden. Weet u, welke rol ik moet spelen? Hij keek haar hoofdschuddend aan. Ze is toch enigszins overspannen, dacht hij. Typisch, dat kunstenaars zo kunnen zijn. Doch hij antwoordde enkel: „Geen idee, mevrouw." „Wel, dan zal ik maar van wal steken. En uitgaande van de wetenschap, dat zachte geneesheren stinkende wonden 'maken, val ik dus met de deur in huis. Ik heb uw vrouw gesproken. Ja, Ina. Ik breng u haar groeten over, haar betuigingen van spijt, haar oprechte liefde verzekerend. En ten slotte nog het belangrijkste aan u meede lend: uw vrouw is zwanger, ongeveer twee maanden volgens de huisarts, zodat ze over ongeveer zeven maanden moeder zal zijn van een dochter of zoon van u beiden." Geschrokken bleef Frans staan en trok ziin arm los. Al het bloed week uit zijn gezicht. „Nee, dat kan niet!" riep hij met hese stem uit. „U houdt me voor de gek! Uu bent overspannenwaarom zegt u dit? Waarom doet u me dit aan?" Ze bleef staan. De afstand tussen beiden was nu een paar meter. „Als u denkt, dat ik gek ben, meneer Ter Scheure, moet ik me beledigd voelen. Maar ik houd rekening met uw toestand. En wanneer u soms denkt, dat het kind, dat nu nog als foetus in het lichaam van uw vrouw groeiende is, verwekt is door een ander, beledigt u uw vrouw, die zo onschuldig is als een gehuwde vrouw van onbesproken gedrag maar zijn kan. Het is allemaal waar." Hij keek de vrouw nog altijd enigszins bevreesd aan. „Maarwaarom ging u naar mijn vrouw? Hoe wist u, waar ze woont? Ik heb u haar adres nooit verteld!" „Ik heb niet gezegd, dat ik bij uw vrouw ben geweest. Ik heb haar gesproken. Bij uw vader. Want daar ben ik wel geweest, omdat ik hem nog kende van vroeger. En dan begrijpt u wel onder welke omstan digheden indertijd. We hebben samen ge praat. Uw vader is een sympathieke man, die geboet heeft voor zijn misstap en daar om vond ik, -dat hij maar eens mee moest helpen jullie opnieuw tot elkaar te brengen: u en uw vrouw. Het is nu mooi genoeg geweest, meneer Ter Scheure. En als u nu niet als de wind terugkeert naar uw wettige echtgenote, trommel ik een stuk of wat van de potigste dorpelingen bij elkaar en laat u een pak slaag geven en daarna het dorp uitgooien, stommeling, zoals je daar staat. Je vrouw is in verwachting en houdt van je. Houdt nog meer van je als ze ooit tevoren heeft gedaan. Is bereid alles te vergeven, wederzijds, en opnieuw te begin nen. Want jullie horen bij elkaar, versta je? Schiet op, want van elke minuut, die je hier nog verdoet, zul je straks spijt hebben. Nou?" Hij begon zenuwachtig te lachen. „Het is nog een heel stuk rijden naar Hooger- veld, maar ik denk toch maar, dat ik ga pakken, is 't niet?" Ze zuchtte diep. „Hè, hè, dat is in feite het eerste verstandige woord, dat ik van u hoor. Weldan zeg ik: ga naar uw pension, ren er heen! Wellicht bevindt zich daar een verrassing voor ene Frans ter Scheure Meer hoefde ze niet te zeggen. Opeens begreep hij, wat ze hiermee bedoelde. In de vallende avondschemering zag ze hem omdraaien. Hij liep naar het dorp, de straat in, waar zijn pension was. Hel klonken zijn stappen, die steeds sneller gingen. En lang zaam wegstierven. Maar toen hoorde ze zijn stem de avondstilte doorbreken. En het was een vreugdeklank, die hij uitte, dat éne woord: „Ina!" EINDE SPORTDAG IN KATS Vrijdag 6 juni werd de jaarlijkse sportdag van alle lagere scholen op Noord-Beveland gehouden in Kats, waar de vijfde- en zesde- klassers aan meededen. De leerlingen moesten eerst een aantal proeven afleggen om uit te maken wie gekozen zou worden tot sportmeisje en sportjongen van het jaar. Daarna volgde de touwtrekwedstrijd en de estafette. De scholen uit Wissenkerke vielen niet in de prijzen bij deze wedstrijden. Niet onvermeld mag blijven, dat Marcel van Hekken uit Wissenkerke, als eerste de finish overging na een 3 km lange prestatieloop, waar alle leerlingen aan mee deden. KERNENERGIE Er zijn in. Nederland felle diskussies gaande over de al of niet bestaande nood zaak voor de bouw van kernenergiecentrales. Men wil de bouw voorlopig opschorten 6m eerst meer aandacht te schenken aan on derzoek waardoor de veiligheid van kern energie kan worden verbeterd. De dialoog is helaas op een niveau beland waarbij het prestige meer aksent krijgt dan de zaak zelf. Intussen komen de toeleverings bedrijven voor kernenergie-centrales met hun werkgelegenheid in de knoei. Wij kunnen vons voorstellen dat velen verdwalen in angstkomplexen wanneer zij denken aan de gevaren van de kernenergie die grote aantallen mensen het leven kan kosten. Daarbij wordt echter vergeten dat de andere kant van de energiemedaille een grotere afhankelijkheid betekent van het buitenland in de verzorging van de energie toevoer. Daarbij zullen dan de Arabische staten in het Nabije Oosten een dikke vinger in de energiepap houden. Hier zijn niet minder risiko's aan ver bonden dan aan de bouw van kernenergie centrales. Want de Arabische wereld is een nog groter -kruitvat dan vele kernenergie centrales bij elkaar. Als de Arabieren hun energie-macht gaan uitspelen aan het poli tieke wereldfront, komt er zeker een wereld oorlog. Omdat een groep kibbelende olie sjeiks de daarvoor noodzakelijke verant woordelijkheid niet kan dragen. In België is al opdracht gegeven voor de bouw van vier nieuwe kernenergie centrales. In de V.S. staan er tientallen op het programma. Al werkend met kernenergie kunnen wij er veel ervaring mee opdoen, hetgeen de veiligheid ten goede komt. Bovendien betekent werken met kern energie dat wij duizenden arbeidsplaatsen scheppen van hoogwaardige arbeid. En daar hebben wij in dit ontwikkelde land nu juist behoefte aan. Door onze kennis van kernenergiepro- jekten te verdiepen kunnen wij de wereld onschatbare diensten bewijzen in de energie- sektor. Daarom is vertragen van aktiviteit op dit terrein het scheppen van achterstand. Zelfs Arie Groenevelt van het N.V.V. is die mening toegedaan en die is er zeker niet op uit de werknemers in gevaar te brengen. Als het nog om ondernemers ging SCHOOLREIS CHR. NAT. SCHOOL WISSENKERKE Donderdag 5 juni maakten de klassen 1 t/m 5 hun jaarlijkse schoolreis. 's Morgens om half negen was iedereen bij de school en kon de bus vertrekken. Naar de „Beekse Bergen" ging het deze keer. Daar aangekomen werd er eerst een rit gemaakt dóór het Safaripark, waar vooral de apen niet de indruk maakten erg bang te zijn voor de vele bezoekers; de bus werd maar al te vaak door deze dieren beklommen. 's Middags vermaakte iedereen zich in het strandpark met veel attrakties, waar onbeperkt gebruik van kon worden gemaakt. Om half zeven was de bus weer terug in Wissenkerke en konden de kinderen, afgehaald door hun ouders, voldaan en moe naar huis gaan. Horizontaal: 1. knaagdier - 6. metaal - 10. oever - 11. edelsteen - 14. bestemming - 16. plaats in Afrika - 17. inhoudsmaat (afk.) 18. tandarm zoogdier - 19. groep zangers 20. godin - 23. gedeputeerde Staten (afk.) 25. te zijner plaatse (lat. afk.) - 26. Engels voegwoord - 27. bestaat - 29. op deze wijze 30. openbare betrekking - 32. bevestiging 33. voorzetsel - 34. steenafval - 36. bloedvat 38. deel van het lichaam - 40. insekt - 41. de oudere (afk.) - 42. toiletartikel - 43. mens - 44. afstandsmaat - 45. plaats aan de Rode Zee - 47. debiteur (afk.) - 49. vaar tuig - 51. insekteneter - 52. rivier in Italië 53. spil - 54. koraaleiland - 56. Gode zij lof (lat. afk.) - 57. N.V. (Fr.) - 59. bewon deraar - 61. eerwaardige vader (lat. afk.) 62. bijwoord - 64. edelsteen - 68. deel van het been - 70. Fr. lidwoord - 71. maan stand (afk.) - 72. land in Europa - 74. lid woord - 75. afbeelding - 78. loterijbriefje 79. godsdienst - 80. procentuele korting. Verticaal: 1. hevig - 2. geestdrift - 3. en dergelijke (afk.) - 4. munt (pop) - 5. tot en met (afk.) - 6. coupe - 7. bekende motor races (afk.) - 8. plant - 9. paleis bij Apel doorn - 10. rivier in Rusland - 12. offertafel 13. vriendelijk - 15. koningszetel - 20. reeds 21. meisjesnaam - 22. vogelprodukt - 24. edelsteen - 25. doornen - 28. vierhandig 'zoogdier - 29. edelsteen - 31. buiten dienst (afk.) - 35. uedele (afk.) - 37. vrouw van Aegir - 39. Fr. lidwoord - 40. tam - 46. lidwoord - 47. mannetjesvogel - 48. vaandel 50. deel van de bijbel (afk.) - 51. leerling (Fr.) - 55. bastion - 58. verbrandingsrest 60. klaar - 61. regerings-reglement (afk.) 63. maag - 65. overal - 66. eikschiller - 67. kleur - 69. uitroep - 73. bedorven - 75. familielid - 76. duur van eb en vloed - 77. zoals de akten getuigen (lat. afk.). Oplossing kmiswoordpuns/ no. 429 Horizontaal: 1. graat - 4. ami - 7. medan 10. betrokken - 13. stel - 14. Aida - 16. roi 18. sta, - 20. svp - 22. eva - 23. tweetal 25. eea - 26. em - 27. rue - 28. rr - 29. gr 30. drs - 32. zin - 34. lo - 36. agnatcn 37. bedelen - 38. te - 39. mat - 41. sip 42. is - 43. VS - 45. Ina - 47. sd - 48. del 49. redding - 50. mee - 52. Ino - 53. oer 54. eng - 55. kelk - 59. noot - 62. partituur 65. motet - 66. ANP - 67. dadel. Verticaal: 1. genre - 2. abt - 3. tee - 4. ar 5. monteur - 6. ik - 7. mei - 8. end - 9. nappa - 11. tl - 12. ka - 13. Siam - 15. aser - 17. overgeven - 18. SER - 19. Ate 21. verleiden - 23. tartaar - 24. leiding 29. gat - 30. dam - 31. set - 32. zes - 33. nep - 35. ons - 40. onderin - 44. slok - 45. ido - 46. air - 47. smet - 48. Didam - 51. egaal - 56. Epe - 57. lat - 58. kr - 59. nu 60. oud - 61. ora - 63. ta - 64. tp. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 1 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1