Het wederzjdse wantrouwen HENGELSPORT MARKUSSE H Om het behoud van de grond AKKERBOUW ZAL HET ROER RADIKAAL OM MOETEN GOOIEN. Ook dit voorjaar was voor de bouwboer rampzalig. Een natte herfst werd gevolgd door een dito winter zonder vorst. Toen bleef ook het voorjaar te nat. Februari gaf enkele droge dagen, maar daarna duurde het tot half april eer de grond droger wérd i.p.v. nog natter. En zo kon het gebeuren, dat nieuwe aardappelen gepoot werden terwijl de oude nog niet gerooid waren! In het zuidwesten b.v. kon men op veel plaatsen het land niet op met de rooimachines tot eind april. Het teeltplan kwam in de war. ,Hier en daar kon men zelfs geen suiker bieten zaaien en nam men in arren moede zijn toevlucht tot zomergranen. En de bange vraag kwam op: moet men in de toekomst rekening houden met méér van zulke uitzonderlijke weersomstandigheden? Of ligt het óók aan de grond, dat het zo liep? Het bekende verhaal. Gaat er ergens iets op grote schaal mis, dan zijn er altijd wel groepen mensen die het hebben aan zien komen. Redding is dan alleen mogelijk als mcrl hun ziens wijze volgt, zo is het ook in de landbouvv. Van alternatieve zijde is betoogd, dat de moderne landbouw de grond bederft zodat het geen wonder is dat het zo gelopen is. Daarop heeft de landbouwvoorlichting ge antwoord met duidelijke publikaties, o.m. in het maandblad „Bedrijfsontwikkeling". Daarin is uitvoerig nagegaan wat er met onze grond aan de hand is. De invloed van alle gebruikte bemestingsmethoden, teelt wijzen, bestrijdingsmiddelen enz. is nage gaan. En meh kwam tot de konklusie, dat de vruchtbaarheid van de grond nietv-achter- uit gaat. De nog steeds stijgende opbreng sten (zegt men) tonen dat ook wel aan. Intussen zaten de aanhangers van de „andere" landbouw niet stil. Zij betoogden, dat de voorlichting weer eens het be kende deuntje had gezongen. Wanneer men voldoende kunstmest gebruikt zal de grond inderdaad niet armer worden aan planten- voedende bestanddelen. Ook verliezen de meeste, thans gebruikte bestrijdingsmid delen, sppedig hun werking. Maar daarmee is nog niet aangetoond, dat de vruchtbaar heid van de grond in stand blijft En op de vraag met behulp waarvan die dan kon worden gemeten, antwoordden zij: aan het gehalte aan organische stof De lezer kent het oeroude lesje: humes maakt zandgrond vochthoudender en kleigrond- doorlatender. Pomp dus veel organische stof in de grond en overvloedige regenval wordt beter ver werkt. Dat is nog terdege wóar ook. Gehalte daalt! Volgens de deskundigen zou men 10 jaar lang elk jaar per ha 60 tot 80 ton stro- rijke koeiemest moeten geven om het hu- mesgehalte met één procent te verhogen. Dat is de mestproduktie van 12 tot 15 koeien op een groepstal! Uiteraard geven de moderne stalsystemen (drijfmest) veel min der humes. En een groenbemester heeft aan humusvormende waarde slechts 40% van de betekenis van de genoemde stalmest. Het beste, aldus „Bedrijfsontwikkeling", is de organische-stof-voorziening gewaar borgd op het gemengde bedrijf. Men kan dan nl. de stalmest voor het bouwland be stemmen en het grasland met kunstmest bemesten. Dit is juist, maar in de typische akkerbouwstreken is op veel bedrijven het vee verdwenen. Daar is dus helemaal geen stalmest beschikbaar. En erger nog, daar wordt vaak stro verbrand en géén groen bemester toegepast Daar bevinden zich dan ook de bedrijven die steeds zwaardere machines nodig hebben, omdat de grond steeds taaier wordt Waar dat het geval is zal het roer wel degelijk radikaal om moe ten. Zo niet, dan zullen regenrampen wel méér voorkomen, d.w.z. dat de grond na veel nattigheid steeds langer onbewerk- baar blijft. Op dit punt heeft de alternatieve land bouw gelijk met zijn kritiek. Laten wij wél wezen: er is sinds 1950 in de landbouw een ontwikkeling, waarvan het effekt nog on voldoende bekend is. Op de bouwbedrijven verdwenen vee en grasland. Tegelijk ont wikkelde de mechanisatie zich, wat een zware belasting (letterlijk en figuurlijk) van de bouwvoor betekende. De vraag is of deze Amerikaanse wijze van akkerbouw überhaupt vol te houden is in ons land. De voorlichting zet wel uiteen hoe moei lijk het is, het humus gehalte omhoog te krijgen, maar zij zou óók eens een boekje open kunnen doen over het dalende ge halte aan organische stof als men er niets aan doet. Het is waar dat men veel mest nodig heeft, maar men kan ook stro hak- selert en de groenbemester erdoorheen laten groeien. Dit staat bijna gelijk met een flinke gift stalmest.De man met het gemengde bedrijf kan 'wisselbouw toepassen en dus de gevormde zode telkens opnieuw aan pakken. Dit komt veelal de grasopbrengst tevens ten goede. Tenslotte is er de vraag, of op de een of andere wijze het vee, desnoods als mestvee of uitbesteed jongvee, niet terug zou kunnen keren. Nog moeilijkheden. Er zijn nog wel andere hulpmiddelen. Er zou meer dierlijke veredeling in de akker bouwstreken moeten komen zodat er ook meer mest beschikbaar zou zijn De teelt van lucerno, graszaad en groenvoedergewassen zou aangemoedigd kunnen worden of ge holpen. Men zou middelen en wegen kun nen vinden om stro te komposteren of om huisvuil om te zetten in bruikbare kompost. De teelt van groenbemesters zou aanzien lijk uitgebreid kunnen worden. Het bezwaar vap elke oplossing is, dat zij slechts resultaat op lange térmijn geeft. Het zijn investeringen en zij geven soms de eerste jaren een lager saldo per ha. Dat is b.v. het geval met bijna alles wat men met stro doet als men het niet verkoopt! Gezien de moeilijkheden van het ogenblik is de bouwboer veelal niet bereid tot het doen van investeringen in de grond. Bij dit alles komt óók nog, dat in de overige EEG-landen andere grondsoorten voorkomen waar dit alles nog niet zo aktueel is als bij ons of waar mep het gemengde bedrijf (dat toch zeer grote voordelen heeft) in stand heeft kunnen houden. Afgezien van de vraag of men met abnor maliteiten zoals het weer sinds vorig na jaar) rekening moet houden, dreigt voor veel akkerbouwbedrijven een noodlottige kringloop te ontstaan: zwaardere machines, nóg meer schade aan de struktuur van de grond, geen veranderingen in bouwplan, steeds meer last van water en ten slotte het punt dat de zaak niet meer loont. Dat is dan geen eindpunt. De Groninger klei geeft al vele jaren te zien wat dan. gebeurt: dan verdwijnt de bouwboer en komt er ecp koeieboer voor in de plaats. Hij legt de grond in gras en als hij het goed doet lukt de veehouderij er best op. De vraag is alleen, waarom eerst de een bankroet moet gaan vóór d,e ander het over mag nemen In elk geval kan dit verschijnsel in het zuidwesten spoedig worden waargenomen. (Nadruk verboden.) W. Geldof. 5e AVRO RALLY OP ZATERDAG 14 JUNI AANSTAANDE De AVRO organiseert in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KNAC) de 5e AVRO-Rally, welke zal worden verreden op zaterdag 14 juni aan staande. Deze rally heeft een louter*toe- ristisch-recreatief karakter, uiteraard zon der enig snelheidselement, en is bedoeld voor het gehele gezin. De deelnemers kunnen in of nabij hun woonplaats statten, want de organisatoren hebben ons land in dertig regio's verdeeld, waardoor de in totaal te rijden afstand de 200 km niet te boven zal gaan. Per regio worden tien controleposten ingericht, welke zijn geopend van 07.00 tot 15.00 uur. Door ondernemingen en instellingen zijn voor deze jubileumrally vele fraaie prijzen be schikbaar gesteld. In verband met de geografische ligging, zullen de deelnemers uit Zeeland bij de finish een extra verrassing tegemoet kunnen zien. Het inschrijfgeld bedraagt 12,50 per auto, ongeacht het aantal inzittenden. De prijswinnaars van deze 5e AVRO-rally zullen op zondag 15 juni in het radiopro gramma „Muzikaal Onthaal" tussen 12.00 en 13.00 uur worden bekendgemaakt. INSTALLATIE WERKGROEP Ten Provinciehuize te Middelburg heeft gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann een werkgroep geïnstalleerd, die een studie zal maken van het rapport „Het waterschap en zijn toekomst" van de studiecommissie waterschappen, de z.g. diepdelverscommissie De werkgroep bestaat uit .vertegenwoor digers van de Zeeuwse waterschappen en van de provincie, aangewezen door respec tievelijk het bestuur van de Zeeuwse Wa- terschapsbond en gedeputeerde staten. Van de werkgroep wordt pevraagd het uitbrengen van advies aan gedeputeerde staten over de inhoud van het rapport, in het bijzonder met het oog op de Zeeuwse situatie. De resultaten van de studie gaan ook naar het bestuur van de Zeeuwse Wa- terschapsbond en de Unie van Waterschap pen. Het rapport/advies van de werkgroep zal te zijner tijd, met de visie van gede puteerde staten, in provinciale staten aan de orde komen. De minister, van verkeer en waterstaat heeft bij de toezending van het rapport gedeputeerde staten verzocht hem commentaar op de inhoud te geven. Uit* de werkgroep zijn twee sub-groepen geformeerd. De ene zal de administratieve aspecten onder de loep nemen, de tweede gaat zich in de technische kanten verdiepen. De resultaten ervan komen daarna in de werkgroep op tafel. De werkgroep is als volgt samengesteld: mr. J. F. G. Schlingemann, voorzitter, ge deputeerde J. van den Bos, vice-voorzitter; ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur provinciale waterstaat; mr. J. Kosters, chef 2e afdeling provinciale griffie; mr. A. F. Kooijman, mr. W. F. Methorst en J. C. de Haan, medewerkers van deze afdeling; A. M. Geluk, dijkgraaf waterschap Schouwen- Duiveland; jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, dijkgraaf waterschap Walcheren; drs. R. C. E. Barbé, dijkgraaf waterschap De verenigde Braakmanpolders; J. C. M. Glerum, griffier waterschap De brede wa tering van Zuid-Beveland; J. W. Kusee, griffier waterschap Axeler Ambacht; P. van der Maas, hoofd technische dienst water schap Noord-Beveland. ALS U AAN HENGELSPORT DENKT DAN DENKT U TEVENS AAN TE WISSENKERKE De best gesorteerde hengelsportspeciaalzaak van Zeeland OOK DE ENIGE ABU-SHOP IN DE PROVINCIE Om u enige indruk te geven: wij hebben prachtige, handver vaar digde Splitcane-hengels, in werpgewichten van 0,53 gram, maar ook tot 60 gram werpgewicht. Wij hebben strand- en zeehengels, gemaakt van Frans, Duits en Amerikaans Conolon tot prijzen van 295. Maar ook hebben wij volglas hengels in een prima kwaliteit van slechts ƒ41,en toch een werpgewicht van 100 gr en een goede aktie Molens hebben wij in prijzen van 22,55 tot 175, Reels in prijzen van 65,tot 320, En wat dacht u van onze collectie boothengels? Keuze uit zeker 20 verschillende hengels. Dat vindt u ook nergens. De prijzen lopen van 29,50 tot 290, Eèn grotere sortering kunstaas zult u hoogstwaarschijnlijk nergens in Nederland aantreffen. Laten wij de Jig er eens uitnemen. Een uit stekend kunstaas voor de zeebaars. Nergens meer in Nederland verkrijgbaar. Wij importeerden ze zelf uit Taiwan. Van heinde en ver komen ze ze halen. Wij doen alle moeite om onze klanten aan iets goeds te helpen. Prijs slechts 2,20 en 2,50. Zo zouden wij nog een hele tijd door kunnen gaan. Wij doen dit echter niet, maar nodigen u wel uit eens een kijkje in onze zaak te nemen. U kunt u er dan van overtuigen dat wij geen woord teveel gezegd hebben. Eerder nog te weinig. Maar dat laten wij aan uw beoordeling over. FEUILLETON Ze legde even haar hand op zijn arm. „Mijn beste, door mijn werk, mijn om zwervingen door Europa, krijg je mensen kennis. In hotels, kleedkamers, op de Biihne, noem maar op. Als uw huwelijk honderd procent zou zijn, had u me op z'n minst al een foto van uw vrouw laten zien. En zou u ongetwijfeld elke dag naai* uw vrouw bellen. Of haar schrijven. Maar ik heb geen foto gezien en evenmin zag ik, dat u een brief of iets dergelijks postte. Bovendien ligt er een zwaarmoedige blik in uw ogen. U bent nog jong, meneer ik schat u nog geen dertig. Het leven kan zo prettig zijn, samen. Maar je moet weten te geven. In het huwelijk moeten beide par tijen offers brengen. En de bereidheid om die offers te brengen, moet er zijn. Soms zijn kleinigheden in staat een huwelijk grondig uit te hollen. Omdat een der par tijen koppig is en niet de minste wil zijn. Er moet in het leven veel vergeven worden, meneer. En vergeten." De man wist niet, wat hij er op moest antwoorden en toen hij bleef zwijgen, drukte de vrouw haar hand op de zijne. Als ik me in uw ogen gemengd heb in aangelegen heden, die me niet aangaan, vraag ik u excuus. Laat het uw en mijn vakantie niet bederven. Als u het niet wilt, praat ik ner gens meer over. Frans schudde het hoofd. „Het is niet, 3at ik me beledigd voel, mevrouw. Beslist niet. Wat u zegt over het huwelijk in het algemeen, is wel waar, maar je kunt nu eenmaal niet generaliseren. Ennewat ons betreft het is allemaal zo moeilijk." dooi* Gré de Boer „Vandaar, dat u hier in uw eentje met vakantie bent," knikte de vrouw begrijpend. „Ik praat nergens meer over, meneer Ter Scheure. SorryLaat dit uw vakantie niet bederven. Wat dunkt uzullen we samen ginds wat drinken? Mij dunkt, het is zo ongeveer theetijd." De man vond het een uitstekend idee. De rest| van de middag werd er over Lu xemburg in het algemeen en de Duits- Franse grensstreek in het bizonder gespro ken. En passant verhaalde de zangeres over haar geboorteplaats en toen herinnerde Frans zich plotseling haar naam: Annette Vanderboven, van orgine een Vlaamse, maar al sinds haar vierde jaar wonende in Ne derland. Natuurlijk, in Tielt, het lieflijke stadje op dertig kilometer afstand van Brugge en twintig van Gent, stond haar wieg. Daarna- opgegroeid in Zeeland. Nu wist hij wel weer het een en ander van deze begaafde zangeres. En wist hij even eens, dat ook haar het leed niet was be spaard: haar eerste man na een huwelijk van enige jaren overleden aan een slepende ziekte en daarna een mislukt tweede hu welijk, waarvan ze nog maar een paar jaar gescheiden was. Nu wist hij ook haar leef tijd: twee en veertig moest ze nu zijn. Maar ze was ontegenzeggelijk nog knap en haar hele houding dwong respect af. Hoofdstuk 22. Biecht zonder absolutie. Pas in het begin van de tweede week vertelde Frans alles over zijn huwelijk. Vanaf de vondst in hun auto's tot zijn plotselinge verschijning op die fatale mórgen, toen Ina op de bank zat en Bert Essenga zijn arm om haar heengeslagen hield. „En dat is het dan," zo eindigde Frans zijn verhaal. „U ziet, niet veel fraais. Het is heel aardig om dan te zeggen: ik hoop, dat de moei lijkheden, die u in uw huwelijk hebt, bin nenkort-weer weggevaagd zullen zijn, of iets dergelijksweet u de manier? Ik niet. Overigensblijkbaar geeft ze de voorkeur aan mijn veel oudere buurman als aan mij. Wat kun je er aan dóen?" Ze zaten in de grote Mercedes. Het re gende, dus weer om te wandelen was het niet bepaald. Daarom had hij mevrouw Vanderboven uitgenodigd voor een ritje in de omgeving, hetgeen ze had aanvaard. Op de achterbank lag Limka, de grote slanke jachthond. Die vond het allang goed, want hij was in deze dagen goede maatjes ge worden met de man. Op een heuveltop, waar parkeergelegenheid was, zette hij de wagen zo, dat men een goed uitzicht had over het dal, hoewel het regenachtige weer een lichte nevelsluier er over legde. Hij had de motor afgezet; het raam stond enigszins open. De frisse boslucht kwam binnen. De regen viel, zacht neer in een regelmatige cadans en maakte de grote ruit in korte tijd ondoorzichtig. Maar het deerde hem niet. De hond lag te slapen. De man en de vrouw leunden ieder in een hoek van de wagen. „Het zal natuurlijk wel zijn, zoals je me vertelde," begon de vrouw voorzichtig, „maar ik kan me nauwelijks voorstellen, dat uw vrouw een knappe man als u ver smaadt voor iemand, die jaren en jaren ouder is. Dat is op zichzelf onvoorstelbaar. U zou eens moeten praten met de vrouw van die man: Die is immers ook jaren jonger?" „Jannie? O, die is een poos weg geweest. Bert leek er kapot van, maar mijn vrouw dacht dat ik er de hand in gehad had. Ik wist nota bene niet eens, waar ze was, doch het bleek een dorpje te zijn in de onmiddellijke nabijheid van een stadje Zaltbominel namelijk, waar ik een paar dagen voor zaken moest zijn en waar ik een nacht wegbleef. Ina mijn vrouw dus combineerde het een met het ander en tot overmaat van ramp kon ze mij niet aan de telefoon krijgen ze belde een aantal hotels op, omdat haar vader een attaque had gekregen en naar het zieken huis was gebracht." De vrouw begon iets te begrijpen. „En u was niet in een hotel, die nacht*. Maar bij een particulier. En al zal er niets ge beurd zijn, waarover u zich behoeft te schamen, die persoon zal wel een vrouw geweest zijn." Frans werd rood, maar knikte bevestigend. „Inderdaad." Hij verhaalde, hoe hij Wil van der Ven had leren kennen in het wegres taurant en dat zij hem, mede ook omdat het erg mistig was die avond uitnodigde naar haar huis te rijden en de nacht daar door te brengen. „En dat kon ik natuurlijk niet tegen mijn vrouw zeggen. Ze was toch al zo wantrouwend." „Ja, ja." Ze knikte. „En zo ontstond wederzijds een wantrouwen. Er is niets, dat zo funest is voor een huwelijk, als jaloezie en wantrouwen. Beiden zijn zusje en broertje van elkaar, want waar wantrouwen is, komt de jaloezie naar boven en wie jaloers is, wordt wantrouwend." „Als ik het dus goed begrijp, was het een nare samenloop van omstandigheden, dat die vrouw van meneer Essenga er van door was, verbleef in een dorp nabij Zalt- bommel, waar u ook voor zaken was, en niet naar een hotel ging, maar naar de woning van het dienstertje, zodat uw vrouw u niet kon vinden. En omdat ze u al een beetje wantrouwde de vondst in uw wagen zal haar aanvankelijk goed van streek hebben gebracht trok ze haar conclusies. Jannie Essenga en meneer Frans ter Scheure. De nacht genoeglijk doorbrengend in een dorpje op enkele kilometers van Zaltbommel. Ik begrijp u volkomen, meneer Ter Scheure." Hij knikte maar bleef zwijgen. Annette Vanderboven begreep, wat er in deze jonge man omging. Ze was zelf immers getrouwd geweest en ook bepaalde levensidealen in rook zien opgaan? „U moet zich eens proberen te verplaat sen in de gedachtengang van uw vrouw. Ik ben ook een vrouw, dus ik kan me enigszins voorstellen, hoe uw vrouw mis schien dacht. Punt één: ze vertrouwt uw buurvrouw niet, getuige de vondst in de auto. Niet, dat ze aanneemt, dat u betrok ken bent geweest bij een banale vrijpartij, als ik dat zo mag noemen, maar toch voelt ze aan, dat die Jannie een oogje op u, haar man dus, heeft. Die Jannie gaat er plotseling vandoor en ongeveer in die tijd moet u voor zaken naar Zaltbommel. Me vrouw Essenga is tijdelijk bij een vroegere collega in een dorpje nabij dit stadje. Maar Frans weet dit niet. Dan krijgt haar vader een attaque en belt ze stad en land af om u te kunnen bereiken, hotel na hotel, in wijde omgeving. Ook het enige hotel in Kerkdriel. Maar u bent onvindbaar en kan in feite geen aannemelijke verklaring geven voor wat betreft uw nachetlijk on derkomen. U geeft op haar vraag een ont wijkend antwoord. Zoiets voelt een vrouw intuïtief. Kunt u het haar eigenlijk kwalijk nemen, dat ze u niet helemaal geloofde? Met Jannie heel toevallig in de buurt? Ik denk, dat ik precies zo gereageerd zou hebben, meneer Ter Scheure." Beiden rookten. Frans zag de rookslierten, aangezogen door de lagere temperatuur bui ten de wagen, door de raamopening ver dwijnen. Een grote vrachtauto kwam lang zaam de heuvel oprijden. Het geluid van de motor verbrak dreunend de stilte, die er geheerst had. Maar nadat hij de top bereikte en sneller naar beneden zakte, verstierf het geluid en binnen enkele mi nuten was de stilte teruggekeerd. Heel in de verte,floot een vogel. Het enige, wat ze hoorden, was het lichte getrommel van de regen op het wagendak en tegen de ruiten. (WordtJ vervolgd). TENTOONSTELLING Vanaf maandag 2 juni tot en met zondag 31 augustus organiseert het Zeeuws Mu seum te Middelburg een tentoonstelling van „Middelburg, vóór, tijdens en na de ver woesting in 1940", in het kader van het Monumentenjaar. Aan de hand van talrijke foto's wordt een indruk gegeven van de wederopbouw van deze stad. Op werkdagen zullen filmvoorstellingen worden gegeven van de film „Monumenten, ons een zorg" en de Watersnoodramp van 1953 (van juni tot en met augustus). Het museum is gedurende de maand mei behalve op werkdagen ook op zaterdag middag geopend van 14—17 uur. Tot 31 mei: tekeningen van Panamarenko.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2