Flessentrekkerij SUPERMENSEN GEVRAAGD Een uitbui\dig wuivende Willem-Alexander, die op dinsdag 27 april zijn 9e verjaardag viert. Wij wensen de voorspoedig opgroeiende prins een goede verjaardag toe. Op dezelfde dag dat de koningin haar verjaardag viert wordt mr. Pieter van Vollenhoven 36 jaar oud. Onlangs werd zijn vierde zoon geboren. Tijdens de perskonferentie die naar aanleiding daarvan werd gehouden toonde hij zich wat terughoudender dan bij de geboorte van zijn derde zoon. Toen zei hij namelijk: „We gaan door". Het paar had op een dochter gehoopt, maar toen de vierde spruit weer een zoon bleek te zijn, was deze toch even welkom. Het is ook niet mis, de trotse vader te zijn van vier prinselijke zonen. Wij wensen mr. Pieter van Vollenhoven een zeer prettige verjaardag toe. Op 30 april wordt H.M. Koningin Juliana 66 jaat, wat VOöt Véle Nederlanders weer aanleiding zal zijn om de vlag uit te steken. Onlangs werden wij opgeschrikt door het bericht dat een aantal teleurgestelde mensen het plan had opgevat om de koningin te gijzelen om hiermede hun idealen te verwezenlijken. Een golf van verontwaardiging ging door het land en die toonde weer eens aan hoe verknocht ons volk nog altijd aan het Huis van Oranje is. Gelukkig wordt er bijzonder goed gewaakt over de veiligheid van de koningin en de rest van het vorstenhuis en het is daarom zeer onwaarschijnlijk dat ooit een zo gruwelijke gebeurtenis zal plaatsvinden. Het is goed te weten voor Hare Majesteit dat het grootste gedeelte van het Nederlandse volk oprecht met haar meeleeft en dat wij hopen dat zij nog jaren in goede gezondheid haar toch zo zware taak zal mogen blijven vervullen. Wij wensen haar op haar komende verjaardag temidden van haar steeds groter wordende familie een prettige dag toe. Op de drempel van een nieuwe wereld: Zal de mens zijn eigen wereld nog kunnen leiden 111 Wie de ontwikkelingen in de wereld op de voet volgt en de gebeurtenissen duidelijk tot zich door laat dringen ziet, dat we momenteel leven op de drempel van een nieuwe wereld. Er wordt wel eens gesproken over revolutionaire ontwikke lingen, maar het is in wezen ook zo, dat er zich momenteel op alle terreinen een revolutionaire ontwikkeling voltrekt en wel in een bijzonder snel tempo. AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS In verband met de feestdagen 30 april (Koninginnedag) en 8 mei (Hemelvaartsdag), zal ons blad niet op die donderdagen verschijnen, maar wél op de vrijdagen 2 en 9 mei. Willen onze adverteerders met het inzenden van hun adver tenties daar rekening mee hou den? De inzenddatum voor het num mer van 2 mei is donderdag 12.00 uur en voor die van 9 mei woensdag 7 mei 12.00 uur. De uitgever. NATIONALE SAKOR-KOLLEKTE Een niet gering deel van onze kinderen zit in de knel. In onze tijd van snel ver anderende normen en wegvallende waarden is het niet verwonderlijk dat ouders het soms niet meer zien zitten. Ook de jon geren weten niet meer waar zich op te richten. De kinderbescherming heeft tot taak hier hulp te bieden. Waar mogelijk met de ouders samen wordt getracht deze jeug digen weer op een spoor te zetten en te begeleiden naar de volwassen-wording. De jeugd van nu moet straks de verantwoor ding kunnen dragen, welke elke maat schappij van haar burgers mag vernachten. Deze begeleiding is een taak welke vraagt om een persoonlijke inzet en volle aandacht voor het kind en de jeugdige met zijn eigen karakter en mogelijkheden maar ook met zijn eigen moeilijkheden en behoeften. Deze zorg eist dikwijls meer dan de sub sidie, die de overheid beschikbaar heeft, mogelijk maakt. Hier biedt de SAKOR steun. SAKOR is een afkorting van „Samen werkende Kinderbeschermings Organisaties" en vertegenwoordigt de gehele Nederlandse kinderbescherming van alle gezindten. Deze steun kan alleen gegeven worden met de hulp van de gehele bevolking. Daartoe houdt zij haar jaarlijkse nationale SAKOR-kollekte in de week 2127 april. In Zeeland is voor dit doel werkzaam het Provinciaal SAKOR-komité Zeeland, waarin de in onze provincie gevestigde kinderbeschermings-instellingen deelnemen. Belangrijk is dat de opbrengst in onze provincie voor het grootste deel ten goede komt aan de in Zeeland werkende instel lingen voor kinderbescherming. Gaarne roepen wij u op om in het be lang van het kind gul te geven en daar mee te investeren in hun en ook in uw toekomst. We zien die ontwikkeling op wetenschap pelijke en technologisch gebied. Wanneer we de moeite nemen, om even na te gaan hoe de wetenschappelijke en technische ontwikkeling zich vroeger voltrok, dan zal het pas goed tot ons doordringen, dat het tegenwoordig in een steeds sneller tempo gaat. Dat betekent, dat we met een ko meetachtige snelheid bezig zijn onze oude vertrouwde wereld te veranderen en in die nieuwe wereld zullen onze kinderen en kleinkinderen moeten leven. Ook al juichen we dikwijls de moderne ontwikkeling toe, toch bekruipt ons allen ook wel eens een zekere vrees. Het gaat allemaal zo verschrikkelijk snel en het wordt allemaal zo fantastisch; groeit een en ander de mens niet boven het hoofd? Dat is een vraag van het allergrootste be lang, want van de beantwoording hangt het gehele zijn of niet zijn van de mensheid af. Kunnen we de ontwikkeling niet bij houden en onze wereld in de hand houden, dan betekept dit het einde van alles. We zullen dus wel genoodzaakt zijn, om ten koste van wat ook de ontwikkeling bij te houden en te beheersen. In weerwil van het feit, -dat de gemid delde burger in wat men pleegt te noemen de beschaafde landen, een minimale basis ontwikkeling (lagere school) heeft en velen het echt nog wel wat verder hebben ge bracht, voelen we toch heel duidelijk, dat de grote massa het niet kan bijhouden. In wezen is het zelfs zo, dat ook de zeer hoog ontwikkelden het niet kunnen bij houden en steeds meer genoodzaakt wor den om tot enge specialisatie over te gaan. Het terrein van kennis wordt steeds uitge breider met als gevolg, dat men zich steeds meer tot kleinere delen per persoon moet gaan beperken. Zo worden de mensen, die zich het verst hebben kunnen ontwikkelen, specialisten op een klein terrein, maar verder komen we niet. In de toekomstige wereld zal steeds meer samenwerking een bittere noodzaak zijn. Specialisten op verschillende terreinen zul len zeer nauw moeten samenwerken in een soort „braintrust", om zo te komen tot de mogelijkheid leiding te geven aan de nieuwe maatschappij. Een en ander blijkt ook al uit de verwachtingen die men heeft ten aanzien van het aantal academisch ge- vormden, dat Nederland alleen al in de naaste toekomst nodig heeft. Dat behoeft geen probleem te zijn, want het aantal jonge mensen dat tegenwoordig aan de universiteit gaat studeren is vele malen groter dan vroeger. In de overgangsperiode is het zelfs heel goed mogelijk, dat we in de hoogontwikkelde landen tijdelijk een overschot krijgen aan academici. Daar staat echter tegenover, dat er vele jonge landen zijn, die ook snel moeten en willen ontwikkelen, die een ernstig gebrek aan kader, in de vorm van academici hebben. Er blijft echter een groot probleem be staan. Daar waar men zich tot specialisatie moet beperken, is men genoodzaakt in teamverband te werken. Uit het voordeel van de specialisatie vloeit dan het nadeel van de moeilijkheden, die zich kunnen voor doen bij samenwerking. De vraag duikt op, of het geheel nog goed en vlot bestuur baar blijft. Communicatiestoornissen, wan begrip e.d. kunnen bijzonder slechte in vloeden hebben in een braintrust. Het is daarom wenselijk, dat er toch enkele men sen zullen zijn, die in staat zijn het geheel te overzien en leiding te geven aan de gehele maatschappij. Hiervoor zullen in de toekomst supermensen nodig zijn, met een super-brein. De kans dat die er zullen zijn, is echter zeer klein. Onze biologische ontwikkeling, evolutie zo men wil, heeft nu eenmaal een zeer traag tempo. Een dergelijke ont wikkeling eist veel tijd en houdt dus in geen enkel opzicht gelijke tred met de stormachtige ontwikkeling naar een nieuwe wereld. De mens krijgt geen gelegenheid zich aan te passen en dat houdt een groot gevaar in. Om ons als soort te kunnen blijven handhaven, zullen we ons moeten aanpassen. De nieuwe mens zal in verschillende op zichten anders moefen zijn. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat men genood zaakt zal zijn, in het evolutieproces in te grijpen, wil men de mens zich tijdig laten aanpassen. Reeds bestaat in theorie de mo gelijkheid om op genetisch terrein bepaalde ingrepen te doen, om „mensen naar maat" te maken. Gezien de ontwikkeling mogen we verwachten, dat binnen afzienbare tijd deze theoretische mogelijkheid werkelijkheid is geworden. Door de nood gedrongen zal men dan waarschijnlijk op genetisch gebied gaan ingrijpen. Een dergelijke ontwikkeling is uiteraard niet van gevaar optbloot. We staan er nu misschien nog hoofdschuddend tegenover, maar we moeten niet vergeten, dat in de toekomst ook de ethische normen veran deringen zullen ondergaan. We kunnen daar nu reeds bepaalde ontwikkelingen van aan schouwen. Bezwaren zullen dan gemakkelijk kunnen worden weggeredeneerd aan de hand van nieuwe opvattingen en inzichten. Zo is het misschien mogelijk, dat in de toekomst, in de nieuwe wereld van morgen, die zich nu ontwikkeld, een nieuwe mens ontstaat, die men in verhouding tot de kwaliteiten van de huidige mens een super mens kan noemen. Het is waarschijnlijk ook zo, dat ook deze superintelligente mensen, gezien de eenparige versnelde ontwikkeling van we tenschap en techniek, niet bij machte zullen zijn de nieuwe wereld naar behoren te leiden en in de hand te houden. Verwacht moet worden, dat zij zich bij het bestu ren zullen bedienen van gigantische com puters, die wel in staat zijn alles te over zien, nadat de specialisten de computer van gegevens hebben voorzien. De toekomstige wereld zal mede door computers worden bestuurd. Ook op andere gebieden zal deze computer en hier en daar een zoals boven genoemd „supermens", vol doende zijn, om het geheel draaiende te houden. De grote massa der mensheid krijgt het dan wel bijzonder moeilijk in een we reld, waarvan zij niet veel meer begrijpt en die steeds verder afdrijft van de natuur. We zijn op weg met een gevaarlijk expe riment, waarvan we het einde niet kunnen zien. De ontwikkeling is echter in gang en niets en niemand kan deze meer tegen houden! PEELANDMARS Op 26 april a.s. organiseert de W.S.V. „De Patrijzen" uit Colijnsplaat weer de jaarlijkse Peelandmars. Deze wandeltocht, die via de dijken het eiland Noord-Beveland rond gaat is 54 km lang en wordt dit jaar voor de vijftiende keer gehouden. Onderweg wordt men voorzien van soep. limonade, appels en koffie. De start is om 8.00 uur vanuit het dorpshuis „De Brug". Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een prachtig vaantje. HOE KOMEN WIJ AAN HET WOORD Flessentrekkerij is oplichting. Iedere vorm van oplichting of bedrog kan men ermee aanduiden. Nu zijn er wel uitdrukkingen, die er op wijzen, dat de fles vaak in ongunstig daglicht werd gesteld. Op de fles gaan is bankroet gaan en dat levert ons een fiasco (Italiaans voor fles) op. Maar valt er aan een fles ook nog te trekken??? Vlaams. In het zuiden van ons taalgebied kent men de uitdrukking „iemand op flessen trekken" en dat is de oorsprong van ons woord. De betekenis is: iemand belazeren. Om de uit drukking te begrijpen moet men weten, dat wijn of bier op flessen getrokken werd, d.w.z. dat die vloeistoffen gebotteld werden (in flessen verpakt). Nu hadden vele dis tillateurs, wijnkopers en handelaren gemeen schappelijke pakhuizen. Men probeerde dan ook wel eens zijn flessen te vullen uit andermans vat, waarmee de zaak volkomen duidelijk is. Niet duidelijk is de herkomst van de fles. Alle romaanse woorden, zelfs het middel- latijnsc fiasco en het al genoemde fiasco, voorzover zij fles aanduiden, zijn ontleend aan germaanse talen. Daarin komen van ouds namelijk aanduidingen voor, die er op wijzen dat de strohulzen rond de flessen (tegen breken tijdens vervoer) een naam hadden die later op de fles is overgegaan. Dat klinkt allemaal raadselachtig, maar die strohulzen werden gevlochten en met die vl zit u al in de richting van het woord fles. Althans, volgens vele onderzoekers die toch echt niet te diep in de fles hebben gekeken. W. Geldof. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2