NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Plonvier heeft DE schoenen Maga Zeeland zine? Is oud worden erfelijk? No. 3653 Donderdag 24 april 1975 78e jaargang Druk e.n uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 32 Een diep medelijden welde in de vrouw op. Medelijden vermengd met genegenheid. Want ze hield van deze jongeman. Het feit, dat hij momenteel leed over de vermeende ontrouw van zijn vrouw, deed haar hart bijna smelten van medeleven. Het kon hier natuurlijk niet, maar ze was in staat hem in haar armen te nemen en te troosten, te wiegen als een kind en te zeggen: trek het je niet aan, lieve jongen. Als je wilt, heb je mij. Helemaal. En hoef je je niet alleen te voelen. Maar ze vermande zich. Even legde ze als een beschermingsgebaar haar hand op zijn arm en zei enkel: „Je hebt de sleutel, dus breng alles maar bij me thuis. Ik heb je al gezegd, dat je net zo lang bij me kunt blijven, als je wilt. Zo, meer zeg ik er niet van. Wil je wat eten?" Hij knikte. „Geef me maar een uitsmijter." Zijn pijp zoekend, keek hij enige ogenblikken de vrouw aan. „Dank je. Wil. Fijn, dat ik jou heb in deze dagen." Ze lachte even. „Als je dat maar voor ogen houdt, zal het wel gaan." Na gegeten te hebben, legde hij geld naast zijn bord en kwam overeind. Het was erg druk en de beide diensters hadden han den vol werk om iedereen zo vlug mogelijk te bedienen. In het voorbijgaan tikte hij Willy even op de schouders. „Geld ligt op m'n tafel. Tot ziens." De vrouw lachte. „Dank je. Tot vanavond, he? Misschien ben ik een uurtje vroeger thuis." In de stille woning te Kerkdriel zette Frans ter Scheure zijn koffers neer, liep nog een keer terug naar zijn wagen om zijn tas en verdere papieren er uit te halen, waarna hij de auto op slot deed. Terug in de woning keek hij naar de beide koffers. Dat kan wel tot vanavond wachten. Wil moet maar uit maken, waar ik mijn kleren zo lang kan hangen en leggen. Dat heeft geen haast. Op zijn horloge kijkend constateerde hij, dat het al bijna zes uur was. En nu heb ik zin in een borrel, dacht hij. Kiezend uit de bescheiden bar van de vrouw des huizes, schonk hij zich een glas cognac in. Terwijl hij die dag voor de zoveelste maal zijn pijp stopte, dacht hij: Ik kan me nu voorstellen, dat iemand aan de drank raakt. Er kunnen zich in het leven omstandigheden voordoen, waarin je het niet meer ziet. Dat je zo ongeveer aan het eind van je kracht bent. En wat dan? Hoe reageert een mens dan? Hoe reageert een man onder deze omstandigheden? Als hij tot de slotsom gekomen is, dat zijn huwelijk al lang een farce bleek te zijn en daarom aan stukken ligt? Wat doe je dan? Met het glas in zijn hand zat hij voor zich uit te kijken en vergat de pas gestopte pijp. Scheidingen komen tegenwoordig veel voor. Ten opzichte van de reakties van beide partijen kun je natuurlijk niet gene raliseren, maar bij vrijwel iedereen zal toch wel eens een moment komen, waarin Beat u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer je zo down bent, dat niks je meer kan schelen. Verdorie, nu begrijp ik waarom men dan een stuk in zijn kraag gaat drinken. Ik zou er nu zelf haast zin in hebben. Om bij half acht vond Wil van der Ven de man in de voorkamer, met een glas cognac in de hand en naast hem de fles, die bijna leeg was. Gelijk begreep ze, dat Frans teveel had' gedronken. Hij stak zijn hand op ten groet. „Hallo! Ik heb maar een borrel genomen. In af wachting van je komst!" Ze knikte, haar mantel uittrekkend. „Dat zie ik." Op hem toelopend nam ze de fles met het restant cognac en zette die weg. Op hem neerkijkend zei ze op zachte, doch besliste toon: „Dit is niet de oplossing, Frans." De man haalde zijn schouders op. „Wat kan dat verrekken? 't Is toch allemaal kapot en wat doet de rest er dan toe? Nou? Kan mevrouw Van der Ven, die in hetzelfde schuitje.vaart, er een zinnig antwoord op geven?" Ze zakte neer op een stoel tegenover hem. „Jij weet donders goed, meneer Ter Scheure, waarom ik van mijn man af ben gegaan. Omdat hij teveel dronk naar mijn zin. En als jij van plan bent, zijn voetsporen te volgen, doe me dan een lol en duvel op, he? Aan zuiperds heb ik een hekel. Dat kun jij weten!" Misschien drongen de harde woorden van de vrouw tot zijn enigszins benevelde brein door. Het kan ook zijn, dat hij zich beledigd voelde, want na een onhandige poging overeind te komen, antwoordde hij: „O, als ik niet welkom ben, zeg je het maar, dan ga ik er wel van door. Er zijn ook nog hotels." Ze drukte hem terug op de bank. „En zeker brokken maken achter het stuur, he? Ik ken dat. Ik zie ze vaak genoeg bij ons in het restaurant binnenkomen, vooral als ik nachtdienst heb: half bezopen. En dan spelen ze nog op, omdat we 's nachts niet schenken. Geen drup alcohol. Dat is voor schrift. Nee, longen, jij blijft hier. Hou' op met drinken. Ik maak koffie voor ons klaar. Daar heb jij op dit ogenblik meer aan, dan aan een borrel." Na een paar koppen sterke koffie ge dronken te hebben, kwam bij hem het besef terug, dat hij te ver was gegaan' met drinken. Hij keek de vrouw, die nerveus rookte en kennelijk ontstemd was, berouw vol aan. „Sorry, Wil. Ik had kunnen weten, dat dit je ergernis opwekte. Daar heb ik niet bij stilgestaan." Haar gezicht ontspande; ze lachte even. „Onder jouw omstandigheden was het alles zins begrijpelijk, maar het geeft geen op lossing, jongen. Er is op het moment voor jou maar één alternatief: werken. Jij gaat morgen weer gewoon aan de slag. Dat verzet de zinnen. En als je dan weet, dat je hier iedere avond kunt terugkeren, zal dat op de duur je gemoedsrust wee.r terug geven. Mij zit je niet in de weg, dat weet je. Maar drink alsjeblieft niet teveel, jon gen; dat is zo minderwaardig." De volgende morgen reed hij al vroeg weg. In de gang, bij de deur, kuste hij de vrouw ten afscheid. Ze hield hem nog even vast en drukte op haar beurt haar lippen hartstochtelijk op de zijne. „Doe voorzich tig, jongen," fluisterde ze hees. „Ik wil je graag vanavond weer ongeschonden bij me hebben". Na enkele dagen was Frans zover, dat hij zich verzoend had met de gedachte, dat hij ging scheiden. Daartoe had hij een gesprek gehad met een advokaat, die ge specialiseerd was in echtscheidingszaken. De man zou kontakt opnemen met Frans' vrouw. Voorts gaf hij zijn voorlopige adres in Kerkdriel op. De jurist beloofde hem op de hoogte te houden. „Kwestie van een maand of vier." dacht hij. Dat zei Frans die avond ook tegen Wil van der Ven. Terwijl ze koffie dronken en rookten. De vrouw had de overgordijnen dichtgetrokken en slechts een tweetal sche merlampen zetten 't vertrek in een spaar zaam licht. Ze zaten op de bank, dicht bij elkaar. „Een maand of vier," herhaalde hij. Hij voelde, hoe haar vingers zijn gezicht beroerde. „Dat houd jij niet vol en ik evenmin," antwoordde ze op kalme toon. „Want we zijn beiden van vlees en bloed, jong en gezond en beiden weten we, wat je gaat missen, als je eenmaal getrouwd bent geweest. Laten we elkaar alsjeblieft niet voor de gek houden. Daarom zul jij een dezer dagen moeten beslissen, Frans. Of je komt bij me inwonen en dan bedoel ik dat voor de volle honderd procent, dus ook des nachtsOf je gaat ergens anders heen, voor mijn part een hotel of een fa milielid, want ik heb geen zin iedere avond mezelf te pijnigen met de wetenschap, dat ik onder één dak lig met iemand, die mis schien eveneens ligt te hunkeren, maar het niet wil weten." De man wist, dat ze gelijk had. Toch was zijn commentaar voorzichtig: „Laten we geen onberaden dingen doen. Wil. Ten slotte ben ik op het moment nog getrouwd." Wil van der Ven keek haar gast verbaasd aan. Op min of meer geërgerde toon ant woordde ze: „Nou? En? Maakt dat vonnis van de rechtbank wat uit, dat je waar schijnlijk pas over enkele maanden uitge sproken krijgt? Aan het feit an Sich? Enfin, je moet het zelf weten. Ik mag je, dat weet je. Ik mag je verbazend graag. Al die tijd reeds, waarin je bij ons kwam om te eten. Dat je getrouwd was, bemerkte ik. Logisch. Daarom bleef ik een beetje op een afstand. Maar nuZe drukte zich. heftig tegen hem aan. „Pak me es stevig, Frans. Als je me dan niet wilt, geef me dan in elk geval 'eens een zoen Ze hief haar half geopende mond omhoog en in een opwelling drukte hij wild zijn lippen er op, terwijl zijn hand haar voor zichtig beroerde. Ze rilde van genoegen. „Frans," fluisterde ze tussen haar kussen door, „alsjeblieftpijnig mij en jezelf niet langer De volgende morgen, toen hij het stille dorp uitreed, had hij een morele kater. En was humeurig. Hij bemerkte het zelf, nadat hij de eerste klant had bezocht. Ik ben niet in de juiste stemming om de mensen te benaderen, wist hij. En het komt enkel en alleen door het feit, dat ik losgeslagen ben. Ina, kind, je moest eens weten, wat je veroorzaakt heb met je ontrouw. Hij reed naar zijn volgende klant, waar hij zich zoveel mogelijk op zijn werk probeerde te concentreren. Het duurde geruime' tijd, vooraleer de betrokken klant de apparatuur had bekeken en zijn bestelling deed. Het was later geworden, dan in zijn bedoeling lag, zodat hij een hotel opzocht, waaruit hij het wegrestaurant belde en verzocht door te geven aan mevrouw Van der Ven, dat hij in een hotel bleef. Pas twee dagen later draaide hij 's avonds zijn wagen het parkeerterrein van het weg restaurant op. Terwijl hij uitstapte en het portier afsloot, keek hij op zijn horloge: bijna half acht. Was Wil waarschijnlijk al naar huis. Maar voorlopig had hij geen zin naar Kerkdriel te rijden. Inwendig schaamde hij zich, omdat hij in feite tegen zijn vast besloten wil zich toch had laten gaan. Zon der Wil persé de schuld te geven, wist hij nu, dat zij de situatie van het moment had uitgebuit. En mocht hij dat de vrouw kwa lijk nemen? Welke man blijft sterk in zulke ogenblikken? Toch schaamde hij zich. Tijdens deze dagen had hij diep nagedacht over Ina. En wist: ik heb geen been om op te staan. Ik heb geen enkel bewijs, dat zij meer gehad heeft met Bert. Terwil ikHoe zou Ina het maken? Blijft ze alleen wonen in het huis in Hoogerveld? Naast Bert en Jannie? Mij dunkt, met de wetenschap, dat haar huwe lijk stuk is gegaan door haar eigen buur man, moet op den duur toch ondraaglijk worden. (Wordt vervolgd). Hoe oud kan een mens worden? Het is een vraag, waar eigenlijk niemand tot nog toe een wetenschappelijk juist ant woord op kan geven. Oh zeker, we weten dat de gemiddelde levensverwachting tegenwoordig voor de man en vrouw 74 tot 76 jaar is. Dat is prachtig en zegt ons, dat de mens van deze tijd gemiddeld aanzienlijk ouder wordt dan de mens uit de voorbije eeuwen. In de oudheid was de gemiddelde levenskans van de mens ongeveer 28 jaar. Dat wilde niet zeggen v dat een mens van 28 jaar toen oud was. Neen, de mensen stierven door verschillende omstandigheden toen op vrij jonge leeftijd en daardoor lag dat cijfer zo laag. Er werden toen in die oude tijden ook wel sommige mensen heel oud. De gemiddelde lage levenskans is vrij lang zo gebleven en men moest er vrede mee hebben. De mens werd tenslotte door zoveel ziekten en andere gevaren bedreigd, dat de kans om oud te worden maar heel klein was. Rond 1500 was de gemiddelde levenskans nog maar zo'n dertig jaar. Zelfs betrek kelijk kort geleden was dit cijfer nog maar weinig gestegen, want rond 1900 was de verwachting voor mannen nog maar 48 jaar en voor vrouwen lag dat cijfer op 49. In de laatste zeventig jaar is er dus wel een formidabele sprong gemaakt. We weten allen wel wat de verschillende oorzaken van het stijgen van dit cijfer zijn. De medische techniek is aanzienlijk beter ontwikkeld dan vroeger, het is eigenlijk geen vergelijk. De hygiëne is sterk voor uitgegaan, kortom er zijn vele factoren aan te wijzen die hierin een belangrijke rol spelen. Maar dat neemt allemaal nog steeds niet weg, dat we als het er op aan komt niet weten hoe oud de mens eigenlijk wel zou kunnen worden. We kennen ook in ons land een bepaald aantal mensen die de honderd jaar achter de rug hebben. Maar na die leeftijd duurt het meestal niet meer zo heel lang of ook zij gaan ons verlaten, de een iets eerder dan de ander. Moeten we nu aannemen, dat de mens maximaal zo'n honderdtien of honderdvijftien kan worden en ouder niet? Neen, want er zijn gevallen bekend van mensen die nog aanzienlijk ouder worden en met dat al blijft het dus een raadsel hoe oud de mens onder optimale omstan digheden levend, wel zou kunnen worden. De moeilijkheid schuilt namelijk in het' feit, dat de natuurlijke, fysiologische dood d.w.z. het eindigen van het leven tenge volge van een algemene gelijkwaardige af slijting van alle organen, die tenslotte leidt tot een algemene ouderdoms-atrophie van alle organen en elementen en tenslotte tot uitdoving van alle functies, zeer waarschijn lijk uiterst zelden voorkomt, ja, men kan zich zelfs afvragen of zoiets wel ooit zal voorkomen, want in werkelijkheid zal de dood steeds in zeker opzicht accidenteel zijn Vanaf het moment dat een mens wordt geboren, begint in wezen het verouderen, het verslijten van zijn lichaam. Hoe oud hij zuiver fysiologisch zal worden, hangt af van een aantal faktoren, zoals de manier van leven, het miljeu, de kwaliteit van al zijn organen e.d. De ketting is ook hier zo sterk als zijn zwakste schakel. Het is heel goed mogelijk dat het individu stérft op een bepaalde leeftijd als gevolg van het feit dat een bepaald orgaan, of een bepaalde functie is uitgevallen, terwijl de overige organen en functies misschien nog vele jaren zouden hebben kunnen doorwerken. Daarom is het zo'n raadsel hoe oud de mens optimaal kan worden. Wel menen veel wetenschappelijke onder zoekers, dat oud worden waarschijnlijk een erfelijke zaak is. Veel zeer oude mensen hadden in hun families ook personen die zo bijzonder oud werden. Russische onder zoekers hebben geconstateerd, dat dit bij voorbeeld in Georgië, in de Kaukasus, wel /Iegelijk een zaak was die zeer veel voor kwam bij deze mensen, die er om bekend staan dat zij zo oud worden. Hebt u soms ouders of grootouders die erg oud worden? Dan maakt u een goede kans om fysiologisch ook oud te kunnen worden. Kruiswoordpuzzel no. 423 B75-" Wfpi75up Horizontaal: 1. vreemde munt - 4. grote boor - 9. soort - 11. aanzien - 13. jongens naam - 14. laatste nieuws (afk,)]- 15. vis 16. en dergelijke (afk.) - 17. tweevoudig 21. Fr. lidwoord - 23. wapen - 25. verdie pingen - 27. bijwoord - 28. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 30. goud (Fr.) - 31. tandarm zoogdier - 32. feestelijkheden - 37. schip - 38. rijksgrens (afk.) - 39. de on bekende (afk.) - 40. knaagdier - 42. rondhout 43. lidwoord - 44. vruchtennat - 45. getij 46. water in Brabant - 47. tam - 49. de dato (afk.) - 51. displaced person (afk.) 52. voetbalvereniging - 53. minderheid - 59. tandarm zoogdier - 60. verlaagde toon - 61. voorzetsel - 62. windrichting (afk.) - 64. gehalte - 68. listig - 71. soort onderwijs (afk.) - 72. zonder genade - 75. maanstand (afk.) - 76. drank - 78. voegwoord - 79. bergplaats - 80. schortje - 82. staatsbedrijf (afk.) - 83. kuiperij - 84. pl. in België. Verticaal: 2. verstand - 3. bijwoord - 5. telwoord - 6. plaats in Gelderland - 7. drank 8. niet dezelfden - 9. rondhout - 10. onb. hoofdtelwoord - 12. gasten - 15. mooie steen - 16. ik - 18. pers. vnw. - 19. laatst leden (afk.) - 20. hetzelfde (afk.) - 22. boom 24. deel van het jaar - 26. vogel - 29. als volgt (afk.) - 30. jongensnaam - 32. prachtig 33. deel van een trap - 34. ontwikkeld insekt 35. ongerijmd - 36. voorzetsel - 37. ledemaat 41. ter attentië van (afk.) - 48. hard geluid 50. onaangenaam te kennen geven - 51. deel van de week - 52. schaakstuk - 54. flesje - 55. bestaat - 56. het romeinse rijk (Lat. afk.) - 57. unieke - 58. smak 63. luchtstrijdkrachten (afk.) - 65. oven- ktabber - 66. Fr. onbep. vnw. - 67. de onbekende (afk.) - 69. Chin, maat - 70. map 73. oot - 74. sprookjesfiguur - 77. Frans voegwoord - 81. deel van Amerika (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 422 Horizontaal: 1. genever - 6. Veendam - 12. AOW - 13. op - 15. re - 16. Ate - 17. Is 19] Ierland - 23. mi - 24. rekel - 25. set 26. oker - 28. kader - 30. Ie - 31. elk 33. non - 34. adder - 36. stand - 38. sober 40. st - 41. de - 42. ie - 43. ic - 45. ovale 48. vrede - 50. akker - 52. mal - 54. tea 56. va - 57. ampel - 59. daar - 60. pro 62. Eifel - 63. rek - 65. toerist - 68. Aa 69. Ems - 71. sr - 72. en - 74. vla,- 75. nalaten - 76. brutaal. 1 Verticaal: 1. galjoen - 2. Eos - 3. nw 4. vo - 5. epiek - 7. era - 8. eens - 9. da 10. alm - 11. meikers - 14. nr - 18. ver 20. eland - 21. loens - 22. derde - 24. rekstok - 27. kl - 29. do - 30. Ie - 32. radar 34. abeel - 35. drietal - 37. nel - 39. oir 44. laveren - 46. voort - 47. emmer - 48. vlees - 49. garnaal - 51. ka - 53. ap 55. ea - 58. liter - 59. Dee - 61. oost 64. KMA - 66. ere - 67. ik - 68. ala - 70. sl - 73. nu - 74. va. GANZEP80RTSTRAAT 21 - TEL. 8535 - GOK

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1