Amerika heeft een nieuwe super-bommenwerper VROEGER MET PENSIOEN Maar de Rockwell B-1 is nog niet in dienst DOOR HUGO HOOFTMAN. De nieuwste Amerikaanse strategische bommenwerper is de Rockwell (vroeger North American) B-1, die bestemd is om de verouderde Boeing B-52's te gaan opvolgen. Volgens de plannen wil de United States Air Force 244 van deze bommenwerpers gaan kopen en dat tegen de lieve som van een 84 miljoen dollar per stuk.. Onnodig te zeggen, dat er in het Amerikaanse Congres nogal ver zet tegen deze enorme uitgave is en het blijft dan ook afwachten of het Con gres met deze grote order akkoord zal gaan. Vroeger ging men ervan uit, dat een strategische bommenwerper heel hoog moest vliegen. Daar is inmiddels weer verandering in gekomen en de B-1 is nu dan ook ontworpen om op „boomhoogte" vlak over de grond het vijandelijk gebied binnen te vliegen, omdat de vijandelijke radar dan niet in staat is deze machines waar te nemen en op te sporen. .Overigens kan de B-1 zowel ont zettend laag als heel hoog vliegen Bijzondere vleugelkonstruktie. De B-1 is uiteraard zeer modern van konceptie en is wat men noemt een „swing wing" bommenwerper. Dat wil zeggen dat de pijlstand van de vleugel tijdens de vlucht kan worden gewijzigd. Voor vliegen met ge ringe snelheid b.v. bij de landing wordt de vleugel geheel gestrekt en heeft dan een spanwijdte van ca. 41 meter. Bij snel vliegen met Mach 2 tweemaal de geluidssnelheid wordt de pijlstelling zo groot mogelijk gemaakt waardoor de span wijdte wordt verminderd tot slechts 24 me ter. Reeds eerder hadden de Amerikanen hun F-lll met verstelbare pijlvleugel, maar nu is dan voor het eerst zo'n enorme bommenwerper startgewicht ca.-176 ton met een dergelijke vleugelkonstruktie uitgerust. Op 23 december 1974 werd de eerste vlucht met de B-1 gemaakt, waarbij het reusachtige toestel vloog van het fabrieks- vliegveld te Palmdale naar Edwards Air Force Base. Charlie Bock was gezagvoerder en ook waren er twee mensen van de USAF aan boord. Er worden in totaal vier proto types van de B-1 gebouwd, waarvan drie vliegende exemplaren terwijl het vierde exemplaar bedoeld is voor statische proeven op de grond. De tweede B-1 vloog begin 1975 en in feite was dit het derde proto type, want het tweede is het niet vliegende exemplaar voor grondproeven. Eind 1976 zou beslist worden over de serieproduktie van het toestel. Op z'n vroegst in 1979 kan de B-1 dan bij de Amerikaanse lucht macht in dienst komen en het eerste squadron kan pas op z'n vroegst in 1981 operationeel zijn. Dat wordt dan wel hoog tijd. omdat de B-52 zijn tijd er dan wel op heeft zitten. De B-52 dateert al van 1953 en de nieuwste uitvoering, de B-52H, is ook al weer meer dan tien jaar oud. Vernietigingskracht. Hoewel de B-1 maar tweederde van de afmetingen van de B-52 heeft, kan hij een tweemaal zo grote boramenlast meenemen en is zijn snelheid bijna tweemaal zo hoog In plaats van 8 motoren heeft de B-1 er maar vier, en die zijn natuurlijk enorm krachtig. Het zijn General Electric FlOl's die een stuwkracht leveren van maar liefst 13.500 kg elk. Ze zijn in paren onder de vleugels aangebracht. Het frontopper vlak van de B-52 is ook veel groter dan dat van de B-1, en voor deze laatste is Vrijkomende arbeidsplaatsen. Er zijn ekonomische voordelen aan het vervroegde pensioen. In hun verouderde opvatting vastgeroeste mensen wordt- een stuk frustatie ontnomen. Jonge' mensen van 25 jaar of jonger komen in hun plaats. Het is ook niet ondenkbaar dat een jonge vrouw de plaats van een oudere man in neemt. Het percentage vrouwen in het ar beidsproces zal nog stijgen. Met die ver jonging van de produktieve generatie zal ene flink stuk arbeidsproduktiviteit kunnen worden gewonnen. Die hebben wij juist nodig om de reële loonkosten beter te kun nen handhaven. Vervolgens heeft die vervroegde pensio nering geen betrekking op alle 64-jarigen. Bij vele concerns gaan er tallozen al vroeger met pensioen. Men kijke maar eens naar Philips en Shell. Bovendien is het aantal genieters van ziekengeld en uitkeringen in gevolge arbeidsongeschiktheid op die leef tijd vrij groot, zodat er op het miljard van Boersma een heleboel is af te dingen. Ook wij weten, dat met een jaar vervroegd pen sioen de gehele werkloosheid niet is af te kopen, maar er zullen naar onze mening wel enkele tienduizenden arbeidsplaatsen Vrij komen. Een niet geringe winst. Boven dien zóu de verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd nu eindelijk eens aan de orde moeten komen om verschillende re denen. De voornaamste daarvan is, dat de dat een voordeel omdat hij nu minder ge makkelijk op vijandelijke radarschermen is waar te nemen. Aanvankelijk had men het plan om 45% van de konstruktie van titanium te ver vaardigen. De kosten daarvan bleken echter zo schrikbarend hoog, dat nu uiteindelijk slechts 20% van het toestel uit titanium gebouwd wordt. De rest dus nog alumi nium, dat minder goed tegen hitte bestand is dan titanium. De B-1 wordt bewapend met maar liefst 24 SRAM's, de z.g. „Short Rang Attack Missiles". Deze raketten wegen 900 kilo en hebben een bereik van ca. 160 km. De bommenwerper kan ze dus op grote afstand van het doel afvuren en hoeft niet meer zelf boven een zwaarverdedigd doel te ko men. Aan „gewone" bommen kan de B-1 overigens 33 ton meevoeren in de romp plus nog 18 ton onder de vleugels. Al met al dus een afschuwelijke vernietigingskracht. Een pluspunt van de B-1 ten opzichte van de B-52 vormt nog de korte startlengte, zodat van veel meer vliegbases met korte banen gebruik kan worden gemaakt. Wanneer operationeel. De proefvluchten die thans plaatsvinden zullen voor een belangrijk deel uitmaken of de B-1 in produktie zal gaan. En natuur lijk moeten er politieke en budgettaire problemen worden overwonnen. De voor ganger van de B-1, de machtige B-70, kwam nooit in produktie en staat nu reeds in het Air Force Museum. De toekomst zal leren of het met de B-1 net zo-zal gaan, of dit toestel zijn rol in de wereldpolitiek en hopelijk dan voornamelijk een rol van afschrikking daadwerkelijk zal gaan spelen. De prototypes worden aangeduid als Air Vehicle no. 1, 2 en 3. No 2 zou pas medio 1976 gaan vliegen, no. 3 eind 1975. Opgemerkt dient nog, dat de B-1 een be manning van slechts 3 koppen heeft, tegen de B-52 een bemanning van 10-12 man De drie bemanningsleden zitten in een kapsule die in geval van nood in zijn ge heel afwerpbaar is en aan grote parachutes naar de aarde kan afdalen. De B-IA is te vergelijken met de „Back fire" van de Russische luchtmacht, die echter al in operationele dienst moet zijn. (Nadruk verboden). grote veranderingen op ekonomisch en tech nologisch gebied zo ingrijpend zijn, dat deze door vele ouderen niet meer wordt begrepen. Voor deze mensen is het leveren van een arbeidsprestatie een kwelling ge worden. Het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (Nipo) heeft onlangs een enquête gehouden over de wens om vroeger met pensioen te gaan. Ongeveer 80%' van alle werkenden tussen 58 en 65 jaar koos toen voor een vervroegde pensionering om zo jongeren een kans te geven. Naar schatting zou de helft van de oudere werknemers wel met 60 jaar pensioen willen hebben. Er is dus zeker een grote meerderheid die op 64 jaar de arbeidslier aan de wilgen wil hangen. Premieverhogingen. Als wij nu eens naar de belangrijke kos tenkant kijken dan gaan wij uit van het miljard kosten dat minister Boersma daar voor rekent en met hem de Sociale Ver zekeringsbank. Wij hebben al aangetoond, dat dit bedrag lager moet liggen. Voor een aantal van hen zal de werkloosheidsuitke ring ook nog worden omgezet in pensioen, want in de oudere leeftijdsklassen zit zeker een percentage werklozen. Voor'het overige komt de kritiek vooral van de zijde van de verzekeringsdeskundigen. Deze mensen moe ten dan alle pensioenbedrageii en sterfte kansen opnieuw berekenen. Zij 'menen, dat een premie dan gemiddeld met 15 tot 25% omhoog zou gaan. tóat geldt voor de partikuliere verzekeringen en de overheids- verzekeringen. Zo Zijn b.v. de premie voor de AOW bij een pensioen op 64 jaar met 10% om hoog mdeten. De werkgevers zouden weer een extra last op hun nek krijgen en deze zitten toch al met het kostenwater tot hun lippen. Nu is het altijd mogelijk, dit soort kosten af te wentelen op de overheid en dat zou o.i. ook stellig moeten gebeuren. Dat geldt ook voor andere premies. Er zullen echter ook besparingen optreden in de sektor van ziekengelduitkeringen, maar ook op het terrein van de dokterskosten bij het ziekenfonds. Al die ouderen, die hijgend hun 65 jaar halen, zullen minder naar de dokter hoeven. Ook is de vraag nog onvoldoende onder ogen gezien of er geen regeling is te treffen of men met behoud van de pensioenrechten op 65 jaar op het 64e jaar bij vertrek niet met een jaar lager inkomen genoegen zou kunnen nemen. Het is wellicht mogelijk om in de aanvang een stuk van de kosten op de betrokkenen af te wentelen. Dit alles neemt niet weg, dat erkent dient te worden dat er zeer hoge kosten aan een vervroegd pen sioen zijn verbonden. Is daarvoor geen dek king te vinden. Wij hebben er al op gewezen, dat er besparingen zullen volgen in de sektor van de werkloosheidsuitkeringen. Maar als de regering nu toch overweegt om nog verder gaande maatregelen tegen de werkloosheid te treffen, waarom kiest men dan deze weg niet? Als er ergens bezuinigd kan worden is er zeker een besparing te vinden in de post ontwikkelingshulp. Hiervoor is in de be groting voor 1975 liefst 1,5 miljard uitge trokken. Per hoofd van de bevolking is Nederland koploper in het verstrekken van ontwikkelingshulp. Dat kon ook nog wel een graadje minder. Het hemd van de werk lozen is nader dan de rok van de ont wikkelingshulp. Ander leefpatroon. Als wij berekenen, dat er meer aan ont wikkelingshulp wordt begroot dan aan kuituur en rekreatie wordt uitgegeven dan hoeft de heer Boersma niet zo te jammeren over een miljard voor vervroegde pensioe nen. Om de maat vol te maken zouden wij FEUILLETON Of de knoop jn één keer radikaal door hakken en het bedrijf verkopen. Eefje voelde er meer voor 't bedrijf te behouden en het daarom te verpachten, maar Kees wilde lieyer alles te gelde maken en dan gedrieën verdelen. De stem van Ina zou daarom wel van beslissende betekenis zijn. Al had ze in dit opzicht nog geen standpunt inge nomen. Op de terugweg van Dieren naar het sterfhuis werd er nauwelijks in de grote auto gesproken. Blijkbaar was ieder met zijn eigen gedachte bezig. Alleen Kees ver klaarde, dat alles stijlvol was verlopen. Geheel volgens zijn verwachting. Niemand gaf antwoord. Enkel Eefje knikte een paar malen. Frans wist, dat zijn schoon zus in dit opzicht enigszins conservatief was en het aanvankelijk helemaal niet op crematie had begrepen. Maar de oudé baas had voor zijn dood zelf beslist, dat hij ge cremeerd wilde worden en dit besluit had den de kinderen eenvoudig te eerbiedigen. Dat vormde geen punt van discussie. In de grote kamer boven de garage ging iedereen zitten en stak een rokertje op. Het meisje, dat voor deze dag was ge huurd, kwam met koffie en broodjes en warme soep, waaraan men zich tegoed deed. Daarna werd er lange tijd gesproken over de toekomst van de garage. Tenslotte zwichtte Kees voor het besluit van zijn beide zussen, die het nog niet wilden verkopen. Zodat Henk Arends voorlopig belast zou worden met de leiding. Men besloot de notaris, die ook de kwestie van de succes sierechten zou moeten afwikkelen, te ver zoeken een en ander te beschrijven. Henk Arends zou voorlopig voor één jaar de zaak kunnen pachten. Waarmee de man in kwes tie akkoord ging. Daarna zou men alles nog eens rustig opnieuw van alle kanten bekijken. In de late namiddag reden Frans en Ina in de Mercedes terug naar Hoogerveld. Ter wijl Frans uit de wagen stapte, keek hij even naar de woning aan de andere kant van de heg. Verbeeldde hij het zich, of zag hij een gestalte achter de vitrage? Ja, dat was ongetwijfeld Jannie, die zich schielijk terugtrok, want nu zag hij niet meer. Zonder te laten bemerken, dat hij de buurvrouw had gezien, liep hij met Ina de woning binnen, waar hij aanstalte maakte om gelijk door te lopen naar boven. Maar in de hal greep zijn vrouw hem bij de arm. „Heb ik het recht me te verdedigen tegen je verdachtmakingen of ben ik bij voorbaat al veroordeeld?" vroeg ze. Frans haalde de schouders op. „Waarom zullen we er nog meer woorden over vuil maken? Het lijkt me allemaal zo nutteloos, he?" Ze hield nog altijd zijn arm vast. „Je moet goed weten, wat je gaat doen, meneer ter Scheure. Daarom zeg ik je nog één keer en dat wil ik zweren bij alles, wat me heilig is: er is niets tussen Bert en mij en er is ook nooit iets geweest. Het is allemaal de schuld van Jannie. Zij heeft met haar gemene grapje in de. auto's twijfel bij ons gezaaid. Zo ontstond er wantrouwen bij ons. Wederzijds. Jouw vertrouwen in mij was geschokt en omgekeerd het mijne in jouw. Maar in werkelijkheid was er niets aan de hand, versta je? Totaal niets! Het is allemaal terug te brengen tot een paar samenlopen van omstandigheden." Hij knikte enkele malen. „Juist. Dat van er nog op kunnen wijzen, dat ook de be groting voor Landbouw en Visserij, voor Handel en Nijverheid en die voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne ver onder de uitgetrokken middelen van de ontwikke lingssamenwerking blijft. Reeds vroeger hebben wij erop gewezen, dat er ook een verschuiving gewenst is van arbeidslasten naar de jongere leeftijdsklas sen. In de leerplichtverlenging tot 18 jaar zit zoveel verspilling van onderwijsgeld, dat het alleszins gerechtvaardigd lijkt om de leerplicht bij 16. jaar te doen halt houden en daarna nog enkele jaren leerrecht te handhaven op rijkskosten. De begroting van Onderwijs en Wetenschappen zou dan mogelijk ook nog een veer kunnen laten ten bate van de kosten van pensioenverzeke ring. Voor mensen, die beslist na het 64e jaar nog blijven willen werken zou- eveneens een regeling kunnen worden getroffen, die de totale kosten van het projekt verlaagt. Er zijn nogal wat mensen, die het stadium van pensioen zien als een vereenzamings- proces. Niet te ontkennen valt, dat aktive mensen na hun pensioen hun leefpatroon moeten aanpassen. Voor degenen, die hier de kans willen grijpen om hun levensvreugde te vergroten door de grotere vrijheid die het pensioen biedt uit te buite, zouden wij de poorten willen openen. Tiet komt ons voor, dat met elk jaar vroeger pensioen na de zestigste verjaardag het geluk van de meeste betrokkenen wordt gediend. Men heeft dan de tijd van de beste produktie achter de rug. Velen zullen dan nog een aantal iaren flink willen profiteren van de vrijheid. Dat komt ook een konsumptiever- ruiming ten goede. Want als men de kon- sumptie wil opvoeren moeten de mensen ook de tijd er voor hebben. Dan kan men gaan reizen, knutselen, studeren of andere bezigheden doen waar anders zo weinig tijd voor is. In het aktiveren van die leeftijds klassen ligt weer werkgelegenheid voor anderen, die als vervulling van hun levens opdracht het welzijn van anderen hebben gekozen. Laten wij hun een kans geven en bedenken, dat voor de oorlog van 1940 een algemeen ouderdomspensioen ook als een waanzinnige wens werd beschouwd. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. vrijdagmorgen was zeker ook een samen loop van omstandigheden, he? Toen jij in Bert's armen lag hij wees naar de salon daar, op de bank! Enkel gehuld in een kimono met zo ongeveer niets er onder. Helemaal niet verwachtend, dat ik spijt zou krijgen van mijn woorden door de telefoon en daarom terugging naar huis om het uit te praten. En wat vind ik dan? Mijn vrouw en de buurman, samen in een ge noeglijke tête a tête. Waarschijnlijk ben ik een half uurtje te vroeg thuisgekomen zeker? Anders had ik jullie misschien bo ven aangetroffen. Nou, van mij mag je voortaan, hoor!" Gelijk maakte hij zich los en betrad de trap. Boven, in zijn slaapkamer begon hij een koffer te pakken. Zo mogelijk maar alle kleren meenemen en wat niet in de koffer kan, moet dan maar los mee. Hij had geen zin om nog een keer terug te komen. Dat gaf misschien een nieuwe scène en hij haatte scènes. Gedurende een uur was hij in de slaap kamer bezig. Eén koffer had hij al spoedig volgepropt met alle mogelijke kleding stukken. Nu was hij met de tweede bezig. Intussen luisterde hij,, of hij beneden iets hoorde, maar er drong geen geluid van Tna van beneden tot hem door. Misschien is ze al naar de andere kant gelopen om troost te zoeken bij Bert. Maar wat zegt Jannie er dan van? Waarom is die griet niet weggebleven? Zij zal toch ook wel weten, hoe het met haar man en Ina is gesteld! En neemt zij dat allemaal? Hij slaakte een diepe zucht: wie kan de vrouw doorgronden? Eindelijk was hij zover, dat hij ongeveer alle kleding en persoonlijke bezittingen bij elkaar had gezocht en ingepakt. Met een koffer in iedere hand liep hij de trap af, de hal door naar buiten, waar de wagen stond. Ina was nergens meer te bekennen. Misschien wel zo goed. Wellicht zag ze nu in, dat er toch niets meer aan was te ver anderen. Wel zo verstandig. Maar buiten, bij de Mercedes, stond Bert Essenga, zenuwachtig te bijten op een half opgerookte zwarte sigaar. En juist deze sigaar bewerkstelligde, dat Frans nijdig werd, want hij dacht aan de peuk en dé lucifers in de asbak van de Volkswagen, waarmee hij een dag had gereden, toen de Mercedes een grote beurt moest hebben. Waarom bleef hij niet op zijn eigen erf? Frans liep rood aan; wat wilde de kerel? Mogelijk bemerkte Bert de gemoedstoe stand van zijn buurman, want hij maakte met zijn hand een bezwerende beweging. „Buurman, voor je een onberaden stap doet, kunnen we dan nog één keer even praten?" Frans maakte de kofferruimte open en deponeerde de beide valiezen er in. Nu be greep hij, dat Ina waarschijnlijk naar Bert was gegaan en hem had verzocht als be middelaar op te treden. Hij hief zich weer overeind, de buurman aankijkend. Hoe heb ik die man vroeger sympathiek kunnen vin den, dacht hij. Met z'n verlopen, pafferige gezicht! Frans pakte de pijp uit zijn zak en be gon die te stoppen. Terwijl Bert Essenga afwachtte, keek Frans hem onderzoekend aan en zei „Wat is er nog te bepraten, meneer? Ik effen de weg voor jullie, zodat je je gang kunt gaan. Overigens, ik heb bewondering voor je potentie, -hoor! Een hele prestatie: twee vrouwen bij te houden! Want ik héb bemerkt, dat Jannie er ook weer is, nietwaar? Op die voorwaarde heb je haar zeker geaccepteerd: Ina en zij. Leuk, he? Zo'n privé-harempje. Verandering van smaak doet eten, niet?" Bert Essenga liep nu op zijn beurt rood aan. „Dat is verdomd gemeen, buurman, om dergelijke dingen te zeggen. Je staart je blind op de situatie van vrijdagmorgen. Hier in jouw huis." Hij wees naar de salon. „Maar er was niets, dat ook maar enige veronderstelling geeft om je beledigd te achten Ik kwam even binnenlopen om jullie te vertellen, dat Jannie weer zou thuis komen. In de veronderstelling verkerend, dat jullie er beiden waren. Hier in je huis. Toen vertelde Ina, dal jij wilde scheiden en werd niet lekker. Als ik haar niet had opgevangen, was ze 'door al de emoties flauw gevallen. Dat is zeker. Ik probeerde haar bij te brengen met een natte doek... polsen en slaap en zo. Wel, dat is alles, Frans. Gebruik nu eens je verstand Dacht je, dat ik Jannie .terug zou laten komen, als ik iels had met jouw vrouw? Dat is töch zeker je reinste waanzin? Denk nou es even goed na Maar Frans ter Scheure was al in zijn wagen gestapt. Zonder verder naar zijn buurman te luisteren, startte hij en reed naar de weg. Zodoende hoorde hij even min de wanhoopskreet van zijn vrouw, die ook naar buiten rende, maar Frans was het hek al uit en reed het dorp in. Met een stekende pijn in zijn borst. Ik houd nog van Ina, wist hij nu met klare zekerheid. Verdoemd als het niet zo isik houd nog van InaMaar dit. kan ik niet meer accepteren? HOOFDSTUK 19 Wil of Ina? Willy van der Ven, de dienster in het wegrestaurant" lussen Den Bosch en Utrecht, keek even op, toen ze de man zag binnen komen, maar omdat ze net bezig was een tafel voor vier personen te dekken, had ze verder geen gelegenheid aandacht aan deze bezoeker te wijden. Hij zat al enige tijd voor het raam, voor ze gelegenheid had naar zijn tafel te komen. Hem nieuws gierig aankijkend, vroeg ze: „En? Nog nieuws?"' „Ik heb zo ongeveer m'n hele hebben en houwen bij me. Vrijdagmorgen, nadat ik bij jou wegging, kwam bij mij het voor nemen op om het alsnog uit te praten. Ge dachtig aan jouw advies. Nou, ik kwam wel heel ongelegenEn hij vertelde in enkele zinnen, hoe hij zijn vrouw had aan getroffen, samen met de buurman op de bank in de salon. „Nu ja, je snapt wel, dat toen de maat voor mij vol was. Ter- wille van mijn schoonvader en de overige familie heb ik tijdens de crematieplechtig heid vandaag de égards in acht genomen. Daarna heb ik thuis de koffers gepakt." Hij wees naar buiten, waar verondersteld werd zijn wagen te staan. „Daar zijn ze. In m'n auto. Het is uit, Willy. Het ,is finaal kapot. Wie had dat kunnen denken!" (Wordt vervolgd). Feestprogramma Koninginnedag Kamperland Dinsdagavond 8 april hield de Oranje vereniging te Kamperland haar jaarlijkse vergadering. Belangrijkste punt op de agen da was het samenstellen van een feest programma voor 3Q april (Koninginnedag). Dit programma ziet er als volgt uit: 8.30 uur: muzikale rondgang door „Ons Genoegen". 9.00 uur: kinderspelen op het sport terrein. 12.00 uur: pauze. 14.00 uur: muzikale rondgang met drum band „De Fazant" uit Ovezande. 15.00 uur: gekostumeerd voetbal (met in de pauze een demonstratie van drumband „De Fazant"). 16.00 uur: volksspelen met o.a. tonnetje steken, mastklimmen en sprietlopen. 18.00 uur: pauze. 19.00 uur: concert door „Ons Genoegen". 20.00 uur: oranjebal in het Jhr. mr. de Casembroothuis met medewerking van „De Medleys" uit Bruinisse. Tevens werd op deze vergadering be sloten op 5 mei 's middags een kinderfilm te vertonen. AARDMAGNETISME IS NOODZAKELIJK Onze aarde wordt omgeven door wat men noemt het aardmagnetische veld. Al les wat op aarde leeft staat dus voort durend onder invloed van deze vorm van magnetisme. Ruimtevaarders die onze pla neet verlaten en voor langere of kortere tijd buiten dit veld zouden verblijven, moe ten het dus zonder dit magnetisme stellen cn uiteraard is de wetenschap nieuwsgierig of dit ongunstige, of misschien gunstige invloeden zou kunnen hebben. Twee Amerikaanse onderzoekers hebben aangetoond dat er wel degelijk sprake is van invloed op levende materie door dit magnetisme. Zij maakten bij hun proeven gebruik van twee ruimten. Een daarvan was omgeven door een metalen wand, die het aardmagnetisme buiten sloot, de andere niet. De muizen die mén in deze beide ruimten aan een onderzoek onderwierp, bleken verschillend te reageren. De groep die bloot stond aan het aard magnetisme reageerde in alle opzichten normaal. De anderen vertoonden afwijkin gen cn wel in opvallende haaruitval en een eerder sterven dan de muizen uit de andere groep. De haaruitval werd veroor zaakt door een overmatige groei van het huidweefsel, waardoor de haarzakjes ver stikten. Ook inwendig bleek de weefsel- produktie zeer sterk te zijn. Voor zoogdieren en vermoedelijk dus ook voor de mens, blijkt de afwezigheid van een magnetisch veld ongunstig te zijn. NIET MOGELIJK Meer dan 200.000 werklozen en nog elke dag stijgen de cijfers van de rampspoed. De regering heeft al een programma ontvouwd dat haar ca. 5 miljard kost om het noodlot van onvoldoende werkgelegenheid af te wenden, maar tot heden is èr nog geen resultaat te zien. Waarom laten we de oudere generatie niet vroeger met pensioen gaan, zo zullen velen zich afvragen. Ook in de volksvertegenwoordiging zijn daar voorstanders van te vinden. Minister Boersma vindt deze gedachte onaanvaardbaar, maar als hij daar nu eens een goed deel van die vijf miljard aan had besteed! Op zekerheid spelende deskun digen zijn van mening, dat als de pensioengerechtigden een jaar eerder, dus op 64 jaar zouden ophouden met werken, dit een miljard gulden zou vragen. Het lijkt niet onhaalbaar. Al te veel voorstanders van een vroeger pensioen willen de leeftijd maar direkt naar 60 jaar verschuiven. Dat lijkt te veel van het goede ineens. door Gré de Boer

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2