NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen 2 3 4 ÜFlit^7 8 9 ii18 j!l19 20 22 Hr Hi üi Plonvier heeft DE sehoenen DE TAPIJT SPECIALIST Burgerlijke stand BEROEPSCHAUFFEURS 43 No. 8651 Donderdag 10 april 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Gré de Boer Het laatste kwam er fluisterend uit. Bert zag, dat zé op het punt stond flauw te vallen, zodat hij nog net op tijd kwam om haar op te vangen. Hevig geschrokken legde hij haar languit op de bank neer. Niet wetende, wat hij nu moest doen, keek hij wanhopig om zich heen. Toen herinnerde hij zich een paar dingen, waarover zijn vrouw, die immers verpleegster was, wel eens had gesproken: polsen en slapen voch tig maken en knellende kledingstukken los maken. Hij rende naar de keuken, pakte de eerste de beste doek die hij zag, hield die onder de kraan en kwam met het natte geval terug in de salon. Hij bette de polsen en de zijkanten van Ina's hoofd enkele malen. Even keek hij naar de kimono, welke ze droeg. Van knellende kleding had hij geen verstand, dus daar bleef hij maar af. Ge hurkt bleef hij polsen en slapen betten, maar omdat deze houding hem pijn begon te doen, trok hij met zijn voet een stoel bij en ging zitten. Ze had het over schei ding. Zou Frans willen scheiden? Wat een onzin! Er is toch niets gebeurd? Jannie heeft verklaard, dat ze nooit iets met Frans heeft gehad. Nu ja, af en toe wat geflirt, maar zo krap moet je nu ook niet kijken. En zelf was hij met Ina ook nooit over de schreef gegaan. Waarom moest er dan gescheiden worden? Waanzin. Daartoe is geen enkele reden. Na enige tijd kwam de vrouw bij. Bert hielp haar overeind en maakte nog een paar keer haar polsen nat. „Je was even buiten westen," zei hij met zachte stem. „Je moet je niet zo opwinden. En wat je zei over Jannie ben ik al vergeten." Ze schudde mistroostig 't hoofd. „Het is uit met ons, Bert," antwoordde ze op ver moeide toon. „Frans wil scheiden. Hij heeft er genoeg van. En ikik kan niet buiten hem, Bert!" Ze begon hartstochtelijk te huilen. De oudere man had erg met haar te doen. Er groeide een diep medelijden in hem. Stomme idioot, die Frans, om het op de spits te drijven! Wie versmaadt er nu zo'n vrouwtje Moet je dat hoopje ellende daar zien zitten! DELTA STAR Torendijk 45 - Kortgene Telefoon 01108-2 80-4 28 Het goedkoopste adres van Zeeland voor TAPIJT Zou de hardste kerel week maken. Hij ging naast de schokkende Ina zitten en sloeg een arm om haar schouder, terwijl hij haar wat onhandig wiegde. „Huil jij maar es, kind, dat is niet erg. Maar droog daarna je tranen en zie het niet te zwart. Frans komt wel weer op zijn besluit terug, hoor. De soep wordt nooit zo heet gegeten als hij wordt opgediend, moet je maar denken. Ga het morgen of zo eens als verstandige mensen met elkaar uitpraten, he? Dan komen jullie vast wel weer bij elkaar. En als je wilt, dat ik bemiddel, zal ik dat doen. Allicht. We zijn toch altijd prettige buren geweest? Of niet? Jij en ikhebben we ooit wat gehad? Nou. Op Bert Essenga kun je dus te allen tijde rekenen „Dat is dan bizonder prettig voor me vrouw Ter Schéure, he?" klonk opeens een harde stem. Geschrokken keken beide mensen omhoog. Midden in de salon stond Frans ter Scheure, 30 wijdbeens, terwijl de aderen op zijn voor hoofd bedenkelijk zwollen. Hoofdstuk 18; Met Frans valt niet te praten. De crematieplechtigheid van Joop Wals oorden geschiedde onder grote belangstel ling. Nu bleek pas duidelijk, hoeveel vrien den en kennissen de garagehouder had be zeten, in en buiten de stad. Verschillende zakenrelaties waren er, maar ook verschei dene klanten wilden de sympathieke over ledene de laatste eer bewijzen. Er werden vriendelijke woorden gesproken in de aula en nadat de kist was vergleden, dankt Kees met bewogen stem voor de betoonde be langstelling. Ina ter Scheure beleefde dit alles als in een roes. Zwaar onder kalmeringstabletten leunde ze op de arm van haar man van de aula naar de koffiekamer, alwaar ze met een neutraal gezicht de condoleance betuigingen van de vele bezoekers in ont vangst nam. Luisterend naar de stemmen, maar in werkelijkheid verstond ze nawelijks iets. Frans reikte haar de koffie aan en keek bezorgd toe. Alsjeblieft hier geen flauwte of jets dergelijks. Het was toch al een temptatie hier te zijn en komedie te spelen. Om zodoende deze plechtigheid niet te verstoren. Dit was al het minste, wat je kon doen onder deze omstandigheden. Dus nog even door de zure appel heen- bijten. Vanmiddag, als alles achter de rug is, pakte hij zijn kleren en persoonlijke eigendommen in en dan was het voorbij. Zijn besluit stond nu onherroepelijk vast. Na hetgeen hij vrijdagmorgen in zijn eigen huis gezien had. O, hij was niet van plan geweest een scène te maken. Al zou hij daartoe al het recht van de wereld gehad hebben. Zeker als een man, onverwacht thuiskomende, zijn vrouw gekleed in negligé met daaroverheen enkel een kimono, in de armen van de buurman vindt! Menige bele digde echtgenoot zou op zijn minst de min naar neergeslagen hebben. Maar hij was niet van plan gevangenisstraf te riskeren. Dat waren beiden niet waard. Ja, Ina moest nodig wat van hem zeggen! Met haar idiote beschuldigingen, die kant noch wal raakten! En dan te weten, dat ze misschien ik weet niet hoe lang wel een verhouding had met de buurman! De stroom deelnemingbetuigers was ten einde, zodat men rustig kon gaan zitten om de koffie te drinken. Frans stak een sigaartje aan, want je kon hier geen pijp gaan stoppen. Hij keek even terzijde naar zijn vrouw, die in gesprek geraakt was met tante Gré, een zuster van haar gestorven vader. Terwijl hij rookte, keek hij de kring rond. Gelukkig had Bert Essenga verstek laten gaan. Hij bezat dus nog wel zoveel tact om althans niet de smakeloosheid ten toon te spreiden ook acte de presence te geven. Dat zou er dan net nog aan man- keerd hebben. Temeer, nu Jannie terug was. Terug van weg geweest. Gewoon een giller! Waarschijnlijk was er al lange tijd iets tussen Bert en Ina. Wat ze in 's hemels naam in zo'n ouwe vent zag, was hem compleet een raadsel. En Jannie heeft dit ongetwijfeld geweten. Hij herinnerde zich Men heeft nogal eens de neiging om in verband met de leeftijd sceptisch te staan tegenover de kwaliteiten van oudere beroepschauffeurs. In werkelijkheid blijken hun bekwaamheden beslist niet slechter te zijn dan die van jongere vakgenoten. Dit bleek uit een medisch-psychologische onderzoeking gedaan door een speciaal on derzoekteam in de Bondsrepubliek. Men nam 2875 beroepschauffeurs van 200 ver schillende firma's eens onder de loep. In totaal vertoonde 36% van de proef personen duidelijke kwaliteitsfouten, die nu het gesprek, dat hij op die namiddag met Jannie had. In de keuken van hun woning. Bert was er niet en Ina evenmin. Heel toevallig. Toen vertrouwde hij het al minder. Jannie had van die ontwijkende antwoorden gegeven op zijn vragen. Hoe maakte ze dat toen al weer? O ja, die avond, toen hij onverwacht thuis was ge komen en Ina zowel als Bert er niet waren: Ik zeg niks. Van mij zal niemand iets horen. Ja, ik ben 'daar gek! Later gooien ze het voor mijn voeten, dat ik de zegsman ben geweest. Ik kijk wel uit. Ieder moet z'n eigen boontjes maar doppen, vind ik. Maar jii bei\t een stommeling, een grote stomme ling.' Daarom heb ik medelijden met je, want ik mag je graag, ik mag je verdraaid graag, dat weet je. Ja, zo ongeveer had ze het die namiddag gezegd. En haar woor den lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Jannie wist daarom wellicht al een hele tijd, dat Bert en Ina stiekum wat met elkaar hadden. Vandaar, dat ze me wakker wilde schudden door het slipje van Ina, de peuk sigaar en de lucifers in de Volks wagen te deponeren. En om alles compleet te maken deed ze haar vuile beha in de Mercedes. Enerzijds om mij wakker te schud den, anderszijds om wraak te nemen op Ina. Zodat ook zij er het hare van zou denken. Wel, in dit opzicht heeft ze zich vergist, want al heeft Jannie wel eens een poging in het werk gesteld me te verleiden, ik paste er voor. Omdat ik toen nog te veel hield van mijn vrouw. Absoluut in de ver onderstelling verkerend, dat ze me onvoor waardelijk trouw was. Hoe kan een vrouw zo dualistisch zijn in haar houding? Met mij leven en gelijk af en toe op sjouw met Bert. Bestaan er zulke vrouwen, die van twee kerels kunnen houden? Die blijkbaar niet genoeg hebben aan hun eigen man?- Het moet haast wel. Ik zou er geen andere verklaring voor kunnen geven. Natuurlijk hadden beiden in alle toon aarden ontkend. Maar hij geloofde noch Bert, noch zijri eigen vrouw. Hij had 't im mers met eigen ogen gezien? Ina, gezeten op de bank in négligé en daarover enkel een kimono. Bert naast haar, de arm om haar heen geslagen. Het mankeerde er nog maar aan, dat hij haar zoende! Nee, hij geloofde niets meer. En al die tijd heeft Jannie het geweten en gezwegen! Hoe lang duurde deze verhouding al? Er was die ochtend geen scène geweest. Frans hield niet van scènes. Met alle wils kracht, die hij bezat, had hij zichzelf in bedwang gehouden, hoewel hij heel graag die patjakker in zijn gezicht had willen slaan! De buurman, voor wie hij altijd zoveel respect had gehad, omdat de man het had bestaan, dat een veel jongere vrouw op hem verliefd was geworden. Zo iemand moest toch wel over een of andere gave beschikken. Een soort aantrekkingskracht voor een bepaald slag vrouwen. Die meer belangstelling hebben voor oudere mannen. Maar Jannie had hem, Frans ter Scheure, ook gewild! Ze had duidelijk laten door schemeren, dat ze best eens een potje met hem wilde vrijen. Wat zijn vrouwen eigen lijk voor wonderlijke wezens? De bezoekers in de aula kwamen opnieuw langs om afscheid te nemen. Tussen het tweede kopje koffie door. Plichtsgetrouw drukte Frans ter Scheure handen en mom pelde automatisch enkele dankwoorden voor de betoonde belangstelling. Gelukkig was het hier nu bijna ten einde. Straks moesten ze terug naar het sterfhuis. Daar kwam hij niet onderuit, Kees verwachtte van hem, dat hij mede zijn oordeel gaf over de te nemen maatregelen, voor wat de garage betrof. Zelf had hij er geen zin in. Er waren twee alternatieven: verpachten aan een betrouwbare en bekwame monteur. Bij voorbeeld aan Henk Arends, die al jaren bij Walsoorden werkte. (Wordt vervolgd). over het algemeen echter wel te verhelpen waren door een betere opleiding of bij scholing. Men had de proefpersonen verdeeld in drie groepen te weten; de jongeren tot 30 jaar, een groep van middelbare leeftijd van 30 tot 50 jaar en een groep oudere chauffeurs van boven de 50 jaar. In alle groepen bleek, dat de chauffeurs uit zich zelf reeds er voor hadden gezorgd hun gezichtsvermogen op peil te houden, door wanneer er iets aan mankeerde voor een goede bril te zorgen. Opvallend was echter, hoe slecht de groep jongeren afstak bij de reactietesten. Men had juist verwacht dat zij hier als besten uit de bus zouden komen. Bij deze proef werd echter niet alleen op snel reageren gelet, maar ook op het niet in paniek raken en inzicht in de situaties. Het waren vooral deze twee laatste fa cetten waar de jongeren minder goede re sultaten boekten dan de ouderen. 1 Uit een en ander bleek duidelijk, dat de slechte resultaten mede hun oorzaak von den in het feit, dat jonge beroepschauffeurs over aanzienlijk minder ervaring beschikken dan de ouderen, terwijl ook bleek, dat velen van de jongeren hun werk niet met liefde deden; maar chauffeur waren ge worden na diverse andere beroepen te hebben uitgeoefend en ook niet het plan hadden om het vak van chauffeur blijvend te behouden. De ouderen daarentegen en zeker de groep boven de 50 had een veeh jarige ervaring en beschouwde het beroep •als een echt vak, dat serieus moest worden beoefend. Bij proeven over vakkennis, waaronder kennis van de verkeersregels e.d. bleken de jongeren ook zwaar tegen te vallen. Men beproefde de kandidaten niet alleen op de geschreven regels in het verkeer, maar ook op de ongeschreven spelregels. Op dit laatste terrein bleken vooral de ^ouderen ware meesters te zijn. Daar staat echter tegenover, dat men bij de oudere vakmensen wel veel weerstanden ontdekte tegen nieuwe regels. Door hun langjarige ervaring .hadden zij moeite nieuwe regels te onthouden en toe te passen. Bijzonder alarmerend waren de resultaten van de jongeren bij de rijtesten. Driekwart van de gemaakte fouten werd gemaakt door de groep jongeren. Flier ging het niet alleen om toepassing van de verkeersregels maar ook om de bediening van de wagen Kruiswoordpuzzel no. 421 Horizontaal: 1. niet vochtig - 6. werpstrik 11. plaats in Gelderland - 12. deel van een boom - 14. staatsbedrijf (afk.) - 16. vleesgerecht - 18. dagblad - 19. kledingstuk 21. inhoudsmaat - 23. tijdperk - 24. dwingen 25. en omgekeerd (afk.) - 26. levenslucht 27. plant - 28. bijwoord - 30. berg - 33. richting - 36. vaarwater - 39. plaats in Amerika - 40. maanstand (afk.) - 41. lid woord - 42. verrichting - 43. Indon. eiland 46. effen - 49. Eng. titel - 52. in persoon (afk.) - 54. mestvocht - 55 gedroogd gras 57. onmeetbaar getal - 58. voorzetsel - 60. nieuwe wereldtaal - 62. ziekte - 64. schrijf behoefte - 65. schoonmaakgerei - 66. voor zetsel - 67. water in Utrecht - 69. gesloten 70. boom - 71. toegang - 72. bende. Horizontaal: 1. al - 3. pekel - 8. uk - 10. mos - 12. parodie - 14. nut - 15. schaker 16. dinar - 17. nap - 19. vos - 21. nis 23. urk - 25. nor - 26. tav - 28. aam 29. das - 31. oo - 32. Ierland - 34. vent 35. order - 37. Eli - 38. lente - 39. raap 40. pressie - 42. er - 43. dag - 44. bok 45. tap - 46. pee - 47. wol - 48. rei 50. gil - 52. nek - 55. adder - 57. dienaar 60. ale - 61. ratelen - 63. set - 65. pk 66. strot - 67. id. en het vakbekwaam manoevreren met de combinaties e.d. De resultaten van het onderzoek in de Bondsrepubliek wezen duidelijk uit, dat de algemene zienswijze, dat jonge chauffeurs over het algemeen genomen de beste chauf feurs zouden zijn, niet juist is. De jon geren kwamen er het slechts af, terwijl bleek, dat vooral de oudjes het nog bij zonder goed doen, in tegenstelling tot wat men aanvankelijk verwachtte. In veel gevallen kunnen zij de jongeren als voorbeeld worden gesteld. GEMEENTE WISSENKERKE Geboren: 18 maart 1975: Nicole Susanna Eleonora, d.v. W. C. A. Quack en L. Zwemer; 24 maart 1975: Ebsabeth Leuntje, d.v. C. M. Jeronimus en' P. H. de Kam; 25 maart 1975: Bianca, d.v. A. G. de Moor en J. van den Hoek. Ondertrouwd: 13 maart 1975: van der Heijde, Gilles Jan, oud 31 jaar, wonende te Wissenkerke en Scherp, Marianne, oud 26 iaar, wonende te Wissenkerke; 21 maart 1975: Baarveld, Hendrik Roelof, oud 26 jaar en van Langeraad, Lijntje Maria, oud 26 jaar, beiden wonende te Wissenkerke; 25 maart 1975: Wielemaker, Krijn, oud 23 jaar, wonende te Valkenisse en de Smit, Maatje Margaretha, oud 25 jaar, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: geen. Overleden: 7 maart 1975: Hoogerheide, Jannetje, oud 74 jaar, wonende te Wissen kerke, echtgenote van W. H. van der Weele; 29 maart 1975: van der Maas, Geertruida, oud 92 jaar, ongehuwd, wonende te Wis senkerke. Verticaal: 2. hennepbraak - 3. muziekdrama 4. dubbelklank - 5. voldoende gekookt - 7. waterhoogte (afk.) - 8. plaats in Gelderland 9. bevel - 10. plaats in Drente - 12. deel- teken - 13. jongen - 15. plaats in Italië 17. transportonderneming (afk.) - 20. mandje 22. azijn - 24. rekening - 29. vaartuig - 31. de lezer heil (lat. afk.) - 32. tap - 33. koeienmaag - 34. kloosterzuster - 35. groente 36. weidedieren - 37. gravin van Holland 38. hoeveelheid - 44. verpakkingsmiddel 45. onmeetbaar getal - 47. grap - 4S. buigzaam - 49. precies - 50. rivier in Frankrijk - 51. driekroon - 53. kookgerei 54. bloem - 56. elk - 57. voor - 59. plaats in Duitsland - 61. levenloos - 63. gewicht 68. zangnoot - 70. zangnoot. Verticaal: 1. am - 2. los - 3. pak - 4. eren 5. koran - 6. ed - 7. lid - 8. uur - 9. kt 11. schor - 12. pas - 13. eik - 14. Naarden 18. pianist - 19. vooraan - 20. dar - 22. •sad - 24. kanteel - 25. noord - 26. ter 27. vlerken - 30. stere - 32. iep - 33. ale 34. vee - 36. dagorde - 38. lip - 40. por 41. sas - 46. pinas - 49j ieder - 51. ver 53. kilo - 54. Inn - 55. alk - 56. ras 58. eet - 59. rei - 60. ap - 62. tt - 64. td. 6AWZEPGQRTSTRAAT 21 - TEL 65 25 - GOES INTERESSANT ONDERZOEK VAN DE OUDJES DOEN HET NOG BEST Oplossing kruiswoordpuzzel no. 420 Li 1U 1 11 W12 13 gjdu taglT 15 17 21 25 3<f ii 48 ÉT 53 33 53 71

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1