Colijnsplaat" B zittingsuren UITGEBREID Ik ben een borrel van de ondergang af De theepot is in opmars Hoe is de kruiswoord puzzel ontstaan? RABOBANK I) MET INGANG VAN 1 APRIL 1975 WORDEN DE VAN ONS KANTOOR TE KORTGENE Wij zijn vanaf die datum open ELKE WERKDAG 'S MORGENS VAN 9-12 UUR EN 'S MIDDAGS VAN 2-3 UUR BOVENDIEN ELKE WOENSDAGAVOND VAN 6.30-8 UUR RABOBANK - DE BANK VOOR IEDEREEN De oudste AA-man, de heer D, die in Nederland op het gebied van alko holisme werkzaam is. was zo vriendelijk een interview toe te staan. De letters AA betekenen ANONIEME ALCOHOLISTEN. AA: wil ook zeggen: Herstelde alkoholici die alle ellende van alkoholisme kennen, verrichten hulp en steun aan alkohohsten en aan hen die hersteld zijn. Juist omdat voor hen iedere druppel alkohol noodlottig kan zijn, proberen zij door een sterke onder linge band herhaling te voorkomen. Het geurige kopje thee is weer populair aan het worden en wel in het gehele land. Vooral jonge mensen kopen theeserviezen, bijvoorbeeld van het met de hand beschilderde kantonporselein wat vrij kostbaar is. Maar ook eenvoudiger theesetjes vanaf 35,95 worden veelal in de zoge naamde toko's en andere oosterse winkels verkocht. Heeft u nog een ouderwetse theetafel? Houdt hem in ere! Overgevoelig voor alkohol. Is deze man, die zo rustig praat en je zo onbevangen aankijkt een alkoholist? „Ja", zegt hij, „maar gelukkig ben ik jaren lang nuchter, dankzij de AA. Maar ik ben een alkoholist en zal dat altijd blijven. IK BEN MAAR EEN BORREL VAN DE ON DERGANG AF!" Maar hoe zit dat dan, mijnheer D, u drinkt sinds lange tijd niet meer en toch bent u alkoholist? „Ja, want ik ben ziek," zegt hij; hetgeen nogal paradoxaal klinkt uit de mond van deze man, die er zo te zien blakend van gezondheid uitziet. „Ik ben namelijk overgevoelig voor al kohol", verduidelijkt hij, „ik kan alkohol niet hanteren. Het heeft lang geduurd voor ik tot deze erkenning kon komen, want een alkoholist zoekt altijd naar een excuus voor zijn drinken, maar in werkelijkheid is er geen. Iedereen zou dan redenen heb ben om te gaan drinken, nietwaar? Als ik een borrel zou drinken, komen er in een snel tempo een groot aantal achter aan. tot ik stomdronken zou zijn. Na de roes zou ik dan het bekende „opknapper tje" nemen en de ellende zou weer van voren af aan beginnen. Want een ellende is het geweest, dat kan ik u verzekeren." Hij kijkt even zijn vrouw aan, die bijna onmerkbaar knikt. De heer D. vervolgt zijn relaas: „Een niet-alkoholist kan zich een dergelijke toe stand niet indenken, waarin iemand ver keert, die aan de drank verslaafd is. Een alkoholist hunkert er naar te leven zonder drank, maar toch vreest hij het moment waarop hij niet over drank kan beschikken. Je zit als Tiet ware gevangen en je voelt je zo verschrikkelijk eenzaam en ongelukkig. Mijn hele salaris ging op aan de drank. Na de roes kwam telkens het zelfverwijt en om dit te verdrijven ga je weer drinken. Zogenaamd om „op te knappen" maar je knapt af. Het is een vicieuze cirkel. Al mijn goede voornemens ten spijt, zakte ik telkens weer door. Ik v/as radeloos." Klinische behandeling. Klinische behandeling heeft volgens onze AA-man weinig zin. „De meesten grijpen toch weer naar de fles." De oorzaak van deze ziekte? Iedere psychiater zoekt er naar. Een van hen vroeg D. tijdens een konsult: „Had u last van bedwateren in uw jeugd?" Ik dacht: „Ach man, barst." „Prof. dr. Jellineck in Amerika," aldus D. „moest zelf erkennen: Ik weet niet hoe het ontstaat en toch bezocht hij alle wereldkongressen van de FZA, waar alle medici die zich met alkoholisme bezighou den bij elkaar komen." „U sprak zoëven van de AA; de doel stelling is zonder meer duidelijk, maar kunt u ook een definitie geven en iets over de werkwijze vertellen?" „De beste definitie is wel de volzin, die achter op het boekje De twaalf stappen staat afgedrukt: De AA is een gemeen schap van mannen en vrouwen die geza menlijk hun ervaring, hun kracht en hun hoop aanwenden om het probleem, dat ieder van hen persoonlijk moet overwinnen, tot oplossing te brengen en anderen te helpen om herstel te vinden van alkoholisme. De beweging werd in 1935 in Akrom (Verenigde Staten) geboren toen een effek- tenmakelaar en een chirurg, beiden totaal verslaafd aan de drank, na een gesprek over de wanhopige ellende, waartoe zij steeds weer vervielen, elkaar gingen steunen in een poging om nuchter te blijven. Op eigen kracht komen wij er toch niet, rede neerden zij. Dit gesprek werd enkele weken later gevolgd door de oprichting van een werk groep voor alkoholisten, die de drank wel wilden laten staan, doch daartoe persoonlijk niet in staat waren. Zo ontstond de vrien denkring „anonieme alkoholisten", die later ook buiten Amerika werkgroepen zou stich ten om alkoholisten gelegenheid te bieden herstel te vinden. In deze werkgroepen is de geneesmethode van de twaalf stappen ontwikkeld, waar- i door vele tienduizenden tot lichamelijk en geestelijk herstel zijn gekomen. Ook in Ne derland bestaat een aantal van deze werk groepen, verenigd in een stichting. Een bepaald principe. De AA werkt volgens een bepaald prin cipe. Een alkoholist vindt herstel als hij er oprecht naar verlangt en als hij voort durend zijn eigen moreel blijft versterken door lotgenoten bij te staan in hun strijd tegen de drankzucht. Alleen een alkoholist brengt het op uren lang een andere alkoholist toe te spreken 1 met de juiste kombinatie van discipline en sympathie. We mogen zeggen: in de AA spreekt men de taal, die tot een alkoholist doordringt en die hij verstaat. Een taal zonder franje, direkt op de man af. Denkt u vooral niet dat de AA bestaat uit een stelletje halfzachte jongens. Inte gendeel, de AA is keihard en onverbid delijk, want ze weet dat alleen een vaste hand de ziekte van het alkoholisme in herstel kan omzetten. Een alkoholist kan het met de AA niet op een akkoordje gooien. Wil een alkoholist maatschappelijk en geestelijk zich handhaven dan is er maar één mogelijkheid. Geen alkohol meer. Vandaag niet. En nooit meer. En dat houdt hij slechts vol als hij zich blijft trainen door anderen te helpen." „Wat is de inhoud van de twaalf stap pen?" „Allereerst de erkenning van eigen mach teloosheid en de overtuiging dat slechts een kracht, groter dan die wij persoonlijk kunnen opbrengen ons herstel mogelijk zal maken. Persoonlijk denk ik hierbij aan God, doch als men niet godsdienstig is kan men het een hogere kracht noemen. Verder het opmaken van een morele balans. Dan de bereidheid het veroorzaakte leed zoveel mogelijk goed te maken. Door gebed en overdenking ons kontakt met God te ver diepen. Hem vragen om kracht; niet één keer maar voortdurend. Ik zelf bid God elke dag om de eerstkomende 24 uur nuch ter te mogen blijven." Het kontakt. Hoe bent u met de AA in kontakt ge komen?" „Bij een bezoek aan een medisch konsul- tatiebureau ontmoette ik iemand die anders was dan de beroepsmensen. Het was de heer Mooi. Hij gaf mij het boekje „De twaalf stappen" en verwees mij tevens naar een bijeenkomst van de AA mensen. Gere serveerd ging ik daar heen. De spreker van die avond pakte mij. „Probeer het maar," zei hij, „24 uur niet te drinken, niet langer. Je weet niet of je morgen nog leeft en de klok terugdraaien gaat ook niet." „Het was ontzettend moeilijk, maar het lukte!" Dit laatste klinkt nu nog als een juichkreet. „In het begin ben je alleen maar droog. Pas veel later word je nuchter. Nuchter ben je als het verlangen naar drank niet meer bestaat." De heer D. vertelt nog over zijn werk onder de alkoholisten in gevangenissen en psychiatrische inrichtingen. Om dit werk te mogen doen moet je minstens een jaar droog zijn. Dr. Alcwijn, de „hoge baas" van alle gevangenissen in Nederland heeft hem ge vraagd het werk in groepen landelijk te koördineren. Hij zoekt de mensen uit om de gevangen AA-ers te bezoeken. De per sonalia van deze bezoekers in spé worden opgestuurd naar het ministerie van justitie. „Nog een vraag: hoe denkt men in de AA over de geheelonthouding?" „Wij staan er niet afwijzend tegenover. Idealistisch is de geheelonthouding zeker te waarderen. Alleen praktisch lijkt het ons niet uitvoerbaar. Het verschil tussen de geheelonthouding en de AA is dit: De ge heelonthouding streeft er naar de drank weg te halen bij de man. De AA wil de man weghalen van de drank. Zelf ben ik dus geen lid van een geheel onthoudersorganisatie. Ik heb altijd bier en wijn in huis voor mijn gasten, omdat ik er mij van bewust ben dat de meeste mensen gelukkig in staat zijn de alkohol sociaal te gebruiken." MAAK EENS WAT ANDERS DAN Chinese thee is kruidig. Als je in een Indische of Chinese winkel binnenstapt om naar de diverse theesoorten te informeren duizelt het je wel even van de vele soorten die worden aangeboden. In de eerste plaats de bekende geurige Ceylonthee, voor ons gewone huis, tuin en keukenbakje. Geurig en exclusief zijn de vele Indone sische theesoorten, zoals jasmijnthee, Java- tlifce en Goalpara chin uit het theegebied Sukabumi. De Chinese thee is meestal kruidiger en smaakt een beetje naar bloemen. Het be kendste is de zogenaamde groene thee: Chun Mee green, waarvan de Chinezen zeggen, dat je er tevreden van wordt!? De diverse theesoorten zijn meestal verpakt in aantrekkelijke blikken doosjes en dragen exotische namen zoals: Tit Koon-Yum, Thuf Sin, Njang Yum Oolong en Kwon Sang tea. De geurigste theesoort vond ik persoonlijk Gya Tjap Gelang Radjah. Wat sterk van smaak, maar die men eventueel kan men gen met Ceylonthee. Dikwijls staat op de verpakking in het Engels romantische benamingen zoals: The tea of double happines. Op een blikken theetrommeltje stond bijvoorbeeld: „Deze thee is samengesteld naar de smaak van de Engelse Mary" (de overleden grootmoeder van de tegenwoor dige Engelse koningin). En dan te bedenken dat ook verschillende theedoosjes, dus ook met diverse smaken van deze persoonlijke smaak zijn gevuld. Zoals bekend maken de Engelsen van hun tea-time een geweldige ceremonie. Er gaan De geboorte. De kruiswoordpuzzel is nog niet zo erg oud. Ze werd geboren in 1911. Het kwam zo. Te Chicago verscheen een klein week blad, dat een aktieve redakteur had, Arthur Wynne genaamd. Deze man was steeds op zoek naar iets nieuws voor zijn blad. Op eer; goede dag ontdekte hij een oud Engels boek vol raadsels en puzzels. Na tuurlijk bladerde Wynne het eens door, want och, je kon nooit weten of het je inspiratie gaf. En zie, daar ontdekte de redakteur een magisch vierkant. U weet waarschijnlijk wat dat is: een vierkant met evenveel hokjes horizontaal als vertikaal, allemaal open. Hierin moes ten woorden worden geplaatst, zodat alles horizontaal zowel als vertikaal klopte. U kent het principe. Eigenlijk was dat ma gisch vierkant een heel oud Engels gezel schapsspel, dat reeds lang in onbruik was geraakt. Trouwens, de Engelsen hadden het ook niet van zichzelf, want reeds in de oudheid kende men dit woordenspel om enkele "woorden van gelijke lengte zo onder elkaar te plaatsen, dat vertikaal ge lezen ook bepaalde woorden ontstonden. Arthur Wynne zag er wel iets in en het idee liet hem niet meer los. Wereldberoemd. Dagen heeft hij er op gewerkt. Hij wilde een groter magisch vierkant, maar dat is voor een mens een buitengewoon moeilijke We komen tot een samenvatting van ons gesprek. Een alkoholist is geen hopeloos geval, geen lammeling, geen slappeling en hoeft ook geen gevaar te zijn voor zijn gezin en voor de maatschappij, als hij maar op de juiste manier gebracht wordt tot herstel. De AA kan dit met feiten, met herstellende patiënten dus, aantonen. Wie dat eenmaal persoonlijk heeft be leefd, blijft die boodschap doorgeven, omdat zijn hele leven anders is geworden, beter, rijker, gelukkiger. J. V. (Nadruk verboden). HET HUIS. TUIN EN KEUKENBAKJE zelfs verhalen dat zij tijdens diverse oor- logen hun five o'clock tèa in stand hielden. De Japanners zijn ook bekend om hun plichtplegingen tijdens het theeschenken. Door een verrukkelijke bloementuin gaat u naar een beeldschoon theehuisje, de gast heer verwelkomt u buigend en veront schuldigt zich dat het geheel zo nederig is. De gastvrouw knielt neer op een zijden kussen en met kleine handjes serveert zij de thee in fijne porseleinen kopjes. Zelfs de theebladeren schijnen gerangschikt te zijn. Volgens het verhaal dat men mij ver telde was de thee „een klap in het gezicht", maar alles is zo geraffineerd en verfijnd, dat je dit probeert te verbergen In de zwaarmoedige Russische romans komt ook altijd een pruttelende samovar voor, waarvan de encyclopedie zegt: Rus sische theeketel. In Duitsland zijn hier en daar samovars te koop. El Beared. In Marokko is de thee een volksdrank. Dit hoorde ik in Maastricht waar een echt Marokkaans theehuis is. El Berred betekent theepot en is tevens de naam van het theehuis. Men kan er ook Marrokaans eten, zoals geroosterd schapevlees en geitevlees. De eigenaar is een Nederlander, die een poosje in Marokko heeft gewoond, hoofdzakelijk om het inheemse eten te léren bereiden, nadat hij de Franse keuken had geleerd. Maar de thee kreeg hoofdzakelijk zijn aandacht. Hij mengt veelal Chinese groene thee met mintbladeren, hetgeen verfrissend werkt. De mintbladeren groeien bij de Ma- opgave. Meer hokjes horizontaal en verti kaal brengt in dat geval onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee. Hierdoor kwam Wynne er toe om bepaalde hokjes zwart te maken als onderbreking. Zo ontstond het moderne kruiswoord raadsel. Toen hij zijn eerste kruiswoord puzzel in zijn blad plaatste, verwachtte hij er zelf niet zo erg veel van, maar met stomheid geslagen zag hij toe. hoe na en kele dagen de post hem zakken brieven bracht met oplossingen. Zijn weekblaadje werd in Chicago in minder dan geen tijd beroemd om zijn kruiswoordraadsels en het duurde niet lang of andere bladen, het succes ziende, namen ook dergelijke puzzels op. In enkele jaren stormde het kruiswoord raadsel in één succesvolle triomftocht over Amerika en sloeg over naar Europa. Vergeten. Maar in 1914 brak de eerste wereld oorlog uit en eigenaardig genoeg verdween het kruiswoordraadsel op slag. Niemand dacht er meer aan of had er belangstelling voor. Zo leek deze puzzelvorm na enkele jaren van bijna ongekende voorspoed vroeg tijdig gestorven. Pas in 1923 begon een blad in New York weer met het presenteren van een kruis woordraadsel. Hoewel iedereen het vergeten was, sloeg deze eerste puzzel dadelijk weer in en voor de tweede maal begon een snelle triomftocht, maar nu over de gehele wereld. rokkanen in de tuin. Overigens mengt hij ook thee met het sap van citrusvruchten; vitaminenrijk en erg lekker. Iedere week wordt vanuit Marokko een kersverse voorraad gebracht; extra overge vlogen uit Casa-Blanca naar Brussel. Het echtpaar krijgt veel leuke reakties en heeft al een vaste klantenkring. Oostindische Compagnie. Het is door toedoen van de Oostindische Compagnie geweest, dat thee in Nederland ingevoerd en naderhand in geheel Europa is verspreid. In China en Japan stond de thee in hoog aanzien. Het gebruik van thee is pas laat in Europa doorgedrongen omdat China en Japan ontoegankelijk waren voor vreemde lingen. Aangezien China tot het begin1 van de 19e eeuw de hele wereld van thee voorzag bleven de prijzen zo hoog dat thee alleen voor „aanzienlijken" bij speciale gelegen heden in aanmerking kwam. Pas toen de Nederlanders op Java en ongeveer tegelijker tijd de Engelsen in Brits-Indië thee gingen aanplanten was het met de opperheer schappij van China gedaan. Thee is afkomstig van de theeplant, waarvan wij een „familielid" de Camelia als sierplant kennen. In India, Indonesië, China en op Ceylon groeit de theestruik De thee, zoals wij die in de handel aan treffen, zijn de jonge bladeren hiervan die men door verflensen, gisten, rollen en dro gen heeft toebereid. Slechts de vier jongste bladeren van iedere loot: de zogenaamde pecco, pecco-souchong en souchong en oranje pecco. Souchong zijn de grofste. Oranje pecco, dat zijn de jongste bladeren ook wel genoemd thee met witte puntjes zijn van een bepaalde plantage: dit zijn de fijnste. De plantages onderling verschillen heel veel. Vooral de ligging is erg belangrijk. É)e handelaren in thee mengen verschil lende soorten. Het maken van een goede melange eist uiteraard jarenlange ervaring en vakmanschap. Thee is een genotstof. Thee behoort tot de kategorie genot- stoffen. De grondstoffen die in de zoge naamde genotsmiddelen voorkomen hebben een direkte werking op het zenuwgestel. Een kop sterke thee verdrijft, zoals bekend, de slaap ook wanneer men erg vermoeid is. Sterke thee is een bekend middel tegen ,maag- en darmstoornissen. Bijvoorbeeld in Duitsland worden kleine pakjes bittere Zuid-Amerikaanse thee verkocht als ge neesmiddel tegen diverse kwalen. Niet alleen voor de mens, maar ook voor planten is thee een uitstekend middel. Zo nu en dan uw kamer- en tuinplanten be gieten met koude thee is een probaat middel tegen bladluis. Dit vertelde mij een tuinder uit het Westland. Vooral voor rozen, liefst vermengd met paardemest, moet het een delikatesse zijn. De rozenstruiken tonen dan hun dankbaar heid door u prachtige geurende rozen te schenken. Joke Vos. (Nadruk verboden). Het bleef niet bij Amerika en Europa. Daar wel het enthousiasme het grootst, maar ook in alle andere werelddelen kreeg de kruiswoordpuzzel vaste voet. De tweede wereldoorlog heeft haar niet uit het veld kunnen slaan en wij mogen haast wel zeggen, dat het kruiswoordpuzzel burgerrecht heeft gekregen en vermoedelijk wel zal behoren tot de klassieke puzzel vorm voor de toekomst. Een puzzelvorm, die miljoenen vele uren van ontspannende inspanning bezorgt, die genoegen schenkt en de geest verrijkt. (Nadruk verboden). MEDEDELING Het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen heeft per I april 1975 werktijd verkorting van het overheidspersoneel voor geschreven. Een consequentie hiervan voor het Academisch Ziekenhuis Rotterdam/ Dijkzigt was de wijziging van dienstroos ters, in het bijzonder voor het personeel van de verpleegkundige dienst. De directie van het A.Z.R./Dijkzigt heeft zich dienten gevolge genoodzaakt gezien de huidige be zoekuren te wijzigen en een nieuwe bezoek- urenregeling in te voeren. In het kort houdt deze wijziging in dat het bezoekuur van 15.00 tot 16.00 uur op maandag tot en met zaterdag komt te vervallen en dat het bezoekuur 's avonds wordt uitgebreid van 17.30 tot 20.00 uur; enkele wijzigingen op deze regeling zijn opgenomen in het onderstaande bezoek- urenschema. Bezoekurenschema per 1 april 1975. Maandag t/m zaterdag alle afdelingen 17.30—20.00 uur; klasse-afdelingen 11.00— 12.00 uur en 17.30—20.00 uur. Zondag alle afdelingen 14.00—15.00 uur en 17.30—20.00 uur; klasse-afdelingen 11.00—12.00 uur, 14.00—15.00 uur en 17.30—20.00 uur. Uitzonderingen. Afdeling Psychiatrie maandag t/m vrijdag 19.00—20.00 uur; zaterdag en zondag 14.00—15.00 uur en 19.00—20.00 uur. Afdeling Verloskunde maandag t/m zondag 15.00—16.00 uur (familie en kennissen); 19.0020.00 uur (vaders). THOMAS Ik was te zeer teleurgesteld: ik heb Hem jaren vergezeld, ik zou piijn leven willen geven om, zoals Hij, te mogen leven. Zijn sterven was voor mij de dood: ik merkte hoe mijn ziel zich sloot, mijn bloedend hart, nog kort tevoren vol van geloof, volstrekt verloren. Toen tóónde Hij zich, ongedacht: „Vrede zij met U," zei Hij zacht. „Zalig zijn zij, die op Mijn aarde niet zien en toch mijn Woord aanvaarden." EEN DENKSPORT DIE MILJOENEN OVER DE GEHELE WERELD IN HAAR BAN HEEFT Bent u ook een liefhebber van kruiswoordraadsels? Tien tegen één ja. Het aantal liefhebbers van dit soort denksport is niet te tellen en u Vindt ze over de gehele wereld. Er is vrijwel geen vorm van raadsels die zo algemeen in trek is gekomen als dit woordenspel. Maar dat is ook begrijpelijk. Het vierkant met zijn zwarte en witte vakjes is een blikvanger, waarop dadelijk de aandacht van de lezer wordt gericht. Het sportieve spel met woorden, waarbij altijd de mogelijkheid bestaat dat men een aanvakelijk onvindbaar woord toch vindt door het invullen van de kruisende woorden, heeft een bepaalde aantrekkelijkheid, waaraan bij na niemand ontkomt. Momenteel is het een vaste rubriek in vrijwel alle kranten en tijdschriften over de gehele wereld. Natuurlijk vraagt men zich wel eens af, hoe men toch op het idee is ge komen om dergelijke puzzels te maken. Dat is een eigenaardige geschiedenis, waarbij zal blijken, dat het kruiswoordraadsel weer een uitvloeisel is van een aanmerkelijk oudere vorm,, die men uitgebreid, iets gewijzigd èn aan gevuld heeft.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 2